חיל השריון: כתבות חטיבה 7 - 19 ביוני 2011: חלוץ לפני המחנה
קישורים מפת האתר

19 ביוני 2011: חלוץ לפני המחנה

תרגיל משותף של גדודים מחילות השריון וההנדסה הסתיים באחרונה בהצלחה. על התרגיל פיקד סא"ל אופיר לוי, שנפצע באירועי ה"נכבה"


דניאלה בוקור (מאתר צה"ל, 15 ביוני 2011).


באדמה הקשה של רמת הגולן, בין השרטוטים העמוקים שהותירו זחלי הטנקים והצמחייה הקוצנית, נע במהירות מפתיעה מג"ד "עֹז", סא"ל אופיר לוי. חמוש בזוג קביים מבהיקים הוא מתקדם לעבר הטנק שלו, כשמאחוריו משתרכים כמה קצינים המבקשים לעזור למפקד הפצוע. חרף תחינותיהם של מח"ט 7, אל"ם יעקב בנג'ו, ושל רופאו המודאג, מנהל סא"ל לוי את התרג"ד (תרגיל גדודי) ביד רמה כאילו לא קרה דבר. מלבד כיסא מיוחד שהותקן עבורו וצידנית צוננת להרגעת הרגל הנפוחה, אין הקלות, ונראה כי איש לא מבקש אותן. תרג"ד "עֹז" של חיל השריון ו-603 של ההנדסה, בשילוב עם כוחות תותחנים וצנחנים, מתנהל דבר כמתוכנן.

עם פריצת גבול סוריה-ישראל החודש, במסגרת יום הנכבה ותחילת המהומות בין המפגינים הסוריים לכוחות הביטחון, הוזנק גדוד "עז" לתפעל את האירוע. סא"ל לוי נפצע על ידי אבנים שהושלכו לעברו, שבר את אפו ואת ארובות עיניו ונפגע ברגלו. למרות הפציעה המשיך המג"ד לפקד על חייליו עד ששכחה הסערה, ופנה רק לאחר מכן לטיפול רפואי.

"היינו בדיוק באמצע תרגיל", משחזר סמ"ר אורן פילהבר, שנפצע בהמולה אף הוא באורח קל. "הוקפצנו לאזור ככוח חי"ר. כשהגענו לשם ראינו אלפי סורים מתקדמים לעברנו. די מהר הרגשנו מוקפים", הוא מספר. "התחיל גשם של אבנים שנמשך כחצי שעה, ללא רחמים. זה הזכיר לנו בשביל מה אנחנו מתאמנים".

"פתאום ראיתי שהמג"ד מכוסה כולו דם", מצטרף סמל ניר ברזילאי. "הוא היה אדיש לאבנים שעפו לו על הקסדה. כל הנשק שלו היה מפורק. הוא היה הראשון שהגיע לשטח והיה כל העת בתזוזה, אפילו לא תפס מחסה". נחישותו של המג"ד להמשיך לתפקד עוררה הערכה רבה בקרב בחיילים. "זה נותן לנו רוח", מסביר סמל ברזילאי. "מדהים שהוא עוד התעקש לקיים את התרג"ד".

מבחינתו של סא"ל לוי, המשך המאבק היה עניין טריוויאלי למדי. "החיילים צריכים שיהיה מפקד מקדימה", הוא מחייך לצד הטנק. "זאת הייתה תגובה נורמלית של מפקד. לאורך כל הזמן הרגשתי בשליטה". מח"ט 7, אל"ם יעקב בנג'ו, יותר ממסכים עם הקביעה. "כשחיילים רואים סביבת עבודת כזאת", מחווה המח"ט על המג"ד בחיבה, "נכנס בהם 'רעל' אוטומטית".


שת"פ טנקים ודחפורים


מארג של כוחות

ההצגה, כנראה, חייבת להימשך. כאמור, תרג"ד "עֹז" שילב כוחות מגוונים ומשולבים וביניהם כוחות הנדסה, תותחנים וצנחנים. כל יחידה תרמה את יכולותיה לכיבוש מוצלח של היעדים ה"צפוניים": כוחות ההנדסה פרצו את המכשולים, נטרלו את שדות המוקשים והשיקו את גשריהם; השריונרים ירו לעבר היעדים וחיפו על כוחות החי"ר המתקדמים וכובשים; כוחות התותחנים סייעו אף הם בחיפוי ובהשמדת מטרות. "כך נראית מלחמה", ציין אל"ם בנג'ו. "תרג"ד רב כוחות ממקסם את המשאבים שבידנו ומראה לחיילים איך קרב נראה. אני פריק של הדברים האלה", הוא מודה בקריצה.

מח"ט 7 דאג לדלג בתרגיל בין חיל לחיל. "אתמול הוא ביקר אצלנו בפו"מה", סיפר רב"ט אוהד אסטגסי, נהג הפומ"ה של מג"ד 603, סא"ל שחר בק. "הוא נתן למג"ד דגשים, טיפים ועצות. הרגשתי שהוא בוחן אותו, אבל בצורה חיובית".

החלק הרטוב של שעות הבוקר מתחיל, והטנקים מתחילים בירי הפגזים מחריש האוזניים. בגבעות רחוקות מבליחות להבות כתמתמות, והשלדים החלודים והחרוכים, המייצגים את האויב, מעלים עשן. בשמיים מסתובבים מסוקי קרב שחלצו את הלהבים לכבוד תרגול, והדחפור די-9 והפומ"ות ההנדסיות עָטים על המכשולים. נקודות שחורות קטנות בגבעות הירוקות - לוחמי החי"ר שכבר נמצאים עמוק בבוץ הבדיוני - כבר מתקדמות לכיוון היעד הבא.

נראה שלמרות גאוות היחידה של כל חטיבה, ועל אף הסטיגמות המוצמדות לכל חַיִל, מבינים המשתתפים כי כל כוח הוא חלק נוסף בפאזל הצה"לי. "התרגיל מלמד בעיקר לעבוד בחלוקת קשב", משתף קמ"ן חטיבה 7, סגן אלדור מורי. "צריך להתעסק עם הרבה כוחות בעלי אופי שונה. אבל ככה זה יהיה גם בחירום".חזרהשלחו לחברהדפיסו


:שם
:דוא"ל