קישורים מפת האתר

15 במאי 2016: יום הזיכרון לחיילי צה"ל ביד לשריון – בצילום ובאומר

טקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל התקיים ביד לשריון ביום הזיכרון 11 במאי 2016 בנוכחות המשפחות השכולות, מפקדים חיילים ואנשי עמותת יד לשריון.

 

ערך וצילם: סא"ל (במיל') מיכאל מס

 

כמידי שנה בשנה נאספו המשפחות השכולות חיילים ומפקדים בסדיר ואזרחים ליד כותל השמות ביד לשריון בלטרון, על מנת לקיים את הטקס לזכרם של חללי חיל השריון מקרבות לטרון ועד לימים אלה. הטקס נערך לזכרם של 4988 חללי חיל השריון החל מקרבות לטרון במלחמת השחרור.

 

המשמר יכתיף את נשקו, הכתף שק !

 

מימין, אל"ם (במיל') גיבור ישראל צביקה גרינגולד עם קצין השריון הראשי תא"ל שמוליק אולנסקי

 

האלופים (במיל'), משמאל לימין, יפתח רון טל, אמנון רשף, עמוס מלכה, עמוס ירון. שביעי משמאל עמרם מצנע, משה עברי סוקניק, ג'קי אבן (מוסתר) וחיים ארז.

 

מימין, מנכ"ל עמותת יד לשריון תא"ל חנן ברנשטיין, קצין השריון הראשי תא"ל שמוליק אולנסקי, יו"ר יד לשריון אלוף (במיל') אודי שני וראש אט"ל אלוף קובי ברק

 

הנחה את הטקס תנ"צ בדימוס אליהוא בן און

 

דברי הפתיחה

משפחות יקרות, אלופי צה"ל בעבר ובהווה, יו"ר עמותת יד לשריון האלוף (במיל') אודי שני, אלופי צה"ל בעבר ובהווה, מפקדים ולוחמים, תלמידים, אורחים יקרים.

התכנסנו כאן, באתר יד לשריון, ושותפים עמנו מאות אלפי השריונאים ששירתו ולחמו במערכות ישראל, שזהו ביתם. אתר יד לשריון, אתר המורשת והגבורה של חיל השריון, הבית לשריונאים הוותיקים והסדירים כאחד, הממוקם בעמק- איילון, חקוק היטב בתודעת עמנו.

 

כאן קרא יהושע בן נון "שמש בגבעון דום וירח בעמק איילון" – קריאה שהובילה להיענותו של בורא העולם לשנות את סדרי הטבע, ובכך הוכרעו חמשת מלכי האמורי.

בסמוך אלינו הוביל יהודה המכבי את לוחמיו נגד עשרות אלפי הלוחמים הסָלְוֶקים, ונצחם בכוח התחבולה והגבורה.

ובימינו, התרחשו כאן המערכות הקשות, ימים ספורים לאחר הכרזת המדינה, קרבות עקובים מדם לקיום הקשר עם ירושלים בירת הנצח שלנו, ולבסוף הצלחתה של חטיבה שבע לפרוץ את דרך בורמה שאפשרה את פריצת המצור על ירושלים. במלחמת ששת הימים, הצבנו כאן את דגלנו ולתמיד, בזכות גבורתם של לוחמינו ודבקותם במטרה.

היום אנו מתייחדים עם זכרם חללי מערכות ישראל, וביניהם 4988 חללי השריון, אשר שמותיהם חקוקים כאן, על כותל השמות.

בשנה זו נוספו לכותל השמות עוד 3 מטובי בנינו שנפלו במבצע "צוק איתן".

 

מעמד היזכור

"יזכור עם ישראל את בניו ובנותיו, הנאמנים והאמיצים, חיילי צבא ההגנה לישראל, וכל לוחמי המחתרות וחטיבות הלוחמים במערכות העם, ואנשי קהילות המודיעין, הביטחון, המשטרה ושירות בתי הסוהר, אשר חרפו נפשם במלחמה על תקומת ישראל, וכל מי שנרצחו בארץ ומחוצה לה, בידי המרצחים מארגוני הטרור. יזכור ישראל ויתברך בזרעו ויֶאֱבַל על זיו העלומים וחמדת הגבורה וקדושת הרצון ומסירות הנפש של הנספים במערכה הכבדה. יהיו חללי מערכות ישראל, עטורי הניצחון, חתומים בלב ישראל לדור דור".

 

רב זרוע היבשה, סא"ל הרב גבי מור קרא פרק תהילים

 

אמירת קדיש מפי מר יוסי דהאן אשר אחיו, עזרא דהאן ז"ל נפל בקרב באזור תעלת סואץ במאי 1969

 

קצין השריון הראשי תא"ל שמוליק אולנסקי נושא דברים בטקס

 

דבר קצין השריון הראשי

משפחות שכולות, חברי עמותת יד לשריון , מפקדים לוחמים רעי השריונאים.

לוח השנה העברי מזמן לנו בכל שנה פרק בו אנו נדרשים להתעמת עם סלע קיומנו כעם וכחברה. לפני מספר שבועות ציינו בחג הפסח את יציאתנו מעבדות לחירות ואת מסע התלאות אשר עברו אבותינו בהגיעם אל הארץ. בשבוע שעבר ציינו את יום הזיכרון לשואה ולגבורה בו סיפרנו בזוועות אשר עברו אחינו בידי חיות האדם הנאצים והבנו את חשיבותו של הבית לעם היהודי והיום אנו מרכינים ראש לזכרם של אלו אשר נפלו על קיומו של בית זה.

4987 חללי חיל השריון אינם חקוקים רק על כותל השמות הם חקוקים לעד בליבנו. כל אחד מהם אשר יצא למשימתו ולא שב הוא עולם ומלואו. הוא חלל עמוק בעולמם של משפחתו מוקיריו וחבריו. השנה נוספו למשפחת השכול של החיל שלושה פרחים נוספים. סגן אלוף עמיר בלום , טוראי אריה סומך, רב טוראי אביעזר אסף ז"ל ומי ייתן ולא נוסיף עוד. היום בערבו של יום העצמאות השישים ושמונה למדינת ישראל חשוב שנדע להוקיר ולזכור את אותם אלו אשר שילמו את המחיר היקר מכל על מנת שנהייה עם חופשי בארצנו.

משפחות יקרות, אנו יודעים כי כאבכם אינו ניתן לריפוי וכי יום זה הינו יום נוסף של זיכרון ואבל אבל אני רוצה לומר לכם שאינכם לבד וכי חיל השריון ועם ישראל כולו מחבק אתכם ומחזק את ידיכם. הקשר החם בין החיל למשפחות השכולות ואלו והנושאים על גופם ונפשם את צלקות המלחמה יקר מאוד לליבנו. מורשתם וגבורתם של לוחמי השריון וחלליו, משמשת דוגמה ומופת לדור הצעיר של לוחמי החיל אשר לומדים בשקיקה את סיפורי הגבורה ומטמיעים בצמא את מורשתם.

 

רעי השריונאים, מפקדים לוחמים אחינו הפצועים. לאורך השנים איבדנו חברים אחים אשר לחמו לצדינו ולא שבו לחיק משפחתם, אנו אשר זכינו לשוב נשבענו לשמר את מורשתם להוקיר את זכרם להיות שם בשבילם בכל שעה ומקום שנידרש ולספר את סיפורם כי רעות שכזאת לעולם לא תיתן את ליבנו לשכוח

אורחים נכבדים,

לוחמי השריון קבעו לאורך השנים את גבולותיה של המדינה בזחליהם. בכל מערכות ישראל הובילו לוחמי ומפקדי השריון בעוז ובגבורה את יחידותיהם לניצחונות על האויב תוך שהם משלבים את המקצועיות הבלתי מתפשרת עם יצירתיות ויוזמה שהובילו להכרעה. אך מעל לכל שרתה על השריונאים רוח מיוחדת של רעות ואחווה של אדם לאדם ואדם למכונה. אותה רוח, ייחודית כל כך שתמשיך להוביל את החיל לעולמים.

כאז גם היום ניצבים חילי השריון איתן, להגן בגופם על גבולותיה של המדינה ולאפשר את חירותם של אזרחיה. לוחמי השריון עסוקים היום בצד פעילות הביטחון השוטף באימונים והכנות לכל תרחיש אליו נדרש והם עושים זאת עם אמונה גדולה בצדקת הדרך.

הערב, כאשר נחגוג כולנו את יום העצמאות חשוב שנזכור כי קיומנו פה אינו מובן מאליו ואל מול האתגרים המורכבים הניצבים לפנינו רק עמידה איתנה ועוצמתית ,אמונה בחשיבותה הקריטית של מדינת ישראל ונכונות להקריב את היקר מכל יאפשרו לנו להמשיך לקיים את חיינו פה.

משפחות יקרות, אורחים נכבדים נזכור לעד את אחינו הגיבורים ומי ייתן ונהייה ראויים לקורבנם.

יהי זכרם ברוך !

 

שושנה ובן מיחידת ההסברה בלטרון, מגישים את השיר "ארים ראשי"

 

 

ארים ראשי

מילים: שי גבסו

לחן: אהובה עוזרי ומשה דעבול

הולך אני כעת במשעול ההווה 
כילד ההולך לו לאיבוד 
כפות ידי הן מושטות 
מבקשות את העזרה להמשיך איתך את המסע 
ובצדדים הפרחים כאילו איבדו את זהותם 
מחפשים עוד קרן אור שתעזור 
עוד לגימה קטנה של מים ממעייני החוכמה 
תביא להם את התקווה 

ארים ראשי, אשא עיני אל ההרים במרחקים 
וקולי ישמע כזעקה, כתפילת האדם 
וליבי יקרא מאין יבוא עזרי 

עובר אני כעת בין נופים חדשים 
הצעדים הם נעשים כה איטיים 
מה יש שם שאין פה שאל אותי עובר 
מה בלב אתה שומר 
קשיש העיר כשעל גבו מונח כל עברו 
מביט סביב ומחפש את עולמו 
כשההווה כל כך קשה 
לא אומר דבר, ארים ראשי אל המחר 

ארים ראשי...

 

יו"ר יד לשריון אלוף (במיל') אודי שני נושא את דברו

 

אלוף (במיל') עמוס ירון, לשעבר מנכ"ל משרד הביטחון, מניח את זר משרד הביטחון

 

את זר צה"ל הניח ראש אט"ל האלוף קובי ברק

 

את זר חיל השריון הניח קצין השריון הראשי תא"ל שמוליק אולנסקי

 

יו"ר יד לשריון אלוף (במיל') אודי שני הניח את זר עמותת יד לשריון

 

את זר הלוחם היהודי במלחמת העולם השנייה הניח יו"ר עמותת מוזיאון הלוחם היהודי, אלוף (במיל') חיים ארז

 

את זר המשפחות השכולות הניחה הגב' זהבה אהרוני אחותו של סמ"ר יוסף מרי ז"ל מגדוד 126 שנפל במלחמת יום הכיפורים ב-19 באוקטובר 1973

 

בעל עיטור הגבורה ממלחמת יום הכיפורים, סא"ל (במיל') משה לוי הניח את זר הגיבורים והפצועים

 

רס"ב ישראל אבו-קראט קצין רישוי העסקים מתחנת משטרת מטה יהודה הניח את זר משטרת ישראל

 

זרים נוספים שהונחו:

·         זר בונדס - אירופה ע"י Frank Baroukh & Edmund Levy

·         זר בונדס - אמריקה הלטינית ע"י Jaime Schmidt & Marcos Karniol

·         זר בונדס – אמריקה הצפונית ע"י Chuk Berk & David Matz

·         זר משלחת ידידי ישראל מטייוואן וסינגפור

·         זר סול פלדברג ידיד העמותה מקנדה

·         זר הלוחמים ע"י סמ"ר יגל שמואל מגדוד 532 מפלוגה ר' שלחם במבצע 'צוק איתן'

 

לאלבומי הצילומים של טקס יום הזיכרון תשע"ו, ראו כאן:

 

צילמה אפרת אלישע מיחידת ההסברה ביד לשריון:

https://photos.google.com/u/1/share/AF1QipMho7Sq5mKzTi2gEuPi94XLay4kRoDYRXpQRAbIqi6QNfdIexga6LA45kga4N5QXA?key=eGxlbDEtQlpScDAxUVpRSktkU0dKRUx0elB0akJB

 

צילמה עדי קמיניץ מיחידת ההסברה ביד לשריון :

https://photos.google.com/u/1/share/AF1QipNZj9iMs4U-1XbLCjaWHy_WuLk-dqRDWpHeKZCV4lt5AnHCvBtemAsGY2DVzyYM8w?key=b2ZFMWNLWXFkSXAwZVFvQmVEQXpqZTVPdnJ5S0tR

 

 

 

חזרהשלחו לחברהדפיסו


:שם
:דוא"ל