חיל השריון: מקצועות החיל
קישורים מפת האתר
מקצועות החיל
הטען הינו המקצוע האינטנסיבי ביותר בטנק. הטען אחראי על טעינת הפגזים, ירי במקלע הטען, זריקת רימונים, ירי בנשק קל וירי במרגמה. נוסף על כך הטען אחראי על מערכת הקשר בטנק הכוללת קשר פנים בין אנשי הצוות וקשר חוץ עם שאר הטנקים. מהטענים נדרש חוש טכני מפותח, יכולת עבודה תחת לחץ, זריזות וכוח.
תהילת הצוות תלויה במיומנותו ומקצועיותו של התותחן. התותחן שולט בכל מערכות הירי בטנק ותפקידו לכוון ולהשמיד את מטרות האויב! התותח, מא"ג התותחן (המקלע המקביל) ומק"ח הצליפה נשלטים מעמדת התותחן ומהווים את כוח האש העיקרי של הטנק. לתותחן מספר כוונות אלקטרו-אופטיות ליום וללילה דרכן הוא מכוון, יורה ומשמיד את מטרות האויב.
הנהג אחראי על תמרון הטנק וכיוונו. מיומנות הנהיגה משתפרת עם הזמן עד שהנהג יודע אפילו לכוון את עצמו ברחוב צפוף. הטנק הינו כלי לחימה משוריין המיועד לנסיעה בכל תנאי שטח ובכל מצב. מהנהג נדרשת לכן יכולת קריאת שטח ושליטה מצוינת בנהיגה, כדי שיוכל לנווט את נסיעת הטנק בשטחים סלעיים במהירויות גבוהות.
הכשרת מפקד צוות טנק הינה הכשרה מיוחדת, והאפשרות פתוחה למתאימים בלבד! מפקד הטנק שולט בצורה מוחלטת בכל מקצועות הלחימה בטנק (תותחן, טען ונהג). מעמדתו רואה מפקד הטנק את כל שדה הקרב ומנהל את האש ואת תנועת הטנק. דבר הדורש מיומנות גבוהה יכולות קשב והבנת שדה הקרב. מפקד הטנק נדרש לשמור על קשר עם מפקדיו ועם טנקים אחרים ביחידתו. למפקד יכולת שליטה בכל מערכות הטנק מעמדתו והוא מופקד על הכלי בעל עוצמת האש הגדולה ביבשה.
לוחם בפלס"ר עובר מסלול אתגרי ומעניין המכשיר אותו כלוחם יחידת הסיור. את הכשרת הלוחם הבסיסית עוברים הלוחמים עם לוחמי גדוד הסיור של "חטיבת גולני". בסיום ההכשרה הבסיסית מגיעים ליחידה שם עוברים את האימון המתקדם הכולל תכני ניווטים מתקדמים, קרב מגע, הסוואה ולוחמה מיוחדת בשטח בנוי. בהמשך המסלול יוצאים הלוחמים לקורס סיור בו לומדים את מקצועות הפלס"ר השונים. בסיום ההכשרה ישובצו הלוחמים כצוות לוחם ביחידה.
חיילי המסייעת של השריון. תפקידם לבצע ירי תלול מסלול ממרגמה 81 מ"מ על גבי נגמ"ש ולסייע בכך לטנקים בכיבוש יעדים, וכן לפעול כנגד חוליות נ"ט. הרגמים עוברים את הקורס בבית הספר לשריון ומצטרפים לצוותי נמר"ש (נגמ"ש מרגמה 81 מ"מ) במחלקות המרגמות (המכונות "שבע"). רגם זכאי לענוד את סיכת הרגם.
אחד הביטויים למקומו המרכזי של האדם שבחיל השריון הוא באופן השילוב של חיילות במגוון רחב של מקצועות הדרכה ובהכשרה של הטנקיסט. החיילות הן חוליה מרכזית בכל הקשור להכשרת לוחמי השריון, על שלל מקצועותיהם. פיתוח הסימולטורים ואמצעי ההדרכה המודרניים מאפשר לנשים להשתלב בהדרכת מקצועות הלחימה, שנחשבו בעבר לגברים בלבד. תהליך ההכשרה המיוחד של מדריכות השריון כולל התנסות מעשית והכשרה טנקאית מלאה.


:שם
:דוא"ל