קישורים מפת האתר

15 במאי 2016: זוכרים ליד כותל השמות – ארבעה סיפורים

פגשנו אותם ליד כותל השמות, זוכרים את הנופלים. השאלה שהופנתה מיד, הייתה, את מי אתם זוכרים? הנה סיפורם של ארבעה ליד השמות שחקוקים בכותל ביד לשריון.

 

כתב וצילם: סא"ל (מיל') מיכאל מס.

 

מפגש הרעים והמשפחות השכולות ליד כותל השמות לפני הטקס, תמיד היה מרתק ומרטיט. מפקדים, חיילים, אחים ואחיות של, הורים של, בנים או פקודים ומפקדים של, תמיד של מישהו יקר ומיוחד. חיילים ומפקדים נושאים מבטם אל המפקדים הבכירים אשר ברחבה, וחיוכים נמהלים בדמעה ובלחלוחית.

 

לאט לאט, על בהונותיהם, בצעד מהסס ולא כול כך יציב, הם ניגשים לכותל השמות, חלקם נבוך, מחפש ותר אחר האותיות המרכיבות את שמו של זה שאיננו עוד, חלקם ניגשים בביטחון אך בקומה שפופה להיכן ששמו של יקירם או חברם חקוק על גבי הלוחות הכסופים. הכותל עטור בוורדים, אשר גבעולם זקוף, אך תפרחתם שחה מעט. הם אוחזים את הפרח שנתנה להם החיילת, ומנסים למצוא לו מקום בין הלוחות, קרוב ככול האפשר לשמו של יקירם. כאילו ניחשו את השאלה שבעיני המכוסות במשקפי שמש כהות, סבו אליי והסבירו למה נעמדו כאן.. למה דווקא ליד השם הזה. האם זהו בן משפחה? חבר ללחימה? חבר לבית הספר או סתם כבוד לגיבור.

 

אליהוא בן און מכריז שעוד מעט יחל הטקס, "הקהל מתבקש לתפוס מקום ישיבה ברחבה". והם.. קשה להם להתנתק.. רוצים להישאר שם ללא הגבלת זמן. עוד רגע.. שיחכו עם הטקס. בכול זאת, ובמעט שנותר, הצלחנו לאסוף כמה מילים מהם, חלקם שיתפו אותי בהרחבה, חלקם כמעט בשתיקה ובדומי.. אך כולם מתוך עצבות וגעגוע. מתוך שאלה ותהייה למה הם נשארו שם בשדות סיני ובאדמת הבזלת, באסונות או בתאונות האימונים, למה אינם כאן אתנו היום...

 

זהבה אהרוני ובעלה אביקם ליד כותל השמות

 

זהבה אהרוני הייתה שם, ביחד עם בעלה אביקם. זהבה ואביקם מגיעים כול שנה לטקס יום הזיכרון לחללי צה"ל הנערך ביד לשריון בלטרון. "אני מגיעה כול שנה", אמרה זהבה ששכלה את אחיה יוסף מרי אשר נפל בקרב במלחמת יום הכיפורים בגזרת קנטרה. זהבה ואביקם מתמידים בהתנדבות ביד לשריון במרכז המידע ובפעולות אחזקה שונות ומאתגרות. לא סתם בחרו ביד לשריון כמקום שבו יתנדבו וישקיעו את מרצם. זהבה הניחה מאוחר יותר זר במהלך הטקס, ליד כותל השמות לזכר אחיה וחללי השריון.

 

על סמ"ר יוסף מרי ז"ל, ראו כאן בדף גלעד שבאתר האינטרנט של יד לשריון:

http://www.yadlashiryon.com/show_item.asp?itemId=7101&levelId=63832&itemType=10&template=2

 

עוזי בן צבי, ליד כותל השמות

 

עוזי בן צבי, חבר פעיל בעמותת יד לשריון ולוחם סיור ותיק בחר להתייצב ולהוקיר את בן דודו עמוס מרדכי יצקן שנפל באזור מנצורה בלבנון.

ציטוט מדבריו של עוזי בן צבי: " תמיד ביום הזיכרון, כבר הרבה שנים אני מתייצב ביד לשריון ליד קיר השמות שעליו חקוקים אלפי לוחמי שריון שנשארו בשדות הקרב העשנים, הפעם אחרי שנפרדתי שוב ושוב מחברי הרבים ששמותיהם מרצדים ומזכירים את הימים ההם, נשארים צעירים לנצח...הפעם רציתי להראות את שמו של בן דודי ששמו גם הוא, כשמי הרשום בתעודת הלידה, שמנו השני, הוא מרדכי, על שמו של דודי שנפל במלחמת השחרור מרדכי, ולא זכיתי להכירו. עמוס יצקן, בן דודי, חקוק כאן בקיר השמות, ונדמה לי שאני היחיד מבני משפחתי שמגיע לחלוק לו כבוד, יחד עם הכבוד שאני חולק לעשרות חבריי הנמצאים כאן".

 

על טוראי עמוס מרדכי יצקן ז"ל, ראו כאן בדף גלעד שבאתר האינטרנט של יד לשריון:

http://www.yadlashiryon.com/show_item.asp?itemId=5881&levelId=63832&itemType=10&template=2

 

תא"ל (במיל') ירמי אולמרט

 

תת אלוף (במיל') ירמי אולמרט ניצב ליד שמו של אדם וייסלר, "לא היה לי קשר אישי עם אדם, הוא היה קצין בחטיבה 27/60 ואני הייתי בשלב מאוחר יותר מפקד החטיבה. אני מחויב למורשת החטיבה ולחלליה".

 

על סגן אורי וייסלר ז"ל, ראו כאן בדף גלעד שבאתר האינטרנט של יד לשריון:

http://www.yadlashiryon.com/show_item.asp?itemId=5040&levelId=63832&itemType=10&template=2

 

תא"ל (במיל') שמעון חפץ

 

לתת אלוף (במיל') שמעון חפץ חברים ומכרים רבים על כותל השמות. "היה לי חשוב  להציב פרח ליד שמו של ערן חי פרץ מדגניה שנפל באסון המסוקים בהיותו מפקד מחלקת טנקים צעיר  מחטיבת 'ברק' אשר נושא את שמו של דודו נווט חיל האוויר שנפל במלחמת יום הכיפורים  מטייסת הפאנטום 201.

ערן הטייס היה  חלל נעדר  אשר החיפושים אחריו נמשכו מאז תום המלחמה  ועד אשר במסגרת אישור נשיא  מצרים חוסני מובארק לנשיא עיזר ויצמן,  ניתן בידי ביחד עם צוות של איתור נעדרים באכ"א לאתר את גופתו באזור מנצוריה ביוני 1995 .בטי כהן אמו והסבתא הייקית ,הפכה סמל ודמות מופת בחיפושיה אחר בנה ובפניותיה הבלתי נלאות למנהיגי העולם  ולכל מי שהייתה השפעה כל שהיא על נשיאי מצרים. כמה עצוב היה כי הבן והנכד הנושא שמו נקברו זה לצד זה בקיבוץ דגניה".

 

"במאי-אוגוסט 1999 החלנו בחיפוש שני אנשי צוות מגדוד 46 חטיבה 401 ובנובמבר 99 איתרנו את גופות אנשי הצוות רב"ט ליאון כהן ז"ל  מרמלה ,ורב"ט נדיב מרדכי ז"ל ממבשרת ציון. השניים הובאו לקבורה בחודש דצמבר 99. גם לצד אלה הרגשתי סגירת מעגל בהצבת פרח על לוח השמות". (תא"ל שמעון חפץ היה שליש נשיא המדינה)

 

 

על סגן ערן (חי) פרץ ז"ל, ראו כאן בדף שבאתר יזכור:

http://www.izkor.mod.gov.il/HalalKorot.aspx?id=514831

 

זיכרונות.. ונזכור את כולם

 

חזרהשלחו לחברהדפיסו


:שם
:דוא"ל