קישורים מפת האתרייעוד וחזון העמותה

עמותת יד לשריון קבעה לעצמה ייעוד: להנציח ביד לשריון את חללי השריון שנפלו במערכות ישראל החל ממלחמת העצמאות, ולהנחיל את מורשת חיל השריון ועוצבותיו ולספר את גבורת לוחמיו.

אתר יד לשריון ממוקם בלטרון שבעמק איילון למוד הקרבות. בתולדות מאבקו של עם ישראל לכיבוש הארץ מפורסם הקרב של יהושע בן-נון נגד חמשת מלכי האמורי, שחששו מכוחו והתאגדו בברית להילחם נגדו. ידועה פנייתו המפורסמת של יהושע "שמש בגבעון דום וירח בעמק איילון" - לדחות את שקיעת השמש ביום הקרב כדי שתהא שהות בידו להביסם.

יהודה המכבי לחם ליד אמאוס, הסמוכה ללטרון, נגד צבא גיאורגיאס, שנשלח על ידי ליסיאס שר צבאו של אנטיוכוס אפיפנס הרביעי. יהודה המכבי נחל הצלחה כבירה בקרב נפילים זה, ומנקודה זו המשיך להוביל את עם ישראל לעצמאות לאומית ומדינית.

במלחמת העצמאות הורה דוד בן גוריון ראש ממשלת ישראל למפקד חטיבה 7, אלוף שלמה שמיר, "בכל מחיר לירושלים", בהתייחסו לצורך בכיבוש משטרת לטרון וסביבותיה כדי להגיע אל הנצורים בירושלים, שהיו נתונים בסכנת קיום ממשית בשל מחסור כבד באוכל, מים ותחמושת. על לוח הזיכרון בכותל השמות ביד לשריון חקוקים שמותיהם של 139 חללי קרבות לטרון במלחמת העצמאות, שלחמו בשורות חטיבה 7 - שצרפה לשורותיה פלוגות מהחטיבות אלכסנדרוני (מגדוד 32) וגבעתי (מגדוד 52) ולצידה לחמו כוחות מחטיבת הראל (10).

במלחמת ששת הימים נכבש המתחם על ידי חטיבה 4 בפיקודו של אל"ם משה יוטבת, כחלק ממערכה כוללת על הדרך לירושלים. הישג מרשים זה היווה אבן דרך חשובה בניצחון בחזית זו ובמלחמת ששת הימים בכלל.

אין כעמק איילון ומשטרת לטרון כנקודה מרכזית בתחומו, להוות מרכז הנצחה לאומי לחיל השריון - החיל הגדול שאיבד את מספר הלוחמים הגבוה ביותר מבין חילות צה"ל.

החזון של עמותת יד לשריון קרם עור וגידים. אתר יד לשריון שהוקם בלטרון מהווה אתר לאומי רב ערך, היסטורי, חברתי, לאומי וערכי. לאורך הדורות מסמל עמק איילון את כושר עמידותו של עם ישראל, נחישותו וגבורתו. משטרת לטרון בפרט מסמלת יעד שלכיבושו לחמו כוחות משוריינים במלחמת העצמאות (חטיבה 7) וכוחות שריון במלחמת ששת הימים (חטיבה 4) ואין כמקום זה להוות מרכז מורשת וגבורה ללוחמי השריון, שנפלו במערכות ישראל, שסיפורם משתלב עם תולדות האזור מימי קדם.

חזרהשלחו לחברהדפיסו


:שם
:דוא"ל