חיל השריון: גדודים
קישורים מפת האתר
גדודים
גדוד "שלח" הוא הגדוד הראשון שהשתייך אורגנית לחטיבה מיום הקמתה. פקודת ההקמה של החטיבה ניתנה תקופה קצרה לפני מלחמת ששת הימים, והחטיבה הייתה אמורה להיבנות על בסיס גדוד "שלח" שהיה גדוד שריון. הגדוד עצמו הוקם לאחר מלחמת העצמאות כגדוד חי"ר של מילואים.
גדוד "הבוקעים" השני הוקם במארס 1947 והוא הוותיק מבין גדודי החטיבה. הגדוד השתייך בתחילת דרכו לחטיבת גבעתי ולחם עמה במלחמת השחרור. עוד לפני הקמת המדינה היו חיילי הגדוד מומחים בשדאות, בהכרת הנשק והפעלתו והוטלה עליו משימת האבטחה של מרחב הדרום.
לאחר הכרזת העצמאות פלשו צבאות ערב הסדירים דרך הגבול הדרומי והתקדמו במהירות במרחבי הדרום והנגב. במסגרת היערכות מהירה של חטיבת הנגב וגבעתי הוקמה יחידת ג'יפים ככוח פשיטה בפיקודו של ישראל כרמי, שאליה צורפו שתי מחלקות חי"ר מאנשי חטיבת הנגב של הפלמ"ח, ויחד הם יצרו את גדוד "עשת" של חטיבת הנגב.
בסוף שנת 2003 במסגרת המהפכה שעברה חטיבה 401 בה קלטה את טנקי המרכבה סימן 4, צרפה אל שורותיה את פלס"ר כפיר לשעבר ונעשתה החטיבה הראשונה בצה"ל המכילה תחת פיקודה כוחות טנקים, הנדסה וסיור סדירים. מקורותיה של פלוגת הסיור של החטיבה היו בחטיבה השכנה, חטיבה 500. הפלס"ר הוקם בשנת 1992 לאחר הבנה במטכ"ל כי ישנו צורך בפלס"ר סדיר נוסף לחטיבת הטנקים.
בשנת 1954 אוחדו הפלוגות שפעלו אז במסגרת החטיבות גולני, גבעתי וחטיבה 7 לגדוד חיל ההנדסה הראשון, גדוד "אסף". את הפיקוד על הגדוד קיבל אורי צייטלין ז"ל. הגדוד כלל שתי פלוגות מבצעיות ופלוגת מפקדה, והדגש המבצעי היה על חבלה ומיקוש. באותם ימים תרם הגדוד את חלקו בפעולות התגמול ועזר בביצור, מיקוש והגנה על יישובי הדרום.
פלוגת חיל הקשר (פלחי"ק) הוקמה בשנת 1967 במטרה לרכז ולכלול את תחום הקשר והשליטה במפקדת החטיבה וביחידותיה. הפלח"יק קרוי על שמו של סגן אייל וולף ז"ל אשר תפקד כקצין התקשוב של גדוד 46 ונפל במלחמת שלום הגליל. כיום עוסקת הפלוגה בקליטה, מיסוד והטמעת מערכות תקשוב במסגרת מפקדת החטיבה והיחידות שתחת פיקודה.


:שם
:דוא"ל