חיל השריון: כתבות חטיבה 188
קישורים מפת האתר
כתבות חטיבה 188
סא"ל אורן סידי מג"ד 74 אשר נלחם במלחמת לבנון השנייה חש ברע במהלך תרגיל חטיבתי, ונפטר לאחר הידרדרות במצבו. משפחתו וחבריו התכנסו לחנוכת מצפור על שמו בצומת כברי. לפרטים ראו כאן
פלוגה כ' של גדוד 71 מבצעת תעסוקה מבצעית ביהודה. מפקד החטיבה אלוף משנה ניר בן דוד "בנדה" ביקר בפלוגה ופגש את המפקד והלוחמים. לפרטים ראו כאן
תלמידי כפר הנוער ״רמת הדסה״ אינם רגילים לטנקים בנוף הפסטורלי והשלו של קריית טבעון. אך ביום שני האחרון 22 בפברואר 2016 נחת ברחבת המוסד החינוכי הכלי המסיבי והאימתני העונה לשם מרכבה סימן 3 או טנק מפקד חטיבה 188. הטנק והלוחמים הגיעו לכפר הנוער במסגרת פרויקט חינוכי-ערכי כחלק מתוכנית המוכנות והנכונות לשירות משמעותי בצה״ל המשותפת למשרד החינוך, משרד הביטחון ולצה״ל כמובן. לפרטים ראו כאן
במלחמת ששת הימים ניהלה חטיבת ברק קרבות קשים מול השריון הירדני בעמק דותן ובצומת קבטיה. השבוע חזרו לשם לוחמי ברק גדוד 74 בעקבות תקיפת מחבלים שיצאו מהאזור. לפרטים ראו כאן
מפקד חטיבה 188 אל"ם ניר בן דוד ("בנדה"), ביקר בימים האחרונים בפלוגות ההכשרה החטיבתיות במחנה שיזפון. לפרטים ראו כאן
מתגייס לחיל השריון? למפקדים בחטיבה יש כמה מילים לומר לך. מיוחד: שלושת מפקדי חטיבות שריון פונים בטורים אישיים למתגייסים הטריים. לפרטים ראו כאן
"צוות הקרב החטיבתי 'ברק' ערוך ומוכן לכל משימה". עם ברק בעיניים, נשקים מוכנים ומוטיבציה גבוהה - חטיבה 188 יצאה החודש לתרגיל חטיבתי ברמת הגולן שדימה לחימה במתווה צפוני. התרגיל נערך כחלק מגרף האימונים השנתי. לפרטים ראו כאן
אתר צה"ל מביא צילומים מרהיבים מהתרגיל החטיבתי של חטיבת ברק שנערך לאחרונה. להנאתכם. לפרטים ראו כאן.
רק השבוע נחנך השביל וכבר הגיעו רבים, יחד עם הרמטכ"ל ובכירים נוספים להשתתף במרוץ המסורתי ולחלוק כבוד ל-409 חללי בני העדה הדרוזית. "החזון שלנו הוא שהשביל הזה יהפוך להיות בדיוק כמו שביל ישראל". לפרטים ראו כאן.
"קדימה להסתער!", המפקד צועק ולוחמי הפלוגה המסייעת צועדים לפני הטנקים ומסמנים את הציר בסטיק-לייטים כדי להקל על הניווט. בין תרגיל לתרגיל תפסנו אותם ברגע של מנוחה ושמענו מה יש להם להגיד. לפרטים ראו כאן.
מבט חטוף על של השריון בצה"ל בשבוע שחלף. לפרטים ראו כאן.
אל"ם בן דוד החליף בתפקידו את אל"ם תומר יפרח, בטקס שנערך באתר "ברק" במחנה "עליקה", בראשות מפקד עוצבת "געש", תת-אלוף יצחק תורג'מן, ביום 6 באוגוסט 2015. המפקד הנכנס: "גאה לקבל לידי את הפיקוד על חטיבת החוד של צה"ל". לפרטים ראו כאן.
מ"פ מחטיבת השריון 188 מספר על הגאווה בחיילים, והרצון שלא יראו אותו נשבר, על הרגעים הקשים ב"צוק איתן" וההתמודדות שבאה רק אחרי שיצא מהרצועה. לפרטים ראו כאן.
לוחמים אמיצים, אתם מגן הפלדה של צה"ל. מח"ט 188 של השריון מברך את המצטרפים לחטיבה. לפרטים ראו כאן.
מי שהיו בקרבות הקשים ברמת הגולן במלחמת יום הכיפורים, לוחמי פלוגה ז' מגדוד 74 של חטיבת ברק 188, שבו ונפגשו בהתרגשות רבה כעבור כמעט 42 שנים. הם זוכרים את הנופלים והעלו זיכרונות. לפרטים ראו כאן.
שנה לאחר שנפל במבצע "צוק איתן", נחנך בתחנת כיבוי האש בנהריה מרכז הדרכה על שם אדר ברסנו ז"ל. רעיית ראש הממשלה אמרה למשפחתו: "אני מקווה שתשאבו מזיכרונו ומהנצחתו מקור כוח ונחמה". לפרטים ראו כאן.
דו"ח סיכום של מח"ט 45 סא"ל משה בר-כוכבא (בריל) (לימים אלוף) על כיבוש רמת הבניאס, תל חמרה ומסעדה. על השעות שלפני העלייה לרמה הסורית כתב: "בצירים שלטה הפקרות ואנדרלמוסיה. יחידות הסתבכו ביחידות וגם דרגי מנהלה. אני אישית ומפקדי היחידות הפכנו לשוטרים צבאיים כדי לצאת מהסבך". לפרטים ראו כאן.
יהוד: חבריו של סרן עמרי טל ז"ל, שנהרג במהלך מבצע צוק איתן, מגייסים 120 אלף שקל להקמת מצפור על שמו במצוק מבוא חמה שאותו הגדיר: המקום בעל הנוף היפה ביותר בצפון. לפרטים ראו כאן.
עיריית גבעתיים אימצה רשמית את חטיבת השריון ברק 188, בטקס שהתקיים בפארק גבעתיים ביום 19 במאי 2015. קדם לכך סיור בפברואר השנה של ראש העירייה מר רן קולניק והסגל הבכיר של העירייה בחטיבת ברק ברמת הגולן וסיור בנתיבי הקרבות. הרוח החיה מאחורי האימוץ הוא מר רוני שטרן, שאחיו רס"ל אדיר שטרן ז"ל, שלחם בשורות גדוד 53 של החטיבה, נפל במלחמת יום הכיפורים ברמת הגולן. לפרטים ראו כאן.
"בתפקידי הקודם שירתתי ביחידה עורפית, החלטתי שאני רוצה לעבור לתפקיד קרבי - כשריונר, זה היה החלום שלי מאז שהייתי קטן, בעקבות חבר קרוב של המשפחה, מפקד טנק שנפל במלחמת הכיפורים. "בפעם הראשונה שיריתי פגז מטנק הרגשתי שסגרתי מעגל שהחל לפני הרבה שנים. לפרטים ראו כאן.
לרגל יום העצמאות ה-67, קיבלו היום חיילים ואנשי קבע מרחבי הצבא הצטיינות מנשיא המדינה. פה הסיפורים של ארבעה מהם. לפרטים ראו כאן.
דוד עלה לישראל לפני פחות משנה, ומשרת כחייל בודד. סבו, ניצול שואה, שירת בצבא הבריטי ונלחם בנאצים. לפרטים ראו כאן.
בשבוע הבא, ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה, תלמידים ובני נוער רבים ישמעו על סיפורי גבורה ולחימה. אין להפחית מחשיבותם של שיעורי ההיסטוריה בבית הספר, אך אלו יתעוררו לחיים אם ישולבו בסיורים באתרי הקרבות. כך יקבלו בני הנוער המחשה לגבורה ורעות, וזו תעורר בהם זיקה והזדהות. לפרטים ראו כאן.
צעדת השריון בחול המועד פסח היא מן המפורסמות שאינן צריכות ראיה. צעדת השריון ה-25 בהשתתפות אלפי צועדים התקיימה ביום 8 באפריל 2015 בסימן "השריון כצוק איתן מאז ולתמיד". מטף ועד זקן, יחידים, משפחות וקבוצות, לוחמי שריון בסדיר ובמילואים באו לצעדה. גם מירוץ הניווט המסורתי של השריון, החמישי במספר, התקיים כחלק מההפנינג ההמוני. לפרטים ראו כאן.
אחרי יותר משלושה עשורים בהם עצבת "געש" הייתה אמונה על גזרת רמת הגולן, לפני כשנה היא הפכה לאוגדת הכרעה רב-זירתית. מח"ט 7, מח"ט 188, מח"ט גולני ומפקד אגד ארטילרי 282 מספרים על מציאות מבצעית מורכבת, מדברים בפתיחות על הלקחים מ"צוק איתן" ולא מורידים לרגע את העיניים מהגבול הצפוני. לפרטים ראו כאן.
מבט מצולם על חטיבות השריון באתר צה"ל. לפרטים ראו כאן.
השריון של צה"ל לא מפסיק להתאמן, להשתכלל ולעמוד על המשמר בכל מקום שהוא נדרש. מקבץ הצילומים לשפניכם ממחיש זאת. ראו כאן.
"את הקשיים ואת ההצלחות עוברים ביחד. ככה זה בחטיבה 188 - משפחה אחת" - רב"ט שהם טייכמן, תותחן בגדוד רשף. ראו כאן.
הם גיבורים וגיבורות שעשו את המוטל ומצופה מהם ומהן ומעבר לכך. אתמול בטקס מרשים הוענקו להם צל"שים במעמד שר הביטחון והרמטכ"ל. לפרטים ראו כאן.
את הדברים אמר אלוף צור בטקס פרסי מפקד זרוע היבשה, בו 25 מיחידות השדה של צה"ל זכו בפרסים בתחומים שונים. בין היחידות הזוכות: 'עוקץ', חטיבה 188 ופלס"ר 401. לפרטים ראו כאן.
בכנס המטה הבכיר של זרוע היבשה, שנערך ביד לשריון ב-13 בינואר 2015, העניק מפקד הזרוע האלוף גיא צור את הפרס הראשון על מצוינות באימונים בשנת 2014, לחטיבת ברק - 188. לפרטים ראו כאן.
גדוד רותם של חטיבת גבעתי וחטיבת השריון ברק 188 קיימו אימון משותף. רשות הדיבור לצילומים. לפרטים ראו כאן.
החברים הכי טובים של אופיר כהן, חייל צה"ל שנפצע אנושות מפצמ"ר בצוק איתן, ארגנו לו יום הולדת 23 בבית לוינשטיין. עשרות חברים ובני משפחה הגיעו, הזמר מוקי שר. "זאת מסיבת הודיה שאופיר חי", אמרה האימא ניקול. לפרטים ראו כאן.
מדוע שמיל רוזנבלאו, שמעשי הגבורה שלו במלחמת יום כיפור ברמת הגולן כללו גם בלימה של כוחות סורים, וגם הצלת לוחמים - לא קיבל צל"ש? האם משום שכל מפקדיו הישירים נהרגו בקרב ולא היה מי שיתעד? בקיבוצו גלגל שחזרו את סיפור הקרבות, ונתנו לו צל"ש מיוחד. לפרטים ראו כאן.
מדוע שמיל רוזנבלאו, שמעשי הגבורה שלו במלחמת יום כיפור ברמת הגולן כללו גם בלימה של כוחות סורים, וגם הצלת לוחמים - לא קיבל צל"ש? האם משום שכל מפקדיו הישירים נהרגו בקרב ולא היה מי שיתעד? בקיבוצו גלגל שחזרו את סיפור הקרבות, ונתנו לו צל"ש מיוחד. לפרטים ראו כאן.
אברהם עקביה, חייל, בלשן ופקיד ממשלה, שנקבר השבוע ביום הולדתו ה-98, היה המתורגמן ויד ימינו של הקצין הבריטי האגדי וינגייט ב"פלגות הלילה" ובאתיופיה. בין הקרבות התפנה לכתיבת מילון המונחים הצבאי הראשון. לפרטים ראו כאן.
שלוות מנוחת הצהריים של יום כיפור, שנת 1973, הפכה ברגע אחד לשאון קרב. שני יוצרים הפכו את חוויותיו הקשות מהמלחמה של טען קשר בחטיבה 188 שנשבה בסוריה, לרומן גרפי חד-פעמי שמשחזר את הלחימה. לפרטים ראו כאן.
הם זכו לתשבחות על הובלת לוחמים תחת אש ב"צוק איתן", אך חלקם גם לביקורת על היעדר היצירתיות. מיהם מפקדי החטיבות הסדירות בצה"ל העתידים למלא את הכיסאות סביב שולחן המטכ"ל? פרופיל. ראו כאן.
כולנו שמענו בחדשות על אופי הלחימה בעזה ועל המאמצים האדירים של צה"ל להימנע מפגיעות באוכלוסייה אזרחית. סגן אדם לנדאו ראה במו עיניו את שיטות הלחימה של החמאס, שמתבססות על הסתתרות מאחורי ילדים ובתוך בתי ספר ומסגדים. בסרטון הבא הוא מספר על הקשיים והדילמות שנתקל בהם במהלך מבצע צוק איתן ואיך למרות הכל, צה"ל תמיד פעל בדרך ההומנית ביותר. להמשך ראו כאן.
תחת אש, הצליחה מאור נטיב לבצע הליך מורכב והצילה את חייו של רן בר - השבוע הם נפגשו, הפעם כשהוא כבר על הרגליים. להמשך ראו כאן.
שלושה מלוחמי השריון שנהרגו מפגיעת פצמ"ר בשטח כינוס הובאו למנוחות. להמשך ראו כאן.
רב-סמל דניאל מרש ז"ל, בן 22 מראשון לציון, נהרג מפגיעת פצמ"ר בשטח המועצה האזורית אשכול ביום ה-24 למבצע. יום לפני כן, הוא כתב למשפחה שאירחה אותו בביתה: "תודה על האירוח המפנק והמרגיע. אנשים טובים כמוכם הופכים את הארץ שלנו לכל כך יפה". להמשך ראו כאן.
שיתוף המידע המודיעיני במבצע "צוק איתן" מנטרל איומים פוטנציאליים על חיי הלוחמים ומאפשר פעילות יעילה יותר בשטח. "המידע מחוקרי השבויים מועבר לטנק, עם המלצה באיזה פגז להשתמש". להמשך ראו כאן.
דיוויד ברוזה שר בבית העלמין את "מתחת לשמיים", וחברתו של סרן עמרי טל סיפרה: "היינו שומעים אותו בדרך הביתה, מחזיקים ידיים ומתמלאים תקווה. אני אוהבת אותך, לתמיד". בנתניה קרא אביו של סרן לירן (אדיר) אדרי קדיש ממיטת חוליו: "רק לפני חודש חגגנו את נישואיך, מי האמין שנבכה עכשיו". להמשך ראו כאן.
עבר לו עוד שבוע שהטמפרטורות עולות. אנחנו מקווים שאתם מקפידים לשתות הרבה מים ולחבוש כובעים, כי עושה רושם שאתם לא ממש נחים. גם השבוע אנחנו מסכמים לכם את האירועים. המשך ראו כאן.
בשנות ה-60 הצליח הילד הבלונדיני תובל גבירצמן להרשים את התמלילנית רמה סמסונוב, והשיר שכתבה הפך ללהיט. הילד שבגר הפך למפקד שריון נערץ ונפל במלחמת לבנון. אמו: "הוא יצא להציל חברים ושכח שיש לו אימא". להמשך ראו כאן.
מתן בידרמן כתב לחברו שנהרג מכתב פרידה - אך אז עלה הטנק שלו על מטען. להמשך ראו כאן.
סמל ראשון עוז צמח ז"ל, שעל שמו קרויה קבוצת ילדים ג' דרום של מכבי ת"א, נפל בעת מילוי תפקידו במלחמת לבנון השנייה, לאחר מבצע הרואי לחילוץ חיילים. עוז היה אוהד מושבע של מכבי ת"א, שמקפידה להנציח את זכרו. להמשך ראו כאן.
ביומה ה-5 של מלחמת לבנון קיבל הסמ"פ של פלוגת אלון, שחמישה מחלליה למדו באותה ישיבה, בקשה מצמררת. טנק אחר טנק אמר אמן. "בלי המארג של דתיים וחילונים לא היינו מצליחים". להמשך ראו כאן.
אני עדיין מתמודדת עם מה שראו עיניי. שלושה קצינים שאת פניהם המפוחדים לעולם לא אשכח. הפחד שלהם מההתבגרות הפתאומית שלי. נטלי כותבת על אחיה, לוחם השריון אנדריי ברודנר, שנפל במלחמת לבנון השנייה. להמשך ראו כאן.
אריק עלה ארצה לבדו והתגייס לחיל השריון. לפני שנה וחצי אובחנה אמו כחולת אלצהיימר - אך הוא נשאר בארץ, על אף החשש שלא תזהה אותו כשייפגשו שוב. ביום העצמאות הקרוב הוא יקבל את אות מצטיין הנשיא. להמשך ראו כאן.
עושים סדר במהפכה: לוחמי שריון שאינם טנקיסטים, גריטת הטנקים העתיקים וכלים חדשים לחטיבות. כך השריון מתאים את עצמו למציאות הביטחונית החדשה. להמשך ראו כאן.
זהו שיר חדש המוקדש במיוחד לזכר רס"ל אדיר שטרן ז"ל מחטיבה 188, שנפל במלחמת יום הכיפורים בקרב תל-שאמס בדרך לדמשק, אך נועד גם להנציח את זכר כול מפקדי וחיילי החטיבה, שבלמו בגופם את "הצונאמי הסורי" ותרמו להצלת מדינת ישראל. להמשך ראו כאן.
השתלמות הכינה את כוחות הטנקים של "ברק" לקראת תחילת העבודה עם הפלוגות החי"ר המסייעות. התרגולות הן חלק ממהפכה נרחבת בתורת הלחימה של השריון • "כבר אפשר להפתיע עם טנקים". להמשך ראו כאן.
חטיבת ברק 188 קיימה עצרת מכובדת במלאות ציון 40 שנה למלחמת יום הכיפורים. הבאנו הדים נוספים לעצרת זו (בעקבות הכתבה מיום 1 באוקטובר 2013). להמשך ראו כאן.
דורון, ירדן, איתי, שון, עמרי ומור הם מלש"בים שפגשנו בכנס ביד לשריון ביום 11 בנובמבר 2013, האמורים להתגייס בקרוב לשריון. שמענו את שאיפותיהם ואת הרקע לגיוסם לשריון. עמית, יונתן, פורת, יוס הם כבר שריונרים ותיקים מחטיבה 188 שבאו לעשות נפשות לשריון. להמשך ראו כאן.
אל"ם (במיל') משה שטרית היה המ"פ הראשון של טנק מרכבה סימן 3 ומח"ט 188. בנו עומרי התגייס לאותה החטיבה והתאהב בטנק האגדי. להמשך ראו כאן.
לעיונכם מספר סרטונים על מלחמת שלום הגליל שליקטנו מהאינטרנט. להמשך ראו כאן.
מלחמה או קרב קשה שחייל נטל בהם חלק הם אירוע מכונן בחייו, החרוט בנפשו שנים ארוכות. לחייל בקרב אין "מלחמה קלה". גם מלחמת שלום הגליל (של"ג) הייתה כזו ולחיילים שלחמו בה הייתה לחימה קשה. הבאנו צילומים אחדים מהמלחמה. להמשך ראו כאן.
בכפר סיל נפל בועז ולטר ז"ל, סמ"פ ז'. יהי זכרו ברוך. הסרטון הופק על ידי חטיבה 188. להמשך ראו כאן.
סיפורו המיוחד של אל"ם (במיל') בני (בנגה) בית-אור על לחימתו במלחמת לבנון הראשונה כמג"ד 433. להמשך ראו כאן.
השנה מלאו 45 שנה לקרב הגבורה בעמק דותן במלחמת ששת הימים. קרב עמק דותן הוא מהחשובים ביותר שנערכו במלחמת ששת הימים. לאחר לחימה עיקשת שכללה סיפורי גבורה ומופת רבים, הוכרעה המערכה על בקעת הירדן והשומרון בשדות עמק דותן. להמשך ראו כאן.
אל"ם שמוליק אולנסקי, מפקד חטיבת השריון שלחמה גם בשתי המלחמות הקודמות בלבנון, אמר ללוחמים כי אזור דרום לבנון התמלא במתחמים צבאיים של חיזבאללה "בכל מישור ובכל כפר". להמשך ראו כאן.
כארבעת אלפי צועדים ובהם לוחמות ולוחמי שריון מהחטיבות הסדירות וחטיבות מילואים ואזרחים לרוב מִנַּעַר וְעַד-זָקֵן טַף וְנָשִׁים (כאמור במגילת אסתר) נהנו מצעדה נינוחה בשדות ירוקים ופורחים. להמשך ראו כאן.
לפניכם מקבץ צילומים ש טנקי מרכבה 3 של חטיבה 188
הגשם והבוץ אינם מרתיעים את לוחמי גדוד 71 של חטיבת ברק והם ממשיכים להתאמן בכל התנאים לקראת כול משימה. הצילומים שלהם יוכיחו זאת. להמשך ראו כאן.
החייל, מגדוד 74, נשכח ליד הכפר הפלסטיני אלובן. באותו גדוד, לפני כחודש, נשכח חייל אחר בכפר בודרוס שבאזור מודיעין. בעקבות האירוע הקודם הודח מפקד הגדוד. להמשך ראו כאן.
הוא דהר בדרך לניצחון במלחמת ששת הימים, היה אחד המחסומים שבלמו את הסורים במלחמת יום הכיפורים וחיסל קיני טרור במלחמת לבנון. אבל עכשיו, אחרי כמעט 50 שנות שירות בצה"ל, הוחלט להוציא את טנק המגח (פטון) בהדרגה מהשירות. אודי עציון לקח חבורת לוחמים ומפקדים לנהיגת פרידה מהטנק המיתולוגי. להמשך ראו כאן.
בחיל השריון נערכים לגזירות 2014, והדבר אינו פוסח גם על חטיבה 401 שבה אימון חטיבתי מוערך בכ-20 מיליון שקלים. "חיילי המילואים יתאמנו פחות", הסביר קצין בכיר בחטיבה. להמשך ראו כאן.
מערכת "ליאור" תספק מידע על נקודות תורפה בטיחותיות ואירועי בטיחות שאירעו בשטחי האימונים, ותסייע למפקדים בתכנון וניהול אימונים ותרגילים. להמשך ראו כאן.
העיתון הידוע Jane's פרסם על השינוי בארגון יחידות השריון והוספת פלוגת חי"ר לגדודי הטנקים. להמשך ראו כאן.
ארבעה נציגים של דובר צה"ל בחטיבות השריון הסדירות ערכו ביקור מפורט ביד לשריון, כדי להגביר את שיתוף הפעולה עם עמותת יד לשריון ואת החשיפה של אנשי חטיבות השריון לתקשורת. להמשך ראו כאן.
21 שנים עברו מפטירתו של האלוף (במיל') משה בר-כוכבא ז"ל (1930 - 1992), ועדיין אישיותו המרתקת והסוחפת החקוקה בלב מי שהכירו, ודמותו שהכירו אחרים לאחר מותו, מתוך כתבים שהשאיר וכתבות עליו, מניעה רבים להתייצב לאזכרה השנתית בבית העלמין הצבאי בקריית שאול. להמשך ראו כאן.
"מ' יקרה שלי! אני יודע שאם יקרה לי משהו - לא קל יהיה לך הדבר. אך הזמן הוא רופא טוב, ואנא, אל תעשו ממני גיבור לאומי, כי לא גבורה הייתה זאת, לא גבורה. כול אחד היה הולך אילו הוטל עליו. וגם אני ממלא אחר צו השעה של בני דורי". כך קרא תא"ל (במיל') יאיר נפשי מתוך מכתב של חלל החטיבה במלחמה, שלא נשלח. להמשך ראו כאן.
מאז מלחמת יום הכיפורים, שבה חטיבת השריון כמעט והושמדה כליל, היא עברה כברת דרך ארוכה, והיום גדודיה מתפרשים מאילת ועד הגולן. מפקדי הגדודים מספרים על פעילותם. להמשך ראו כאן.
עקבותיו של השריונר אדיר שטרן אבדו במהלך קרב התופת על תל שאמס, בחזית הצפונית של מלחמת יום הכיפורים. לצה"ל לא היה כל מושג על מקום הימצאו או על הנסיבות שהובילו להיעלמותו. משפחתו החליטה לצאת לחפש אותו בעצמה וחשפה פשלה גדולה, שאִפשרה לסורים לחטוף שני טנקים צה"ליים, שתי גופות של חיילי צה"ל ואת שטרן הפצוע, שכנראה מת בשבי. רוני שטרן, האח: "אולי אפשר היה להציל אותו". להמשך ראו כאן.
ביומיים הראשונים ניהל אל"ם יצחק בן שהם את קרבות הבלימה בדרום הגולן. בהקלטות רשת הקשר שהותרו לפרסום נשמעת בקשתו לסיוע נענית בשלילה, ובן שהם מגיב: "חבל, חבל, חבל". זמן קצר לאחר מכן הוא נהרג מצרור סורי. להמשך ראו כאן.
סיפורו האישי של דוד זולדן, שאביו דב היה לוחם שריון שנפצע במתקפת שריון סורי בגולן. להמשך ראו כאן.
בחיל השריון החלו בתהליך לשינוי מבני הגדודים בחטיבות השריון, שיחל בחטיבה 188. בין היתר, נשקלת האפשרות לסגור את פלוגת "מחץ" בגדוד 71, בה שירת גלעד שליט. "זה ממש עצוב אם זה יקרה, צריך להילחם בזה", אמרו חיילים ששירתו שם. טרם אושרה סופית סגירת הפלוגה. להמשך ראו כאן.
ביום הראשון של מלחמת יום כיפור כוחות השריון ברמת הגולן מצאו את עצמם בנחיתות מספרית עצומה. בהקלטה שנחשפת לראשונה, מפקד חטיבה 188 ומפקד חטיבה 7 מתווכחים ביניהם לגבי כוח נוסף שיעזור בלחימה - קריטי להישרדות של אחד הכוחות, אך פחות לשני. האזינו להקלטה הנדירה. להמשך ראו כאן.
בקריית שמונה נחנך רחוב "פלוגת אלון" של חטיבת השריון ברק 188, על שם בני ישיבות ההסדר שנפלו במלחמת לבנון, התשמ"ב 1982. להמשך ראו כאן.
לוחם השריון דוד קארו נולד למשפחה נוצרית בג'ונגלים של האי האקזוטי ראוניון. אחרי דרך ארוכה, פיזית ורוחנית, הוא מפקד על טנק וחולם על בה"ד 1. להמשך ראו כאן.
אלוף מילואים יוסי בן-חנן עזב את ירח הדבש שלו באמצע וטס ארצה עת פרצה המלחמה בגולן. כצלם חובב, המצלמה לא משה מידו באש ובמים, והוא מביא לנו תמונות מאותה מלחמה ב-1973. להמשך ראו כאן.
בזמן שהדיון סביב נחיצותו של הטנק בשדה הקרב צובר תאוצה, הדרים שי לוי לבסיס שיזפון שבנגב כדי לצפות בתרגיל מיוחד של קציני השריון החדשים. עבודה משותפת עם יחידות מיוחדות של חי"ר, הנדסה ותותחנים, מערכות הגנה משוכללות, הטנקים שנחשבים בין הטובים בעולם ובעיקר - שריונרים מורעלים שבטוחים: האדם שבטנק ינצח. "זה הדבר היחידי שאנחנו מוכנים לצאת איתו למלחמה". להמשך ראו כאן.
יחד עם כוחות גולני, התאמנה החטיבה תוך 'שינויים בהתאם לכלל התרחישים בצפון'. המאו"ג: "עמדתם באתגרים בצורה מושלמת". להמשך ראו כאן.
הקרב בתל סאקי נחשב לאחד מסיפורי הגבורה בחזית הצפונית ביום הכיפורים. הלוחם יאיר פרג'ון, שנפצע אנושות ונותר בודד בשטח, הסתובב מאז בתחושה שאין על מי לסמוך. סיוע שקיבל לא מכבר לאחר שנקלע למצוקת חיים, החזיר לו את האמון במדינה. להמשך ראו כאן.
בהכשרה מתקדמת ומיוחדת, הועלו חיילי התקשוב של חטיבת ברק על "קרנפים" ותרגלו תמיכת קשר ללחימה בעומק שטח האויב. להמשך ראו כאן.
איך לא הייתי ערני בתדריך. ולמה השארתי את הנשק בטנק. וככה לא הרגתי את המחבל והעדפתי להיכנע. וגם: הצפייה היומיומית במונדיאל והארוחה הבלתי נשכחת על הגג בחאן יונס. פרק מ"חמקן", ספר חדש של בן כספית, שיראה אור בקרוב בהוצאת כנרת, זמורה ביתן. להמשך ראו כאן.
טוראי עומרי שטרית ממושב אמץ בעמק חפר זכה לסגור מעגל כשהגיע לחטיבה 188, עליה פיקד אביו משה: "אמשיך לשאת את הלפיד המשפחתי". להמשך ראו כאן.
עם פרוץ מלחמת יום הכיפורים, אל"ם (מיל') צביקה רק מצא את עצמו באמצע קרב כמעט אבוד. כשהחטיבה מתפוררת סביבו, רק תפקד בנחישות ועל כך זכה בעיטור המופת. להמשך ראו כאן.
לוחמי פלוגה א' אלון של חטיבת ברק, העסוקים כמו בשאר הפלוגות בשריון כול ימות השנה באימונים ובפעילות מבצעית, התפנו לשעה קלה של בידור בריקוד טקהטה בין הטנקים המטופלים. להמשך ראו כאן.
במלחמת לבנון הראשונה שירתו אשר טאובר ואיציק פופר באותו צוות טנק, האחד כתותחן והשני כנהג, ונותרו חברים. 30 שנה אחרֵי, התגייסו בניהם לחטיבה שלהם, לאותו טנק ובאותו תפקיד - וסגרו מעגל. להמשך ראו כאן.
החייל נפצע במהלך אימון משולב של כוחות רגלים ושריון. בעקבות האירוע נעצרו כלל האימונים ברמת הגולן עד לקיום תחקיר ראשוני. להמשך ראו כאן.
האימון כלל היערכות למצבי הלחימה האפשריים בגזרת הצפון. "התרגיל נועד להכשיר את הלוחמים להתמודדות עם שדה הקרוב ולהיערכות לכל תרחיש אפשרי", אומר מג"ד בחטיבה. להמשך ראו כאן.
משפט זה הוא רק עוד משפט מני רבים ומשעשעים בעמוד של "מ"מים של טנקים" בפייסבוק. עוד לא קם השריונר שלא פיתח יחסי אהבה-שנאה עם הכלי עליו שירת – הטנק. מטרת העמוד כפי שנכתב היא "לספר בדיחות על טנקים ולהישאר מקובל" (ציטוט מהאתר). להמשך ראו כאן.
בתום תחקיר שערך בנושא החליט האלוף יאיר גולן על הדחתו של מפקד גדוד "סער", זאת בעקבות האירוע החמור בו במהלך פעילות מבצעית נוצר נתק לדקות ספורות בין כוח צה"ל לבין אחד החיילים. להמשך ראו כאן.
תרג"ד הוא עניין שבשגרה - תרג"ד שמגיח בלי התראה מראש, זה כבר סיפור אחר. בחמש לפנות בוקר קיבל מפקד גדוד 71 פקודה לתרגיל פתע גדודי. כמה שעות אחר כך החיילים שלו כבר ניסו לחלץ את הטנקים מהבוץ. כך זה נראה. לכתבה המלאה ראו כאן
חיילי היחידה בה שירת גלעד שליט מתאמנים ברמת הגולן, אך לא יופתעו אם יגיעו גם לדרום. הם מבטיחים ש"בכל מקרה יש לנו ברק בעיניים". לכתבה המלאה ראו כאן
חזרתו של החייל השבוי לביתו הייתה סגירת מעגל למשפחותיהם של סגן חנן ברק ז"ל וסמ"ר פבל סלוצקר ז"ל: "זהו, חנן החזיר את החייל שלו הביתה", אמרה אחותו. לכתבה המלאה ראו כאן.
רס"ן גבירצמן נפל במבואות ביירות במלחמת שלום הגליל כאשר ניסה לחלץ חיילים פצועים מנגמ"ש בוער. כאשר היה ילד נכתב עליו שיר הילדים הידוע "תולי". לכתבה המלאה ראו כאן
ב-24 השעות הראשונות של מלחמת יום הכיפורים, בקרבות ברמת הגולן, איבדה חטיבה 188 את כל מפקדיה הבכירים. מי שנותרו היו רק חיילי שריון צעירים שנלחמו מול כוח ענק של טנקים סורים, והצליחו לעשות את הלא ייאמן - להדוף את האויב לאחור. לכתבה המלאה ראו כאן.
‮38 ‬שנים אחרי מלחמת יום הכיפורים מתגלים פרטים חדשים על מלחמת ההישרדות של עם ישראל והפעם מדובר בתיעוד נדיר ויוצא דופן של קרב-הבלימה של חטיבה 188 ‬ברמת הגולן ובמרכזו לוחם השריון הזיכרוני דוב זולדן שנפצע וחולץ על ידי חברו הזיכרוני עציון אשכנזי‮:‬ חילוץ על בלימה‮...‬
בעקבות השבת רס"ל גלעד שליט כותב רא"ל בני גנץ לחיילי ומפקדי צה"ל: "יחד נמשיך לעשות את כל הדרוש והאפשרי למען בטחון ישראל". לכתבה המלאה ראו כאן.
לא ביקרתי אצל משפחת כץ ולא אצל משפחת ארד. שתי המשפחות נמנעות מקשר איתי, בראותן חלק ממערכת גדולה שלא החזירה את בניהן. איל בן ראובן מבטיח לפעול לשחרור כל השבויים והנעדרים. לכתבה המלאה ראו כאן
הרעם האדיר של 2 בצהריים תופס את מוטי אביעם בדרום רמת הגולן. מט"ק צעיר בן 20 שלא חווה יום קרב מימיו. מאותו רגע ובמשך 30 שעות מיטלטל אביעם בתוך הכאוס. זהו סיפורו. לכתבה המלאה ראו כאן.
לפי המידע, הטנק המשיך להילחם עצמאית מול גשר הפירדאן וספג פגיעה ישירה של פגז. שטיין נהרג ושיין נפצע קשה והועבר לבית החולים הדסה. לכתבה המלאה ראו כאן.
"חידון השריון שאנו עורכים לראשונה זה עשור, עוסק במורשתו של חיל השריון ובמקצועות הטנק. זוהי דרך להחדיר בלוחמי השריון ומפקדיו הצעירים ידע וערכים שעניינם לחימת שריון. דרך הלימוד וההכרה של העבר נדע להתכונן טוב יותר לעתיד, ודרך העיסוק במקצוע הטנקאי נבטיח הצלחתנו במשימה."
לאחרונה נחתם בין העירייה לחטיבת השריון 188, "עוצבת ברק" הסכם שיתוף פעולה בכל הקשור לפעילויות בתי הספר בתחום זה. את המהלך יזם חבר המועצה חנן ברנשטיין ששימש בעברו כמפקד החטיבה מול מפקד החטיבה היוצא אל"ם אילן לביא. לכתבה המלאה ראו כאן
אחד מ- 27 מסיימי המחזור הראשון של קורס ה"מאסטר גאנר" החלוצי הוא סהר שני מט"ק מחטיבת ברק. למנות שבתיכון למד תיאטרון, כשהתגייס לצה"ל החליט ללכת על כיוון שונה לחלוטין - סהר התגייס במטרה להיות לוחם בחיל השריון. לכתבה המלאה ראו כאן
משפחת שמיר שלחה את כל בניה לשירות בחטיבה 188 של חיל השריון. עכשיו, לאחר שיבוצו של האח הצעיר, התברר: הם משלימים יחד צוות טנק מרכבה
חמש אחרי המלחמה: בני משפחותיהם של דודו עמר ודן ברוייר ז"ל, שנהרגו במלחמת לבנון השנייה, החליטו לשאת את הזיכרון על בשרם. הם קעקעו על גופם בדיוק את אותם קעקועים שהבנים קעקעו על עצמם לפני שנפלו בקרב. "הם איתנו בכל מקום". לכתבה המלאה ראו כאן
מועדון הכדורגל של מכבי תל אביב ערך אירוע לזכרו של אוהד הקבוצה עוז צמח ז"ל.
"החטיבה הבכיינית 188" הוא שמו של ספר זיכרונות הומוריסטי באנגלית שכתב יואל חסנוף (Joel Chasnoff) על שירותו בצה"ל בחטיבה 188
שני האחים, סא"ל דן ספיר ז"ל וסרן יוסי ספיר ז"ל נפלו בקרב במלחמת יום הכיפורים באותו יום, 8 באוקטובר 1973. חדר הנצחה לביטחון, התיישבות וחקלאות על שמם נחנך ב"מורשת" - קריית החינוך לערכים וטבע ביד לשריון בלטרון. לכתבה המלאה ראו כאן
תוכנית האודישנים החיילית של כוכב נולד 9 זימנה בצו 8 את יורם חי אלעזר השריונר, רותם כהן מכונאי הטנקים, נטע בראל מאבחנת האסירים, טל פנחס התותחן וליזי יצחק שלא יכולה להגיד מה היא עושה. לכתבה המלאה ראו כאן.
טנקי מרכבה 3 בצד הישראלי של גבול ישראל-לבנון, כפי שצולמו משטח לבנון. החיילים הם של יוניפיל. לכתבה המלאה ראו כאן.
יום כשירות חש"ן ברמת הגולן בהשתתפות החטיבות הסדירות וחטיבות מילואים היה מפגן מרשים של רוח השריון, הנחישות והעוצמה של הלוחמים ושל הכלים המופעלים בידיהם האמונות והחרוצות. לכתבה המלאה ראו כאן
בקור העז של רמת הגולן קיימה פלוגה א' בגדוד 53 אימוני צוות כחלק מפתיחת תקופת האימונים של חטיבה 188. היה חם. לכתבה המלאה ראו כאן.
לוחמי גדוד השריון 71 חזרו למקום הטבעי שלהם - בתוך הטנק. בתרגיל בצאלים הם דימו תרחישים שונים ואפילו הצליחו לרגש קצין או שניים. לכתבה המלאה ראו כאן.
ב-14 בינואר 2011 התקיימה בקיבוץ גליל-ים אזכרה לתא"ל (במיל') יוסי מלמד ז"ל, במלאות שש שנים לפטירתו. השתתפו בני המשפחה וחברים. הבאנו דברים לזכרו. לכתבה המלאה ראו כאן.
בית הדין הצבאי המיוחד החליט כי סא"ל בורברג, מג"ד בחיל השריון אשר הורשע בהתנהגות שאינה הולמת בפרשת הירי בנעלין - לא יורד בדרגה. "עסקינן בקצין מצטיין שקשר את עתידו בצבא, התרשמנו כי מדובר במעידה חד פעמית".
התחדשות במשא ומתן בעניין שליט? בכיר בחמאס חושף הבוקר בעיתון "אל-חיאת" כי המתווך הגרמני בעסקת שליט ביקר לאחרונה בעזה, ושבמהלך הביקור האינטנסיבי העלה רעיונות חדשים שעשויים להביא להתחדשות העסקה. הבכיר הבהיר כי "ארגון חמאס לא מעוניין להחזיק בשליט - אך נסכים לשחרר אותו רק במסגרת עסקת החלפת שבויים מכובדת". לכתבה המלאה ראו כאן.
אחרי שנים של דיבורים: בחטיבת השריון 188 יקימו פלוגת סיור, בדומה לחטיבות האחרות. החיילים יוכשרו בבית ספר מיוחד לפלס"רי השריון. לכתבה המלאה ראו כאן.
סא"ל דוד ישראלי ז"ל, דוּדוּ בפי המשפחה, נפל במלחמת יום הכיפורים בהיותו סגן מפקד חטיבה 188. בהיותו צוער בקורס קציני השריון (קק"ש), 1959, היה נהוג לכתוב מאמרים על ספרים ובהם תיאור קרבות שריון. בעיזבונו העשיר, שכלל דברי הגות ושירה, נמצאה טיוטה שכתב על דמות המפקד. הדברים מובאים כלשונם וככתבם.
סא"ל (במיל') יוסי מורד, לשעבר מ"פ מפקדה בגדוד 53, יצא במסגרת משלחת נכי צה"ל למונטריאול שבקנדה באוקטובר 2010, ופגש במשפחה המארחת את נתן כהן שהיה תותחן בגדוד זה במלחמת יום הכיפורים. לכתבה המלאה ראו כאן.
המשפחות השכולות של חטיבת השריון "ברק" הוזמנו השנה לטעת עץ לזכר יקיריהן, ביער שנקבע בסמוך למפקדת החטיבה, ממנו ניתן להשקיף מחד על אנדרטת החטיבה בעליקה ומאידך על שטחי האימונים ואזורי הקרבות במלחמת יום הכיפורים. לכתבה המלאה ראו כאן.
מפקד טנק נפצע בתקרית ירי ליד גדר המערכת בעזה. מצה"ל נמסר כי ההרוג תושב עבסאן, שהשתתף בהיתקלות שבה נהרגו רס"ן אלירז פרץ וסמ"ר אילן סביאטקובסקי.
טנקים של צה"ל ירו ופגעו בחוליית מחבלים שהתקרבה לגדר המערכת ככל הנראה במטרה לירות טילים נגד טנקים ומרגמות. הפלסטינים מדווחים על שני הרוגים ושבעה פצועים; בצה"ל אישרו כי זוהתה פגיעה בשני פעילים
בשיא החום של השנה, הגיעו לוחמי חטיבת השריון 188 לתרגיל ברמת הגולן - כדי להכיר מקרוב את התפריט למלחמה הבאה. למנה ראשונה הוגש להם קרב של מעטים מול רבים. למנה עיקרית: כדורי אש וטייסים שלומדים מהם איך נראית לחימה בגובה העיניים. ולקינוח: טילון. למנה אחרונה בהחלט, הם גם קיבלו לא מעט פירגונים. לכתבה המלאה ראו כאן.
חטיבת השריון הוותיקה סיימה לאחרונה תרגיל חטיבתי, בו שילבה ידיים עם כוחות חי"ר ותותחנים - הכל דרך מערכת השליטה והבקרה המתקדמת – צי"ד. במקביל, ציינה החטיבה בטקס מרגש 40 להקמתה. לכתבה המלאה ראו כאן.
חטיבה 188 המיתולוגית של השיריון סיכמה את פרק האימונים שלה בתרגיל חטיבתי גדול ברמת הגולן; הלוחמים ניסו בפעם הראשונה מערכת חדשה לפיקוד ושליטה, העונה לשם "ציד" - ראשי תיבות "צבא יבשה דיגיטלי". לכתבה המלאה ראו כאן.
מהיר יותר, יעיל יותר: חטיבה 188 של השריון שילבה לראשונה מערכת שליטה ובקרה חדשה בתרגיל שערכה ברמת הגולן. "היא הופכת אותנו למהירים וקטלניים", אמר המח"ט. גם הטנק שממנו נחטף גלעד שליט השתתף באימון: "תמיד מלווה את החטיבה". לכתבה המלאה ראו כאן.
כיבושים, דו"צים מדומים, פינוי בולדרים ופריצת צירים. גדוד הנדסה 605 וחטיבת שריון 188 שילבו כוחות. היה פיצוץ. לכתבה המלאה ראו כאן.
איך החטיבה שלא התאוששה עדיין מחטיפת גלעד שליט הצליחה להתמודד עם פרשת ההתעללות החמורה? אל"ם אילן לביא מדבר בגילוי לב. לכתבה המלאה ראו כאן.
לפני מלחמת לבנון השנייה, רצף אימונים שכזה - מרמת המחלקה, דרך הפלוגה והגדוד ועד לתרגיל חטיבתי שייערך בשיתוף כוחות מחיל האוויר וזרועות היבשה - היה חלום רטוב של מרבית מפקדי היחידות. בשלוש השנים האחרונות הוא הפך כמעט לשגרה. לכתבה המלאה ראו כאן.
צה"ל בארה"ב (FIDF). "אין לי ספק כי מדובר בשיפור משמעותי לטובת יחידות הפיקוד" אמר האלוף בדבריו.
בעבורם, גדוד 71 הוא לא "הגדוד של גלעד", ויום נפילתו בשבי - הוא בעיקר יום מותו של בנם. נלי ודוד ברק, הוריו של סגן חנן ז"ל, מפקד הטנק שנהרג בעת תקרית החטיפה, מתקשים להשלים עם כך שכולם דואגים לגלעד - ואף אחד לא זוכר את בנם ואת ההרוג הנוסף, פבל סלוצקר ז"ל. "אני יודעת שאי אפשר לזכור את כל הנופלים", אומרת נלי, "אבל מאחר שמדברים על הנושא כל הזמן, רק תזכירו שהיו עוד שני קורבנות. ששניים נהרגו". לכתבה המלאה ראו כאן.
בשבוע שעבר נחנך קומפלקס רווחה מקיף וייחודי, שעלותו מוערכת בכ-3 מיליון ₪, הכולל אולם מופעים, חדר כושר, מועדון רווחה ושיקלית* נבנה ע"י האגודה למען החייל, תרומת ארגון ידידי צה"ל בארה"ב* (FIDF). לכתבה המלאה ראו כאן.
מצגת שהכין יגאל מורג על עמק הבכא במלחמת יום הכיפורים. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
צביקה גרינגולד מתקשה לראות ברמת הגולן אזור של בילוי ונופש. ביום הכיפורים ההוא, באוקטובר 73', היה קצין שריון צעיר, שעם טנק בודד ופגוע נלחם בעוז מול האויב הסורי. על מעשיו בקרב זכה בעיטור גיבור ישראל. צוות ynet יצא עמו לטיול במשעולי הקרבות, וכשהסתובב לאחור - גילה נחשול מטיילים שפשוט נסחף אחרי הסבריו של הג'ינג'י הגבוה. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
חטיבת השריון הסדירה 188 הייתה החטיבה היחידה שעמדה בין הסורים לכנרת בתחילת מלחמת יום הכיפורים. 36 שנים אחרי המלחמה מביא אבירם ברקאי את סיפורה.
לכתב חנן גרינברג מ-ynet נודע כי קבוצת חיילים שנקלטה בגדוד שריון עברה מסכת התעללות. הטיפול המשמעתי היה ברור מהיר וללא פשרות: אנשי הסגל שביצעו את המעשים המשפילים ומפקד הפלוגה שידע על הנעשה נשלחו למאסר. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
יש מי שלא מסתפק רק במגעים המתנהלים לשחרור החייל החטוף: השבוע הוכנס ספר תורה לזכותו של גלעד שליט לגדוד בו שירת, בטקס רב משתתפים. האב נועם השתתף בכתיבה והתורם הבטיח חגיגה לחיילים עם שובו של גלעד לחיק משפחתו. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
גלי ההתקפה של אלפי טנקים סורים, בתחילת מלחמת יום הכיפורים ברמת הגולן, התנפצו מול חומת המגן של לוחמי חטיבה 188 הנחושים והמקצועיים, שלחמו בעוז רוחם מתוך הטנקים המועטים שלהם ושילמו על כך מחיר יקר של 112 לוחמים ומפקדים שנפלו בקרב. מי שהיה בערב הוקרה ללוחמי החטיבה של שנת 73, שנערך ביד לשריון ביום ד' 21 באוקטובר 2009 - לא ישכח את החוויה העמוקה והמרגשת. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
זה ארבעה עשורים שהשריונרים מחטיבה 188 נמצאים בחזית הלחימה. השבוע יצאו הלוחמים למסע חד-פעמי בן יומיים בעקבות הלוחמים הוותיקים. משבר גיל ה-40? חפשו במקום אחר. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
סא"ל ניר מפקד גדוד "סער" היוצא, מפנה את מקומו לסא"ל רלי מרגלית, שמצטרף למשפחת חטיבת "ברק" ומצהיר על דרכו: "אני לא איש של מילים וחזון, אני רוצה שהגדוד יידע לנצח את האויב".
הם נוכחים כמעט בכל מקום, בכל נקודה בארץ, משגיחים על השקט המתוח ברמת הגולן, עוצרים מבוקשים ותופסים אמצעי לחימה ביהודה ושומרון וגם מגינים על תושבי עוטף עזה. לצד הלחימה הבלתי פוסקת, מקפידים בעוצבת ברק (חטיבה 188) להעניק יחס אישי לכל חייל, להיעזר בטכנולוגיה ולהישאר דרוכים לקראת כל התפתחות. הלוחמים מצדם בעיקר גאים להיות שריונרים.
סרן חנוך דאובה, מ"פ בגדוד טנקים, ביקש לצאת למשימת חילוץ עם טנק יחיד, על אף שידע שסיכויי הטנק להיפגע הנם גבוהים ביותר. אף שלא ידע מהו המיקום המדויק שבו נמצא הפצוע, יצא סרן דאובה לבינת ג'בל במדרון קדמי תלול ומוכה אש.
לאחר שלא הוציא מתוכו ולו קצין אחד בשנה וחצי שאחרי המלחמה בלבנון, ריכז סביבו גדוד השריון 74 התעניינות רבה. חצי שנה לאחר מכן, רואים בגדוד את הפרסום ההוא כנקודת מפנה חיובית, ומקווים שההצלחות שקטפו במבצע "חורף חם" בעזה יביאו עמן את השינוי המיוחל.
טנקיסט סימן 3 גאה: "לא גולני לא גבעתי לא כלום רק שריון חבר'ס, הוא הכוח הוא העוצמה, הוא הכובש הבלתי מעורער זה מה שיכריע את המלחמה. כל הגולנצ'יקים בסוף מתחבאים מאחורינו".
הוא חזר מהקרבות בלבנון עם תובנה חד-משמעית: "מה שלא נתרגל באימונים, לא יקרה בקרב". מאז הספיק להפוך למג"ד, לסיים קו ראשון עם הטנקיסטים שלו בשומרון, ולאמץ מוטו פשוט לכאורה: ניצחון בכל מפגש. רגע לפני שהגדוד שלו נפרד מגזרת אפרים לטובת אימון חטיבתי, מספר מג"ד 71, סא"ל עומרי בורברג, על הדרך הארוכה שעשה מגיוסו כחייל בודד ועל הימים שלא יישכחו מקיץ 2006.
הטקס השנתי לקצינים ולקצינות מצטיינים מיחידות צה"ל השונות, ביניהם סגן רותם סבג מחטיבת השריון 188, נערך בים 23 באפריל 2009 במעמד הרמטכ"ל וחברי פורום מטכ"ל.
אל"ם אילן לביא הוא המפקד החדש של חטיבת "ברק". בטקס החילופים הבטיח: "נמשיך לטפח ולהוביל את החטיבה לכל משימה". לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
מפקדת קצין השריון הראשי מקיימת יום פתוח לכלל המלש"בים בארץ ביום 19 במאי 2009 במחנה צבאי במערב ראשון לציון. הכנס יתחיל בשעה 1300 וצפי לסיום בשעה 1730. הסעות מכל הארץ.
קטע מכתבה ששודרה בערוץ 1 של הטלוויזיה ביום ו' 15 במאי 2009.
במשקל כמה מאות טונות וכמעט ללא סיבוכים נולדה לחטיבה 188 פלוגת שריון חדשה - היישר אל תוך אימון בין משעולי רמת הגולן • אז נכון, הצירים שהיו שם היו בעיקר צירי תנועה, וירידת מים הייתה בעיקר מהשמים, אבל על הכל חיפו הלוחמים הגאים שיודעים שאת המור"קים, ההווי והאופי של הפלוגה הטרייה - הם יעצבו בעצמם
תום, מפקד טנק בגדוד 71, הוא אחד מ-120 החיילים שיקבלו אות הצטיינות במשכן הנשיא. במבצע עופרת יצוקה הוא הציל כוח של גולני שנקלע למארב.
סרטי הנופלים הפכו לאחד ממפעלי ההנצחה המשמעותיים בשנים האחרונות. כמה מהסרטים האלה הוקרן השנה בערוץ 1 ביום הזיכרון תשס"ט, (יום ג' 28 באפריל 2009). רחלי זגורי, אחותו של אשר זגורי שהפיקה סרט לזכרו: "בזמן הצילומים שמעתי עליו סיפורים שלא ידעתי".
הטנקיסטים הקשוחים ממחלקה 3 בפלוגה ז' של גדוד סער בחטיבה 188 מעדיפים קפה בכל מצב: באימון, בטנק ואפילו בסופגנייה. עם הדלקת הנר השישי של החג, הם מתפללים שתהיה זו שנת שלום ומקווים לירידה בהשתמטות. (מאתר צה"ל)
גדוד השריון 74 מחטיבת ברק, בפיקודו של סא"ל ניר בן דוד (בנדה), זכה בתעודת הצטיינות של הרמטכ"ל לשנת 2008.
כל מה שלא העזתם אבל כל כך כל כך רציתם לשאול ותודה לעודד שטרח להביא.


:שם
:דוא"ל