חיל השריון:מרכז ההדרכה - של"ח
קישורים מפת האתר
מרכז ההדרכה - של"ח

מרכז ההדרכה בשדה הוקם בשיתוף עם משרד החינוך (מינהל חברה ונוער/תחום של"ח [שדה, לאום, חברה]), עבור תלמידים במערכת החינוך במדינת ישראל, כדי לשמש מרכז ללימודי של"ח וידיעת הארץ. הדרכה זו מהווה נדבך נוסף בהנצחה הפעילה של חללי חיל השריון.
במהלך שנת הלימודים תשס"ח, למדו במרכז ההדרכה (מה"ד) של של"ח ביד לשריון אלפי תלמידים. מה יש בו במה"ד של"ח המושך בתי ספר ומורים לבוא עם התלמידים שוב ושוב לפעילות חינוכית או לרצות ולנסות אחת מהתכניות שהמרכז מציע? מן הראוי להציג בקצרה את עיקרי התכניות החינוכיות שהמרכז מציע לבתי הספר.
מה"ד של"ח בלטרון פועל בפיקוח משרד החינוך ומטעמו. מה"ד לטרון הוא חלק מאתר יד לשריון ושוכן בתחומו. הפעילות במה"ד עוסקת במגוון נושאי ידיעת הארץ ומורשת קרב (מור"ק) באזור שפלת יהודה והרי ירושלים ומורשת חיל השריון. הפעילות משלבת חוויה חינוכית, לימודית וערכית בדרך ייחודית. ההדרכה במקום ניתנת על ידי צוות מקצועי ומיומן של מורות חיילות שעברו הכשרה מיוחדת לתפקיד. הפעילות במה"ד מגוונת מאוד, החל מפעילות בכיתה במסגרת שיעור, וכלה בפעילות חוץ הכוללת לינה של יומיים ויותר בחורשה של מה"ד. הפעילות מתמקדות בנושאים הבאים:
של"ח וידיעת הארץ: ימי סיור וסדנאות בידיעת הארץ הקשורות לסביבה שבה ממוקם מה"ד. סיורים כדוגמת שמורת המסרק, בעקבות המכבים, מיער חולדה לקיבוץ חולדה, מתל משואה לתל גודד, צלבנים ונוצרים בלטרון ועוד. כמו כן סיורים במסלולי מורשת קרב - דרך בורמה, שלוחת שיירות, משלטי שער הגיא וגבעת חתולה, הקסטל, בית הקברות בקבוץ קריית ענבים ועוד. מתקיימת גם פעילות מגבשת בשטח מה"ד, המעניקה חוויה עמוקה בנושאים שונים כדוגמת יום ירוק בנושאי טבע וידיעת הארץ, יום מחנאות, יום בישולי שדה, יום ציפורים ועוד.
פעילות בבתי הספר או במה"ד: עיקר הפעילות בנושאי יהדות וציונות כפעילות חד-פעמית בנושא מסוים או כחלק מפעילות בעלת המשך: כ"ט בנובמבר, חנוכה, ט"ו בשבט, מלחמת העצמאות, בעקבות הפלמ"ח בדרך לירושלים ועוד.
פעילות הכנה לצה"ל: פעילות זו מתמקדת בנושאים שונים בתחום ההכנה לצה"ל, בהתאם לתכנית של משרד החינוך. להלן מספר דוגמאות: יום עיון באתר יד לשריון בלטרון, יום סיור בעקבות לוחמים, יום פעילות בבסיס שריון, יום משולב של הרצאות ומפגש עם מפקדי פלוגות בשריון וסיור מורשת קרב, או הרצאות וסדנאות וביקור בבסיס שריון.


חזרהשלחו לחברהדפיסו