קישורים מפת האתר
מוזיאון יד לשריון

'יד לשריון' בלטרון היא אתר ההנצחה של חיל השריון, החיִיל שנטל חלק מכריע בקרבות היבשה במלחמות לביטחון ישראל. באתר זה מעלה חיל השריון, יום יום ושעה שעה, את זכרם של אלפי נופליו, כולם כאחד וכל אחד בפני עצמו, על דמותו, כאדם וכלוחם, על דרך חייו וסיפור נפילתו. חיל השריון מכבד כל אחד מן הנופלים, גם במעגלים האישיים וגם במעגלים הכלליים. כאן מטפחים את מורשת החייל וסיפורי הגבורה של לוחמיו ויחידותיו, ומספרים בהם לדורות הצעירים ולבאי-האתר. אתר "יד-לשריון" משמש בית חם, בית אולפנה לשריונאים הצעירים, הבוגרים והמבוגרים.

אדם העולה לאתר 'יד לשריון' בלטרון פוגש את דמותו של הנופל. שמו, פניו, חיוכו, דרגתו, יחידתו, מעשיו, הישגיו, מכלול חייו, סיפורו של היחיד. וברקע, אדם הבא לכבד את נופלי השריון, פוגש את עולמם הצבאי, המקצועי, עולם השריון בכללותו ועולמו של חיל השריון בצה"ל. כאן מוצגות בפניו מורשת הקרב של חיל השריון, מן הימים של הקמת המדינה ועד עצם היום הזה, התרומה המכרעת של השריונאים לכל ניצחון, האיכות המיוחדת של האדם שבטנק. רוח השריון, מפקדיו וחייליו מפעמת באתר.

רוח זו לא נוצרה ביום אחד. רבים השתתפו ביצירתה, כל אחד בדורו, כל אחד בדרכו, בבניין הכוח, במלחמות ובביטחון השוטף. חלק מרוח השריון נחצבה מן האיכות המיוחדת של מפקדים וחיילים, אנשי מעלה, דמויות מופת, בכל שנותיה של המדינה, בכל התקופות של חיל השריון. אולם חלק מרוח השריון נחצב מן המסורת המיוחדת של הלוחם היהודי, לדורותיו.


מהו אתר "יד-לשריון" בלטרון?

אתר יד-לשריון ממוקם בלטרון ליד הכביש הראשי מת"א-יפו לירושלים. ייחודו של האתר טמון במקומו בהיסטוריה:

* האתר שימש כשדה קרב בתקופת התנ"ך במלחמות יהושע בן-נון נגד מלכי האמורי ובספר יהושע כתוב: שמש בגבעון דום וירח בעמק אילון".

* אזור האתר שימש כשדה קרב בתקופת המכבים במלחמתו של יהודה המכבי נגד צבאו של אנטיוכוס ומפקד צבאו גורגיאס, היכה בהם והניסם אל הים. ובספר משלי כתוב "כי בתחבולות תעשה לך מלחמה".

* חטיבה 7, החטיבה המשוריינת השנייה שהוקמה במהלך מלחמת העצמאות, לחמה כאן, בלטרון, על פתיחת הדרך לירושלים הנצורה. קרבות אלה הכריעו את גורל מלחמת העצמאות כשבירתנו ירושלים משוחררת.

* כאן לחמנו אחת ולתמיד במלחמת ששת הימים והאזור שוחרר מידי הצבא הירדני.

מה כולל אתר ההנצחה "יד-לשריון"?

* בראש וראשונה יש באתר מכלול ההנצחה ובו: כותל השמות - עליו חקוקים שמותיהם של אלפי חללי חיל-השריון בכל מערכות ישראל; שער הגבורה בו מוקרנות תמונותיהם של כל החללים כל שעות היממה כל השנה; מגדל הדמעות - יצירתו של האמן דני קרוון; מעמד היזכור היומי בו מתקיימת אזכרה לכל החללים שנפלו באותו יום לפי התאריך העברי; גלעד תולדות החיים - בו ניתן לקבל מידע על כל חלל; ובית-הכנסת בצרור החיים - בו מתקיימות תפילות יזכור.

* אודיטוריום המרכבה - אולם מרהיב בו מוקרן 'מיצג השריון' סימולטנית על 9 מסכים.

* אמפיתיאטרון פתוח בקיבולת של עד 12,000 איש המשמש לכנוסים, עצרות, טקסים ועוד.

* מוזיאון הרק"ם הפתוח - ובו תצוגה מרהיבה של יותר מ-150 טנקים וכלים משוריינים שונים.

* קריית חינוך - הקריה תשרת עד 250 לומדים במחזור בתנאי מגורים מלאים, ויילמדו בה חיילים, תלמידים ובני נוער יהודי מחו"ל. כבר כיום מתקיימת באתר פעילות חינוכית עניפה של חיילים ותלמידי בתי-ספר בתחומים של הכרת הארץ ואהבת הארץ, מורשת הקרב של לוחמי השריון והנצחת חללי השריון, שדאות, חקר נדידת הציפורים ועוד.

* פארק העוצבות המשוריינות - בו מוקמות אנדרטאות חטיבתיות לסיפור מורשתם של הלוחמים ולכבודם.

* מוזיאון משעול הזמן - שבהקמה. המוזיאון יספר את חלקו של חיל-השריון במערכות ישראל ויסיים בחוויה של צוות טנק במלחמה.

* אנדרטת בנות-הברית - המסמלת הצדעה של חיל-השריון הישראלי לחילות השריון של בנות-הברית שהביסו את המפלצת הנאצית במלחמת העולם ה-2. זוהי אנדרטה יחידה מסוגה בעולם. באנדרטה מוצבים 3 טנקים של מלחמת העולם השנייה (אמריקאי, רוסי ובריטי) המונחים על גבעת סלעיים ענקיים ולצידה של האנדרטה שורת הדגלים של כל המדינות שלחמו באויב הנאצי.

* מוזיאון הלוחם היהודי במלחמת העולם השנייה - שיוקם בצמוד ל'אנדרטת בנות-הברית' ויספר את מורשתם וסיפור גבורתם של היהודים שלחמו במסגרת בנות-הברית במלחמת העולם ה-2. בשלב זה מתקיימת תערוכת קבע בנושא ובה מוצגים, תמונות ומידע רב על הלוחם היהודי במלחמת העולם השנייה.

הפעילויות העיקריות ב"יד-לשריון"

באתר "יד-לשריון" מבקרים בכל שנה כ-350,000 איש, מהם כ-70,000 תלמידי בתי-ספר בכל הגילים, משלחות בכירות מחו"ל ותיירים מהארץ ומחו"ל.

בתי-הספר מקיימים באתר פעילות ענפה הכוללת סיור בנושא הנצחה ומורשת, טקסי הנצחה, פעילויות בתחומי ידיעת הארץ וטבע, התמחות בנושא צפרות, מחנאות ושדאות ופעילות בנושא ההיסטוריה של העם היהודי באזור.

פעילויות אחרות כוללות טקסי סיום של בתי-ספר ושל קורסים צבאיים, עצרות של יחידות צבאיות וגופים אזרחיים, צעדות בנושאי מורשת, היסטוריה, ידיעת הארץ וטבע, כנסים והשתלמויות של גופים צבאיים ואזרחים, לרבות של מורים במערכת החינוך.

בכל האירועים המפורטים מקדימים סיור באתר והקדשת זמן ותשומת לב לנושא הנצחת הנופלים.

עמותת "יד לשריון" בלטרון, שהוקמה לפני כעשרים וחמש שנים, פועלת כל ימות השנה בהתנדבות וממשיכה במאמץ ההנצחה, החינוך לערכים וחיזוק הקשר של הדור הצעיר לעברו.


התקשרות לעמותת "יד לשריון":

טלפון: 08-9255268

פקסימיליה: 08-9255186

דואר אלקטרוני: info@ yadlashirion.com או

res@ yadlashirion.com

אתר האינטרנט: www.yadlashirion.com

המען למכתבים: "יד לשריון" בלטרון, ת"ד 745 לוד, 71106

כתובת העמותה: "יד לשריון" בלטרון, ד"נ שמשון, 99762


חזרהשלחו לחברהדפיסו


:שם
:דוא"ל