חיל השריון: כתבות חטיבה 7 - 14 באפריל 2011: יום כשירות חש"ן רוח השריון, נחישות ועוצמה - הכתבה המלאה
קישורים מפת האתר

14 באפריל 2011: יום כשירות חש"ן רוח השריון, נחישות ועוצמה - כתבה מלאה


כתבה קודמת מיום 7 באפריל 2011

יום כשירות חש"ן ברמת הגולן בהשתתפות החטיבות הסדירות וחטיבות מילואים היה מפגן מרשים של רוח השריון, הנחישות והעוצמה של הלוחמים ושל הכלים המופעלים בידיהם האמונות והחרוצות.


כתבו וצילמו אל"ם (במיל') שאול נגר וסא"ל (במיל') מיכאל מס


מזג האוויר הערפילי, הבוץ החורפי של רמת הגולן וגם מעט גשם טורדני, לא הפריעו ללוחמי השריון ומפקדיהם להפגין אתמול (6 באפריל 2011) יום כשירות חש"ן שהביא לביטוי את רוח השריון, את נחישות הלוחמים והמפקדים ואת עוצמת הטנקים שבידיהם. צוותים וטנקים של החטיבות הסדירות 7, 188, 401 ו-460 ואיתם נציגים של מספר חטיבות מילואים התכוננו זה מכבר ליום בו הם נדרשים להיבחן במגוון הפעילויות של אנשי השריון, החל בתרגולות צוות וכלה בלחימה והשמדת מטרות גם בטווחים ארוכים.

יום הכשירות נערך בנוכחות אלוף סמי תורג'מן מפקד זרוע היבשה, וצפו בו מאות לוחמים ומפקדים בסדיר ובמילואים, חניכים של המכינות הקדם-צבאיות, אנשי עמותת יד לשריון, נציגים ממשרד הביטחון ואנשי פרויקט המרכבה שבהחלט הייתה להם נחת מביצועי "הילדים" שלהם - טנקי המרכבה לסוגיהם. בין הצופים בלטו גם מספר נכדים צעירים של ותיקי השריון שבאו עם סבא השריונאי מהעבר.

קצין השריון הראשי תא"ל יגאל סלוביק פתח את יום הכשירות במספר משפטים על רוח השריון ונחישות הלוחמים, ואכן אלה הומחשו לאורך כל המבחנים שהתקיימו. בין המבחנים נכללו פריסה והרכבת זחל, ניווט בסיוע מענ"ק (מערכת ניהול קרב), ניהול אש מחלקה, וירי מהיר לטווחים בינוניים וארוכים.

יום הכשירות הוכן על ידי חטיבה 7 בניצוח הסמח"ט עמיחי, ובסיוע תח"ש (מחלקת תורת חיל השריון) וקציני "אופק". בכניסה לאתר התחרות קידמה את פני הבאים תערוכת אמצעים ובה טנקים וכלי נשק של סיירות השריון, אוהלים חטיבתיים ולידם שלטי הגאווה היחידתית.

בתרגולות פריסת זחל התמודדו אנשי צוות אמיצים שלא נבהלו מן הבוץ העמוק והשלימו את המלאכה בזמן קצר. לראות ולהתגאות. בירי הושגו פגיעות יפות מאוד שקצרו קריאות עידוד והתלהבות מהצופים הרבים שעל היציעים.

המשך וכתבה נוספת לאחר מקבץ הצילומים הראשוןחד, מהיר וקטלני. היזהרו מהשריוןאת החטיבה - חטיבה 7חטיבה 188 - ברק בעינייםחטיבת עקבות הברזל - האדם הוא ההבדלחטיבה 460 - להכשיר את האדם שבטנק לנַצֵּחַויש גם סיירותקצין השריון הראשי תא"ל יגאל סלוביק פותח את יום הכשירותלוחמי שריון מקשיבים לתדריך מוקדם לפני פריסת זחללוחם שריון מקשיב לתדריך המוקדם לפני פריסת זחלהאם מישהו ראה היכן פין הזחל בתוך הבוץ הזה?כן, פין הזחל בידינובחטיבה 7 צופים למרחוקטנקים ממתינים לתורם בתחרותמט"ק מגדוד סער של עוצבת ברק מנסה לזהות את המטרות מבעד למסך הגשם והערפלטנקים של חטיבה 401 נאבקים בבוץ ומנהלים אש מחלקהמפקד מפלוגת ומפיר - אוי ואבוי, מה נעשה עם הבוץ הזה?אש!ועוד אש!פגיעות יפות בטווחים ארוכיםמח"ט 401, אל"ם עינב שלו, מחזק את הצוות של החטיבה לפני התחרות. החטיבה זכתה בסופו של דבר במקום הראשון בסך התחרויות


מקצועות ביום הכשירות ודירוג התוצאות


החטיבות הסדירות התחרו בשישה מקצועות:

מקצוע מקום ראשון מקום שני מקום שלישי
1. תחרות ניווט טנקים חטיבה 460 חטיבה 401 חטיבה 7
2. תחרות מענ"ק חטיבה 401 חטיבה 460 חטיבה 188
3. תחרות פריסת זחל חטיבה 460 חטיבה 401 חטיבה 188
4. תחרות ניהול אש מחלקה חטיבה 401
5. תחרות ירי למטרת מענ"ק חטיבה 7
6.. תוצאה כוללת של החטיבות הסדירות חטיבה 401

חטיבות המילואים התחרו במסלול צוות הכולל ירי לטווח רחוק וקרוב. במקום הראשון זכתה חטיבה 11.


הצילומים מכאן ועד לכתבה הבאה צולמו ע"י בר דִמְרִי מיד לשריוןגם מפקד זרוע היבשה, האלוף סמי תורג'מן נוכח ביום הכשירות


התמודדות עם הבוץ

אם אנשי הצוות, הטנק ורעות השריונאים הם יחידה בלתי נפרדת בכל עונות השנה, אזי בחורף ברמת הגולן נוסף להם חבר נוסף בלתי נפרד - הבוץ. אתה מטפס על הטנק או נכנס אליו והוא איתך. הזחלים משאירים עקבות בבוץ והבוץ נצמד אליהם כעלוקה. נגעת - נדבקת. המושג מִרווח גחון כמעט נמחק מלקסיקון החורף. הגחון מגהץ את הבוץ בנסיעה והבוץ כאילו אומר תראו כמה אני יפה וחלק, לא כמו זיפי הלחיים של השריונאים... נהג הטנק רוצה לשמור על "קצב השריון" והבוץ כאילו אומר לו למה למהר, וממלא את כל חללי המזקו"ם כדי לסחוט עוד רגע של קִרבה לטנק האהוב. אבל כשהטנקים יורים, לא רק המוזות שותקות אלא גם הבוץ. רק לעתים נדירות ביותר ובמעבר מכשול יכול הבוץ לנשק את לוע התותח אם המט"ק לא השגיח עליו כראוי... כשאנשי הצוות צריכים לטפל במזקו"ם הבוץ נמרח עליהם באהבה, אבל הם מחזיקים בידיהם חבל ופטיש 5 קילוגרם ומכים בפין הזחל גם אם ראשו מרוח בבוץ... הצילומים הבאים ימחישו זאת:


הך פטיש עלה וצנח מזקו"ם בבוץ הן שוב נמתחהכנה למשיכת חבל המזקו"םזהירות "צבע טרי"הגחון מגהץ את הבוץ


בנות המין היפה

השריונאיות הן חלק בלתי נפרד מלוחמי השריון, וביום שכזה חייבות הן לבוא ולראות את תוצאות ההדרכה שלהן או לזנוח לשעה קלה את שגרת המשרד ושאר עיסוקים שבלעדיהם לא יפעלו היחידות כנדרש.אין צורך במיליםאולי בהגיגים


ובכל הכבוד נוהגים


אנשי הסיירות

פלוגות הסיור של השריון הן כיום דבר נחשק ורבים מן המלש"בים מבקשים להצטרף, אך לא הכול נענים. ובסיירות המלאכה מגוונת. יש כוונת לרובה צלפים ויש משקפת ארוכת טווח ויש רכב שנוסע כמעט בכל מקום וגם צריך להחליף גלגל בתחרות של יום הכשירות.הסיירים גאים במקצועםלהחליף גלגל ולהמשיך


אנשי המילואים

צה"ל הוא בעיקרו צבא מילואים. בעת מלחמה הסדיר פורץ או בולם ויחידות המילואים נחפזות להתגייס ולנצח במלחמה. המילואים מתאמנים כשגרה ושומרים כל כושר קרבי. לפעמים הטנקים שלהם אינם החדישים ביותר, אך הניסיון ורוח הלחימה אינם מפחיתים מכושרם ומנחישותם לנצח בקרב.הטנקים אולי לא החדישים ביותרשמחת סיום התחרותצוות מילואים זוכה


שמחת מנצחים

בתום היום המפרך הגיעו רגעי הנחת והמנוחה. אנשי הצוות והמפקדים שבתחרות החזירו את הטנקים ורכב הסיור למקומותיהם, ניגבו מעט את הבוץ ובאו לקרבת הבמה לשמוע את התוצאות. קצין השריון הראשי שעקב מקרוב אחר התחרויות השונות תפס את מקומו ליד סוללת הגביעים והתעודות ובישר על התוצאות. ואלה התוצאות לפי מיטב שיפוטנו:

ביום הכשירות של חיל השריון כולם ניצחו! ניצחו בירי את המטרות הרחוקות, ניצחו את הבוץ, ניצחו את מזג האוויר, ניצחו את המזקו"ם המפורק וכולם הגיעו למקום הראשון בנחישות, בעוצמה וברעות השריונאים. לראות ולהתגאות.קצין השריון הראשי תא"ל יגאל סלוביק נערך לשלב הסיוםמח"ט 401 מניף את הגביעלצד הזכייה במקום ראשון יש גם צ'ק מכובדועיניכם הרואות מה כתוב בצ'ק


גם חטיבה 7 זכתה בצ'ק ממנהלת תכנית המרכבה, הלא היא מנת"קנציג מאושר מניף גביע


11 באפריל 2011: כשירים לפסח

שטחי האש של רמת הגולן אירחו את יום הכשירות השנתי של חיל השריון.
בתפריט: תחרויות ריצה, פריסת זחל וירי למטרות בטווחים שונים.


כתב: אופיר ששון. צילם: עמית גוטליב (מאתר זרוע היבשה, 11 באפריל 2011)


יום הכשירות השנתי של חיל השריון התקיים בשבוע שעבר בשטחי האש של רמת הגולן. את האירוע כיבד בנוכחותו מפקד זרוע היבשה, אלוף שלמה (סמי) תורג'מן. בין האורחים ניתן היה למנות את כלל מפקדת פיקוד הצפון, בראשות האלוף גדי אייזנקוט, כלל מפקדת קצין השריון הראשי ברשות מפקד החיל תא"ל יגאל סלוביק, ומפקדי החילות הסדירים. מלבד חיילי החטיבות השונות, הגיעו עד לרמה גם אנשי עמותת 'יד לשריון' ונפגעי החיל. מספר שכבות י"ב מבתי ספר שונים ברחבי הארץ הגיעו אף הם כדי להתרשם מביצועיו של החיל המשוריין וקיבלו הסבר על השירות בחיל בביתנים שהוקמו מחוץ לשטח האש.

פרישת זחל ב-8 דקות

עבור חטיבה 188, נועד היום להוות את שיאו של אימון החורף. רבים מחיילי החטיבה הגיעו כדי לצפות בביצועי חבריהם בתחומי הריצה, פרישת הזחל והירי לעבר מטרות בטווחים שונים. "קודם ליום, הפלוגות התחרו בשלב המוקדמות במסגרת פלוגתית, גדודית וחטיבתית", הסביר סמל רועי קלדרו, מט"ק מחטיבת ברק, "פלוגה ח' מגדוד 74, הפלוגה שלי, זכתה והיא מייצגת כאן את כל החטיבה. הייתי חלק מצוות פריסת הזחל, סיימנו בשמונה דקות, שש שניות אחרי חטיבה 460 שסיימה ראשונה. זה הפיניש של האימון ואנחנו נותנים את הכול".

טוב בנשמה

כאמור, בין הצופים נמצאים גם לוחמים ותיקים יותר, שהשתחררו מהצבא הרבה לפני דור המרכבות הנוכחי. אחד הצופים הוא רוני אריאל, ששירת כטכנאי קשר בחטיבה 500 של חיל השריון בין השנים 1975 - 1977, וכיום הוא מוכר כנכה בשיעור של 70 אחוזים כתוצאה מפוסט טראומה. "אני מגיע לאירועים של חיל השריון כי אני חלק בלתי נמנע ממנו, השתדלתי ותרמתי כמה שיכולתי. אחרי הפגיעה נפגע גם הכבוד שלי וחשוב לי להזכיר שאני עדיין כאן", אמר אריאל, "לראות ירי של טנקים מזכיר לי את האווירה של פעם. אמנם היה קשה, אבל יש לי זיכרונות מהתקופה הזאת. לראות את המוטיבציה של החיילים עושה לי טוב בנשמה".

בגשם ובערפל

בשיא היום תרגלו נציגים מכל חטיבה ירי לעבר מטרות, תחילה ממרחק 5,000 מטרים ואח"כ תוך כיבוש היעד וירי מטווח קצר יותר. כל פיצוץ של פגז גרר לחשושים מן הקהל והערות לגבי שיעור הפגיעה במטרה נשמעו דרך קבע. לאורך כל התרגיל, יכלו היושבים בקהל להאזין לקריאות בקשר ולהתרשם מקריאות הקרב של השריונאים.

"יום כשירות הוא הצורה הדומה ביותר לשדה הקרב", אמר תא"ל סלוביק, "הגשם והערפל הם תנאים שייתכן שנתקל בהם גם בשדה הלחימה העתידי. התנאים הללו יאפשרו למפקדים שבטנקים להשתמש בכל מה שידוע להם בזמן הערכת המצב, כדי לירות בצורה הטובה ביותר למרות התנאים. ביום הזה אנחנו יודעים להעריך בצורה מיטבית את רמת הכשירות המבצעית של חיל השריון".הערפל הכבד ומזג האוויר החורפי לא היקשו על הטנקים בירי. צילום: עמית גוטליב"הגשם והערפל הם תנאים שייתכן שנתקל בהם גם בשדה הלחימה העתידי". קשנ"ר והאלוף תורג'מן. צילום: עמית גוטליב


לקישור לכלל הצילומים ראו כאןלמצגת תמונות של יום הכשירות באתר http://www.militaryphotos.net ראו כאן
חזרהשלחו לחברהדפיסו


:שם
:דוא"ל