חיל השריון: כתבות חטיבה 7 - 7 במאי 2013: דריכות שיא - הטנקים מפנים תותחים צפונה
קישורים מפת האתר

7 במאי 2013: דריכות שיא - הטנקים מפנים תותחים צפונה

בזמן שהתיירים מטיילים בגולן, נערכים השריונרים של חטיבה 7 לירי טילים שיבוצע על ידי סוריה או חיזבאללה בתגובה למתקפות שמיוחסות לישראל

 

אחיקם משה דוד (מאתר מעריב, 6 במאי 2013)

 

לוחמי גדוד "עֹז" 77. צילום ארכיון: אדי ישראל

 

התפאורה באזור הצפון בכלל וברמת הגולן בפרט מתאימה בימים אלה לסרט תדמית לתיירות בישראל. הפריחה מרהיבה כפי שלא הייתה שנים, תוצר של חורף גשום במיוחד, והכל עדיין צבוע ירוק עז.

התיירים שבאו אתמול (א') לא הפסיקו לצלם, ואפילו מוכרי התפוחים הדרוזים עשו קופה יפה. אבל התפאורה הזו עלולה להטעות. מתחת לפני השטח, או נכון יותר לומר, מבין העצים וההרים, ניתן לחוש את הדריכות הגדולה.

תקיפות מצבורי ומשלוחי הטילים, שגורמים זרים מייחסים לישראל, הביאו לכך שאתמול עבר על הצפון יום מתוח במיוחד, אולי המתוח ביותר מאז מלחמת לבנון השנייה. חיל האוויר אף הורה על סגירת המרחב האווירי בצפון עד ליום חמישי, אף שבישראל מעריכים שלא תהיה תגובה של סוריה או חיזבאללה, בעיקר משום שהם נמצאים באחרונה במצב של שיפור עמדות מול המורדים ואין להם אינטרס לפתוח חזית נוספת, קשה וקטלנית, מול ישראל.

התקיפות המיוחסות לצה"ל בוצעו אמנם בסוריה אך החשש בישראל הוא בעיקר מתגובה של חיזבאללה, שאליו יועד משלוח הטילים ארוכי הטווח. לכן הועלתה הדריכות באזור כולו ורכזי הביטחון בגליל המערבי קיבלו הוראה מצה"ל לבקש מהתושבים שלא יפעילו זיקוקים ביממה הקרובה וגם להימנע מהפעלת מוסיקה רועשת.

במקביל לפריסת המערכות להגנה אווירית הוחלט בפיקוד העורף לדחות קמפיין שהיה אמור להיפתח בימים אלה לקראת שבוע החירום הלאומי שייערך בסוף החודש. התרגיל, אגב, יכלול הדמיה של ירי טילים מסוריה ולבנון, ובפיקוד העורף קיבלו את ההחלטה לדחות אותו כדי לא לעורר פאניקה מיותרת בציבור, שכבר החל להסתער על ערכות המגן.

דווקא ברמת הגולן, האזור המועד יותר לפורענות עקב קרבתו לסוריה, הייתה אתמול אווירה פסטורלית. בתצפית קוניטרה הקשיבו תיירים מחו"ל להרצאות המדריך תוך כדי שהם צופים אל מעבר הגבול בין ישראל לסוריה. הם הסתערו על הרוכלים הדרוזים המופתעים, שלא האמינו שביום מתוח שכזה אפשר למצוא פרנסה, וקנו כמויות גדולות של תפוחים ודבש.

אזור הגבול, שבו עד לאחרונה הייתה התנועה חופשית כמעט לחלוטין, נסגר עתה בשערים צהובים וכניסה אליו כבר לא מותרת. כמה דחפורים עובדים ליד מוצבי הגבול, רומסים את הפרחים והצמחייה הירוקה. מהכביש הרעוע אפשר לראות טנקים של חטיבה 7, ולידם אוהל גדול שבו לנו החיילים, דרוכים ומוכנים לכל רעה שעלולה להגיע. בתוך האוהלים מנסים החיילים לנמנם מעט ובחוץ מתנדנדות המגבות שבהן השתמשו על חוט מתוח.

חטיבה 7, מרחק של כמעט שני דורות לאחור, היא שתפסה מקום של כבוד בסיפורי הגבורה במלחמת כיפור, בקרבות גורליים ועקובים מדם כגון עמק הבכא. מאז חלפו כמעט 40 שנות שקט בגולן, והנה שוב עומדים חיילי אותה חטיבת שריון בחזית מול סוריה. קשה לדעת האם ומתי תיפתח הרעה, אבל שלא כמו באוקטובר 1973, הפעם לוחמי החטיבה לא ייתפסו מופתעים.

 

תזכורת מדברי הנביא ירמיהו: "מִצָּפוֹן תִּפָּתַח הָרָעָה, עַל כָּל-יֹשְׁבֵי הָאָרֶץ." (ירמיהו, א', י"ד)

חזרהשלחו לחברהדפיסו


:שם
:דוא"ל