חיל השריון: כתבות חטיבה 7
קישורים מפת האתר
כתבות חטיבה 7
בשבוע של כנס האש מציינת חטיבה 7, חוד החנית של זרוע היבשה, יום הולדת 68 להקמתה. מורשת הקרב שלה היא סיפורו של צה"ל. במדורו השבועי מביא תא"ל (מיל') ד"ר אפרים לפיד את קיצור תולדות החטיבה. לפרטים ראו כאן
ערב מכובד ומרתק לזכרו של האלוף (במיל') אביגדור (יאנוש) בן גל, במעמד ראש הממשלה מר בנימין נתניהו, שר הביטחון רב-אלוף (במיל') משה (בוגי) יעלון, בני משפחת בן גל, אלופי צה"ל בסדיר ובמילואים ומאות פיקודיו, רעיו לנשק מכל החילות, מוקירי זכרו וחברים, התקיים ביד לשריון ביום 10 באפריל 2016
מפקד חטיבה 7, אל״ם דן נוימן, התגייס בשנת 1991 לחטיבה 7. מאז ועד היום עשה שימוש בטנק מרכבה סימן 2 ולא עזב אותו לרגע. השבוע קיבל את המרכבה 4 החדישה היישר מפס היצור. מספר הטנק.. איך לא? 007 לפרטים ראו כאן
עוד לפני שלחיל השריון היו טנקי מרכבה, עוד לפני שהיו אפילו שתי גרוטאות טנקים מסוג שרמן, הוקם שירות המשוריינים, שמ"ש, אשר קדם לחיל השריון. ביום 24 בפברואר 2016 מלאו 68 שנים להקמת הכוח המשוריין הישראלי. לפרטים ראו כאן
במהלך הלוויה לאלוף אביגדור "יאנוש" בן גל, נשא דברי הספד מרגשים חברו הטוב האלוף (במיל') יוסי בן חנן. "אחי הבכור" הוא כינה את יאנוש, "הפעם, יאנוש, אחי הבכור, אחיך הצעיר לא הצליח לחלץ אותך" ! לפרטים ראו כאן
האלוף (במיל') יאנוש בן-גל, שהלך לעולמו ביום 13 בפברואר 2016, הובא למנוחת עולמים בבית העלמין הצבאי בקריית שאול בהלוויה צבאית בהשתתפות מאות אנשי צבא, בני משפחה וחברים. הקרב שניהלה חטיבה 7 בפיקודו במלחמת יום הכיפורים בגולן נרשם כאחד ההרואיים בתולדות ישראל. לפרטים ראו כאן
מפקד חטיבה 7 במלחמת יום הכיפורים ומי שכיהן כאלוף פיקוד הצפון הלך לעולמו והוא בן 79. הוא הותיר אחריו שבעה ילדים. יעלון ספד: "יאנוש נמלט מאימי הנאצים, והפך למפקד עטור תהילה". אביגדור קהלני: "הלך לי חבר, מדינת ישראל איבדה מגדולי לוחמיה". נתניהו: "דואב על לכתו של גיבור ישראל". לפרטים ראו כאן
חברים ומפקדים, חטיבה 7 זוכרת רבים על גבורתם ומסירותם, אך מעטים בתולדותיה גילמו מזיגה ייחודית כזו של פיקוד, נחישות ואישיות יוצרת, באופן המהווה גם כיום מודל לחיקוי עבור מפקדי החטיבה כולם. מורשתו של אורי מהדהדת שנים רבות בחטיבה, ואני משוכנע שתמשיך להדהד ולהשפיע גם בשנים הבאות. לפרטים ראו כאן
עשרות כוחות רגליים, וגדוד שריון אחד - כך תרגלה חטיבה 7 התמודדות מול אויב במתאר צפוני, תוך שימוש במערכות לייזר מתקדמות וביכולות ההגנה של טנק מרכבה סימן 4 החדש. לפרטים ראו כאן
מה שמטריד הוא העובדה שבמסגרת הדיונים על התקציב עלה גם, בין השאר, שמה של חטיבת השריון הסדירה 7, כמועמדת לסגירה. אמנם הצעה זו נפלה, אלא שכאן צריכות הנורות האדומות להידלק. שהרי אומה החפצה בקיום מוכרחה היסטוריה צבאית, היסטוריה שממנה למדים הלוחמים החדשים מה טיבו ומה משמעותו של כוח ומהי הקרבה ועל מה בכלל נלחמים. לפרטים ראו כאן
ברגע האחרון ובהתערבות הרמטכ"ל בוטלה התכנית לסגירת חטיבה 7. תא"ל (במיל') אביגדור קהלני, לשעבר מפקד החטיבה, אמר באולפן וואלה! NEWS: לא יקום ולא יהיה. מי שרוצה לסגור את החטיבה לא מכיר את ההיסטוריה של המדינה". לפרטים ראו כאן
מתגייס לחיל השריון? למפקדים בחטיבה יש כמה מילים לומר לך. מיוחד: שלושת מפקדי חטיבות שריון פונים בטורים אישיים למתגייסים הטריים. לפרטים ראו כאן
משהו ממני הולך איתך: כומתה שעברה מאב שנפצע בעת שירותו בצנחנים לבן שהלך בדרכו, אחות שכולה שהעבירה סיכה מהמ"פ של אחיה לחייל שהדריכה, ומפקד פלוגה שהפתיע חייל בודד בסיכת סוף המסלול שלו. לפרטים ראו כאן
כבר שישים שנה - מאז שנפגשו בשנת 1955 בפלוגה א' בפיקודו של משה בריל (בר-כוכבא) המיתולוגי, שבפיקודו כבשו את סכר הרואיפה במלחמת סיני (1956) - הם שומרים ביניהם על קשר וממחישים מהי רעות שריונאים החסינה בפני פגעי הזמן, ומהווים מופת חסר תקדים בצה"ל. ב-12 בנובמבר 2015 הם קיימו כנס לציון 60 שנות רעות ואחוות לוחמים לפרטים ראו כאן.
גדוד 77 של חטיבת השריון מסיים עידן. הערב (12 בנובמבר) נערך בגדוד טקס פרידה מהטנקים הישנים ששימשו את חייליו, מרכבה סימון 2, בעתות שגרה ובחירום. שנה לאחר שהגדוד הראשון של החטיבה השתדרג בטנק החדש, גדוד 77 משתדרג גם הוא ומכפיל את כוחה של החטיבה. לפרטים ראו כאן.
מבט חטוף על של השריון בצה"ל בשבוע שחלף. לפרטים ראו כאן.
מי שלא גדל בחיל השריון, יתקשה להבין - מצד אחד הם תופסים קו רגלי, ומצד שני מתאמנים באופן קבוע בלחימה עם הטנקים. הצצה לחיי השריונרים בגדוד 77 אשר מגנים על גבול ישראל בגזרת יריחו. לפרטים ראו כאן.
שישה עשורים עברו מאז כבשו חיילי פלוגה א' (של גדוד 82 בחטיבה 7) בחיל השריון את סכר הרואיפה בעזרת כמה שרמנים ממלחמת העולם השנייה. הקרב הזה, שנוצח נגד כל הסיכויים, עיצב מחדש את תפקידם של הטנקים, שהפכו מכוח מסייע לחלוץ מרכזי. לפרטים ראו כאן.
תא"ל בנג'ו החליף בתפקידו את תא"ל יצחק תורג'מן: "יחידות חוד החנית נדרשות להיות מוכנות לכל אירוע ובכל זמן, להפעיל כוח ולנצח במפגש עם האויב". לפרטים ראו כאן.
מ"פ מחטיבת השריון 7 משחזר את תחילת מבצע "צוק איתן", את ההיכרות המהירה עם הכוח עליו נדרש לפקד, והפרידה המהירה עוד יותר ממי שלא זכה לחזור בשלום מהקרב. לפרטים ראו כאן.
רב"ט נירן כהן נהרג בעזה והוריו החליטו להנציחו בספר תורה. חברתו אסטר ג'ינו תרמה להם כסף שחסכו לטיול בחו"ל. "ידעתי שלמטרה הזו אקדיש אותו". לפרטים ראו כאן.
שלושה מפקדי פלוגות שלחמו ב"צוק איתן" חוזרים שנה אחורה ומספרים על פיקוד תחת אש: "אומרים שהמילה 'אחריי' מתמצתת את כל מהות הפיקוד. הרגשתי את זה בצורה הכי חזקה בלחימה". לפרטים ראו כאן.
רונן חיון נהרג בדרום לבנון ב-1997, אחיו אופיר כתב שיר לזכרו: "את הדיסק הראשון קיבלתי מרונן והיום, 18 שנים אחרי, אני מוציא את 'אומרים'. אין דבר יותר מנחם מלתת לו דיסק בחזרה". לדבריו, זהו שיר געגוע אופטימי. לפרטים ראו כאן.
ד"ר אשר פורת (המוכר בשם קרלוס) היה הרופא של חטיבה 7 בעת "מבצע כראמה" (מארס 1968). לאחר חילוץ אמיץ של פצועים תחת אש, בעת הטיפול בנפגעים, נפגע הזחל"ם שבו פעל, והוא איבד את ידו השמאלית. במלחמת יום הכיפורים היה פורת מפקד גדוד הרפואה 281 של אוגדה 146 (של מוסה פלד) ברמת הגולן. ד"ר אשר פורת ז"ל נפטר ביום 20 ביולי 2015. לפרטים ראו כאן.
הם בני אותו גיל, שירתו באותה יחידה ונפגעו יחד במהלך הלחימה בעזה. שנה אחרי, אור כרנדיש ואבישי רוטמן משחזרים את רגעי הדרמה בטנק: הדם, הכאב, הפחד. אחד מהם ויתר על צל"ש. לפרטים ראו כאן.
מה עובר על צוות טנק במהלך מבצע? ארבעה לוחמים חוזרים לרגעים ההם לפני שנה, בהם הם הפכו למשפחה כששהו שעות ביחד בין כתלי הטנק. מיוחד. לפרטים ראו כאן.
אל"ם נוימן החליף בתפקידו את אל"ם נדב לוטן, שהוביל את החטיבה במבצע "צוק איתן". המח"ט היוצא: "החטיבה מובילה את התמרון הממוכן בצה"ל מאז הקמת המדינה". לפרטים ראו כאן.
חבריו לגדוד של סרן דימיטרי לויטס ז"ל טוענים כי "מטח הכבוד" לזכרו היה חלק מפעילות מבצעית שנועד לפגוע בפעילי חמאס. "היה צריך להשמיד את העמדה הזאת. המג"ד הלביש על הפעולה את ההספד לדימה כדי לעודד את החיילים". לפרטים ראו כאן.
צה"ל הופתע במנהרות, אך למד תוך כדי תנועה. שטחי הכינוס היו עקב אכילס, ולא רק של הטנקיסטים. כמעט שנה אחרי "צוק איתן" אל"מ נדב לוטן מספר על הלקחים - ולא חושש מהחקירות הפליליות: "עשינו טעויות, אבל אנחנו מפקדים, לא משפטנים". לפרטים ראו כאן.
סרן יעלי קורנפלד הוא מ"פ בגדוד עֹז (77) בחטיבה 7. ביקשתי לשמוע ממנו על הפלוגות לאחר מבצע "צוק איתן", ומצאתי עצמי יושב מול אישיות הנטועה עמוק בשורשי הארץ, השריון ו"האדם שבטנק ינצח". כל הזמן שאלתי את עצמי האם יושב מולי מפקד, מחנך, או מפקד-מחנך.
"בתפקידי הקודם שירתתי ביחידה עורפית, החלטתי שאני רוצה לעבור לתפקיד קרבי - כשריונר, זה היה החלום שלי מאז שהייתי קטן, בעקבות חבר קרוב של המשפחה, מפקד טנק שנפל במלחמת הכיפורים. "בפעם הראשונה שיריתי פגז מטנק הרגשתי שסגרתי מעגל שהחל לפני הרבה שנים. לפרטים ראו כאן.
20 ק"ג חומר נפץ, טווח של עד 40 ק"מ והתקן GPS שמאפשר דיוק כירורגי - זו רקטת הרומח של התותחנים שעברה בשבוע שעבר ניסוי מבצעי ראשון.ynet מפרסם לראשונה תיעוד מעין המזל"טים של הפגיעות המדויקות. צפו. לפרטים ראו כאן.
בשנת 1964 יצאה משלחת מטעם חיל השריון לגרמניה להשתלמות בטנק המגח שעתיד היה להיקלט בצה"ל. הזיכרונות הטריים מהשואה ליוו את הקצינים לבסיס הגרמני שגבל במחנה ברגן-בלזן. לפרטים ראו כאן.
אחרי יותר משלושה עשורים בהם עצבת "געש" הייתה אמונה על גזרת רמת הגולן, לפני כשנה היא הפכה לאוגדת הכרעה רב-זירתית. מח"ט 7, מח"ט 188, מח"ט גולני ומפקד אגד ארטילרי 282 מספרים על מציאות מבצעית מורכבת, מדברים בפתיחות על הלקחים מ"צוק איתן" ולא מורידים לרגע את העיניים מהגבול הצפוני. לפרטים ראו כאן.
בקיבוץ כפר הנשיא גילו כי טנקים ונגמ"שים של חטיבה 7 נכנסו מסיבה שאינה ברורה לשדה, רמסו את הגדר והסבו נזק רב. צה"ל: הנושא מתוחקר. לפרטים ראו כאן.
צעדת השריון בחול המועד פסח היא מן המפורסמות שאינן צריכות ראיה. צעדת השריון ה-25 בהשתתפות אלפי צועדים התקיימה ביום 8 באפריל 2015 בסימן "השריון כצוק איתן מאז ולתמיד". מטף ועד זקן, יחידים, משפחות וקבוצות, לוחמי שריון בסדיר ובמילואים באו לצעדה. גם מירוץ הניווט המסורתי של השריון, החמישי במספר, התקיים כחלק מההפנינג ההמוני. לפרטים ראו כאן.
מבט מצולם על חטיבות השריון באתר צה"ל. לפרטים ראו כאן.
איך נערכים תומכי הלחימה שבגדודים למצב בו יידרשו להיכנס לעומק שטח האויב בעקבות הלוחמים? חיילי המפקדה של חטיבה 7 תרגלו תרחיש בו יצטרכו לחמוק מתחת לרדאר של חוליות חיזבאללה בשביל לסייע ללוחמים. לפרטים ראו כאן.
השריון של צה"ל לא מפסיק להתאמן, להשתכלל ולעמוד על המשמר בכל מקום שהוא נדרש. מקבץ הצילומים לשפניכם ממחיש זאת. ראו כאן.
הדברים נאמרו על ידי אלוף נועם תיבון, שסיים היום את תפקידו כמפקד הגיס הצפוני. את אלוף תיבון יחליף בתפקידו אלוף תמיר היימן. לפרטים ראו כאן.
הם גיבורים וגיבורות שעשו את המוטל ומצופה מהם ומהן ומעבר לכך. אתמול בטקס מרשים הוענקו להם צל"שים במעמד שר הביטחון והרמטכ"ל. לפרטים ראו כאן.
חזנים רבים ובהם החזן הצבאי הראשי שי אברמסון ודודו פישר, באו להצדיע בקולם לזכרו של ראש העיר המיתולוגי של תל אביב, שלמה להט. הרב לאו: "צ'יץ' היה יושב על הבמה עם החזנים, עם חבילת טישו בוכה מקטע חזנות". צפו בבכורה: הביצועים הגדולים של הערב. לפרטים ראו כאן.
תא"ל נתק'ה ניר (2015-1935) נפצע קשה בששת הימים, אך שב לשטח ביום כיפור. במלחמת לבנון השנייה כעס על המפקדים שהפכו "מנהלים" ודיברו על יעילות במקום הכרעה. עד יומו האחרון האמין כי רק בטנק גלום הכוח לנצח מלחמות. לפרטים ראו כאן.
השריונר תא"ל (במיל') נתק'ה ניר שנפטר ביום 18בינואר 2015, הובא למנוחת עולמים בבית העלמין בקיבוץ חורשים ביום 20 בינואר. מאות מחבריו משירותו הארוך בצה"ל, ולא רק מהשריון, בני המשפחה וחברים, באו לחלוק לו כבוד אחרון. "נתק'ה - הגיבור האולטימטיבי הציוני, הפטריוט, שהגשים בצורה מעשית וייחודית את חזון חייו במדינת ישראל". לפרטים ראו כאן.
במהלך מלחמת ששת הימים נפצע תא"ל נתק'ה ניר קשה מאוד, שתי רגליו רוסקו, אבל הוא חזר לצבא. במלחמת יום הכיפורים הוא הציב מארב לחטיבת טנקים מצרית והשמיד אותה. אביגדור קהלני: "הוא היה איש אמיץ ביותר". לפרטים ראו כאן.
שמו של אורי בן-ארי חרוט בצה"ל כאחד מהמפקדים הנועזים ופורצי הדרך עוד ממלחמת העצמאות, במלחמת סיני ובמלחמת ששת הימים. במלאות שש שנים לפטירתו התקיימה אזכרה לאורי בהשתתפות ותיקי פלמ"ח, אנשי שריון ובני המשפחה. לפרטים ראו כאן.
חטיבת השריון הראשונה והמיתולוגית חוגגת 50 מאז שהוקמה מחדש. אתר צה"ל אסף עבורכם שבע עובדות ותמונות מעניינות על היחידה. לפרטים ראו כאן.
השטח הגלילי הפך ללבנון עבור התרגיל המסכם של לוחמי פלס"ר 7, ואליהם הצטרף שי לוי כדי לחוות מקרוב איך פועלת הסיירת של השריון. "אנחנו העיניים של החטיבה. הטנקים יודעים למצוא מטרה, להיכנס בין כוונות ולירות. הם לא יודעים, עם כל הכבוד להם, לתצפת כמונו". לפרטים ראו כאן.
האדם שבטנק ינצח, אך הטנק המתקדם בעולם לא יזיק: חטיבה 7 שיפרה את יכולותיה והחלה לקלוט את טנק המרכבה סימן 4, עליו מותקנת מערכת "מעיל רוח" שמספקת הגנה משופרת ללוחמים. לפרטים ראו כאן.
חטיבת השריון המיתולוגית תקלוט את טנק מרכבה "סימן 4" עם מערכת "מעיל רוח" שתספק הגנה נגד ירי טילים: "חייבים להתחדש". לפרטים ראו כאן.
גם אחרי שנפצע, חזר סגן אור כרנדיש לשדה הקרב כדי להציל את שני חבריו. חודשיים אחרי המבצע בעזה הפגשנו את השלושה לשיחה על הדקות הקשות. לפרטים ראו כאן.
האלוף גרשון הכהן שסיים לאחרונה את שירותו הממושך בצה"ל, זכה למחוות פרידה מרגשת מחטיבה 7 שעליה פיקד בעבר. הפרידה כללה כמובן ביצוע מסלול טנק וירי על מטרות.
חטיבה 7 קיימת מאז מלחמת העצמאות ובעברה היסטוריה רבת פעלים. לעיונכם מקבץ כתבות שהתפרסמו בתקופה האחרונה על חטיבה מהוללת זו. לפרטים ראו כאן.
כשהם בצבא, הם בצבא. כשהם בבית, הם מדברים על הצבא. על חבלי הכביסה תמיד יש מדים וההסתברות שבשבת אף אחד לא יסגור בבסיס, היא די נמוכה. חמש משפחות מספרות איך הצבא השתלט על הבית. לפרטים ראו כאן.
הרמטכ"ל הודיע על שורת מינויים בצה"ל, במסגרתם ימונה אל"ם יניב עשור למפקד עוצבת הבשן המופקדת על הגבול עם סוריה, אל"ם עודד בסיוק ימונה למפקד עוצבת המפץ. לפרטים ראו כאן.
הם זכו לתשבחות על הובלת לוחמים תחת אש ב"צוק איתן", אך חלקם גם לביקורת על היעדר היצירתיות. מיהם מפקדי החטיבות הסדירות בצה"ל העתידים למלא את הכיסאות סביב שולחן המטכ"ל? פרופיל. ראו כאן.
בחודש אוקטובר 1951 ערכה קבוצה של קציני צה"ל מפיקוד הדרום סיור לאורך גבול רצועת עזה. הקבוצה עלתה על מקבץ מוקשים, כמה מאנשיה נהרגו והשאר נפצעו. בליל 20 באוקטובר 1951 יצאה חטיבה 7 לבצע פעולת תגמול שזכתה לכינוי "מבצע יגב". מטרת המבצע הייתה לפשוט על הפרבר המזרחי של עזה ועל מאהל בדואי באזור אל בורג' ולפגוע ביעדים חיוניים שם. כיוון שההסתננויות וההתנכלויות מעזה לא פסקו, יצאה פלוגה של חטיבה 7 לפשיטה נוספת שזכתה לכינוי "מבצע מסגרת". ראו כאן.
חייו של יאנוש בן גל, אלוף בצה"ל, שזורים בחלק מהקרבות והמלחמות הגדולות של ארצנו. הוא זכה להערכה ולשבחים רבים בזכות פיקודו, אבל למרות הקריירה הצבאית המרשימה הוא לא זכה להיות רמטכ"ל. "אני לא איש שיודע לפלס את דרכו לתפקיד צבאי פוליטי". צפו בקטע מתוך הריאיון לתוכנית "קול מן העבר". להמשך ראו כאן.
לוחמי פלס"ר 7 שיצאו השבוע מרצועת עזה, משחזרים רגעים של חרדה ופחד, ומבינים עד כמה חשובה הייתה פעילותם: "בכל מנהרה שמצאנו מנענו פיגוע והצלנו חיים". להמשך ראו כאן.
"היעדים שנקבעו למערכה הם ברורים, וההבנה שאיננו יכולים להשלים עם מנהרות שמתפוצצות בגני ילדים וכי קיים איום ישיר על כל תושבי המדינה - אלה השניים ברורים ומשפיעם עד אחרון החיילים. כך מציין מח"ט 7 אל"ם נדב לוטן. "הרעש של הטנק הוא לא רק רעש כנגד האויב, הוא רעש שנותן ביטחון לחי"רניקים" מוסיף מג"ד חי"ר הלוחם בצמידות לחטיבה. להמשך ראו כאן
תמונה אחרונה: עזה, שלהי יולי 2014. מ"פ ג' מחטיבה 7 נפגע בצריח, כורע מעוצמת המכה אך נשאר לנצח זקוף בנשמה. הודעה בקשר ל-10 ולשנייה השתררה דממה ומיד נשמע "קדקוד משנה, המשך", וממנו בקשר: "היישר" ושתיקה. להמשך ראו כאן.
כל יום אנו מתעוררים למציאות שבה חיילי צה"ל נלחמים בחירוף נפש על הגנת המולדת. יום יום אנו מחכים לתשובות, מבקשים שלא יהיו עוד קורבנות מן המלחמה על מדינתנו ומקווים לשמוע כי ייפסק כל ההרס סביבנו. ביום שלישי 22 ביולי הודיע דובר צה"ל כי שני קציני צה"ל מחיל השריון נהרגו בקרבות ברצועה עזה. להמשך ראו כאן.
אתמול (23 ביולי 2014) התקיימו הלוויותיהם של שני מפקדי שריון, הלווייתו רס"ן דמיטרי לויטס ז"ל שהיה מ"פ ג' בגדוד 82 של חטיבה 7 התקיימה בירושלים, הלווייתו של סרן נתן כהן ז"ל, שהיה מ"מ בגדוד שלח בחטיבה 401 התקיימה במודיעין. מפקדים ולוחמי שריון וקהל רב השתתפו בלוויות. להמשך ראו כאן.
סיפורה האישי של בלה וולנרמן שאחיה סרן ישראל איגלברג, קצין בשריון, נהרג במלחמה. להמשך ראו כאן.
חטיבה 7 עומדת לקבל טנקי מרכבה סימן 4 מהדגם החדיש הכולל מערכת הגנה אקטיבית "מעיל רוח". ללא קשר לכך היא עסוקה סביב השעון בהיערכות ומוכנות מרבית למלחמה הבאה. המח"ט אל"ם נדב לוטן, בעברו ראש מחלקת תורת חיל השריון, חותר למשימה עם כול מרכיבי החטיבה ומפקדיה גם בלימוד וגם בתרגול בשטח. להמשך ראו כאן.
הוראה מחמירה של האדמו"ר ישראל טל (טליק), אז מח"ט 7, ניתנה לגדוד 9, גדוד טנקי אי-אם-אקס-13 של החטיבה, כי רק נהג מוסמך רשאי להתניע את הטנק ולנהוג בו, לאור רגישות המצמד שנטה להישרף בנקל. שירתתי כטכנאי קשר בגדוד והרהבתי עוז להתניע ללא אישור לצורך תיקון תקלה. טליק לא איחר להגיע... להמשך ראו כאן.
עבר לו עוד שבוע שהטמפרטורות עולות. אנחנו מקווים שאתם מקפידים לשתות הרבה מים ולחבוש כובעים, כי עושה רושם שאתם לא ממש נחים. גם השבוע אנחנו מסכמים לכם את האירועים. המשך ראו כאן.
אישיות כריזמטית וסוחפת היה האלוף שלמה שמיר ז"ל, מתריסר האלופים הראשונים בצה"ל, שבגיל 14 התגייס לארגון ההגנה, בפברואר 1948 והוא בן 33, הקים את חטיבה 7 ולחם איתה בקרבות לטרון, במאי 1949 התמנה למפקד חיל הים, ובדצמבר 1950 התמנה למפקד חיל האוויר. השבוע ציינו חמש שנים לפטירתו. להמשך ראו כאן.
מנחם רותם 1956-1927: לוחם הפלמ"ח מגדוד 9 בחטיבת הנגב, שנפצע וחזר לקרב, עם המצלמה. בכתבה תמצאו גם את סכר הרואיפה שהתפרסם במלחמת סיני בקרב של פלוגה א' מגדוד 82. המשך ראו כאן.
פרויקט חדש ומיוחד להנצחת חללי מערכות ישראל רואה אור באלבום "שיר וזיכרון", אותו הפיקו לראשונה השנה רשת ג' וחברת לינקטון בשיתוף ynet. להמשך ראו כאן.
בהסתערות על סכר הרואיפה ניתק הקשר עם המג"ד ברן. רוז'י להר-זינגר, שרטטת צעירה, השתלטה על הקשר ועשתה סדר בשדה הקרב: "היה מוזר לשמוע קול אישה בתוך הלחימה". 58 שנה אחרי היא מקבלת תעודת הוקרה. רוז'י קיבלה בשעתו צל"ש של אלוף פיקוד הדרום חיים לסקוב. להמשך ראו כאן.
"הבית לא הוקם כזיכרון פרטי לאיל שלי אלא למען כול אחד ואחד מהנופלים על האדמה הארורה הזו. הדבר היחיד שהמפעל הזה לימד אותי זה שגם בשכול יש בירוקרטיה". אחרי 15 שנים בהן נלחמה בכול המכשולים האפשריים, ייפתח בסוף החודש אתר ההנצחה ל-1335 הנופלים בלבנון. להמשך ראו כאן.
סגן מיכל זוהר נהרגה מפגיעת משאית בעודה ממתינה בתחנת הסעה. אמה העניקה לבן זוגה איתן, במהלך השבעה, את המתנה שהכינה לו מיכל ליום הולדתו. להמשך ראו כאן.
עושים סדר במהפכה: לוחמי שריון שאינם טנקיסטים, גריטת הטנקים העתיקים וכלים חדשים לחטיבות. כך השריון מתאים את עצמו למציאות הביטחונית החדשה. להמשך ראו כאן.
כחלק ממכלול התרחישים שמייחס צה"ל לאפשרות של עימות בלבנון, נערכים להפרות סדר שילוו את הלחימה. להמשך ראו כאן.
סא"ל (במיל') יוחנן פלץ היה פרש מנעוריו וחבר "ההגנה". במלחמת העולם השנייה לחם במסגרת הבריגדה היהודית בחזית איטליה, ליד נהר הסניו בקרב לה ז'ורז'טה, ובמלחמת העצמאות בשנים 1949-1948. נפטר ביום 4 באפריל 2014. ספד לו האלוף גרשון הכהן. יהי זכרו ברוך. להמשך ראו כאן.
צפו: לוחמי גדוד עז עברו תוך מספר שעות למתכונת חירום, והתאמנו על כיבוש מתחמים של ארגוני טרור בצפון. המג"ד: "חשוב לשמר את הכשירות על הטנקים". להמשך ראו כאן.
הטנקים החדישים ביותר, המצוידים במערכת הנשק "מעיל רוח", ייכנסו לשימוש בחטיבה הוותיקה בחודשים הקרובים. להמשך ראו כאן.
לפני שהשתחרר משירות בשריון, הספיק אייל בר-און לפתח ג'ק מיוחד להחלפת גלגל מרכוב בטנק. כיום, שלוש שנים אחרי, צה"ל אומר לו "טַנק יוּ". להמשך ראו כאן.
מייק פלנגן, אחד משני הבריטים ששירתו בארץ ישראל המנדטורית, והביא את אחד משני טנקי הקרומוול לחיל השריון, הובא למנוחת עולמים בקיבוצו שער העמקים
גדוד שריון של חטיבה 7 תרגל סיכול מחבל שפולש ליישוב יהודי. מפקד הגדוד: "מרעננים את ההתמודדות עם תרחישי קיצון כאלה, שכבר קרו בעבר". להמשך ראו כאן.
הרגשתי חובה, כתב אורי בן-ארי, למלא חובתי לחבריי הרבים אשר נפלו ונפצעו תחת פיקודי בשדות הקרב של מלחמת תש"ח. אני בא להצדיע לנוער מופלא, צבא של יחפנים חסרי כול, אולם חדורים במסירות ללא גבול, בשאיפה שליוותה אותנו להקים בית מדינה לעם היהודי. כך ספד לו חברו מהפלמ"ח יוסקה לוטנברג, באזכרה במלאות חמש שנים לפטירתו. להמשך ראו כאן.
מחקר של המכון למחקרי ביטחון לאומי מעלה כי בתוך שני עשורים יחליפו גדודי רובוטים את הלוחמים, ו"ציפורים" בלתי נראות יאספו מודיעין על השכנות. תרחיש דמיוני? לא ממש. להמשך ראו כאן.
אף שב"עמוד ענן" הצליחו להסתדר בלעדיהם, מפקדי השריון בטוחים שבקרב הבא זה כבר לא יקרה. "גם אם תוריד מהטנקים את התותחים, נהיה קטלניים יותר מכוח חי"ר מקביל. חיל האוויר לא יודע לגעת בכל המטרות בעומק". להמשך ראו כאן.
מחזור לוחמים חדש של פלס"ר 7 סיים את הכשרתו בטקס סיום מרשים בהר בנטל שברמת הגולן, במעמד מח"ט 7 אל״ם נדב לוטן, מפקד הפלס״ר רס״ן אמרי יורן, משפחות המסיימים והלוחמים המאושרים. להמשך ראו כאן.
הוא דהר בדרך לניצחון במלחמת ששת הימים, היה אחד המחסומים שבלמו את הסורים במלחמת יום הכיפורים וחיסל קיני טרור במלחמת לבנון. אבל עכשיו, אחרי כמעט 50 שנות שירות בצה"ל, הוחלט להוציא את טנק המגח (פטון) בהדרגה מהשירות. אודי עציון לקח חבורת לוחמים ומפקדים לנהיגת פרידה מהטנק המיתולוגי. להמשך ראו כאן.
האימון דימה חילוץ פצועים מחלל טנק, תוך קיצור וייעול תהליכי החבירה והפינוי. להמשך ראו כאן.
בחיל השריון נערכים לגזירות 2014, והדבר אינו פוסח גם על חטיבה 401 שבה אימון חטיבתי מוערך בכ-20 מיליון שקלים. "חיילי המילואים יתאמנו פחות", הסביר קצין בכיר בחטיבה. להמשך ראו כאן.
יוסף איתן (איזן) שכונה בפי חבריו ג'ו, ממקימי קיבוץ עין השופט היה מבכירי המפקדים ב"הגנה" ובצה"ל ובין תפקידיו היה גם מח"ט 7 השלישי, אחרי בן דונקלמן, ושלמה שמיר שהקים את החטיבה. לאחרונה הושק ספר על ימי הקמת המדינה דרך סיפור חייו. להמשך ראו כאן.
מערכת "ליאור" תספק מידע על נקודות תורפה בטיחותיות ואירועי בטיחות שאירעו בשטחי האימונים, ותסייע למפקדים בתכנון וניהול אימונים ותרגילים. להמשך ראו כאן.
העיתון הידוע Jane's פרסם על השינוי בארגון יחידות השריון והוספת פלוגת חי"ר לגדודי הטנקים. להמשך ראו כאן.
במפקדת חטיבה 7 שבקצביה נחנך גן לכבוד פלס"ר (פלוגת הסיור) המהוללת של החטיבה. האירוע התקיים במהלך עצרת החטיבה שהתקיימה במלאות 40 שנה למלחמת יום הכיפורים. להמשך ראו כאן.
מח"ט 7 סקר בפני מפקדי המחלקות החדשים את השינויים בגזרת הצפון, את האיומים ואת המוכנות הנדרשת מהשריון והדגיש: "העברת הידע מחיזבאללה לסוריה מטשטשת ההבדל בין החזיתות". להמשך ראו כאן.
ארבעה נציגים של דובר צה"ל בחטיבות השריון הסדירות ערכו ביקור מפורט ביד לשריון, כדי להגביר את שיתוף הפעולה עם עמותת יד לשריון ואת החשיפה של אנשי חטיבות השריון לתקשורת. להמשך ראו כאן.
21 שנים עברו מפטירתו של האלוף (במיל') משה בר-כוכבא ז"ל (1930 - 1992), ועדיין אישיותו המרתקת והסוחפת החקוקה בלב מי שהכירו, ודמותו שהכירו אחרים לאחר מותו, מתוך כתבים שהשאיר וכתבות עליו, מניעה רבים להתייצב לאזכרה השנתית בבית העלמין הצבאי בקריית שאול. להמשך ראו כאן.
חיזבאללה מימין והמורדים הסורים משמאל: הטנקים של חטיבה 7 שעטו באימון מיוחד. תא"ל איציק תורג'מן: "אני מצהיר שאפשר להיות רגועים". להמשך ראו כאן.
ראש הממשלה ביקר בתרגיל של חיל השריון ברמת הגולן והתייחס לסבב שיחות הגרעין שנפתח בין המעצמות לרפובליקה האסלאמית. לדבריו, "איראן נמצאת כרגע על הקרשים, ויש אפשרות להפעיל את הסנקציות במלוא העוצמה כדי להביא לתוצאה הרצויה". להמשך ראו כאן.
סיירת החי"ר של חטיבת השריון סיימה תעסוקה מבצעית בגזרת העיר שכם, במסגרתה תפסו חייליה את מצבור הנשק הכי גדול בארבע השנים האחרונות ושכללו יכולות. עתה הם באימון אינטנסיבי ברמת הגולן, כדי להתכונן ללחימה במתאר הצפוני. מפקד הסיירת: "האימון מכין אותנו למלחמה. זה יכול לקרות גם תוך כדי". להמשך ראו כאן.
לפני 40 שנה אמנון כפכפי ושמוליק זמל פונו פצועים מהטנק בעמק הבכא - ומאז לא נפגשו • רק במסגרת הפרויקט של גלי צה"ל, הצליח כפכפי לאתר את חברו. להמשך ראו כאן.
תא"ל אלקבץ יחליף את תא"ל נדב פדן שפיקד על העוצבה בשנתיים האחרונות. מפקד פיקוד הדרום: "נדרש לשמור על דריכות ומוכנות קבועה". להמשך ראו כאן.
במלאות 40 שנה לקרבות יום כיפור יצא במהדורה מחודשת ספרו של הנשיא לשעבר חיים הרצוג ז"ל "מלחמת יום הדין". בנו ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג לאולפן ynet: "קיבעון מחשבתי יכול להיות גם כיום". אלוף במיל' אביגדור (יאנוש) בן גל: "הכישלון בתחילת המלחמה נבע מחטא היוהרה". להמשך ראו כאן.
חמש עשרה שנים שקד אילן סהר, שהיה קצין המודיעין של חטיבה 7 במלחמת יום הכיפורים, על הספר "עד קצה היכולת - חטיבה 7 במלחמת יום הכיפורים". ערב השקה יוצא דופן לספרו בהשתתפות רבים ממפקדי חטיבה 7 במלחמה ואורחים רבים התקיים ביד לשריון ב-22 באוגוסט 2013. להמשך ראו כאן.
בין היתר נתפסו מטען חבלה במשקל גדול, רימוני גז והלם ורובה ציד. האמל“ח נתפס במהלך מעצר מבוקשים בשכם. להמשך ראו כאן.
חטיבה 7 - היא החטיבה המשוריינת הוותיקה ביותר, הנושאת מורשת מפוארת של מאבק על הקמת המדינה ושמירה על ביטחונה בכל מלחמות ישראל. לאורך כול המלחמות היה השריון החַיִל מכריע יבשה, וחטיבה 7 המובילה ובעלת המורשת המשמעותית ביותר לתקומת ישראל.
בימים אלה כשהעולם ממוקד בסוריה יש מי שצופה גם על אימוני השריון של צה"ל ברמת הגולן. להמשך ראו כאן.
ביום הראשון של מלחמת יום כיפור כוחות השריון ברמת הגולן מצאו את עצמם בנחיתות מספרית עצומה. בהקלטה שנחשפת לראשונה, מפקד חטיבה 188 ומפקד חטיבה 7 מתווכחים ביניהם לגבי כוח נוסף שיעזור בלחימה - קריטי להישרדות של אחד הכוחות, אך פחות לשני. האזינו להקלטה הנדירה. להמשך ראו כאן.
רב"ט דניאל חי, שריונר שעלה מדרא"פ, לא ראה את אביו כשנתיים, עד שהגיע במבצע מיוחד לטקס סיום הצמ"פ שלו. המח"ט בטקס: "קצרה היריעה מלפרט אחריותכם". להמשך ראו כאן.
אל"ם לוטן מחליף בתפקידו את אל"ם עודד בסיוק. בטקס החילופים אמר המח"ט הנכנס: "אנחנו ניצבים בפני אתגרים מבצעים מידיים בכל הגזרה". להמשך ראו כאן.
לוחמי חטיבה 7 הוטסו מהגזרה אותה איישו בנגב ועלו תוך שעות על טנקים בכוננות מלאה. הפעם האחרונה שעברו הלוחמים הקפצה דומה: במבצע 'עמוד ענן'. להמשך ראו כאן.
אלוף מילואים יוסי בן-חנן עזב את ירח הדבש שלו באמצע וטס ארצה עת פרצה המלחמה בגולן. כצלם חובב, המצלמה לא משה מידו באש ובמים, והוא מביא לנו תמונות מאותה מלחמה ב-1973. להמשך ראו כאן.
גדוד 71 של חטיבה 7 היה בין אלו ששחררו את צפון הארץ ב-1948. צילומיו של יהודה בן-דוד מביאים את הרגעים הבלתי נשכחים ממבצע "חירם", דקל" ו"בן-עמי" שהשיבו למדינה את הגליל. להמשך ראו כאן.
בזמן שהדיון סביב נחיצותו של הטנק בשדה הקרב צובר תאוצה, הדרים שי לוי לבסיס שיזפון שבנגב כדי לצפות בתרגיל מיוחד של קציני השריון החדשים. עבודה משותפת עם יחידות מיוחדות של חי"ר, הנדסה ותותחנים, מערכות הגנה משוכללות, הטנקים שנחשבים בין הטובים בעולם ובעיקר - שריונרים מורעלים שבטוחים: האדם שבטנק ינצח. "זה הדבר היחידי שאנחנו מוכנים לצאת איתו למלחמה". להמשך ראו כאן.
לרב"ט ליאור ביאלי, מסע הכומתה היה גם מסע אל הבית: על רקע הרי הגולן, החייל הבודד מקנדה צעד לא רק בשביל הפלוגה, אלא גם כדי להגיע אל אביו, לוחם סיירת שריון עצמו, אותו לא ראה תקופה ארוכה. להמשך ראו כאן.
בזמן שהתיירים מטיילים בגולן, נערכים השריונרים של חטיבה 7 לירי טילים שיבוצע על ידי סוריה או חיזבאללה בתגובה למתקפות שמיוחסות לישראל. להמשך ראו כאן.
הקרב בתל סאקי נחשב לאחד מסיפורי הגבורה בחזית הצפונית ביום הכיפורים. הלוחם יאיר פרג'ון, שנפצע אנושות ונותר בודד בשטח, הסתובב מאז בתחושה שאין על מי לסמוך. סיוע שקיבל לא מכבר לאחר שנקלע למצוקת חיים, החזיר לו את האמון במדינה. להמשך ראו כאן.
לוחמי גדוד "עז" של חטיבה 7 סיימו את התעסוקה המבצעית בגזרת הדרום, בטקס מרגש לזכרם של חללי הגדוד: "הגנה על המולדת היא חובה וזכות". להמשך ראו כאן.
המבט השבור בעיניהם של ההורים. התמונות המחויכות התלויות על הקיר. החדר שלו, שנשאר בדיוק כשהיה. מיוחד. להמשך ראו כאן.
התל אביבי שמסרב להיות "צפונבון", הדרוזי שעובר בדיקות בנתב"ג ו"האוקראיני" מאשקלון שמפרנס את עצמו מגיל 12. מסע בגדודי צה"ל. להמשך ראו כאן.
40 שנים אחרי שלחם בקרבות הבלימה של מלחמת יום כיפור, חזר הרב הראשי לישראל לגדוד עֹז של חטיבה 7 וקיבל מהלוחמים מגן הוקרה: "נשאר ומאז ומתמיד בחטיבה". להמשך ראו כאן.
בחטיבה 7 של חיל השריון ערכו שינויים בשיטת האימונים, כדי להעלות את רמת הכושר הקרבי של הלוחמים: "הסטיגמה של ישיבה בטנק כבר לא קיימת". להמשך ראו כאן.
סיפורו של אור בר-און, סמל שיריון מנתניה, שנפצע במלחמת לבנון השנייה ושתי רגליו נקטעו, ריגש בזמנו את כל המדינה. שש שנים אחרי, החייל שהתעקש לנגן בבית החולים למרות הפציעה הקשה, גיבש סביבו ולהקה ומוציא אלבום בכורה. "המוזיקה היא הפסיכולוג שלי", הוא אומר. להמשך ראו כאן.
חיילי צה"ל מתאמנים לא אחת בהגעה ליעד באמצעות ניווט בשטח צה"לי. פלס"ר שריון רצו לבדוק איך זה לנווט בתוך שטח מאוכלס. להמשך ראו כאן.
את המשפט הזה ציין מח"ט 7 אל"ם עודד בסיוק בעצרת של חטיבה 7 שהתקיימה בתחילת ינואר השנה, לציון סיכום של תקופת אימונים מאתגרת. להמשך ראו כאן.
ארבע שנים אחרי לכתו מאתנו - רוחו עוד מפעמת בקרב רעיו אנשי הפלמ"ח, אנשי חטיבת השריון 7 לדורותיה, אנשי חטיבת השריון 10 הראל לדורותיה, שריונאים רבים, בני משפחה וידידים. להמשך ראו כאן.
בכנס מיוחד, סיכמה החטיבה שנת עבודה עמוסה בפעילות בגזרות השונות. אלוף פצ"ן: "החטיבה הוכיחה רמה גבוהה באימונים וזריזות פעולה מרשימה ב'עמוד ענן'". להמשך ראו כאן.
אזכרה לתא"ל (במיל') אריה שחר ז"ל, שהיה מח"ט 7 וראש מטה פיקוד הדרום במלחמת ששת הימים, התקיימה ביום 28 בדצמבר האחרון בהשתתפות בני המשפחה, וחבריו לרבות השריונאים.
שכחו מהלוף והטונה ותתחילו לחמם את התנור: אתר צה"ל מלקט בשבילכם את מתכוניי הטבחים הטובים ביותר מכל רחבי הצבא. והיום בתפריט: פרגית ממולאת ברוטב סילאן וחציל בטחינה. להמשך ראו כאן.
כשהחורף כבר כאן, הקור חודר לעצמות ואדמת רמת הגולן נהיית בוצית, זה הזמן לכוחות שריון וארטילריה לתרגל מלחמה בשטח הסבוך של רמת הגולן. החיילים בשטח מספרים על השעות המתות ביום ועל רגעי האש והאדרנלין בלילה. להמשך ראו כאן.
לכול אחד מאיתנו יש יום הכיפורים שלו. כל מי שהיה כאן ב-1973 נושא צלקת משלו - עמוקה יותר או פחות. אצל הלוחמים אשר מצאו עצמם בתוך המלחמה, הצלקת לא תימחק לעולם. להמשך ראו כאן.
לפרטים ראו כאן
חטיבה 7, חטיבת השריון הוותיקה ביותר בצה"ל, זכתה השבוע בפרס החדשנות באימונים ואיכות הביצועים ממפקדת זרוע היבשה. המח"ט: "ממשיכים להתכונן למלחמה- המבחן בשדה הקרב"
תא"ל (במיל') אריה שחר ז"ל היה מבכירי המפקדים בשריון, נפטר ביום 28 בנובמבר 2012. בין תפקידיו מפקד חטיבה 7, מפקד בית הספר לשריון, ראש מטה פיקוד הדרום במלחמת ששת הימים, וראש מטה אוגדה 146 במלחמת יום הכיפורים ברמת הגולן. להמשך ראו כאן.
כחודש לאחר המלחמה, לאחר שהתאושש מפציעה, לקח בועז אליאב את הוריו הרצל ורבקה, לסיור בעמק הבכא. בועז שרת כקצין בגדוד 77 ונפצע בקרב. הסרט שלפניכם צולם על ידי יעקב אליאב. להמשך ראו כאן.
"כול כך הרבה טרומפלדורים ממלאים את הארץ - ברן היה אחד מהם". כך ספד לו בהלווייתו חיים גורי, שהיה סמ"פ בפלוגתו של ברן במלחמת העצמאות. "מעל לכול ייזכר ברן בתודעת כולנו כלוחם אמיץ, מסתער, וכמפקד קר רוח - מהבולטים במפקדי השדה של צה"ל בכול תולדותיו", ספד לו שר הביטחון אהוד ברק. להמשך ראו כאן.
השריונרים החדשים מעדיפים מרכבה סימן 4. רק שלושה מתוך עשרה רוצים לשרת בחטיבה, המתבססת על דגמים ישנים יותר. המפקדים מרגיעים: מי שמשרת, מרוצה. להמשך ראו כאן.
שמעון לונדנר, לוחם שריון בגדוד 82 במלחמת העצמאות ובמלחמת סיני, מביא סיפורים אישיים על פעילותו וזוכר את הנופלים. גם הומור שזור בסיפורים
אריה יצחקי שוקד על כתיבת ספר שמגלה, שמי שהסיגו את הסורים היו תשעה טנקים של חטיבת מילואים קטנה שמסרו את נפשם למען המדינה. לכתבה המלאה ראו כאן
"חידון השריון שאנו עורכים לראשונה זה עשור, עוסק במורשתו של חיל השריון ובמקצועות הטנק. זוהי דרך להחדיר בלוחמי השריון ומפקדיו הצעירים ידע וערכים שעניינם לחימת שריון. דרך הלימוד וההכרה של העבר נדע להתכונן טוב יותר לעתיד, ודרך העיסוק במקצוע הטנקאי נבטיח הצלחתנו במשימה."
אל"ם בסיוק החליף בתפקידו את אל"ם יעקב בנג'ו, שציין כי "החטיבה מוכנה בראש כל גזרות הלחימה - עזה, לבנון או סוריה". לכתבה המלאה ראו כאן
תרגיל משותף של גדודים מחילות השריון וההנדסה הסתיים באחרונה בהצלחה. על התרגיל פיקד סא"ל אופיר לוי, שנפצע באירועי ה"נכבה". לכתבה המלאה ראו כאן
עם לוחמים המתאוששים מהפציעות של יום הנכבה, עייפות גדולה באוויר ומג"ד אחד על קביים, הגיע גדוד 77 אל התרגיל ברמת הגולן - אבל דאג להזכיר לכולם שלא צריך להוציא לו אף פטור. ריפוי בעיסוק - הגרסה השריונרית. לכתבה המלאה ראו כאן
על אף ההפגנות הלא צפויות בגבול הסורי, הצליחו מפקדי וחיילי גדוד "געש" לקיים את התרג"ד המתוכנן. השריונרים נפרדו לכמה ימים מהבסיס בדרום לטובת אימון אינטנסיבי בנופה המרהיב של רמת הגולן, שהפך פתאום טעון ומשמעותי. לכתבה המלאה ראו כאן
הימים הסמוכים ליום הזיכרון הם הזדמנות לחזור אל רמת הגולן, לבקר באחד מאתרי הקרבות הקשים ביותר שהתחוללו בה במלחמת יום הכיפורים ולהתרשם משמורת הטבע הגדולה ביותר בצפון. לכתבה המלאה ראו כאן
במסגרת כתבה בשם "יום העצמאות הראשון שלי בישראל" מצאנו גם את טוראי אלעד ציגלר שהגיע מהולנד והתגייס לחטיבה 7 בשריון. לכתבה המלאה ראו כאן
תוכנית האודישנים החיילית של כוכב נולד 9 זימנה בצו 8 את יורם חי אלעזר השריונר, רותם כהן מכונאי הטנקים, נטע בראל מאבחנת האסירים, טל פנחס התותחן וליזי יצחק שלא יכולה להגיד מה היא עושה. לכתבה המלאה ראו כאן.
טנקים של גדוד 82 בפעילות. לכתבה המלאה ראו כאן.
יום כשירות חש"ן ברמת הגולן בהשתתפות החטיבות הסדירות וחטיבות מילואים היה מפגן מרשים של רוח השריון, הנחישות והעוצמה של הלוחמים ושל הכלים המופעלים בידיהם האמונות והחרוצות. לכתבה המלאה ראו כאן
פארק הירקון אירח לאחרונה את משחק הרוגבי הצה"לי הראשון. בשדה המערכה התייצבו נבחרות גדוד "לביא" ופלס"ר 7, שלקחו פסק זמן קצר מהפעילות המבצעית לטובת פעילות ספורטיבית. "זהו ספורט של לוחמים", הסביר מאמן נבחרת ישראל, "שולטים בו עקרונות של משמעת, אגרסיביות, נחישות ותמיכה הדדית". לכתבה המלאה ראו כאן.
במרץ נעורים שָבוּ ונפגשו אנשי פלוגה א', הפלוגה של משה בריל (בר-כוכבא), במלאות 55 שנה לקרב על הסכר. כבר שנים הם דבוקים אחד לשני ואל"ם (במיל') שלמה ארבלי מתחזק את הדבק המיוחד הזה. לכתבה המלאה ראו כאן.
ממחזור הגיוס הקרוב יעברו שתי פלוגות הסיור של חטיבות השריון הסדירות הכשרה זהה לחלוטין. בהמשך מתכוונים בחיל השריון לקיים את הטירונות והאימון המתקדם של הפלס"רים ביחד. לכתבה המלאה ראו כאן.
לחימתה של חטיבה 7 במלחמת סיני היא אבן דרך היסטורית בתולדות השריון בצה"ל. בעקבות אותה לחימה חל מהפך תודעתי בצמרת צה"ל באשר לשריון ותפקידו בשדה הקרב. יום פתיחת המערכה, 29 באוקטובר, נקבע מאז כיום חיל השריון.
כותבי תולדות חטיבה 7 מדגישים שהחטיבה, שהוקמה במאי 1948, המשיכה לפעול ברציפות כחטיבה סדירה עד ימינו אלה. בוויקיפדיה היא: ...אחת משתי החטיבות הסדירות היחידות הקיימות בצה"ל באופן רציף מהקמתו ועד היום (נוסף לחטיבת גולני)". יש חדשות בנושא. לכתבה המלאה ראו כאן.
רגע לפני החגים, קיימה חטיבה 7 של חיל השריון תרגיל חטיבתי (תרח"ט) בהשתתפות כוחות הנדסה וסיוע של חי"ר. אחד הלוחמים: "פוגשים שוב אנשים שהיו איתך במסלול, כך שזה מיוחד יותר מתרגיל גדודי או פלוגתי". לכתבה המלאה ראו כאן.
גדוד 77 של השריון מסיים חצי שנה של פעילות מבצעית בגבול רצועת עזה. לכתבה המלאה ראו כאן.
בבוחן המתקיים זה השנה העשירית לקחו חלק כ-3,000 קצינים וקצינות מכלל המערך הלוחם של צה"ל. הקצינים התמודדו בריצת ניווט מבצעית, ריצה בתוואי שטח קשה וירי לאחר מאמץ - בבוחן הנחשב לאחד ממבחני הכושר הקרבי הקשים בעולם. לכתבה המלאה ראו כאן.
המחבלים החמושים הצליחו לעבור את גדר המערכת והתקדמו כמה עשרות מטרים לתוך שטח ישראל. כוח של גבעתי ושל השריון פתח באש והרג אותם. לכתבה המלאה ראו כאן.
מול השער שממנו נכנסו שיירות לרצועת הביטחון ניצבת עכשיו עמדת שמירה מבוצרת. חדרי האירוח של כפר רג'ר פינו מקומם להברחות נשק וסמים. ובמרחק יריקה מהגדר עומדים חיילים חמושים של צבא לבנון ורועי צאן מפוקפקים. צוות "במחנה" בילה יממה עם גדוד השריון 82 בגזרה המזרחית של גבול הצפון, וגילה מה הם האיומים הנוכחיים שגורמים לצה"ל לנדודי שינה. לכתבה המלאה ראו כאן.
ביום 14 במאי 1948, היום בו הכריז דוד בן גוריון על הרמת מדינת ישראל, פורסמה הפקודה להקמת חטיבה 7 בפיקוד שלמה רבינוביץ, לימים שלמה שמיר.
פעמיים בשנה מגיעות המשפחות השכולות של גדוד 77 אל האנדרטה בעמק הבכא ומתארחות בבסיס החטיבה בנפח כדי לחזק את הקשר עם הגדוד וחייליו. לכתבה המלאה ראו כאן.
עופר גלוזמן היה מפקד מחלקה בפלוגתו של אמנון לביא בגדוד 77 במלחמת יום הכיפורים. זה סיפור על לחימתו של צוות טנק מול נחשול הטנקים הסורים ברמת הגולן בתנאים קשים ובלתי אפשריים, וסיפור על המתחולל בנפשם של אנשי הצוות שלכל אחד מהם תמונה חלקית על המתחולל, שיחד יוצרות פסיפס אנושי מרתק.
במלחמת יום הכיפורים הייתי מ"פ פלוגה מ' "מזרון" בגדוד 77. תיאור הלחימה שלנו בשלב הבלימה נכתב באפריל 2004, כעבור שלושים שנה מהמלחמה. זהו תיאור האירועים כפי שראינו אותם אז, והמחשבות כפי שחשבנו בתקופה ההיא, כאשר היינו צעירים וזו הייתה לנו טבילת האש הראשונה. אם לא דייקתי בפרט כלשהו אני מתנצל מראש. לכתבה המלאה ראו כאן.
אשר בק שרד את השואה, ואחרי שעלה ארצה התגייס לחטיבה 7 של השריון. כשהזיכרונות הקשים התעוררו ביתר שאת, הגיעו עם פרחים לביתו שני חיילים מאותה החטיבה - שניים מני רבים שיקדישו זמן ל-15 אלף ניצולים. "לשמוע אותם זה מחמם את הלב", אמר. "הניצחון הוא שאנחנו עם חופשי בארצנו". לכתבה המלאה ראו כאן.
הרמטכ"ל, רא"ל גבי אשכנזי, החליט למנות את האלוף הכהן לתפקיד מפקד הגיס הצפוני, בנוסף לתפקידו כמפקד המכללות. אלוף הכהן יחליף את האלוף (במיל') אודי שני שמונה לתפקיד מנכ"ל משרד הביטחון. לכתבה המלאה ראו כאן.
חטיבה 7 סיימה בשבוע שעבר תרגיל חורפי למדי. הלוחמים התאמנו בקרבות שריון בשריון (עם קרן לייזר) והתכוננו לשעת מלחמה (בלי הרבה מזון ומים, אבל בתוספת "קוויאר לעניים"). הסמח"ט: "רואים שהחטיבה יודעת לעבוד במתכונת מבצעית". לכתבה המלאה ראו כאן.
מאמץ גופני, זיעה, חול, אבק, בוץ, לילות לבנים, עייפות, תרגולים חוזרים, הקפדה אינסופית על הביצוע ודקדקנות בבטיחות - כל אלה הם רק חלק ממרכיבי ההכשרה של לוחמי חטיבה 7. אך במהלך ההכשרה המפרכת מתחולל תהליך פלאי ואולי מנוגד לחוקי הטבע, המסתיים תמיד בלוחמים מוסמכים המתחבקים בחיוך רחב של רעות שריונאים הטבועה בהם לנצח.
מי שחשב שהתקופה האחרונה מאופיינת במוטיבציה נמוכה לגיוס בכלל ולשירות צבאי בפרט, יכול להסתכל על מציאות שונה. בגיל 22 הצליחה ולדה בולדסקו להגיע לעמדת קצינת חימוש, שנוכחות נשים בו נדירה. התנאים קשים והלחימה מסוכנת, אבל היא מתעקשת: "מכל הלב ועם המון אהבה". לכתבה המלאה ראו כאן.
ראש המטה הכללי, רב אלוף גבי אשכנזי, ביקר הבוקר (ד', 2 בדצמבר) בתרגיל של חטיבה 7 של חיל השריון ברמת הגולן. התרגיל היווה את נקודת השיא של אימון שהחל לפני מספר חודשים, הכולל שיתוף פעולה של כוחות שריון, הנדסה, ארטילריה וחיל האוויר. לכתבה המלאה ראו כאן.
לחיילי פלס"ר 7 יש מסורת חמימה: בדקות האחרונות של מסע סוף המסלול מצטרפים אליהם ההורים ומטפסים יחד איתם - עד הפסגה, עד הסיכה, עד הצ'אפחה מהמח"ט. בשבוע שעבר, אחרי מסע של 40 קילומטרים לאור ירח וסטיקלייטים, אפילו הקשוחים שבלוחמי מחזור נובמבר 08' התקשו להסתיר את ההתרגשות מהמפגש הקרוב עם החמולה. "אני רק מחכה לראות את אמא ולהתחיל לבכות", הודה אחד מהם. לכתבה המלאה ראו כאן.
הלילות בהחלט קרירים ברמת הגולן בימים אלה, אך לא ינום ולא יישן שריון ישראל. לאחר לילה ארוך של אימונים בשטח אש אחמדיה ברמת הגולן, המשיכה פלוגת לביא של גדוד 75 מחטיבה 7 בשגרת הבוקר (10 בנובמבר), כאילו ערבה לה שנתה קודם לכן. וכרגיל יש להכין את הכלים לפעילות, ורק אחרי זה אפשר למצוא רגע קצר של מנוחה. לכתבה המלאה ראו כאן.
כוח שריון שפעל בדרום הר חברון עצר בסוף השבוע חמישה שוהים בלתי חוקיים שניסו להסתנן לישראל ומרכבם חולצו שלוש חוחיות שהיו אמורות לשמש פיתיון לציד ציפורים נוספות. כיום בעקבות ציד וסחר בלתי חוקי, החוחיות נמצאות בסכנת הכחדה
כתב ynet התלווה לחיילי השריון, שאחראים על הגיזרה בה נערכות ההפגנות מדי יום שישי. בגדוד סיפרו על הקשיים מול המפגינים, שנוקטים ב תכסיסים. "היה אפשר לפזר את ההפגנה מאוד מהר, אבל אנחנו מגבילים את כוח האש שלנו".
טקס החלפת מפקד חטיבה 7 נערך ביום ה' 21 במאי 2009. בטקס קיבל אל"ם יעקוב בנג'ו את פיקוד על החטיבה מאל"ם רועי אלקבץ.
חטיבה 7, עוצבת השריון הראשונה בצה"ל, נושאת על גבה לא מעט היסטוריה מפוארת ומוניטין מחייב. בין האימונים התכופים, הפעילות באיו"ש, בעזה ובגבול הצפון והדריכות האין-סופית, משדרים מפקדי החטיבה ולוחמיה מוטיבציה גבוהה, רוח לחימה והרבה גאוות יחידה. "זה הפך להיות סוג של בית, סוג של משפחה".
ב-19 ביולי 2006 שימש סרן עידן מורג מפקד כוח מאולתר של 3 טנקים, שנועד להיות כוח החילוץ של יחידת מגלן, שביצעה סריקות במרחב רכס שקד. משנתקל הכוח, פרץ סרן מורג לתוך שטח לבנון בשעות האור, במטרה לחלץ את הנפגעים.
"במלחמה האחרונה בלבנון עסקנו בעיקר בהכוונת כוחות, ועל כל אויב שזיהינו הורדנו אש בעוצמה", מספר מפקד פלוגת הסיור (פלס"ר) של חטיבה 7, סרן יפתח נורקין. "היחידה תפקדה באופן מעולה לכל הדעות".
קשה באימונים: פלס"ר 7 בשריון נכנס עתה למשטר אימונים מקיף לאור משימתו בצה"ל: מוכנות למלחמה כוללת. "אנו לא לוקחים את המקצועיות כמובן מאליו".
ישנם רגעים בחייו של אדם, בהם ידיו מטפסות אל-על במעלה הפדחת ותופסות בשערות, כאילו מדובר בברון מינכהאוזן המנסה לחלץ עצמו מטביעה. רגעים הגוררים קריאות "אני לא מאמין שזה קורה", ומסבים לו חיוך אווילי כשל מסובן הנותר גלמוד ממים במקלחת. רגעים כמו אלו שפקדו את השריונר אבשלום מאושר ואת חבריו לקורס הקצינים ביום שישי, ה-5 באוקטובר 1973, כשהיו בטוחים שאת סוף השבוע הם יבלו בביתם.
תשע שנים הם לא קיימו תרגיל חטיבתי מלא. את רוב השירות הצבאי העבירו במשימות של ביטחון שוטף. השבוע השלימו השריונרים של חטיבה 7 - ובכך המערך הלוחם כולו - את התרגיל הגדול של אחרי המלחמה. הביצוע לא היה מושלם, אבל הטנקיסטים עמם היטלטלתי בגולן מדברים על שינוי גדול. הראש שוב בלבנון - ובעזה.
חולקו פרסי מפקד זרוע היבשה ליחידות ולאישים שהצטיינו בחשיבה יוצרת ובתרומה לזרוע. "בטוחני כי פועלכם הנמרץ טמון ומושרש בכם", אמר אלוף מזרחי בטקס חגיגי שהתקיים בלטרון. גדוד 75 זכה בפרס מיוחד של מפקד זרוע היבשה בתחום הלחימה והפעילות המבצעית.
שלמה היה לוחם גדול ואמיץ לב, הוא היה גיבור, גיבור ששימש כדמות מופת וכמודל לחיקוי. שלמה היה ביסודו זקיף שעמד על משמר האינטרסים הלאומיים של ישראל. כך אמר אלוף (במיל') ישראל טל בדברים שנשא לזכרו במלאות עשר שנים לפטירתו של סא"ל (במיל') שלמה באום ז"ל. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
ב-3 בנובמבר 1964 אירעה תקרית ירי בין מוצב סורי ובין טנקים ישראליים ליד תל דן. האירוע הסתיים בכישלון מביך לצה"ל. אולם,דווקא מתוכו נולדה מהפכת התותחנות בשריון. 10 חודשים מאוחר יותר ב'קרב על המים' כבר ירו השרמנים בדיוק רב למרחקים דמיוניים של 10 ו-11 ק"מ. ההישג סימל את סוף התוכנית הסורית להטיית מי הירדן ואת ראשית ההפתעה הסודית של השריון הישראלי במלחמת 6הימים. סיפורו המלא של מהפך חשאי ודרמטי שהוביל אלוף ישראל(טליק) טל. פרשייה מתוך ספרו של יוסף ארגמן "מלחמת הצללים"
הצצה לסיפורם של ה"פוּרְמָנים" - אותם צעירים וצעירות מהפלמ"ח שנטלו על עצמם את המשימה הקשה של ליווי השיירות לירושלים בתש"ח, במהלך הפרק הראשון של מלחמת העצמאות - "הלחימה על הדרכים". בהמשך יסופר כי לאחר שהייה זמנית בחצר בית החרושת בראשון לציון שימשו אותם פורמנים - בשל התמחותם במשורייני ה"סנדוויץ'" בשיירות - גרעין לחטיבה 7, שהוקמה אז, ולגדוד המשוריין הראשון בצה"ל, שנקרא תחילה "חֶמֶ"ש (חיל משוריינים) א'". לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
399 קצינים ו-18 קצינות, סיימו אתמול את קורס הקצינים הגדול ביותר בתולדות בה"ד 1. הרמטכ"ל בברכתו לקצינים: "היו גאים בשירותכם ובבחירתכם להוביל את צה"ל קדימה". לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
ויכוח מרתק, רווי חשדות וכעסים, בין המח"ט סא"ל יצחק רבין לבין הרמטכ"ל רא"ל יעקב דורי - עומד ביסוד ההחלטה לרכז את כל כוח השריון של צה"ל בחטיבה אחת לאחר מלחמת העצמאות. שלושה מסמכים גנוזים מארכיון צה"ל, מספרים לראשונה כיצד הפכה חטיבה 7, שציינה לפני חודשים אחדים 60 להיווסדה, למלכת השריון של צה"ל. פרשייה היסטורית מיולי 1949. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
לרבים הוא זכור כמפקדם של חילות הים, האוויר והיבשה. רק מעטים יודעים כי הוא עיצב את צורתו ודמותו של כלל צה"ל: משמות דרגות הקצונה וצורתן, ועד לגודלן של יחידות הצבא. שלמה שמיר, אחרון אלופי המטכ"ל של 1948 והאיש שסירב להתמנות לרמטכ"ל, הלך בשבוע שעבר לעולמו בגיל 94, והותיר אחריו ירושה בדמות מורשת מפוארת. הצדעת פרידה לקצין וג'נטלמן של ממש.
נשיא המדינה מר שמעון פרס, שר הביטחון רא"ל (במיל') אהוד ברק, אלופי צה"ל בהווה ובעבר וביניהם מפקד חיל האוויר אלוף עידו נחושתן, מפקד חיל הים אלוף אלי מרום וראש אגף המבצעים אלוף טל רוסו, יו"ר העמותה אלוף במיל' חיים ארז - באו ביום כ"ז באייר תשס"ט (21 במאי 2009) לחלוק כבוד אחרון לאלוף (במיל') שלמה שמיר ז"ל.
בגיל 15 וחצי הוא עלה ארצה לבד מבלרוס, בגיל 24 התגייס לצה"ל ובשבוע שעבר זכה בתואר המצטיין של חטיבת 7 • השריונר סמ"ר מקס סבצנקוב, הופגש עם אימו לראשונה מאז שהתגייס לצה"ל ומספר על החיבור המיוחד עם החטיבה: "אנשים לוחמים שיום-יום נמצאים איתך ביחד, אתה מתחבר אליהם".
את הדברים אמר (ביום ב', 16 במארס 09) מפקד פיקוד הצפון, אלוף גדי אייזנקוט, במהלך עצרת חגיגות ה-60 להקמתה של חטיבה 7. במהלך העצרת, שנערכה בבנייני האומה בירושלים, אוחדו עשרות ממפקדי החטיבה לדורותיהם לערב הוקרה חגיגי. אתר צה"ל ליווה מקרוב את החגיגות.
חטיבת השריון חתמה אמש (ד') תרגיל רחב היקף ומוצלח שנמשך ארבעה ימים ברמת הגולן. מטרת התרגיל הייתה לבדוק ולהציג את כשירותה של החטיבה.
מפקד פלס"ר 7 של השריון דוחה את הטענות על חוסר מיומנות של הכוחות שפעלו בלבנון ומדגיש כי לוחמיו מילאו אחר ייעודם המבצעי והפגינו בגרות וחוסן מנטלי


:שם
:דוא"ל