חיל השריון:פארק עוצבות השריון
קישורים מפת האתר
פארק עוצבות השריון

חבוי מעט לבאים בכניסה הראשית לאתר יד לשריון נבנה ומתעצם פארק עוצבות השריון. הפארק, שנועד לשמש מרכז האוצֵר בתוכו אנדרטות הנצחה של כל עוצבות השריון, משתרע על שיפולי גבעה יפהפייה, במקום נגיש לכל, והוא אתר להנצחה פעילה ושוקקת מבקרים כל ימות השנה. כל אנדרטה שבו מעוצבת ונבנית לפי כללים מוגדרים ובתיאום עם עמותת יד לשריון. 13 עוצבות כבר הקימו אנדרטה יחידתית והאחרות ניצבות בפני האתגר שלבטח יוכלו לו.

פארק עוצבות השריון - לזכור ולבקר
בחזונם ראו מייסדי עמותת יד לשריון לנגד עיניהם פארק של אנדרטות עוצבתיות המשמש מוקד הנצחה מזה ופעילות שוקקת מזה. כשנבחר השטח, שבמרכזו משטרת לטרון המנדטורית, לשמש כאתר של יד לשריון, רק טבעי היה שתיבחר הגבעה היפהפייה שמצפון-מזרח לאתר לשמש לפארק זה. לאחר מלחמת ששת הימים נטעה הקרן הקיימת לישראל יער של עצי מחט על כ-70 דונם משטח הגבעה. לימים עוצבה תוכנית הפארק במשותף עם קק"ל ויש בה שטחים מאותרים ל-52 אנדרטות במקבצים אוגדתיים ולחטיבות עצמאיות. הפארק מאפשר ליחידות השריון ולמוקירי זכרם של החיילים שנפלו ולכל המבקר בלטרון להעניק את הכבוד וההערכה הראויים לנופלים וכמובן לנפוש בו באווירה נוחה ונינוחה. היער, המתמלא והולך באנדרטות העוצבתיות, מתאפיין בצומח של ארץ ישראל וכולל ממצאים ארכיאולוגים כגון גתות ובתי בד. הפארק הוא פנינה יפה, ירוקה ומוצלת בקיץ, שהופכת בחורף למרבד של רקפות.
עמותת יד לשריון נתנה את דעתה למניעת תחרות אדריכלית בין העוצבות ובכל זאת לשמר ולהגביר את ההניעה (המוטיבציה) של העוצבות להעמיד אנדרטה יחידתית להנצחת לוחמיה ולספר על מעלליה. חברי העמותה הקדישו לנושא מחשבה רבה ובסופה גיבשו אמות מידה מחייבות להקמת האנדרטות ועם זאת לאפשר ביטוי מלא של העוצבה וקורותיה, בעיקר במלחמות השונות. תשומת לב מיוחדת ניתנה לאפשרויות של האוכלוסייה המבקרת לקיים בה פעילות חינוכית, ערכית ותרבותית.

אמות המידה לתכנון ולבניה של אנדרטה
הנה פירוט חלק מאמות המידה שנקבעו: רצוי שתכנון האנדרטה יתבסס על תפיסה אומנותית כדי לתת צביון מיוחד ומעניין לפארק. האנדרטה תבנה במידות גובה ורוחב של עד כ-2.5 מטר כדי להימנע מתחרות סמויה בין העוצבות. האנדרטה תיבנה מאבן מקומית. שימוש באבן אחרת מתוך מניעים של מורשת יחידתית, מצריך אישור מיוחד. לא ימוקם טנק או רק"ם אחר באנדרטה או לצידה (חלקים זעירים מטנקים ומרק"ם אחר ישולבו בבניית האנדרטה רק לאחר אישור מיוחד). לא ירשמו שמות חללי העוצבה על האנדרטה, כי ההנצחה האישית מתקיימת במכלול ההנצחה ביד לשריון. ניתן ורצוי למקם באנדרטה סמלי יחידות או מרשמי קרב וכולם מחומרים עמידים ובצבעים עמידים לתנאי מזג אוויר באזור.
פיתוח השטח סביב האנדרטה יתוכנן כך שיאפשר למבקרים פעילות חינוכית ותרבותית בצל האנדרטה (מדרגות ישיבה, במה קטנה ועוד). אנדרטה אוגדתית תיבנה כשהאוגדה במרכז וסביבה האנדרטאות החטיבתיות. המִתחם יהיה משותף גם בעיצוב האדריכלי שלו. האנדרטה תיבנה בפיקוח מהנדס שייתן אישור הנדסי בטיחותי למבנה ולבטיחות המבקרים. מושם דגש על חומרים ומבנה עמידים בפני פגיעת אדם ובפני פגעי אקלים כי הפארק פתוח למבקרים ללא השגחה רצופה (לדוגמה לא ייעשה שימוש בחומרים מתכלים, כגון: פלסטיק, לוחות גבס וזכוכית). הצמחייה תטופל באחריות העמותה.

הפארק כמוקד חינוכי וערכי
החינוך לערכי מורשת נמנה על מטרות היסוד של העמותה וכבר היום פארק עוצבות השריון שוקק חיים: הפארק גדוש בילדים, בני נוער ובני משפחות, המממשים את תוכניותיהם בצילו של מסר חשוב, רווי תוכן ועשייה בלתי נדלית. עוצבות מקיימות בו טקסי סיום וקולטות חיילים לשלב האימונים ולאירועים רבים נוספים. תלמידי בתי ספר מקיימים בפארק פעילות ענפה בצמוד לאנדרטאות ולומדים פרק במורשת חיל השריון, עוצבותיו ולוחמיו. גם טקסי סיום וחגיגות בר מצווה מתקיימים בפארק. המראה של מאות הילדים המתרוצצים בפארק, שרים, רוקדים ומקשיבים לסיפורה של עוצבה שובה את הלב והעין.
בפארק מה"ד (מרכז הדרכה) של"ח (שדה, לאום וחברה), שבמסגרתו מתקיימת פעילות מתואמת לתלמידים ולתנועות נוער בנושאי מורשת, ידיעת הארץ, מחנאות וטבע. המקום משמש בסיס היציאה של פעילות ידיעת הארץ המתבצעת מחוץ לאתר. והרי זוהי בדיוק ההנצחה הפעילה והדרך הקצרה לליבם של הצעירים, בני דור המחר, לספוג ולהפנים מעט ממעשי הדורות הקודמים. במקום שיעור רגיל ומשעמם בבית הספר, מוצאים כאן פעילות רעננה ויצירתית, פעילות של לזכור, להפנים ולעשות למען האחר והקהילה.

תנופה בעשייה ואתגר לשאר העוצבות
על מה חלמו אבות השריון? על פארק ובו מעל 50 אנדרטאות המספרות את קורות העוצבה ואת מופת לוחמיה במילים חרותות ובסמל, בעיצוב ובמרשם. עד כה כבר הקימו בפארק שלוש עשרה עוצבות את האנדרטה שלהן, ובהן העוצבות ברק, עקבות הברזל, הצליחה, בני חייל, סיני, הסוס הדוהר, הפלדה, המפץ, אגרוף הפלדה, נתיבי האש, אגרוף ורומח, יפתח ודוב לבן. אנדרטות של עוד מספר עוצבות כבר בתהליך להקמתן.
הקמת אנדרטה בפארק כרוכה במספר שלבים כדי להבטיח את הצלחתה. היוזמה היא של העוצבה המגישה את הרעיון לעמותת יד לשריון המספקת גם את כל המידע החיוני לתהליך העבודה כולל סיור בשטח. התכנון נעשה ביחידה בשיתוף אדריכלית הפארק או אדריכל שמגייסת העוצבה. התכנון מוגש לאישור ועדת ההנצחה. לאחר האישור משובצת ההקמה בתוכנית העבודה של הפארק על ידי מנכ"ל העמותה בתיאום עם קק"ל והעוצבה. הבנייה של ליבת האנדרטה נעשית על ידי העוצבה. לאחר אישור האנדרטה על ידי אדריכלית ומהנדס מתקיים טקס חשיפת האנדרטה לפי תוכנית העוצבה ובאחריותה.

נכתב על ידי תא"ל (מיל') מנשה ענבר - מנכ"ל עמותת יד לשריון


חזרהשלחו לחברהדפיסו