קישורים מפת האתר
חדשות קודמות משנת 2009
זהו תיאור ספרותי של אירוע שהתרחש בפועל עם יוֹן דֶגֶן, בעת ששימש מ"פ שריון בגיל 19 במלחמת העולם השנייה. החיים והמוות והמחשבות שביניהם במהלך מלחמה ארוכה, שמהלכיה נקבעו כמה וכמה רמות מעל המבצעים אותם בפועל בשדה הקרב, משתקפים בכתבה ויש בהם מן המשותף לכל מי שחווה מלחמה כלוחם. לכתבה המלאה ראו כאן.
חיילי האימון המתקדם בחטיבה 460 עברו בוחן צוות מסכם. התחנות: עלייה לטנק, משמעת אש, הסוואה, טיפול בתקלות, פינוי פצוע, תודעת האויב, פריסת זחל וירי. לכתבה המלאה ולסרטון ראו כאן.
זהו סיפור מלחמה של לוחם מהשטח משלב הגיוס הבהול ועד לסיום המלחמה, המתואר מנקודת ראות חווייתית ובוגרת כעבור 36 שנים מהמלחמה. יש גם מספר תובנות אישיות על היבטים חשובים מן המלחמה. לכתבה המלאה ראו כאן.
מר ג'ייסון אריסון, העומד בראש קרן אריסון התארח ביד לשריון ביום 29 בדצמבר 2009. ליוו אותו בביקורו הגב' שלומית דה פריס המשנה למנכ"ל הקרן ומר שמואל ויינגלס מהמוסד לביטוח לאומי. לכתבה המלאה ראו כאן.
במבצע "קלחת 4 מורחבת" פשטו בספטמבר 1972 כוחות משולבים של פיקוד הצפון על ריכוזי מחבלים במרכז דרום לבנון. במבצע נפגעו כוחות צבא לבנון, מחבלים ומספר אזרחים. האם השיג המבצע את מטרתו? האם היה בכך רמז למלחמת יום הכיפורים שנה אחר כך? האם יושמו לקחים מלחימה זו במלחמת הצפויה לנו עם החיזבאללה? לכתבה המלאה ראו כאן.
מיג'ור-גנרל (אלוף) מוריס רוז, בנו של רב ונכדו של רב, קודם ב-1941 לדרגת רס"ן ובאוגוסט קיבל 1944 פיקוד על דיוויזיית השריון ה-3. גנרל מוריס רוז נחשב טקטיקן מעולה ואיש שריון מבריק. ב-31 במארס 1945 נהרג בקרב. תפישת לחימתו וביצועיו בשדה הקרב כמפקד עוצבה משוריינת הפכו לנכס צאן ברזל של צבא ארה"ב. לכתבה המלאה ולסרטונים ראו כאן.
במסגרת פרויקט "אמץ לוחם" של האגודה למען החיל, אימצה חברת "אלקטרה מוצרי צריכה בע"מ" את גדוד סופה (53) של חטיבת ברק (188). לכתבה המלאה ראו כאן.
תיאור המעשה: בשעת הפעולה במצרים, במסגרת מבצע "קדש", נפתחה אש חזקה על הזחל"ם בו פיקד סמל שלמה ניצני. נהג הזחל"ם נהרג מיד. סמל שלמה ניצני לקח את הגה הזחל"ם ובאש החזקה נסע קדימה, חילץ מספר פצועים שנפלו מזחל"ם שנסע לפניו, העלה את הפצועים לזחל"ם וכל זאת תחת אש כבדה של האויב. לאחר מכן הפעיל מספר כלי נשק, שהיו בידי הפצועים, נגד עמדות האויב ושיתק אותן. על ידי פעולה זאת הציל חיי פצועים וחיי חיילי יחידתו. לכתבה המלאה ראו כאן.
שחרורה של ירושלים במלחמת ששת הימים, שבה נפלו 182 לוחמים, נעשה בזכות לוחמי שלושת חטיבות המילואים שהשתתפו במערכה (חטיבת החי"ר הירושלמית בפיקודו של אל"ם אליעזר אמיתי, חטיבת השריון הראל בפיקודו של אל"ם אורי בן ארי וחטיבת הצנחנים בפיקודו של אל"ם מוטה גור) ובסיועו היעיל והמשמעותי של חיל האוויר. לכתבה המלאה ראו כאן.
800 קצינים בכירים לשעבר חברים כיום ב"מכון לחקר לוחמת היבשה", שהוקם לאחר מלחמת לבנון השנייה ועוסק בפיתוח תורות לחימה (תו"ל). בהתחלה התקבל המכון בספקנות, אך מהר מאוד החלה עבודתו לזכות להערכה, והכנס השנתי הפך לציון דרך בלוח השנה, המאגד תחתיו את בכירי צה"ל ומאות נציגים מ-30 מדינות. לכתבה המלאה ראו כאן.
דברים שנשאה לזכרו של אחיה רס"ן חנוך רכלס כנען, שנפל במלחמת יום הכיפורים, בערב "שירי לוחמים" שהתקיים בערב יום הזיכרון תשס"ט בהיכל התרבות ברמלה. לכתבה המלאה ראו כאן.
מובאות בזה שתי תגובות לספר המרגש "על בלימה" - סיפורה של חטיבה 188 במלחמת יום הכיפורים. האחרת של בן עֹפרים והשנייה של תא"ל (במיל') עמי מורג. לכתבה המלאה ראו כאן.
שאול דוד, יליד מצרים, עלה לארץ כחייל בודד בנובמבר 1954. לאחר התאקלמות בקיבוץ גויס לשריון לפלוגה א' המיתולוגית של משה בריל (לימים אלוף משה בר-כוכבא), השתתף בקרב הנודע על סכר הרואיפה ועל לחימתו זכה לעיטור העוז. לאחר שחרורו מצה"ל בדרגת סא"ל גויס למספר תקופות למוסד וטיפל בנושא הכורדים בעיראק ובמשימות חשאיות הקשורות ליהודים במדינות ערב. לכתבה המלאה ראו כאן.
בכינוס שנערך בברלין בימים 15 - 17 בדצמבר 2009 בנושא "מורשת מלחמת העולם השנייה והשואה" הציגו נציגי עמותת יד לשריון את הקמת "המוזיאון ללוחם היהודי במלחמת העולם השנייה". לכתבה המלאה ראו כאן.
חברת IVECO האיטלקית זכתה בהזמנת ענק לנגמ"שים לצבא ברזיל, בשווי 2.5 מיליארד יורו, להספקת 2044 נגמ"שים חדשים. לכתבה המלאה ראו כאן.
"עוצבות ויחידות משוריינות של האויב סיכנו את מדינת ישראל בעבר, והעוצבות הניידות והמשוריינות שלנו הן שעמדו בפרץ והצילו את ישראל, כך במלחמת ששת-הימים וכך במלחמת יום-הכיפורים." כך ציין בשעתו אלוף ישראל טל. בהקדמה לספר "סיפור מלחמה" של רון זֹהר על מלחמת יום-הכיפורים הוא כותב: ..."אנחנו למדים מה גדולים כוח העמידה וכושר הלחימה העילאי של לוחמי חיל-השריון של ישראל. אנחנו מבינים כיצד הם עמדו מעטים מול רבים, ואיזה חוב חייבת ישראל ללוחמים האלה, אנשי השריון, המתים והחיים, הנכים והבריאים." לכתבה המלאה ראו כאן.
צבא רוסיה עומד להצטייד בטנקים מדור חדש העולה על טנקי טי-90 "לאחר שנת 2010", כך ציין מקור ממשלתי רוסי. כיום יש בשירות כוחות היבשה ברוסיה מעל 25 אלף טנקים, מתוכם טנקים מתקדמים מהסוגים טי-90 וטי-80 מהווים רק 30 אחוזים מהסד"כ, וגם אלה נזקקים לשדרוג קבוע במערכות נשק מודרני, מיגון ומערכות אלקטרוניות. לכתבה המלאה ראו כאן.
שתי רקטות נורו מעזה, ונחתו כנראה בשטחים פתוחים באזור העיר. במקביל, קיבלו שמונה מפקדים וחיילים ציונים לשבח על תפקודם ב"עופרת יצוקה". אלוף פיקוד הדרום גלנט אמר להם: "בזכות אומץ לבכם, אתם מהווים מגדלור ערכי ומודל לחיקוי". לכתבה המלאה ראו כאן.
"אחרי שנירה פגז אחד הסורים יברחו רק מהרעש של הפגז..." אמר חייל בפלוגת המילואים של סרן אמנון שרון, במוצאי יום הכיפורים תשל"ד. בבוקר שלמחרת מצא עצמו אמנון שבוי בידי צוות טנק סורי על ציר הנפט, לאחר שטנקים רבים מפלוגתו הושמדו, והתותחן הבוער שלו, שלמה טובי, שאותו חילץ מהטנק הפגוע והבוער, נהרג בידיו המחלצות של אמנון מצרור של מקלע סורי. שמונה חודשים היה אמנון בשבי הסורי הקשה, רובם בבידוד ובצינוק. הטראומה היא לכל החיים. לכתבה המלאה ראו כאן.
ב-11 ימי קרב במלחמת יום הכיפורים לחמה חטיבת השריון 205, בגדר 'מעטים מול רבים' ובאמצעי לחימה מיושנים תוך שהיא גוברת על אויב נחוש ומשופע בציוד בזכות נחישות גבוהה ורוח הלחימה שפיעמה בחיילים ובמפקדים. המחיר היה כבד במפקדים, בחיילים ובציוד לחימה. החטיבה תפקדה כמערכת משומנת והפיקה מעצמה את מרב העוצמה בכל הרמות. לכתבה המלאה ראו כאן.
בפרוץ מלחמת יום הכיפורים שימש רס"ן שמוליק אסקרוב, סמג"ד 53 בחטיבה 188, בראש כוח עצמאי, מול מאמץ הפריצה הראשי של הסורים. כעבור 5 שעות לחימה, לאחר שהשמיד לבדו יותר מ-30 טנקים סורי - נפצע בחזה ובצוואר ופונה לבית החולים בצפת. בבוקר יום 8 באוקטובר נטש פצוע את בית החולים, הקים כוח טנקים חדש והצטרף ללחימה המכרעת בעמק הבכא. בעיצומו של הקרב ב-9 באוקטובר, נפצע פציעה שנייה ואנושה: כדור פילח את ראשו מצד לצד דרך קסדתו. כיום הוא ממשיך להילחם בפציעה הקשה ובתוצאותיה. לכתבה המלאה ראו כאן.
חנוכה, גבורה וסופגניות הולכים יחד. סופגניות אתם יכולים לספק לעצמכם לבד, את הדלקת נרות ליקטנו עבורכם מצה"ל וגם... מנושאת המטוסים האמריקאית הארי טרומן. לכתבה המלאה ראו כאן.
רכב לא מאויש חדשני ומפתיע בביצועיו נבחן על ידי צבא ארצות הברית כמלווה שיירות, מטפל במטענים ואף מגן על עצמו מפני מתפרעים. הניידות והזריזות מפתיעים והתאוצה לא מביישת גם רכב חדיש. והכל התחיל במוסך אחורי כלשהו עד שהתגלה הפלא. לכתבה המלאה ראו כאן.
כל טנקיסט מכיר את הביטוי "בדיקת עצם חשוד", והבדיקה היא כמובן באש. מסתבר כי לא כולם נוהגים כך, והתוצאות טופחות על פניהם. לפניכם שני סרטונים מפעילות צבא רצות הברית בעיראק, במטפלים בעצם חשוד המעמיד פני רכב תקוע ותמים. לכתבה המלאה ולסרטונים ראו כאן.
במערכת הביטחון מקווים שכספי הסיוע האמריקאי יממנו חלק ניכר מן הפרויקט. המפסידות הגדולות: התעשיות הישראליות. לכתבה המלאה ראו כאן.
להלן לקט דצמבר 2009 של ידיעות בנושאי שריון שהתפרסמו לאחרונה בתקופונים בינלאומיים. החומר מובא באדיבות לקט מו"פ היוצא לאור על ידי משרד הביטחון/מפא"ת, בעריכת אל"ם (במיל') יעקב צור. לכתבה המלאה ראו כאן.
השריון ככוח מרכזי ביבשה זכה להנצחה בסדרה של תריסר מדליות רשמיות של מדינת ישראל, הנקראת "השריון עשה היסטוריה". המדליות מנציחות את הטנקים העיקריים של חיל השריון הישראלי, שכל אחד מהם הטביע את חותמו בתולדות המדינה ומזוהה עם תקופת הפעלתו. עוד מדליה מוקדשת לאתר יד לשריון בלטרון, כביטוי להנצחת הנופלים ולמורשת השריון. לפניכם מבט על ההיסטריה של השריון דרך המדליות היפהפיות. לכתבה המלאה ראו כאן.
יום העיון השנתי לצפרות יתקיים כאירוע חגיגי לציון 30 שנות צפרות 1979 - 2009, באוניברסיטת תל אביב, במעמד פרופ' דניאל הרשקוביץ שר המדע והטכנולוגיה, ביום שלישי, ד' חנוכה, כ"ח בכסלו תש"ע, 15 בדצמבר 2009. השנה ישתתפו ביום העיון גם 5 מרצים מובילים בתחומם מחו"ל שהרצאותיהם ילוו בתרגום סימולטני. לפרטי הרשמה ותכנית הכנס ראו כאן.
פליקס ליבמן, מייג'ור, יהודי, איש יוצא דופן, לוחם מופלא במלחמת העולם השנייה במדבר המערבי בצפון אפריקה, עמד בגבורה עם קומץ מחייליו ששרדו בקרב קשה. מעשה הגבורה היהודי מסופר בהודעות הרשמיות של הגנרל פייר קניג, מפקד יחידות "צרפת החופשית". לאן נעלם פליקס ליבמן? לכתבה המלאה ראו כאן.
במלחמת יום הכיפורים הגיעו כידוע כוחות צה"ל בסיום המלחמה עד כ-40 קילומטרים מדמשק. במהלך התקפת הנגד עברו כוחות צה"ל ליד אבן הדרך המסמנת 46 קילומטר מדמשק. אבן זו נלקחה על ידי כוחות צה"ל במהלך התקפת הנגד, ונשמרה במשך 36 שנים תחת עינו הפקוחה של תא"ל מנחם (מן) אבירם, מי שהיה אז מפקד אוגדה 36. ב-1 בדצמבר הועברה האבן ליד לשריון בלטרון והוצבה ליד תצוגת מלחמת יום הכיפורים. לכתבה המלאה ראו כאן.
ערב רעות מהנה. משולב בהדלקת נר שלישי של חנוכה ובטקס הוקרה לחברי העמותה שהגיעו לגבורות התקיים ביד לשריון בלטרון בהשתתפות חתני השמחה וקהל רב. גב' דליה ש"ץ "אֵם הפצועים" הדליקה נרות חנוכה לצלילי צוות הרבנות הצבאית, והזמרת ורדינה כהן הנעימה את הערב בשירים נפלאים ואהובים. לכתבה המלאה ראו כאן.
כבר ביום הראשון של הופעת הטנק ולאורך כל ההיסטוריה שלו מאז היו בשדה הקרב כלי נשק שיכלו לחדור אותו ולהשמידו. חוזקו של הטנק הוא בהישרדותו הגבוהה ביחס לכל המרכיבים האחרים בלוחמת היבשה ובשילוב של ניידות ועוצמת אש יחד עם המיגון וכושר ההישרדות. בגיליון "שריון 24 מאוקטובר 2006 פרסמנו כתבות על מלחמת לבנון השנייה ובתוך כך הבאנו טבלה המציגה את המצב בצה"ל לאורך המלחמות. לכתבה המלאה ראו כאן.
בהיות החיזבאללה ארגון פוליטי-מהפכני, הוא מיעד עצמו לשלטון בלבנון ולהרס מדינת ישראל תוך הקמת מדינה פלסטינאית-מוסלמית על חורבותיה. במשך השנים, ובמיוחד מאז יציאת צה"ל מלבנון בשנת 2000 פיתח הארגון יכולת מגוונת הכוללת פעילות ענפה בתחומי החתרנות, התעמולה המזוינת, הגרילה והטרור במזרח התיכון ובאזורים שונים בעולם כנגד מדינת ישראל וכנגד העם היהודי ואינטרסים חיוניים שלהם ברחבי תבל. לכתבה המלאה ראו כאן.
גדוד 52 יקלוט את מערכת ההגנה מפני טילים נ"ט "מעיל רוח" במהלך השנה הקרובה. המג"ד, סא"ל ארז סעדון, שנפצע במלחמת לבנון השנייה מטיל נ"ט, מצהיר: "אם לטנק שלי היה את המערכת, האירוע לא היה קורה".
חטיבה 7 סיימה בשבוע שעבר תרגיל חורפי למדי. הלוחמים התאמנו בקרבות שריון בשריון (עם קרן לייזר) והתכוננו לשעת מלחמה (בלי הרבה מזון ומים, אבל בתוספת "קוויאר לעניים"). הסמח"ט: "רואים שהחטיבה יודעת לעבוד במתכונת מבצעית". לכתבה המלאה ראו כאן.
בטקס מרגש ומרשים שהתקיים ביד לשריון בלטרון הוענקו מלגות מקרן ספיר, על שמם של האחים השריונאים דן ויוסי ספיר ז"ל, בני קיבוץ גת, שנפלו במלחמת יום הכיפורים באותו יום, 8 באוקטובר 1973, סגן דן ספיר ז"ל לפני הצהרים ברמת הגולן, וסא"ל דן ספיר ז"ל אחר הצהרים בסיני. על האחים ספיר ראו בהמשך. לכתבה המלאה ראו כאן.
חטיבת היבשה של חברת ג'נרל דינמיקס (GDLS) קיבלה הזמנה ראשונית בסך 42 מיליון דולר לבנות סטרייקר מודרני. החברה תתכנן את המודרניזציה של סטרייקר לחי"ר בחוזה בסך כולל של 203 מיליון דולר מצבא היבשה של ארצות הברית. לכתבה המלאה ראו כאן.
לפני ימים אחדים הבאנו בפניכם צילומים מרהיבים של הטנק הקוריאני החדש K-2. הפעם אנו ממשיכים בחשיפת צפונותיו. לפניכם צילומים נוספים וביניהם של מבנה הטנק, של תחמושתו ושל מערכותיו. אין ספק כי טנק זה, מן המתקדמים בעולם כיום, נשען על טכנולוגיות מתקדמות מאוד וראוי לעקוב אחריו. לכתבה המלאה ראו כאן.
צה"ל גאה ובצדק בטנקי המרכבה ועל התאמתם לצרכים של שדה הקרב המשתנה לרבות בלחימה בטרור. והנה לפנינו סרט בארבעה חלקים (סך הכול כ-35 דקות) המביא נקודת מבט נוספת על טנקי המרכבה - נקודת המבט של ארגוני הטרור בעזה ובלבנון, ואף באינתיפאדה שהייתה בשטחי יהודה ושומרון. בסרט משמיעים מומחים שונים את דעתם.
נא להכיר: "מערכת הקרב העתידית"' או FCS Future Combat System)). תואר קצר זה טומן בחובו את השאיפה ליצירת תכנית להתקדמות חסרת תקדים, כמעט בכל זווית של טכנולוגיית הלוחמה היבשתית האמריקאית, תכנית שאמורה הייתה לשנות מהקצה אל הקצה לא רק את הציוד בו מחזיק ומשתמש הצבא האמריקאי, אלא גם את הדרך בה הוא בנוי ובייחוד את הדרך בה יילחם. אבל בחודשים האחרונים נסגרו חלקים נרחבים בתכנית וקיומה הכולל עומד כיום בספק גדול. חזון או כשלון? לכתבה המלאה ראו כאן.
מאמץ גופני, זיעה, חול, אבק, בוץ, לילות לבנים, עייפות, תרגולים חוזרים, הקפדה אינסופית על הביצוע ודקדקנות בבטיחות - כל אלה הם רק חלק ממרכיבי ההכשרה של לוחמי חטיבה 7. אך במהלך ההכשרה המפרכת מתחולל תהליך פלאי ואולי מנוגד לחוקי הטבע, המסתיים תמיד בלוחמים מוסמכים המתחבקים בחיוך רחב של רעות שריונאים הטבועה בהם לנצח.
מי שחשב שהתקופה האחרונה מאופיינת במוטיבציה נמוכה לגיוס בכלל ולשירות צבאי בפרט, יכול להסתכל על מציאות שונה. בגיל 22 הצליחה ולדה בולדסקו להגיע לעמדת קצינת חימוש, שנוכחות נשים בו נדירה. התנאים קשים והלחימה מסוכנת, אבל היא מתעקשת: "מכל הלב ועם המון אהבה". לכתבה המלאה ראו כאן.
צה"ל בארה"ב (FIDF). "אין לי ספק כי מדובר בשיפור משמעותי לטובת יחידות הפיקוד" אמר האלוף בדבריו.
היה זה מאבק מוחות ענקי של מתכננים ובוני טנקים ומפקדים והוגי דוקטרינות הפעלה של שני הצדדים הלוחמים, בקרבות התמרון והאש של הטנקים במלחמת העולם השנייה בזירת אירופה וצפון אפריקה. הגרמנים הקדימו ליישם בכיבוש פולין ומערב אירופה את תורת ההפעלה של מלחמת בזק שהגו הבריטים ג'ון פולר (1878 - 1966) ובזיל הנרי לידל הארט (1895 - 1970), אך הגלגל התהפך כידוע. אחת המסקנות המפתיעות אולי היא שהכמות (של הטנקים) של בעלות הברית הכריעה את האיכות של הטנקים הגרמנים. לכתבה המלאה ראו כאן.
נלי ברק, אמו של חנן שנהרג בטנק שממנו נחטף שליט, משוכנעת שבנה היה נאבק בתוקפים. בראיון מקיף היא מספרת על השכול והשכחה. לכתבה המלאה ראו כאן.
כבר אין כל ספק כי השיאים שהשריון שובר מגיוס לגיוס מעידים על שינוי דרמטי ברצון להתגייס לשריון ובמוטיבציה להיות קרבי ולהתקדם בפיקוד. אם נוסיף לזה את הנשירה האפסית כמעט בהכשרה, ניווכח שאכן אין זה יד המקרה אלא תוצאה של השקעה רבה בראשות מפקד חיל השריון תא"ל אגאי יחזקאל.
בשנת 2008 הציגה "דרפא" (DARPA) בארצות הברית תפיסה מעניינת של הגנה אקטיבית על גבי רכב האמר ממוגן, בדגש על נזק סביבתי קטן. יש גם סרטון להמחשה. לכתבה המלאה ראו כאן.
בעבורם, גדוד 71 הוא לא "הגדוד של גלעד", ויום נפילתו בשבי - הוא בעיקר יום מותו של בנם. נלי ודוד ברק, הוריו של סגן חנן ז"ל, מפקד הטנק שנהרג בעת תקרית החטיפה, מתקשים להשלים עם כך שכולם דואגים לגלעד - ואף אחד לא זוכר את בנם ואת ההרוג הנוסף, פבל סלוצקר ז"ל. "אני יודעת שאי אפשר לזכור את כל הנופלים", אומרת נלי, "אבל מאחר שמדברים על הנושא כל הזמן, רק תזכירו שהיו עוד שני קורבנות. ששניים נהרגו". לכתבה המלאה ראו כאן.
ראש המטה הכללי, רב אלוף גבי אשכנזי, ביקר הבוקר (ד', 2 בדצמבר) בתרגיל של חטיבה 7 של חיל השריון ברמת הגולן. התרגיל היווה את נקודת השיא של אימון שהחל לפני מספר חודשים, הכולל שיתוף פעולה של כוחות שריון, הנדסה, ארטילריה וחיל האוויר. לכתבה המלאה ראו כאן.
צבא קוריאה הדרומית החל בהצטיידות בנגמ"ש החדש K-2 בעל כושר ציפה ומערכות מתקדמות. הוא חמוש בתותח 40 מ"מ, מצויד במערכת בקרת אש משוכללת ובהגנה אקטיבית, משקלו 26 טון בלבד ומחירו כמחצית מחיר הנגמ"ש האמריקאי בראדלי M2. לכתבה המלאה ראו כאן.
יום הפלישה (D-DAY) לנורמנדי שבצרפת במלחמת העולם השנייה, שהחל את השלב האחרון והמכריע במלחמת העולם השנייה באירופה, מצוין מדי כמה שנים בהשתתפות מנהיגי מדינות בעלות הברית ואחרים ועם ותיקי המלחמה שנמוגים והולכים. להלן כתבה מצולמת מיום הפלישה הכול כך מפורסם, במלאות 65 שנים לפלישה (יוני 2009). לכתבה המלאה ראו כאן.
הטנק הקוריאני החדש, הפנתר השחור, הוא כיום אחד המתקדמים בעולם. פיתוחו נגזר כהמשך לתכנית הטנק K2 ומבוסס על טכנולוגיות מקומיות בלבד. הפיתוח החל בשנת 1995 וייצור בקנה מידה מלא צפוי החל מ-2011-2010. הוא חמוש בתותח 120 מ"מ ארוך קנה (L55) של חברת ריינמטל, מצויד במזקו"ם הידרו-פניאומטי ומיגונו כולל בין השאר חומרים מרוכבים והגנה אקטיבית. לכתבה המלאה והסרטון ראו כאן.
ב-8 בנובמבר 2009 הבאנו פרטים על תרגיל שנתי של קוריאה הדרומית. הפעם כתבה מצולמת נוספת מהתרגיל השנתי שהתקיים שם לאחרונה. יש כאן טנקים מכמה סוגים, קצת חי"ר, שגרה ואימונים ועוד. לסרטונים ראו כאן.
מלחמת העצמאות (נקראת גם מלחמת השחרור או מלחמת הקוממיות), המלחמה שניהל היישוב היהודי בארץ על המשך קיומו ועל עצמאותו המדינית בעקבות החלטת האו"ם 181 על חלוקת ארץ ישראל, ב-29 בנובמבר 1947. המלחמה פרצה למחרת קבלת ההחלטה, בתקיפת תחבורה יהודית ליד פתח תקווה, והסתיימה ב-20 ביולי 1949, בחתימת הסכם שביתת הנשק האחרון, עם סוריה. לכתבה המלאה ראו כאן.
מפגש משפחות שכולות של עוצבות השריון "עקבות הברזל" ו"יִשַ"י" התקיים ביד לשריון בלטרון ביום 25 בנובמבר 2009, בסימן "זיכרון הדורות - ממשיכים בדרכם". בערב המרגש במיוחד נשאו דברים המח"ט של עוצבת "עקבות הברזל" אל"ם יגאל סלוביק ונֶבֶט סוירי-שוורץ, אחותו של כתריאל שוורץ ז"ל. עוד בערב הושמעו והושרו שירים שנכתבו לזכר נופלים. לכתבה המלאה ראו כאן.
הרב יונה מצגר והרב שלמה עמאר קיימו ביקור לא שגרתי, במהלך גיוס נובמבר 09, ונפגשו עם המתגייסים לחיל השריון. הרבנים בירכו את הצעירים, חיזקו אותם והדגישו את חשיבות הגיוס כחיזוק לאחדות ישראל. לכתבה המלאה ראו כאן.
מאות בני נוער הצטרפו היום לחיל השריון. אחרי עבודת שיווק מאומצת יכולים בחיל לחייך. השמחה, ההתרגשות והציפיות בדרך אל הטנק. לכתבה המלאה ראו כאן.
מפקדים בזרוע היבשה עזבו ליום אחד את הטנקים ואת שטחי האש וערכו היכרות עם תורות הלחימה של הלוחמים הכחולים מהאוויר. מח"ט הנגב: בשנים האחרונות השת"פ מדהים. מפקד טייסת F-16: "המכנה המשותף בינינו הוא הרצון לגרום להמשך קיומו של עם ישראל". לכתבה המלאה ראו כאן.
שנה לאחר המגיפה בבסיסי ההדרכה בדרום, חיל הרפואה משפר את המזון לחיילים המתאמנים בשטח. במקום מנת הקרב: שניצל קפוא, סלט חומוס וגבינה קשה. ולשיפור ההיגיינה - מגבון לח אישי. לכתבה המלאה ראו כאן.
חומה של משטמה החוצצת לעתים בין הפלסטינים והישראלים נעזרת לא פעם באבנים ממשיות המושלכות לעבר כלי רכב ישראליים, אך גם בניין השלום המיוחל אמור להיות בנוי נדבך על נדבך, או אם תרצו אבן על אבן, אבנים של מעשים טובים ואמון הדדי. לפניכם סיפור מופלא על אבן לא קטנה, חמישה קילוגרם משקלה, שהושלכה לעבר רכב שנחשב ישראלי, אך פגע בילדה פלסטינית קטנה וחמודה בת חמש, שניצלה בזכות פעולתו של ארז קחל, מג"ד שריון שהיה במילואים, ובחייו האזרחיים הוא מנתח לב בשיבא. האם תהיה זו אבן פינה לשלום?
לאחר שנתיים כמפקד המרכז הלאומי לאימוני יבשה העביר תא"ל גיא צור את השרביט לתא"ל אבי אשכנזי. לכתבה המלאה ראו כאן.
המירוץ ה-4 על שם רס"ן בניה ריין ז"ל, שנפל במלחמת לבנון השנייה, מתוכנן ליום שישי, 27 בנובמבר 2009 בקרני שומרון. לפירוט המלא ראו כאן.
סדנא דארעא חד הוא, כלומר, כל בני האדם דומים זה לזה; התנהגות האנשים דומה בכל המקומות, אך בעצם נכון הדבר גם לטנקים. בכל מקום בו נעשה שימוש בטנקים נתקלים באותן בעיות של כיצד לאתר את האויב, איך לפגוע בו ואיך להישמר מפני הפתעות שמזמנת הלחימה בטרור וגרילה, בדמות מטענים וחידושים אחרים. לכתבה המלאה ראו כאן.
המכון לחקר לוחמת היבשה שבעמותת יד לשריון החל לפרסם את תמלילי ההרצאות מכנס לטרון השלישי שהתקיים בימים 2 - 3 בספטמבר 2009. לעיון ראו כאן. דיווח ראשוני על כך הבאנו ביום 9 בספטמבר 2009 באתר זה. לכתבה המלאה ראו כאן.
הנצחת הנופלים במערכות ישראל ושימור המורשת של מעשיהם אינם ניתנים להפרדה, ובשילוב יש להם ערכיות גבוהה. כך הודגש במפגש ההנהלות של עמותות ההנצחה השונות לחללי צה"ל ,שהתקיים ביד לשריון ביום 24 בנובמבר 2004. חיוני לפעול במשותף מול מערכת הביטחון ועימה כדי למסד את הקשר ואת התנאים שבהן פועלות העמותות, המושתתות בעיקר על פעילות התנדבותית של מסורים לדבר. לכתבה המלאה ראו כאן.
על אף ההתקדמות הטכנולוגית הרבה בצבאות מתקדמים, לוחם החי"ר נותר מאחור. המאמץ לפתח שלד חיצוני שיאפשר לחיל הרגלי לשאת משקל גדול יותר בלי להתמוטט עודנו רחוק בגלל פערים טכנולוגיים ובעיות מוחשיות של צורך בהתאמה אישית, בעיות של שיווי משקל, זינוק לתפיסת מחסה ומקור הכוח. במאמר קצר זה מועלית אפשרות של "רכב אישי" ללוחם החי"ר.
הפרס לספרות צבאית ע"ש יצחק שדה לשנת תשס"ט - 2009 הוענק לאלוף (במיל') גיורא רום על ספרו צבעוני 4, לאל"ם (במיל') צביקה גרינגולד ולעמי בר-און על ספרם כוח צביקה. הפרס הוענק בטקס שהתקיים בבית הפלמ"ח בספטמבר 2009. לכתבה המלאה ראו כאן.
דווקא השריונרים המפעילים את טנק המרכבה המתקדם ביותר יוסבו טרם שחרורם להפעלת טנקי המגח. הסיבה למהלך: שחרור רב של מילואימניקים מחטיבות המגח, שנמצא בשימוש צה"ל עוד משנות ה-60. קצין שריון: "אילוצי כוח אדם הובילו למצב המוזר הזה". לכתבה המלאה ראו כאן.
יחליף בתפקידו את תא"ל קובי ברק, שעתיד להתמנות לראש חטיבת המבצעים במטה הכללי. המפקד הנכנס: "אין לי ספק כי נמשיך ונעמוד באתגרים הרבים העומדים בפנינו". לכתבה המלאה ראו כאן.
בשבוע שעבר נחנך קומפלקס רווחה מקיף וייחודי, שעלותו מוערכת בכ-3 מיליון ₪, הכולל אולם מופעים, חדר כושר, מועדון רווחה ושיקלית* נבנה ע"י האגודה למען החייל, תרומת ארגון ידידי צה"ל בארה"ב* (FIDF). לכתבה המלאה ראו כאן.
בגיוס, הנפתח ביום 22 בנובמבר 2009, נרשם ביקוש לשירות לוחם בקרב 73.7 אחוזים מהכשירים לכך. 89 אחוזים מבין המשובצים לחיל השריון ביקשו להתנדב למערך הלוחם, לעומת 73 אחוזים בגיוס נובמבר 08'. כל המשובצים ליחידות שדה מיועדים לאחת משלוש העדיפויות הראשונות שלהם. לכתבה המלאה ראו כאן.
לעיונכם מספר צילומים מאימוני פלוגה ל' של גדוד 75 בחטיבה 7 ברמת הגולן. הצילומים מאתר www.militaryphotos.net אפשר לדפדף במאות עמודי הצילומים. לכתבה המלאה ראו כאן.
הציבור הרחב מוזמן לכנס בנושא 70 שנה למלחמת העולם השנייה שיתקיים בימים ב'-ג', 23 - 24 בנובמבר באוניברסיטת בר-אילן, בשיתוף המכללה לפיקוד טקטי (המלט"ק) לציון עשור להיווסדה, יחד עם הקתדרה לחברה ויהדות. הכניסה חופשית. לפניכם תכנית הכנס.
בשבת 14 בנובמבר 2009 נדם ליבו של אלוף (במיל') משה (מוסיק) גדרון ז''ל. מוסיק הובא למחרת למנוחת עולמים, בהלוויה צבאית בבית העלמין הקטן של רמת השרון שבצומת מורשה. ספד לו ידיד נפשו טליק, אלוף (במיל') ישראל טל, שהיה ידידו שישים שנה ברציפות.
דרך ארוכה ונפתלת עבר הפיתוח והייצור של כלי מלחמה משחר ההיסטוריה, מגרזיני הנחושת שלפני כששת אלפים שנה ועד לימי ביקוע האטום, הלוויין, המחשב, הטילים המשוכללים, הלייזר והטלפון הסלולרי. הבאנו לפניכם מבט כתוב ומצולם על היסטוריה מעניינת זו. לכתבה המלאה ראו כאן.
האלוף גדרון שירת בקשת רחבה של תפקידים, מרביתם בחיל הקשר, שבראשו גם עמד עד ראשית שנות ה-70. ב-1974 מונה לראש אכ"א. בשנים האחרונות כיהן כמבקר מערכת הביטחון. לכתבה המלאה ראו כאן.
תרגיל אוגדתי רחב היקף של "עוצבת הגליל", בסדיר ובמילואים, הסתיים היום (ה'). במהלך השבוע האחרון התאמנו הכוחות במצבי לחימה שונים ובשיתוף פעולה בין זרועות האוויר, הים והיבשה. האלוף אייזנקוט: צה"ל מוכן למימוש המשימות בחזית לבנון. לכתבה המלאה ראו כאן.
תותח של אחת מהתעשיות הביטחוניות הותקן בחודש האחרון על גבי הנגמ"ש העתידי של צה"ל. בזרוע היבשה ובמִנהלת הטנק יתחילו בקרוב בניסוי מבצעי של התקנת תותחי 30 מילימטר על גבי הנמרים. לכתבה המלאה ראו כאן.
לחיילי פלס"ר 7 יש מסורת חמימה: בדקות האחרונות של מסע סוף המסלול מצטרפים אליהם ההורים ומטפסים יחד איתם - עד הפסגה, עד הסיכה, עד הצ'אפחה מהמח"ט. בשבוע שעבר, אחרי מסע של 40 קילומטרים לאור ירח וסטיקלייטים, אפילו הקשוחים שבלוחמי מחזור נובמבר 08' התקשו להסתיר את ההתרגשות מהמפגש הקרוב עם החמולה. "אני רק מחכה לראות את אמא ולהתחיל לבכות", הודה אחד מהם. לכתבה המלאה ראו כאן.
הלילות בהחלט קרירים ברמת הגולן בימים אלה, אך לא ינום ולא יישן שריון ישראל. לאחר לילה ארוך של אימונים בשטח אש אחמדיה ברמת הגולן, המשיכה פלוגת לביא של גדוד 75 מחטיבה 7 בשגרת הבוקר (10 בנובמבר), כאילו ערבה לה שנתה קודם לכן. וכרגיל יש להכין את הכלים לפעילות, ורק אחרי זה אפשר למצוא רגע קצר של מנוחה. לכתבה המלאה ראו כאן.
להלן לקט ידיעות בנושאי שריון שהתפרסמו לאחרונה בתקופונים בינלאומיים. החומר מובא באדיבות "לקט מו"פ היוצא לאור על ידי משרד הביטחון/מפא"ת, בעריכת אל"ם (במיל') יעקב צור. לכתבה המלאה ראו כאן.
כמדי שנה התכנסו לאזכרה השנתית בקרית שאול בני המשפחה ורבים ממוקירי זכרו ופקודיו של אלוף (במיל') משה בר-כוכבא (בריל) - מפקדים ולוחמי שריון בעבר, ביניהם מלוחמי פלוגה א' המיתולוגית שלו, ולוחמי שריון סדירים צעירים, ששמעו על משה רק בשיעורי מורשת. כבכל שנה נזכרים בדמות המנהיג והמחנך, שמאז קרב הסכר במלחמת סיני בשנת 1956 טבע את חותמו על לוחמת השריון בצה"ל. לכתבה המלאה ראו כאן.
בית השריון בתל אביב מתרחב ומחדש את פניו בדכות תרומה נדיבה של שושנה ובעלה לירוי (Leroy) שכטר. שושנה הייתה בעבר מזכירתו של אלוף (במיל') ישראל טל בהיותו מפקד גייסות השריון. טקס להנחת אבן פינה להרחבה ושיפוץ הבית התקיים בבית השריון ביום 8 בנובמבר 2009.
השנה מלאו 30 שנה לטנק הגרמני ליאופרד 2 שהושק בגרסתו הראשונה בשנת 1979. לעיונכם תמצית ממספר כתבות בנושא שהתפרסמו לאחרונה באינטרנט. בטקס שקיימה היצרנית חברת קראוס-מפאיי-וגמן (Krauss-Maffei Wegmann) ביום 5 בנובמבר 2009 צוין כי "למרות גילו אין הוא מוצג היסטורי". יתר על כן, הקונספט הבסיסי שלו הוא סיפור הצלחה וצבא גרמניה מיעד אותו להמשיך בשירות עד שנת 2030 לערך. לכתבה המלאה ראו כאן.
שושנה שכטר, ששירתה בעבר כפקידתו של מפקד גייסות השריון, תרמה 24 מיליון שקל למען הקמת אגף לחיילים בודדים בבית השריון בתל אביב. לכתבה המלאה ראו כאן.
האם סין, המתפתחת בקצב מדהים, היא מדינה של הזדמנויות או של סיכונים לחברות ישראליות? שאלה זו עמדה במרכזו של ערב מיוחד ואקסקלוסיבי ביד לשריון, שהתקיים ביום 3 בנובמבר 2009. היה גם דיון על עמותת יד לשריון. לפעם הבאה - כדאי לכם להיות בין המוזמנים, אך לשם כך צריך גם לעשות משהו. לכתבה המלאה ראו כאן.
עמותת יד לשריון מעניקה בכל שנה כ-15 מלגות לימודים לחיילים מצטיינים העומדים לקראת שחרור. המלגות ניתנות מקרן ע"ש יוני זילברברג ז"ל שנוסדה על ידי המשפחה, ומקרן נוטנס של הקהילה היהודית באנגליה. לכתבה המלאה ראו כאן.
התמרון השנתי הגדול של צבא דרום קוריאה (exercise Ho-guk), שבוצע בין 29 באוקטובר ועד 6 בנובמבר, דימה תרחיש של התקפה מצד קוריאה הצפונית וכלל תרגילי דו"צ (דו-צדדי) של ה"כוח הכחול" מול ה"כוח הצהוב". בתרגיל שולבו גם החפות מן הים בשיתוף עם המארינס האמריקאי. לכתבה המלאה ראו כאן.
אקרע נאהד, השתתף בהטמנת מטען נפץ בן עשרות ק"ג שגרם לפיצוץ טנק צה"ל באזור צומת נצרים ברצועת עזה. רק חייל אחד שרד בפיצוץ.
לפני כחודשיים הודיע שר ההגנה האמריקאי רוברט גייטס, על שינויים מרחיקי לכת בתכנית צבא היבשה האמריקאי העתידי FF - Future Force או בשמה העממי הידוע יותר FCS - Future Combat Systems. בכך סתם למעשה השר את הגולל על אחד מחזונות צבא היבשה הנועזים, האתגריים, מרחיקי הלכת והיקרים ביותר מעולם. לכתבה המלאה ראו כאן.
ב-15 באוקטובר 2009 דיווחנו כאן תחת הכותרת: "צה"ל מציג: כך נפעל במערכה הבאה" על תרגיל שהתקיים בבסיס שיזפון. לעיונכם מצגת צילומים מאותו תרגיל של חטיבה 460 הנקרא סדרת קרב משולב.
תותח 140 מ"מ "קונבנציונלי" פותח על ידי חברת ריינמטל בשנות התשעים ועבר ניסוי ירי, וכן פותחה תחמושת בקוטר 140 מ"מ. התותח הותקן על כמה טנקים מסוג ליאופרד 2, אבל בסופו של דבר הוחלט להסתפק בתותח בקוטר 120 מ"מ L-55.
40 אלף תלמידים השתתפו בשבועות האחרונים בפרויקט מיוחד שמטרתו לחברם לצה"ל דרך מורשת אתרי הקרבות ברמת הגולן. הם צפו בתערוכת חילות צה"ל, האזינו להרצאות וצפו בהשתאות בתרגיל אש של שריון וחי"ר. לכתבה המלאה לחצו כאן.
אלוף (במיל') יצחק בריק*, נציב קבילות החיילים, מאמין שאפשר לעשות דברים קצת אחרת. הוא מדבר על המדיניות שהנהיג, שבה העביר את מרב האחריות לטיפול בקבילות למפקדים עצמם. גורס שבכל הנוגע לזובורים, כשניתן, רצוי לטפל באשמים בצורה פיקודית ולא פלילית. ואינו חושש מהמתחרים בטיפול בעוולות הצבא - העיתונאים. לכתבה המלאה לחצו כאן.
באוקטובר האחרון, כבכל שנה, התקיימה בוושינגטון הבירה תערוכת נשק בינלאומית. התערוכה השנה המחישה את ההאטה בפעילות הכלכלית שהשפיעה על הרכש הצבאי. יותר שימור של הקיים ופחות מערכות חדשות. לכתבה המלאה לחצו כאן.
מח"ט שריון 401 אירח במפקדת חטיבתו את מפקדי הטייסות של מחנה רמון. מפקד הטייסת הצעירה: "מטרתנו היא להעמיק את הקשר בין האוויר והיבשה וללמוד זה מזה".
כוח משוריין של טנקי K1 של צבא דרום קוריאה חוצה נהר ב-30 לאוקטובר בתרגיל שנתי גדול המדמה תרחיש של התקפה מצד קוריאה הצפונית. התרגיל התרחש בקרבת העיר וונגו' (Wonju) ממזרח לסיאול הבירה. התרגיל החל ב-29 באוקטובר וצפוי להימשך בכל רחבי המדינה עד 6 בנובמבר. לכתבה המלאה לחצו כאן.
ביום י"א במרחשוון תש"ע, 29 באוקטובר 2009, מלאו 14 שנים לרצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל. לרבין כרמטכ"ל "בתקופה 1 בינואר 1964 עד 1 בינואר 1968) היו קשרים עמוקים עם חיל השריון ובהמשך עם עמותת יד לשריון בלטרון. הננו מקדישים כתבה מצולמת זו לזכרו. הצילומים מאתר דובר צה"ל. לקישור לחצו כאן.
בערב 29 באוקטובר 2009 רותקנו להרצאתו של אל"ם (במיל') יוסי לנגוצקי, מפקד הסיירת הירושלמית במלחמת ששת הימים, שממחקרו המקיף על המערכה לשחרור ירושלים באותה מלחמה, עולה גם כי חלקו של השריון במערכה זו היה מכריע. אחריו ריתק עו"ד דב וייסגלס, מנהל לשכתו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון, בניתוח סוגיות מדיניות בעשור האחרון. לרגע דמה אולם המרכבה לכנסת - הקהל שאל וגם התריס ודב ענה בנחת והסביר, וחיים ארז סיכם: יש לנו שריונאים טובים בכל המפלגות... להבא, חברים יקרים, אל תחמיצו! לכתבה המלאה ראו כאן.
בטקס מרשים נקראה ביום 29 באוקטובר 2009 תחנת הרכבת "אשדוד-עד הלום" שמדרום לאשדוד ע"ש אלוף (במיל') משה בר-כוכבא (בריל) שהיה מנהל רכבת ישראל בשנים 1991 - 1992. בטקס השתתפו יו"ר דירקטוריון רכבת ישראל מר יעקב אפרתי, מנכל רכבת ישראל אלוף (במיל') יצחק (חקי) הראל, נחמה רעייתו של משה בר כוכבא ובני המשפחה, יו"ר עמותת יד לשריון אלוף (במיל') חיים ארז ומוזמנים רבים. לכתבה המלאה ראו כאן.
אלוף (במיל') עמרם מצנע קיבל את האות "בוגר למופת" בכנס השנתי לזכר חללי הפנימיות הצבאיות בחיפה ותל אביב. כנס הבוגרים התקיים ביום חמישי האחרון, 22 באוקטובר 2009. הכנס של הפנימיות הצבאיות בחיפה ובתל אביב היה בנושא 36 שנים למלחמת יום הכיפורים, והתקיים ב"היכל צה"ל", שבמכללה לפיקוד ומטה בגלילות. בלכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
ב-23 באוקטובר 2009 בשעה עשר בבוקר התכנסו לוחמי גדוד 184 והמשפחות השכולות ביער תרום לצד הדרך הישנה שהובילה מתל אביב לירושלים לטקס זיכרון לנופלי הגדוד, רובם במלחמת יום הכיפורים. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
גיליון 33 הופיע לקראת סוף אוקטובר והופץ למנויים. אם אינך מנוי על הביטאון כדאי לך לעשות זאת בהרמת טלפון למזל בלטרון: 08-9255268. להצצה ראשונית ראו כאן.
יום עיון במלאות 36 שנים למלחמת יום הכיפורים, המוקדש לחטיבת ברק (188) במלחמה זו, יתקיים ביום 26 באוקטובר 2009. לפרטים מלאים לחץ/לחצי כאן
גלי ההתקפה של אלפי טנקים סורים, בתחילת מלחמת יום הכיפורים ברמת הגולן, התנפצו מול חומת המגן של לוחמי חטיבה 188 הנחושים והמקצועיים, שלחמו בעוז רוחם מתוך הטנקים המועטים שלהם ושילמו על כך מחיר יקר של 112 לוחמים ומפקדים שנפלו בקרב. מי שהיה בערב הוקרה ללוחמי החטיבה של שנת 73, שנערך ביד לשריון ביום ד' 21 באוקטובר 2009 - לא ישכח את החוויה העמוקה והמרגשת. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
זוהי בשורתו של שר החינוך, גדעון סער, לוועדת העלייה הקליטה והתפוצות בראשות חה"כ ליה שמטוב (ישראל ביתנו), שדנה היום בנושא: גבורת מיליון וחצי היהודים שלחמו בנאצים במהלך מלחמת העולם השנייה, בהשתתפות השרה לקליטת העלייה, חה"כ סופה לנדבר ושר החינוך, חה"כ גדעון סער. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
סמל במילואים יצחק אוביץ, שהוצב בטנק הפגוע בו שירת החייל החטוף, שיגר מכתב לשר ברק: "אם אפול בשבי, אל תפדה אותי במחיר כזה". לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
טנק הצ'לנג'ר 2, או בשמו המלא FV 4034 Challanger 2 הוא טנק המערכה העיקרי של בריטניה, שנכנס לשירות בשנת 1998. בכתבה זו גם צילומים מפעילות הטנק בעיראק וסרטונים. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
האלוף מזרחי, שעמד בשנתיים האחרונות בראשות זרוע היבשה, מחליף בתפקידו את האלוף גדי שמני, שמונה בתחילת השבוע לנספח צה"ל בוושינגטון. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
ד"ר יוסי לשם, חבר עמותת יד לשריון, חובק עולם כציפורים שהוא אוהב וחוקר ושאינן יודעות גבולות. הפעם הוא מחבק את הרמטכ"ל וחברי המטה הכללי המפנים בוקר יום ו' לפעילות חינוכית בנושא צפרות, ועוד קודם לכן רותם בכירים במילואים להצבת תיבות קינון לתנשמות. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
הכנס השנתי לזכרם של חללי הפנימיות הצבאיות של חיפה ותל אביב יתקיים ביום ה' 22 באוקטובר 2009 ב"היכל צה"ל" שבמכללה לפו"ם בגלילות, בחצר הפנימייה הצבאית תל אביב החל משעה 12:30. שריונאים רבים הם בוגרי הפנימיות הצבאיות. לפרטים מלאים לחץ/לחצי כאן.
ערב הוקרה ללוחמי חטיבה 188 יתקיים ביד לשריון ביום ד' 21 באוקטובר 2009, ויתחיל בשעה 16:00. הערב יתקיים במעמד סגן שר הביטחון אלוף (במיל') מתן וילנאי. לתכנית המלאה לחץ/לחצי כאן. לפרטים מלאים לחץ/לחצי כאן.
אלפי תלמידי תיכון מכל רחבי הארץ סיירו בזירות הקרב של רמת הגולן וטעמו על קצה המזלג, ממגוון התפקידים הרחב שיש לצה"ל להציע להם. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
בטקס חגיגי בלשכת הרמטכ"ל, מונו הבוקר (19 באוקטובר 2009) אלוף אבי מזרחי לתפקיד מפקד פיקוד המרכז ואלוף גדי שמני לנספח ההגנה של צה"ל בוושינגטון. האלוף מזרחי מחליף בתפקידו את אלוף גדי שמני, אשר כיהן כמפקד פיקוד המרכז במשך שנתיים וחצי. האלוף מזרחי כיהן עד כה כמפקד זרוע היבשה. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
האירוע השנתי של פרויקט "אמץ לוחם" של האגודה למען החייל נערך בתחילת החודש בלטרון.האירוע התקיים במעמד הרמטכ"ל, רא"ל גבי אשכנזי, יו"ר האגודה למען החייל, אביגדור קהלני, פורום מטכ"ל, הצמרת העסקית של ישראל, אלופים ומפקדי היחידות הלוחמות. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
המועדון, שעלותו מוערכת בכ-70 אלף ש"ח, נתרם על ידי משפחת יונס וסוראיה נזריאן, מסניף לוס אנג'לס של ארגון ידידי צה"ל בארה"ב (FIDF).
להלן תמונות מתערוכה בקהיר שמציגה את ניצחון המצרים, לפי נקודת מבטם, במלחמת יום הכיפורים. בתמונות נראים טנקי פטון ישראלים, דוגמה ללוחמים מצרים שחוצים את התעלה ואת שלושת המטוסים שבתצוגה (מיג 21, סוחוי 20 ומיג 17). הצילומים ערוכים ברצף פנורמי היקפי (360 מעלות). לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
בתצוגת תכלית בבסיס שיזפון תרגלו לוחמי היבשה כיבוש כפר בגזרה הצפונית. חילות היבשה שיתפו פעולה ביניהם ועם חיל האוויר. הרמטכ"ל למתאמנים: "אתם דור מבטיח של מפקדים". לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
חטיבה 7 או חטיבת שריון במילואים הן המועמדות לקבל את טנק המרכבה המתקדם. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
חיל השריון עתיד לשלב חיילי מקא"ם בשורותיו. גם גדוד קרקל יפתח שעריו בפני נערות חג"ם החל מהגיוסים הקרובים. שיעור הגיוס של חיילי המקא"ם לתפקידי לחימה מוכפל מדי שנה. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
להלן לקט ידיעות בנושאי שריון שהתפרסמו לאחרונה בתקופונים בינלאומיים. החומר מובא באדיבות "לקט מו"פ היוצא לאור על ידי משרד הביטחון/מפא"ת, בעריכת אל"ם (במיל') יעקב צור.
נשיא המדינה שמעון פרס הציג את חזונו לגבי צה"ל כ"צבא לוחם ולומד". צוות "צבא-חברה", בראשות האלוף (במיל') אודי שני*, יתחיל בקרוב לדון בדרכים האפשריות ליישום החזון. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
"לבנון" של שמוליק מעוז אמנם מייצר חוויה חזקה ומטלטלת, אך גם מציג את החיילים שבטנק כתמימים ומפוחדים ומנטרל אותם מאחריות לזוועות שבחוץ. שמוליק דובדבני על אחד הסרטים הבעייתיים והמסעירים ביותר שידע הקולנוע הישראלי. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
האלוף קיבל את זרוע היבשה אחרי מלחמת לבנון ה-2 ועמד בראשה בזמן "עופרת יצוקה". כעת הוא עובר לפיקוד מרכז ורואה עצמו רמטכ"ל בעתיד. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
36 שנים לאחר מלחמת יום הכיפורים נפגשו מפקדי חטיבה 7 בעבר ובהווה כדי להיזכר במורשת. הדרך מירושלים אל רמת הגולן. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
במלאת 36 שנים למלחמת יום הכיפורים, כינסה השבוע (ב') חטיבה 7 את מפקדי העבר מאותה מלחמה, שנזכרו בקרבות הקשים ובלחימה העיקשת שניהלו אז. אנשי הפלדה במפגש מחזור. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
וידיאו מרשים מהתרגיל הגדול של צה"ל היום (14 באוקטובר 2009) בשיזפון שבדרום: חוצים מכשולים, מפציצים ומסתערים על עיר שהוקמה בדמות כפר פלסטיני. הרמטכ"ל בא לעקוב. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
זרוע היבשה נפרדה אמש מאלוף אבי מזרחי באירוע מיוחד ובנוכחות צמרת מפקדי צה"ל. מפקדים, חברים ואמנים באו לאחל דרך צלחה למפקד פיקוד המרכז החדש. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
תצוגת התכלית שנערכה אתמול (ג') בבסיס שיזפון, הדגימה שיתוף פעולה הדוק בין הכוחות השונים הפועלים בקרקע ובאוויר. הכוחות התמודדו מול איום דמה בדמות כוחות חי"ר ושריון. הרמטכ"ל: "אם נדרש לאתגר - נצטרך לפעול כך שבסופה של המערכה איש לא ישאל לזהות המנצח" לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
כמדי שנה נערכו ביד לשריון בלטרון כנס וטקס הזיכרון ל-134 לוחמי חטיבה 600/656 שנפלו. הטקס והערב התקיימו ביום 8 באוקטובר 2009. למעלה מ-400 מלוחמי החטיבה במלחמת יום הכיפורים מילאו כול פינה באולם המרכבה. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
החיילים היהודים בצבא הפיני עמדו בפני דילמה קורעת לב, אלה שלחמו במלחמת החורף ידעו שלחמו כנגד תוקפנות. כעת הבינו שבשירותם בצבא הנלחם כנגד ברית המועצות הם מסייעים להיטלר. במהלך "מלחמת ההמשך" היה עליהם לשתף פעולה עם הגרמנים. כמה מהם ששלטו בשפה הגרמנית על בוריה שירתו בחיל המודיעין וכך, באמצעות קשר ישיר למודיעין הגרמני נודע להם על השמדת יהדות אירופה. מצד שני, זכרו החיילים היהודים את דבריו של המרשל מנרהיים להימלר כאשר האחרון ניסה לשדל את מנהיגי פינלנד לגרש את היהודים למחנות הריכוז.
"גחליליות" הוא סרט המביא סיפור הקשור לנעדר השריון ממלחמת יום הכיפורים - גיורא מייזלר ז"ל, שאותר מאוחר יותר - שהמתין להיות מסופר במשך יותר מעשרים שנים, מורכב משלושה מסעות חיפוש המתקיימים בשלושה מישורי זמן שונים.
פרס בן-גוריון לאלוף (במיל') עמרם מצנע, ראש הוועדה הממונה בירוחם, ולשעבר ראש עיריית חיפה ואיש שריון ותיק בעל עיטור המופת ממלחמת ששת הימים וצל"ש הרמטכ"ל ממלחמת יום הכיפורים. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
"תחנות שקמה, כאן משנה. מי נשאר? עבור", זעק הקשר בליל הקרבות בחווה הסינית. בגדוד הסיור המשוריין 87, לא היה מי שיענה לקריאה. שלושים שנה אחרי מלחמת יום הכיפורים יצא הרופא הגדודי, קצין לשעבר בצבא הדני, במבצע אישי להנצחת הכוח שבלם את המצרים. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
רם ששון מקיבוץ איילת השחר נלחם על הנצחת מורשת הקרב של אוגדת ברן (162) במלחמת יום הכיפורים, ועל שידור הסרט "ימים גורליים", לציבור הרחב. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
מצגת שהכין יגאל מורג על עמק הבכא במלחמת יום הכיפורים. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
ההרצאות המפורטות שנתנו בכנס לטרון השלישי בימים 2 - 3 בספטמבר החלו להופיע באתר המכון לחקר לוחמת יבשה. לעיון לחץ/לחצי כאן.
חיל השריון התאסף בלטרון, להתייחדות עם 4,962 חלליו. קצין השריון הראשי, תא"ל אגאי יחזקאל, ביקש להזכיר גם את חללי גולני והצנחנים, שנהרגו מאש כוחות השריון במהלך מבצע "עופרת יצוקה". הרמטכ"ל: לא ננוח עד השלמת המשימה - החזרת גלעד הביתה. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
חיל השריון ערך אירוע הנצחה "לזכרם של אלה שהלכו ואינם עוד". לפני הטקס הרשמי נפגשו בני המשפחות השכולות עם קצין השריון הראשי. "צריך לאפשר לאחים שכולים להתגייס לקרבי", אמר סרן גיר בר-שי. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
בצעד חריג החליט קצין שריון ראשי להזמין לטקס את בני משפחות החללים שנהרגו מירי בשוגג של טנקים בעת מבצע עופרת יצוקה בעזה.
זה ארבעה עשורים שהשריונרים מחטיבה 188 נמצאים בחזית הלחימה. השבוע יצאו הלוחמים למסע חד-פעמי בן יומיים בעקבות הלוחמים הוותיקים. משבר גיל ה-40? חפשו במקום אחר. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
מצד אחד חטיבת הנגב מסתערת בתחבולות עם גדס"ר מיומן. מצד שני חטיבת השריון קרני ראם לא תיתן לאף כוח לכבוש לה את ההר. האדרנלין זורם, הדבקות במשימה מדבקת וגם לוחמי הספסל מתחממים כדי לעלות לדשא. מי ניצח? דיווח מיוחד ממשחק ליגת המילואים של עוצבת סיני במגרש המא"ט. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
יכולת איתור ב-360 מעלות, מענה מהיר לירי טילים גם מטווח קרוב, פעילות בכל מזג אוויר וסימולטור בילט-אין. קבלו את "מעיל רוח", המילה האחרונה במיגון הטנקים. משנה הבאה המערכת תורכב בטנקי המרכבה החדשים. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
צביקה גרינגולד מתקשה לראות ברמת הגולן אזור של בילוי ונופש. ביום הכיפורים ההוא, באוקטובר 73', היה קצין שריון צעיר, שעם טנק בודד ופגוע נלחם בעוז מול האויב הסורי. על מעשיו בקרב זכה בעיטור גיבור ישראל. צוות ynet יצא עמו לטיול במשעולי הקרבות, וכשהסתובב לאחור - גילה נחשול מטיילים שפשוט נסחף אחרי הסבריו של הג'ינג'י הגבוה. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
כתב חיים חפר, צייר דני קרוון. למקאמה המלאה לחץ/לחצי כאן. (התפרסם לראשונה בגיליון "במחנה" 996 מיום 6 ביוני 1967)
"זכינו שיש לנו עם נהדר, מדינה עם הישגים מרשימים בכל תחום וצבא חזק וערכי", ציין קצין השריון הראשי תא"ל אגאי יחזקאל בעצרת הגבורה והזיכרון השנתית לחללי השריון שהתקיימה ביד לשריון בלטרון ביום 23 בספטמבר 2009. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
חטיבת השריון הסדירה 188 הייתה החטיבה היחידה שעמדה בין הסורים לכנרת בתחילת מלחמת יום הכיפורים. 36 שנים אחרי המלחמה מביא אבירם ברקאי את סיפורה.
טקס הגבורה והזיכרון השנתי לחללי השריון יתקיים ביד לשריון בלטרון, בהשתתפות בני המשפחות השכולות, מפקדים וחיילים בעבר ובהווה והקהל הרחב. הטקס יעמוד השנה בסימן "אחדות ולכידות". לפירוט לחץ/לחצי כאן.
הגנרל Oscar Izurieta Ferrer, מפקד צבא היבשה (Army) של צבא צ'לי וקצינים ממטהו, ביקרו ביום 23 בספטמבר 2009 ביד לשריון, כאורחיה של זרוע היבשה. הגנרל ואנשיו התקבלו במשמר כבוד של זרוע היבשה והגנרל הניח זר למרגלות כותל השמות. הביקור כלל דיונים עם מפקד זרוע היבשה אלוף סמי תורג'מן ואנשיו וסיור באתר יד לשריון. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
ל-ynet נודע כי לבית הדין של פיקוד הצפון יוגש מחר הסדר הטיעון בין הפרקליטות הצבאית וסנגוריהם של שני הנאשמים. הצבא יקבל את הטענה לפיה טקסי ההשפלה בגדוד השריון היו מסורת ארוכת שנים, העונשים צפויים להיות קלים יחסית.
דיוויד טפרסון, אלוף משנה במילואים, הוא חייל נצחי. הוא נלחם בכל מלחמות ישראל, כולל כולן. הנה בן אדם שלא תרצו לפגוש בשדה הקרב. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
ראש מחלקת אמצעי הלחימה היוצא של צה"ל מסכם כהונה סוערת ומבטיח: בעוד כמה שנים תיכנס חטיבה לעזה ותצא משם עם אפס נפגעים. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
יותר מטענים ונ"ט איכותי בחזית, הרבה יותר טילים על העורף - כן, גם על תל-אביב - ועוצמת אש צה"לית שזו של עזה תחוויר לעומתה. בשיחה מיוחדת עם ynet מספרים ארבעה בכירים על האויב המתעצם, העימות שחלילה בפתח - והנוער של היום. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
בפיקוד הצפון הסתיים היום (17 בספטמבר) תרגיל רחב היקף, שבו בין היתר דימתה אוגדה מלחמה בחזית הסורית. לאחר שבע שנות פיתוח, שולבה בתרגיל לראשונה מערכת צי"ד הממוחשבת שנועדה לספק לכל הכוחות תמונת מצב אחידה בזמן אמת - אך בצבא מדגישים שהיא "לא תוכל להחליף את המפקד בזמן אמת". לסדרת הכתבות המלאה לחץ/לחצי כאן.
השניים, פעיל חמאס ופעיל בוועדות ההתנגדות, נורו מירי טנק ישראלי בצפון רצועת עזה, לאחר שכוח צה"ל זיהה שהם מנסים להניח מטען לאורך הגדר. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
לאחר שהסתיים תרגיל צבאי של אוגדת עוצבת געש, אמר קצין בכיר כי הצבא הסורי הוא צבא חזק, אולם בישראל לא מזהים כוונות מצדו לתקוף. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
בסיפור על הטנק שצלח ראשון את תעלת סואץ שהופיע בתצוגת מלחמת יום הכיפורים נפלה טעות בשמות אנשי הצוות שהיו בטנק. לאחר בדיקה ואימות תוקנה הטעות ולוח הכיתוב הוחלף ביום 13 בספטמבר 2009. הננו מביאים את צילום הלוח המתוקן ואת הכיתוב שעליו. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
בני משפחת כץ יזכו לפיצוי בגובה 60 אלף שקל, עקב כך שהמדינה לא דנה עמם לפני ההכרזה על יהודה ז"ל (מנעדרי קרב סולטן יעקוב במלחמת שלום הגליל) כחלל צה"ל ולא כנעדר ב-2004. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
המלט"ק (המכללה לפיקוד טקטי) שחוגגת עשור להקמתה נפרדה ממחזור ט'. מתוך 68 בוגרי הקורס 18 נישאו בין הלימודים למבחנים. קַבלו את המ"פים החדשים. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
להלן לקט ידיעות בנושאי שריון שהתפרסמו לאחרונה בתקופונים בינלאומיים. החומר מובא באדיבות "לקט מו"פ היוצא לאור על ידי משרד הביטחון/מפא"ת, בעריכת אל"ם (במיל') יעקב צור. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
סרטו של שמוליק מעוז הוא הזוכה הגדול של פסטיבל ונציה ה-66, אחד מפסטיבלי הקולנוע החשובים בעולם. זהו הסרט הישראלי הראשון שזכה בפרס היוקרתי. סיפור על צוות טנק במלחמת לבנון הראשונה, 1982, במרכז העלילה. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
כארבע מאות משתתפים, ובהם כמאה אנשי צבא ואורחים מחו"ל מ-29 מדינות, גדשו את אולם המרכבה ביד לשריון בלטרון בימים 2 - 3 בספטמבר 2009 בכנס השלישי של לוחמת היבשה שהוקדש לנושא "התמרון במרחבי לחימה מורכבים". הכנס היה בלמ"ס, וההשתתפות למוזמנים בלבד. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
עשרות פיתוחים חדשים הוצגו בכנס לטרון השלישי שהתקיים בשבוע שעבר. התעשייה האווירית הדגימה את יכולות המזל"ט "מוסקיטו", רפא"ל חשפה את טיל ה"זאטוט" וחברת "אזימוט" הציגה את ה"כוכב" של הערב. דור שלישי בלחימה. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
לרגל הפנינג לנוער לפני גיוס, החליטו בעיריית ירושלים ובצה"ל להפתיע ולהעמיד טנק מרכבה בלב המדרחוב. הצרות החלו כאשר מול הטנק ניצב מכשול בלתי צפוי. לפחות התיירים נהנו. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
מאות קצינים מזרוע היבשה, אנשי תעשיות ונציגי צבאות זרים השתתפו בכנס לטרון לתמרון היבשתי. "אנחנו אלה שמכריעים את המלחמה, לכאן או לכאן", אמר מפקד הזרוע, אלוף אבי מזרחי. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
הרמטכ"ל בירך את המפקד הנכנס, שיבח את פועלו של המפקד היוצא, אלוף אבי מזרחי וקבע כי זרוע "היבשה כשירה ומאומנת לאתגרים העומדים בפניה". לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
אלוף סמי תורג'מן התמנה הערב למפקד זרוע היבשה. מפקד הזרוע היוצא זכה לשבחים מצד הרמטכ"ל ולמטס פרידה מחיל האוויר. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
ערכנו מבחן דרכים למרכבה סימן 3 ו־4. רוצים להתערב שגם הפעם יהיה דפקט שיגיב ב"האימפרזה שלי אוכלת אותה בלי מלח"? לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
לראשונה נאלץ השריון לדחות גיוסם של מלש"בים שרוצים שריון. המוטיבציה מרקיעה שחקים. פרויקט חבר מביא חבר שובר שיאים. פלוגה מבצעית שלישית בגדוד תוקם בנובמבר הקרוב גם בחטיבה 401. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
הרמטכ"ל ושר הביטחון העניקו את הדרגה לתורג'מן לקראת מינוי למפקד זרוע היבשה, במקום אלוף אבי מזרחי שיפקד בקרוב על פיקוד המרכז. השר ברק: יש על מי לסמוך. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
הכנס הזרועי והבינלאומי השנתי של מפקדת זרוע היבשה ושל עמותת "יד לשריון" / "המכון לחקר לוחמת יבשה" ייפתח הבוקר, 2 בספטמבר 2009, ויעסוק בנושא "התמרון במרחבים מורכבים". לצד הכנס מתקיימת תצוגת אמל"ח של תעשיות הביטחון בישראל. הבאנו צילומים ראשונים מההכנות לתערוכה. דיווח מורחב על הכנס בימים הקרובים. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
בכנס בנושא תמרון יבשתי התווכחו קצין השריון הראשי וקצין חיל הרגלים על הדרך בה צה"ל צריך ללחום. האם המלחמה הבאה תהיה קצרה, או שמא "כך נחטוף מכה נוספת"? לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
הרמטכ"ל אישר את הענקתם של שבעה צל"שים למפקדים וללוחמים שפעלו במבצע "עופרת יצוקה, וביניהם גם סרן מוטי איפלח, פרמדיק מגדוד "סער", שביצע החייאה בסג"ם אהרון קרוב שנפצע אנושות. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
מפקדת זרוע היבשה ועמותת "יד לשריון" עורכים במשותף את הכנס הזרועי והבינלאומי השנתי של מפקדת זרוע היבשה ושל עמותת "יד לשריון" / "המכון לחקר לוחמת יבשה". הכנס יעסוק בנושא "התמרון במרחבים מורכבים". לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
במהלך מלחמת העולם השנייה בשנים 1939 - 1945 יוצרו בגרמניה הנאצית, בברית המועצות ובארצות הברית מעל רבע מיליון טנקים! אם נוסיף גם את הייצור בשאר המדינות וביניהן יפן, בריטניה ואחרות יתקרב המספר ל-300 אלף טנקים. הנתונים להלן שופכים אור על ייצור הטנקים במהלך המלחמה. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
הרמטכ"ל אישר הענקת הציונים לשבח לשלושה קצינים וארבעה לוחמים שהפגינו אומץ לב חריג, מנהיגות ודבקות במטרה במהלך המבצע בעזה בסוף 2008. אחד ממקבלי הצל"שים הוא לוחם במילואים. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
המגזין news.com.au מיום 29 באוגוסט 2009 מדווח על עסקת ענק צפויה לפיה תמכור רוסיה לסעודיה נשק בשווי של כ-2.4 מיליארד דולר, שתכלול גם טנקי טי-90 ונגמ"שים בי-אם-פי-3. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
נמשכת הפקת הלקחים ממלחמת לבנון השנייה: צה"ל מפתח כלי רכב לא מאויש הנשלט מרחוק, שיספק את צרכי הכוחות בשטח האויב. לכתבה המלאה חלץ/לחצי כאן.
גדודי ההכשרות של חיל השריון, החליפו את מפקדיהם. סא"ל ג'וני כהן יהיה למג"ד 198, סא"ל אמיר חמוד יהיה למג"ד 196. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
יחידת החימוש המרחבית של פיקוד הצפון התחמשה לאחרונה במערכת מתקדמת למחזור מים שתאפשר למחזר עד 80 אחוזים מכמות המים הנדרשת לשטיפת כלי רק"ם. ממונה איכות הסביבה בבסיס: "מדובר בחיסכון של אלפי ליטרים בשנה". לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
יעקב פולק ממשיך בעבודתו בהנחת צינורות קו הנפט IPC עד ליעד הסופי - מתקני הנפט בחיפה. עם פרוץ מאורעות 1936-9 הוא מתנדב למשמר הרכבת, וצילומיו מתעדים תקופה זו. שימו לב לצילומי הטנקים והרכב המשוריין המעורב בפעילות. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
לכתבה המלאה והצילומים לחץ/לחצי כאן.
סא"ל יצחק סמואל, ששימש מוקד ידע בנושא טנק המרכבה במחלקת אמל"ח במז"י נפטר אתמול (19 באוגוסט 2009) לאחר מחלה קשה, ובערב הובא למנוחת עולמים ביישובו אלון שבות. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
הידיעות להלן מתוך לקט מו"פ בהוצאת משרד הביטחון/מפא"ת, באדיבות העורך אל"ם (במיל') יעקב צור. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
המלש"בים נוסעים לנפוש בעיר הדרומית, וצה"ל בעקבותיהם. "אין ספק שהפעילות עוזרת למלש"בים", הדגיש סמ"ר טל סיבוני, לוחם בפלס"ר 7 של חיל השריון, שהגיע לאילת לשוחח עם הצעירים. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
בשבוע השני של אוגוסט 2009 נוספו באתר יד לשריון הפריטים הבאים: בתערוכת הלוחם היהודי במלחמת העולם השנייה: 1. המדים של הגנרל היהודי ג'ק ג'ייקובס (Jack Jackobs) מצבא הודו. 2. תמונותיהם של אלוף (במיל') שלמה שמיר ז"ל ואל"ם (במיל') ארקדי תימור ז"ל. במרכז התערוכות שבקומה השנייה הוצב ציורו השני של סא"ל (במיל') קובי לפיד. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
בטקס מרשים בהשתתפות בני משפחתו של אלוף (במיל') משה (מוסה) פלד ז"ל, ראש עיריית ירושלים מר ניר ברקת, חברי עמותת יד לשריון, מר אורי גנני שעמד מאחורי יוזמה זו ואורחים נוספים, התקיים בירושלים ביום 11 באוגוסט 2009 טקס קריאת רחוב על שם אלוף משה (מוסה) פלד. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
להלן לקט ידיעות בנושאי שריון שהתפרסמו לאחרונה בתקופונים בינלאומיים. החומר מובא באדיבות "לקט מו"פ היוצא לאור ע"י משרד הביטחון/מפא"ת, בעריכת אל"ם (במיל') יעקב צור. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
המפקדים הורו לחיילים לבצע אימון ירי כשהם בתחתונים, לאחר שחייל אמר שחגורתו לוחצת. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
בעקבות הפגיעה בטנקי צה"ל במלחמת לבנון השנייה האיץ צה"ל את פיתוח מערכת "מעיל רוח" להגנה אקטיבית מפגיעת טילי נ"ט. השבוע, לאחר ניסוי מוצלח, החליט מפקד זרוע היבשה להפוך את המערכת למבצעית. תוך כמה חודשים תחל הצטיידות חטיבתית. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
אלוף פיקוד המרכז גדי שמני יהיה הנספח הבא בוושינגטון, מפקד זרוע היבשה יחליף אותו. תא"ל סמי תורג'מן יקודם לדרגת אלוף ויעבור לפקד על מז"י. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
במהלך אימון שהתקיים לפנות בוקר (ד') בדרום רמת הגולן, התהפך טנק של צה"ל בעת שניסה לחצות גשר שהונח על תעלה. בהתהפכות נהרג סמל אוריאל פרץ ליברנט, בן 21 מאפרתה ושלושה נוספים נפצעו קל. מפקד זרוע היבשה הורה על הקמת צוות בדיקה לנסיבות האירוע.
הישג מרשים: רוב הצעירים שהתגייסו הבוקר לחיל השריון ביקשו לשרת בחיל בעדיפות ראשונה. בין דמעות הורים לחיבוקי פרידה הבטיח מפקד הזרוע להכשיר היטב את המתגייסים. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
"המטרה שלי היא להיות הטנקיסט הכי טוב בישראל וזה אומר הכי טוב בעולם." כך כותב חייל חדש שהתגייס ביום 22 ביולי 2009 למנהל אתר פרש - צבא וביטחון. הדברים מרגשים ומדברים בעד עצמם. אפשר ששמו ישי כהן. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
"לבנון" הוא סרט נוסף שמתבסס על אירוע שהתרחש בימי מלחמת לבנון הראשונה. מעוז, שכתב וביים את הסרט, שירת בה כחייל. כמעט כל הסרט מתרחש בטנק, שבו נמצאים ארבעה חיילים: אסי, מפקד הטנק (איתי טיראן), הרצל הקשר (אושרי כהן), יגאל הנהג (מיכאל מושונוב) ושמוליק התותחן (יואב דונט). לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
בעקבות מקרי ההשפלה והאלימות שנחשפו בגדוד השריון, הדיח האלוף גדי אייזנקוט את מפקד הפלוגה מתפקידו. בנוסף החליט מפקד עוצבת "געש" לרשום הערה פיקודית למג"ד הנוכחי ולקודמו בתפקיד. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
על פי סוכנות הידיעות הלבנונית, צבא לבנון ויוניפי"ל העלו את הכוננות באזור כפר שובא לנוכח טנקים ישראליים שהוצבו מול הגבול. אשכנזי הבוקר: "אין רוחות מלחמה בגבול הצפון". לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
בתום סדרת ניסויים יצטיידו בו בשנה הקרובה טנקי מרכבה סימן 3 ומרכבה סימן 4 של חיל השריון. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
שיעור מיוחד יועבר, בין היתר, ללוחמי גולני וחטיבה 7, בעקבות ההתעללות בחיילים מגדוד השריון 74 שנחשפה בתחילת השבוע. עוד הנחה המאו"ג למחוק כתובות גרפיטי המהוות סממן ליחסי "צעירות-ותיקות". לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
בידיעה של אנשיל פפר נכתב כי חיילי מילואים דתיים סירבו להשתתף באימון שבו חיילות נהגו ברכבי האמר. הרב, מגובה בדובר צה"ל, מבהיר כי "הארץ" פרסם ידיעה משוללת יסוד מאחר ולא היה בתרגיל שום אירוע של סרבנות. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
אלה הם פרקים שכתב ברגישות קצין השלישות של גדוד 19 במלחמת יום הכיפורים, סרן (במיל') אריה איזנבך. אריה שירת בגדוד 19 כ-35 שנים. הדברים שכתב מבטאים את תחושותיהם של המפקדים והחיילים הנושאים על גבם את המלחמה מאז ועד היום. שם הכתבה - עוצמה וכאב - מבטא את עוצמתנו בכל המלחמות ואת הכאב שאותו אנו נושאים לאחר המלחמות במשך כל חיינו. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
בדיון שיבוצים שקיים הרמטכ"ל הוחלט על סבב מינויים של אלופי משנה שיעלו לדרגת תת אלוף ויקבלו תפקידים חדשים. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
לכתב חנן גרינברג מ-ynet נודע כי קבוצת חיילים שנקלטה בגדוד שריון עברה מסכת התעללות. הטיפול המשמעתי היה ברור מהיר וללא פשרות: אנשי הסגל שביצעו את המעשים המשפילים ומפקד הפלוגה שידע על הנעשה נשלחו למאסר. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
"ללא אימון, ללא הסבר תיאורטי על מה שעתיד להתרחש, ועם נשק שלא ידעתי לפרק נשלחתי צפונה בגיוס המילואים הראשון של מלחמת לבנון השנייה". יוני לוי, חייל מילואים במלחמת לבנון השנייה מסביר מה הביא אותו ליצור את "אלם קרב"- פסל ענק של חייל מפלסטיק המרותק למקומו. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
תת-אלוף אגאי יחזקאל, המשמש כקצין השריון הראשי ומפקד אוגדת מילואים בפיקוד המרכז, ימונה למפקד אוגדה 162 בפיקוד מרכז. יחזקאל, בן 43, יחליף את תת-אלוף עוזי מוסקוביץ'. אחיו של הרמטכ"ל, תת-אלוף אבי אשכנזי, ימונה למפקד המרכז לאימוני יבשה בצאלים במקומו של תת-אלוף גיא צור. הרמטכ"ל עצמו לא השתתף בדיון שבו הוחלט על מינויו של אחיו הצעיר, אשר התקיים בראשות סגנו אלוף דן הראל. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
לפני שלוש שנים הצטרף כתב "במחנה" לצוות טנק אקראי שעשה את דרכו לעיירה הלבנונית מַרְכָּאבֶּה. ימים ספורים מאוחר יותר, מפקד הפלוגה ששהה בטנק, סרן שי ברנשטיין, נהרג, והצוות התפזר - חייל אחד המשיך לקרב בסלוקי, השניים האחרים טיפלו בפצועים. ביוזמת "במחנה" נפגשו חברי צוות הטנק, נעם בר, אמרי אגסי וחן שופר, לשיחה משותפת על החברים שנפלו, על הביקורת הציבורית שהגיעה לאחריה ועל המראות שחוזרים אליהם מדי פעם, במנות קטנות. לכתבה המלאה לחץ/לחתי כאן.
אל"ם אילן לביא הוא המפקד החדש של חטיבת "ברק". בטקס החילופים הבטיח: "נמשיך לטפח ולהוביל את החטיבה לכל משימה". לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
היום לפני 66 שנים, ב-12 ביולי 1943, החליט היטלר לבטל את מבצע "ציטדלה", ההתקפה הגרמנית על "בליטת קורסק" (שהחלה ב-4 ביולי אחר הצהרים) - החלטה שהיוותה נקודת מפנה במלחמת העולם השנייה, ובעקבותיה הצליח הצבא האדום לעבור ממגננה למתקפה בתוך שבועיים, ולהדוף את הגרמנים אל עברו השני של נהר הדנייפר. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
יש מי שלא מסתפק רק במגעים המתנהלים לשחרור החייל החטוף: השבוע הוכנס ספר תורה לזכותו של גלעד שליט לגדוד בו שירת, בטקס רב משתתפים. האב נועם השתתף בכתיבה והתורם הבטיח חגיגה לחיילים עם שובו של גלעד לחיק משפחתו. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
לצד הברכות והאיחולים למסיימי קורס המט"ק ה-115, לא שכחו משפחת חיל השריון את החייל השבוי, גלעד שליט. קשנ"ר: "אני מתפלל להחזרתו". לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
לאחרונה נפתח אתר הבמה לחקר לוחמת היבשה, כחלק מפעילות עמותת יד לשריון. כתובת האתר: http://www.ilws.org.il/ לכניסה לאתר לחץ/לחצי כאן. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
שלמה היה לוחם גדול ואמיץ לב, הוא היה גיבור, גיבור ששימש כדמות מופת וכמודל לחיקוי. שלמה היה ביסודו זקיף שעמד על משמר האינטרסים הלאומיים של ישראל. כך אמר אלוף (במיל') ישראל טל בדברים שנשא לזכרו במלאות עשר שנים לפטירתו של סא"ל (במיל') שלמה באום ז"ל. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
"האגודה למען החייל" ציינה אתמול בטקס חגיגי ביד לשריון בלטרון את השלמת אימוצם של כל הגדודים הלוחמים של צה"ל בידי חברות עסקיות מובילות בארץ ובחו"ל במסגרת פרויקט "אמץ לוחם" שהחל לפני ארבע שנים. הרמטכ"ל לתורמים: "אתם מעניקים ללוחמים תחושה כי החברה הישראלית והקהילה היהודית בתפוצות מעריכות, אוהבות ומוקירות את פועלם". לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
סדרת תמונות עגומה למדי של טנקי T-64 נגרטים בבסיס צבאי אי-שם ברוסיה. כל הכלים עברו מהמפעל ישירות לאחסון בימ"ח, ומחוסר צורך נשלחו לגריטה מבלי שזכו לפעילות מבצעית כלשהי. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
בזרוע היבשה יערכו בתקופה הקרובה סדרת ניסויים שתבחן את השימוש בתותח מתוך נגמ"ש המרכבה, כל זאת במטרה לאפשר ללוחמי החי"ר לפעול בעצמאות רבה יותר מול איומי חי"ר, מבלי להיעזר בטנקים. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
הפעם הבאנו מקבץ צילומים מתרגיל קרקעי של צבא איראן, מתוך אתר פרש, המתבסס על ידיעה מהיום. בצבא איראן פריטי נשק מערבי עוד מתקופת השאח שלפני מהפכת חומייני. לצפייה לחץ/לחצי כאן.
סא"ל חגי עמר, מג"ד 71 בחטיבה 188, זכה במקום השלישי בקטגוריית המג"דים בצה"ל בבוחן כשירות גופנית. נציגי המפקדים והחיילים מכלל החילות הלוחמים הגיעו ביום ד' האחרון (1 ביולי 2009) למכון וינגייט, לטקס חלוקת גביעים ומדליות על בחני הכשירות הגופנית שנערכו במשך ארבעת החודשים האחרונים בבה"ד 8, ונפרסו על פני 14 בחנים, מרמת הלוחמים, בתי הספר והמח"טים. הבחנים כללו ריצת ניווט של 6 ק"מ, ריצה בחוף ים, עלייה על צוק, מעבר מסלול מכשולים וירי אחרי מאמץ. הטקס נערך בראשות מפקד זרוע היבשה, האלוף אבי אשכנזי.
צבא גרמניה ערך לאחרונה תרגיל צבאי בהשתתפות כוחות יבשה ואוויר. התרגיל נקרא ILU 2009. לפניכם מקבץ צילומי טנקים ורק"ם אחר מהתרגיל. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
כוח שריון שפעל בדרום הר חברון עצר בסוף השבוע חמישה שוהים בלתי חוקיים שניסו להסתנן לישראל ומרכבם חולצו שלוש חוחיות שהיו אמורות לשמש פיתיון לציד ציפורים נוספות. כיום בעקבות ציד וסחר בלתי חוקי, החוחיות נמצאות בסכנת הכחדה
ב-10 במארס פרסמנו באתר כתבה על פטירתו של תא"ל (במיל') אורי רום ז"ל. לפני ימים אחדים התקבל מבנו עופר רום חומר נוסף. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן. לכתבה מיום 10 במארס לחץ/לחצי כאן.
כנס משפחות שכולות של חטיבה 847 יתקיים ביד לשריון בלטרון ביום ב', 29 ביוני 2009 בשעה 18:00. ההתכנסות משעה 17:30
ב-7 במאי 2009 התקיים ביד לשריון יום עיון בנושא: יהודים ולוחמים בצפון אפריקה בתקופת מלחמת העולם השנייה. אנו מביאים לכם את תמלול חלקו הראשון של יום העיון תחת הכותרת לפיד בוער בצפון אפריקה. לקריאה לחץ/לחצי כאן.
ב-3 בנובמבר 1964 אירעה תקרית ירי בין מוצב סורי ובין טנקים ישראליים ליד תל דן. האירוע הסתיים בכישלון מביך של צה"ל. ואולם,דווקא מתוכו נולדה מהפכת התותחנות בשריון הישראלי. עשרה חודשים מאוחר יותר ב'מלחמה על המים' כבר ירו השרמנים בדיוק רב למרחקים דמיוניים של 10 ו-11 ק"מ. אלה היו טווחים בלתי מוכרים אז בצבאות העולם. ההישג סימל את סוף התוכנית הסורית להטיית מי הירדן ואת ראשית ההפתעה הסודית של השריון הישראלי במלחמת ששת הימים. סיפורו המלא של מהפך חשאי ודרמטי שהוביל אלוף ישראל(טליק) טל, שאף היה היורה הראשון. פרשייה מתוך ספרו של יוסף ארגמן "מלחמת הצללים", בהוצאה לאור של משרד הביטחון.
הצבא הגרמני החליט לרכוש את מערכת מרגמה מתקדמת מסוג "Wiesel 2 lePzMrs". הכלי החדש מצוייד במרגמה 120 מ"מ ויביל אווירית באמצעות מסוקיCH-53 וכנראה שהצבא הגרמני מתכוון להשתמש במערכת החדשה באפגניסטן. לכתבה המלאה באנגלית לחץ/לחצי כאן.
הצצה לסיפורם של ה"פוּרְמָנים" - אותם צעירים וצעירות מהפלמ"ח שנטלו על עצמם את המשימה הקשה של ליווי השיירות לירושלים בתש"ח, במהלך הפרק הראשון של מלחמת העצמאות - "הלחימה על הדרכים". בהמשך יסופר כי לאחר שהייה זמנית בחצר בית החרושת בראשון לציון שימשו אותם פורמנים - בשל התמחותם במשורייני ה"סנדוויץ'" בשיירות - גרעין לחטיבה 7, שהוקמה אז, ולגדוד המשוריין הראשון בצה"ל, שנקרא תחילה "חֶמֶ"ש (חיל משוריינים) א'". לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
399 קצינים ו-18 קצינות, סיימו אתמול את קורס הקצינים הגדול ביותר בתולדות בה"ד 1. הרמטכ"ל בברכתו לקצינים: "היו גאים בשירותכם ובבחירתכם להוביל את צה"ל קדימה". לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
ויכוח מרתק, רווי חשדות וכעסים, בין המח"ט סא"ל יצחק רבין לבין הרמטכ"ל רא"ל יעקב דורי - עומד ביסוד ההחלטה לרכז את כל כוח השריון של צה"ל בחטיבה אחת לאחר מלחמת העצמאות. שלושה מסמכים גנוזים מארכיון צה"ל, מספרים לראשונה כיצד הפכה חטיבה 7, שציינה לפני חודשים אחדים 60 להיווסדה, למלכת השריון של צה"ל. פרשייה היסטורית מיולי 1949. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
בספטמבר 2008 נחנכה ביד לשריון תצוגת מלחמת יום הכיפורים (לכתבה על התצוגה לחץ/לחצי כאן). לדאבוננו בסיפור הטנק שצלח ראשון את תעלת סואץ, המופיע בתצוגה, הייתה טעות בשמות אנשי הצוות שהיו בטנק של המ"פ סרן יוסי רגב. אנו מביאים כאן את הסיפור המדויק והמתוקן ואת הסיבה לטעות. הלוח בתצוגה יתוקן בהתאם. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
בפעם השנייה מאז נפתח במתכונתו החדשה הסתיים אמש (ה') הקורס לפיקוד ולמטה כללי, אשר מכשיר קצינים מכלל צה"ל לתפקידים מבצעיים בדרגת סא"ל. הרמטכ"ל לבוגרים הטריים: "אני יודע שבחרתם בדרך הפיקוד מתוך ראייה של שליחות– מאחר שאתם מאמינים כי חובתכם להיות חלק מחומת המגן של המדינה הזאת".
מובאים בפניכם שלושה ראיונות עם אנשי שריון, מהמדור ביטחון אישי של גלי צה"ל, בהגשת דליק ווליניץ. הראיונות הם עם: סא"ל רבקה שנקר, ראש ענף נפגעים בשריון (20 בדצמבר 2008). סא"ל אלי אהרונסון, סגן מפקד חטיבה 7 (6 בספטמבר 2008). סרן אחסן דאקס, קצין אג"ם בגדוד השריון 75 (12 ביולי 2008). לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
האגודה למען החייל חנכה 2 מועדונים בבסיס שיזפון. במועדונים ספרייה, טלוויזיה, משחקים ופינות ישיבה. ישמשו את גדודי השריון השוהים במקום. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
אביב לוקס ויונה לייבזון: 42 שנים אחרי מלחמת ששת הימים, השבוע שוב פשטו מאות טנקים על רמת הגולן. כל חטיבות חיל השריון הגיעו ביום שלישי בבוקר לגולן והתחרו ביניהן במגוון מקצים כדי לקבוע מיהי חטיבת השריון המקצועית ביותר. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
באתר צה"ל פורסמה כתבה על התערוכה האווירית הגדולה בשדה התעופה לה בורז'ה בפריז. בכתבה קטע שבו חשף מנכ"ל רפאל אלוף (במיל') דידי יערי כי בשבוע שעבר בצעה מערכת ההגנה האקטיבית "מעיל רוח" ינסוי מוצלח ובו יורט פגז טנק שנורה לעבר רק"ם. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
אביגדור קהלני (תא"ל במיל') המוכר בציבור כלוחם עז נפש ובעל עיטור הגבורה על לחימתו בקרב עמק הבכא במלחמת יום הכיפורים, מתגלה לפתע גם כבעל נפש פיוטית ורגישה. ספרו האחרון "אַּתְּ לי הבית", שחום אנושי מלווה אותו לכל אורכו, הושק ביד לשריון ביום 16 ביוני 2009 במעמד קהל רב של חברים ומשפחה. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
במלאות שלושים לפטירתו של אלוף (במיל') שלמה שמיר ז"ל, אחרון אלופי המטכ"ל הראשון של תש"ח (1948) התקיים טקס גילוי מצבה ואזכרה בבית העלמין ברחוב טרומפלדור בת"א שם נטמן שלמה שמיר ז"ל לצד רעייתו מינה ז"ל. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
פנים חדשות ישנות בפיקוד הצפון: תא"ל אייל זמיר, אשר שימש בתפקידו האחרון כמפקד חטיבה 7, נכנס לתפקיד מפקד אוגדה 36 במקומו של תא"ל סמי תורג'מן. לכתבה המלאה לחץ/לחצי כאן.
ה"פומה", הנגמ"ש שבשימוש חיל ההנדסה, צפוי להצטייד במערכת הגנה מבצעית שתגן עליו ועל הכוחות שמסביבו מאיומי טילים. בזרוע היבשה מביעים שביעות רצון מניסויים שנערכו במערכת הגנה אקטיבית נוספת - "מעיל רוח".
לפניכם הנוסח ברוסית והתרגום לאנגלית של מארש הטנקיסטים של צבא האדום. להאזנה לשיר לחץ/לחצי כאן. הביא תא"ל (במיל') צביקה קן-תור מנכ"ל עמותת מוזיאון הלוחם היהודי במלחמת העולם השנייה.
לפניכם סרט מרגש דובר ספרדית (19:53 דקות) עם תמונות מרתקות מהחזית ומהעורף במלחמת יום הכיפורים. גם מי שאינו מבין ספרדית יוכל לחוש את החזית והעורף מהצילומים המשקפים את האזעקה בבוקר יום הכיפורים תשל"ד (1973), את הלחימה בחזית, ובתוך כך לחימת השריון, ואת העורף המתגייס, לרבות בני נוער העובדים במאפייה במקום המבוגרים שהתגייסו. (הסרט מאתר פרש, 13 ביוני 2009). לצפייה לחץ/לחצי כאן.
שישה ימים ביוני הוא סרט מרתק על מלחמת ששת הימים שהוקרן בערוץ הראשון בשלושה המשכים במלאות 42 שנים למלחמה. הוא מביא את הרקע למלחמה, את מהלכיה ואת סיפורם של המנהיגים והמפקדים משני צדי המתרס באותם ימים. (עקב אורכו הוא מוגש במספר חלקים מאתר walla.co.il). מן הראוי גם לראות את פרק המצגת של מהלכי המלחמה המופיע באתר. לצפייה לחץ/לחצי כאן.
גיליון שריון 32 הופיע והגיע למנויים בימים אלה. אם אינך מנוי על הביטאון כדאי לך לעשות זאת בהרמת טלפון למזל בלטרון: 08-9255268. לעיונך מצורף מאמר מעניין מגיליון זה של אלוף גרשון הכהן: האם עדיין נחוץ צבא העם. לעיון בכתבה לחץ/לחצי כאן.
רק גודל החוליה וכמות חומרי הנפץ שנתפסו בנחל עוז מעידים על חומרת הפיגוע שסוכל. לוחמי גולני בשיתוף כוחות שריון וחיל האוויר, זיהו ונטרלו חוליית מחבלים מלווה בסוסים נושאי מטענים, שהייתה בדרכה לבצע פיגוע. מטרתם המשוערת: חטיפת חייל. "התקרית מצביעה על מרד ארגונים קטנים בעזה בחמאס", ציין גורם בכיר.
השבוע לפני 42 שנה הסתיימה מלחמת ששת הימים. כשאלי מריומה נקרא למילואים ביוני 1967, הוא לקח איתו מצלמת פילם מהחנות שבה עבד בת"א - וצילם את כל מה שראה. הצילומים הנדירים הללו מתעדים את היום האחרון של מלחמת ששת הימים מהמערכה בסיני. לצפייה לחץ/לחצי כאן. (ניר דבורי. הסרט מערוץ חדשות 2, 10 ביוני 2009).
חיל השריון צפוי להכניס לשימוש מבצעי כבר במהלך השנה הבאה את פגז ה"כלנית", אשר מהווה נדבך נוסף בפעולות צה"ל להקטנת הפגיעה של כלי הרכב המשוריינים מטילים נגד טנקים. החידוש: הפגז מקבל את נתוני המטרה באופן אוטומטי כבר בבית הבליעה וכל שנותר הוא ללחוץ על כפתור השיגור.
צמרת הדרג המדיני והביטחוני חזתה היום (ג') בסדרת קרב משולב של כוחות אוויר ויבשה, שנערכה במחנה שיזפון שבדרום. בסיום התרגיל אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו: צה"ל כשיר לטפל באיומים שעומדים בפני מדינת ישראל היום.
פולין מייצרת טנק חדש בשם PT91, המושתת על הטנק הרוסי הידוע T-90. טנק פולני מסוג זה נמכר גם למלזיה ונקרא PT91M.
לפני זמן מה הוקם לוח זיכרון בבית הכנסת היהודי באקדמיה הצבאית היוקרתית של ארצות הברית, בווסט-פוינט, לזכרו של יהודי בשם: "חיים סלומון". בחייו, בתקופת הכרזת העצמאות של ארצות הברית בשנת 1776, היה חיים סלומון היועץ הכספי ועוזרו הראשי לעניינים כלכליים של ג'ורג' וושינגטון, שהיה הנשיא הראשון ומפקד הצבא הקונטיננטאלי של ארצות הברית החדשה.
הבוקר זיהה כוח צה"ל חוליה של כ-10 מחבלים דרומית למעבר קרני. במקום התפתחו חילופי אש. 4 מחבלים נהרגו, אין נפגעים לכוחותינו.
יום הכשירות השנתי של חיל השריון. שנערך בשבוע שעבר ברמת הגולן. כלל לראשונה את חטיבות המילואים של החיל שהתחרו ביניהם במקביל לכוחות הסדירים על המקום הראשון. ניווט מהיר, מעבר של עשרות מכשולים וירי מדויק במטרות הובילו את חטיבת ההדרכה של החיל לגרוף את המקום הראשון.
ביום כשירות חש"ן שהתקיים בתאריך 2 ביוני 2009 השתתף גם טנק המצויד במערכת הגנה אקטיבית המוכרת בשם "מעיל רוח". לפניכם דיווח וסרטון מערות 2 של הטלוויזיה. לצפייה לחץ/לחצי כאן.
המרוץ יוקדש להנצחת רב סמל נועם גולדמן ז"ל, שנפל במלחמת לבנון השנייה. נועם למד כלכלה וחשבונאות לתואר ראשון באוניברסיטת תל אביב. במהלך לימודיו פרצה מלחמת לבנון השנייה והוא התייצב לשירות. הוא נהרג ב-9 לאוגוסט 2006 במסגרת פעילות מבצעית.
בתחרות ירי למטרה שנערכה ביום הכשירות של חיל השריון פספסו הצוותים של המרכבה את המטרה. המילואימניקים בטנק הישן - פגעו בול.
במקביל אושר המשך הצטיידות טנקי המרכבה סימן 4 במערכת "מעיל רוח". "חץ דורבן" נמצא בשלבי פיתוח מתקדמים בתעשייה הצבאית. בין יתרונותיו: מכ"ם רגיש, משקל קל יותר ויכולת לספק מענה למגוון רחב של אמצעי לחימה.
הישגים ראויים לציון הושגו במבחני יום כשירות חש"ן 2009 שהתקיימו ברמת הגולן ביום 2 ביוני 2009 בהשתתפות חטיבות סדירות וחטיבות מילואים. מאות חיילים וקצינים בסדיר ובמילואים, חניכי מכינות קדם-צבאיות, אורחים ממשרד הביטחון וותיקי חיל השריון - חברי עמותת יד לשריון - צפו באירוע שכלל ירי טנקים, תרגולות צוות ומעבר מכשולים. רק חסידות אחדות שנראו בסביבה המשיכו בשגרת ליקוט מזון ותרגילי מעוף קצרים בין הפגזים שעפו, כאילו להתריס אנחנו כאן.
מעל ישראל חולפים מדי שנה כמיליארד ציפורים וניתן לצפות ב-540 מינים שונים של ציפורים. בין התומכים ביוזמה - נגיד בנק ישראל.
יום כשירות חש"ן 2009 יתקיים ברמת הגולן ביום ג', י' בסיוון תשס"ט, 2 ביוני 2009. הגעה בשעה 0900, סיום משוער 1500. חברי עמותת יד לשריון מוזמנים. פרטים בגוף ההודעה.
מי שעמד במשך 27 שנים בראש המאבק להשגת מידע אודות הבן וחבריו שנעדרו מאז הקרב בסולטן יעקב - הלך לעולמו אתמול בגיל 81. הלווייתו תיערך הלילה בירושלים. רב השכונה שבה התגורר: "זה אכל אותו שהוא הולך עם השאלה בלתי פתורה".
בימים שבהם בצה"ל סוגדים לכלי טיס בלתי מאוישים, בפלס"ר 401, אחת היחידות הקטנות בצבא, מנסים לחזור למורשת הסיירים הקשוחים של פעם. אלכסנדר זייד, האם שומע?
מזל יחזקאל מזכירת עמותת יד לשריון שהייתה בקשר כמעט יומיומי עם שלמה שמיר ז"ל כותבת לבתו יעל על תחושתה עם פטירתו של שלמה.
לרבים הוא זכור כמפקדם של חילות הים, האוויר והיבשה. רק מעטים יודעים כי הוא עיצב את צורתו ודמותו של כלל צה"ל: משמות דרגות הקצונה וצורתן, ועד לגודלן של יחידות הצבא. שלמה שמיר, אחרון אלופי המטכ"ל של 1948 והאיש שסירב להתמנות לרמטכ"ל, הלך בשבוע שעבר לעולמו בגיל 94, והותיר אחריו ירושה בדמות מורשת מפוארת. הצדעת פרידה לקצין וג'נטלמן של ממש.
הסרטון להלן (3:48 דקות) מוקדש לכל לוחמי השריון בעבר ובהווה, לזכרם של חללי השריון בכל מערכות ישראל, למען שחרורו של החייל החטוף גלעד שליט, ולעידוד המלש"בים לגיוס לחיל השריון - אגרוף הפלדה של צה"ל. לצפייה לחץ כאן.
כתב ynet התלווה לחיילי השריון, שאחראים על הגיזרה בה נערכות ההפגנות מדי יום שישי. בגדוד סיפרו על הקשיים מול המפגינים, שנוקטים ב תכסיסים. "היה אפשר לפזר את ההפגנה מאוד מהר, אבל אנחנו מגבילים את כוח האש שלנו".
נשיא המדינה מר שמעון פרס, שר הביטחון רא"ל (במיל') אהוד ברק, אלופי צה"ל בהווה ובעבר וביניהם מפקד חיל האוויר אלוף עידו נחושתן, מפקד חיל הים אלוף אלי מרום וראש אגף המבצעים אלוף טל רוסו, יו"ר העמותה אלוף במיל' חיים ארז - באו ביום כ"ז באייר תשס"ט (21 במאי 2009) לחלוק כבוד אחרון לאלוף (במיל') שלמה שמיר ז"ל.
טקס החלפת מפקד חטיבה 7 נערך ביום ה' 21 במאי 2009. בטקס קיבל אל"ם יעקוב בנג'ו את פיקוד על החטיבה מאל"ם רועי אלקבץ.
המהפכה הירוקה לא פוסחת גם על צה"ל: מערכת חדשה שמפותחת בימים אלה במחלקת ניסויי האיכות של החטיבה הטכנולוגית בזרוע היבשה תגרום להקטנת ענני האבק שיוצרים הכלים המשוריינים בשטח. היתרון המבצעי: קושי באיתורו של הכלי ממרחק.
אלוף (במיל') שלמה שמיר, שהיה אחד משנים עשר האלופים הראשונים בתש"ח, פיקד על חטיבה 7 במלחמת העצמאות ובהמשך דרכו היה מפקד חיל הים, מפקד חיל האוויר ואלוף פיקוד המרכז נפטר היום בתל אביב והוא בן 94. שלמה שמיר ז"ל היה מפקד ההגנה בבריגדה היהודית במלחמת העולם השנייה ולוחמיו היו בין הראשונים שפגשו את שורדי מחנות הריכוז באירופה של סוף המלחמה. הלווייתו של אלוף (במיל') שלמה שמיר ז"ל תתקיים ביום ה' 21 במאי 2009 בבית העלמין טרומפלדור בתל-אביב בשעה 1530.
חיל השריון עובר באחרונה תהליך של הרחבה ושיפר מבצעי, המלווה גם בשדרוג של כוח האדם. בניסיון לשכנע מתלבטים לבחור בכומתה השחורה, זומנו 150 בני נוער לשטח ניסויים באזור ראשון לציון וצפו בביצועי טנק מרכבה סימן 4.
בנק הפועלים ועמותת יד לשריון מאפשרים כניסה ללא תשלום בכל מהלך חג הפסח לאתר יד לשריון, להנאתכם.
טנקי הפטון הראשונים מדגם אם-48 הגיעו לישראל שנים ספורות לפני מלחמת ששת הימים, סיפור על כך נפרסם כאן בקרוב. ניסיון קודם לרכוש טנקי פטון אם-47 נעשה עוד בשנת 1958.
סרט תיעודי על הרמטכ"ל דדו (רא"ל דוד אלעזר ז"ל) יוקרן היום יום א' 17 במאי 2009 בערוץ הראשון של הטלוויזיה בשעה 2140. הסרט נעשה ע"י בנו.
חולקו פרסי מפקד זרוע היבשה ליחידות ולאישים שהצטיינו בחשיבה יוצרת ובתרומה לזרוע. "בטוחני כי פועלכם הנמרץ טמון ומושרש בכם", אמר אלוף מזרחי בטקס חגיגי שהתקיים בלטרון. גדוד 75 זכה בפרס מיוחד של מפקד זרוע היבשה בתחום הלחימה והפעילות המבצעית.
ירדן חתמה על חוזה בשווי 43 מיליון דולר עם BAE Systems לשדרוג נגמ"שיM113.
קטע מכתבה ששודרה בערוץ 1 של הטלוויזיה ביום ו' 15 במאי 2009.
כשנקראו המילואימניקים מגדוד ההובלה "אבירי הצפון", להצטרף למאמץ המלחמתי במבצע "עופרת יצוקה" ולהוביל טנקים מהצפון לדרום – הם לא חשבו פעמיים. הם הרי רגילים להתנדב למילואים ממרומי גילם, כשהצעיר מביניהם כבר חצה את גיל ה-40 והוותיק בן 76, סבא ל-14 נכדים. "הלכתי להובלה בגלל הגיל ונהניתי מעל ומעבר בתקופה הזו".
השר לביטחון הפנים ואנשי מטה משטרת ישראל היו הבוקר בין המבקרים הרבים שגדשו את אתר יד לשריון בלטרון. בתום יום הביקורים נמנו כ-9,000 מבקרים!
האמצעי ליירוט טילים נ"ט עוד במעופם הוטמע לראשונה במחלקה שלמה באחת מחטיבות השריון.
הנגמ"ש החדש שעבר ניסויי שטח בצבא הגרמני וההולנדי, יעבור לייצור סדרתי ואמור להיכנס לשירות במבצעי בשני הצבאות בסוף השנה, הנגמ"ש נחשב לדור חדש של נגמש"ים גלגלים עם רמת מיגון וניידות גבוהים ביותר ומערכות מתקדמות.
כל מה שלא העזתם אבל כל כך כל כך רציתם לשאול ותודה לעודד שטרח להביא.
ארגון הפרטיזנים, לוחמי המחתרות והגטאות, ערך טקס מרגש באתר האנדרטה שהוקמה לכבודם באתר יד לשריון בלטרון.
הטנק המבצעי הראשון בעולם היה הטנק הבריטי סימן 1 המפורסם בצורת המקבילית. רק לתזכורת הנה מספר צילומים יפהפיים שלו ובהמשך קישור לסרטונים נדירים ומרגשים
הן מלוות את בני המשפחות השכולות במהלך כל ימות השנה, ודואגות להשלים להם, עד כמה שאפשר, את החלל שנותר עם אובדן הבן, האב או האח. לכבוד יום הזיכרון לחללי צה"ל התפנו שלוש קצינות נפגעים לדבר על הכאב המשותף, על התפקיד התובעני ועל יום הזיכרון שלהן.
שנייה אחרי הצבא ורגע לפני החיים - 7 אזרחים טריים מספרים בשערי הבקו"ם על צה"ל שלהם.
סרטי הנופלים הפכו לאחד ממפעלי ההנצחה המשמעותיים בשנים האחרונות. כמה מהסרטים האלה הוקרן השנה בערוץ 1 ביום הזיכרון תשס"ט, (יום ג' 28 באפריל 2009). רחלי זגורי, אחותו של אשר זגורי שהפיקה סרט לזכרו: "בזמן הצילומים שמעתי עליו סיפורים שלא ידעתי".
גם השנה נוספו משפחות שכולות במאמץ האינסופי לשמור על ביטחון מדינת ישראל ותושביה. אנו זוכרים ומוקירים את כולם ועושים להנצחת הנופלים ושימור מורשתם. גם השנה קיימנו טקס זיכרון למרגלות כותל השמות ביד לשריון בהשתתפות בני המשפחות השכולות, לוחמים ומפקדים ואורחים רבים.
הנה לכם הצצה נדירה לחיי הלילה של התנשמות. אפשר לשמוע גם את הקולות, כיד הדמיון הטובה עליכם...
כבכל שנה יהיה אתר יד לשריון פתוח לכל ללא תשלום ביום הזיכרון יום ג', ד' באייר תשס"ט, 28 באפריל 2009 וביום העצמאות יום ד', ה' באייר תשס"ט, 29 באפריל 2009. בשני הימים האלה תתאפשר הכניסה החל משעה 0830 ועד 1600.
כבכל שנה יהיה אתר יד לשריון פתוח לכל ללא תשלום ביום הזיכרון יום ג', ד' באייר תשס"ט, 28 באפריל 2009 וביום העצמאות יום ד', ה' באייר תשס"ט, 29 באפריל 2009. בשני הימים האלה תתאפשר הכניסה החל משעה 0830 ועד 1600.
אלפי גולשי ynet הצביעו לתמונה שהכי מייצגת לדעתם את הישראליות. תמונת הגזלן באימון טנקים ברמת-הגולן, שצילם יוני קוט, זכתה למירב הקולות ונבחרה לתמונה הישראלית מכולן. רענן שקד על דימוי גבעת-חלפוני מובהק, שזר לא יבין.
אל"ם (במיל') ישקה (יעקב) בר (לשעבר בירנבוים) ז"ל, החל את דרכו כילד במחנות העבודה הגרמניים במלחמת העולם השנייה, איבד את הוריו ואחיותיו בשואה ושרד יחיד ממשפחתו. לימים היה ממקימי מתקן האימונים בצאלים ומפקד מחנה מטכ"ל. הובא למנוחת עולמים בעירו אשקלון ביום 28 באפריל 2008. ישקה היה המנכ"ל הראשון של עמותת יד לשריון, בראשית שנות ה-80.
כבכל שנה אנו מקיימים את טקס הזיכרון לחללי צה"ל ביד לשריון בלטרון הטקס יתקיים ביום שלישי, ד' באייר תשס"ט, 28 באפריל 2009 בשעה 11:00 ברחבה שמול כותל השמות. הציבור מוזמן
הטקס השנתי לקצינים ולקצינות מצטיינים מיחידות צה"ל השונות, ביניהם סגן רותם סבג מחטיבת השריון 188, נערך בים 23 באפריל 2009 במעמד הרמטכ"ל וחברי פורום מטכ"ל.
איך ייראה צה"ל של שנת 2020? בערך כמו שהוא נראה היום, רק יותר: יותר כלים לא מאוישים, יותר כלי נשק חכמים, יותר אמצעים מתקדמים לאיסוף מודיעין. בקיצור, אומרים יואב לימור ואלון בן דוד, לצבא של העשור הבא תהיה גם היכרות אינטימית עם המטרות שלו - וגם מגוון חדש לגמרי של דרכים לפוצץ להן את האמא של הצורה.
השנה גדשו את אתר יד לשריון כ-20 אלף מבקרים במהלך חג הפסח (כ-50 אחוזים יותר מאשר בפסח אשתקד). נכון שגם מזג האוויר "אשם" בהצלחה, אך גם ובעיקר המאמצים שמשקיעים כל אנשי יד לשריון כל השנה בטיפוח האתר, חידושו ואחזקתו
במצב רוח חגיגי ובמזג אוויר נהדר התקיימה צעדת לטרון ה-19. כחמשת אלפי צועדים ובהם משפחות רבות, מטף ועד זקן וחיילים רבים, התקבצו בשעת בוקר ביד לשריון בלטרון וזינקו בשעה 9 למסלול הצעדה המרהיב בחיק הטבע. במהלך הצעדה אפשר היה למשש את הטבע וההיסטוריה של הסביבה בידיים וברגליים.
את הדברים אמר היום (יום ד' ערב הפסח) רא"ל אשכנזי למאות החיילים הבודדים שיחגגו הערב את חג הפסח בסדר משותף עם שר הביטחון, ראש אכ"א ודובר צה"ל, בכפר הנופש בגבעת אולגה • "כולנו היינו לוחמים בצה"ל ועשינו שירות תובעני", הוסיף הרמטכ"ל, "אבל קשה יותר למי שעשה יציאת מצרים משלו ובחר להגיע לארץ ולעשות שירות משמעותי".
הכירו את ה"ג'יניוס", פיתוח של אלביט והתעשייה האווירית. עד עכשיו ראיתם כלים בלתי מאוישים באוויר ובים, מהיום - גם ביבשה. הרובוט הקרבי נשלט מרחוק, מעביר תמונות בזמן אמת וגם מכוון את המסוק לפגיעה ישירה במטרה.
גרסאות של הנגמ"ש-מרכבה המותאמות לפעילות מערך הרפואה ייכנסו בקרוב לשימוש התאג"דים בפיקוד הדרום. הנמ"רבולנס יאפשר פינוי של עד שני פצועים על גבי אלונקות ויכיל את כל הציוד הרפואי הדרוש. המטרה: לאפשר הספקת מענה רפואי בכלי העמיד בפני איומים.
תשע שנים חלפו מפטירתו של אלוף (במיל') משה (מוסה) פלד ז"ל, יו"ר עמותת יד לשריון ומי שהיה מפקד אוגדה 146 ונטלה חלק חיוני בהתקפת הנגד בדרום רמת הגולן להדיפת הפולש הסורי. מוסה פלד שהתמנה למפקד גייסות השריון לאחר אותה מלחמה, הצליח בשיקום השריון שנפגע קשה במלחמה והעלה אותו מחדש על דרך המלך מבחינה מקצועית ומורלית.
עוד 5-3 שנים לפנינו עד שנראה יישומים ראשונים - אבל לפחות בכל הקשור לננו-טכנולוגיה, ישראל היא המובילה בעולם. חומרים שקופים באיכות של מתכת, טנק עם שריון דקיק אך בלתי חדיר, ורובוטים שנעים חופשי במחזור הדם. מה צפוי, ולמה זה ייקח עוד זמן.
שלושה קצינים מצבא ארצות הברית נפגשו עם חניכי השריון במכללה לפיקוד טקטי (מלט"ק) בדרכם מעיראק לארצות הברית. הסקירה המעניינת שנתנו על הלחימה בעיראק והשאלות הרבות של חניכי השריון שלנו, גילו בין השאר ששני הצבאות מתלבטים בבעיות דומות וממשיכים ברציפות לחפש ולעדכן פתרונות לבעיות החדשות שהטרור מציב בפניהם.
29.3.09 ד"ר יוסי לשם, אוניברסיטת תל אביב והחברה להגנת הטבע, ופרופ' יעקב בר סימן טוב, ראש מכון ירושלים לחקר ישראל, הגישו לראש הממשלה היוצא, מר אהוד אולמרט, את החוברת הראשונה בנושא פיתוח רשת מוקדי צפרות בישראל ותרומתה לסביבה, לתיירות, לחינוך ולמחקר.
כשבוע לאחר שמפקד טנק ומפקד מחלקה בחטיבה 7 ירו ללא כוונה לעבר הג'יפ של מפקד הגדוד, נגזר עונשם ל-14 ימים בכלא.
ערב רעות יוצא דופן, מרגש, מעניין ומהנה התקיים ביד לשריון: במרכז התערוכות המתחלפות נחשפה תצוגת קבע של ציורי סא"ל (במיל') קובי לפיד ממלחמת יום הכיפורים בעת שהיה צוער בקק"ש וכן נחשף דגל ישראל שהתנוסס כל המלחמה על מעוז בודפסט בצפון תעלת סואץ. בהמשך הערב שמענו את הרצאתו של פרופ' אורי מינגלגרין בנושא משק המים בישראל וקינחנו במופע הומוריסטי של יואל ריפל.
45 שנים לאחר שהוקמה לראשונה במושבת הטמפלרים הועתקה הספרייה הצה"לית, על שם רא"ל (במיל') חיים לסקוב, למחנה "רבין" ונפתחה בתחילת השבוע למבקרים • לרגל ציון הדרך מספרת הספרנית המיתולוגית על הקסם במקום שגרם לה לעבוד בו מאז שנות ה-80.
לקראת הפסח הקרב ובא חרגנו ממנהגנו ואנו מביאים לכם 220 מונחים חדשים בתחום היין שפרסמה האקדמיה ללשון העברית (ב-22 במארס 2009) כדי לקרב את תחום היין לציבור הישראלי.
גדוד "עוז" השייך לחטיבה 7 של חיל השריון ערך בשבוע שעבר תרגיל גדודי ברמת-הגולן. בתרגיל שהסתיים ביום חמישי תרגלו הכוחות, בין היתר, התקפת טנקים על מטרות ייעודיות והתקדמות תוך כדי ירי. בתרגיל השתתפו גם כוחות חיל רגלים וארטילריה ששיתפו פעולה עם כוחות הגדוד.
ריכוז דברים על תא"ל (במיל') אורי בן ארי ז"ל מטקס ההלוויה ומהאזכרה בעת גילוי המצבה, המאירים את דמותו רבת הפנים של מנהיג צבאי ראוי לחיקוי, איש עבודה ואיש משפחה.
ב- 15 במארס 2009 כיבד אותנו בביקורו הגנרל הצרפתי אליין קוסט (Alain Costes) מלווה באלוף (במיל') יוסי בן-חנן ראש משלחת משהב"ט באירופה. מטעם עמותת יד לשריון לוו אותו האלוף (במיל') חיים ארז, תא"ל (במיל') מנשה ענבר ותא"ל (במיל') גדעון אבידור.
במסגרת תכנית כוללת של האגודה למען החייל לשיפור ולהרחבת מערך ההלנה לחיילים, תחל בשנת 2010 בנייתו של אגף חדש ב"בית השריון" שבתל-אביב • עם תום העבודות, בעלות 15 מיליון שקלים מכספי תרומות, יכיל בית השריון למעלה מ-350 מקומות
תא"ל (במיל') אורי רום (לשעבר רוזנבלום) היה מראשוני השריון בצה"ל. אורי היה בין מקימי השריון (גדוד 9), מג"ד 52 במבצע קדש, ומח"ט (לחימה באזור הגלבוע-ג'נין) בששת הימים, ומפקד הג"א (הגוף שקדם לפיקוד העורף) בשנים 1972 - 1974. הובא למנוחת עולמים בבאר טוביה ביום ג', י"ד באדר תשס"ט (פורים), 10 במארס 2009.
חיילי השריון מגדוד 9 הצילו זאבה לכודה, העבירו אותה לטיפול בספארי וזכו לצפות בחזרתה אל הטבע.
מפקד כוחות היבשה של צבא גרמניה ביקר בחטיבת שריון 401, כאורח של מפקד זרוע היבשה. הוא התנסה בירי במרכבה 4 וצפה בתרגיל פלוגתי משולב. בסיום קיבל סיכת לוחם שריון.
ערב זיכרון לרב-אלוף דן שומרון ז"ל, הרמטכ"ל ה-13, במלאות שנה לפטירתו התקיים ביד לשריון ביום 26 בפברואר 2009 במעמד נשיא המדינה מר שמעון פרס, שר הביטחון רא"ל (במיל') אהוד ברק, בני המשפחה, מפקדים בצה"ל בעבר ובהווה, פקודיו של דן שומרון וידידים רבים. הכנס אורגן על ידי המכללה האקדמית כינרת ועמותת יד לשריון.
גיליון 31 של הביטאון "שריון" המוקדש למבצע עופרת יצוקה יצא לאור ומחולק בימים אלה למינויים וליחידות השריון. כל המעוניין לקבל קבוע את הביטאונים מתבקש להירשם כחבר בעמותת יד לשריון.
טקס אזכרה לתא"ל (במיל') אורי בן-ארי, במלאות 30 לפטירתו, התקיים בבית העלמין בשפיים בהשתתפות בני המשפחה, חברים, ותיקי פלמ"ח שבו שירת אורי בן ארי וותיקי חיל השריון שבו היה אורי ממעצבי תורת הלחימה והתמרון.
האלוף מזרחי אמר במהלך תדרוך לעיתונאים כי רמת המוכנות בזרוע היבשה היא הטובה ביותר בעשור. אנו מוכנים לכל תרחיש.
משרד הביטחון שוקל להעביר את ייצור נגמ"ש "נמר" לארה"ב על מנת לנצל את כספי הסיוע שמיועדים לרכישת ציוד מתוצרת אמריקאית.
במזג אוויר סגרירי ונוח, ולפני הגשם שנענה לבקשות והסכים להגיע רק לאחר סיום הנטיעות, קיימנו גם השנה את נטיעות ט"ו בשבט ביער הדורות בלטרון. נכון, היום כבר ט"ז בשבט, אבל העצים שיצמחו מהשתילים הרכים, שעוד יכו שורש ויצמחו לתפארת ויישארו נטועים על עומדם שנים ארוכות, לא התלוננו על האיחור ביום.
בישראל מבינים ברכבי מלחמה: חברת פלסן זכתה בפרס עיצוב לרכב קרבי ממוגן. פלסן פיתחה את הרכב בשיתוף עם החטיבה הבריטית של חברת ייצור המטוסים האמריקנית לוקהיד מרטין הרכב יוצע בגרסת 4x4 ו-6x6 כשהוא יוכל להירכש על ידי צה"ל בכספי סיוע אמריקניים.
פרופ' אסא כשר ניסח בשנים האחרונות את התיאוריה המוסרית שעל פיה פעלו קצינים ומפקדים במבצע "עופרת יצוקה". לשיטתו, בזמן מלחמה אין הצדקה לסכן חיי לוחמים כדי למנוע הרג אזרחים. "אם זה השכן או החייל, העדיפות היא לחייל", הוא מסביר. ראיון
הינך מוזמן/ת עם ילדיך, נכדיך וחבריך לנטוע עץ ביער הדורות בלטרון ביום שלישי, ט"ו בשבט תשס"ט, 10 בפברואר 2009. ההתכנסות בשעה 0900, ראה הזמנה מצורפת. ההשתתפות ללא תשלום.
מפקדת קצין השריון הראשי מקיימת יום פתוח לכלל המלש"בים בארץ ביום 19 במאי 2009 במחנה צבאי במערב ראשון לציון. הכנס יתחיל בשעה 1300 וצפי לסיום בשעה 1730. הסעות מכל הארץ.
בימים הרחוקים של 1964 התלקטה חבורת איכותית וסודית בהחלט (חסמב"ה אמיתית) של קציני שריון ואנשי חימוש, מהעילית של צה"ל, בראשות סא"ל יעקב (ג'קי אבן) (לימים אלוף), ונסעה לגרמניה תחת מעטה סודי כבד, ללמוד את טנקי הפטון אם-48 שהיו אמורים להגיע ארצה כעבור זמן קצר.
העיתונאי בן כספית אירח בתוכניתו "עושים סדר" שבערוץ 2 את סא"ל ארז לב-רן, שיזם את הפרויקט, ואת טוראי אלעד יצחאיק. התוכנית שודרה בחול המועד פסח, ראה קישור בגוף הכתבה
מפקד חטיבת שריון שלחמה בעזה סיפר בראיון ל-ynet על מה שעתיד לקרות: "אויב הוא אויב, וגם הוא ילמד ויפיק את הלקחים". על האפשרות למבצע נוסף: "אני מוכן עכשיו". ועל האיום של ארגונים שונים להעמיד לוחמים לדין בעקבות המבצע: "אנחנו מקריבים הרבה יותר מביקור בלונדון. אין פה שום קייס".
כשהחלה הלחימה ברצועת עזה, לא היסס מפקד גדוד 74 סא"ל ניר, וירד עם חייליו ללב הרצועה. שבוע לאחר הפסקת האש הוא מדבר על הלחימה מול חמאס, על פגיעה בחפים מפשע, על התנהלות הממשלה ועל גלעד שליט.
תא’’ל (במיל) אורי בן ארי, מפקד חטיבה 7 המהולל במלחמת סיני (1956) שהביא למהפכה בתפיסת הלחימה המשוריינת והניידת בצה"ל, הובא היום למנוחת עולמים בקיבוץ שפיים
תא"ל (במיל') אורי בן-ארי, ממייסדי חיל השריון, שהוביל למהפך בתפיסת לחימת השריון בצה"ל, נפטר ביום ה' 15 בינואר 2009. יובא למנוחת עולמים בשפיים ביום א' 18 בינואר לפנה"צ.
כוחות השריון פגעו במספר יעדים - במחסני אמצעי לחימה ובבתי פעילי חמאס. במקרה אחד זיהה כוח מספר מחבלים אשר עסקו בהטמנת מטען חבלה. הכוח פתח לעברם באש וזיהה פגיעה.
סרטון המתאר שיתוף פעולה של לוחמי גבעתי ולוחמי שריון.
סמל מאור תמם את בגדי החתן החליף במדים ואת אשתו - בטנק. רגע לפני שישפצ"ר את הטבעת הנוצצת, מתעסק סמל תמם בעיקר בהרגעת רעייתו הטרייה: "אני מבין את המצב, היא קצת פחות".
צוות "במחנה" התלווה לפלוגת שריון בצדו העזתי של הגבול. היו שם לוחמים שרוצים בכל לבם לחסל את פעילי חמאס. פלסטינית מבולבלת, שמנסה לחצות את הקווים. וגם טנק אחד, עם ביש מזל מיוחד. לילה ראשון בעזה.
סרטון המתאר שיתוף פעולה של לוחמי גבעתי ולוחמי שריון.


:שם
:דוא"ל