חיל השריון: כתבות חטיבה 7 - 9 באוגוסט 2012: המתגייסים נגד הטנקים המיושנים של חטיבה 7
קישורים מפת האתר

9 באוגוסט 2012: המתגייסים נגד הטנקים המיושנים של חטיבה 7
השריונרים החדשים מעדיפים מרכבה סימן 4. רק שלושה מתוך עשרה רוצים לשרת בחטיבה, המתבססת על דגמים ישנים יותר. המפקדים מרגיעים: מי שמשרת, מרוצה.


לילך שובל, כתבתנו לענייני צבא (מאתר ישראל היום, 7 באוגוסט 2012)


מרכבה סימן 2 של חטיבה 7, למצולמים אין קשר לנאמר בידיעה. צילום: רוני שיצר (ארכיון)


בחטיבה 7, חטיבת שריון ותיקה שבוגריה השתתפו בכל מלחמות ישראל, מתמודדים לאחרונה עם בעיה חדשה: המתגייסים הטריים אינם מעוניינים להתנדב לשורותיה. הסיבה לכך מפתיעה למדי: הטנקים בחטיבה, מסוג מרכבה סימן 2, הם הטנקים הישנים ביותר שנמצאים כיום במערך הסדיר של צה"ל. המתגייסים הצעירים מעדיפים כנראה את הטנקים החדישים יותר בחטיבות האחרות.
בחודש מארס 2012 התמודדו על כל מקום פנוי בחטיבה 7 רק 0.37 מיועדים לשירות ביטחון (מלש"בים). הנתונים הגיעו לשפל חסר תקדים בגיוס אוגוסט 2011, אז התמודדו על כל מקום פנוי בחטיבה 0.28 מלש"בים, כלומר פחות מ-3 צעירים המעוניינים להגיע לחטיבה על כל 10 מקומות פנויים. בחיל השריון מודאגים כבר תקופה ארוכה מהמגמה.
גורמים בחיל אומרים: "חטיבה 7 סובלת מבעיה קשה של מוטיבציה, ומתקשה גם בהוצאת חיילים לקצונה. הם מוכרים את העבר, את התהילה של החטיבה במלחמות ישראל לפני 40 שנה, אבל גם את זה הם עושים בצורה לא טובה. חבל שגם את מה שהם יכולים לעשות הם לא עושים בצורה מספקת".
גם נתוני הגיוס לחטיבת השריון 188, המורכבת מטנקי המרכבה המתקדמים יותר מסוג סימן 3, אינם טובים, ואולם שם המצב חמור פחות.
חטיבת השריון היחידה שנהנית מעלייה במוטיבציה לגיוס בשנים האחרונות היא חטיבה 401, שהצטיידה בטנקי מרכבה מסוג סימן 4, ממוגנים במערכת "מעיל רוח", המספקת הגנה אקטיבית ללוחמים מפני ירי נ"ט. באוגוסט 2010 התמודדו על כל מקום פנוי בחטיבה 1.58 צעירים ובמארס השנה היו כבר 2.25 מתמודדים שביקשו לשרת בה.
בחטיבה 7 מנסים להרגיע ומציינים שהמצב אינו כה גרוע. בחטיבה מציינים כי "בסוף הטירונות אנחנו כמעט לא סובלים מבעיות של מוטיבציה, אבל אין ספק שזה טבעי שלפחות בהתחלה אנשים יעדיפו ללכת לסוג הטנק המשמעותי יותר". בכיר בחיל השריון הוסיף ואמר כי "אחרי כמה שבועות בחטיבה 7, ההזדהות איתה מוחלטת".
מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "הרצון לגיוס לחטיבות המשתמשות באמל"ח מתקדם אכן גדול יותר, עם זאת יש לציין כי במחקר שבוצע לאחר כמה שבועות בקרב הטירונים, כ-88 אחוזים הביעו את שביעות רצונם משיבוצם לחטיבות השריון השונות, כולל חטיבה 7, אשר עמדה על 75 אחוזים שביעות רצון".


חזרהשלחו לחברהדפיסו


:שם
:דוא"ל