קישורים מפת האתר
השריון במלחמות ובמבצעים
מלחמת העצמאות החלה מיד לאחר ההחלטה באו"ם ב-29 בנובמבר 1947 לחלק את ארץ ישראל למדינה עברית ולמדינה ערבית, ולקבוע את ירושלים וסביבתה כאזור בינלאומי. במשך למעלה משנה וחצי התנהלו קרבות קשים בכל הארץ, תחילה נגד התושבים הפלסטינים המקומיים והחל מסיום המנדט הבריטי והכרזת בן-גוריון על הקמת מדינת ישראל ב-14 במאי 1948 נגד צבאות מדינות ערב.
מצבה הכלכלי הקשה של מדינת ישראל בסיום מלחמת העצמאות וקליטת גלי העלייה הגדולה, חייבה לצמצם את הצבא לאחר המלחמה. בסוף יולי 1949 החליט המטכ"ל לצמצם את מספר החטיבות הסדירות מ-12 ל-6, ומאוחר יותר רק לשלוש חטיבות סדירות. הוא השאיר את חטיבה 7 כחטיבת השריון היחידה של צה"ל, לצד חטיבות הרגלים "גולני" ו"גבעתי".
מלחמת סיני שהחלה בפעולה משולבת של חיל האוויר וכוח צנחנים, נרשמה בתולדות צה"ל כמערכה שבה הפך חיל השריון הישראלי לאגרוף המחץ העיקרי במערכה. המלחמה החלה ב-29 באוקטובר והסתיימה ב-5 בנובמבר, לאחר שצה"ל השתלט על כל שטחי סיני, לבד מרצועה ברוחב 16 ק"מ בצמוד למזרח תעלת סואץ.
באביב 1957 פינה צה"ל את חצי האי סיני ואת רצועת עזה לאחר מאבק דיפלומטי ממושך. הכוח הבין לאומי UNEF, תפס עמדות בצד המצרי של הגבול עם ישראל ובשארם א-שייח'. נתיב המים במפרץ אילת נשאר פתוח לשיט עם ישראל. ממשלת ישראל לא הותירה כל ספק שכל הפרה של הזכות הזאת תהווה "קזוס בלי" - סיבה למלחמה.
המצב נעשה מתוח בשנת 1964 מפני שמדינות ערב התנגדו להפעלת מוביל המים הארצי של ישראל. הן החליטו בשתי ועידות פסגה באותה שנה (בינואר בקהיר ובספטמבר באלכסנדריה) להטות את מקורות הירדן ולהקים פיקוד משותף לפיקוח הדוק על המאבק נגד ישראל, וכן להקים את אש"ף (הארגון לשחרור פלשתין). בתגובה לכך פעלה ישראל לסיכול ההטיה.
המלחמה קצרת הימים, הסתיימה בניצחון מזהיר של צה"ל ובמפלה צבאית מוחצת של צבאות מצרים, ירדן וסוריה. המלחמה שינתה את המציאות הגיאופוליטית באזור ותוצאותיה עומדות עד היום במוקד המחלוקת בין ישראל לשכנותיה. המלחמה באה כהמשך ישיר לפעילות ערבית עוינת, שניסתה להתיש את כוחה של ישראל.
מלחמת "ששת הימים" הסתיימה בניצחון מוחץ של צה"ל על צבאות סוריה, מצרים, ירדן וכוחות משלוח ערבים נוספים. בסופה של המלחמה נערכו כוחות צה"ל בגבולות חדשים. הניסיונות של הצבאות המובסים לשנות את המציאות על ידי מלחמת "התשה" לא הניבו שום שינוי, למעט נפגעים רבים משני הצדדים. גם ניסיונות תיווך בין לאומיים ו"יוזמות" שונות לא הבשילו לכדי מעשה.
העובדה כי במלחמת ששת הימים, לאחר השגת ההבקעה בקדמת סיני במרחב רפיח - אבו-עגילה, הובילו חטיבות טנקים, עם מעט מאד חי"ר או בלעדיו, את ההתקדמות והרדיפה אחר הצבא המצרי בלוחמת בזק לרוחבו של חצי האי סיני, גרמה להפקת לקחים שהשפיעו על המטכ"ל להשקיע בשריון באופן מסיבי עוד יותר בתקציבים, בתו"ל, באימונים ובארגון.
מלחמת יום הכיפורים נסתיימה בהפסקת אש, שלוותה במגעים מדיניים ובמלחמת התשה מחודשת שיכלה להתפתח לכדי מלחמה כוללת בכל רגע. שורות האויב שנפגעו התמלאו מחדש ובצה"ל הוחזרו לכשירות מאות טנקים שנפגעו. כן החלו מגיעים טנקים חדשים שסופקו על ידי האמריקאים.
ירי קטיושות, ניסיונות חדירה של מחבלים ופגיעה באזרחים ובחיילים בגבולה הצפוני של מדינת ישראל, הפכו לשגרה בלתי אפשרית. בדרום לבנון הוקמו בסיסי אימונים רבים של מחבלים. האזור זכה לכינוי "פתח לנד". המחבלים החלו להתארגן כצבא לכל דבר. ב-6 ביוני 1982 פתח צהל במבצע שלום הגליל שמטרתו להחזיר את השקט לאורך גבול הצפון. מבצע שלום הגליל תוכנן ל-48 שעות, שבהן צה"ל יחדור כ- 40 ק"מ בתוך לבנון.
מבצע "שינוי כיוון" החל ב-12 ביולי 2006 ונמשך עד להפסקת האש שהוכרזה על ידי מועצת הביטחון של האו"ם ב-14 באוגוסט 2006. היה זה מבצע תגובה של צה"ל בעקבות אירועי היום הראשון שבו חטף החיזבאללה 2 חיילים וגרם לצה"ל 8 הרוגים.


:שם
:דוא"ל