קישורים מפת האתרדבר יו"ר העמותה

מבקרים ומבקרות יקרים,

אתר זה של עמותת יד לשריון, המשותף גם לחיל השריון של צה"ל, נועד בראש וראשונה למלא חלל של הבאת נושא ההנצחה והזיכרון של נופלי השריון במערכות ישראל לידיעת הציבור הרחב בארץ ובעולם. ועם הזיכרון וההנצחה פנינו לעתיד, אל הנוער שיבוא, ילמד ויכיר את העבר, ויתמודד עם האתגרים המעניינים העומדים לפניו.

יד לשריון בלטרון היא אתר ההנצחה של חיל השריון, החיִיל שנטל חלק מכריע בקרבות היבשה במלחמות לביטחון ישראל. באתר זה מעלה חיל השריון, יום יום ושעה שעה, את זכרם של אלפי נופליו, כולם כאחד וכל אחד בפני עצמו, על דמותו, כאדם וכלוחם, על דרך חייו וסיפור נפילתו. חיל השריון מכבד כל אחד מן הנופלים, גם במעגלים האישיים וגם במעגלים הכלליים. כאן מטפחים את מורשת החייל וסיפורי הגבורה של לוחמיו ויחידותיו, ומספרים בהם לדורות הצעירים ולבאי-האתר. אתר יד לשריון משמש בית חם, בית אולפנה לשריונאים הצעירים, הבוגרים והמבוגרים.

אתר מתקדם זה מביא בפני המגיע אליו מגוון רחב של נושאים הקשורים לעולם השריון:

* גלעד לזכרם - פירוט על כל הנופלים בשריון במערכות ישראל.

* עיטורים וצל"שים - פירוט העיטורים בצה"ל וסיפור הלוחמים שזכו בעיטורים במסגרת חיל השריון.

* תולדות השריון בצה"ל לאורך השנים.

* אוגדות וחטיבות - פרטים על עוצבות השריון וההיסטוריה המפוארת שלהן.

* טנקים ורק"ם - תיאור הטנקים בצה"ל ובעולם ואלה המוצגים במוזיאון הטנקים הייחודי שבלטרון.

* הווי החיל - סיפורים וצילומים מהווי החיילים והחיילות ביחידות השריון.

* יד לשריון בלטרון - פירוט הנעשה באתר יד לשריון המגוון והמעניין בלטרון, הזוכה לביקור של מאות אלפי אורחים בשנה מהארץ ומחו"ל, לרבות תלמידים בבתי ספר.

* עמותת יד לשריון - פירוט העשייה והפעילות הענפה של העמותה לאורך כל השנה.

* בוא להיות שריונר - זו קריאה ופירוט לכל צעיר העומד לקראת גיוס ורוצה אתגרים בשירות הצבאי. כאן תמצא/תמצאי תיאור של מסלול הלוחם בשריון, מקצועות החיל, הסיירות המאתגרות של השריון, תשובות לשאלות שונות של מתגייסים וברור לנו שתקבלו תשובה מספקת לשאלה העיקרית - למה חיל השריון.

* פורומים - פירוט על קבוצות שונות המקיימות מפגשים מקצועיים ואחרים במסגרת יד לשריון, לליבון מגוון של נושאים חשובים בתחום צבא וביטחון.

הננו קוראים בהזדמנות זו לכל השריונאים בסדיר ובמילואים, ולא רק להם, לבוא וליטול חלק בעשייה ערכית זו על ידי הצטרפות כחבר בעמותת יד לשריון. לשם כך יש ליצור קשר בטלפונים: 08-9255268, 08-9784302/3 או בדוא"ל: mazal@yadlashiryon.com.

אתר צעיר זה ימשיך ויתפתח, ואנו תקווה שקהל הנכנסים אליו יגבר מיום ליום ולא ישאיר מי שיצא ממנו ללא תחושה של גאווה.אלוף (מיל') אודי שני
יו"ר עמותת יד לשריון
אני מאמין

עמיתיי השריונאים,

לפני מספר שבועות, קיבלתי על עצמי את תפקיד יו"ר עמותת "יד לשריון" בלטרון. ברצוני להודות לכם שוב על האמון שנתתם בי להוביל את העמותה למימוש ייעודה, עדכון משימותיה והתאמת דרכי פעולתה.

 

באתר שלנו בלטרון ניצב מפעל לתפארת, אדיר והרואי, המבטא כראוי כבוד ויקר לנופלי השריון. כּוֹנְנוּ את המפעל הזה, פיתחו אותו בהתמדה וטיפחו אותו במסירות, מייסדי העמותה, בראשם החברים שניהלו אותה במהלך השנים בהצלחה מובהקת. כולנו מוקירים אותם על שהקימו בלטרון מפעל העומד בסטנדרטים הגבוהים ביותר של השריון, שהוא "לתפארת מדינת ישראל".

"יד לשריון" הוא בראש וראשונה אתר הנצחה לחללי השריון. להם, לחללי השריון כולם, מוקדשים כותל השמות ושער הגבורה, מעמד היזכור היומי וגלעד תולדות החיים, בתוך מכלול ההנצחה.

לצד מוקדי ההנצחה, האישית והכללית, הוקמו בלטרון מפעלים חשובים וראויים לשבח, בתחומי מורשת השריון והחינוך הערכי, אוסָפים מיוחדים ועוד.

אינני בטוח כי כול מי שמבקר באתר "יד לשריון" בלטרון מכיר את כל מוקדי הפעילות של האתר, ועל אחת כמה וכמה את כל המאמצים המסורים שאפשרו את בנייתו של כל אחד מן המוקדים הללו ואת ניהולו בהצלחה הגלויה לכל עין.

במעלה השנים האחרונות השתנו מרכיבים רבים בסביבת הקיום של אתר ההנצחה, אופי המלחמה השתנה, משימות השריון הוגדרו מחדש, החַיִל פושט ולובש צורה. לוחמי השריון, כמו כלל הנוער, מלאי דעת ותבונה, שולטים היטב בטכנולוגיות מתקדמות. השפה מתפתחת בלי הרף ומושגים מרכזיים של המחשבה משתנים אחת למספר שנים, אפילו הערכים נצבעים בגוון אחר, האמור להתאים לסביבות המימוש החדשות שלהם.

על רקע זה בחנתי את הממדים השונים של הפעילות ב"יד לשריון" והבחנתי בצורך לבצע התאמות שונות, כדי להביא את העמותה ואת פעילותה למקום מעודכן, ההולם גם את ההתפתחויות הצפויות בעתיד.

מצאתי חמישה ממדים בהם יש לבצע התאמות:


 

א. ההנצחה

תפיסתי היא כי ראוי לתת לחלל השריון זיכרון יותר במישור האישי בנוסף למישור הקולקטיבי, כדי לחזק ולהעצים את הזיכרון האישי והפרטי.

נתחיל במבצע של חיבור הזיכרון של כל חלל ללוחם סדיר בחיל השריון ולתלמיד המבקר באתר. נמשיך ב"יזכור" יומי באינטרנט, במדיה, בגיליונות ובחומרים השונים. נבחן לצאת במבצע שריונאי "לכל חלל יש שיר" ובהמשך נפעל לאתר מקורות מימון למלגות על שם חללים (גם אם תהיינה בסכומים מינוריים).


 

ב. המורשת

כוונתי להרחיב את העיסוק במורשת הקרב ולהפוך את "יד לשריון" למרכז של חיל השריון בתחום יצירת מורשת הקרב. כוונתי לעשות זאת "מהסוף להתחלה". נתחיל לאסוף יותר חומרים ולהרחיב את המחקר והכתיבה בנושאי "צוק איתן", מבצע "עופרת יצוקה", מלחמת לבנון השנייה, השהות של כ-20 שנה בדרום לבנון, ומלחמת לבנון הראשונה. בין השאר, נאסוף עדויות וסיפורים ותחקירים עצמיים על תקופות אלה.

פעילויות אלה של השריון יקבלו עדיפות באיסוף החומר, בניתוח המקצועי, בכתיבה הצבאית, בתכנים החינוכיים, ובהצגה של סיפורי הקרב לציבור הרחב. בהתאם לכך, הם יובלטו בתצוגות השונות.

מרכז המידע של "יד לשריון" בלטרון חייב להיות מרכז המידע המרכזי לענייני השריון, גם בנושאי המורשת וגם מעבר להם. הוא חייב להיות נגיש ברשת ולפיכך אנחנו מחויבים להתחבר למערכת "בינה ודעת" של צה"ל לניהול מידע.

אתגר גדול עומד בפנינו להקים את המוזאון למורשת החייל היהודי במלחמת העולם השנייה. מוזאון זה יהיה תוסף משמעותי עבור "יד לשריון" ואני בטוח כי בתכניו והמיצגים שבו יהווה מוקד משיכה לאלפי מבקרים וחוקרים בשנה.


 

ג. החינוך

הפעילות החינוכית הנעשית כיום באתר הינה מרשימה ומעניינת. קריית החינוך פעילה, פעילות של"ח מבורכת וביקורי תלמידים, מחנכים ומורים הינם בהיקפים רבים. בכוונתי ליצור קשר ישיר בין פעילויות החינוך באתר לבין סביבת הפעילות של חיל השריון. אני מכוון להקמת מסגרת ללימודים טכנולוגיים בראי השריון (חוזק חומרים, מיגון, אופטרוניקה, תקשוב ואחרים). נפעיל באתר כיתות לימוד לנוער בהקשרים שונים ולמשוחררי השריון. מרכז המידע שלנו חייב להיות מרכיב פעיל בפרויקטים האלה.

נעצים את קשרי העבודה שלנו עם גופי החינוך בסביבתנו הגאוגרפית.


 

ד. הטכנולוגיה

האתר חייב להצטיין באטרקטיביות טכנולוגית. נחבר את האתר לרשתWi-Fi ייעודית, והחומרים באתר יהיו נגישים למבקש על גבי הסלולרי האישי שלו. זאת ועוד, המוצגים "ידברו" אל המתבונן ויספרו את התכנים שיוחלט עליהם.

מעבר לאוסף הרק"ם המדהים שכבר קיים באתר, נשלב מיצג של טכנולוגיות מתקדמות ואיומים מתקדמים. נעשה זאת בשיתוף פעולה עם התעשיות הביטחוניות והמסגרת הלימודית בלטרון שהזכרתי לעיל.


 

ה. בית חם ללוחמי השריון בהווה ובעבר ולבני משפחותיהם

הגדרת "בית חם" ללוחמי השריון היא תוספת למטרות העמותה כפי שהוגדרו עד כאן. מימוש רעיון "הבית החם" עומד ותלוי לפני הכל בתפיסתנו אנו. המשמעות לכך היא קודם כל העמדת המקום על כל חלקיו, כמו גם ההנהלה, הוועדות וחבריהן, לרשות חיל השריון לצורך סיוע, ועידוד לטיפוח הלוחמים הנוכחיים.

נרצה כמובן להרחיב את תפיסת "הבית החם" גם אל לוחמי השריון בעבר וגם לבני משפחותיהם, ולפיכך אין ספק שנידרש להסטת משאבים בהקשר זה. נפתח את התפיסה של "בית חם" יחד עם קצין השריון הראשי, מפקדי החטיבות הסדירות וקציני השריון במילואים.

 

 

חברים, עמיתים,

באנו אל "יד לשריון" בלטרון כדי להוסיף נבחרת רחבה, מסורה ומעודכנת לכל העוסקים במלאכה עד כאן. לוועדות השונות יצורפו חברים חדשים ובהנהלה יופיעו גם לובשי מדים. בכוונתי להטיל מיזמים על קבוצות חדשות של חברים, ואני סמוך ובטוח שאלה יירתמו לפעילות המבורכת ויובילו משימות בהתאם לערכי האחריות, היוזמה, המוטיבציה, המקצועיות והדבקות במשימה, שעליהם גדלנו ולאורם חונכנו ואותם הטמענו.

הבית שהוקם בלטרון הינו אדיר ממדים והפעילות בו צורכת משאבים רבים. כמובן שבהעשרת המקורות הכספיים של העמותה נעסוק כיעד מרכזי - זה צו עליון להנהלה המתחדשת. נקדם את נושא התרומות, אולם בעיקר נבצע פעילות המייצרת הכנסות. נבחן מגוון של אפשרויות ליצור הכנסה לשימושֵיי העמותה כשאנו קשובים ורגישים לציווי העיקרי של המקום- היותו אתר הנצחה לנופלי השריון.

אני דוגל בתפיסת היחידות העסקיות. מלבד העיסוק בנושאי ההנצחה והמורשת. כל יחידה שאינה רווחית או לפחות מאוזנת כספית, עדיף שלא תתקיים. המקורות הכספיים לקיום השוטף - יופנו בראש וראשונה למטרה המרכזית והיא ההנצחה. משאבים יועמדו גם לרשות הפעילות בנושא מורשת. כל המפעלים האחרים, מחויבים לנהוג עסקית ורווחית.

ההנהלה החדשה בראשותי, מוקירה את קודמינו בתפקיד ומעריכה מאוד את הישגיהם. באנו לקדם ולהמשיך בהובלה מתחדשת. אנחנו כלוחמים יודעים ונכונים לעמוד באתגרים ולדבוק במשימות וכך נעשה גם באתגר העומד בפנינו.

 

 

נלך בכוחנו זה - ובהצלחה לכולנו.

 

שלכם ברעות

אודי שני, היו"ר

חזרהשלחו לחברהדפיסו


:שם
:דוא"ל