קישורים מפת האתר

הסתיים תרגיל ענק של חטיבת המילואים "מרכבות הפלדה"

חטיבת השריון "מרכבות הפלדה" תרגלה במרכז לאימוני יבשה. בתרגיל השתתפו גם כוחות הנדסה, פלס"ר שריון ולוחמי חי"ר מגדוד חרב ומבה"ד 1.


כתב: יונתן מלאמנט, תאריך: 4.12.2008

 

חטיבת "מרכבות הפלדה", חטיבת שריון במילואים של פיקוד הצפון, סיימה אתמול (3 בדצמבר 2008) תרגיל מסכם בלש"ביה שבמרכז הלאומי לאימונים ביבשה. מאות חיילים, השתתפו בתרגיל רחב ההיקף שהתפרש על חלק נרחב של דרום הארץ, ונמשך כשבועיים. בתרגיל השתתפו גם כוחות הנדסה, פלס"ר שריון, חיילים מגדוד חרב, וכוח מבה"ד 1.


הרמטכ"ל בתרגיל (צילום דובר צה"ל)


אתגר משמעותי

האימונים כללו לחימה בלילה וביום, ניווטים ארוכים, איתור אויב ותרגול צורות הקרב השונות בהן השמדה, כיבוש והתקדמות. מפקד התרגיל הוא מפקד החטיבה, המשמש בסדיר גם כמדריך בקורס קמ"ג-קמ"פ, אל"ם צביקה צורן. "זה אתגר משמעותי לחטיבה ואני חושב שהחטיבה עמדה בו בכבוד", אמר. "החבר'ה פה הם הטובים שבבנינו, לוחמים שבאים לתרום וזה לא טריוויאלי. המוטיבציה גבוהה ושיעור ההתייצבות למילואים גבוה. כולם מבינים את האחריות שלהם כלפי מדינת ישראל. התרגיל היה טוב ומלמד, שתרם לנו הרבה. ראינו את הפערים וגם איפה אנחנו חזקים. נדע להתכונן למלחמה וזה מה שחשוב".השחר עולה תחת רשת ההסוואה (צילום הדס בן-שושן)

ראשונה במאל"א

שיא התרגיל היה בלילה שבין שלישי לרביעי. אז נערך תרגיל בהיקף מלא של כל החטיבה כנגד בִּיוּם כוחות איוב שביצעו חיילי מל"י. מטרת התרגיל היתה השתלטות על שטח והתקדמות לעבר מאל"א - מתקן האימונים ללוחמה אורבנית - וטיהורו מכוחות אויב. במהלך התרגיל התמודדו המתרגלים עם חוליות נ"ט, בורות ממולכדים נגד טנקים, וניסיונות לחטיפת חיילים. לאחר השתלטות השריון ופתיחת ציר לוגיסטי, נכנסו אליו חיילי חטיבת החי"ר מבה"ד 1. בסיומו של התרגיל הגיע הרמטכ"ל רא"ל גבי אשכנזי לחמ"ל שהוקם בפאתי מאל"א לפגוש את המפקדים.לוחמה בשטח בנוי במאל"א

חטיבה מאובזרת

"בעקבות מלחמת לבנון השנייה אנחנו מתמקדים ביכולות השריון בלחימה בשטח בנוי", הסביר אל"ם צורן. "קודם כל ראינו שזה אפשרי, אין מה לחשוש, גדודי חי"ר ושריון ביחד יכולים לאתגר הזה, ללא שום בעיה מיוחדת ואני בטוח שאם נדרש לאתגר הזה נדע לעשות אותו בצורה המיטבית. בתרגיל השתתפו כוחות שריון, גדודי חי"ר, הנדסה ופלס"ר. בקיצור, אנחנו מציגים פה חטיבה מאובזרת אל הקרב, שהתאמנה במשך שבועיים, למדה, השתפרה אבל יש לה עוד מה לעשות".


כפר אימונים

סג"ם תאמר חמוד פיקד על כוח החי"ר של חיילי גדוד חרב בתרגיל. "תפקידינו היה להיכנס לכפר ולכבוש את השטח והבתים שיכלו להוות איום על כוח השריון ולתת להם חיפוי. לי אישית כבר יצא להתאמן במל"י, אבל בשביל רוב החיילים זאת הפעם הראשונה, חלקם היו קצת המומים ובשוֹק לראות כפר שלם שנבנה רק למטרת אימונים. בסופו של דבר אימון במקום כזה מאוד תורם להם ומשפר אותם במבחינה מקצועית".


שת"פ אווירי

לצד קצין המודיעין, האג"מ והלוגיסטיקה, נכח בחמ"ל גם קצין של חיל האוויר, לתיאום הסיוע אווירי לכוחות, במסוקי קרב, כלי טיס בלתי מאוישים (כטמ"בים) וביכולות נוספות. "היום אנחנו מבינים שכל היכולות צריכות להיות מרוכזות בקרב היבשתי ולכן סיוע האוויר היה לטובת קרב היבשה", אמר אל"ם צורן, "ללא ספק זה משהו חדש, שאנחנו לומדים אותו, ושיתוף הפעולה היה טוב ויצר סינרגיה בעבודה."

חזרהשלחו לחברהדפיסו


:שם
:דוא"ל