קישורים מפת האתר

3 באפריל 2016: תאונת אימונים חמורה בשריון, טנק ירה על טנק, אין נפגעים

צוות מחטיבה 401 ירה פגז "חלולן" ופגע בטנק אחר. איש לא נפגע אך נזק נגרם לטנק מדגם מרכבה סימן 4. האימון הופסק לצורך חקירת המקרה.

 

יואב זיתון (מאתר ynet, 31 במארס 2016)

 

תאונת אימונים ברמת הגולן שנגמרה במזל בלי נפגעיםצוות מחטיבה 401 ירה פגז "חלולן" ופגע בטנק אחר. איש לא נפגע אך נזק נגרם לטנק מדגם מרכבה סימן 4. האימון שהתקיים הבוקר הופסק.

 

ככל הנראה הכוח שביצע "ירי מהיר" עשה זאת מבלי שזיהה מטרות. בצה"ל מתחקרים את נסיבות התקרית. האימון הופסק בהנחיית מפקד האוגדה עד להשלמת התחקיר הראשוני.

 

התקרית התרחשה בסיום תרגיל גדודי דווקא בטנקי המרכבה סימן 4 המתקדמים ביותר של צה"ל, שבהם מותקנות מערכות שליטה ובקרה ממוחשבות שמאפשרות לצוות הטנק לזהות מטרות ולפגוע בהן בזמן מהיר ובדיוק מרבי.

מתחקיר ראשוני עולה שבמהלך התרגיל של גדוד 52, סמוך לשטחי האש, אחד הטנקים ירה פגז תרגילים שנחשב קטלני פחות, מבלי שזיהה את המטרה ומתוך קו הירי של יתר הטנקים בכוח. הטנק שנפגע עלה משמאל בעמדות הכוח העיקרי, וחצה את קו הקנה של הטנק שירה. תרגולת זאת מקובלת בחטיבות השריון תחת נוהל מוגדר של "ירי מהיר". מלקחים ראשוניים שבוצעו בחטיבה עולה כי יש לשפר את התיאום של הטנקים בקו עמדות הירי בשני קצותיו. גם בזמן ביצוע ירי מהיר, על התותחן לזהות את המטרה לפני הירי.

 

טנק מרכבה 4 של חטיבה 401 עם מיגון אקטיבי מסוג "מעיל רוח". צילום: מיכאל מס

קצין בכיר באוגדה הסדירה 162, שבמסגרתה נערך האימון, הסביר אמש ל-ynet כי מדובר בתרגיל במצפה לבנוני, שלאורכו נשמרת רציפות מבצעית של הכוחות. "בתרגיל נלחמים גם כוחות חי"ר ומחטיבת הנח"ל ומגדוד ההנדסה החטיבתי. הכוחות לא ממשיכים בתרגיל עד שמתגברים על המכשולים שהצבנו להם, כמו במציאות. מדובר בתרגיל שהוא חלק מתקופת אימון ממושכת ומשמעותית בחטיבה, לפני שובה לתעסוקה מבצעית בצפון, באיו"ש ובאגודת עזה", אמר הקצין.

 

מקום פגיעת כדור ה"חלולן" בטנק. לא חדר !. צילום: אתר ynet

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "במהלך תרגיל שריון ברמת הגולן פגז תרגילי שנורה מאחד הטנקים פגע בטנק אחר שהשתתף בתרגיל. אין נפגעים, נזק נגרם לטנק. האימון הופסק בהנחיית מפקד האוגדה עד להשלמת התחקיר הראשוני".

 

בחודש ינואר השנה נהרג סרן ישי רוסלס מבית מאיר בתרגיל שהתקיים בבסיס צאלים וחייל נוסף נפצע באורח קל. במהלך התרגיל נורתה פצצת מרגמה לעבר כוח שתרגל באזור.

על פי ממצאי התחקיר של הוועדה בראשות אל"מ אופיר לוי, מקצועיות נמוכה של צוות המרגמה שירה את הפגז הקטלני היא הגורם המרכזי לאירוע. 1,450 מטר הפרידו בין נקודת הנפילה למטרה. סרן רוסלס ז"ל היה קצין בטיחות בתרגיל אחר. הרמטכ"ל קבע שזה שילוב של רשלנות מפקדים וכשל מקצועי חמור. כמו כן, לגבי מעגל הבטיחות וההכנות נמצאו ליקויים בצורת הכנת התרגיל והועלו שאלות בנוגע להכשרת רגמים. בעקבות האירוע הרמטכ"ל הדיח מצה"ל את מפקד הגדוד סא"ל טל דוד, סגן מפקד הגדוד וסגן מפקד פלוגה מגדוד 75. בנוסף נרשמה הערה פיקודית למפקד מרכז אימוני השריון בצאלים, אלוף-משנה שמעון אדרי, מפקד הפלוגה ננזף ושלושה מפקדים זוטרים הודחו.

לכתבה ב-ynet , ראו כאן:

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4785726,00.html

 

 

 

חזרהשלחו לחברהדפיסו


:שם
:דוא"ל