קישורים מפת האתר
חדשות קודמות משנת 2010
חטיבת השריון הסדירה 401, שהצטיידה לאחרונה במערכת החדשנית להגנה מפני טילים, "מעיל רוח", קיימה עצרת חגיגית בת"א. "לא על האמל"ח לבדו תנצחו בקרב, כי אם בזכות הלוחמים והמפקדים", הבהיר מפקד פיקוד המרכז ללוחמים. לכתבה המלאה ראו כאן.
דומה שעוד יש שיאים מאתגרים של בניית דגמי רק"ם. לפניכם מצגת של דגם מוקטן בקנה מידה 6:1 של הטנק הגרמני טייגר ממלחמת העולם השנייה. הדגם נוסע ופועל והשאר מוצג בתמונות. לכתבה המלאה ראו כאן.
ערב רעות של חברי עמותת יד לשריון התקיים ביום 23 בדצמבר 2010. הערב יועד לציון גבורות לרס"ן (במיל') אמנון לב ולאלוף (במיל') אביעזר יערי. בהמשך סיפר תא"ל (במיל') אשר לוי על מבצע ירקון שהתקיים בשנת 1955 ושבו פיקד על חוליה שערכה סיור סודי בסיני לקראת מבצע קדש. לכתבה המלאה ראו כאן.
זרוע היבשה ערכה לראשונה מזה עשור חידון תודעת אויב מקיף בהשתתפות נציגים מכלל היחידות. "החידון מסכם שנה בה החלטנו לתקוף את נושא התוד"א (תודעת אויב) בצורה מקצועית יותר", ציין קצין האיסוף הקרבי הראשי, תא"ל אלי פולק. ומי ניצח? רמז - לא מדובר ביחידת חי"ר. לכתבה המלאה ראו כאן.
בשנות התשעים (של המאה הקודמת) יצרו הרוסים מערכת לייזר בשם 1K17 על שלדת טנק לצורכי סִנוור מכשור אלקטרואופטי. האמריקאים מנגד התקינו שבשים מסוג VLQ-7 על נגמ"שים מסוג ברדלי לקראת מלחמת המפרץ הראשונה (1991), שנועדו לעווֵר ציוד אלקטרואופטי כמו כוונת ירי. לכתבה המלאה ראו כאן.
בשבוע החולף התקיים ניסוי של ירי טיל עם ראש אינרטי על טנק מרכבה המצויד במערכת הגנה אקטיבית, כדי לאמת את כושר ההגנה של המערכת. הנגמ"ש החדיש נמ"ר מחכה לתורו להצטייד במערכת הגנה אקטיבית. בינתיים היצרים לוהטים. לכתבה המלאה ראו כאן.
חטיבת השריון 10 הראל בפיקודו של אל"ם איציק רונן זכתה לאחרונה בפרס הרמטכ"ל ליחידות מילואים, וכן בפרס ראש אט"ל. אין זה דבר יום ביומו. החטיבה ואנשיה ראויים לכל שבח. האתגר הוא לשמר את המצוינות. לכתבה המלאה ראו כאן.
במהלך סקירה בוועדת חוץ וביטחון גילה הרמטכ"ל אשכנזי כי לפני כשבועיים שיגרו מחבלים פלסטינים טיל שפגע בטנק, ולראשונה חדר את השריון. למרבה המזל, הטיל לא התפוצץ. מדובר בטיל מסוג קורנט המשמש את חיזבאללה. לכתבה המלאה ראו כאן.
בדו ירחון הגרמני לענייני צבא DMZ התפרסמו תובנותיו של ד"ר אורי מילשטיין על מקומו של הטנק בהוויית הצבא והמלחמה בתשעים וחמש השנים האחרונות, מן המחצית השנייה של מלחמת העולם הראשונה ועד היום. לכתבה המלאה ראו כאן.
למרות הביקורות נוסתה מערכת המיגון כשטיל ללא ראש קרבי שוגר לכיוון טנק מרכבה מאויש. קצין: שמרנו על תנאי בטיחות מחמירים. לכתבה המלאה ראו כאן.
קולונל ריצ'רד בורג'ס, הנספח הצבאי של ארצות הברית בישראל, אורז מזוודות. רגע לפני חזרתו למולדת, הוא מדבר על האיום האיראני ("אחמדינג'אד מחזיר אותנו לתרחיש של הבחור עם השפמפם משנות ה-30"), לקינוח, הוא חושף שבקרוב הנמ"ר הישראלי ישאג באפגניסטן. לכתבה המלאה ראו כאן.
אחרי שנים של דיבורים: בחטיבת השריון 188 יקימו פלוגת סיור, בדומה לחטיבות האחרות. החיילים יוכשרו בבית ספר מיוחד לפלס"רי השריון. לכתבה המלאה ראו כאן.
להלן לקט חודש דצמבר 2010 של ידיעות בנושאי שריון שהתפרסמו לאחרונה בתקופונים בינלאומיים. החומר מובא באדיבות לקט מו"פ היוצא לאור על ידי משרד הביטחון/מפא"ת, בעריכת אל"ם (במיל') יעקב צור. לכתבה המלאה ראו כאן.
צה"ל יערוך ניסוי בטיל חי על מערכת "מעיל רוח" בישרה כותרת אחת. צה"ל יציב בגבול רצועת עזה את הגדוד היחיד המצויד במערכת "מעיל רוח", בישרה כותרת אחרת. לפניכם מקבץ כתבות בנושא. לכתבה המלאה ראו כאן.
ברק לגייטס: צייד את צבא היבשה בנגמ"ש ישראלי. לכתבה המלאה ראו כאן.
סרטו של שמוליק מעוז זכה בפרס התגלית האירופית לסרט ביכורים ובפרס הצילום בטקס פרסי האקדמיה האירופית לקולנוע. "סופר הצללים" של רומן פולנסקי זכה בפרס לסרט הטוב ביותר. לכתבה המלאה ראו כאן.
עשרות לוחמים מוציאים בכל שנה ספרים המתעדים את זיכרונותיהם משדה הקרב. מה בכל זאת גורם להם ללכת על זה? "כתיבת הספר נתנה לי כלים להתמודד עם דברים שהדחקתי", מסביר אחד מהם. "עכשיו כבר לא משנה לי בכלל מי יקרא אותו". לכתבה המלאה ראו כאן.
אורנה שמעוני, ממקימות ארבע אמהות, מחבקת את אביה של טופז אבן חן-קליין שנספתה באסון בכרמל. "יש לתעל את הכאב לניסיון לתקן". לכתבה המלאה ראו כאן.
חטיבות הנח"ל ו-401 של השריון סיימו אימון רחב היקף בבוץ הטובעני ברמת הגולן - שכלל התמודדות עם ירי רקטות, מרגמות ואף "פעילי חיזבאללה" על אופנועים. מח"ט בשריון: "אנו גורמים לאנשים, למרות הקור העז, להזיע". על רקע ההתפתחויות בלבנון, בצה"ל הבהירו לשכנים: מדובר באימונים בלבד. לכתבה המלאה ראו כאן.
סא"ל דוד ישראלי ז"ל, דוּדוּ בפי המשפחה, נפל במלחמת יום הכיפורים בהיותו סגן מפקד חטיבה 188. בהיותו צוער בקורס קציני השריון (קק"ש), 1959, היה נהוג לכתוב מאמרים על ספרים ובהם תיאור קרבות שריון. בעיזבונו העשיר, שכלל דברי הגות ושירה, נמצאה טיוטה שכתב על דמות המפקד. הדברים מובאים כלשונם וככתבם.
מערכת "מעיל רוח" להגנת טנקים מפני טילי נ"ט נוסתה במסגרת תרגיל של גדוד 9, בדרכה להפוך למערכת אופרטיבית לגמרי. "בזכות מעיל רוח יש לנו את היכולת ללחום בצורה יעילה, מהירה ומוגנת יותר מבעבר", הסביר סמח"ט 401. לכתבה המלאה ראו כאן.
על פי אתר הג'ואיש כרוניקל, הממשלה מסרבת לחשוף דוח שכתב השגריר בסוריה לפיו היה עד לנפילה בשבי, מחשש לפגיעה ביחסים עם סוריה. לכתבה המלאה ראו כאן.
פארק הירקון אירח לאחרונה את משחק הרוגבי הצה"לי הראשון. בשדה המערכה התייצבו נבחרות גדוד "לביא" ופלס"ר 7, שלקחו פסק זמן קצר מהפעילות המבצעית לטובת פעילות ספורטיבית. "זהו ספורט של לוחמים", הסביר מאמן נבחרת ישראל, "שולטים בו עקרונות של משמעת, אגרסיביות, נחישות ותמיכה הדדית". לכתבה המלאה ראו כאן.
במרץ נעורים שָבוּ ונפגשו אנשי פלוגה א', הפלוגה של משה בריל (בר-כוכבא), במלאות 55 שנה לקרב על הסכר. כבר שנים הם דבוקים אחד לשני ואל"ם (במיל') שלמה ארבלי מתחזק את הדבק המיוחד הזה. לכתבה המלאה ראו כאן.
זהו. בשעה טובה השלימו לוחמי חיל השריון, מחזור גיוס מארס 10', את שבוע המלחמה המסכם, והתקרבו כדי מרחק נגיעה מסיום המסלול המיוחל. בינתיים, הם כבר נפרדו מהטנקים. לפחות לעת-עתה. כתבת אתר צה"ל ממשיכה ללוות. לכתבה המלאה ראו כאן.
חזית הדרום מתחממת: שני חשודים, שהתקרבו לגדר המערכת, נהרגו מאש טנקים. במהלך ביצוע סריקות והיערכות למעבר הגדר, נורה צרור מנשק קל אל החיילים. אחד מהם נפצע קשה, כנראה מירי צלפים, ופונה במסוק לבית החולים סורוקה. לכתבה המלאה ראו כאן.
האיום הגדול על טנקים הם טילים קלים וניידים - טילי הנ"ט. מערכת משוכללת חדשה ששמה "מעיל רוח" אמורה להגן על טנקי המרכבה של צה"ל מול האיום הזה. רובי המרשלג הצטרף לאימון הראשון של חטיבת הטנקים שצוידה במערכת החדשה. לכתבה המלאה ראו כאן.
שלושה עשורים וחצי לאחר המלחמה המעצבת - והמעציבה - ביותר בתולדות המדינה, הלקח המרכזי ממנה לא הופנם. ישראל עדיין לא מתייחסת ברצינות לצורך בנסיגה כמעט מכל השטחים - ומעדיפה, כך נראה, לחיות בשגרת חירום.
יוסי פלד - שר בלי תיק ואלוף במיל', לשעבר מפקד חטיבת טנקים 205 במלחמת יום הכיפורים ברמת הגולן, מפקד כוח יוסי - כוח אוגדתי מאולתר במלחמת של"ג ואלוף פיקוד הצפון, מקרין תיאבון עשייה עצום ומתוודע למגבלות הפוליטיקה. לכתבה המלאה ראו כאן.
צל"שים בצה"ל הוענקו על בסיס פקודות מטכ"ל והחלטות מפקדים, עד לאחר מלחמת ששת הימים. בשנת 1970, נחקק חוק העיטורים בצבא ההגנה לישראל, ומאז מוענקים הצל"שים לפי הכללים שנקבעו בחוק, בתקנות ובפקודות מטכ"ל. לכתבה המלאה ראו כאן.
טנקי אברמס ראשונים הגיעו לאפגניסטן במאמץ לשפר את יכולת הלחימה של הצבא האמריקאי שם.
טנקים בצבאות שונים וגם בצה"ל נפגעו כמעט בכל לחימה. בצה"ל מושם דגש מיוחד ומתמשך על הגנת הצוות בטנק ועל הגנת הטנק. לפניכם סרטון המציג צילומי טנקים אמריקאיים שנפגעו בלחימה בעיראק. לכתבה המלאה ראו כאן.
המציאות המדומה נכנסת חזק לאימוני הצבא האמריקאי. פירוק מטענים בעיראק, הכנת לוחמים לפני היתקלות באפגניסטן ואפילו הכשרת פסיכולוגים לטיפול בהלומי קרב. בצבא האמריקאי מתאמנים באמצעות המחשב. "אי אפשר ללמד את הדור הזה עם לוח וגיר".
ערב זיכרון מרגש במלאות שנה לפטירתו של סא"ל יצחק סמואל ז"ל קיימו ידידיו ובני משפחתו ליד לשריון ביום 21 בנובמבר 2010. בערב זה גם נקראה כוונת המפקד של מרכבה סימן 3 על שמו - "כוונת סמואל". לכתבה המלאה ראו כאן
במורל גבוה ובהתרגשות רבה, עלו מתגייסי מחזור נובמבר 10 של חיל השריון על מדים בדרך להוות את הדור הבא של הטנקיסטים. לכתבה המלאה ראו כאן.
להלן 12 סרטונים חדשים על מלחמת העולם השנייה, בהם 6 תקצירים של הסרט אפוקליפסה וחמישה על הטנקים הגרמניים במלחמה, וסרטון על עשרת הטנקים הבולטים שבמלחמה זו. לצפייה ראו כאן.
להלן לקט חודש נובמבר 2010 של ידיעות בנושאי שריון שהתפרסמו לאחרונה בתקופונים בינלאומיים. החומר מובא באדיבות לקט מו"פ היוצא לאור על ידי משרד הביטחון/מפא"ת, בעריכת אל"ם (במיל') יעקב צור. לכתבה המלאה ראו כאן.
סא"ל (במיל') יוסי מורד, לשעבר מ"פ מפקדה בגדוד 53, יצא במסגרת משלחת נכי צה"ל למונטריאול שבקנדה באוקטובר 2010, ופגש במשפחה המארחת את נתן כהן שהיה תותחן בגדוד זה במלחמת יום הכיפורים. לכתבה המלאה ראו כאן.
לוחמי פלס"ר 401, החי"רניקים של השריון, חתמו חודש של אימונים באירוע נדיר: תרגיל משותף עם אחיהם הטנקיסטים. צוות "במחנה" שמע מהם מדוע הם לא מתרשמים מאף פלס"ר חי"ר. לכתבה המלאה ראו כאן.
טיל הנ"ט של חיל התותחנים, הנחשב אחד הטובים בעולם ונשמר בחשאיות שנים, נכנס לשימוש במלחמת לבנון השנייה. "הנשק של המלחמה הבאה". לכתבה המלאה ראו כאן.
ארצות הברית עומדת לתגבר את כוחה באפגניסטן באמצעות טנקי אברמס M1A1 לראשונה זה תשע שנים, על יסוד החלטה טרייה בוועידת הפסגה של נאט"ו ביום 19 בנובמבר 2010. לכצתבה המלאה ראו כאן.
חברת "אלביט", המפתחת את מערכת השליטה והבקרה המתקדמת, תעביר בהדרגה את מושכות הכשרת הכוחות על המערכת מידיה לאלה של ענף צי"ד החדש. ראש הענף: "מדובר בשינוי מהפכני שישנה משמעותית את יכולות הצבא לפקד ולשלוט". לכתבה המלאה ראו כאן.
צ'צ'ניה היא רפובליקה של רוסיה בהרי הקווקז. במאבק לעצמאותה התנהלו שתי מלחמות, הראשונה (1996-1994) והשנייה (2009-1999) שטרם הסתיימה מעשית. הצבא הרוסי המצויד בשריון מתקדם התעמת קשות עם המורדים הצ'צ'נים שטרם הוכנעו.
ממחזור הגיוס הקרוב יעברו שתי פלוגות הסיור של חטיבות השריון הסדירות הכשרה זהה לחלוטין. בהמשך מתכוונים בחיל השריון לקיים את הטירונות והאימון המתקדם של הפלס"רים ביחד. לכתבה המלאה ראו כאן.
הפרויקט כלל את שיפוץ חדר האוכל, מועדון החטיבה וחדר הכושר. עלות הפרויקט מוערכת בכ-40,000 ₪. לכתבה המלאה ראו כאן.
החייל, מחיל השריון, נפצע מפיצוץ שמקורו טרם ידוע. מפקדי החיל הורו לעצור את כלל אימונים החטיבתיים עד לבירור נסיבות המקרה. המשטרה הצבאית חוקרת כעת את האירוע. לכתבה המלאה ראו כאן.
מלחמת איראן-עיראק (1980 - 1988) פרצה בעקבות סכסוך על הגבול בין שתי המדינות, באזור שאט אל ערב. הייתה זו מלחמה קונוונציונלית לרבות טילים קרקע-קרקע ונשק כימי. לכתבה המלאה ראו כאן.
משרד הביטחון החליט באחרונה להפסיק את המימון בעבור פיתוח מערכת המיגון "חץ דורבן", שנועדה להגן על נגמ"שי צה"ל מפני ירי של טילים נגד טנקים. עדיין לא ברור כיצד תשפיע הקפאת הפרויקט על מועד מיגון הנגמ"שים ואם תביא לעיכוב משמעותי. לכתבה המלאה ראו כאן.
הרצאות מקצועיות, רכיבה על סוסים וחציית מכשולים. סגל הפיקוד של מקשנ"ר התכנס לסדנת גיבוש בחיק הטבע. היה מאתגר. לכתבה המלאה ראו כאן.
כתבת אתר צה"ל מלווה את טירוני השריון משערי הבקו"ם ועד להפיכתם לשריונרים מן המניין. שבוע לפני סיום המסלול, יצאו הטירונים לשבוע של סדרת חינוך, ובמרכזו הביקור ב"יד ושם". דווקא שם, בשיחות הקבוצתיות, הם נפתחו: "הורדנו את כל הקליפות". לכתבה המלאה ראו כאן.
למעלה מ-90 שנה לאחר מלחמת העולם הראשונה נחשף בשידור של הבי-בי-סי הבריטי סרטון קצר ונדיר שצולם מן האוויר על אזור פשנדייל במערב בלגיה ואזור סמוך במערב צרפת. ראוי ללמוד את תולדות המלחמה הנוראה ההיא. לכתבה המלאה ראו כאן.
מלחמת קוריאה שפרצה לפני שישים שנה הייתה אחת המלחמות הגדולות שלאחר מלחמת העולם השנייה. הלקחים הצבאיים היו חשובים, אך יותר מכך הפוליטיים, שהבליטו את מגבלות הכוח הצבאי. כוח השריון כמו בכל מלחמה ביבשה נטל גם אז חלק חשוב.
לפניכם מקבץ כתבות בליווי סרטונים, לציון מלאות 40 שנה לפרויקט המרכבה, שהחלו באירוע מרשים ומרגש במחנה תל השומר ביום 13 באוקטובר 2010. לכתבות ראו כאן.
לפניכם סדרת סרטונים בשם "בעוז רוחם" שהוקרנה בשנת 1998 בערוץ הראשון של הטלוויזיה הישראלית. הסרטונים מביאים את סיפורי הגבורה של בעלי עיטורים הגבורה, העוז, המופת וצל"ש הרמטכ"ל. ראויים סיפורים אלה להיות מוכרים ולשמש מופת לדורות הבאים. לכתבה המלאה ראו כאן.
לפניכם מספר ציורים של הצייר שמואל כץ ז"ל שצוירו במהלך מלחמת יום הכיפורים ברמת הגולן. מתוך החוברת "אדם ופלדה בצפון" שהופקה אחרי המלחמה על ידי אוגדת "געש".
כאן נחשף לפנינו סיפור של כמעט נחיתה מבצעית בתש"ח, למיגור סוללת תותחי שדה מצרים בניצנים, שמיררה את חיי יישובי הדרום במלחמת העצמאות. לכתבה המלאה ראו כאן.
ספרד מנסה להבטיח עסקה עם ערב הסעודית, עבור השלוחה הספרדית אל-פאיז, של חברת ג'נרל דינמיקס האמריקאית, למכירה של עד 270 טנקים מסוג ליאופרד 2E. הדגם E הוא הגרסה הספרדית של טנק זה. לכתבה המלאה ראו כאן.
לאחרונה נראה עוקב לוגיסטי רב-שימושי נגרר על ידי טנק מרכבה. העוקב מסוגל לשאת מטען של 8 טונות ואינו מפריע לניידות הטנק גם במעבר מכשולים. לכתבה המלאה ראו כאן.
חטיבת השריון הראל בשיתוף מכון שלום הרטמן קיימה מפגש ראשון בסדרה על "יהדותה של ישראל". המפגש התקיים במוזאון גבעת התחמושת ביום 28 באוקטובר 2010.
נגמ"ש סטרייקר עם מערכת הגנה אקטיבית ישראלית "טרופי" יחזור בחודש הבא לארצות הברית לניסויים. עדיין יש חששות להיפגעות כוחות ידידותיים הסמוכים לרק"ם הממוגן בעת הפעלת המיגון האקטיבי. לכתבה המלאה ראו כאן.
פרויקט הטנק הציוני חגג 40 שנה בכנס מיוחד, בו חשפו אנשיו את התכנית לעתיד: טנק קל יותר ועם פחות אנשי צוות. והיה גם מי שהציע שם חדש - "טנק טליק". לכתבה המלאה ראו כאן.
לחימתה של חטיבה 7 במלחמת סיני היא אבן דרך היסטורית בתולדות השריון בצה"ל. בעקבות אותה לחימה חל מהפך תודעתי בצמרת צה"ל באשר לשריון ותפקידו בשדה הקרב. יום פתיחת המערכה, 29 באוקטובר, נקבע מאז כיום חיל השריון.
בשלושים לפטירתו של אלוף ישראל טל ז"ל, 11 באוקטובר 2010, התכנסו בבית העלמין ברחובות בני משפחתו וכן ידידים, חברים ומוקירי זכרו לספוד לו ולבכותו. הבאנו מן הדברים באזכרה. לכתבה המלאה ראו כאן.
בעוד המערכת הממשלתית כולה מתגייסת לתרגיל העורף הגדול, מותר לשאול אם יוכל צה"ל לעצור את הפגזת הערים בטילים. תת-אלוף עוזי מוסקוביץ', המפקד היוצא של עוצבת הפלדה, מנוסה מכדי להבטיח הכרעה מהירה של האיום הרקטי, אך מצהיר שהצבא התאושש מן ההלם של מלחמת לבנון השנייה. לכתבה המלאה ראו כאן.
המלחמה הקשה שטלטלה את הצבא והאזרחים תוסיף ותעלה על סדר היום שלנו בכל שנה. סיפורי קרב וחוויות אחרות יוסיפו ללוות אותנו. הבאנו מקבץ כתבות, שיוסיף ויתעדכן במהלך החודש. לכתבה המלאה ראו כאן.
כותבי תולדות חטיבה 7 מדגישים שהחטיבה, שהוקמה במאי 1948, המשיכה לפעול ברציפות כחטיבה סדירה עד ימינו אלה. בוויקיפדיה היא: ...אחת משתי החטיבות הסדירות היחידות הקיימות בצה"ל באופן רציף מהקמתו ועד היום (נוסף לחטיבת גולני)". יש חדשות בנושא. לכתבה המלאה ראו כאן.
בתהליך הפיתוח של הנגמ"ש האמריקאי המהולל ברדלי היו מעשי מרמה ושחיתות והעלמת מידע מהממונים, עד שהגיעו הפרטים לקונגרס. בעקבות ניסוי באש חיה על הברדלי, כפי שהנחה הקונגרס, שונה התכנון וחייהם של חיילים אמריקאיים רבים ניצלו. לכתבה המלאה ראו כאן.
הטנק מרכבה סימן 4, המכיל בתוכו את מערכת ההגנה החדשה מפני טילים נגד טנקים, "מעיל רוח", ישתתף לראשונה בסדרת קרב משולב של זרוע היבשה אשר תיערך בשיזפון. במהלך התרגיל אף יתבצע ירי טיל דמה אל עבר הטנק. לכתבה המלאה ראו כאן.
סדרת הקרב המשולב של זרוע היבשה התקיימה במעמד הרמטכ"ל, רא"ל גבי אשכנזי בשיזפון ביום 12 באוקטובר 2010. הבנו לקט כתבות בנושא. לכתבה המלאה ראו כאן.
במסגרת כנס לטרון הרביעי של מכון צבי מיתר לחקר לוחמת יבשה ניתנה גם הרצאתו של פרופ' אסא כשר המובאת כאן. לכתבה המלאה ראו כאן.
לפניכם מקבץ מתעדכן של כתבות שהתפרסמו לאחר פטירתו של אלוף ישראל טל, ז"ל. לכתבה המלאה ראו כאן.
בקיץ 1966 הובאו לישראל זוג טנקי "צ'יפטיין" לניסויים על ידי השריון הישראלי. ישראל התכוונה לרכוש טנקי צ'יפטיין ואף לייצרם בארץ. בסופו של דבר בגדה בריטניה, הלא היא אלביון, בישראל. העסקה לא יצאה לפועל והשאר היסטוריה. לכתבה המלאה ראו כאן.
כנס לטרון הזרועי והבינלאומי הרביעי, בנושא לחימה במרחב אורבני, של מכון צבי מיתר לחקר לוחמת היבשה שביד לשריון, התקיים בימים 7-5 באוקטובר. הבאנו דברים מן הכנס. לכתבה המלאה ראו כאן.
בטקס צנוע הונחה אבן הפינה לביתו החדש של "מכון צבי מיתר לחקר לוחמת יבשה" ביד לשריון בלטרון ביום 7 באוקטובר 2010. לכתבה המלאה ראו כאן.
פרס יקיר מחוז תל אביב של משרד החינוך הוענק למנכ"ל עמותת יד לשריון תא"ל (במיל') מנשה ענבר ביום 5 באוקטובר 2010. הפרס ניתן למנשה ענבר על תרומתו הייחודית למערכת החינוך בזכות הקשר עם המכללה לביטחון לאומי לנוער ועשייתו הרבה במסגרת אתר יד לשריון בתחום החינוך.
כידוע לרבים קיים ביד לשריון לטרון מכ"ם מעקב אחר ציפורים נודדות. כחצי מיליארד בעלי כנף חוצים את הארץ לאורכה פעמיים בשנה. הן נחות כאן ואוכלות כאן ומהוות תענוג לעיין. הפעם מראה של מנוחת חסידות בקיבוץ בית השיטה. לכתבה המלאה ראו כאן.
תא"ל יעקב אייש הועלה לדרגת אלוף ונכנס היום לתפקידו. הוא מחליף את האלוף טל רוסו אשר שימש בתפקיד ארבע שנים וימונה בקרוב למפקד פיקוד הדרום במקומו של האלוף יואב גלנט, אשר ימונה לרמטכ"ל. לכתבה המלאה ראו כאן.
בתום שנתיים כמפקד בית ספר לשריון יעבור סא"ל חיים (חיימון) עידו לשמש כסמח"ט 401. כמחליפו מונה סא"ל אוהד נג'מה. לכתבה המלאה ראו כאן.
"המכון לחקר לוחמת היבשה", עמותת יד לשריון והגף סיב"ט במשרד הביטחון מקיימים את כנס לטרון ה-4 ואת המיצגים של מערכות וטכנולוגיות בימים 7-5 באוקטובר 2010.
להלן לקט חודש ספטמבר 2010 של ידיעות בנושאי שריון שהתפרסמו לאחרונה בתקופונים בינלאומיים. החומר מובא באדיבות לקט מו"פ היוצא לאור על ידי משרד הביטחון/מפא"ת, בעריכת אל"ם (במיל') יעקב צור. לכתבה המלאה ראו כאן.
לפניכם סדרת סרטוני וידיאו בת שישה פרקים על מלחמת ששת הימים. ראויה מאוד לצפייה. לכתבה ולצפייה ראו כאן.
המשפחות השכולות של חטיבת השריון "ברק" הוזמנו השנה לטעת עץ לזכר יקיריהן, ביער שנקבע בסמוך למפקדת החטיבה, ממנו ניתן להשקיף מחד על אנדרטת החטיבה בעליקה ומאידך על שטחי האימונים ואזורי הקרבות במלחמת יום הכיפורים. לכתבה המלאה ראו כאן.
מפקדת גייסות השריון הוקמה בפברואר 1954, ובאוגוסט 1983 הוקמה על בסיסה מפקדת חילות השדה. הייתה תקופה שחטיבות השריון היו כפופות לה פיקודית ראו את תגי השרוול שעוטרו בפס עליון בצבעים שחור-ירוק. לכתבה המלאה ראו כאן.
עצרת זיכרון לחללי חטיבה 600 התקיימה ביד לשריון בלטרון ביום 28 בספטמבר 2010, בהשתתפות מפקד החטיבה כיום, אל"ם נדב לוטן, בני המשפחות השכולות ולוחמי החטיבה לדורותיה. לכתבה המלאה ראו כאן.
הפנטגון מעוניין במכונית מעופפת. להצעה אחת רצינית מבין שלוש ניתן אור ירוק. לפניכם מבט על המכונית המשוריינת והמעופפת הבאה. לכתבה המלאה ראו כאן.
סבב מינויים בצמרת צה"ל: האלוף רוסו, שפיקד על אגף המבצעים, יחליף בפיקוד הדרום את האלוף יואב גלנט, המיועד להתמנות לרמטכ"ל. את מקומו באמ"ץ יתפוס תא"ל יעקב אייש. תא"ל כוכבי ימונה לראש אגף המודיעין. לכתבה המלאה ראו כאן.
בטקס רב משתתפים ביד לשריון בלטרון הושבעו אמונים לצה"ל חיילי מחזור אוגוסט של חיל השריון. הטקס נערך ביום 7 בספטמבר בהשתתפות בני המשפחות, מפקדים ואורחים. לכתבה המלאה ראו כאן.
בכניסה לביתה של משפחת זרחי ניצבים שרידי טנק - אנדרטה לזכרו של הבן השריונר, סרן צור ז"ל, שנהרג במלחמת לבנון השנייה. אחותו, ניצן, מתמודדת עם האובדן גם באמצעות השירות הצבאי שבחרה - הדרכה על הכלי שבו נהרג. לכתבה המלאה ראו כאן.
במלחמת לבנון השנייה חוותה ישראל הפצצה של רקטות על ערים ויישובים אחרים בצפון. היו הרוגים ופצועים ונזקים לרכוש. מומחי ביטחון מציינים כי במלחמה הבאה יהיו ההיקף והנזקים גדולים ללא השוואה. לפניכם סרטון מימי הבליץ על לונדון במלחמת העולם השנייה. לכתבה המלאה ראו כאן.
שנה אחר שנה, כאשר הימים מתקצרים והלילות מתארכים, אנו מתכנסים כאן אל מול כותל השמות המנציח אותם, את כולם, את יקירינו, את החברים והמפקדים, אותם שלא שבו מן המשימה, שכיסה אותם עמוד האש ועמוד הענן, שעוטפים אותם, לנצח, הברושים והאורנים.
רגע לפני החגים, קיימה חטיבה 7 של חיל השריון תרגיל חטיבתי (תרח"ט) בהשתתפות כוחות הנדסה וסיוע של חי"ר. אחד הלוחמים: "פוגשים שוב אנשים שהיו איתך במסלול, כך שזה מיוחד יותר מתרגיל גדודי או פלוגתי". לכתבה המלאה ראו כאן.
כתבת אתר צה"ל ממשיכה ללוות את חיילי חיל השריון הטריים בדרכם להיות שריונרים מן מהמניין. לאחר שסיימו את שלב הטירונות וחולקו למקצועות, הם החלו לתרגל יחד בתוך הטנקים, ולמדו איך כל טעות, אפילו הקטנה ביותר, עלולה להיות גורלי. לכתבה המלאה ראו כאן.
אתמול 12 בספטמבר 2010 הובא אלוף במילואים ישראל טל למנוחת עולמים ברחובות. ספדו לו נשיא המדינה מר שמעון פרס, שר הביטחון מר אהוד ברק, הרמטכ"ל רב-אלוף גבי אשכנזי. הבאנו לקט מן ההספדים בהלווייתו. לכתבה המלאה ראו כאן.
האדם הלוחם, המקצועי, המיומן ובעל המוטיבציה הגבוהה כיסוד לצבא מנצח - היה במרכז הווייתו של אלוף ישראל טל בעשרות שנות שירותו, מהבריגדה היהודית במלחמת העולם השנייה ועד אחרית ימיו. פנים רבות היו לטליק, המפקד הנערץ והאב הרוחני של כל השריונאים, אך היסוד המרכזי שבהם היה האדם.
אחד החלומות של גרישה מרחב, מא"ז (מפקד אזור) הקיבוץ בקרבות תש"ח, היה להקים מצבה חיה לחברי הקיבוץ ולוחמי הפלמ"ח שנפלו במהלך הקרבות בקיבוץ. יעקב (יאן) ינאי שהכיר את הגרעין של חברי יד מרדכי, העלה בפניו רעיון להקים דבר דומה כאן בארץ ביד מרדכי. גרישה החל לגלגל את הרעיון.
נפתח אתר מחודש של חטיבת הצליחה 421. לכניסה ראו כאן.
לא לעתים קרובות נתקלים ביצירת אמנות מופלאה, מדויקת ומוקפדת מאוד כמו דגם מוקטן של מוצר מורכב לעילא. הדגם המוקטן של טנק המרכבה סימן 3, שבנה Hendrik Kersten מגרמניה הוא בהחלט יצירת אמנות כזו. היוצר לא חסך מאמץ בעבודה מדויקת לפרטי פרטים, במחשבה כיצד לייצר ובמשאבים. לכתבה המלאה ראו כאן.
הבמה הבינלאומית הראשונה ל"טכנולוגיות הנדסיות 2010" שהתקיימה בימים 30 ביוני עד 4 ביולי 2010 באזור מוסקווה נועדה לקדם את תעשיית הנשק הרוסית, למשוך השקעות חוץ ולהמריץ פיתוח ומודרניזציה של חומרים ושל מפעלים. לכתבה המלאה ראו כאן.
צה"ל היה הראשון בעולם שהחל להצטייד במיגון הריאקטיבי נגד מטען חלול, וזאת שנים ספורות לאחר מלחמת יום הכיפורים. גם בצה"ל וגם בצבאות אחרים קדמו לכך פיתוחים שונים שלא הגיעו לבשלות ולהצטיידות. לפניכם מבט לפיתוח רוסי מוקדם של מיגון טנקים נגד מטען חלול. לכתבה המלאה ראו כאן.
טנקים בעיר (Tanks in Town) הוא אירוע שנתי המתקיים לציון שחרור העיר מונס (Mons) שבבלגיה, סמוך לגבול עם צרפת, בשנת 1944 במלחמת העולם השנייה. במסגרת האירוע יש תצוגת כלי רכב צבאיים מטנקים ועד אופנועים של מלחמת העולם השנייה. לכתבה המלאה ראו כאן.
סמל ראשון (סמ"ר) איתי שטיינברגר, לוחם סיירת השריון בחטיבה 401, נפל ב-12 באוגוסט 2006 במלחמת לבנון השנייה. בנפילתו הותיר מסר אנושי אוניברסאלי מיוחד במינו, המוצג בימים אלה ביצירותיו האמנותיות בתערוכה שהוצבה ביד לשריון בקומת התערוכות. לכתבה המלאה ראו כאן.
זו הפעם השמינית שבה נערך במוזאון ליסני (Lesany), הסמוך לפראג שבצ'כיה, יום תצוגה של טנקים ורק"ם אחר בתנועה. הטנקים במצב נסיעה והם נוסעים בזה אחר זה במסלול. לכתבה המלאה ראו כאן.
אנחנו כנראה פסימיים מדי ולא רואים את השלום מתקרב. ברוסיה למשל כבר התחילו להסב טנקים וכלי משחית אחרים למכוניות כיבוי אש. מה דעתכם על טנק מרכבה סימן 4 בשירות מכבי אש רמת הגולן? בקיץ הבא הוא כבר ידע לחסל את האש בכדור ראשון, סליחה, בשפריץ ראשון... לכתבה המלאה ראו כאן.
(לזכרו של רס"ן ליונל דרוקר ז"ל, נפטר ביום 25 באוגוסט 2010 והובא למחרת למנוחת עולמים בבית העלמין ירקון) ליונל דרוקר בן 24 מהעיר סידני שבקנדה, היה מפקד הטנק הראשון בצבא הישראלי במלחמת העצמאות. הוא והצוות שלו שירתו בחטיבה 8 שלחמה נגד הכוחות המצרים בנגב. לכתבה המלאה ראו כאן.
מוזאון המלחמה הבריטי (Imperial War Museum) הוקם בשנת 1917 ומציג מגוון רחב של סכסוכים ומלחמות מאז מלחמת העולם הראשונה, במיוחד את אלה שבהם היו מעורבים כוחות של בריטניה ושל חבר העמים הבריטי. לשריון יש כמובן חלק נכבד בתצוגות. לכתבה המלאה ראו כאן.
חיל השריון יחל בקרוב להשתמש בכדור החדש "כלנית", לאחר שניסוי מבצעי בו הסתיים בהצלחה. קצין בכיר בשריון: "ה'כלנית' משפרת באופן משמעותי את יכולתם של הטנקים להתמודד עם חוליות חי"ר ונ"ט". לכתבה המלאה ראו כאן.
חיילי פלס"ר 401 סיימו את מסלול ההכשרה שלהם גאים ועייפים, לאחר שבוע מלחמה רצוף מכשולים ובסופו מסע מפרך במעלה קרן סרטבה. למרות השתייכותם לחטיבת שריון הדגישו הלוחמים, כמו גם המפקדים, את היותם כוח חי"ר מובחר לכל דבר ועניין. כתבת אתר צה"ל הייתה שם. לכתבה המלאה ראו כאן.
יש אלפי סרטים על מלחמת העולם השנייה, אך נדיר למצוא קטעי הסרטה אותנטיים שנעשו בעצם ימי הלחימה. לפניכם קטע שצולם במלחמה על קרב שריון בשטח בנוי ביער קולן שבצרפת שבו נטלו חלק טנק שרמן וטנק פרשינג אמריקאיים וטנק גרמני פנתר. בהמשך סרטונים נוספים ממלחמת העולם השנייה.
לאחר מלחמת ששת הימים (1967) ובתחילת שנות השבעים עסק צה"ל בפיתוח אמצעי צליחה ונחיתה, לקראת אפשרות של לחימה עם המצרים. באוגוסט 1973 נערך תרגיל נחיתה גדול בדרום מפרץ אילת, בהשתתפות חיל הים, השריון, ההנדסה, החימוש ואחרים. לכתבה המלאה ראו כאן.
לעיונכם מספר סרטונים בנושאי גישור וסרטון בנושא תנועה וירי של טנקים ישנים עם ביצועים מרשימים. לצפייה ראו כאן.
מפקד טנק נפצע בתקרית ירי ליד גדר המערכת בעזה. מצה"ל נמסר כי ההרוג תושב עבסאן, שהשתתף בהיתקלות שבה נהרגו רס"ן אלירז פרץ וסמ"ר אילן סביאטקובסקי.
להלן לקט חודש אוגוסט 2010 של ידיעות בנושאי שריון שהתפרסמו לאחרונה בתקופונים בינלאומיים. החומר מובא באדיבות לקט מו"פ היוצא לאור על ידי משרד הביטחון/מפא"ת, בעריכת אל"ם (במיל') יעקב צור. לכתבה המלאה ראו כאן.
צה"ל היה הראשון, במסגרת הסדנה הגייסית, שנרתם לטפל ולקדם בני נוער שנשרו ממסגרות החינוך הרגילות. העמותה על שם סא"ל משה דגני, שהיה מפקד הסדנה, הוקמה בשנת 1981 כדי לסיוע לצה"ל במימוש התכנית. לכתבה המלאה ראו כאן.
בחיל השריון מונה אלוף משנה עודד בסיוק למפקד חטיבה 7 בשריון; אלוף משנה שמואל אולנסקי ישובץ כמפקד 188 וליאור הוכמן יהיה מפקד בית הספר לשריון. בנוסף, אלוף משנה אילן לביא יתמנה לקצין אג"ם של פיקוד הצפון.
צה"ל הפסיק להשתמש בטנקי אי-אם-אקס-13 לאחר מלחמת ששת הימים ובטנקי השרמן לאחר מלחמת יום הכיפורים. גם סנטוריונים כבר קשה לראות כיום. מה עושים צבאות עם רק"ם ישן? מיד תראו.
בעשור האחרון צורפו גדודי ההנדסה ככוח ייעודי וככוח של לוחמי חי"ר מתגברים לחטיבות הטנקים בסדיר ובמילואים. הגדודים לקחו חלק במבצעים השונים כמו גם במלחמת לבנון השנייה ובמבצע "עופרת יצוקה". לשיאם המקצועי במלחמות העבר הגיעו הגדודים כשפעלו בתוך אוגדות השריון במלחמת יום הכיפורים. לכתבה המלאה ראו כאן.
אל"ם (במיל') אברהם בן ארצי ז"ל, החל את דרכו הצבאית כלוחם בסיירת מטכ"ל, עבר הסבה לשריון, ובגיל 29 בהיותו מג"ד טנקים בסיני (ב-1977) נפצע אנושות בתאונה. כנגד כל הסיכויים הצליח להשתקם וחזר לצה"ל. בתחילת יולי נפטר בגיל 62 מאירוע מוחי. תהליך שיקומו הנחוש הוא סיפור מופת שגם תועד בספרו "נפילה מצוּק גבוה", שהתפרסם בשנת 1983. לכתבה המלאה ראו כאן.
מבצע ברברוסה הוא השם שניתן לתכנית שהוכנה על ידי המטה הכללי של הצבא הגרמני, למלחמה נגד ברית המועצות ולכיבוש שטחה על ידי צבאות גרמניה הנאצית וגרורותיה במלחמת העולם השנייה. לפניכם מספר סרטונים בנושא.
מתגייסי אוגוסט 2010 של חיל השריון מילאו את לשכת הגיוס בדרך לשיזפון. בשרשרת החיול הצטרפו אליהם לוחמי העתיד של גדוד האב"כ, שגויסו לראשונה בנפרד מההנדסה הקרבית. לכתבה המלאה ראו כאן.
סרטון אנימציה יוצא דופן המציג את מטעני הצד שהופעלו באפגניסטן בשנים 2004 - 2009. 13,625 מטענים שגרמו ל-12,264 פצועים ול-5,021 הרוגים. בסוף הסרטון מצוין, כי לרוע המזל הסרטון נגמר לפני שהסתיימה המלחמה. לכוחות "האויב" נגרמו באותם מטענים 1106 הרוגים. לכתבה המלאה ולסרטון ראו כאן.
הוועדה המחוזית של מחוז התל אביב של משרד החינוך מצאה את מנכ"ל עמותת יד לשריון תא"ל (במיל') מנשה ענבר ראוי לקבלת התואר "יקיר המחוז לשנת תש"ע"
גיליון "במחנה" של ראש השנה יוקדש לשיאים צה"ליים ובתוך כך לשיאי שריון. אתם מוזמנים לשלוח אלינו סיפורי שיאים ככל שיש בידכם. אפשר להוסיף צילומים. לפרטים ראו כאן.
כתבת אתר צה"ל, סיון פלג, ליוותה את המתגייסים לשריון במחזור מארס 2010, לאורך כל מסלול ההכשרה, ודיווחה על כך בסדרה של תשע כתבות מרתקות. לעיון ראו כאן.
גדוד 77 של השריון מסיים חצי שנה של פעילות מבצעית בגבול רצועת עזה. לכתבה המלאה ראו כאן.
להלן לקט חודש יולי 2010 של ידיעות בנושאי שריון שהתפרסמו לאחרונה בתקופונים בינלאומיים. החומר מובא באדיבות לקט מו"פ היוצא לאור על ידי משרד הביטחון/מפא"ת, בעריכת אל"ם (במיל') יעקב צור. לכתבה המלאה ראו כאן.
לפניכם סרטון של כ-7 דקות בו רואים שני צוותים מתחרים בהעברת תותחי שדה עתיקים דרך שדה מכשולים מגוון. המבט לעבר מרתק, ואולי הוא מזכיר תחרויות של יום כשירות חש"ן... לכתבה ולצפייה ראו כאן.
לפניכם סרטון מעניין של יומן חדשות שהופק כחודש לאחר מלחמת ששת הימים, ונשמר בגנזך המדינה. נראים שם מסדר כנפיים וכמובן גם השריון מככב. לכתבה ולסרטון ראו כאן.
טנקים של צה"ל ירו ופגעו בחוליית מחבלים שהתקרבה לגדר המערכת ככל הנראה במטרה לירות טילים נגד טנקים ומרגמות. הפלסטינים מדווחים על שני הרוגים ושבעה פצועים; בצה"ל אישרו כי זוהתה פגיעה בשני פעילים
מלחמת האזרחים בספרד נמשכה כשלוש שנים והסתיימה כשבעה חודשים לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה (1 בספטמבר 1939). בעיני מומחים ופרשנים צבאיים היא נחשבה כ"מעבדה", שבה הופעלו ונוסו אמצעי לחימה חדישים, שפותחו מאז מלחמת העולם הראשונה. לכתבה המלאה ראו
בעיר מונסטר שבצפון מערב גרמניה קיים מוזאון טנקים מרשים המכיל טנקים גרמניים מאז מלחמת העולם הראשונה, טנקים של בעלות הברית במלחמת העולם השנייה ואפילו טנק מרכבה. לפניכם מקבץ צילומים מהמוזאון.
בעקבות ביקור בתצוגה זו של מפקד חטיבה 600 בעת המלחמה, אל"ם (במיל') טוביה רביב, הוא נפגש עם ועדת התכנים של יד לשריון ובפגישה ציין כי לא מצא בתצוגה ביטוי הולם ומדויק של פעילות החטיבה במלחמת יום הכיפורים. מובא בזאת מכתבו ותגובת תא"ל (במיל') יום-טוב תמיר, יו"ר ועדת התכנים. לכתבה המלאה ראו כאן.
כתבת אתר צה"ל ממשיכה ללוות את טירוני השריון במסלול המאתגר שלהם בדרכם להיות לוחמים. והפעם: מסע הכומתה. כל הקשיים בדרך התפרצו בצורת שאגות כשסיימו הטירונים את המסלול בבסיס האם - שיזפון. והעיקר - נפרדים מכומתת הבקו"ם, ועוברים לשחורה.
גיליון 34 הופיע והופץ למנויים. אם אינך מנוי על הביטאון כדאי לך לעשות זאת בהרמת טלפון למזל בלטרון: 08-9255268. לעיון בגיליון ראו כאן.
אתר יד לשריון בלטרון שהוקם לפני כשלושים שנים, הוא אתר ההנצחה של חיל השריון. כאן מטפחים את מורשת החַיִל וסיפורי הגבורה של לוחמיו ויחידותיו, ומספרים בהם לדורות הצעירים ולבאי-האתר. אתר "יד-לשריון" משמש בית חם, בית אולפנה לשריונאים הצעירים, הבוגרים והמבוגרים. מה התחדש?
לא בכל יום אפשר לצפות בצילומי תלת-ממד של רק"ם ונשק כבד אחר. לעיונכם מקבץ צילומי תלת ממד מעניינים. הכינו את המשקפים עם הצבעים אדום כחול.
בחטמ"ר בנימין ציינו את החלפת מפקד החטיבה: אל"מ אביב רשף יעזוב את תפקידו לאחר שנתיים של הגנת על יישובי בנימין, כשאל"ם סער צור יאייש את תפקיד המח"ט. מאו"ג איו"ש, תא"ל ניצן אלון: "הפעילות המבצעית מחייבת אותנו לנצח ולהישאר בני אדם".
אלפי הצועדים בצעדה לשחרור לוחם השריון גלעד שליט הגיעו ביום 7 ביולי 2010 ליד לשריון. כמדי יום, מאז החל המסע ממצפה הילה שבגליל המערבי, עטפו הצועדים את הוריו של גלעד, אביבה ונועם וילדיהם, בחום ובאהבה. עמותת השריון הייתה גאה מאוד בחנייה באתר השריון. לכתבה המלאה ראו כאן.
בימים כתיקונם מתקיים טקס סיום קורס קציני שריון ביד לשריון בלטרון או בחטיבה 460. חריג אחד ומיוחד הוא טקס סיום קק"ש מחזור צ"א שנערך ביוני 1983. לכתבה המלאה ראו כאן.
ב-6 ביוני 2010 חל יום השנה ה-66 לפלישה המוצלחת של בעלות הברית לצרפת במלחמת העולם השנייה. מספר מבצעים חברו יחד כדי לבצע את הפלישה האמפיבית הגדולה בהיסטוריה, שבה נטלו חלק מעל 160 אלף לוחמים שנחתו ב-6 ביוני 1944, כשהם נעזרים ביותר מ-5,000 ספינות, הפצצות מהאוויר, דאונים וצנחנים. לכתבה המלאה ראו כאן.
טקס סיום מסלול של לוחמי חיל השריון ממחזור נובמבר 09 וטקס סיום קורס מפקדי הטנקים של מחזור 118 התקיימו בלטרון. תא"ל סלוביק: "זוהי המשמרת שלכם". לכתבה המלאה ראו כאן.
כתבת אתר צה"ל מלווה את מתגייסי חיל השריון מהבקו"ם ועד לסיום המסלול. והפעם - פגישת ההיכרות עם הטנקים. הנהגים, הטענים והתותחנים לעתיד נבחנו לראשונה, והאדרנלין היה בשמיים. "אי אפשר לתאר את התחושה", שיתף אחד מהם. לכתבה המלאה ראו כאן.
בתום דיונים במטה הכללי של צה"ל הכריז הרמטכ"ל ביום 5 ביולי על סבב מינויים מקיף בכל שדרות הפיקוד. לכתבה המלאה ראו כאן.
לאחרונה התקיימה תצוגה חוזרת של ציוד צבאי בנושא טכנולוגיה של הנדסת מכונות. לתצוגה הוכשר שטח מיוחד שאפשר הפגנת ביצועי ניידות של רק"ם ורכב זחלי ואופני, לרבות מכשולים. לכתבה המלאה ראו כאן.
"השמועות על מותי היו מוקדמות מדי" אמר בשעתו מארק טוויין*. דומה שסיומה של המאה העשרים ותחילתה של המאה העשרים ואחת ממחישות זאת גם ביחס לטנק, לאחר עשורים רבים של חיזוי מותו של הטנק. לכתבה המלאה ראו כאן.
בשיא החום של השנה, הגיעו לוחמי חטיבת השריון 188 לתרגיל ברמת הגולן - כדי להכיר מקרוב את התפריט למלחמה הבאה. למנה ראשונה הוגש להם קרב של מעטים מול רבים. למנה עיקרית: כדורי אש וטייסים שלומדים מהם איך נראית לחימה בגובה העיניים. ולקינוח: טילון. למנה אחרונה בהחלט, הם גם קיבלו לא מעט פירגונים. לכתבה המלאה ראו כאן.
בחטיבה 401 של חיל השריון משרתות לא פחות משלוש קצינות חימוש גדודיות, תפקיד שבעבר נחשב לגברי בהגדרתו כמעט. הן מבהירות שאין שום הבדל בינן לבין מקביליהן מהמין השני, והמח"ט מחזק: "הרווחנו קצינות טובות וערכיות. זה מוסיף לנו, זה מוסיף להן וזה טוב גם לחברה". לכתבה המלאה ראו כאן.
עמדה הרצאתו של אלוף (במיל') פרופ' יצחק בן ישראל בנושא "היש איום קיומי על ישראל?", והקרנת הסרט "המסע לארץ משה" על המשלחת הסודית בשעתו ללמוד על טנקי הפטון בגרמניה בשנת 1964. לכתבה המלאה ראו כאן.
אורי בן ארי, מגדולי המפקדים בשריון הישראלי, שהעלה את השריון הישראלי על מפת צה"ל, מפקד חטיבת השריון הראל במלחמת ששת הימים שנטלה חלק מכריע בקרב לשחרור ירושלים, הונצח באנדרטת חטיבת פלמ"ח הראל בהר אדר, בטקס מרשים ביום 4 ביוני 2010. לכתבה המלאה ראו כאן.
חטיבת השריון הוותיקה סיימה לאחרונה תרגיל חטיבתי, בו שילבה ידיים עם כוחות חי"ר ותותחנים - הכל דרך מערכת השליטה והבקרה המתקדמת – צי"ד. במקביל, ציינה החטיבה בטקס מרגש 40 להקמתה. לכתבה המלאה ראו כאן.
ספרו של תא"ל (במיל') נתק'ה ניר הושק בערב חגיגי ומרגש ביד לשריון ביום 3 ביוני 2010. נתק'ה - הוא סיפורו של חיל השריון בבניינו ובלחימתו במערכות ישראל; סיפורו של האדם שמאחורי הפלדה - הרֵע, איש המשפחה; סיפור של חוסן נפשי, המשול לפלדה, שלא ייגמר לעולם! לכתבה המלאה ראו כאן.
תערוכת יורוסטורי 2010 הסתיימה. ביטוי בולט היה בה לשיפורים וחידושים בטנקים, רק"ם ורכב בתחומי מיגון והישרדות, וכן בעמדות נשק נשלטות מרחוק. הבאנו מקבץ כתבות על התערוכה המרשימה. לכתבה המלאה ראו כאן.
להלן לקט חודש יוני 2010 של ידיעות בנושאי שריון שהתפרסמו לאחרונה בתקופונים בינלאומיים. החומר מובא באדיבות לקט מו"פ היוצא לאור על ידי משרד הביטחון/מפא"ת, בעריכת אל"ם (במיל') יעקב צור. לכתבה המלאה ראו כאן.
קו מז'ינו היה רצועת הגנה בת 108 מתחמים מבוצרים שכללה ביצורי בטון, מכשולי טנקים, עמדות לתותחים ומקלעים וביצורים אחרים, שצרפת בנתה לאורך גבולותיה עם גרמניה בעקבות מלחמת העולם הראשונה, והאמינה שהוא בלתי חדיר. בפועל, ב-1940 עקפו הגרמנים את הקו וחדרו לצרפת דרך בלגיה. סיירנו שם לאחרונה. לכתבה המלאה ראו כאן.
מערכת "חץ דורבן", מפיתוחה של התעשייה הצבאית, תותקן בקרוב על נגמ"שי ה"נמר" שבשימוש צה"ל ותספק להם הגנה אקטיבית. התעשייה הצבאית: "צבאות זרים מגלים עניין רב ברכישת המערכת". לכתבה המלאה ראו כאן.
סא"ל ג'וני כהן הוא המג"ד הנמרץ, היצירתי והרהוט של גדוד ההכשרה "עזוז" - 198 - בחטיבה 460. כאן מכשירים את הטנקיסטים של המחר בשלבי צוות, מחלקה ופלוגה. ההכשרה מפרכת, הקשיים לא קלים, אך הלוחמים שבהכשרה שבים למאהל עם חיוך של סיפוק והערכה למפקדים. לכתבה המלאה ראו כאן.
חיילי פלוגה מפץ בגדוד 198 של חטיבה 460 ערכו בוחן צוות מסכם. בעוד כשבועיים יהפכו רשמית לשריונרים עם קבלת סיכת הלוחם. לכתבה המלאה ראו כאן.
חטיבה 188 המיתולוגית של השיריון סיכמה את פרק האימונים שלה בתרגיל חטיבתי גדול ברמת הגולן; הלוחמים ניסו בפעם הראשונה מערכת חדשה לפיקוד ושליטה, העונה לשם "ציד" - ראשי תיבות "צבא יבשה דיגיטלי". לכתבה המלאה ראו כאן.
לאחרונה אותר קברו בבית הקברות בקריית ענבים וביום 25 במארס 2010 התקיים טקס לגילוי מצבה על קברו. השתתפו בטקס אנשי חטיבת שריון הראל כיום בפיקוד מפקד החטיבה אל"ם איציק רונן. את זר היחידה הניח רס"ן (במיל') יוני אמיר קמב"ץ בחטיבה, שהוריו הם יוצאי הפלמ"ח, ואביו השתתף בקרב זה לפני 62 שנה, כמפקד מחלקת מרגמות. ספד לו באופן נרגש ובלתי נשכח חבר ילדות בן 85 , ששמע על כך באקראי. לכתבה המלאה ראו כאן.
בתקרית האש שאירעה בחודש מרץ בעזה סירב המפקד מגולני להסתער על מחבלים שהתקרבו לגדר. במהלך התקרית נהרג סמ"ר גבריאל צ'פיץ' ככל הנראה מאש כוחותינו. בתחקיר הראשוני טען צה"ל כי המ"מ מנגד הפגין מוטיבציית יתר כשהסתער מבלי לעדכן.
שלושה קציני צה"ל שהיו בוגרים מצטיינים של הפנימייה הצבאית טסו במאי האחרון לביקור במכללת ווסט פוינט היוקרתית של ארצות הברית. לכתבה המלאה ראו כאן.
קו פרשת המים מבחינת אל"ם איציק רונן, מח"ט הראל, היה כשהאזין לטקס יום ירושלים ושם לב כי חלקה של חטיבתו בכיבוש העיר נשכח. תחילה, הוא החליט, על חיילי החטיבה עצמם להכיר את מורשתה המפוארת, ורק אחר כך הם יוכלו להעביר זאת הלאה. לכתבה המלאה ראו כאן.
בימים אלה מתקיימת בפריז תערוכת נשק בינלאומית הגדולה והמפורסמת מסוגה בעולם - תערוכת יורוסטורי. התערוכה מתקיימת אחת לשנתיים. בתערוכה זו יש גם ייצוג נכבד לחברות ישראליות. טנק המרכבה סימן 4 מוצג לראשונה מחוץ לישראל בתערוכה זו. לפניכם מקבץ כתבות על תערוכת יורוסטורי 2010. לכתבה המלאה ראו כאן.
בספר תותחנות טנקים חלק ב' "ירי טנקים", שפורסם לראשונה בשנת 1979, מופיע בפתיחה ציטוט מספר שמואל א', פרק י"ז, פסוקים מ"ט-נ'. מה הקשר לתותחנות טנקים? לכתבה המלאה ראו כאן.
מדענים בבריטניה הצהירו שפיתחו טכנולוגיית לייזר המסוגלת לחוש מטעני נפץ סמויים. הטכנולוגיה יכולה לסייע בגילוי מוקדים ומטעני צד ולשפר את הביטחון בנמלי תעופה. לכתבה המלאה ראו כאן.
מהיר יותר, יעיל יותר: חטיבה 188 של השריון שילבה לראשונה מערכת שליטה ובקרה חדשה בתרגיל שערכה ברמת הגולן. "היא הופכת אותנו למהירים וקטלניים", אמר המח"ט. גם הטנק שממנו נחטף גלעד שליט השתתף באימון: "תמיד מלווה את החטיבה". לכתבה המלאה ראו כאן.
בבוחן המתקיים זה השנה העשירית לקחו חלק כ-3,000 קצינים וקצינות מכלל המערך הלוחם של צה"ל. הקצינים התמודדו בריצת ניווט מבצעית, ריצה בתוואי שטח קשה וירי לאחר מאמץ - בבוחן הנחשב לאחד ממבחני הכושר הקרבי הקשים בעולם. לכתבה המלאה ראו כאן.
מלחמת ששת הימים הייתה מלחמת שריון קלסית של תמרון מתוחכם ולחימה נחושה, שהביאו לניצחון צבאי מבריק ולעש דרמטי גיאופוליטי במזרח התיכון שהביא אחריו את גל הצונמי של מלחמת יום הכיפורים. מאז היו רעידות משנה רבות והאזור טרם נרגע. לכתבה המלאה ראו כאן.
לוחמי הסיירת המיתולוגית של חטיבה 7 במלחמת ששת הימים ובני משפחותיהם, וכן בני המשפחות השכולות של הסיירת מאותה מלחמה ולוחמי הסיירת של חטיבה 7 כיום, בהשתתפות סגן שר הביטחון אלוף (במיל') מתן וילנאי, התכנסו להקרנת הסרט "אל המוות הישרנו מבט..." לכתבה המלאה ראו כאן.
רכב המשמש מדגים של פלטפורמה אוטונומית (APD - Autonomous Platform Demonstrator) במשקל 9.6 טונות, חשמלי-היברידי ורובוטי, עם הנעה רב-גלגלית 6x6, עובר בימים אלה ניסויים על ידי צבא ארצות הברית. רכב זה הוא "המילה האחרונה" בטכנולוגיה של רכב קרקעי בלתי מאויש. לכתבה המלאה ראו כאן.
אור ליום שבת 18 במאי 1948 התרוקנה החצר של קיבוץ נגבה מהמיית ילדים. תחושת הריקנות אחזה בנשארים. האם פינוי הילדים מבשר את פינויה של הנקודה? האם נעמוד בציפיות של שמעון אבידן, מפקד חטיבת "גבעתי", שיעד לנגבה את התפקיד של "קיפוד" במצור, "מוצב החוץ" בשטח האויב? לכתבה המלאה ראו כאן.
טקס הסרת הלוט מעל לוח זיכרון על שם תא"ל אורי בן ארי ז"ל יתקיים ביום שישי, כ"ב בסיוון תש"ע, 4 ביוני 2010, בשעה 11:30, לרגלי האנדרטה בהר אדר. לכתבה המלאה ראו כאן.
בוצת אלופים במיל' הגיעה בשבוע שעבר לפקמ"ז כדי להתעדכן במציאות הביטחונית. "כשאני התמניתי לתפקיד ב-87' הראש של הפיקוד היה בכלל בירדן", נזכר האלוף (במיל') עמרם מצנע. לכתבה המלאה ראו כאן.
לכאורה מה לטנקים ולאוקיינוס, אך זירת האוקיינוס השקט במלחמת העולם השנייה כללה קרבות יבשה לא מעטים, ובהם גם טנקים. לפניכם מקבץ צילומים מלחימה בהשתתפות טנקים בזירה, ופרטים על הקרב באיוו ג'ימה. לכתבה המלאה ראו כאן.
כיבושים, דו"צים מדומים, פינוי בולדרים ופריצת צירים. גדוד הנדסה 605 וחטיבת שריון 188 שילבו כוחות. היה פיצוץ. לכתבה המלאה ראו כאן.
במשך חודשיים מלווה כתבת אתר צה"ל מקרוב את מגויסי השריון הטריים בדרכם להשגת סיכת השריונר הנכספת. כעת הם יכולים לשחרר טפיחה קטנה על השכם, לאחר שהגיעו לנקודת הציון הראשונה: טקס ההשבעה. עכשיו, תחל ההיכרות עם הטנקים. לכתבה המלאה ראו כאן.
מדריכות שריון מ בסיס ג'וליס באו ליום עיון ביד לשריון ששילב חוויה עם פרק עיוני ומעשי. ביום העיון שהתקיים ב-20 במאי הן נפגשו עם תא"ל (במיל') עוזי לב-צור שהיה מפקד בית הספר לשריון בשנות השבעים וקלט אז את המחזור הראשון של מדריכות שריון.
צבא מצרים ערך בחודש מאי תרגיל גדול בחצי האי סיני. בשבעת ימי התרגיל, "באדֶר אלפיים ועשר" שמו, השתתפו כוחות מוטסים, חטיבות שריון ורגלים ויחידות מיוחדות. בין השאר תורגלה חצייה של תעלת סואץ והדמיה של פלישה לתוך שטח אויב. לכתבה המלאה ראו כאן.
חלפה שנה מאז נפטר אלוף (במיל') שלמה שמיר ז"ל ביום 19 במאי 2010. בני המשפחה, אנשי חיל האוויר, חברים ומכרים ואנשי עמותת יד לשריון באו לטקס האזכרה בבית העלמין הישן של תל אביב ברחוב טרומפלדור. לכתבה המלאה ראו כאן.
המחבלים החמושים הצליחו לעבור את גדר המערכת והתקדמו כמה עשרות מטרים לתוך שטח ישראל. כוח של גבעתי ושל השריון פתח באש והרג אותם. לכתבה המלאה ראו כאן.
איך החטיבה שלא התאוששה עדיין מחטיפת גלעד שליט הצליחה להתמודד עם פרשת ההתעללות החמורה? אל"ם אילן לביא מדבר בגילוי לב. לכתבה המלאה ראו כאן.
לפני מלחמת לבנון השנייה, רצף אימונים שכזה - מרמת המחלקה, דרך הפלוגה והגדוד ועד לתרגיל חטיבתי שייערך בשיתוף כוחות מחיל האוויר וזרועות היבשה - היה חלום רטוב של מרבית מפקדי היחידות. בשלוש השנים האחרונות הוא הפך כמעט לשגרה. לכתבה המלאה ראו כאן.
מול השער שממנו נכנסו שיירות לרצועת הביטחון ניצבת עכשיו עמדת שמירה מבוצרת. חדרי האירוח של כפר רג'ר פינו מקומם להברחות נשק וסמים. ובמרחק יריקה מהגדר עומדים חיילים חמושים של צבא לבנון ורועי צאן מפוקפקים. צוות "במחנה" בילה יממה עם גדוד השריון 82 בגזרה המזרחית של גבול הצפון, וגילה מה הם האיומים הנוכחיים שגורמים לצה"ל לנדודי שינה. לכתבה המלאה ראו כאן.
שנים רבות מכהן האלוף (במיל') ישראל טל, מפתחם של טנק המרכבה ונגמ"ש הנמר, במעמד זקן השבט במערכת הביטחון. עשרות שנים הוא מוכר בשמו טליק ("מר שריון"), אבל בבסיס המטכ"ל הוא נקרא - "המפקד". כעת הוא משמש עוזר שר הביטחון בהתנדבות, העוסק בנושאים מתחומי מומחיותו לפי ראות עיניו של שר הביטחון. לכתבה המלאה ראו כאן.
קטעים נבחרים מפרטי-כל הישיבה הראשונה של הממשלה הזמנית, יומיים לאחר הכרזת המדינה. "כבשנו את לטרון, אבל הוציאונו משם... הם מרעישים בתותחים ואווירונים ומשתמשים בטנקים ולנו יש טנק אחד ומספר של טנקים למחצה מאנגליה." נאמר בפרטי-כל. לכתבה המלאה ראו כאן.
להלן לקט חודש מאי 2010 של ידיעות בנושאי שריון שהתפרסמו לאחרונה בתקופונים בינלאומיים. החומר מובא באדיבות לקט מו"פ היוצא לאור על ידי משרד הביטחון/מפא"ת, בעריכת אל"ם (במיל') יעקב צור. הפעם הבאנו גם טעימות טכנולוגיות שאינן בהכרח נוגעות לשריון.
במלחמת ששת הימים היו בשריון כאלף טנקים ובמלחמת יום הכיפורים מעט למעלה מאלפיים טנקים ובאיכות טובה יותר. לשינוי הדרמטי הזה נלוו שינויים במבנה וארגון, בתורת לחימה ובאתגרים. הפרטים נחשפו ביום העיון בסמינר אפעל ב-6 במאי 2010. לכתבה המלאה ראו כאן.
ב-24 במאי 2010 ימלאו עשר שנים ליציאת צה"ל מלבנון בתום 18 שנים מאז מלחמת שלום הגליל ב-1982. השריון נטל חלק חיוני במלחמת שלום הגליל ובכל המבצעים מאז ובמלחמת לבנון השנייה. לעיונכם כתבה שפרסמנו בביטאון שריון בגיליון 9 בספטמבר 2000. הקורא ישפוט האם הניתוח והתחזיות התאמתו.
טקס מרגש במלאות 65 שנים לסיום מלחמת העולם השנייה התקיים ביד לשריון ליד האנדרטה לזכר הפרטיזנים ב-9 במאי 2010 במעמד ותיקי המלחמה, הנספח הצבאי הרוסי חיילי שריון סדירים ואורחים רבים.
כתבת אתר צה"ל ממשיכה ללוות את השריונרים של פלוגת "דורס", לקראת שבוע השדאות החותם את הטירונות. אימונים עם זריחת החמה, זחילות (זה עניין של "ראבק"), וההתלבטות הכי חשובה לזמן ההפסקה: לאכול או לעשן?
מפגש של ראשי עמותות ההנצחה התקיים ביד לשריון בהשתתפות סגן שר הביטחון אלוף (במיל') מתן וילנאי, ביום 9 במאי 2010. לכתבה המלאה ראו כאן.
שיא המאמץ האנושי הבינלאומי התגייס ובמשך קרוב לשש שנים הכריע את הנוראה במלחמות של כל הזמנים. זו הייתה מלחמת העולם השנייה שלוחמיה החיים מתמעטים ונמוגים לתוך ההיסטוריה. במלאות 65 שנים לסיום מלחמה זו התקבצו ראשי מדינות במוסקבה לציין זאת במצעד בגוון בינלאומי. לכתבה המלאה ראו כאן.
לראשונה אנו מביאים בפניכם קישורים לספרים באנגלית בנושאי שריון. לפירוט ראו כאן.
ביום 14 במאי 1948, היום בו הכריז דוד בן גוריון על הרמת מדינת ישראל, פורסמה הפקודה להקמת חטיבה 7 בפיקוד שלמה רבינוביץ, לימים שלמה שמיר.
כל תהילת המרכבה, טנק המערכה הנחשב לטוב ביותר בעולם, נפלה בחלקו של אלוף (במיל') ישראל טל, "אבי טנק המרכבה". אבל רבים משוכנעים שהאבהות שייכת לפחות באותה מידה לקצין אחר, בעל שם דומה להפליא, שתִכנן את הטנק, הסתכסך עם טל, פרש ממורמר ומת נשכח מלב. סיפורו של ישראל טילן, האב שלא זכה.
לעיונכם מקבץ של שלוש כתבות מאתר צה"ל על המילואים, לרגל יום ההוקרה למערך המילואים. "אתם העדות החיה לאיכותם הגבוהה ולמסירותם של לוחמי צה"ל" אמר הנשיא. סגן הרמטכ"ל מבטיח שמאז מלחמת לבנון השנייה, הצבא הפיק לא מעט לקחים "המערך היום הרבה יותר כשיר מבעבר", הוא אומר בריאיון מיוחד. לכתבות המלאות ראו כאן.
תפקוד החיל במבצע 'עופרת יצוקה', הקמת קריית ההדרכה בשיזפון, העלייה במוטיבציה ותחושת העשייה עבור העתיד. קצין שריון ראשי, תא"ל אגאי יחזקאל, מסיים תפקיד אבל תמיד נשאר עסוק. לכתבה המלאה ראו כאן.
"מרגע שהמילואימניק רואה שהיחידה שלו מתאמנת באופן רציני ושבמקרה חירום היא תופעל על-פי תרחיש משמעותי, הוא מבין שהיחס אליו השתנה. כמעט 100 אחוזים מיחידות המילואים מתאמנות השנה זו הפעם השנייה ברציפות. זה משפיע." אומר תא"ל שוקי בן-ענת קצין המילואים הראשי.
סלובניה שהשיגה את עצמאותה בשנת 1991 לאחר התפוררות יוגוסלביה, שוכנת באחת הנקודות האסטרטגיות באירופה. היא זרועת שדות קרב לאורך ההיסטוריה ושיירים של מלחמות. במוזיאון הטנקים שבעיר פִּיְבקָה עדויות לכך.
בסוף אפריל הושקו לראשונה פרקים ראשונים באנגלית באתר זה www.yadlashiryon.com. זו התחלה צנועה המיועדת לגולשים מחו"ל שיקבלו מושג ראשוני על עמותת יד לשריון ועל אתר ההנצחה המשמעותי בלטרון. כולכם מוזמנים להפיץ ידיעה זו לכל מי שתחפצו. הכניסה דרך המשבצת English שבפינה שמאלית עליונה בדף הבית. לכתבה המלאה ראו כאן.
בעקבות התקפת הפתע היפנית על צי ארצות הברית בפרל-הרבור בדצמבר 1941, נעור הענק האמריקאי, במהירות ובנחישות חסרות תקדים, כשהוא מגייס את כל המשאבים הלאומיים ומכוון את התעשייה, בין השאר, לייצור המוני של טנקים שלא היה כמוהו עד רגע זה. בשיאו פלט קו הייצור טנק חדש בכל 11 דקות!
תא"ל אגאי יחזקאל מחליף בתפקידו את תא"ל עוזי מוסקוביץ' אשר כיהן בתפקיד במשך שלוש שנים ועתיד לצאת ללימודים בחו"ל. מפקד פיקוד המרכז, האלוף מזרחי, בירך את השניים והדגיש כי האוגדה נמצאת במוכנות אופרטיבית גבוהה מאוד. לכתבה המלאה ראו כאן.
טנקי המרכבה הם לא רק הטובים בעולם אלה גם היפים שבהם. בוני מודלים רבים מתרפקים על בניית דגמי מרכבה מוקטנים ומדויקים ומשקיעים זמן משאבים ורעיונות יצירתיים להוציא תחת ידיהם מוצר משובח. לפניכם תמצית משלושה אתרים.
הסיפור האחרון על קרבות לטרון, מבצע בו-נון א', הוכן בשלט מאיר עיניים בעברית ובאנגלית בצירוף מפה, והוצב ביום 26 באפריל על גג בניין המשטרה בלטרון. בכך הושלמה הצבת כל סיפורי קרבות לטרון שלאורך ההיסטוריה. לכתבה המלאה ראו כאן.
הכינוס הבינלאומי הבא מתוכנן לימים 6 - 7 באוקטובר 2010. ב-1 במאי הקרוב תתפרסם הזמנה על כך ואתר לרישום לכנס. עוד מתפרסם דיווח על דיון בדין הבינלאומי ומשמעויותיו בלוחמה אורבנית שנערך במכון כהכנה לכנס הבינלאומי, בהשתתפות דני חלוץ, אסא כשר דליה דורנר ואחרים. לעיון מלא ראו באתר המכון כאן. http://www.ilws.org.il
ביום העצמאות תש"ע ביקרו ביד לשריון מעל 9000 איש, ובהם משפחות ובני נוער. הם גדשו את האתר, טיפסו על הטנקים שבתערוכה, וסקרו כל פינה באתר המגוון. הם ביקרו גם בחניון אמצעי הלחימה של זרוע היבשה ובחנו מקרוב את האטרקציות הטכנולוגיות החדשות. לכתבה המלאה ראו כאן.
כיכר המרכבה נחנכה ברחובות במעמד אלוף (במיל') ישראל טל (טליק) ובני משפחתו, שר הביטחון רב-אלוף (במיל') אהוד ברק, סגן שר הביטחון אלוף (במיל') מתן וילנאי, ראש עיריית רחובות מר רחמים מלול, יו"ר עמותת יד לשריון אלוף (במיל') חיים ארז, ראש עיריית רחובות לשעבר מר שוקי פורר, מנכ"ל אל-אופ מר עדי בר, קצין השריון הראשי תא"ל יגאל סלוביק, ראש מנהלת המרכבה תא"ל ירון לבנת, ואורחים רבים. לכתבה המלאה ראו כאן.
בני משפחותיהם של נעדרי הקרב בסולטן יעקוב הורגלו לאורך השנים לדיווחים השונים, שעד כה לא הצליחו לפזר את הערפל סביב גורלם. בשיחה עם ynet אמרה אמו של צבי פלדמן: "אני מקווה שהוא חי, כאימא שלו תמיד אדאג לו". לכתבה המלאה ראו כאן.
כתבת אתר צה"ל מתלווה ללוחמי השריון מיום גיוסם לצה"ל, דרך ההיכרות הראשונה עם מפלצות הברזל ועד לקבלת הסיכה הנכספת בסיום המסלול. אחרי חודש בשיזפון מספרים השריונרים הטריים: "התחלנו להתחבר בינינו", ומציינים באופטימיות: "החודש הראשון הכי קשה, ועברנו אותו". לכתבה המלאה ראו כאן.
ישבנו לרגע על סלע, לדבר עם המג"ד - עבר טנק מרכבה סימן 4 והעולם השתנה. הוא העלה ענן פודרה מטורף, עשוי מכול הקרקע שנטחנה משך שנים על יד אלף טנקים, הפכה לקמח, לאבק דק פורח באוויר, ומיד מסך אבק חום-אדמדמם והאוויר נעלם, אתה נושם אבק ומתכסה ומשתנה. האבק חדר לכל חור ומאותו רגע הייתי חלק מהשטח. הרגשתי כמו קרדית אבק השטח.
טקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל נערך ביד לשריון ביום הזיכרון, 19 באפריל 2010, בהשתתפות בני משפחות שכולות, מפקדים וחיילי שריון בעבר ובהווה ואורחים רבים. 4,965 שמות חללים חקוקים על כותל השמות. "הבנים הורישו לנו את מדינת ישראל, וצוואתם לנו היא לשמור עליה ולפתחה" ציין אלוף (במיל') חיים ארז. לכתבה המלאה ראו כאן.
שוערה של מכבי חיפה לא היסס כשקיבל את הקריאה עם פתיחת מלחמת יום כיפור, כמילואימניק הצטרף לקרבות בתעלת סואץ. "סבלתי מפגיעת רסיסים ביד וברגל, אבל כבר במחזור החמישי חזרתי לשחק", מספר מי שחנך בהמשך את אבי רן ז"ל. לכתבה המלאה ראו כאן.
אחי היקר, כל ערב אני עורך לך תפילת אשכבה. אני אוהב אותך. אני זוכר. לכתבה המלאה ראו כאן.
37 השנים לאחר ששב מהשבי המצרי, הוא עדיין מסרב להתנתק. מהזיכרונות האיומים במתקן החקירה בזיכרון יעקב. מהתחושה שהוא ממשיך לחיות על זמן שאול. מהכאב שגורמת הסדרה "חטופים". מהצל שהטילה על חייו הדודה חנה סנש. והמחשבה הבלתי נסבלת שבניגוד אליו, יכול להיות שגלעד שליט לא יחזור. לכתבה המלאה ראו כאן.
לקראת יום הזיכרון 2008 כתב יצחק כהן (מגדוד הסיור 87) שיר מרגש ועצוב המבטא רגשות המוכרים לרבים מאתנו. לכתבה המלאה ראו כאן.
במלחמת יום כיפור, כשהטנק שלו חצה את התעלה ונפגע, איבד אילן יעקובי את שמיעתו והפך לחירש. 36 שנה התמודד עם המוגבלות עם הרבה כאב וסבל. בשנה האחרונה עבר ניתוח במהלכו הוחדר לאוזנו שתל, בזכותו חזר לשמוע. על החיים המתסכלים לפני והשינוי הגדול אחרי, שכלל חזרה אל האישה אחרי 16 שנות פרידה. העצמאות שלו. לכתבה המלאה ראו כאן.
תעודות ההצטיינות הוענקו למאה ועשרים חיילים וקצינים מכלל יחידות צה"ל, בטקס חגיגי שנערך במשכן הנשיא. במעמד המיוחד השתתפו ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל. האירוע נפתח במטס הצדעה מעל למשכן.
פעמיים בשנה מגיעות המשפחות השכולות של גדוד 77 אל האנדרטה בעמק הבכא ומתארחות בבסיס החטיבה בנפח כדי לחזק את הקשר עם הגדוד וחייליו. לכתבה המלאה ראו כאן.
עופר גלוזמן היה מפקד מחלקה בפלוגתו של אמנון לביא בגדוד 77 במלחמת יום הכיפורים. זה סיפור על לחימתו של צוות טנק מול נחשול הטנקים הסורים ברמת הגולן בתנאים קשים ובלתי אפשריים, וסיפור על המתחולל בנפשם של אנשי הצוות שלכל אחד מהם תמונה חלקית על המתחולל, שיחד יוצרות פסיפס אנושי מרתק.
במלחמת יום הכיפורים הייתי מ"פ פלוגה מ' "מזרון" בגדוד 77. תיאור הלחימה שלנו בשלב הבלימה נכתב באפריל 2004, כעבור שלושים שנה מהמלחמה. זהו תיאור האירועים כפי שראינו אותם אז, והמחשבות כפי שחשבנו בתקופה ההיא, כאשר היינו צעירים וזו הייתה לנו טבילת האש הראשונה. אם לא דייקתי בפרט כלשהו אני מתנצל מראש. לכתבה המלאה ראו כאן.
נאום ראש הממשלה אריאל שרון, בעצרת הגבורה והזיכרון לחללי חיל השריון בלטרון, 4 באוקטובר 2002.
כחמישים חברי המועדון הכלכלי של עמותת יד לשריון, שהם שריונאים (במיל') התופסים כיום עמדות בכירות במשק בישראל, התכנסו לפגישה התקופתית השנייה ביד לשריון בלטרון ביום 16 באפריל 2010. הנושא המרכזי הפעם היה: רפורמות בשוק ההון והתרומה לצמיחת המשק ושמירת האינטרס של החוסכים. לכתבה המלאה ראו כאן.
הָעָם הַזֶּה יִזְכֹּר אוֹתְךָ תָמִיד כְּאוֹת וָסֵמֶל / לְכָל מָה שֶיָּפֶה בּוֹ, וְאַמִּיץ בּוֹ, וְטָהוֹר. / יֶשְנָם מֵתִים שֶלֹּא מֵתִים כִּי מוֹרַשְתָּם קוֹסֶמֶת / כְּנֶכֶס לֹא-נִשְכָּח וּכְמוֹפֵת מִדּוֹר לְדוֹר. לכתבה המלאה ראו כאן.
הוא נפצע במלחמת ששת הימים וכמעט איבד את מאור עיניו. כעת הוא מספר בספר חדש כיצד הקדיש את חייו לטיפול בחיילים פצועים. לכתבה המלאה ראו כאן.
להלן לקט אפריל 2010 של ידיעות בנושאי שריון שהתפרסמו לאחרונה בתקופונים בינלאומיים. החומר מובא באדיבות לקט מו"פ היוצא לאור על ידי משרד הביטחון/מפא"ת, בעריכת אל"ם (במיל') יעקב צור. לכתבה המלאה ראו כאן.
חייליו של רס"ן יורם לוטן, שנהרג במלחמת לבנון השנייה, קראו לפלוגה על שמו. הוריו שומרים על קשר הדוק: "חשוב לנו לדעת מה עם הפלוגה". לכתבה המלאה ראו כאן.
"יש מחיר להתמודדות עם זוועות השואה", אומר יצחק ארד (טולקה)* מי שהיה בין שאר תפקידיו, יו"ר יד ושם. "כשעסקתי במחקר הייתי מתעורר בלילות מחלומות טראומטיים. קרובים לי היו שואלים אותי למה אני צריך את כל זה, למה אני מתעסק כנושא שהוא כל כך כואב בשבילי, תמיד עניתי שאין לי ברירה. כל עוד אנו, העדים, חיים ונושמים קיימת עלינו החובה הזאת. הרגשתי חובה מוסרית אל מול העולם לתעד". לכתבה המלאה ראו כאן.
צה"ל מ תכנן שדרוג לנגמ"שי פומ"ה של ההנדסה, שיכלול בין השאר מיגון שקוף לתצפית, תצפית תרמית, מיזוג אוויר משופר, והינע סופי משופר. לכתבה המלאה ראו כאן.
המחבלים עסקו בהנחת מטעני החבלה בסמוך לגדר המערכת אשר באזור מרכז רצועת עזה. בפעילות המשותפת לכוחות רגלים, שריון וחיל האוויר - בוצע ירי מוצלח אל עבר החשודים. אין נפגעים לכוחותינו. לכתבה המלאה ראו כאן.
כוח צה"ל (שכלל גם שריון) שביצע סריקות באזור התקרית בגדר המערכת, איתר איתר גופות מחבלים המשויכים לארגון הג'יהאד האיסלמי ועליהם אמצעי לחימה שהוחרמו והועברו לטיפול כוחות הביטחון. במהלך הסריקות נפתחה אש לעבר הכוח, ללא נפגעים. לכתבה המלאה ראו כאן.
לזכרו של רֵעִי י"ר, מ"פ טנקים, שנפל בקרב בסיני במלחמת ששת הימים, ולזכרם של כל הנופלים במערכות ישראל. הכתבה הופיעה בגיליון שריון 34 בפברואר 2010. לכתבה המלאה ראו כאן.
הספר PATTON, MONTGOMERY, ROMMEL מאת Terry Brighton מכיל למעלה מארבע מאות עמודים ומופיע רק בחלקו באינטרנט ובשפה האנגלית. אפשר לרוכשו גם באמצעות אינטרנט. קריאת החלק המופיע משאירה טעם של עוד. לכתבה המלאה ראו כאן.
אשר בק שרד את השואה, ואחרי שעלה ארצה התגייס לחטיבה 7 של השריון. כשהזיכרונות הקשים התעוררו ביתר שאת, הגיעו עם פרחים לביתו שני חיילים מאותה החטיבה - שניים מני רבים שיקדישו זמן ל-15 אלף ניצולים. "לשמוע אותם זה מחמם את הלב", אמר. "הניצחון הוא שאנחנו עם חופשי בארצנו". לכתבה המלאה ראו כאן.
לפניכם סרטון בן כ-4 דקות המציג צוות בצריח של טנק טי-80 בשעת ביצוע ירי. הצריח דחוס והפעילות לא קלה. יש בקישור חיבור לסרטונים נוספים. לכתבה המלאה ראו כאן.
רס"ן בנייה ריין שימש מ"פ טנקים בגדוד שלח בחטיבה 401 שנפל במלחמת לבנון השנייה. מצפה לזכרו הוקם ליד קיבוץ משגב עם. מהמצפה אפר להשקיף על נופים נרחבים של צפון הארץ. בכתבה סרטון הסבר בקולה של אימו. לכתבה המלאה ראו כאן.
טקס החלפת קצין השריון הראשי התקיים ביד לשריון ביום 8 באפריל 2010 במעמד מפקד זרוע היבשה אלוף סמי תורג'מן, מפקדים, חיילים ואורחים רבים. "חיל השריון ימשיך להיות מרכזי בעשייה הביטחונית להגנת המולדת", ציין קצין השריון הראשי הנכנס תא"ל יגאל סלוביק.
תא"ל מוטי ברוך החליף בתפקידו את תא"ל אגאי יחזקאל, אשר כיהן בתפקידו במשך כשלוש שנים ומי שעתיד להתמנות למפקד עוצבת "הפלדה". תא"ל ברוך: אביא את האוגדה להישגים נוספים, למוכנות ליום פקודה. לכתבה המלאה ראו כאן.
מה פתאום מכניסים טנקים לשטח בנוי, ועוד בעימות מוגבל? בספרים הרי כתוב כי "השטח העירוני הינו ממלכת החי"ר"... וגם: "כבסיס לכל תכנון, רצוי להימנע מהכנסת הטנקים לתוך השטח הבנוי"... המציאות הנוכחית, כפי שמציג מג"ד "געש", לא אימצה את הכתוב בספרים. לכתבה המלאה ראו כאן.
במשך 8 שנים פעלו התעשיות הביטחוניות הישראליות והטורקיות במשותף, על-מנת להשביח 170 טנקים טורקיים לרמה הגבוהה ביותר בעולם. השבוע השתתפו בכירים ממערכת הביטחון הישראלית ומזו הטורקית בטקס סיום, שהתקיים בעיר קייזרי בראשות שר ההגנה הטורקי. לכתבה המלאה ראו כאן.
קנדה חכרה 20 טנקי ליאופרד 2A6M מצבא גרמניה, מהם 19 הועברו לכוחותיה באפגניסטן ואחד נשאר בגרמניה כדגם ייחוס למקרה של צורך בשינויים ועדכונים. לכתבה המלאה ראו כאן.
הנגמ"ש האוקראיני MT-LB שפירושו רק"ם קל רב משימתי הוא במקורו רק"ם אמפיבי סובייטי מסוף שנות 1960, המוכר במערב גם בשם M 1970.
אביב הגיע ויחד עם חג הפסח יצאנו לצעדת לטרון של חיל השריון, המתקיימת זו השנה העשרים. הפעם צעדנו, אזרחים ושריונרים, בנתיב לוחמי תש"ח ובעקבות חזונו של חוזה המדינה. אם תרצו. לכתבה המלאה ראו כאן.
מוזאון פרטי על מלחמת העולם השנייה, מדהים בשפע הפריטים שבו ובפריטים ייחודיים, מצוי במדינת מסצ'וסטס שבארצות הברית, בעיר Natick וכאילו בהיחבא. ביקרתי שם אישית ביום 24 במארס השנה. לכתבה המלאה ראו כאן.
רא"ל אשכנזי ציין את ליל הסדר יחד עם כוחות צה"ל המבצעים בימים אלו תעסוקה מקצועית בגבול הלבנוני. במהלך הטקס בירך הרמטכ"ל את הלוחמים והביע הערכה על פעילותם בגבול, המאפשרת לחוג את הסדר בביטחון ובשלווה. לכתבה המלאה ראו כאן.
בחול המועד פסח תש"ח ביום 1 באפריל 2010 התקיימה צעדת לטרון ה-20 במסלול חדש ובנוף מרהיב. אלפי צועדים וצועדות חיילים וחיילות, ילדים ומבוגרים בכל הגילים ואף תינוקות על עגלות עברו את המסלול במזג אוויר נוח עד חמים. תצוגת דגמים של חברי מועדון בוני הדגמים בישראל המתינה לצועדים ולמבקרים באותו יום. לכתבה המלאה ראו כאן.
צעדת לטרון ה-20 תתקיים בחול המועד פסח, ביום ה' י"ז בניסן תש"ע, 1 באפריל 2010. ההזנקה בשעה 09:30. הצעדה השנה בסימן מחזון למדינה - השריון צועד בנתיבי לוחמי תש"ח ובעקבות חזון הרצל חוזה המדינה. אם תרצו - אין זו אגדה. תערוכת דגמי רק"ם של בוני הדגמים בישראל תוצג לכל והנחה של 50 אחוזים במיני ישראל לצועדים לאחר הצעדה. לפרטים המלאים ראו כאן.
קברו של יעקב (קורט) רוזנבאום ז"ל, לוחם מחטיבת "הראל" בתש"ח, אותר לאחרונה בקבר אחים בקריית ענבים. מפקד חטיבת השריון הראל כיום, אל"ם איציק רונן, ספד לו בטקס שהתקיים של ביום 25 במארס 2010. לכתבה המלאה ראו כאן.
לפי הדיווח, 5 טנקים נכנסו לעזה וירו פגזים בחיפוי מטוסים ומזל"טים, ושני דחפורים הרסו מבנים באזור שבו נהרגו רס"ן אלירז פרץ וסמ"ר אילן סביאטקובסקי. לכתבה המלאה ראו כאן.
בין הכוחות הרב-לאומיים המשרתים באפגניסטן נמצאים גם כוחות נורווגיים. הם פועלים בחבל Faryab בצפון-מזרח המדינה. כמו כל צבא המשלב כוחות שריון, חי"ר ואחרים בלוחמת היבשה הם נתקלים באותן בעיות. הרק"ם המוביל אצלם באפגניסטן הוא הנגמ"ש CV-90 מתוצרת שוודיה. לכתבה המלאה ראו כאן.
עשר שנים חלפו מאז נפטר אלוף במילואים מוסה פלד, ששימש שנים רבות יו"ר עמותת יד לשריון והיה מחלוציה ובוניה, ולפני כן היה מפקד גייסות השריון ששיקם והאדיר את החַיִל לאחר מלחמת יום הכיפורים, שבמהלכה פיקד על מתקפת הנגד המוצלחת בדרום רמת הגולן. לכתבה המלאה ראו כאן.
צוות טנק [מגדוד 77] שהיה בפעילות מבצעית הבחין בדמויות חשודות החוצות את גדר המערכת לשטח ישראל, חתר למגע ורדף רגלית אחר החשודים. כוח סיור של גולני לא עודכן על כך, זיהה את צוות הטנק כחשודים ופתח לעברם באש, ממנה נהרג סמ"ר צ'פיץ'. לכתבה המלאה ראו כאן.
שני מומחים הגישו הערכה מיהם עשרת הטנקים הטובים בהיסטוריה. יימצאו בוודאי חולקים רבים על הקביעה, אך הסרטונים הקצרים מעניינים לצפייה.
שרשרת חיול ארוכה, ארבע שעות נסיעה, חטיבות שריון מגוונות, טנקים בגרסאות מתקדמות יותר ופחות, מפקדים קשוחים ומשמעת ברזל. קבלת הפנים למתגייסי מרץ 2010, גרסת חיל השריון - בבסיס שיזפון.
ביום ו' 19 במארס 2010 החל משעה 16:00 בבית סוקולוב במועדון "קיבוץ בעיר" תתקיים קבלת שבת של לשיר יחדיו שירי ארץ ישראל ושיר שבת - כמעט כמו פעם בקיבוץ. מחירים מיוחדים לחברי האגודה. נשמח לראותכם. גבי ברלין
כוחות צבא ארצות הברית בעיראק החלו בצמצום פעילותם שם ונערכים ליציאה. במסגרת זו העבירו לאחרונה לשלטונות עיראק אחד משני מחנות המעצר שבסביבות בגדאד. לכתבה המלאה ראו כאן.
גיוס מארס לשריון נערך בתחילת השבוע בסימן עלייה במוטיבציה לשרת בחיל ולצאת לתפקידי פיקוד. קצין השריון הראשי גינה בתוקף את תופעת ה"זובור" שהתגלתה בחיל לפני מספר חודשים, אך ברך על רצונם הגובר של המלש"בים להיכנס למפלצות הברזל. לכתבה המלאה ראו כאן.
מתגייסי מחזור מרץ של חיל השריון הגיעו לבקו"ם חדורי מוטיבציה. "תשעה מבין עשרה מלש"בים שנמצאים כאן רצו להגיע לחיל השריון", ציין קצין שריון ראשי, תא"ל אגאי יחזקאל. לכתבה המלאה ראו כאן.
אין ספק שחלק נכבד בניצחון על גרמניה הנאצית נזקף לזכותה של ברית המועצות לשעבר. רוסיה זוכרת כל שנה את הניצחון הגדול של המלחמה המרה ומציינת זאת במצעד מרשים. ההכנות למצעד השנה במלאת 65 שנים לניצחון ההיסטרי בעיצומן.
חברת גנרל דינמיקס זכתה במכרז לבנייה והספקת רק"ם סיור מדור חדש לבריטניה, וניצחה את המתחרה הבריטית חברת BAE. לכתבה המלאה ראו כאן.
מתקן הרעם, הסימולטור המתקדם של חיל השריון, אימן השבוע לראשונה גם יחידת פלס"ר. "זו פלטפורמה מצוינת לאימון חוליית הפיקוד של הפלס"ר שלנו", אמר מפקד "עוצבת ראם", אל"ם תומר יפרח. לכתבה המלאה ראו כאן.
להלן לקט מארס 2010 של ידיעות בנושאי שריון שהתפרסמו לאחרונה בתקופונים בינלאומיים. החומר מובא באדיבות לקט מו"פ היוצא לאור על ידי משרד הביטחון/מפא"ת, בעריכת אל"ם (במיל') יעקב צור. לכתבה המלאה ראו כאן.
טנק רגיל מתומצת בצריח, תובה ומזקו"ם, כמו שחג הפסח מתומצת על ידי מפסח מצה ומרור. אבל הנמר, כלומר הנגמ"ש החדש, מורכב הרבה יותר. מקבץ צילומים מרהיבים מגלים כמעט הכל. לכתבה המלאה ראו כאן.
הטנק המוצע למכירה שנבנה בחברת קרייזלר שימש את המרינס האמריקאי במבצע סופה במדבר (Desert Storm) שבו פלשו שחררו כוחות קואליציה בראשות ארצות הברית את כווית מידי כוחות עיראקיים שפלשו אליה, והמשיכו לתוך עיראק. לכתבה המלאה ראו כאן.
בכנס שנערך בשבוע שעבר העלו נציגי רשות פיתוח הנגב הצעות לשיפור תדמית הדרום. בתוכנית: סיורים רגליים בארץ המכתשים לחיילים וצמצום הכלים הצבאיים שמוצבים בפאתי הבסיסים. לכתבה המלאה ראו כאן.
בונה דגמים פולני בנה בעבודה פנטסטית דגם זעירשל טנק טי-34, בקנה מידה של 1:72, ולידו נראה איש השריון הנודע מוטק'ה ציפורי (לימים תא"ל). בתמונה המקורית ששימשה השראה לדגם נראה מוטק'ה ציפורי על הטנק ולא לידו. שימו לב למטבע שהונח להמחשת גודלו הזעיר של הדגם. לכתבה המלאה ראו כאן.
הצבא הרוסי הציג מערכת טילים מתקדמים נגד טנקים מסוג כריזנטמה המותקנת על רק"ם זריז (שלדת בי-אם-פי). המערכת מאתרת רק"ם אויב בסיוע מכ"ם והמפעיל שבתוך הרק"ם ואינו חשוף יורה את הטיל. לכתבה המלאה ראו כאן.
בסיוע האמריקאים שכבשו את עיראק והפילו את משטרו של סדאם חוסיין הוקם מחדש חיל שריון עיראקי הכולל טנקים מתוצרת רוסית ששירתו בעבר בצבא העיראקי, מספר טנקי אברמס אם-1 אמריקאיים שנמסרו לעיראק וכן כלי רק"ם אחרים. לכתבה המלאה ראו כאן.
הייתכן כי רוסיה איבדה רק טנק יחיד במערכה השנייה בצ'צ'ניה? הצילומים מדברים מעט אחרת. לפחות שתי תמונות יעידו על התוצאות. לכתבה המלאה ראו כאן.
זה סיפור מעט מוזר על אזרחים שגילו ביער ליד הרי אורל כ-200 טנקים ורק"ם אחר ללא שמירה, ועיתונאים אף יכלו לצלם ולטפס עליהם בנקל. דברי ההסבר של נציגי הצבא הגיעו לאחר מכן ועדיין ספק אם הם האמת או כל האמת. לכתבה המלאה ראו כאן.
גיליון 34 המודפס של הביטאון שריון מופץ בימים אלה למנויים. לפניכם כתבה לטעימה מה שמתפרסם בגיליון זה. הכתבה מכילה ראיון מרתק עם מפקד חטיבת השריון 188 אל"ם אילן לביא. להצטרפות כמנוי התקשרו ליד לשריון בטל' 08-9255268 או שילחו פקס' למס' 08-9255186. לכתבה ראו כאן.
מסתבר שגם טנקים ורק"ם אחר כמו בני אנוש הולכים בדרך כל הארץ, מי בשיבה טובה, מי שנפל בלחימה, ומי בתאונה. יש שהאריכו ימים בזכות השתלת איברים חדשים, קרי שדרוג, ויש שיצאו מוקדם לגמלאות בגלל תכנית התייעלות, קרי צמצום הסד"כ. אך שלא כבני אנוש - עצמותיהם, קרי שלד המתכת שלהם, עוד יכולים להזין את הדור הצעיר באימונים עוד שנים רבות. לכתבה המלאה ראו כאן.
במלחמת העולם השנייה תפסו התותחים הקרקעיים נגד טנקים ומשחיתי הטנקים תפקיד חשוב בלוחמה נגד טנקים, שאותו ממלאים כיום הטילים נגד טנקים המשוגרים מהקרקע ומהאוויר. משחיתי הטנקים היו למעשה רק"ם דומה לטנק חמוש בתותח נגד טנקים ולרוב בעל שריון נחות מטנק שהתבססו על ניידות ותורת לחימה ייחודית להם. לכתבה המלאה ראו כאן.
קריית החינוך לערכים וטבע הפועלת כבר חמש שנים ובהצלחה יתרה ביד לשריון בלטרון, משמשת את חיילי צה"ל לסדרת חינוך שבועית בתנאיי פנימייה מלאים ומשובחים ומנחילה להם רבדים של ערכים ייחודיים. לכתבה המלאה ראו כאן.
מערכת האיכון הלווינית, ה-GPS, היא פיתוח צבאי במקור שהתאזרח והגיע לסלולרי שלכם - וכעת לובש שוב מדים. ה-GPS מאפשר ביחד עם טכנולוגיות מזעור חדשות נוספות את הקטנת אמצעי התצפית והאיכון החדשים של צה"ל - אשר נבחנו בניסוי ראשוני. לכתבה המלאה ראו כאן.
תא"ל אגאי יחזקאל נאם בטקס סיום המסלול של לוחמי השריון למחזור אוגוסט 2009. בדבריו הדגיש את יישום לקחי מלחמת לבנון השנייה במבצע 'עופרת יצוקה' וביחס לגולדסטון אמר: "אין לנו בעיה להתמודד עם ביקורת, כאשר היא עניינית". לכתבה המלאה ראו כאן.
פקיסטן שכנה מזרחית לאפגניסטן המהווה כיום אחד ממוקדי הלחימה החמים בטרור העולמי, וכנה מערבית להודו שאיתה הייתה לה מלחמה גדולה בשנות השבעים וסכסוכי גבול רבים מאז. פקיסטן מחזיקה חיל שריון ומאמנת אותו. לכתבה המלאה ראו כאן.
מר סטפן קרמר, מנהל הקהילות היהודיות בגרמניה, הגיע לפני ימים אחדים לביקור ביד לשריון בלטרון כדי להדק את הקשר בין יהודי גרמניה למקום. קשר זה כולל איסוף מידע על לוחמים יהודים במלחמת העולם השנייה (בעיקר בין יוצאי ארצות בריה"מ לשעבר), שליחת קבוצות מבקרים למקום ועוד. לכתבה המצולמת ראו כאן.
להלן לקט פברואר 2010 של ידיעות בנושאי שריון שהתפרסמו לאחרונה בתקופונים בינלאומיים. החומר מובא באדיבות לקט מו"פ היוצא לאור על ידי משרד הביטחון/מפא"ת, בעריכת אל"ם (במיל') יעקב צור. לכתבה המלאה ראו כאן.
השריון השוודי מצויד כיום בטנק ליאופרד 2 מגרסה מתקדמת ובעל שריון משופר. הטנק נקרא בשוודיה STRV 121. הצבא השוודי והשריון בתוכו נחשבים לצבא מאומן ומיומן. בימי שלום הוא בעיקר מתאמן ומשתתף בכוחות בינלאומיים שונים. לכתבה המלאה ראו כאן.
סרטון בן כשלוש דקות מציג רק"ם פריצה אמריקאי הידוע בשם ABV (Assault Breach Vehicle) בשתי תצורות. האחת נושא מגוב מכני לפינוי מיקוש באדמה רכה ופינוי מכשולים מכניים אחרים, והשנייה של משגר חבל נפץ (בדומה לצפע שריון של צה"ל). לכתבה המלאה ראו כאן.
בתקופת מלחמת העולם השנייה היה ייצור טנקים בעיקר נחלת המדינות הגדולות והחזקות, כמו ברית המועצות, גרמניה, וארצות הברית. מאז התפשט הייצור למדינות רבות אחרות, בין אם לפי רישיון או מפיתוח עצמי. לעיונכם צילומים מייצור טנקים במדינות שונות. לכתבה המלאה ראו כאן.
טנקי טי-34 הסובייטיים היו המצליחים שבחזית המזרחית באירופה בשלבי ההכרעה של גרמניה נאצית. רבים כמותם שירתו לאחר מלחמת העולם השנייה בצבאות רבים ואף במצרים במלחמת סיני (1956) ומלחמת ששת הימים (1967). הבאנו מספר נתונים על טנק זה ומקבץ צילומים. לכתבה המלאה ראו כאן.
סרטון חדש על מערכת הגנה אקטיבית "מעיל רוח" הופיע ברשת You Tube. הסרטון מציג את אופן פעולת המערכת.
"גחליליות" הוא סרט המביא סיפור הקשור לגיורא מייזלר ז"ל, נעדר השריון ממלחמת יום הכיפורים שאותר מאוחר יותר, שהמתין להיות מסופר במשך יותר מעשרים שנים. כתבה על כך הבאנו ביום 2 באוקטובר 2009. הסרט יוקרן בקרוב שוב. לכתבה המלאה ראו כאן.
תא"ל שוקי בן-ענת התייחס לחוק המילואים החדש שנכנס לתוקפו בינואר 2010, ואמר כי ההטבות לחיילי המילואים נועדו בעיקר להעניק את תחושת ההוקרה על השירות במערך. לכתבה המלאה ראו כאן.
בסוף חודש פברואר יופץ למנויים גיליון שריון 34. הגיליון מגוון ומביא בין השאר ראיון עם מפקד זרוע היבשה, ראיון עם מפקד חטיבה 188, סיפורי קרב ופרקי היסטוריה של השריון וגם סיפור מרתק על חיילים יהודים בצבא פינלנד במלחמת העולם השנייה. פרטים ראשונים על הגיליון הקרוב לפניכם. לכתבה המלאה ראו כאן.
ה"מרכבה" כבר לא לבד: מערכת "חץ דורבן", המגנה מפני טילים, תותקן על גבי ה"נמרים" בעוד כשנה. אחרי חטיבת גולני, חטיבת המילואים כרמלי בדרך לקלוט את נגמ"ש המרכבה המתקדם. לכתבה המלאה ראו כאן.
בשלהי אוקטובר 2009 התקיים טקס סיום אימון צמ"פ ביד לשריון בלטרון, ובתחילת נובמבר 2009 התקיים שם טקס סיום קורס מפקדי טנקים. הלוחמים המאושרים בליווי בני המשפחה גדשו את האמפיתיאטרון בטקסים מרשימים. לעיונכם מצגת צילומים נרחבת משני אירועים אלה. רבים מהמשתתפים יוכלו למצוא עצמם בצילומים. לכתבה המלאה ראו כאן.
לא פעם אנו מחפשים חבר מהפלוגה, מהמחלקה, מהצוות או מהשירות במילואים - ולא יודעים איך למצוא אותו. הטלפון השתנה, החבר עבר דירה ועוד סיבות לאיבוד קשר. אתר השריון נרתם לעזרה במדור לחיפוש חברים. לפירוט המלא ראו כאן.
לפניכם מקבץ נוסף של צילומים מרהיבים על השריון של קוריאה הדרומית. בלע"ז הצבא של דרום קוריאה נקרא ROK(South Korea) Armed Forces. הצילומים מרהיבים וחיילי השריון של דרום קוריאה שומרים בין השאר על כושר גופני ובשדה אוכלים ממגשית (עם הרבה פחות אבק מאשר אצלנו בנגב). לכתבה המלאה ראו כאן.
השריון של דרום קוריאה לא פוסק מאימונים באש ובמים כפי שתראו. עדיין יש בידיו טנקי פטון עם תותחי 90 מ"מ אך גם טנקים מודרניים מסוג K-1 ונגמשים חדישים ומהם אמפיביים. שימו לב לתרגילי כושר גופני בשלג בחצי גוף ערום ולכושר עצמו. ושילוביות כבר אמרנו? לקנא. לכתבה המלאה ראו כאן.
אצלנו כשאומרים שלג מתכוונים בעיקר לחרמון, אך השריון בדרום קוריאה חי כנראה בשלג כמו דג במים. ולא רק זאת אלא שהראש היצירתי מראה כיצד שני טנקיסטים סוחבים יחד 7 כדורי תותח באריזותיהם.
אספה שנתית של עמותת "בהשקט ובבטחה" של הידידים והבוגרים של הפנימיות הצבאיות בחיפה ותל אביב (כולל כמובן השריונאים שביניהם) תתקיים ביום 18 בפברואר 2010 בשעה 17:00 באתר ההנצחה של חללי קהילת המודיעין שבצומת גלילות. לידיעה המלאה ראו כאן.
מסלול לימודים חדש וייחודי לתלמידי הפנימייה הצבאית לפיקוד בחיפה עומד להיפתח. מדובר בקורס דו שנתי, שבו בשנה הראשונה ילמדו החניכים גיאו-אסטרטגיה גלובלית, ובשנה השנייה יעסקו בגיאו-אסטרטגיה של המזרח התיכון וישראל. לפרטים המלאים ראו כאן.
רב-אלוף דוד ("דדו") אלעזר, הרמטכ"ל התשיעי של צה"ל שאותו הנהיג במלחמת יום הכיפורים, נפטר מדום לב בשנת 1976. זמן קצר לאחר מכן סיפר עליו טליק שהיה חבר קרוב שלו עשרות שנים. זהו טליק היודע להפריד בין חברות ורֵעוּת קרובה ובין ביקורת. לכתבה המלאה ראו כאן.
בערבו של יום 31 באוגוסט 1998 התכנסו חברים של טליק וכן טליק ורעייתו חגית בביתם של ידידיהם הקרובים תמי ומוסיק גדרון, לרגל צאת ספרו של טליק "ביטחון לאומי - מעטים מול רבים". לכתבה המלאה ראו כאן.
טליק היה בין היחידים שלא רתם את לימודיו לקריירה שנייה, אלא ראה בהם מטרה בפני עצמה, לפיתוח עצמו וטיפוח מחשבתו. הוא היה ריאליסט ונשאר כזה, אבל גילה עם הזמן, שדווקא הריאליזם מחייב הבנה של גבולות הכוח ושל עוצמתם ונחיצותם של ערכים אזרחיים וכלליים. לכתבה המלאה ראו כאן.
למעלה מחצי שנה מתבצעות הכשרות חיל השריון בשיזפון, אבל גדוד ההכשרה 198 נותר דווקא בבית הספר לאיסוף קרבי בסיירים. קשנ"ר מבטיח: "בתוך שנה מהיום הגדוד ישוב לשיזפון". לכתבה המלאה ראו כאן.
חברה פולנית העוסקת בנושאי ביטחון החלה בינואר 2010 לבנות מדגים טכנולוגי של טנק קל חדש. הדגם יוצג השנה בתערוכת MSPO בעיר קיילצה (Kielce). הטנק הקל אמור להיות ראשון ממשפחה של כלי רק"ם חדשים. לידיעה המלאה ראו כאן.
בתאונה שלישית בשלושה שבועות נפצע קשה תותחן בעת שמפקדו הזיז את קנה הטנק לשם כיוונו. החייל נפצע ישירות בפניו ופונה לביה"ח. מצ"ח פתחה בחקירת התאונה. לכתבה המלאה ראו כאן.
בימים הקשים מאד של חודש מאי 1948, כשמלחמת העצמאות מקבלת גוון של מלחמה כוללת והקרבות מתפשטים לגזרות רבות, תקף הצבא המצרי את קיבוץ יד מרדכי בכוח של 2 גדודי חי"ר מלווים במשוריינים נושאי-ברן, מחלקות של שריוניות, מחלקת טנקים, גדוד ארטילריה, מרגמות ושני מטוסים שהפציצו וירו אש מקלעים. לכתבה המלאה ראו כאן.
כאלף תלמידי תיכונים ומכינות מכל הארץ צפו בתרגיל ענק לכיבוש כפר. הרבה לפני שילבשו מדים, הם התרשמו מקרוב
לא בכדי נחשב קרב האמל בשנת 1918 לקרב השריון האפקטיבי הראשון בהיסטוריה. היה זה הקרב המשולב הראשון בהשתתפות יעילה ומדויקת של שריון, רגלים, תותחנים, אוויר ולוגיסטיקה. היה כאן גם שיתוף פעולה ראוי לציון בין שלושת צבאות - הקורפוס האוסטרלי, השריון הבריטי וחיל המשלוח האמריקאי. לכתבה המלאה ראו כאן.
קרב האמל במלחמת העולם הראשונה, שעליו פיקד גנרל מונש, יהודי יליד אוסטרליה, נחשב לקרב השריון האפקטיבי הראשון בהיסטוריה. מבחינת תפעול השריון, היה זה הקרב הראשון בו נוצלו יתרונות הטנקים במסגרת הקרב המשולב תוך חיפוי על מגרעותיהם באמצעות החיילות האחרים. לכתבה המלאה ראו כאן.
במלאות שנה לפטירתו של תא"ל (במיל') אורי בן ארי, ביום 15 בינואר 2010, התכנסו בני משפחתו, חבריו מתקופת שירותו בפלמ"ח ובצה"ל, קצין השריון הראשי תא"ל אגאי יחזקאל ומח"ט 7 כיום אל"ם יעקב בנג'ו, לטקס אזכרה בבית העלמין שבקיבוץ שפיים. לכתבה המלאה ראו כאן.
קרבות הטנקים הגדולים והנודעים בהיסטוריה התחוללו בעיקר על אדמת אירופה, בצפון אפריקה ובמזרח התיכון, אך מוזאונים של רק"ם פזורים כמעט בכל מקום. לפניכם מקבץ צילומים של רק"ם ממוזאון בתאילנד, שצילם לאחרונה איציק פורמברג. תודה לסא"ל (במיל') מיכאל מס על הזיהוי. יש בסוף רק"ם לא מזוהה. הגולשים מוזמנים לזהות ולשלוח. לכתבה המלאה ראו כאן.
מן העיר ומן הכפר, מן העמק, מן ההר התקבצו לוחמי חטיבה 7, תלמידי כיתה ו' של בית הספר הממלכתי-דתי מודיעים, חיילים ומפקדים ממפקדת זרוע היבשה ומפקדת קצין השריון הראשי, ותיקי השריון ובני משפחותיהם, קבוצת המפתחים של טנק המרכבה ושורה של נכבדים לטעת כל אחד עץ ביער הדורות בחלקת טליק.
יום לפני הבגרות במתמטיקה ביקרו החיילים-לעתיד בלשכות הגיוס כדי להתרשם באופן אישי ממה שיש לצה"ל להציע. " עכשיו אני יודע הרבה יותר", אמר אחד המבקרים. לכתבה המלאה ראן כאן.
אל"ם (במיל') גדעון אלטשולר ז"ל נפטר ביום 14 בנובמבר 2008. ערב שירה בציבור לזכרו יתקיים ביום ה' 28 בינואר 2010 בשעה 20:00 בבית הפיס בכרמי יוסף. מוקירי זכרו והציבור מוזמנים. לפרטים מלאים ראו כאן.
צבא ארצות הברית עבר בעשור האחרון טלטלה עזה בתחום הרק"ם העתידי לאחר שתכנית ה-FCS הושעתה והמציאות של הלחימה בעיראק ובאפגניסטן תבעה פיתרונות שלא היו גם במגֵרה. כיום הוא מגדיר מחדש את העדיפויות של הרכב הקרבי ליבשה.
השיר "מלפני אוריאל" נכתב לזכרו של סמ"ר אוריאל ליברנט ז"ל שנהרג בט"ו באב תשס"ט, 5 באוגוסט 2009, בהתהפכות טנק שעליו פיקד במהלך אימונים ברמת הגולן. השיר נכתב על ידי לביא ביגמן, חברו מנעורים ולמסגרת ישיבת ההסדר "הר עציון" שבאלון שבות בגוש עציון, ומ"כ בחטיבת כפיר. לכתבה המלאה ראו כאן.
"ומפיר אימפריה, תנצח בכל קרב ותוביל בכל מצב בזכות מפקדים עצמאיים, לוחמים איתנים ורוח לחימה פלוגתית" הייתה הסיסמה שניסח סרן שחר שמול ז"ל עם כניסתו לתפקיד מ"פ ומפיר, סיסמה הממשיכה ומלווה את הפלוגה גם היום. לכתבה המלאה ראו כאן.
עיריית תל אביב-יפו מאמצת זו השנה ה-56 את נפגעי מרכבות האש. ערב הוקרה מרגש הצדיע לפועלם ולמאמצם לשמירת ביטחונה של מדינת ישראל לאורך השנים. לכתבה המלאה ראו כאן.
ביום 14 בינואר הבאנו את כתבתו של אורי דרומי על הספר "על בלימה" שאותה הכתיר "סיפורם של הנבגדים על הרכס". הכינוי "נבגדים" עורר את בני א. שהכיר ושוחח לאחר המלחמה עם רבים מלוחמי חטיבה 188. הוא אף שוחח לאחרונה עם מנחם אנסבכר מפקדם של הלוחמים מתל סקי ולהלן תגובתו. לכתבה המלאה ראו כאן.
ביום 14 בינואר פרסמנו כאן כתבה בשם מדוע בר רפאלי לא התגייסה לשריון. הפעם על הטניסאית הישראלית המצליחה הגאה בשירותה הצבאי. לכתבה המלאה ראו כאן.
בצה"ל קבעו - תרגילי החטיבות והאוגדות יכללו התמודדות עם תרחיש אטומי, ביולוגי או כימי, לאחר שנים של הפסקה. מפקד מרכז אב"ך: "האיום הבלתי קונבנציונלי הולך ומתגבר". לכתבה המלאה ראו כאן.
נגמ"ש המרכבה המתקדם הוצב לראשונה בגבול רצועת עזה למשימות בט"ש. היעד הבא - שיתוף פעולה הדוק בין הטנקים ל"נמרים". גדוד נוסף מחטיבת גולני החל בקליטת ה"נמר".
בצה"ל לא חיכו לסופה אתמול ורִעננו את מעילי הדובון והחרמוניות לקראת בואו של גנרל חורף. החשש הגדול: פגיעות קור בקרב החיילים. "למרות השיטפונות - מצב הבסיסים בערבה טוב". לכתבה המלאה ראו כאן.
החורף מסתבר מבקר לא רק בישראל והצבאות נדרשים להתמודד איתו. להלן מבט על צבא גרמניה בחורף זה. לכתבה המלאה ראו כאן.
יש חורף גם במזרח הרחוק. צבא סין כמו כל הצבאות מתאמן גם בחורף. לפניכם מקבץ תמונות שלו. לכתבה המלאה ראו כאן.
כבר אמרנו שכל הצבאות מוטרדים מאותם סוגי אויב של טרור וגרילה וגם נערכים למלחמה נגד צבא. לפניכם מקבץ צילומים על רק"ם בצבא צרפת. לכתבה המלאה ראו כאן.
סא"ל (במיל') אברהם זוהר, היסטוריון וחוקר מלחמת יום הכיפורים מגיב על רשימתו של אורי דרומי על הספר "על בלימה".
הספר "אלוף הניצחון" מביא את סיפורו וקורות חייו של האלוף אסף שמחוני מלידתו ונערותו בנהלל ובתל יוסף, התגייסותו לפלמ"ח בטרם קום המדינה, פעילותו במלחמת השחרור, שרותו בצבא עד למבצע קדש, תרומתו הגדולה לניצחון במערכה זו ועד למותו בהתרסקות המטוס שטס בו בסוף המלחמה.
הנמר הוא הנגמ"ש הכבד והמודרני החדש של צה"ל, שלפי הכתבה שלפניכם החל גדוד 13 של גולני להצטייד בו. הכתבה מפרטת את תכונות הנמר ומאפשרת הצצה לדגמים נוספים המתוכננים על בסיסו.
ביום רביעי, 23 בדצמבר 2009, התקיים בפנימייה הצבאית ערב הנצחה לבוגרי הפנימייה, האחים אדם וגדעון ויילר ז"ל. לכתבה המלאה ראו כאן.
גורמי צבא העריכו בשיחה עם ynet כי נסיבות האירוע, שבו קרס פטיש במשקל 5 ק"ג על ראשו של חייל, נגרמו בשל חריגה מהוראות בטיחות. לכתבה המלאה ראו כאן.
אתר השריון והביטאון "שריון" מבקשים כתבות מצולמות מלוחמי השריון והמפקדים עד רמת מג"ד. אין כניסה למח"טים! לפנייה המלאה ראו כאן.
האלוף (במיל') אודי שני מחליף בתפקיד את תא"ל (במיל') פנחס בוכריס, שהיה מנכ"ל משרד הביטחון בשנתיים וחצי האחרונות. את תפקידו של שני כראש הגיס הצפוני של צה"ל תופס כעת האלוף גרשון הכהן. לכתבה המלאה ראו כאן.
להלן לקט ינואר 2010 של ידיעות בנושאי שריון שהתפרסמו לאחרונה בתקופונים בינלאומיים. החומר מובא באדיבות לקט מו"פ היוצא לאור על ידי משרד הביטחון/מפא"ת, בעריכת אל"ם (במיל') יעקב צור. לכתבה המלאה ראו כאן.
ביום ו', כ"ט בטבת תש"ע, 15 בינואר 2010, תתקיים אזכרה למפקד גייסות השריון בעבר, תא"ל (במיל') אורי בן ארי ז"ל, במלאות שנה לפטירתו. האזכרה תתקיים בבית העלמין בקיבוץ שפיים בשעה 11:00. לידיעה המלאה ראו כאן.
משה גבעתי מבקש לעשות צדק לסיפורם הלא כל כך ידוע של לוחמי תל א-סקי. אבירם ברקאי בא לתבוע את עלבונה של חטיבה 188, ואיזה עלבון צורב הוא זה. לכתבה המלאה ראו כאן.
ראש אכ"א אלוף אבי זמיר ציין בתשובה לשאלה: "בסוף אנחנו מדינת חוק והיא הביאה תעודה נישואין ואינני יכול לריב איתה. בסופו של יום היא זו שצריכה להסתכל על עצמה במראה. אנחנו חברה שיש לה צבא, ובר רפאלי לא צריכה להופיע בפרסומות של 'פוקס', ואם היא מפרסמת ב'פוקס' אז אתם אל תקנו את המוצרים שלהם." לכתבה המלאה ראו כאן.
שר הביטחון ביקר היום במפעל פלסן בקיבוץ סאסא, והתרשם מהסנד-קאט - רכב משוריין, שבקרוב ייכנס לשירות משמר הגבול באיזור קו התפר. מנהל המוצר: "הסנד-קאט מאפשר הגעה מהירה ממקום למקום, על מנת לתת מענה לכל תרחיש". לכתבה המלאה ראו כאן.
מוזיאון טנקים חדש נפתח לא מכבר בעיר פול (Full) שבשוויץ. פרופ' ריצ'רד אוגורקביץ' מומחה השריון הנודע ביקר שם לאחרונה ומביא את רשמיו. לכתבה המלאה ראו כאן.
הרמטכ"ל, רא"ל גבי אשכנזי, החליט למנות את האלוף הכהן לתפקיד מפקד הגיס הצפוני, בנוסף לתפקידו כמפקד המכללות. אלוף הכהן יחליף את האלוף (במיל') אודי שני שמונה לתפקיד מנכ"ל משרד הביטחון. לכתבה המלאה ראו כאן.
על אף שמשרד ההגנה הבריטי השקיע למעלה משני מיליארד דולר ברכש מאות כלי רכב ממוגנים לכוחות הבריטים באפגניסטן בשנתיים האחרונות, כמחצית מהכלים המשוריינים של הכוחות הבריטיים שם אינם מתאימים לשימוש מבצעי. הבריטים מחפשים פתרונות דחופים. לכתבה המלאה ראו כאן.
בתחילת חודש דצמבר 2001 החמירו מאוד פיגועי הטרור הפלשתיני. למעלה מ-25 נהרגו ולמעלה מ-200 נפצעו בתוך מספר ימים בהתקפות מתאבדים ובעוד אירועים בירושלים, בחיפה ובמקומות אחרים. נפגשנו אז עם האלוף עוזי דיין, ראש המועצה לביטחון לאומי לשמוע על הטרור והשפעתו. מאז עברו 8 שנים. האם המצב השתנה? האם התחזיות התאמתו? לכתבה המלאה ראו כאן.
טנקים הפכו זה מכבר למכונות לחימה משוכללות שבהן מרכיב המערכות האלקטרו-אופטיות הוא משמעותי ביותר. דרישות שדה הקרב המודרני חייבו הרחבת מעטפת הפעולה של הטנקים הנדרשים ללחום ביום, בלילה ובתנאי ראות גרועים המושפעים מערפל, עשן וגורמים נוספים. לכתבה המלאה ראו כאן.
בדו"ח של מפקד "בית ספר לטנקיסטים" לשבוע שחל בין 12 ל-18 בספטמבר 1948 נכתב: "מספרים: [כוח אדם] כמו בשבוע הרביעי בתוספת 76 ילדים מהגדנ"ע". מי היו ה"ילדים" הללו ומדוע כונו כך? כ-52 שנים חלפו מסיום הכשרתם כטנקיסטים ועד שנפגשו בלטרון באוקטובר 2001. לכתבה המלאה ראו כאן.
לפניכם שני סרטונים בני כעשר דקות כל אחר על מלחמת ששת הימים. בשני הסרטונים נראה גם השריון. הסרטונים אינם ערוכים אך מצליחים בכל זאת לשדר את המראות והאווירה של ימי המלחמה בחזית וברחוב הישראלי. לכתבה המלאה ולסרטונים ראו כאן.
העיתון של אתר השריון הכולל מבחר חדשות וכתבות שפורסמו לאחרונה באתר השריון נשלח ביום 10 בינואר 2010 לכל המנויים שנרשמו דרך האתר בעמוד הבית. לכתבה המלאה ראו כאן.
"יוצא דופן" הוא ביטוי לציון אדם או תופעה או אירוע או ביצוע בלתי רגיל, שונה מבני סביבתו או מבני מינו. ביומיום אנו משתמשים בביטוי יוצא דופן לתאר אירוע חריג או ברמה מרשימה ומעל הממוצע. בצה"ל יש כמובן חיילים יוצאי דופן בהישגיהם בפעילות מבצעית או אחרת. הפעם מבט היסטורי על חיילים וטנקים יוצאי דופן. לכתבה המלאה ראו כאן.
מבקרים רבים באים לאתר יד לשריון בלטרון בכל ימות השנה. הבאנו מבט חטוף על יום שגרתי שכלל מספר ביקורים של משלחות, מלבד הקהל הרגיל המגיע בכל יום. לכתבה המלאה ראו כאן.
כלי לחימה משוריינים, קרבות מפורסמים, אישים בולטים מתחום השריון, אנדרטאות ואתרי זיכרון הונצחו על מגוון נרחב של בולים במדינות שונות והם חושפים היסטוריה מזווית חדשה. לכתבה המלאה ראו כאן.
לפניכם צרור צילומים של השריון המצרי מאתר www.militaryphotos.net/forums. לכתבה המלאה ראו כאן.
המהפכה הטכנולוגית שינתה את אופן ההדרכה בצה"ל: הופסק רכש הדגמים המיניאטוריים של כלי הרק"ם. מזה חמש שנים צה"ל לא רכש את המוצרים, ובחברה טוענים: "זה גורם לפערי ידע".
לעיונכם התקופון מספר 1 של המכון לחקר לוחמת היבשה אשר ביד לשריון. התקופון מביא את סיכום כנס לטרון השלישי (3-2 בספטמבר 2009). לכתבה המלאה ראו כאן.
תת-אלוף קובי ברק מונה ביום 3 בינואר 2010 לראש חטיבת המבצעים בטקס שנערך במחנה "רבין" (בסיס הקריה), במעמד ראש אגף המבצעים האלוף טל רוסו. לכתבה המלאה ראו כאן.
הידעתם כי כבר בשנת 1939 חשבו בגרמניה הנאצית על ייצור קלעים חודרי שריון מאורניום? עם זאת, לראשונה נעשה שימוש קרבי בתחמושת טנקים עשויה אורניום מדולל רק במלחמת המפרץ בשנת 1991. מהו אורניום מדולל (DU) - על כך בשתי כתבות שפרסמנו בגיליון "שריון" 11 במארס 2001. לכתבה המלאה ראו כאן.
אלוף במילואים אודי שני המכהן כראש האגף לסיוע ביטחוני במשרד הביטחון, יחליף את תא"ל במיל' פנחס בוכריס שיסיים את תפקידו בינואר. לכתבה המלאה ראו כאן.
אין כיום טנק מודרני ללא מד-טווח לייזר וצבא מודרני שאינו משתמש בלייזר לשימושים נוספים. כמעט כל הלייזרים שבשימוש צבאי מסוכנים לעין. ראשוני הצבאות המתקדמים כבר החלו לעבור לשימוש בלייזרים בטוחי-עין. חברת אלאופ בארץ היא מהחלוצות והמתקדמות ביותר בעולם בתחום זה. לכתבה המלאה ראו כאן.


:שם
:דוא"ל