חיל השריון: כתבות חטיבה 7 - 22 במאי 2011: אסור להתבלבל בין הפגנה למלחמה
קישורים מפת האתר

22 במאי 2011: אסור להתבלבל בין הפגנה למלחמה

על אף ההפגנות הלא צפויות בגבול הסורי, הצליחו מפקדי וחיילי גדוד "געש" לקיים את התרג"ד המתוכנן. השריונרים נפרדו לכמה ימים מהבסיס בדרום לטובת אימון אינטנסיבי בנופה המרהיב של רמת הגולן, שהפך פתאום טעון ומשמעותידניאלה בוקור (מאתר צה"ל, 20 במאי 2011)


ההיסטוריה, ככל הנראה, נושפת בעורפה של חטיבה 7. ביום ראשון האחרון, בעוד לוחמי גדוד "געש" עשו את דרכם אל שטחי האימונים ברמת הגולן לתרג"ד (תרגיל גדודי) מתוכנן, ביצעו מאות מפגינים סורים מחאה פולשנית אל תוך ישראל לרגל יום הנכבה. על אף שלא היו אלו הדיוויזיות הסוריות הרועמות של מלחמת יום הכיפורים ולמרות שלא היה אביגדור קהלני בעמק הבכא, עדיין היו מאות האנשים המטלטלים וחוצים את גדר הגבול תזכורת צורמת לשבריריותו של השקט השורר בגבול הצפון.

לוח הזמנים של התרג"ד שוּנה במשך מספר שעות, וכוחות שונים הוקפצו אל מג'דל שמס כדי לעצור את ההפגנה המתפשטת. גדוד "עז", גם הוא מחטיבת השריון, כבר החל לסייע לפיזור ההמולה. בתוך הכאוס המשיך מג"ד "עז", סא"ל אופיר לוי, לפקד על חייליו על אף שנפצע באורח קל. רק כשאחרון הסורים שב על עקבותיו היו יכולים המנצחים על תרג"ד "געש" לחזור ולתפעל, למרבה האירוניה, את תרחיש הלחימה המוכר כל כך לחיילי החטיבה לאורך השנים: קרב בתוואי סורי.


"יהיו הרבה שינויי משימות והלחימה בשטח עדיין מאתגרת. עם זאת, ידיעת התרחיש העיקרי בהחלט מאפשרת לו לתת מיכולותיו ולבחון איך הגדוד מתפקד". צילום: אלר"ם


מתכוננים

ההפתעה הסורית לא מנעה, בסופו של דבר, את המשך התרגיל. בצהרי יום שני, בעוד תרגיל יבש מתקיים במלוא המרץ, מכינים השריונרים את טנקי המרכבה שלהם לשעות הבאות. השמועה אודות לילה לבן כבר פשטה כאש בשדה קוצים, וכל הלוחמים יודעים היטב שאם יש זמן בו רצוי לנמנם או לאכול - לא יהיה זמן טוב מזה. בנוף הנעים, לצלם של עשבים גבוהים ונגמ"שים גבוהים, נחלצות כל פחיות מנות הקרב הנמצאות ברדיוס הקרוב, ונשלפים ספרים וקלפים לאגירת אנרגיה ושלווה לקראת האקט הרטוב.

"סך הכל נחמד לעזוב את הדרום הרחוק ולבוא לרמת הגולן", נאנח רב"ט דניאל רנגליניק, נהג באחד הטנקים, מעל פחית הטונה השרופה שלו, "הנוף פה יפה". רב"ט דניאל וחבריו מסכימים כי הם לא היחידים שנבחנים היום תחת זכוכית מגדלת. "התרג"ד לא אמור לאמן רק אותנו, אלא בוחן את המג"ד", מציין דניאל. "בסופו של דבר אנחנו נעשה את אותה עבודה, כצוות".

כשהלילה מתקרב מתחילים יצורי הפלדה הגדולים לזחול באדמה בהנפות קנה ובנהימות רגזניות, מזהירים ברעשם ובענני האבק את ההולכים על שניים להתרחק למקום בטוח. רוח חזקה מכה בשיבולים, הנעים כמרבד אינסופי, ובשמיים נותן את אותותיו הגשם המתרגש לבוא.

"גדוד "געש" עצר את הסורים, בשנית"

לא גשם ולא ברקים יפילו את רוחו של הסגל הפיקודי, שבמרחק מה מן החיילים עמל וחישב כל זמן המנוחה את הפגיעה במטרות, את קצב ההתקדמות ואת אופני הטיפול באיומים. בולט בהיעדרו הוא המג"ד, סא"ל איברהים אישם, שמפקח בשטח שהכול מתנהל כשורה בהתארגנות הלוחמים. חרף מעורבותו של המג"ד בבניית קווי התרגיל העיקריים, הוא צפוי להיתקל בלא מעט טוויסטים במהלך הלילה. "העובדה שהמג"ד מעורב בתכנון לא הופך את הפיקוד לקל יותר", מסביר סגן גל גרינבלט, קצין הבטיחות. "יהיו הרבה שינויי משימות והלחימה בשטח עדיין מאתגרת. עם זאת, ידיעת התרחיש העיקרי בהחלט מאפשרת לו לתת מיכולותיו ולבחון איך הגדוד מתפקד".

מח"ט 7, אל"ם יעקב בנג'ו, בוחן במו עיניו את התנהלות התרג"ד. אין ספק שאירועי האתמול, ובהם נטילת המושכות העיקשת של סא"ל לוי גם לנוכח הפציעה, מסבים למח"ט נחת מחטיבתו הוותיקה. "האלוף גרשון הכהן אמר, 'גדוד "געש" עצר את הסורים שנית'", אומר אל"ם בנג'ו. "סא"ל לוי התנהג בדיוק כפי שמצופה ממג"ד בחטיבה".

בתרגיל של גדוד "געש" מצפה בנג'ו לראות הרבה תמרות עשן. "אנחנו מצפים שהגדוד יפעיל את כל מערכות הנשק ועוצמתו הצבאית על מגוון המטרות והיעדים שהוצבו לו", מסכם המח"ט. "זוהי חלק ממוכנותנו למלחמה. אך אסור להתבלבל בין מלחמה והפגנה: מלחמה בוחנת יכולת מלאה. אם נצליח פה, נצליח גם בדברים פחות מסובכים, בדיוק כשם שגדוד "עז" עצר את ההפגנה בלי יותר מדי חוכמות".

"פאר היצירה של צה"ל"

פיצוץ מחריש אוזניים מבשר את תחילת התרגיל הרטוב. האפלה כבדה, המשואות מרצדות והסגל הבכיר מצטופף סביב מפות דיגיטליות וצילומי וידאו, מתזז את מבטו בין הטנקים הכהים הסמוכים הנראים לעין והנתונים הכלליים של שדה הקרב. הקשר מביא את הקולות מתוך תאי הלחימה: הכוונת התותחנים, דיווחי המג"ד והצבת הכוחות כמו בלוח שח-מט אדיר ממדים. בגבעות רחוקות מבליחים אורות המעידים על פגיעות וגם על פספוסים, וקולות ירי המאג מתערבבים עם פיצוצי הפגזים. הרוח מקשה על הכוונת התותחנים, אולם איש לא מוותר ושלדי טנקי אויב, מטרות נ"ט ועוד נעלמים מאחורי פרצי אור.

חלקו הראשון של התרגיל הרטוב מגיע לקצו קרוב לשבע בבוקר של היום למחרת. כעת מתחילים הכוחות בתנועה אל יעד הכיבוש הבא. האור חושף אחו מוצף בשמש אביבית. כמה פרות מקומיות, רגילות לנוכחות הצבאית, מתרחקות באדישות מהמתכות הזוחלות אל אזורי עשב טעימים יותר. המראה הסוריאליסטי של הטנקים הדוממים על רקע כר הדשא מטעה לרגע - נראה כאילו היו הטנקים ממש רועים באחו. בגבעות המקיפות כבר מסתמן היעד הבא.

מסביב מגיחים כוחות נוספים, ביניהם חיילי חיל הרגלים המתאמנים באזור. רבים עוצרים ומתבוננים בסקרנות במראה העוצמתי של הטנקים הכובשים את המטרות. "כולם עכשיו עוצרים רגע לראות מה זה תרגיל גדול ואפילו מוצלח", מחייך המח"ט בגאווה למראה הגדוד המסתער, "אבל אלו לא חיילים, אלא מכונות, פאר היצירה של צה"ל".חזרהשלחו לחברהדפיסו


:שם
:דוא"ל