קישורים מפת האתר

4 בינואר 2016: צבא של מילים

לאחרונה הוחלף שמו ההיסטורי של חיל החימוש בצה"ל לחיל הטכנולוגיה והאחזקה. הזדמנות להיזכר בשינויים בשמות החילות ובחידושים בראשי התיבות הצבאיים. המדור השבועי של אפרים לפיד

 

אפרים לפיד

 

 

לאחרונה אישר הרמטכ"ל לשנות את שמו של חיל החימוש לחיל הטכנולוגיה והאחזקה. זו "מתיחת פנים" לשמו המסורתי של החיל מקום המדינה. חילות נוספים, אשר דאגו כבר לפני שנים לעדכן את שמם ולהתאימו לרוח הזמן: חיל הלוגיסטיקה, אשר החל דרכו עם הקמת צה"ל כחיל ההספקה, עבר בדרך לחיל התחזוקה וחונה עתה (בביטוי הצבאי הנפוץ) בחיל הלוגיסטיקה.

גם האגף שהוא כפוף לו - אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה (אט"ל) החל דרכו כאגף האפסנאות. המפקדים רצו להיפרד מהדימוי השלילי שהיה למילה העברית (שמקורה בארמית) אפסנאות בקרב חיילים ואזרחים.

גם חיל הקשר רצה להשתבח עם הזמן, הוסיף בשנות השישים את המילה מחשבים ואחר כך את האלקטרוניקה לשמו של החיל ולבסוף התגבש למונח - תקשוב. הביטוי תקשו"ב היה מלכתחילה ראשי תיבות של תקשורת, שליטה ובקרה ולאחר תקופה קצרה "חויל" למילה צבאית אחת (שאומצה בחום גם באזרחות) - תקשוב. שמו של החיל עתה - חיל הקשר והתקשוב, לבקשת ותיקי החיל נשאר גם המונח - קשר.

אגף כוח אדם (אכ"א) במטכ"ל שינה את שמו בתקופתו של האלוף אלעזר שטרן, שעמד בראשו בתחילת שנות האלפיים, לאגף משאבי אנוש, מושג המוכר במערכת האזרחית בארגונים רבים. ראשי אכ"א אחריו הזדרזו לחזור למונח "כוח אדם", כדי לא לפגוע במורשת התחום הזה בצה"ל. נזכיר גם את חיל האוויר שהוסיף לשמו גם את החלל ונקרא החל מהעשור האחרון - חיל האוויר והחלל, אך רוב הציבור (והחיילים)  ממשיך לזכור רק "חיל האוויר".

ואיך אפשר לדבר על העברית בצה"ל בלי הקיצורים העכשוויים, ובכן : סכו"ם במערכת הביטחון הוא "סיכול ממוקד"; דל"ג - הוא הקיצור לדה לגיטימציה. זהו מאמץ חשוב שעושים בשנים האחרונות במערכות הממלכתיות בישראל כדי להתמודד עם ניסיונות הערבים לפגוע במעמד הבינלאומי שלנו; נפ"ק הוא עתה "נשק פחות קטלני"; אנסמב"ל זה לאו דווקא צרוף מוסיקלי , זהו אתור וניתוח סוגיות מרכזיות בביטחון הלאומי;

עוצמ"ה בצבא אינה רק הכוח הפיזי והאידיאולוגי, זהו הצירוף של "עובדי צה"ל, מילואים וחיילי החובה"; ואיך אפשר בצבא בלי מאמי, ובכן - מאמ"י הוא מרכז לאימון מפקדות ויחידות. לראשי התיבות מ"מ שאנו מכירים בדרך כלל "ממלא מקום", או "מפקד מחלקה" אנו למדים מהמילון החדש של מונחים צבאיים, כי יש 27 הגדרות כמו מכונאי מוטס, מבצעים מיוחדים, מושל מחוז ואפילו הממלכה המאוחדת (היא בריטניה הגדולה).

אל תשכחו כמובן כי גל"צ הם גלי צהל אך בחיל הים משמש הקיצור הזה לגילוי צוללות ודו"צ הוא לא רק דובר צה"ל כי אם גם "דו-צדדי" בתרגילים, ולצערנו גם אש כוחותינו הפוגעת בחיילינו.

אירועי הביטחון השוטף בתקופה זו זכו בצה"ל למילת הקוד "צו השעה", כפי שאירועי ההתקוממות השנייה בשנת 2000 הוגדרו במילת הקוד "גיאות ושפל". ברור כי למילות קוד אלה אין השפעה על אופי הפעילות ומשמעותה היסטורית.

 

 

חזרהשלחו לחברהדפיסו


:שם
:דוא"ל