קישורים מפת האתר

מרכז מידע לטרון

דבורי בורגר

"וישן, מפני חדש תוציאו" - פרויקט הדיגיטציה יצא לדרך בהילוך גבוה

אחד האוספים המבוקשים ביותר במרכז המידע הינו אוסף הסרטים. אוסף זה כולל למעלה מ-1500 כותרים בנושאים הבאים:

§ שריון - מורשת חיל השריון, טכנולוגיות שריון, תורת לחימה, אימונים, תרבות והווי, מנהיגות ופיקוד, מפקדים ולוחמים, ערכי לחימה, גבורה והנצחה;

§ תולדות היישוב בארץ ישראל לאורך הדורות, תקומת העם היהודי במולדתו, חברה בישראל;

§ אירועי חיל השריון וחילות נוספים המתקיימים ביד לשריון;

§ אירועים ביד לשריון ביוזמת עמותת יד לשריון;

§ פעילויות ייחודיות לתלמידים ולמלש"בים (מיועדים לשירות ביטחון) ביד לשריון;

§ תוכני הדרכה בעמק איילון וסביבותיו בהקשרים היסטוריים, גיאוגרפיים ונוספים;

§ הדרכה, הסברה והשכלה.

אוסף הסרטים הייחודי משרת את סגלי החינוך, ההדרכה והפיקוד בצה"ל ואת הסקטור האזרחי - אנשי אקדמיה ומחקר בתחומים היסטוריה וטכנולוגיה, מורי דרך, אנשי חינוך, תלמידים ובעלי עניין אחרים. בשנים האחרונות גברו הפניות של ערוצי הטלוויזיה השונים וחברות הפקה של סרטים לשימוש בסרטים מהאוסף הייחודי.


פרויקט הדיגיטציה

בשנת העבודה 2008 הוגדר יעד מרכזי למרכז המידע לטרון: המרת הסרטים הקיימים בפורמט אנלוגי - VHS, SVHS, BETA ו-UMATIC לפורמט דיגיטלי - קובצי וידאו דיגיטלים, המאוחסנים ב-DVD ובדיסקים קשיחים. יעד זה נותן מענה לצרכים ההכרחיים הבאים:

§ הצלה - הצלת המידע המתועד בקלטות הוידאו. תוחלת החיים של קלטות הוידאו מוגבלת וחלק ניכר מהסרטים הוקרן פעמים רבות עד כדי שחיקה המורגשת באיכויות הטכניות. עם המעבר לפורמט הדיגיטלי ישתמרו החומרים לאורך זמן.

§ שיפור השירות וייעולו - המרמ"ד מצטיין במתן שירותי מידע ובכלל זה שכפול סרטים. זאת כמובן בתנאי שאינם מוגנים בזכויות יוצרים, אינם פוגעים בזכויות הפרט ושלא חלים עליהם מגבלות ביטחון שדה.

§ כעת, משעובר האוסף בהדרגה לפורמט דיגיטלי אפשר לצרוב את הסרט לדיסק והעותק הצרוב אינו "מאבד דור" - תופעה המוכרת היטב בהעברה אנלוגית מקלטת לקלטת. זאת ועוד, פעולת הצריבה מהירה יותר מפעולת ההקלטה "בזמן אמת", העשויה להימשך זמן רב מאוד.

§ עדכניות - המעבר המלא לפורמט דיגיטלי מבשר את ההיצמדות לפורמט העכשווי השכיח באוכלוסיה ותיקה כצעירה, העושה שימוש במדיה הזו באמצעות הממשקים השונים להפעלת סרטים במחשבים האישיים וצפייה במרקע באמצעות מכשיר DVD .

§ אחסון ונגישות - למותר לציין את היתרון של הקומפקטיות של ה-DVD ויחידות אחסון מרוכזות (דיסקים קשיחים) ביחס לקלטות הוידאו הביתיות VHS / SVHS וכל שכן הפורמטים האולפניים. עובדה זו מקלה מאוד על תצוגת הסרטים לשירות המשתמשים בשיטת המדף הפתוח הנהוגה במרמ"ד ובאחסון הגיבויים.

בשלב ראשון הומרו ל-DVD כ-230 סרטים בפורמט אולפנים / מאסטר (BETA ו-UMATIC) באולפני "גמא-רו וידאו" בתל-אביב. במקביל נותן לנו "פוטו יוסי את עוזי" באשקלון שירותי המרה שוטפים של המרה דיגיטלית של סרטים בפורמאט VHS, SVHS. בשלב הבא יומרו כל סרטי הוידאו בסדרת "תיעוד ותיקים" - למעלה מ-150 ראיונות עם מפקדי שריון ותיקים שאותם מקיים היסטוריון עמותת יד לשריון סא"ל (מיל') ד"ר עמיעד ברזנר.

מרמ"ד לטרון הצטייד במערכת מקומית להמרה של סרטים המוקלטים בקלטות VHS ל-DVD לצורך התקדמות בפרויקט.


קטלוג הסרטים

מהדורת הטיוטה של קטלוג המרמ"ד עומדת היום על כ-1,100 כותרים. רוב הכותרים הם סרטים בפורמט VHS ובמסגרת פרויקט הדיגיטציה יומרו כל הסרטים ל-DVD. כמו כן, עדיין ממשיכים להיקלט בקטלוג כ-400 כותרים נוספים בפורמט אנלוגי ודיגיטלי. בשנת 2009 צפויה להסתיים עבודת התיעוד של כל הסרטים ותופק מהדורה מרשימה של קטלוג מודפס (במספר כרכים), שתופץ ליחידות צה"ל ולגופים נוספים אשר יפנו בבקשה לקבלו.

§ לפי שעה, המעוניינים במהדורת הטיוטה של קטלוג הסרטים (בכל שלב בתיעוד) מוזמנים לפנות למרמ"ד ל"דבורי בורגר" בטלפון 08-9784302/4 או בדוא"ל אזרחי info@yadlashiryon.com   ולבקש כי יישלח אליהם (כקובץ excel), או לפנות בדוא"ל צבאי.


אחריות לאומית

עמותת יד לשריון רואה בשימור אוסף הסרטים ערך לאומי ממדרגה עליונה. פרויקט זה זכה לעידודו של מנכ"ל עמותת יד לשריון, תא"ל (מיל') מנשה ענבר, שהקצה את התקציבים הדרושים. בכך באה לידי ביטוי אחריות למקורות מידע רבי-ערך, שאפשר לעשות בהם שימוש זמין כיום עם הטכנולוגיות העכשוויות ובראייה קדימה ישתמרו וישמשו את חיל השריון לשנים רבות, עד להתפתחות הטכנולוגית הבאה בתחום שימור וידאו.

חזרהשלחו לחברהדפיסו


:שם
:דוא"ל