קישורים מפת האתר
5 ביוני 1967

מלחמת ששת הימים פורצת.

6 ביוני 1944

החלה הפלישה לנורמנדי (מבצע אוברלורד) - נחיתת בעלות הברית בחופי נורמנדי שבצפון צרפת (D-Day). את הגל הראשון הובילו טנקי השרמן DD האמפיביים (DD הם ראשי תיבות של Duplex Drive), בנוסף לעוד סוגים רבים של טנקים שהשתתפו בנחיתה.

6 ביוני 1982

החלה מלחמת שלום הגליל (של"ג).

7 ביוני 1967

כוחות צנחנים ושריון של חטיבת הראל כובשים ומשחררים את ירושלים במלחמת ששת הימים.

10 ביוני 1948

פריצת דרך "בורמה" על ידי חטיבה 7. הדרך הוכשרה במאמץ לוגיסטי מסובך למעבר שיירות, יום לפני כניסתה לתוקף של ההפוגה בקרבות. המצור על ירושלים נפרץ, והתאפשר להעביר אספקה לירושלים הנצורה ונמנעה נטישתה של העיר.

10 ביוני 1967

הסתיימה מלחמת ששת הימים.

10 ביוני 1982

קרב סולטן יעקוב במלחמת שלום הגליל (של"ג). כוח שריון קטן של צה"ל נתקל במהלך תנועתו בלילה בכוחות שריון סורים גדולים מאוד ליד הכפר סולטן יעקוב, במהלך מלחמת לבנון הראשונה. גורלם של שלושה חיילי שריון הנעדרים מאז הקרב (זכריה באומל, צבי פלדמן ויהודה כץ) עדיין אינו ידוע.

14 ביוני 1982

צה"ל השלים את כיתור העיר ביירות, בה התבצרו כוחות אש"ף במלחמת לבנון הראשונה ("מבצע שלום הגליל"). המצור נמשך כחודשיים.

22 ביוני 1940

צרפת נכנעת לגרמניה הנאצית במלחמת העולם השנייה.

22 ביוני 1941

מתחיל מבצע "ברברוסה" במלחמת העולם השנייה. דיוויזיות משוריינות של גרמניה הנאצית פולשות לתוך ברית המועצות ב"מלחמת בזק" ומגיעות עד לשערי מוסקבה. המבצע פתח את קרבות החזית המזרחית, שהפכו בהמשך המלחמה לזירת הקרב הגדולה ביותר שידע המין האנושי, בה התחוללו קרבות השריון הגדולים ביותר.

26 ביוני 1970

מתחיל מבצע "קיתון 10" בחזית רמת הגולן במלחמת ההתשה, מהחשובים והמרכזיים שבמבצעי מלחמת ההתשה בחזית הסורית. זו הייתה הפשיטה הגדולה ביותר שבוצעה על מוצבי הצבא הסורי. חטיבת "ברק" (חטיבה 188) בשילוב קלאסי עם הארטילריה, ההנדסה וחיל האוויר, השתלטה במהירות על מוצבי הקו הראשון, תוך ניידות גבוהה ושבירת התקפת הנגד הסורית. הסורים הוכו מכה קשה, שגרמה להפסקת האש הארטילרית על יישובי רמת הגולן. לסורים היו עשרות הרוגים, עשרות כלי רק"ם סורים נפגעו ו-4 מטוסים סורים הופלו.


חיל השריון הישראלי החל את דרכו לאחר מלחמת העצמאות, אולם שורשיו נעוצים בשירות המשוריינים (שמ"ש) שהוקם במהלך מלחמת העצמאות, עוד לפני הקמת צה"ל. שמ"ש בפיקודו של יצחק שדה עסק בבניין הכוח המשוריין הראשון שממנו ינקו הדורות הבאים. עם הקמתן של חטיבה 7 בפיקודו של שלמה שמיר וחטיבה 8 בפיקודו של יצחק שדה ("הזקן") פורק שמ"ש וחטיבות אלה היו לממשיכות דרכו עד סוף מלחמת העצמאות. חייליהן גויסו ממקורות שונים: אנשי הצבא הבריטי, מתנדבי חוץ לארץ, עולים חדשים, אנשי ה"הגנה" והפלמ"ח ולוחמים מיחידות אחרות. השריון במלחמה זו כלל בעיקר שריוניות וזחל"מים וכן 2 טנקים מסוג קרומוול שנגנבו מהצבא הבריטי, מספר טנקי שרמן מתקופת מלחמת העולם השנייה (שגילם עד 5 שנים) וכ-10 טנקי הוצ'קיס מיושנים.
חטיבה 7 (בפיקודו של שלמה שמיר) הוקמה כחטיבה רזרבית ניידת, לפי פקודת ההקמה מיום 14 במאי 1948, בהרכב שני גדודי חיל רגלים וגדוד משוריין, עוד צוין בפקודת ההקמה כי יש להעביר לחטיבה הרזרבית מפקדים מכל הדרגות, בהתאם לתקן של 2 גדודי חיל רגלים.
בתחילת שנות החמישים הוחלט להקים את חיל השריון והחטיבה הסדירה 7 הפכה גרעין לבניין הכוח השריונאי. הרכבה היה: גדוד טנקים 82 ושני גדודי חרמ"ש - גדוד 79 וגדוד 9 מחטיבת הנגב.
חשיבותו של חיל השריון להכרעה במלחמה מצאה את ביטויה לאורך השנים, כאשר החיל הפך לגורם מכריע בהשגת ניצחון מול צבאות ערב, שנהנו מיתרון מספרי ולעתים אף מיתרון באיכות הרק"ם. במלחמת סיני ובמלחמת ששת הימים הובקעו מערכי חי"ר ושריון מחופרים ובוצעו חדירות עמוקות לשטח האויב ע"י כוחות שריון שקעקעו את הגנת האויב והיכוהו מכה ניצחת - "מלחמת בזק" במיטבה. לאחר מלחמת סיני הקים השריון את האוגדה המשוריינת כעוצבת יסוד כלל-חילית שהוא אמון על בניינה ובכלל זה הארטילריה המתנייעת, חיל הרגלים המשוריין ההנדסה המשוריינת ואף כלל בתוכה את גדודי הנ"מ המתנייעים. בתפקידה זה הפכה מפקדת גייסות השריון למתכננת הלחימה ביבשה. במלחמת יום הכיפורים התרחשו קרבות שריון-בשריון שנחשבים לגדולים שהתרחשו מאז מלחמת העולם השנייה. מצביאי שריון ישראלים זכו להערכה רבה על ניהול המערכות בזירות סיני ורמת הגולן.
לקחי קרבות השריון במלחמת יום הכיפורים יושמו בין השאר בפיתוח טנק המרכבה שהחל שנים אחדות קודם לכן. בניגוד לטנקים אחרים בעולם הושם בתכנון המרכבה דגש על שרידות צוות הטנק. פיתוח נוסף כלקח מהמלחמה היה השריון הריאקטיבי שהגביר את המיגון כלפי טילים ומטולים נ"ט בעלי מטען חלול. כמו כן הוכנסו אמצעי ראיית לילה לשימוש צוותי טנקים, כדי להקל על הלחימה גם בלילה ונרכשו מסוקי קרב, מסוקי הקוברה והדיפנדר ששולבו בהמשך בלחימת השריון.
במלחמת שלום הגליל כבר באו לידי ביטוי החידושים הללו כאשר השריון מוכיח כושר התקדמות מפליא בשטח הררי קשה ביותר הרצוף שטחים בנויים ועירוניים ומכשולי מים שיש לצלוח. כל זאת אל מול כ-20 חטיבות סוריות סדירות וקרוב לעשרים אלף מחבלים החמושים במיטב הנשק והציוד.
חלקו של השריון היה רב גם כנגד המחבלים במבצעים השונים ובזירות השונות. הפעילות המבצעית של השריון בשיטות הסיור והמארב, השתלבותו במבצעי סגר וכתר שבהם שימשו הטנקים לא פעם כעמדות תצפית ומחסום ניידות - היו תמיד לבסיס איתן שעליו נשענו כוחות צה"ל בכול הזירות.
השריון ממשיך להתעצם גם בהתאמה לשינויים שנגרמו עם הזמן בשטחים העירוניים ובתכסית השטח, וכן תוך התחשבות בהתחמשות האויב באמצעי נ"ט מתקדמים. השריון כיום מוביל במהפכה הדיגיטלית של שדה הקרב המודרני.

נכתב ע"י אל"ם (מיל') בני מיכלסון
בסיוע סא"ל (במיל') ד"ר עמיעד ברזנר


:שם
:דוא"ל