חיל השריון: כתבות חטיבה 7 - 2 ביולי 2013: המפקד הטיס את משפחת הלוחם מדרום אפריקה ללטרון
קישורים מפת האתר

2 ביולי 2013: המפקד הטיס את משפחת הלוחם מדרום אפריקה ללטרון

רב"ט דניאל חי, שריונר שעלה מדרא"פ, לא ראה את אביו כשנתיים, עד שהגיע במבצע מיוחד לטקס סיום הצמ"פ שלו. המח"ט בטקס: "קצרה היריעה מלפרט אחריותכם"

 

רותם פסו (מאתר צה"ל, 30 ביוני 2013)

 

מאות לוחמים סיימו בשבוע שעבר את האימון המתקדם של חיל השריון - קורס הצמ"פ (צוות, מחלקה, פלוגה). במהלך הכשרה של 10 שבועות מתגבשים אנשי צוות הטנק ליחידה לוחמת אחת, ומתרגלים את הלחימה במתארים שונים אל מול אתגרים משתנים. הטקס נערך באתר יד לשריון בלטרון, במהלכו קיבלו הלוחמים את סיכת אות הטנקיסט ("צפרגול"), והוא נערך במעמד מפקד ביה"ס לשריון (ביסל"ש) ומפקד עוצבת "בני-אור", אל"ם ליאור הוכמן.

 

רב"ט דניאל חי

 

"השנה אנו מציינים 40 שנים לגבורת השריונאים שיצאו להגן על מדינת ישראל בחזיתות השונות - מרמת הגולן ועד סיני", פתח אל"ם הוכמן את נאומו בהתייחסו לציון 40 שנים למלחמת יום הכיפורים. "אז כהיום בלמו כוחות השריון את צבאות האויב. הטנקיסטים הובילו את מתקפת הנגד, שהובילה למהפך המיוחל במלחמה, אשר היווה גורם מרכזי בהכרעתה", ציין מפקד ביסל"ש.

בהמשך התייחס אל"ם הוכמן לחשיבות חיל השריון בלחימה. "פעם אחר פעם נוטלים מאות לוחמים, איש איש בדורו, חלק בהגנה על ביטחון המדינה – בבלימת האויב ובהגנה. הם מובילים מהר ככל הניתן את מתקפת כוחות היבשה עמוק אל שטח האויב, ומביאים אותו להכרה שעובדת קיומה של מדינת ישראל חלוטה ואינה ניתנת לערעור", הסביר.

"קצרה היריעה מלפרט את אחריותכם. היו גאים במורשת והמשיכו ללא לאות לחתור למצוינות", הדגיש אל"ם הוכמן את אחריות השריונרים הטריים בהגנה על מדינת ישראל, והוסיף כי "היו נועזים ונחושים, רעים לחבריכם לטנק והשקיעו מרץ ליצירת מוכנות אישית ליום פקודה".

 

הוציאו דרכונים וגייסו כספים

במעמד טקס מרגש זה, התרחש אירוע מרגש נוסף לאחד מהטנקיסטים הטריים - רב"ט דניאל חי, לוחם בחטיבה 7, שעלה מדרום אפריקה לפני שנתיים.

 

רב"ט דניאל חי ואביו ביד לשריון בלטרון

 

"תיכננתי לגור פה והתכוונתי להתגייס", סיפר לאתר צה"ל. אמו נפטרה כשהיה בן 12, והוא הלך בעקבותיו של אחיו ואחותו המתגוררים בארץ. למרות זאת, אביו ואחותו נותרו בדרום אפריקה. "לא ראיתי את אבי במשך שנתיים. אני מאוד מתגעגע אליו", העיד רב"ט חי לפני ההפתעה שציפתה לו. עם הגיוס רצה רב"ט חי להגיע ליחידה לוחמת, ושובץ לחיל השריון. "רציתי להיות לוחם ולפעמים זה קשה, אבל זה מה שאני רוצה לעשות", הסביר. כיום הוא מתגורר בדירת חיילים בודדים באפיקים.

מפקד המחלקה שלו, סגן אביתר חנן, נחשף לסיפור ולא נשאר אדיש. "דניאל היה חייל שלי בטירונות, ואנחנו תמיד בקשר עם חיילים בודדים ומוודאים שהם יוצרים קשר עם ההורים שלהם", סיפר סגן חנן. "כל החיילים הבודדים טסו להורים שלהם, ולא היה לו כסף לטוס לבקר את אביו", הוסיף. בשלב הזה החליט המ"מ להטיס את אביו ארצה לסיום קורס הצמ"פ של רב"ט חי. "החלטתי שהולכים על זה בכל הכוח", הדגיש סגן חנן. אחרי מעט קשיים והנפקת דרכונים גם עבור אחותו הקטנה של רב"ט חי, ואחרי גיוס כספים בעזרת ארוסתו של רב"ט חי וחבריו - הצליח סגן חנן להטיס את האחות הקטנה בת ה-7 ואת האב ולהביא אותם עד לאתר יד לשריון בלטרון. במהלך הטקס הפתיעו את רב"ט חי ובישרו לו שאביו בקהל. "מאוד התרגשתי, נראה שכולם ידעו על זה חוץ ממני", סיפר בחיוך ובהתרגשות לאתר צה"ל לאחר המפגש עם אביו.

חזרהשלחו לחברהדפיסו


:שם
:דוא"ל