קישורים מפת האתר

9 בנובמבר 2016: הענקת מלגות לימודים ע"ש השריונר יוני זילברברג ז"ל

ביום ד' 2 בנובמבר 2016 נערך טקס הענקת מלגות לימודים ע"ש יוני זילברברג ז"ל אשר נפל בקרבות במלחמת יום הכיפורים במסגרת גדוד 79 בלחימה בסיני. את המלגות מעניקה מזה 25 שנים אמו של יוני, הגב' זהבה זילברברג אשר החליטה בדרך זו להנציח את זכרו של בנה, יוני.

 

סקר וצילם סא"ל (במיל') מיכאל מס

 

בתחילה התכנסו לוחמי השריון המצטיינים עם הגב' זהבה זילברברג ומשפחתה, וכן חברים של יוני ז"ל מגדוד 79, אל"ם (במיל') רמי מתן ואשר קירשנבאום. בפגישה ביקשה הגב' זילברברג לשמוע את סיפורם האישי של החיילים ומה הם מבקשים ללמוד בעזרת המלגה.

 

הגב' זילברברג מקשיבה לדברי החיילים בשיח חופשי. היא כול כך רוצה לשמוע על שאיפותיהם

 

הגב' זילברברג ומשפחתה, מקשיבים לחיילים המצטיינים. באמצע מר אשר קירשנבוים, חברו של יוני ז"ל, ומשמאל קצין השריון הראשי

 

במרכז, סמ"ר יונתן פוליאקין ומשפחתו

 

גם קצין השריון הראשי תת אלוף גיא חסון הצטרף למעמד זה ביחד עם מנכ"ל יד לשריון תא"ל (חנן ברנשטיין) וכן מפקד זרוע היבשה אלוף קובי ברק.

לאחר מכן נערך הטקס הרשמי בחדר הגבורה ובמעמד משפחות החיילים וקצין השריון הראשי.

 

מצטיין ראשון:

סמל ראשון יונתן פוליאקין - התגייס בנובמבר 2013, משרת כלוחם בחטיבה 401, גדוד 46 בפלוגת ברקן. מבצע את תפקידו בצורה מיטבית ומעוררת הערכה, ומהווה דוגמה לכלל החיילים כיצד לוחם אמתי צריך לנהוג.

 

סמ"ר יונתן פוליאקין, מנחת הטקס, תא"ל (במיל') חנן ברנשטיין, הגב' זילברברג וקצין השריון הראשי תא"ל גיא חסון

 

סמ"ר יונתן פוליאקין מקבל את המילגה מידי הגב' זהבה זילברברג

 

מצטיין שני:

סמל ראשון אברהם אייזנבך. התגייס בנובמבר 2013, משרת כלוחם בחטיבה 7, גדוד 77, פלוגת חרמון. אברהם הנו חייל בודד המבצע את תפקידו מתוך תחושת שליחות. בביצוע תפקידו פועל מתוך ערכים ציוניים ומתוך הרצון לתרום.

 

סמ"ר אברהם אייזנבך

 

סמ"ר אברהם אייזנבך מקבל את המילגה מידי הגב' זילברברג

 

מצטיין שלישי:

סמל ראשון אביב חיימוביץ'. התגייס בדצמבר 2013 ומשרת כלוחם בחטיבה 188 גדוד 71 בפלוגת כפיר. אביב הנו אדם שקט וערכי אשר מבצע את המוטל עליו על הצד הטוב ביותר, תוך סיוע משמעותי לעמיתיו במחלקה על מנת להגיע לתוצאות מקסימליות בכול משימה.

 

סמ"ר אביב חיימוביץ'

 

נשיקה מהגב' זילברברג לסמ"ר אביב חיימוביץ'

 

מצטיין רביעי:

סמל אושרי יחיא. משרת כלוחם בחטיבה 188, גדוד 53 בפלוגת גולן. אושרי מהווה את אחד מעמודי התווך המרכזיים בפלוגה, מבצע את משימותיו תוך 'הגדלת ראש' וסיוע לזולת. מהווה דוגמה ומופת לחיילי הפלוגה.

 

סמל אושרי יחיא

 

סמל אושרי יחיא מקבל את המילגה מאת הגב' זהבה זילברברג

 

בהמשך, נשאו דברים אל"ם (במיל') רמי מתן, מפקד בגדוד 79 בקרבות בסיני במלחמת יום הכיפורים, ומר אשר קירשנבאום, חברו של יוני זילברברג. קירשנבאום תיאר את המעשה שעשה יוני שחי בחו"ל והחליט לבוא לישראל ע"מ לשרת בצה"ל. יוני זילברברג נהרג מפגיעת טיל בטנק שלו בתאריך 14 באוקטובר 1973בהיותו בן פחות מ-20 שנים. מלגת הלימודים המוענקת ע"י אמו של יוני מידי שנה, הינה ברוחו של יוני ז"ל שהיה איש ספר, אוהב שירה ופיוט ואשר בחר לשרת בשריון. השואה, עליה למד מפי אביו ישראל, עוררה בו מחשבות על דרכה של מדינת ישראל ולא אחת אמר ,לא נלך כצאן לטבח".

 

המשכו של טקס הענקת המלגות באמפי שבלטרון במהלך טקס סיום קורס מפקדי טנקים

 

על יוני זילברברג ז"ל

 

סמ"ר יוני זילברברג ז"ל, מ"א 2146330

יוני ז"ל, בן זהבה וישראל נולד בתל אביב בט"ו בטבת תשי"ד, 21 בדצמבר 1953. יוני התגייס לצה"ל בנובמבר 1971 ושירת בחיל השריון בגדוד 79 של חטיבה 14. נפל בקרב בסיני ביום 14 באוקטובר 1973 במהלך מלחמת יום הכיפורים. הובא למנוחת עולמים בהר הרצל בירושלים. הותיר: אם, אב ואח.

את שנות לימודיו הראשונות עשה יוני בבית הספר היסודי "יהלום" ברמת-גן. בהיותו בן תשע נאלצה המשפחה לעקור לשווייץ מטעמי בריאות, והתגוררה בציריך. יונתן או יוני - כפי שכינו אותו חבריו - סיים בהצלחה את לימודיו והתערה יפה בחיי הנוער, יהודי ונוצרי כאחד. הוא היה מדריך בתנועת "איחוד הבונים", חבר פעיל מאוד במועדון הטניס "הכוח" ואף זכה באליפות הנוער בטניס. יוני היה נער שקט וצנוע, בעל הליכות נעימות ונאות וחוש הומור מעודן. היה לו חוש צדק מפותח שלא סבל עוול ותמיד היה ער ופעיל למען עשיית צדק. בהגיעו לגיל שמונה עשרה - גיל הגיוס - גברו בו הגעגועים לארץ. כל שידולי הוריו, כי ישלים תחילה את בחינות הבגרות ויתייצב לגיוס אחרי כן, לא הועילו. תחושת החובה לא נתנה לו מנוח והוא החליט לשוב ארצה ולהתגייס לצה"ל, כמו שאר בני גילו. בארץ התגורר זמנית אצל דודתו בגבעתיים.

יונתן גויס בראשית נובמבר 1971. הוא הוצב לחיל השריון, שם עבר את קורס מקצועות בתפקיד תותחן טנק, וקורס מפקדי טנקים. מספר עליו אשר, חברו ליחידה: "יוני הפך להיות מהר מאוד "אחד משלנו". לא פעם היינו נוהגים לקנטר אותו: "השתגעת? איך נוטשים חיים כל כך טובים כדי להתיישב כבדואי במדבר?", אך יוני היה משוכנע בצדקת דרכו. הוא היה אומר: "בני גילי בארץ תורמים את חלקם ואני אעשה חיים? דבר זה לא ייתכן."

במלחמת יום הכיפורים לחם יוני כמפקד טנק בגזרה המרכזית של סיני. הוא עבר קרבות קשים יחד עם חבריו ולפי דברי אשר חברו, היה גאה מאד בניצחונותיה של היחידה ובטוח בסוף הטוב.

ביום י"ח בתשרי תשל"ד (14 באוקטובר 1973) פגע טיל בטנק של יוני והוא נפל. יוני הובא למנוחות בהר-הרצל. השאיר אחריו אם, אב ואח. לאחר נופלו הועלה לדרגת סמל-ראשון.

במכתב התנחומים למשפחה כתב מפקדו: "בעת קרבות הבלימה השמיד הטנק עליו פיקד יוני, כלי אויב רבים. יוני היה מפקד מעולה, הדבק במשימתו תוך הכרת השליחות אותה מילא."

 

(מתוך דף יזכור ממפעל ההנצחה הממלכתי 'יזכור', שנערך ע'י משרד הביטחון)

 

יוני זילברברג ז"ל

 

חזרהשלחו לחברהדפיסו


:שם
:דוא"ל