קישורים מפת האתר

3 באפריל 2016: יום כשירות חיל השריון התקיים ברמת הגולן

במזג אוויר מצוין, חידש חיל השריון את המסורת רבת השנים של קיום אירוע תחרותי המבטא את כשירות חיל השריון בסדיר ובמילואים. בתחרות שהתקיימה במתחם סינדיאנה, ביום 31 במארס 2016, התחרו ביניהן ארבע חטיבות שריון סדירות וארבע חטיבות מילואים במגוון רחב של מבחני כשירות. הזוכות הינן חטיבה 401 מבין החטיבות הסדירות וחטיבה 4 מבין המילואים.

 

כתב, נכח וצילם, סא"ל (במיל') מיכאל מס

 

לאחר חמש שנים אשר בהן לא התקיים יום כשירות חיל השריון, החליט קצין השריון הראשי לקיים יום תחרויות כזה אך במתאר כשירויות שונה ואף במספר מאפיינים אשר לא התקיימו בעבר. מטרות יום הכשירות, כפי שנקבעו על ידי מפקדת קצין השריון הראשי, הינן העצמת תחושת השייכות והגאווה בחיל בסדיר ובמילואים, במקביל לחיזוק המקצועיות בחיל על כלל מערכיו ושימת כשירויות הבסיס בחיל בליבת העיסוק.

 

על יום כשירות חיל השריון פיקד ראש תורת חיל השריון אלוף משנה אופיר לוי בעזרתם של קצינים רבים בפיקודו של סגן אלוף ארז ראש ענף הכשירויות. את המנהלות וניהול התחרויות בפועל הפיק גדוד 198 של חטיבה 460 בפיקודו של סגן אלוף ניר טל.

 

טנק מרכבה 4 עם מערכת מעיל רוח, מתמרן במהלך התחרות

 

בין האורחים ניתן היה למנות מפקדי עבר של השריון כמו גם מפקדים וחיילים במערך הסדיר. מנכ"ל עמותת יד לשריון תא"ל (במיל') חנן ברנשטיין, סמנכ"ל העמותה סא"ל (במיל') שלומי דרןר, ראש מנת"ק (מנהלת טנק המרכבה) תת אלוף ברוך מצליח, סגנו אלוף משנה גיא פגלין, וכן ראש רפ"ט (רשות פיתוח הטנק) אלוף משנה ניסים לוי. כמוכן נכחו האלוף (במיל') שי אביטל שפרש לאחרונה מצה"ל ותת אלוף (במיל') דוד כהן, לשעבר מ

 

קצין השריון הראשי, תת אלוף שמוליק אולנסקי, פתח את יום כשירות חיל השריון בברכת הצלחה למשתתפים מהחטיבות הסדירות 7, 188, 401 ו-460, ביחד עם חטיבות המילואים 4, 8, 14 ו-179. הקהל שישב אל מול השטח בו התקיימו מרבית הפעילויות, חזה בתצוגה על גבי שני מסכים, בהם הוקרנו בו זמנית תמונת ניהול הקרב ממחשב המענ"ק וכן תצוגה ששודרה על ידי רחפן שהציג זוויות מעניינות לתנועה ולאש של הטנקים מהיחידות השונות.

 

תת אלוף שמוליק אולנסקי, מברך את המשתתפים בתחילת יום התחרויות

 

לראשונה השתתפו הפלוגות המסייעות של השריון בתחרות ניווט על גבי רכב מסוג האמר וכן בתחרויות הקליעה והצליפה. הנושאים בהם נבחנו צוותי הטנקים וכן לוחמי הפלוגות המסייעות (הפלמ"ס) והסיור (הפלס"ר) היו:

·         לחימת צוות הקרב – טנקים. ניצחה חטיבה 401

·         ניווט טנק (נעשה בלילה שלפני יום הכשירות). ניצחה חטיבה 7

·         ניווט האמר (נעשה בלילה שלפני יום הכשירות).

·         סיור וניתוב ציר.

·         קליעה ומקלענות.

·         תנועה ותצפית.

·         החט"פ המופלא – הוצאת חטיבת כוח והכנסתה. ניצחה חטיבה 188.

·         בוחן פלוגה.

·         פריסה והעלאת זחל. סדיר ניצחה חטיבה 7, מילואים ניצחה חטיבה 4

 

קצין השריון הראשי מסביר לקהל הצופים את המתרחש לפניהם

 

המורל שהופגן על ידי הצוותים והלוחמים מהיחידות השונות היה גבוה במיוחד. הצוותים הכינו את הטנקים ותרגלו מסלולים יבשים ביום שקדם למבחני הכשירות, אשר היוו סיום של תהליך שהחל בתחרויות בגדודים ובחטיבות עצמן על מנת למצוא ולבחור בצוותי הטנקים ובלוחמים ותומכי הלחימה אשר ייצגו את החטיבה אל מול מקביליהם מהחטיבות האחרות.

 

ניתן לציין את צוות טנק המ"פ של פלוגת אלון בדוד געש של חטיבה 7 אשר זכה במקום הראשון בשתי תחרויות, בבוחן פריסת הזחל אותו ביצע צוות המ"פ בזמן מופלא של 7 דקות וחמישים שניות, ללא כול מפגע בטיחותי ותוך ביצוע מושלם הכולל מתיחת זחל על ידי משאיבה. הצוות סיים בלילה אשר לפני יום התחרות, ניווט לילה מושלם והגיע במקום הראשון למרות שיצא מאוחר בהזנקה לניווט. על הניווט קיבל הצוות את מלוא 100 הנקודות. הצטיינות צוות המפקד הפלוגה לא תרמה לחטיבה בשקלול סך הנקודות של התחרויות. הצוות הוכיח את האמרה המפורסמת "האדם שבטנק ינצח", אשר מתחזקת עם זכייתו של צוות המתפעל טנק מרכבה מדגם מיושן.

 

לסיכום ניתן לומר בבטחה שמדובר באירוע חשוב אשר הופק בהצלחה, דבר המציב רף גבוה בפני המארגנים בשנה הבאה.

 

מערכת יד לשריון תפרסם צילומים נוספים מהאירוע בעתיד הקרוב.

מחלקת טנקים מחטיבה 401 במהלך תמרון לקראת מגע

 

עמדת פריסת הזחל של חטיבה 7. סדר וארגון יום הכשירות הינו מסורת ומופת בשריון

 

צוות המ"פ יונאס, (שני משמאל) המנצחים בניווט ובפריסת הזחל

 

צוות הטנק של חטיבה 7 מפעיל צהלולי עשן לאחר סיום פריסת הזחל במקום הראשון

 

הצוות של חטיבה 188, מחייך ובוטח

 

.צוות החימוש של חטיבה 188 לאחר הזכייה במקום הראשון בתחרות הוצאה והכנסה של חטיבת כוח

 

מימין, מפקד חטיבה 188 אלוף משנה ניר בן דוד "בנדה", ומשמאל תת אלוף (במיל') דוד כהן, לשעבר מפקד סיירת גולני, מפקד חטיבת כרמלי ומפקד אוגדה

 

 

חזרהשלחו לחברהדפיסו


:שם
:דוא"ל