קישורים מפת האתר

ביד לשריון נחנכה הערב תצוגת מלחמת יום הכיפורים, בתרומתו הנדיבה של סמל מיל' משה לוי בעל עיטור הגבורה ממלחמה זו

ביד לשריון נחנכה בטקס מרגש תצוגת מלחמת יום הכיפורים, בשיטת המוזיאון הפתוח, ביום א' 28 בספטמבר 2008. התצוגה מכילה לוחות מתכת ועליהם תיאור מהלכי המלחמה בחזית הצפון והדרום, מפות וצילומים, וכן שלושה עשר סיפורים מרגשים ומיוחדים על לוחמים בודדים, צוותים ויחידות עד גודל פלוגה, בתוכם סיפוריהם של טנק הקצינים וטנק הצוערים. תצוגה זו היא הראשונה מתוך קבוצה של תצוגות על מלחמות ישראל שיוקמו בהמשך ביד לשריון.

בחלל הפנימי של המיצג עמוד מרכזי בעל 6 צלעות. על צלעות אלה מובאים בקצרה סיפורי גבורה המייצגים את לחימת השריון כולו במלחמה.
הוועדה שבחרה את 12 הסיפורים החליטה שיובאו סיפוריהם של האנשים הבודדים, הצוות הבודד ובמקרה אחד חריג סיפורה של פלוגה שלמה.
בכל אחת מהצלעות שלט זיכרון המתאר בטקסט את האירוע. 12 סיפורי הגבורה שנבחרו כמייצגים את לחימת השריון במלחמת יום הכיפורים הם:
רמי מתן - לחימה עיקשת וחילוץ תחת אש
יעקב צ'סנר - לחימה מול כוח עדיף
פלוגה י' - ממשיכים ללא חת
טנק המג"ח הראשון שצלח את התעלה
טנק הקצינים וטנק הצוערים
עידו מור - מופת בלחימה ודבקות במשימה
צביקה רק - לחימה בחרוף נפש
אילן גדרון - אומץ ותושיה למופת
יואב יקיר - לחימה עד כלות
אמנון שרון - סוד המרכבה שהתממש
שאול מוזס - הטנק שהציל את מוצב בודפסט
אמי פלנט - לחימה בחירוף נפש בעמק הבכא

ביום הכיפורים ב-6 באוקטובר 1973 בשעה 13:50 הוטלה ישראל למערכה שגרמה לרעידת אדמה - המלחמה הנוראה והבלתי צפויה. הזעזוע היה קשה. המלחמה שפרצה בהפתעה בהתקפה של צבאות מצרים וסוריה גרמה לאבדות כבדות ולתחושה קשה בעם כולו. במלחמה זו התגלו השריונאים במלוא עוצמתם, אמונתם ודבקותם במטרה. 1492 מלוחמי השריון ומפקדיו נפלו במערכה ואלפים מהם נפצעו. מעשה גבורתם חקוק בפנתיאון הגבורה של העם היהודי.

תצוגת מלחמת יום הכיפורים שנחנכה ביד לשריון היא פינת מורשת שבה יחוש כל המבקר בה את הימים הקשים ההם, והדור הצעיר ילמד מורשת זו.

השתתפו בטקס גיבור ישראל סמל מיל' משה לוי, בעל עיטור הגבורה על לחימתו במלחמת יום הכיפורים בגזרת סיני, ובני משפחתו, שבתרומתו הנדיבה הוקמה התצוגה; רב-אלוף מיל' אמנון ליפקין-שחק הרמטכ"ל ה-15, אלוף גרשון הכהן מפקד המכללות בצה"ל; האלופים במיל' שלמה שמיר, חיים ארז יו"ר עמותת יד לשריון, עמוס חורב, עמוס ירון, משה עברי-סוקניק, יוסי בן חנן, עמנואל סקל; גיבורי ישראל תא"ל מיל' אביגדור קהלני ואל"ם מיל' צביקה גרינגולד (כוח צביקה) - שניהם בעלי עיטור הגבורה ממלחמת יום הכיפורים; משפחות שכולות, קצין השריון הראשי תא"ל אגאי יחזקאל, מפקדים וחיילים בסדיר ובמילואים; ושוחרי הפנימייה הצבאית כיום (יש בתצוגה סיפורים על ארבעה מבוגרי הפנימייה הצבאית במלחמת יום הכיפורים).

בטקס נשאו דברים אלוף מיל' חיים ארז יו"ר עמותת יד לשריון, שאמר בין השאר: "עם ישראל נוטה לזכור את הכשלים של ראשית המלחמה ולא את הניצחון הצבאי המרשים שהושג בזכות לחימת החיילים והמפקדים. אנחנו שלחמנו שם זוכרים שהיה זה ניצחון צבאי שאין דומה לו בעולם. כעבור עשרה ימים מפתיחת המלחמה בהפתעה גמורה לצה"ל עברנו להתקפה והמלחמה הסתיימה כאשר צה"ל מרוחק כ-100 קילומטר מקהיר וכ-40 קילומטר מדמשק. ניצחון ענק זה הושג בזכות הלוחמים בכל ולוחמי השריון בפרט. משה לוי גיבור ישראל הוא אחד מלוחמי השריון שבזכותם הושג ניצחון זה. התצוגה ממחישה את ההישגים של המלחמה ואילו הגבורה שהתגלתה לאורכה תשמש כעמוד האש לדורות הבאים".

אחריו נשא דברים הרמטכ"ל לשעבר רב-אלוף מיל' אמנון ליפקין-שחק שהתמקד בשלושה דברים: באתר יד לשריון שאין כמוהו כאתר פעיל המביא רבבות תלמידים וצעירים ומקנה להם ערכי חינוך ומורשת, במלחמת יום הכיפורים שהייתה המלחמה שבה הלוחמים הצעירים נטלו על עצמם בחירוף נפש את הלחימה הקשה, ואת משה לוי גיבור ישראל שהפך לידידו ובזכותו הוקמה תצוגה זו.


הרמטכ"ל לשעבר רב אלוף אמנון ליפקין-שחק נושא דברים.

תא"ל מיל' יום-טוב תמיר שהיה מג"ד 9 בגזרת צפון תעלת סואץ במלחמה. יום-טוב שימש ראש ועדת התכנים לתצוגה זו שבה השתתפו גם אל"ם מיל' בני מיכלסון ואל"ם מיל' שאול נגר. בדברים שנשא יום-טוב הוא אמר: "ביום הכיפורים הקרוב ימלאו 35 שנים למלחמת יום הכיפורים שנפתחה בהפתעה גמורה. ההלם נחת בראש וראשונה על הכוחות הסדירים הדלילים שעמדו לבדם בפתיחת המלחמה. בהמשך התעשת צה"ל ויחד עם כוחות המילואים, ובעיקר על ידי כוחות השריון, השתנתה התמונה שהפכה בסופה לניצחון צבאי בשתי הגזרות. מימוש הרעיון של התצוגה שתמחיש את המלחמה ואת חלקו המכריע של השריון בתוכה לא היה פשוט. לנגד עינינו עמד הרצון להציג באופן ברור לכל מבקר מה קרה במלחמה ומה עשה השריון, ובראש וראשונה להדגיש את חלקו של האדם הלוחם. לכן בליבו של המיצג מופיעים שלושה עשר סיפורי קרב, שרובם לא ידועים, ואשר מציגים את האדם החזק מן הפלדה. הסיפורים נבחרו על ידי ועדת התכנים מתוך מאות סיפורי גבורה שאינם מוצגים כאן. חלק מהאנשים שסיפוריהם בתצוגה נמצאים איתנו בטקס זה. התצוגה הפכה למציאות הודות לחברי ועדת התכנים, וכן הודות לעודד קפליוק שהכין את הסרטון המוצג בה, צוות המעצבים בראשות מולי בן-ששון עם רעייתו בלהה ובנו רועי שסבלו אותנו שלוש שנים של שינויים ותהפוכות רק מהרצון להגיע למושלם, והודות לאנשי הביצוע - רהיטי הגליל בראשות אבנר. ובראש כולם משה לוי גיבור ישראל שבלעדיו לא הייתה קמה תצוגה זו. ברצוני לסיים בקריאת שיר לזכר הנופלים שכתב נתן יונתן ששכל המלחמה זו את בנו ליאור. סג"ם ליאור יונתן היה מפקד מחלקה בגדוד שלי, גדוד 9 והיה בין הנופלים הראשונים בגדוד במלחמת יום הכיפורים, בגזרה הצפונית של תעלת סואץ. ראיתי אותו בנפלו בטנק לידי, אחד מ-67 חללינו במלחמה. השעה הייתה שלוש אחר הצהריים ושעונו נעצר בשעה שנפל. וזה דבר השיר:

קהל בתצוגה

"תמיד אוקטובר
שתיקת קוצים ואנשים
ואימת הלילה השישי
כשהשתתק השעון וחשכו הרואות
והלב חדל והטל אכל את הברזל
והברזל אכל את הדם
והאלחוט חתם מילים אחרונות בקול צרוד
פותח באש
ואחרי האש רעש ואחרי הרעש קול דממה דקה
ומאז מחכים בחגור מלא בחלון קיץ אחר
ואוקטובר ששוכח אותם אחרי הקציר
ואוקטובר שזוכר..."

מיצג זה יהווה חלק מזיכרון לחברינו שאינם.

אחריו נשא דברים קצרים משה לוי גיבור ישראל שהצביע על כותל השמות וציין כי כל הלוחמים שנפלו במלחמה ושמם חרות על כותל זה הם בין הגיבורים. קצין השריון הראשי תא"ל אגאי יחזקאל הדגיש את האימונים ואת המוכנות של צה"ל כיום ואת הדוגמה החינוכית של הדורות הקודמים המשמשת אור לדור הנוכחי של הלוחמים. עוד נשא דברים המעצב מולי בן ששון שתיאר את גיבוש התצוגה והקמתה.

משה לוי גיבור ישראל ובני משפחתו בגזירת הסרט בתצוגה.

תודה מיוחדת לאנשי הצוות המנוסים של אתר יד לשריון שלא חסכו מאמץ בכל פרט ארגוני ולוגיסטי, והעמידו טקס מרשים ומרהיב כיאה למעמד מרגש זה.

את הטקס הנחה חבר העמותה, המנחה הוותיק באירועי השריון זה כעשרים שנה - אליהוא בן און (שהיה לוחם שריון סדיר במלחמת יום הכיפורים (סא"ל מיל' ותנ"ץ בדימוס). בטקס הושמעו שירים מרגשים מפי הזמרת והשחקנית רילי, מלווה בגיטריסטית אֵמי קיסר.

(כתבה מורחבת על התצוגה והטקס תופיע באתר זה בעוד מספר שבועות).

כיצד הוקמה תצוגת מלחמת יום הכיפורים

כשלוש שנים עסקנו במלאכה עד שמראות הרוח הפכו למציאות. למדנו בתהליך העבודה כי הדקדוק הפנימי המורכב של הזיכרון והפיכתו למבע חזותי, הוא עניין מורכב, וכי מלאכת ההפשטה והמשימה להעביר את המסר בקודים פשוטים ונהירים, מחייבות תהליך הבשלה ארוך.

את התצוגה אפשר לקרוא כלוח אירועים רציף כששתי החזיתות צפון ודרום מוצגות במקביל. שאלות מחייבות, כגון: עמידות בשטח חשוף המוּעד לפגעי מזג אוויר ותרשימי הזרימה של המבקרים - העסיקו אותנו ואנו מאמינים שבאו על פתרונן.

אופיו המיוחד של המוקד, בהתייחס לתצוגה הפתוחה במרחב כולו, הוא הממד האנושי המשולב בו, הן בתמונה והן בסיפורת. אנו תקווה כי תצוגה זו תהיה ללוחמים ולבני המשפחות יעד זיכרון למורשת קרב, ותהיה יד ושם לבני משפחות הנופלים. אנו מקווים שהשילוב של עובדות היסטוריות וסיפורי מופת, ימשוך את בני הנוער לעיון מעמיק בתצוגה זו, ותושג המשימה לחינוך דור העתיד על ברכי מורשת השריון המופלאה.

הנני אחד משלושה נציגים בצוות הסטודיו; בלהה רעיתי ובננו רועי - שגם הוא שריונר - עשו במלאכה ימים ולילות כימים, ולהם תודה. פגשנו בעבודה על המוקד חבורה מופלאה של אנשים: משה לוי, שבסבלנות רבה ובאמונה בפרויקט, נתן לנו את ברכת הדרך הארוכה; חיים ארז, מנשה ענבר יום טוב תמיר, בני מיכלסון ושאול נגר שליוו אותנו בתבונה רבה וברוח חברית. תודה שלוחה למזל, שתיאמה בינינו ועשתה בכך לעיתים את הבלתי אפשרי. תודה ליעקב שגיא על הפיקוח המדוקדק, והערכה רבה רבה לאבנר סבג על ההפקה המקצועית.

אכן, בזכות כל אלה ורבים נוספים הפכו מראות הרוח למציאות מרגשת.

מולי בן ששון

דבר הקשנ''ר - תא"ל אגאי יחזקאל

רב-אלוף במילואים אמנון ליפקין שחק, יו"ר העמותה אלוף חיים ארז, אלוף עמנואל סקל, אלוף יוסי בן חנן, אלוף שלמה שמיר, מנכ"ל העמותה תא"ל מנשה ענבר, חברי העמותה, מפקדים, אורחים בני משפחת לוי, והעיקר - משה גיבור ישראל - לכולכם היו ברוכים כולם.

יום הכיפורים לבני דורי הוא בעל שתי משמעויות עיקריות: האחת, חג בישראל ויום של חשבון נפש, סליחות וצום, והשנייה הוא מלחמת יום הכיפורים או יום הכיפורים של חיל השריון שבה התעצבו במידה רבה אמות מידה וערכים של גבורה שעליהם גדלנו והתחנכנו.

ב-6 באוקטובר נעלה שוב לאתר יד לשריון לכבד את זכרם של חללינו במערכות ישראל כולן, והשנה בחרנו שהטקס יעמוד בסימן שישים שנות גבורה של חיל השריון, כאשר המוטו המרכזי הוא שמאז 1948 ועד 2008 השמות מתחלפים אבל הרוח, הרוח נשארת.

סיפורך, משה, אשר תומצת בדברי אליהוא בן-און, הוא הסיפור שאנחנו מספרים לדור הלוחמים הבא. חדשות לבקרים נדמה לנו, הבוגרים, כי הציניות פשטה בקרב בני הנוער, ולא כך היא; אני רואה אותם מתחת לכול השמות ובזמן האזנה לסיפור או למורשת ואני יודע שהם מקשיבים קשב רב, ומפנימים כי עת הדור שלהם הגיעה.

גבורתך משה מבטאת בצורה החדה ביותר את הערכים שאותם נדגיש בטקס הזיכרון וביום יום, בעת שנסביר ללוחמינו את המצופה מהם - נחישות, דבקות במשימה וחתירה למגע. סיפורך הוא הדלק הרוחני והקוד המוסרי להנעת חיילנו באתגרי המחר.

כבוד גדול הוא לי להצדיע לך ולפועלך, יישר כוח. הנני מאחל לך מכאן עוד שנים של עשייה לביטחון עם ישראל.

אסיים בברכת החלמה לפצועינו, ולפדיון שבויינו כולם, וגלעד שליט בתוכם, במהרה בימינו אמן.

חזרהשלחו לחברהדפיסו


:שם
:דוא"ל