חיל השריון: כתבות חטיבה 7 - 5 בנובמבר 2013: בהרים, בערים ומתחת לכפרים - מח"ט 7 מסביר למפקדי המחלקות החדשים
קישורים מפת האתר

5 בנובמבר 2013: בהרים, בערים ומתחת לכפרים - מח"ט 7 מסביר למפקדי המחלקות החדשים

מח"ט 7 סקר בפני מפקדי המחלקות החדשים את השינויים בגזרת הצפון, את האיומים ואת המוכנות הנדרשת מהשריון והדגיש: "העברת הידע מחיזבאללה לסוריה מטשטשת ההבדל בין החזיתות"

 

שחר רופין (מאתר צה"ל, 4 בנובמבר 2013)

 

חטיבה 7 עוברת בכול תנאי ותוואי

 

מפקד חטיבה 7, אל"ם נדב לוטן, קיבל אתמול את פניהם של מפקדי המחלקות החדשים בחטיבה, שהגיעו היישר מקורס הקצינים. המח"ט שוחח איתם על האתגרים המרובים בגזרה הצפונית, שאיתם ייאלצו להתמודד כמפקדים טריים. "המציאות בגזרה הצפונית נמצאת בהתהוות מתמדת, והגבולות בין סוריה ללבנון מיטשטשים", הסביר אל"ם לוטן. "אם בעברי, בתור מפקד מחלקה צעיר כמותכם, הייתי עולה למוצב גבוה ברמת הגולן ומשקיף משם על צבא סורי סדור ומאורגן - היום אני צופה במציאות של מלחמת אזרחים", הדגיש המח"ט והוסיף כי "לשינויים אלו יש השפעה ישירה גם על ההחלטות וההיערכות שלכם, בתור מ"מים".

 

אל"ם נדב לוטן, מח"ט 7

 

לדבריו, מפקדי מחלקות הטנקים יידרשו למוכנות גבוהה מאוד בפני אירועים שיכולים להתלקח בשניות ספורות. "המטרה לנגד עיניכם היא מוכנות ללחימה מידית, ועל כך אתם נבחנים יום אחר יום, שעה אחר שעה", אמר אל"ם לוטן. "המפתח לתמרון מהיר הוא הבנה עמוקה של הקרקע ושל האויב שניצב מולנו. אני מצפה מכם לשאוף לכך", חידד.

כחלק מהתפיסה הפיקודית החדשה, הקובעת שאין להפריד בין שתי החזיתות הצפוניות, הסביר אל"ם לוטן על ההשפעות ההדדיות ביניהן ותיאום יכולות האויב. "כידוע, חיזבאללה לוחם בסוריה בשיתוף פעולה עם לוחמי צבאו של אסד", הסביר וציין כי "כתוצאה מכך, הידע המבצעי והיכולת של הארגון הלבנוני הופכים רלוונטיים גם בסוריה".

 

מתכוננים גם ללוחמת תת-קרקע

בתוך כך, חיל השריון עמל בשנים האחרונות על פיתוח תורת לחימה לשטחים בנויים, מתוך הבנה מבצעית שהתווך התת-קרקעי (המצוי מתחת לכפרים ובניינים) הופך רלוונטי יותר ויותר. הפלוגות המסייעות החדשות, העתידות להיפתח גם בחטיבה 7, מהוות חלק מן המענה לאתגר זה. "לאחרונה אנו ערים להעברת ידע גדולה מאוד בתחום התת-קרקעי מחיזבאללה לסוריה, ואנו ערוכים להתפתחויות", אמר המח"ט. בהמשך ציין בפני הקצינים כי "מלבד הטמעת השינויים הארגוניים, אני מצפה מכם שכל אימון יזום יהיה מוכוון גם לתוואי שטח הררי או בנוי".

אל"ם לוטן התייחס בדבריו גם להנחת המטענים לאורך הגבול הצפוני. "גם בנושא זה גורמים בסוריה לומדים מחיזבאללה", ציין.  כיום מהווה הנחת המטענים אתגר בכול החזיתות, ובפרט בגזרה הצפונית. "בסוריה ובלבנון, הלוחמים עשויים להיתקל במטענים, ומטרתנו היא להיות במוכנות מלאה לכך בשיתוף עם כוחות ההנדסה, ואף באופן עצמאי בשטח", אמר המח"ט. "איום זה רלוונטי לכל אחד מכם, ועליכם להיות מודעים אליו", הוסיף.

בסיכום דבריו הדגיש מח"ט 7 את חשיבות ההכנה לתפקיד המ"מ. "החטיבה דוגלת במוכנות ללחימה במגוון הגזרות ובכל סוגי העימותים, והתאמה למציאות משתנה ללא הפסק. נמשיך להוביל את מאמץ לחימת השריון בשטחים בנויים, הרריים ומוגבלים לתמרון", סיכם אל"ם לוטן.

חזרהשלחו לחברהדפיסו


:שם
:דוא"ל