קישורים מפת האתר

2 ביוני 2013: עיריית ירושלים: למשחרר הבירה אין זיקה לעיר
תא"ל אורי בן ארי פיקד על הכוחות שלחמו ושחררו את ירושלים בתש"ח ובששת הימים. זה לא הספיק כדי לשכנע את הוועדה העירונית לקרוא רחוב על שמו

יוסי אלי (מאתר מעריב, 30 במאי 2013)

המערכה על ירושלים במלחמת ששת הימים הוכרעה לא מעט בזכות חטיבה 10, שפרצה לבירה מהצפון כשעליה פיקד תא"ל אורי בן ארי, שהלך לעולמו בשנת 2009. אבל העובדה שחירף את נפשו במלחמה על העיר לא הספיקה כדי לשכנע את חברי ועדת השמות של העירייה שהוא ראוי שייקרא רחוב על שמו. הנימוק: "היעדר זיקה ייחודית לירושלים".

"היעדר זיקה ייחודית לירושלים". תא"ל בן ארי ז"ל צילום ארכיון: ראובן קסטרו

את הבקשה לקריאת רחוב על שמו הגישו חיילים שלחמו תחתיו לאורך שנותיו כמפקד וחשבו שהוא ראוי לכבוד. אלא שבוועדת השמות, שמקבלת המלצות מוועדה חיצונית מייעצת שבראשה עומד השופט בדימוס יעקב טירקל, חשבו אחרת.
הודעת הדחייה ובעיקר הנימוקים לה, הפתיעו מאוד את חבריו של בן ארי: "מצער ומאכזב שאותה ועדת שמות שאישרה קריאת רחוב על שמו פרופ' ישעיהו ליבוביץ', שחירף את חיילי צה"ל, מסכלת קריאת שם רחוב על שמו של גיבור מלחמה שהוביל את המערכה לשחרור העיר במלחמת ששת הימים. אנו קוראים לראש העיר להביא עוד היום את שמו לאישור במועצת העיר", אמר חבר המועצה יאיר גבאי.
בן ארי הוא אחד הקצינים המוערכים בצה"ל ורבים ניבאו שיהיה רמטכ"ל. במלחמת העצמאות, כמ"פ בפלמ"ח, הוא קיבל את הכינוי "מלך הפורצים" לאחר שורה של הצלחות, בהן הכרעת הקרב על הגנת השיירה מחולדה לירושלים, כיבוש הכפר קאלוניה והובלת כיבוש הר ציון הסמוך לעיר העתיקה.

יו"ר הוועדה להנצחת נפגעי הטרור יאיר גבאי צילום: יוסי זמיר

הקריירה הצבאית של בן ארי נתקעה בגלל פרשה ששמו נקשר בה: "שק הסוכר". אחד מחייליו נשפט במהלך שנות ה-50 על גניבת רכוש, טען כי בן ארי ידע על הגניבה. בעקבות זאת החליט ראש הממשלה דאז בן גוריון להדיחו מצה"ל. במלחמת ששת הימים הוא הוחזר לשירות בהוראתו של שר הביטחון אשכול, כמפקד חטיבה 10 שפעלה בירושלים.
"פעילות הפריצה של החטיבה עליה פיקד הייתה אחת הגורליות במלחמת ששת הימים", נזכרים חבריו. בן ארי סיים את שירותו לאחר שמוּנה כמפקד גייסות המילואים של השריון.
מלבד בן ארי, הוועדה החליטה גם לא לאשר קריאת רחוב על שמו של הרמטכ"ל ה-12, משה לוי. גורמים בוועדה מציינים כי על אף העובדה שמרבית הרמטכ"לים מונצחים בבירה, שמו של לוי לא מונצח בגלל חוסר זיקה מיוחדת לירושלים.
מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "ועדת השמות קיבלה את המלצת שופט בית המשפט העליון בדימוס, יעקב טירקל, ואת המלצת ועדת האישים החיצונית לעירייה שלא להנציח את תא"ל אורי בן ארי בשל היעדר זיקה וקשר ישיר לירושלים. יש לציין כי בעירייה מתקבלות בקשות רבות להנצחה ברחובות העיר, הרבה מעבר למספר הרחובות הקיימים. בנוגע לרא"ל משה לוי, הנושא הוחזר לדיון נוסף בוועדה".

חזרהשלחו לחברהדפיסו


:שם
:דוא"ל