חיל השריון: כתבות חטיבה 401
קישורים מפת האתר
כתבות חטיבה 401
יד לשריון מציגה לראשונה את הספר האינטרנטי על אודות מלחמת ההתשה. את הספר כתב וערך יהודה בריל אשר סיפר על שנות ההכנה בכנס גדוד 79 וחטיבה 401 ביום 23 במאי 2016. לפרטים ראו כאן
יהודה בריל, בוגר מלחמת ההתשה בקו תעלת סואץ השכיל לכתוב ספר אינטרנטי בנושא מלחמת ההתשה 1967 – 1970 וגדוד 79 מחטיבה 401 בפרט ולכנס את בוגרי המלחמה לאירוע מרגש ביד לשריון, אשר זימן את יוצאי הגדוד, חברים מגדודים אחרים שלחמו במלחמת ההתשה ואת המשפחות השכולות. לפרטים ראו כאן
חטיבה 401 קיימה לאחרונה ערב מורשת, בסימן עשור למלחמת לבנון השנייה, בו השתתפו המח"ט הנוכחי אלוף משנה יאיר וולנסקי, ומפקד החטיבה במלחמת לבנון השנייה אלוף משנה (במיל') מוטי כידור וכן סגל הפיקוד כמו גם קצינים נגדים ולוחמים ממגוון בעלי התפקידים בחטיבה. לפרטים ראו כאן
מתגייס לחיל השריון? למפקדים בחטיבה יש כמה מילים לומר לך. מיוחד: שלושת מפקדי חטיבות שריון פונים בטורים אישיים למתגייסים הטריים. לפרטים ראו כאן
הכותרת אומרת הכל. לפרטים ראו כאן.
ערב הוקרה למשרתי המילואים של חטיבה 401, במעמד קצין השריון הראשי תא״ל שמואל אולנסקי ומפקד חטיבה 401, אלוף-משנה יאיר וולנסקי, התקיים ביום חמישי 8 באוקטובר 2015. במהלך הערב הביעה החטיבה הוקרה לעשרות משרתי המילואים שמתייצבים פעם אחר פעם לתרום את חלקם לפעילות החטיבה. לפרטים ראו כאן.
סיור הסליחות של חטיבה 401 התקיים ב-5 בספטמבר 2015. הערב נפתח בטקס מרכזי בבית הכנסת הגדול שבירושלים. הטקס נערך במעמד מפקד חטיבה 401, אל"ם יאיר וולנסקי, והרב של פיקוד המרכז. במהלך הטקס הופיעה להקת הרבנות הצבאית. לפרטים ראו כאן.
הסבא, בנימין שצ'ופקביץ, התייתם בגיל צעיר, שרד את השואה, הקים משפחה בבית השיטה, ונהרג בקרבות הבלימה בגולן במלחמת יום כיפור, שלושת נכדיו מהקיבוץ ממשיכים בשריון מסורת משפחתית של נתינה. לפרטים ראו כאן.
בתקופת החגים עצרו חיילי צה"ל את שגרת יומם העמוסה, ונסעו להתנדב ברחבי הארץ. חטיבה 401 הגיעו לשמח ילדים בבתי חולים, בזרוע הים קטפו בצל עבור משפחות נזקקות, וטירוני בסיס ניצנים ולוחמי אריות הירדן ארזו חבילות מוצרים. לפרטים ראו כאן.
ביום השנה למותו, לוחמי גדוד השריון 46 ירדו לעזה, בלי המ"מ נתן כהן ז"ל. ביום ה-5 לצוק איתן הוא הוציא את ראשו מהטנק כחלק מהפעילות המבצעית, נורה בידי צלף בראשו ונהרג במקום. "הוא היה מוכן למות עבורנו", סיפר אחד מחייליו. לפרטים ראו כאן.
חזקים כברזל: שנה אחרי "צוק איתן", יצאה עוצבת "עקבות הברזל" - חטיבת השריון 401, לתרח"ט ראשון ותרגלה לקחים מהמבצע - דגשים לפינוי פצועים והעמקת שיתוף הפעולה בין הכוחות. לפרטים ראו כאן.
בגוף ראשון: חניך בקורס מפקדי פלוגות מחטיבת השריון 401 מספר לדור הבא של השריונרים על פציעתו ב"צוק איתן", על הרצון החזק לחזור לגדוד, ועל משמעות התפקיד בעיניו. לפרטים ראו כאן.
בין המינויים החדשים: אל"מ נ' יעמוד בראש להק כוח אדם בחיל האוויר, מפקד חדש - אל"ם סער צור - לעוצבת סיני ומפקד חדש לבסיס חיל האוויר בנבטים. לפרטים ראו כאן.
הקרב בסלוקי היה קרב במסגרת "מבצע שינוי כיוון 11" שהתנהל בסופה של מלחמת לבנון השנייה בין כוחות המשוריינים של אוגדה 162, חטיבה 401, וכוחות רגלים של חטיבת הנח"ל וחיל ההנדסה הקרבית ובין חמושים מארגון החיזבאללה, באזור נחל סלוקי. הקרב נחשב לאחד הקרבות הנועזים במלחמת לבנון השנייה. אתר אינטרנט בשם "הסלוקי", מביא צילומים וזיכרונות מהקרב. לפרטים ראו כאן.
שנה לאחר שנפצע קשה במבצע צוק איתן מפגיעת טיל ואיבד את עינו, סגן עמוס ייצא בשבוע הבא, כנגד כל הסיכויים, לקורס מפקדי פלוגות. "מבחינת מחשבה וכוח רצון אתה חזק יותר", הוא אומר. סיפור שיקומו של קצין השריון - מבית החולים - בחזרה לגדוד. לפרטים ראו כאן.
שלא כהרגלם, השאירו הפעם אנשי חטיבת "עקבות הברזל" רק עקבות של נעלי ספורט, בעמק החולה הקסום והמוריק, במהלך מירוץ חטיבתי שהתקיים שם ביום 26 ביוני 2015. לפרטים ראו כאן.
את הדקות האלו בעזה, מול פעיל טרור שניסה לחטוף חייל צה"ל, סרן טל רבינוביץ' וסא"ל אבינועם אמונה לא ישכחו לעולם. שנה אחרי שמנעו מהמחבל להימלט כשבידיו חייל פצוע וקיבלו צל"שים, השריונר ומג"ד הצנחנים נזכרים ברגעים הקשים בשדה הקרב. לפרטים ראו כאן.
דוח האו"ם על צוק איתן האשים את ישראל בפשעי מלחמה, אבל מי שהיה בשטח יכול לספר על מה שקרה באמת. בראיון משותף מדברים מג"דים בנח"ל ובשריון על המורכבות של עמידה במשימה, תוך הימנעות מפגיעה באזרחים. לפרטים ראו כאן.
שירות בשריון, לימודי ישיבה תובעניים, נישואין לאשת קבע, הולדת בתו ואינספור דחיות. כל אלה לא מנעו מב' להתעקש ולהתקבל לקורס טיס, ומהיום הוא טייס F-16 מהמניין. "היו רגעי משבר, אבל זה היה חלום בשבילי". ומאיפה מגיעים הטייסים החדשים? לפרטים ראו כאן.
ידיה של חטיבת השריון 401, כשאר החטיבות הסדירות, מלאות פעילות כל ימות השנה, וכשמגיע יום פקודה - היא מוכיחה כי המאמץ המתמשך לא היה לשווא, ותעיד על כך פעילותה במבצע "צוק איתן". קחו לכם אתנחתא לעיין בצילומים הרבים ובסרטונים מחיי החטיבה. לפרטים ראו כאן.
ייתכן שהגמישות המבצעית של חטיבת עקבות הברזל מקורה גם בגמישות הגופנית של לוחמיה, שהתפנו ליום ספורט מרענן בבת-ים העיר במאמצת. לפרטים ראו כאן.
הזיכרון, ההנצחה והמורשת של חללי השריון ויחידותיו, הם חלק בלתי נפרד משגרת חיל השריון, מפקדיו ולוחמיו. טקס זיכרון ל-573 חללי חטיבת "עקבות הברזל" (401) וחטיבת יש"י (211) התקיים ביד לשריון ביום 3 ביוני 2015, במעמד מפקד פיקוד המרכז האלוף רוני נומה, ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה (אט"ל) האלוף קובי ברק, מפקד עוצבת הפלדה תא"ל נדב פדן, בני המשפחות השכולות, מפקדים ולוחמים של שתי החטיבות בעבר ובהווה ואורחים. לפרטים ראו כאן.
"בתפקידי הקודם שירתתי ביחידה עורפית, החלטתי שאני רוצה לעבור לתפקיד קרבי - כשריונר, זה היה החלום שלי מאז שהייתי קטן, בעקבות חבר קרוב של המשפחה, מפקד טנק שנפל במלחמת הכיפורים. "בפעם הראשונה שיריתי פגז מטנק הרגשתי שסגרתי מעגל שהחל לפני הרבה שנים. לפרטים ראו כאן.
הוחלט בצה"ל לאמן את גדודי הפלס"ר של חטיבה 401 בשריון לניווטים רכובים בחושך. המטרה להגיע לפנים השטח מהר יותר ולהשתמש בכלים לחילוץ פצועים. לפרטים ראו כאן.
ההכשרה התקיימה לראשונה בעקבות "צוק איתן", והתרחישים אותם תרגלו הלוחמים התבססו על אירועי אמת שקרו במהלך המבצע: "אנחנו מבינים שעזה היא זירת לחימה שנחזור אליה בוודאות". לפרטים ראו כאן.
צעדת השריון בחול המועד פסח היא מן המפורסמות שאינן צריכות ראיה. צעדת השריון ה-25 בהשתתפות אלפי צועדים התקיימה ביום 8 באפריל 2015 בסימן "השריון כצוק איתן מאז ולתמיד". מטף ועד זקן, יחידים, משפחות וקבוצות, לוחמי שריון בסדיר ובמילואים באו לצעדה. גם מירוץ הניווט המסורתי של השריון, החמישי במספר, התקיים כחלק מההפנינג ההמוני. לפרטים ראו כאן.
עם הפצועים הסורים ברמת הגולן, עם אזרחים פלסטיניים ביהודה ושומרון או בעת לחימה ב"צוק איתן": הפרמדיקים של צה"ל נותנים הצצה לשירותם המיוחד. לפרטים ראו כאן.
הקשר בין נוי חילו (19.5) וטל אילוז (23) ממודיעין נוצר בעקבות מותם של בני הזוג שלהן. אילוז איבדה את ארוסה נתן כהן במבצע 'צוק איתן', וחילו שכלה את חברה אלמוג שילוני בפיגוע דקירה בתחנת רכבת ההגנה. לכבוד פסח הן נפגשות ומדברות על הכאב, על הקושי לחזור לשגרה ועל הגעגוע שאינו מרפה. לפרטים ראו כאן.
סגן אילון צרפתי (24) מרעננה לא רוצה שתקראו לו גיבור. נכון, הוא עשה מעשה הרואי כשחילץ עצמו מטנק בוער ולמרות שנכווה, חזר אל הטנק כדי להציל את הנהג שנלכד בפנים, אבל אם שואלים אותו, "זה היה הצעד הכי הגיוני". כבר ברגע שפונה לבית החולים, חלם צרפתי על דבר אחד - לחזור לגדוד. לפני כחודש, לאחר שיקום ארוך, שידע לא מעט משברים, הוא הגשים את החלום ותפס קו בעזה כמ"מ של גדוד 9. לפרטים ראו כאן.
הם לחמו במחבלים, השמידו מנהרות טרור, מנעו חדירות וחילצו פצועים. 34 ציונים לשבח ומכתבי הערכה הוענקו אתמול מטעם מפקד פיקוד הדרום, אלוף סמי תורג'מן, ללוחמים מהמבצע האחרון. לפרטים ראו כאן.
מבט מצולם על חטיבות השריון באתר צה"ל. לפרטים ראו כאן.
השריון של צה"ל לא מפסיק להתאמן, להשתכלל ולעמוד על המשמר בכל מקום שהוא נדרש. מקבץ הצילומים לשפניכם ממחיש זאת. ראו כאן.
הם גיבורים וגיבורות שעשו את המוטל ומצופה מהם ומהן ומעבר לכך. אתמול בטקס מרשים הוענקו להם צל"שים במעמד שר הביטחון והרמטכ"ל. לפרטים ראו כאן.
כל פגז במטרה - היום מתגייסים לוחמים חדשים לשורות חיל השריון. צפו בלוחמי חטיבה 401. לפרטים ראו כאן.
יומיים לאחר שעשו סלפי כדי להרגיע את הוריהם הדואגים, נהרג סרן נתן כהן בלחימה בעזה בצוק איתן, ואחיו איתי נותר עם הכאב העז ועם ההתלבטות לגבי המשך דרכו הצבאית. כעת הוא משחזר את המפגש האחרון ביניהם. לפרטים ראו כאן.
מדי גיוס, לוחם שהתגייס לפני כשנה מספר על חוויותיו המבצעיות ביחידה: "התחלנו תנועה, עברנו את הגבול ופתאום אני קולט - אני בעזה". לפרטים ראו כאן.
ספק אם סא"ל אוהד נג'מה האמין שכך יגיע לתפקיד עליו חלם. בתום סערה בצה"ל ומחוצה לו, הוא הוזעק לקבל את הפיקוד על גדוד 9 של השריון במקומו של חברו הטוב - שהודח כיוון שלא חתר למגע מול מחבלים. בריאיון גלוי לב מהקו החדש בגזרת שקד, מסתייג מג"ד "עשת" מההתנהלות הציבורית סביב הפרשה, ומגלה איך השלים מהפך והוביל את חייליו להצטיינות בגזרת עזה. (כתבה מיום 6 בנובמבר 2008)
ביום ראשון הקרוב הייתה אמורה להתקיים חתונתה של טל אילוז, אך במבצע "צוק איתן", אהובה סרן נתן כהן נהרג. טל, המשפחה והחברים ניתבו את הצער הכבד לעשייה חברתית. לפרטים ראו כאן.
לאחר שנפצע במשימה לאיתור מנהרות סמוך לרפיח במהלך "צוק איתן", אושפז סגן עמוס עצמון בביה"ח סורוקה וכבר בשיקום הבטיח כי יחזור להודות לאלו שטיפלו בו: "קיבלתי טיפול מצוין לאורך כל הדרך". לפרטים ראו כאן.
כשהם בצבא, הם בצבא. כשהם בבית, הם מדברים על הצבא. על חבלי הכביסה תמיד יש מדים וההסתברות שבשבת אף אחד לא יסגור בבסיס, היא די נמוכה. חמש משפחות מספרות איך הצבא השתלט על הבית. לפרטים ראו כאן.
הם זכו לתשבחות על הובלת לוחמים תחת אש ב"צוק איתן", אך חלקם גם לביקורת על היעדר היצירתיות. מיהם מפקדי החטיבות הסדירות בצה"ל העתידים למלא את הכיסאות סביב שולחן המטכ"ל? פרופיל. ראו כאן.
סדרת האש של קורס המ"פים והמג"דים הסתיימה השבוע. חטיבת הנח"ל וגדודי השריון של חטיבה 401 בשילוב כוחות הנדסה, תותחנים ויחידות מיוחדות, תרגלו את דור העתיד של מפקדי צה"ל במתווים שונים. ראו כאן.
זה קרה ב־19 ביולי, היום השלישי לכניסה הקרקעית לעזה. סגן עמוס (23), קמב"ץ בחטיבה 401 של השריון, פעל לאיתור מנהרות ברפיח. השבוע הפגשנו אותו שוב עם פרופ' אלכס זלוטניק, הרופא שהעניק לו טיפול חירום במסוק בדרך לסורוקה. להמשך ראו כאן.
בשעות הרגיעה בלחימה ברצועה רשם לעצמו רס"ל (מיל') אברהם (אברום) נאומבורג, שריונר בן 29, הערות ומחשבות בפנקס קטן. על החברים שתמיד מתייצבים, על החשש מהלא נודע, על הימים הארוכים בטנק בפאתי עזה, על הגעגועים לאישה ולילדים, על הפחדים, החלומות והגאווה. להמשך ראו כאן.
ראיון מיוחד: הספידו אותם, קראו להם גרוטאות מיושנות, אמרו שהם דינוזאורים שלא מתאימים לשדה הקרב החדש, אבל מרכבות הפלדה עמדו במרכז המבצע בגבורה. אל"ם סער צור, מפקד חטיבת השריון 401, חושף לראשונה את השיטה שבה זה עבד. להמשך ראו כאן.
אל"ם יאיר וולנסקי מונה למפקד חטיבה 401 במקום אל"מ סער צור. "זוהי מערכה על הבית ועל השקט שטרם הסתיימה". להמשך ראו כאן.
סמל ראשון חן עמוסי, פרמדיקית בחטיבה 401 של השריון, הייתה בעזה זמן רב, וכשיצאה מהרצועה - חבר שלה מזה 4 שנים, קצין בגולני, הציע לה נישואים. "זה היה מאוד מרגש", היא מספרת ומודה: "עזה יותר מפחידה מחתונה". ומה היא עשתה במבצע? להמשך ראו כאן.
"אני גאה להיות ישראלי, ועוד יותר גאה להיות חייל ישראלי. חשתי סיפוק והנאה מהשירות שלי בחטיבה 401 ולכן התייצבתי למילואים מבלי להתלבט, למרות הסיטואציה. להמשך ראו כאן.
"הטנקים שלנו אין כמוהם, כל אחד מהם הוא מפלצת מטורפת של טכנולוגיה, ומעל לכל זה - האדם שבטנק", אומר אל"ם סער צור, מפקד חטיבת "עקבות הברזל" (חטיבה 401) שלחמה במבצע "צוק איתן". "לחמנו יחד שריון וחי"ר והנדסה ואחרים", הוא מוסיף, "ואנו מבינים שאי אפשר האחד בלי השני". להמשך ראו כאן.
כל יום אנו מתעוררים למציאות שבה חיילי צה"ל נלחמים בחירוף נפש על הגנת המולדת. יום יום אנו מחכים לתשובות, מבקשים שלא יהיו עוד קורבנות מן המלחמה על מדינתנו ומקווים לשמוע כי ייפסק כל ההרס סביבנו. ביום שלישי 22 ביולי הודיע דובר צה"ל כי שני קציני צה"ל מחיל השריון נהרגו בקרבות ברצועה עזה. להמשך ראו כאן.
אתמול (23 ביולי 2014) התקיימו הלוויותיהם של שני מפקדי שריון, הלווייתו רס"ן דמיטרי לויטס ז"ל שהיה מ"פ ג' בגדוד 82 של חטיבה 7 התקיימה בירושלים, הלווייתו של סרן נתן כהן ז"ל, שהיה מ"מ בגדוד שלח בחטיבה 401 התקיימה במודיעין. מפקדים ולוחמי שריון וקהל רב השתתפו בלוויות. להמשך ראו כאן.
מגח יקר ומיתולוגי שלנו, היו אלה מסלולי צוות אחרונים איתך. חמישים שנה שירתת איתנו ואותנו בנאמנות ובמסירות אין קץ בצה"ל. אנו, רבבות השריונאים שהפעילו אותך בימי רגיעה, במבצעים ובמלחמות, נזכור אותך עוד ימים רבים. להמשך ראו כאן.
מנחם רותם 1956-1927: לוחם הפלמ"ח מגדוד 9 בחטיבת הנגב, שנפצע וחזר לקרב, עם המצלמה. בכתבה תמצאו גם את סכר הרואיפה שהתפרסם במלחמת סיני בקרב של פלוגה א' מגדוד 82. המשך ראו כאן.
הכוחות תרגלו יכולות הסוואה במקביל לסגירת מעגלי אש ומודיעין. מפקד הפלס"ר: "המהות שלנו היא ללכת לפני החטיבה, ולסייע לה בכניסה להתקפה". להמשך ראו כאן.
לוחמי החטיבה התחרו בין השאר בניהול אש ובכושר קרבי. קצין השריון הראשי: "החיילים התאמנו על יכולות שיידרשו בזמן מלחמה". להמשך ראו כאן.
היחידה המובחרת של חטיבת השריון התאימה את הכשרותיה לשדה הקרב המודרני ותרגלה מיומנות לחימה בעומק האויב: "הצוות המצומצם הוא יתרון בשדה הקרב". להמשך ראו כאן.
תרגיל השריון הגדודי שנערך ברמת הגולן בשבוע האחרון של פברואר 2013 היה חלק מאימון נרחב ששיאו בתרגיל חטיבתי באמצע מארס. בתרגיל השתתף גדוד 52 של חטיבה 401 וכוחות נוספים: פלוגת חי"ר מחטיבת הנח"ל, כוח הנדסה וחיפוי ארטילרי. להמשך ראו כאן.
שבועות ארוכים התלוננו שמונה לוחמי חימוש על מחסור במזון בבסיס השריון ליד ירושלים, עד שהכריזו שלא יטפלו בטנקים. הם רותקו לשבועיים. דובר צה"ל: בעיית המזון מוכרת וטופלה. להמשך ראו כאן.
מפקד חטיבה 401 של חיל השריון, אל"ם עינב שלו: "חיל השריון יכול להתמודד עם מלחמה כוללת, ועם כל מִתאר". גיוס אוגוסט 2012 - כתבה שישית בסדרה. להמשך ראו כאן.
תקרית חמורה בגבול ישראל מצרים, שבה סוכל ניסיון פיגוע בשטח ישראל, אירעה ביום 5 באוגוסט 2012. כוח משולב של חיל האוויר, שריון וחי"ר מנע אסון. להמשך ראו כאן.
בחטיבה 401 אימצו את הנוהל של חיל האוויר וכל חיסול של מחבל מסומן על קנה הטנק. עוד בצה"ל: מערכת הגנה אקטיבית דוגמת "מעיל רוח" מפותחת גם עבור רכבי סיור. להמשך ראו כאן.
אל"ם צור מחליף בתפקידו את אל"ם עינב שלו, אשר יכהן כקצין אג"ם בפקמ"ז. המח"ט הנכנס: "לוחמי החטיבה הם אלו אשר יקבעו את גורל המערכה הבאה, לא המערכות הטכנולוגית". להמשך ראו כאן.
בשעות הרגיעה בלחימה ברצועה רשם לעצמו רס"ל (מיל') אברהם (אברום) נאומבורג, שריונר בן 29, הערות ומחשבות בפנקס קטן. על החברים שתמיד מתייצבים, על החשש מהלא נודע, על הימים הארוכים בטנק בפאתי עזה, על הגעגועים לאישה ולילדים, על הפחדים, החלומות והגאווה. להמשך ראו כאן.
הפרמדיקיות של חטיבה 401 חברו לכוחות הלוחמים ונתנו מענה רפואי לפצועים בזמן הפעילות המבצעית במסגרת מבצע "צוק איתן": "אין סיכוי שמישהו אחר היה עושה זאת טוב מאיתנו". להמשך ראו כאן.
כתוצאה מתאונה במהלך אימון ברמת הגולן נפצעו 2 לוחמים באורח קשה ו-2 באורח בינוני. בעקבות תחקיר ראשוני, חודשו תרגילי השריון והם מתקדמים כסדרם. להמשך ראו כאן.
דורון, ירדן, איתי, שון, עמרי ומור הם מלש"בים שפגשנו בכנס ביד לשריון ביום 11 בנובמבר 2013, האמורים להתגייס בקרוב לשריון. שמענו את שאיפותיהם ואת הרקע לגיוסם לשריון. עמית, יונתן, פורת, יוס הם כבר שריונרים ותיקים מחטיבה 188 שבאו לעשות נפשות לשריון. להמשך ראו כאן.
כול השבוע החולף נמשך תרגיל פלוגה ח' מגדוד 52 של חטיבת עקבות הברזל ברמת הגולן. בתוך כך תורגלה לחימה דו-צדדית (דו"צ) מול נ״ט וטנקים עם מערכות מיילס. להמשך ראו כאן.
הוא דהר בדרך לניצחון במלחמת ששת הימים, היה אחד המחסומים שבלמו את הסורים במלחמת יום הכיפורים וחיסל קיני טרור במלחמת לבנון. אבל עכשיו, אחרי כמעט 50 שנות שירות בצה"ל, הוחלט להוציא את טנק המגח (פטון) בהדרגה מהשירות. אודי עציון לקח חבורת לוחמים ומפקדים לנהיגת פרידה מהטנק המיתולוגי. להמשך ראו כאן.
בחיל השריון נערכים לגזירות 2014, והדבר אינו פוסח גם על חטיבה 401 שבה אימון חטיבתי מוערך בכ-20 מיליון שקלים. "חיילי המילואים יתאמנו פחות", הסביר קצין בכיר בחטיבה. להמשך ראו כאן.
סרן בניה ריין וצוותו נהרגו במלחמת לבנון ה-2 כשניסו לחלץ חיילים. אהבתו לספורט, גרמה להוריו להנציח את זכרו במירוץ שמיועד לכל המגזרים. ללא מחיצות, ללא חומות ופילוגים. להמשך ראו כאן.
מערכת "ליאור" תספק מידע על נקודות תורפה בטיחותיות ואירועי בטיחות שאירעו בשטחי האימונים, ותסייע למפקדים בתכנון וניהול אימונים ותרגילים. להמשך ראו כאן.
העיתון הידוע Jane's פרסם על השינוי בארגון יחידות השריון והוספת פלוגת חי"ר לגדודי הטנקים. להמשך ראו כאן.
ארבעה נציגים של דובר צה"ל בחטיבות השריון הסדירות ערכו ביקור מפורט ביד לשריון, כדי להגביר את שיתוף הפעולה עם עמותת יד לשריון ואת החשיפה של אנשי חטיבות השריון לתקשורת. להמשך ראו כאן.
י' סיים את שירותו הצבאי בשריון לפני למעלה משבע שנים. אבל כשמפקדו סרן שי ברנשטיין ז"ל נהרג במלחמת לבנון השנייה, הוא החליט לחזור לשורות הצבא ולהשלים את קורס הקצינים אותו הפסיק באמצע. בעוד שלושה חודשים יקבל את דרגות הסרן וייכנס לנעליו של המפקד שהעריץ. להמשך ראו כאן.
מערכת ההגנה האקטיבית, המותקנת על טנקי מרכבה סימן 4, זיהתה נגמ"ש של גולני כגורם עוין - וחומר נפץ נפלט מהטנק והתפוצץ בשטח פתוח. למרבה המזל, לא שוגר טיל. זו תקרית בטיחות שנייה בגדוד, בתוך שבוע. להמשך ראו כאן.
במסגרת סדרת שטח של קורס מג"דים ומ"פים נקבצו יחד כוח שריון מחטיבה 401 עם כוח הנדסה ואוויר לתרגיל משולב ברמת הגולן. להמשך ראו כאן.
הטלפון בביתנו צִלצל. מיכל רעיתי העבירה אליי את ירום אריאלי. 39 שנים הוא היה איש הצללים, לא יצר קשר, נעלם. השיחה קלחה כאילו לא נפרדו דרכינו. ירום היה זה שפינה בנגמ"ש את לוחמי הצנחנים 890 מגבעת הפצועים בשני סבבים, ולאחר מכן את תאג"ד 35 כולו בשני סבבים, בקרב של הצנחנים בחווה הסינית. במקום נותרו רק חללים. המלאכה הקשה בקרבות היבשה נערכת בעוז רוחם של הלוחמים שאינם מהססים לפעול להצלת חיי חבריהם. להמשך ראו כאן.
סגן (במיל') עומרי קיבל החלטה גורלית שהצילה חיי אדם - לירות ברכב המחבלים ששעט לעברו מהצד השני של הגבול: "הכול קרה בשניות, לא הייתה אפשרות להחטיא". להמשך ראו כאן.
כוחות השריון והחי"ר תרגלו לוחמה מורכבת במתאר סבוך, כולל לוחמה בשטח בנוי. מ"פ שריון: "האימון שיפר את ההבנה שלנו לגבי השטח בכמה רמות". להמשך ראו כאן.
ב-11 ביוני 2013 קיימה חטיבה 401 כנס התייחדות עם המשפחות השכולות, מפקדי החטיבה ולוחמיה. הכנס תוכנן כיום מורשת בסימן נקודת מפנה, כביטוי לאירועים מחוללי שינויים במרחב המדיני, הציבורי, החברתי והפרטי. נקודת מפנה היוותה גם מלחמת יום הכיפורים, שבכנס זה ניתן לה ביטוי גם בדברים מרגשים שנאמרו בטקס, המובאים כאן במלואם. להמשך ראו כאן.
בשבוע שעבר חטיבת גבעתי החליפה מפקד, אל"מ עופר וינטר החליף את אל"מ עופר לוי. הזדמנות לאחל למפקד הנכנס בהצלחה בתפקידו ולהודות למפקד היוצא. להמשך ראו כאן.
הסימולטור החדשני של טנק מרכבה 4 מאפשר לחיילים המשתמשים בו להתנסות באירועים ביטחוניים שונים בלי לסכן אותם. נטע קודיש האמיצה הצטרפה לחיל השריון ליום אחד והסתערה על הסימולטור. קדימה אש. להמשך ראו כאן.
מפקד גדוד 9 בשריון, סא"ל אופיר זילברשטיין: "אי השימוש בנו הוא חולשה". גיוס אוגוסט 2013 - כתבה שלישית בסדרה. להמשך ראו כאן.
וותיקי גדוד 52, שלחמו במלחמת יום הכיפורים, פגשו את הלוחמים שממשיכים בדרכם. המג“ד: "אנחנו מוכיחים להם שההקרבה שלהם לא הייתה לחינם". להמשך ראו כאן.
מפקדים, חיילים ובני המשפחות השכולות של גדוד 79 במלחמת ששת הימים ובמלחמת ההתשה נפגשו ביד לשריון ביום 27 במאי 2013, לטקס זיכרון ולעדכון על הפעילות להוצאת ספר על הגדוד. להמשך ראו כאן.
בטקס חניכת האנדרטה המחודשת בלטרון, בה השתתפו המשפחות השכולות, אמר המח"ט, אל"ם סער צור: "כאן אני חש ביתר שאת את חובתי להגן על המדינה". להמשך ראו כאן.
מפקדים, חיילים ובני המשפחות השכולות של גדוד 79 במלחמת ששת הימים ובמלחמת ההתשה נפגשו ביד לשריון, לטקס זיכרון ולעדכון על הפעילות להוצאת ספר על הגדוד. להמשך ראו כאן.
באימון ראשון מסוגו התאמנו לוחמי מחלקת המרגמות של חטיבה 401 בתרגולים השייכים ללוחמי חי"ר מן המניין, ובתוך חודש למדו את רזי הלחימה הרגלית. להמשך ראו כאן.
צפו: במהלך המבצע "עמוד ענן" לוחמי החטיבה 401 עזבו את איו"ש והצפון כדי להילחם בגבול עזה, וירו עשרות פגזים על מטרות מודיעיניות. החודש הם שבו לקו הדרומי המוכר והמתעתע. להמשך ראו כאן.
בזמן שהדיון סביב נחיצותו של הטנק בשדה הקרב צובר תאוצה, הדרים שי לוי לבסיס שיזפון שבנגב כדי לצפות בתרגיל מיוחד של קציני השריון החדשים. עבודה משותפת עם יחידות מיוחדות של חי"ר, הנדסה ותותחנים, מערכות הגנה משוכללות, הטנקים שנחשבים בין הטובים בעולם ובעיקר - שריונרים מורעלים שבטוחים: האדם שבטנק ינצח. "זה הדבר היחידי שאנחנו מוכנים לצאת איתו למלחמה". להמשך ראו כאן.
החטיבה תרגלה ירי מורכב בשעות הלילה, באמצעות טנק המרכבה 4, שלא התרגש מהבוץ בצפון. המח"ט, אל"ם סער צור: "לטנק הטוב בעולם אנו זקוקים לאנשים הטובים ביותר". להמשך ראו כאן.
ב־6 באוקטובר 1973 נהרג סג"ם שמעון בן דרור בסיני. אחרי מותו גילה אחיו, מיכאל, שירים שכתב. 40 שנה אחרי, דני רובס הלחין את אחד השירים ומבצע אותו. להמשך ראו כאן.
הצדדים נפגשו למשחק ראווה כחלק מפרויקט אמץ לוחם, בו מאמצת "חבר" את החיילים שמשרתים בעזה ובאיו"ש. התוצאה המפתיעה בסיום: 2:2. להמשך ראו כאן.
בתרגיל בגולן הבנתי שהטנק לא מת: הלוחמים-ילדים שגדלו על משחקי מחשב מפעילים מכונה שהטכנולוגיה הפיחה בה חיים, ו"מעיל רוח" שכנע גם את אימא. "משגרי רקטות" בבסיס סורי מפעם, מצלמות באוויר וים של נתונים על המסך ביבשה - כך מתכונן צה"ל למלחמת לבנון השלישית. להמשך ראו כאן.
לראשונה שולב בקורס מ"פים-מג"דים תרגיל לוגיסטי בו השתתפו כוחות שריון, הנדסה וחי"ר. מטרת התרגיל: הבהרת חשיבות הלוגיסטיקה והשמירה על הרציפות התפקודית בשדה הקרב. להמשך ראו כאן.
חטיבת השריון 401 תרגלה בשבוע שעבר מלחמה ברמת הגולן, בדגש על כל נושא הרפואה והטיפול בפצועים בשטח: ערכות עזרה ראשונה לכל לוחם, רופא בכל גדוד, חובש בכל פלוגה ופעולות רפואיות מסובכות בשדה הקרב, גם תחת אש. להמשך ראו כאן.
לוחמי "צוות אפשטיין" של פלס"ר 401 מגיוס אוגוסט 2012, סיים בשבוע שעבר את מסע הכומתה המסורתי וקיבל את כומתת השריון השחורה בטקס רב-רושם ביד לשריון, בהשתתפות בני המשפחה, ונערך לשלב אימון הסיירות המקצועי. להמשך ראו כאן.
אפילו לא הקור העז והבוץ העמוק של רמת הגולן, בשעות הקטנות של הלילה. זו הפעם הראשונה בה לוחמי הפלס"ר מקיימים מסע כומתה עצמאי, שאורכו 37 ק"מ. להמשך ראו כאן.
מפקד חטיבת הטנקים המתקדמת 401, אל"ם סער צור, מספר אודות האימון הייחודי של החטיבה ברמת הגולן במתאר הצפוני, ועל ההצלחות והאתגרים של היחידה שיכולה לירי הנ"ט. ראיון בלעדי. להמשך ראו כאן.
בחטיבת השריון 401 לא מוותרים על קול של אף חייל, בין אם הוא בצפון, באיו"ש או בקורס. קצין הבחירות החטיבתי: "שמח שהצלחנו להחדיר עד לאחרון החיילים והמפקדים את תודעת הבחירות". להמשך ראו כאן.
ביום קר, 11 בינואר 2013, הגענו 11 לוחמי גדוד 52 ממלחמת יום הכיפורים, למפגש מחמם לב לשני הצדדים עם לוחמי גדוד 52 כיום. רווינו נחת מהביקור המוצלח, החזית והעורף חיזקו אחד את השני. להמשך ראו כאן.
עפר דרורי, לוחם בפלוגה י' של גדוד 79 במלחמת יום הכיפורים ומחבר הספר "פלוגה י' ב"סופה", מביא את סיפורו המרתק בראיון רדיו עם אליהוא בן-און בתכנית "מפגש אישי". להמשך ראו כאן.
בין היתר הוענקו צל"שים ותעודות הערכה ללוחמים שפעלו באומץ לב ובגבורה בסיכול הפיגוע בכרם שלום באוגוסט האחרון ובסיכול הפיגוע בגבול מצרים בחודש ספטמבר. להמשך ראו כאן.
חטיבה 401 של חיל השריון השלימה הצטיידות מלאה במערכת ההגנה האקטיבית "מעיל רוח". המח"ט, אל"ם עינב שלו: "נדע לעמוד ביעדים ולהגיע למתארי השטח העמוקים ביותר שצה"ל הגדיר לנו". להמשך ראו כאן.
במסגרת התרגיל, בו השתתפו כוחות מחילות שונים, הועברו טנקים דרך מעברי מים בלילה בתנאי לחימה מורכבים, לראשונה מזה 20 שנה. וואלה! חדשות מאפשר הצצה לתרגיל המיוחד. להמשך ראו כאן.
בטקס ההוקרה התייחס רא"ל בני גנץ למבצע "עמוד ענן" ואמר כי "אויבינו נפגעו קשות, נחת זרועו של צה"ל הורגשה היטב ועוצמתנו חזרה לשכון בתודעתם של אלה המתנגדים לקיומינו כאן"
מאומנים יותר מאי פעם, וחמושים במערכות הטכנולוגיות המשוכללות ביותר כמו "מעיל רוח", ניצבים חיילי חטיבת הנח"ל וחטיבת השריון 401בשטחי הכינוס במצב היכון. להמשך ראו כאן.
הפרס לספרות צבאית ע"ש יצחק שדה לשנת 2012 הוענק לאלוף (במיל') ד"ר עמנואל סקל על ספרו "הסדיר יבלום? כך הוחמצה ההכרעה בסיני במלחמת יום הכיפורים". להמשך ראו כאן.
מכניסים צעירים לחדר הוותיקים, חולמים על עזה, מאוכזבים שאין דמיון לאיו"ש ושומרים על מורל גבוה. רגע לפני הירידה מתעסוקה מבצעית לאימון בגולן, בילה כתב ynet יממה עם הטנקיסטים בגבול. "המתבאסים ביום, שמחים וצוחקים בלילה". להמשך ראו כאן.
בני המשפחות השכולות של עוצבת עקבות הברזל ועוצבת ישי התכנסו למפגש התייחדות עם מפקדי החטיבה וחייליה, לדו-שיח שבין הזיכרונות לבין המציאות העדכנית. להמשך ראו כאן.
כשסג"ם אור כהן גילתה שהיא צריכה לעבור ניתוח לב פתוח, היא לא האמינה שכמה שנים לאחר מכן היא תהיה קצינה בגדוד שריון מבצעי. היום היא מספרת על הדרך הקשה שצריך לעבור אדם שנולד עם חור בלב כדי לשרת בתפקיד מבצעי: "הייתי בטוחה שיגייסו אותי לשרת כפקידה. עשיתי מלחמות כדי להגיע להיות קצינה מבצעית". להמשך ראו כאן.
לוחמי גדוד "עשת" של חטיבת השריון 401 הוקפצו לתרגיל גדודי שבחן את פעילות הכוח במעבר משגרה לחירום, חימוש הטנקים ואף תרגול מבצעי של מערכת "מעיל רוח". להמשך ראו כאן.
כארבעת אלפי צועדים ובהם לוחמות ולוחמי שריון מהחטיבות הסדירות וחטיבות מילואים ואזרחים לרוב מִנַּעַר וְעַד-זָקֵן טַף וְנָשִׁים (כאמור במגילת אסתר) נהנו מצעדה נינוחה בשדות ירוקים ופורחים. להמשך ראו כאן.
מפקד הפלוגה שפגעה במחבל במרכז רצועת עזה במוצאי השבת האחרונה, שבע רצון מפעילות הכוח: "שיתוף הפעולה הבין-זרועי הביאו לסיכול המדויק". להמשך ראו כאן.
מפגש מרגש של לוחמי גדוד 79 של חטיבה 401 במלחמת ההתשה בסיני ובני משפחותיהם נערך ביד לשריון ב-10 באוקטובר 2012. זיכרונות רבים הועלו ותועדו כמורשת לדורות הבאים. להמשך ראו כאן.
יוצאי גדוד 79 ובני המשפחות השכולות של מאה ועשרים חללי הגדוד התכנסו ביד לשריון ביום 15 באוקטובר 2012, לציון השנה ה-39 למלחמת יום הכיפורים. להמשך ראו כאן.
ערב זיכרון מרגש של חללי החטיבות 401 ויש"י (יחידת שומרי ירושלים) התקיים ביד לשריון בהשתתפות בני המשפחות השכולות, מפקד פיקוד המרכז אלוף ניצן אלן, חיילים ומפקדים בסדיר ובמילואים ואורחים. להמשך ראו כאן.
לעיונכם גלריה מרהיבה של צילומי מרכבה. להמשך ראו כאן.
מפקד פלוגת "חוד החנית" בגדוד 52 של חטיבה 401 שריון, סרן נתי לסרי, שניהל את הדיפת המחבלים בניסיון הפיגוע האחרון בכרם שלום כותב לקראת החג שיעשה במדים. טור ראשון בסדרה. להמשך ראו כאן.
סמל מחלקה ומפקד זחל"ם מוֹנִי (שלמה) ניצני היה חייל צעיר בצנחנים במבצע קדש (1956) שנטל זחל"ם באחת השעות הקשות ביותר שאליו נקלע גדודו במעבר המִתְלֶה וחילץ פצועים תחת אש תופת. על כך זכה בעיטור הגבורה. על לחימתו במלחמת יום הכיפורים, והוא מג"ד 79 בשריון, זכה בעיטור המופת. ב-6 באוקטובר 2012 הלך לעולמו. להמשך ראו כאן.
בכניסה המזרחית לנחל פארן, סמוך לכביש 40, נחנך בנובמבר 2011 "חניון לילה באר אשלים" שהוקם על ידי רשות הטבע והגנים בהשתתפות משפחתו של שי גרין ז"ל, לוחם שריון במילואים מחטיבה 401, שנהרג בתאונת אימונים בבסיס צאלים באוגוסט 2000. להמשך ראו כאן.
60 טונות של טנק אימתני מסתערים קדימה - איך זה נראה מבפנים? הצטרפנו לצוות של מרכבה סימן 4 ולמדנו על אחד מכלי המלחמה הכי משוכללים בצה"ל, על התפקידים הלא פשוטים של החיילים שמאיישים את הטנק, על השגרה המתוחה על גבול רצועת עזה ועל התפעול של הכלי שנחשב לאחד הטנקים הטובים בעולם. להמשך ראו כאן.
האלוף ברק מחליף בתפקידו את האלוף דן ביטון, אשר פורש מצה"ל לאחר 33 שנות שירות. האלוף ברק: השינויים במזרח התיכון מרחיבים את מערכת האיומים כנגדנו. להמשך ראו כאן.
אל"ם עינב שליו חילק להורי מאות הלוחמים בגדודי השריון מגנט עם כתובת המייל האישית שלו. הם פונים והוא עונה בהקדם. להמשך ראו כאן.
בעוצבה סיכמו השבוע את השלמתם של מספר תהליכים שהוכתרו בהצלחה, תוך שימת דגש על כשירות הכוחות ומוכנותם למלחמה. תא"ל יחזקאל: האתגר הגדול הוא גיוס המילואים תוך זמן קצר בעת חירום. להמשך ראו כאן.
בכניסה המזרחית לנחל פארן, סמוך לכביש 40, נחנך בנובמבר 2011 "חניון לילה באר אשלים" שהוקם על ידי רשות הטבע והגנים בהשתתפות משפחתו של שי גרין ז"ל, לוחם שריון במילואים מחטיבה 401, שנהרג בתאונת אימונים בבסיס צאלים באוגוסט 2000. להמשך ראו כאן.
הפלס"ר המשתייך ל"עוצבת עקבות הברזל", אימן את לוחמיו בתרגיל אופרטיבי המסכם את תקופת האימונים האחרונה. הכוחות התאמנו תוך שימוש בטכנולוגיות החדישות ביותר בצה"ל. לכתבה המלאה ראו כאן.
לא ביקרתי אצל משפחת כץ ולא אצל משפחת ארד. שתי המשפחות נמנעות מקשר איתי, בראותן חלק ממערכת גדולה שלא החזירה את בניהן. איל בן ראובן מבטיח לפעול לשחרור כל השבויים והנעדרים. לכתבה המלאה ראו כאן
יצחק הוכמן הוזמן לנבחרת ישראל בכדורסל כששיחק עוד בליגה השנייה. איתן וליש הקים את קבוצת הכדורעף של הפועל גינוסר. ובקבוצת הכדוריד של כפר מנחם איבדו בבת אחת את ראובן כהן, עמוס ברגר וגבריאל ברעם. 38 שנים אחרי מלחמת יום הכיפורים ynet ספורט מביא לכם את סיפורי הספורטאים שנפלו במלחמה. לכתבה המלאה ראו כאן.
בטקס מרגש שהתקיים ערב ראש השנה (ספטמבר 2011) בנוכחות מפקד פיקוד הדרום האלוף טל רוסו, תוך כיבוד חברי הפלוגה, עלו נציגי הפלוגה לבמה, סלו שושן וגיורא נאור וקיבלו את תעודת ההערכה מהאלוף על פועלה של פלוגה י' במלחמת יום הכיפורים. לאחר מכן נקראו חברי הפלוגה גם הם לבמה וזכו ללחיצת ידו של האלוף ולתעודת הערכה. תמונות מהטקס באתר הפלוגה. לכתבה המלאה ראו כאן.
"חידון השריון שאנו עורכים לראשונה זה עשור, עוסק במורשתו של חיל השריון ובמקצועות הטנק. זוהי דרך להחדיר בלוחמי השריון ומפקדיו הצעירים ידע וערכים שעניינם לחימת שריון. דרך הלימוד וההכרה של העבר נדע להתכונן טוב יותר לעתיד, ודרך העיסוק במקצוע הטנקאי נבטיח הצלחתנו במשימה."
כוחות צה"ל תקפו חולייה שעסקה בהנחת מטען על גדר המערכת. זוהתה פגיעה מדויקת. חוליית שיגור נפגעה במרכז הרצועה. להמשך ראו כאן.
אל"ם סער צור יתמנה למפקד חטיבת השריון 401, כך הודיע הרמטכ"ל ביום 5 בספטמבר 2011
"סיפורו של גדוד" מספר על גדוד 46 ומוקדש לזכרם של חללי הגדוד (הגדוד היה בחטיבה 401 בתקופת מלחמת יום הכיפורים). הספר יצא כפרסום פנימי ובימים הקרובים יועבר למרכז המידע בלטרון. לכתבה המלאה ראו כאן
באימון חטיבתי אינטנסיבי בחנו מפקדי החטיבה את הטמעת מערכת ההגנה האקטיבית בטנקים, בדגש על תפקוד החיילים עם "מעיל רוח". מג"ד "שלח": המערכת איננה מסירה את האחריות מעל כתפי החיילים. לכתבה המלאה ראו כאן
אושרה בניית 42 יחידות דיור בקרני שומרון. השכונה החדשה תיקרא על שם בניה ריין, שגדל במקום ונהרג במלחמת לבנון השנייה. אמו: "אני בטוחה שהיום הוא מחייך אלינו מלמעלה". לכתבה המלאה ראו כאן
האם ימשיך טנק המרכבה לשרת לאחר שנת 2020 או שיחליף אותו רק"ם חדש, קל ושונה לחלוטין? מערכת ההגנה האקטיבית מעיל רוח התניעה דיון בנושא בצה"ל ובמערכת הביטחון. לכתבה המלאה ראו כאן
פורום צבא וביטחון עם סמח"ט 401 סא"ל עידו חיים ביקרו בתרגיל ובטקס סיום המסלול: "עכשיו זו המשמרת שלכם...". לכתבה המלאה ראו כאן
סגנו של יוני נתניהו למעריב: "הסילופים המכוונים והרצון לדחוק את דן הצידה על ידי אלה שניכסו לעצמם את המבצע פגעו בו מאוד".
לסגן אלוף דודו סונגו ולסגן אלוף עידו מזרחי מסלול חיים מאוד דומה. שניהם נולדו באילת בהפרש של שנה, שניהם גדלו בחממה המקומית, למדו בבית הספר 'גולדווטר' אבל לא ממש הכירו. רק כיום, כששניהם משרתים כמפקדי גדודים בחטיבת השריון 401, מפקדים על מאות חיילים, הם גילו זה את זה והפכו לחברים טובים. לכתבה המלאה ראו כאן
פארק העוצבות ביד לשריון הוקם בלב חורשת אורנים יפהפייה ושביל רחב ומוצל חוצה אותו. כאן הוקם ונחנך מיצב לזכר הרמטכ"ל ה-13 רא"ל דן שומרון ז"ל, כמיצב ראשון בשורה של מיצבים לאורך השביל, שייקרא דרך הרמטכ"לים
עם תחילת מלחמת ההתשה התגייסו בחורים פלוגת השריון של גדוד 52, ועם סיום הטירונות - נשלחו לחזית המצרית. טנקים במוצב "המזח" "האוטו של הבפלה" והווי השריונרים של 1969. לכתבה המלאה ראו כאן
נוף עוצר נשימה של הרי הגלעד והגולן ושל עמק הירדן המוריק שמדרום לכינרת נחשף ממרומי הגן הלאומי כוכב הירדן, שם נחנך מצפור מרשים לזכרו של הרמטכ"ל השלושה עשר, רב-אלוף דן שומרון ז"ל, ביום 12 ביוני 2011. לכתבה המלאה ראו כאן
פלוגת "להב" מגדוד 9 של חטיבת השריון 401, ידעה בחודשים האחרונים פעילות מבצעית מתמשכת בעקבות איום טילי ה"קורנט" מרצועת עזה. הגדוד היחיד הממוגן במערכת "מעיל רוח" עומד בחזית הלחימה מול ארגוני הטרור בעזה. בתום ההסלמה, נפגשו הלוחמים לערב אחד של נחת
הכתב רוני דניאל הצטרף לגדוד 9 של חטיבה 401 ליום שגרתי שיכול להתהפך ללא התרעה ליום של מבצע פעיל מול גורמם עוין. הסרטון שהכין מציג את הגדוד, וכמוהו הגדודים המבצעיים האחרים בשריון. לכתבה המלאה ראו כאן.
ארגון ידידי צה"ל בארה"ב חנך פארק משפחות במפח"ט 401 בשיתוף האגודה למען החייל. סניף בת ים של האגודה למען החייל, ערך יום ספורט לחיילי החטיבה. לכתבה המלאה ראו כאן.
בגדוד 9 יש מערכות הגנה אקטיבית מסוג "מעיל רוח". להלן צילומים של פעילותו בדרום. לכתבה המלאה ראו כאן.
יום כשירות חש"ן ברמת הגולן בהשתתפות החטיבות הסדירות וחטיבות מילואים היה מפגן מרשים של רוח השריון, הנחישות והעוצמה של הלוחמים ושל הכלים המופעלים בידיהם האמונות והחרוצות. לכתבה המלאה ראו כאן
חיילי ההכשרות של פלס"ר חטיבת עקבות הברזל עברו שבוע מסכם בין הרי הגליל. צוות הווידיאו של אתר זרוע היבשה הצטרף אליהם. לכתבה המלאה ראו כאן.
במחזורי הגיוס האחרונים הביקוש לחטיבה כמעט הוכפל. למה זה קורה? בין היתר, בגלל מערכת "מעיל רוח" להגנה אקטיבית מפני טילים. המח"ט: "שמה של החטיבה הולך לפניה". לכתבה המלאה ראו כאן.
מערכת ההגנה האקטיבית מטילים, "מעיל רוח", סיכלה לראשונה במהלך פעילות מבצעית פגיעת טיל נ"ט בטנק במהלך פעילות שגרתית בסמוך לגדר המערכת בעזה. אין נפגעים לכוחותינו. כוח צה"ל זיהה ופגע במחבלים שפעלו במרחב. לכתבה המלאה ראו כאן.
גדוד 'מעיל רוח' ראשון בצה"ל. צוות "ביבשה" התלווה לתרגיל המסכם של פלוגת 'להב' ולטקס קבלת הטנקים, והתלהב יחד עם אנשי הפיתוח וההדרכה, המפקדים והלוחמים. לכתבה המלאה ראו כאן.
לוחמי חטיבות הנח"ל ו-401 לקחו חלק באימון חורפי משותף רחב היקף ברמה"ג. הגשם, הבוץ והמעלות שצנחו עד האפס כמעט, לא הקלו על ביצוע התרגיל, אך בסיום חשו כולם שביעות רצון. "יש תחושת מסוגלות, החזרנו עטרה ליושנה", סיכם המג"ד. לכתבה המלאה ראו כאן.
חטיבת השריון הסדירה 401, שהצטיידה לאחרונה במערכת החדשנית להגנה מפני טילים, "מעיל רוח", קיימה עצרת חגיגית בת"א. "לא על האמל"ח לבדו תנצחו בקרב, כי אם בזכות הלוחמים והמפקדים", הבהיר מפקד פיקוד המרכז ללוחמים. לכתבה המלאה ראו כאן.
למרות הביקורות נוסתה מערכת המיגון כשטיל ללא ראש קרבי שוגר לכיוון טנק מרכבה מאויש. קצין: שמרנו על תנאי בטיחות מחמירים. לכתבה המלאה ראו כאן.
חטיבות הנח"ל ו-401 של השריון סיימו אימון רחב היקף בבוץ הטובעני ברמת הגולן - שכלל התמודדות עם ירי רקטות, מרגמות ואף "פעילי חיזבאללה" על אופנועים. מח"ט בשריון: "אנו גורמים לאנשים, למרות הקור העז, להזיע". על רקע ההתפתחויות בלבנון, בצה"ל הבהירו לשכנים: מדובר באימונים בלבד. לכתבה המלאה ראו כאן.
מערכת "מעיל רוח" להגנת טנקים מפני טילי נ"ט נוסתה במסגרת תרגיל של גדוד 9, בדרכה להפוך למערכת אופרטיבית לגמרי. "בזכות מעיל רוח יש לנו את היכולת ללחום בצורה יעילה, מהירה ומוגנת יותר מבעבר", הסביר סמח"ט 401. לכתבה המלאה ראו כאן.
לוחמי פלס"ר 401, החי"רניקים של השריון, חתמו חודש של אימונים באירוע נדיר: תרגיל משותף עם אחיהם הטנקיסטים. צוות "במחנה" שמע מהם מדוע הם לא מתרשמים מאף פלס"ר חי"ר. לכתבה המלאה ראו כאן.
ממחזור הגיוס הקרוב יעברו שתי פלוגות הסיור של חטיבות השריון הסדירות הכשרה זהה לחלוטין. בהמשך מתכוונים בחיל השריון לקיים את הטירונות והאימון המתקדם של הפלס"רים ביחד. לכתבה המלאה ראו כאן.
הפרויקט כלל את שיפוץ חדר האוכל, מועדון החטיבה וחדר הכושר. עלות הפרויקט מוערכת בכ-40,000 ₪. לכתבה המלאה ראו כאן.
החייל, מחיל השריון, נפצע מפיצוץ שמקורו טרם ידוע. מפקדי החיל הורו לעצור את כלל אימונים החטיבתיים עד לבירור נסיבות המקרה. המשטרה הצבאית חוקרת כעת את האירוע. לכתבה המלאה ראו כאן.
סמל ראשון (סמ"ר) איתי שטיינברגר, לוחם סיירת השריון בחטיבה 401, נפל ב-12 באוגוסט 2006 במלחמת לבנון השנייה. בנפילתו הותיר מסר אנושי אוניברסאלי מיוחד במינו, המוצג בימים אלה ביצירותיו האמנותיות בתערוכה שהוצבה ביד לשריון בקומת התערוכות. לכתבה המלאה ראו כאן.
חיילי פלס"ר 401 סיימו את מסלול ההכשרה שלהם גאים ועייפים, לאחר שבוע מלחמה רצוף מכשולים ובסופו מסע מפרך במעלה קרן סרטבה. למרות השתייכותם לחטיבת שריון הדגישו הלוחמים, כמו גם המפקדים, את היותם כוח חי"ר מובחר לכל דבר ועניין. כתבת אתר צה"ל הייתה שם. לכתבה המלאה ראו כאן.
בחטיבה 401 של חיל השריון משרתות לא פחות משלוש קצינות חימוש גדודיות, תפקיד שבעבר נחשב לגברי בהגדרתו כמעט. הן מבהירות שאין שום הבדל בינן לבין מקביליהן מהמין השני, והמח"ט מחזק: "הרווחנו קצינות טובות וערכיות. זה מוסיף לנו, זה מוסיף להן וזה טוב גם לחברה". לכתבה המלאה ראו כאן.
בבוחן המתקיים זה השנה העשירית לקחו חלק כ-3,000 קצינים וקצינות מכלל המערך הלוחם של צה"ל. הקצינים התמודדו בריצת ניווט מבצעית, ריצה בתוואי שטח קשה וירי לאחר מאמץ - בבוחן הנחשב לאחד ממבחני הכושר הקרבי הקשים בעולם. לכתבה המלאה ראו כאן.
ישבנו לרגע על סלע, לדבר עם המג"ד - עבר טנק מרכבה סימן 4 והעולם השתנה. הוא העלה ענן פודרה מטורף, עשוי מכול הקרקע שנטחנה משך שנים על יד אלף טנקים, הפכה לקמח, לאבק דק פורח באוויר, ומיד מסך אבק חום-אדמדמם והאוויר נעלם, אתה נושם אבק ומתכסה ומשתנה. האבק חדר לכל חור ומאותו רגע הייתי חלק מהשטח. הרגשתי כמו קרדית אבק השטח.
"ומפיר אימפריה, תנצח בכל קרב ותוביל בכל מצב בזכות מפקדים עצמאיים, לוחמים איתנים ורוח לחימה פלוגתית" הייתה הסיסמה שניסח סרן שחר שמול ז"ל עם כניסתו לתפקיד מ"פ ומפיר, סיסמה הממשיכה ומלווה את הפלוגה גם היום. לכתבה המלאה ראו כאן.
משה גבעתי מבקש לעשות צדק לסיפורם הלא כל כך ידוע של לוחמי תל א-סקי. אבירם ברקאי בא לתבוע את עלבונה של חטיבה 188, ואיזה עלבון צורב הוא זה. לכתבה המלאה ראו כאן.
תת-אלוף קובי ברק מונה ביום 3 בינואר 2010 לראש חטיבת המבצעים בטקס שנערך במחנה "רבין" (בסיס הקריה), במעמד ראש אגף המבצעים האלוף טל רוסו. לכתבה המלאה ראו כאן.
גדוד 52 יקלוט את מערכת ההגנה מפני טילים נ"ט "מעיל רוח" במהלך השנה הקרובה. המג"ד, סא"ל ארז סעדון, שנפצע במלחמת לבנון השנייה מטיל נ"ט, מצהיר: "אם לטנק שלי היה את המערכת, האירוע לא היה קורה".
מפגש משפחות שכולות של עוצבות השריון "עקבות הברזל" ו"יִשַ"י" התקיים ביד לשריון בלטרון ביום 25 בנובמבר 2009, בסימן "זיכרון הדורות - ממשיכים בדרכם". בערב המרגש במיוחד נשאו דברים המח"ט של עוצבת "עקבות הברזל" אל"ם יגאל סלוביק ונֶבֶט סוירי-שוורץ, אחותו של כתריאל שוורץ ז"ל. עוד בערב הושמעו והושרו שירים שנכתבו לזכר נופלים. לכתבה המלאה ראו כאן.
בפעם השנייה מאז נפתח במתכונתו החדשה הסתיים אמש (ה') הקורס לפיקוד ולמטה כללי, אשר מכשיר קצינים מכלל צה"ל לתפקידים מבצעיים בדרגת סא"ל. הרמטכ"ל לבוגרים הטריים: "אני יודע שבחרתם בדרך הפיקוד מתוך ראייה של שליחות– מאחר שאתם מאמינים כי חובתכם להיות חלק מחומת המגן של המדינה הזאת".
בימים שבהם בצה"ל סוגדים לכלי טיס בלתי מאוישים, בפלס"ר 401, אחת היחידות הקטנות בצבא, מנסים לחזור למורשת הסיירים הקשוחים של פעם. אלכסנדר זייד, האם שומע?
חיילי השריון מגדוד 9 הצילו זאבה לכודה, העבירו אותה לטיפול בספארי וזכו לצפות בחזרתה אל הטבע.
מפקד כוחות היבשה של צבא גרמניה ביקר בחטיבת שריון 401, כאורח של מפקד זרוע היבשה. הוא התנסה בירי במרכבה 4 וצפה בתרגיל פלוגתי משולב. בסיום קיבל סיכת לוחם שריון.
כוח מגדוד 46 של השריון מנע אמש פיגוע גדול בדרום הארץ, כאשר מחבל עם נשק ומחסניות רבות זוהה על ציר בדרום הר חברון. מג"ד הגזרה מספר על האירוע: "אין ספק שמנענו כאן פיגוע רב נפגעים בדרום הארץ, אלמלא הכוח היה עירני ומדויק היינו עדים כאן לפיגוע דומה לאירוע שהיה בישיבת מרכז.
"אני בכלל הייתי בצרפת, ביקרתי את אימא שלי. בשבת בבוקר חברה שלי התקשרה אלי ואמרה שיש בלגן. נכנסתי לאינטרנט וראיתי, ואז התקשרתי לקצין שלי שאמר לי לעלות על המטוס הראשון ולבוא מיד. אל־על יצאו גברים והעלו אותי לטיסה, ועוד לא לקחו ממני כסף. איך שנחתתי עפתי לצאלים והצטרפתי לחברים שלי".
מחבל פלסטיני שניסה לחדור לישראל הבחין בכוח של צה"ל ופתח לעברו באש. החיילים השיבו בירי והצליחו להרגו. צה"ל: "הכוח סיכל פיגוע".
"גם מפקד טנק יכול לבצע את הירי הזה אבל יש אפקט אדיר ל-22 שנים של ניסיון על טנקים", מספר אלוף משנה יגאל סלוביק, מפקד חטיבת 401.
חיילי מילואים של חטיבה 401 לומדים להכיר את הנגמ"שים ומשפרים את יכולות החי"ר. הגדוד שסיים מילואים בשבוע שעבר נקרא שוב בצו 8.
שני מחבלים חמושים זוהו הבוקר (ה') מניחים מטען בסמוך לגדר המערכת בצפון רצועת עזה. כוח מחטיבת השריון 401 פגע במחבלים וזיהה פגיעה. על גופת אחד המחבלים נמצאו נשק ותחמושת.
חיילי גדוד 52 של השריון ערכו ברמת הגולן תרגיל שדימה את הלחימה באזור הסלוקי בלבנון. לאחר שבעה חודשים של קרבות ברצועת עזה, מבהיר המח"ט כי הלוחמים חותרים לדבר אחד, שלא הושג במלחמה: ניצחון ברור וחד-משמעי.
חטיבת השריון 401 סיימה בשבוע שעבר תרגיל חטיבתי ברמת הגולן שסיכם שבועות ארוכים של אימונים וכלל, בין היתר, תרגולי התקפה והגנה ושיתוף פעולה בין כוחות חי"ר, הנדסה, תותחנים ומרגמות. אתר צה"ל ליווה את הלוחמים בתרגיל ומביא לכם את הסיפורים והתמונות מהשטח.
ב-21 באוגוסט 2006, לאחר חצות, התקדם כוח של גדוד "שלח" מרכס א-טייבה על מנת לחצות את נחל הסלוקי. במהלך התנועה נורה מטח של 12 טילי נ"ט לעבר הטנקים.
בעבר טנקים נלחמו רק בטנקים, והיום אנו נלחמים מול חוליות נ"ט בעלות יכולות מתקדמות, שמחייבות אותנו לזהות אותן לפני הטנקיסטים. הפלס"ר מוביל את החטיבה קדימה, פותח צירים ולמעשה מתפקד בתור העיניים של מפקד החטיבה.
לוחמי חטיבה 401 לא זוכים למנוחה רבה במהלך המעבר מקו טנקים לקו חי"ר, וחוזר חלילה. החלפת הגזרות התכופה לא רק יוצרת שינוי באופי שירותם של השריונרים, אלא גם מספקת הזדמנות להיקשר לביתם השני - טנק המרכבה סימן 4. המקצועיות שיוצר מכלול הפעילות של לוחמי החטיבה, מביאה לשבחים מכיוונים לא צפויים - וגם לתוצאות אמיתיות בשטח.
השבוע הסתיים התרגיל החטיבתי של חטיבה 401 - חטיבת השריון המתקדמת של צה"ל. לוחמי החטיבה ומפקדיה התאמנו במתארים שונים תוך יישום לקחי מלחמת לבנון השנייה, והם ערוכים לכל אתגר.


:שם
:דוא"ל