קישורים מפת האתר

2 ביוני 2009: בחברה להגנת הטבע מתכננים להקים מערכת של מרכזי צפרות בישראל

מעל ישראל חולפים מדי שנה כמיליארד ציפורים וניתן לצפות ב-540 מינים שונים של ציפורים. בין התומכים ביוזמה - נגיד בנק ישראל


צפריר רינת (מאתר הארץ, 2 ביוני 2009)

האם יכולה ישראל להפוך למוקד בעל חשיבות עולמית של תיירות טבע? הצפרים המובילים בישראל משוכנעים בכך ואתמול הצטרף אליהם גם נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר. הנגיד השתתף בטקס שנערך במכון ירושלים לחקר ישראל, ובו הושק פרויקט לפיתוח מרכזי צפרות בישראל. הוא ציין שישראל הפכה למוקד משיכה עולמית לחובבי ציפורים והוסיף שבגלל חשיבות העניין הכין בנק ישראל השנה מטבע מיוחדת ובה דיוקן של ציפור.

על פי יוזמה של המרכז הבין לאומי לחקר נדידת ציפורים בלטרון שבו שותפים החברה להגנת הטבע ואוניברסיטת תל אביב, הושלם באחרונה תכנון הקמת מערכת של מרכזי צפרות בישראל. היא תתבסס על תשעה אתרים קיימים שיורחבו, וכן על שישה נוספים שיוקמו בשנים הקרובות. בין המוקדים המתוכננים - פארק איילון, אתר ראש ציפור בתל אביב, עין גדי ושדה בוקר.

מעל ישראל חולפים מדי שנה כמיליארד ציפורים וניתן לצפות ב-540 מינים שונים של ציפורים. להערכת צוות מומחים שחקר את מערך מוקדי הצפרות, פיתוח תשתיות במימון ממשלתי וסיוע של קרנות מגופים ירוקים, בתקציב של 52 מליון שקלים בחמש שנים יאפשר להגדיל באופן משמעותי את מספר התיירים המגיעים לישראל כדי לצפות בציפורים.


מצפים למאה אלף מבקרים בשנה

ברחבי העולם יש כמאה מליון בני אדם העוסקים באופן פעיל בתחביב הצפרות ויש בקרבם ביקוש רב לאתרים שבהם ריכוזים גדולים של ציפורים עם מגוון רחב של מינים. ההערכה היא שמספר הצפרים המבקרים בישראל יעלה בעקבות הרחבת מערכת מוקדי הצפרות מ-30 אלף בשנה למאה אלף.

פישר שוכנע לתמוך בפיתוח תשתית הצפרות בישראל לאחר סיור שערכו לו מומחים בתחום לפני כשנה. "היינו בשדה באזור שפלת יהודה וראינו כיצד לאחר חרישת הקרקע עטים עשרות עופות דורסים מהמין חיוויאי על נחשים ועכברים וטורפים אותם", מספר ד"ר יוסי לשם, מנהל המרכז בלטרון. "זה מראה שהרשים אותו ויעשה רושם גם על צפרים כי רק בישראל אתה יכול לראות ריכוז כזה של עופות כאלו".

מרכזי צפרות כוללים בדרך כלל מתקנים להדרכה וחינוך, צוות חוקרים ומדריכים ומגוון פעילויות כמו טיבוע ציפורים בנדידה, ותצפיות באמצעים שונים. חלקם נמצא בישובים חקלאיים ומשולבים במערכת של בתי הארחה.
"הכוונה היא להפעיל מערכת שבה יהיה תיאום בין כל מרכזי הצפרות ויועבר מידע בזמן אמת על נדידת ציפורים", מסביר לשם. "תייר המתארח בירושלים יוכל לקבל באינטרנט מידע שיש לנו באמצעות מכ"ם על אלפי חסידות הנוחתות ליד אחד המרכזים והוא יוכל להגיע לשם. תיירים בתל אביב יקומו בבוקר, ויגיעו לאתר ראש ציפור ליד הירקון כדי לראות ציפורים. בעמק בית שאן תיירים יוכלו לעשות סיור לילי ולחזות בפעילות של תנשמות הנמצאות שם בתוך תיבות קינון שהוצבו במיוחד עבורן.

"היום כששואלים אנשים בעולם, מה הם יודעים על ישראל, הם אומרים שהם שמעו על הסכסוך הישראלי-ערבי או דברים הקשורים בהיסטוריה וארכיאולוגיה", המשיך להסביר. "עכשיו ישראל תהיה מוכרת בזכות הטבע. תייר יוכל לקבל מידע על דורסים במדבר יהודה. אם הוא יפספס אותם, אז לא תהיה לו ברירה והוא יבקר במצדה".


צילום: ירון קמינסקי

חזרהשלחו לחברהדפיסו


:שם
:דוא"ל