קישורים מפת האתר
חדשות קודמות משנת 2012
שישים וארבע שנים אחרי היווסדה עדיין מפעמת רוחה של חטיבת "הזקן", חטיבה 8 של יצחק שדה, בלב מפקדיה של החטיבה כיום, שיצאו לסיור מורשת בנתיב הקרבות בנגב בתש"ח, ולהתחבר גם ל"זקן" המיתולוגי משדה בוקר, דוד בן גוריון, וכן לראות ולשמוע על פלאי ההתיישבות ברמת נגב ובחבל ניצנה. להמשך ראו כאן.
במלחמת לבנון הראשונה שירתו אשר טאובר ואיציק פופר באותו צוות טנק, האחד כתותחן והשני כנהג, ונותרו חברים. 30 שנה אחרֵי, התגייסו בניהם לחטיבה שלהם, לאותו טנק ובאותו תפקיד - וסגרו מעגל. להמשך ראו כאן.
אני כותב איפה שהציור עם הקווים והצבעים לא יודע לספר סיפורים. מנסה לעשות סדר בזיכרונות. ככל שמתרחק מתאריכים וסימני דרך, "האמת ההיסטורית, מתלבטת בין החשוב לשולי. החשוב והפחות מתמודדים על הזכות לספר את הסיפור. להמשך ראו כאן.
ארכיון צה"ל חשף היום (21 בדצמבר) סרט וידיאו נדיר ובו נראים לוחמי צה"ל כשהם עושים את דרכם לשטחי הנגב ומזרח סיני, שבהם התנהל אחד הקרבות האחרונים במסגרת מלחמת העצמאות. בווידיאו, שצולם במצלמה ידנית בקוטר 16 מ"מ, נראים הכוחות הישראליים במהלך המבצע. להמשך ראו כאן.
מטענים מאולתרים הם כיום הגורם העיקרי לנפגעים הרבים בלחימה בטרור, שמהם סובלים כוחות הקואליציה באפגניסטן לדוגמה. הסרט המצורף ממחיש זאת. להמשך ראו כאן.
בין היתר הוענקו צל"שים ותעודות הערכה ללוחמים שפעלו באומץ לב ובגבורה בסיכול הפיגוע בכרם שלום באוגוסט האחרון ובסיכול הפיגוע בגבול מצרים בחודש ספטמבר. להמשך ראו כאן.
אלוף (במיל') ג'קי אבן ואל"ם (במיל') שמחה מעוז עומדים לקבל את פרס מולדובן על ספרם "בנקודת הכובד שהתפרסם השנה. להמשך ראו כאן.
מלחמת ששת הימים זכתה לתיעוד רב בספרים ובסרטים. לפניכם סרט תיעודי רוסי המתמקד ומפרט את הרקע והמהלכים שקדמו למלחמה ומעט על המלחמה עצמה. ראוי ומומלץ לצפייה
יו"ר האגודה למען החייל, אביגדור קהלני, אמר לאתר צה"ל כי "הציבור לא תמיד יודע מה אנחנו עושים, אבל אנחנו נמצאים בכל פינה בצה"ל". מיוחד: צפו בכרזות היסטוריות של האגודה למען החייל. להמשך ראו כאן.
חטיבה 7, חטיבת השריון הוותיקה ביותר בצה"ל, זכתה השבוע בפרס החדשנות באימונים ואיכות הביצועים ממפקדת זרוע היבשה. המח"ט: "ממשיכים להתכונן למלחמה- המבחן בשדה הקרב"
חברת ריינמטל הגרמנית ניסתה בהצלחה מערכת נשק של לייזר רב עוצמה בהספק 50 קילוואט, בסוף נובמבר האחרון. להמשך ראו כאן.
מגוון רחב של אמצעים לראיית לילה מאפשרים ללוחמי זרוע היבשה לעשות לילות כימים. אילו אמצעים קיימים כיום ברשות צה"ל ומה צופן העתיד לתחום? להמשך ראו כאן.
בטקס ההוקרה התייחס רא"ל בני גנץ למבצע "עמוד ענן" ואמר כי "אויבינו נפגעו קשות, נחת זרועו של צה"ל הורגשה היטב ועוצמתנו חזרה לשכון בתודעתם של אלה המתנגדים לקיומינו כאן"
להלן לקט חודש דצמבר 2012 של ידיעות בנושאי שריון שהתפרסמו לאחרונה בתקופונים בין-לאומיים. החומר מובא באדיבות לקט מו"פ היוצא לאור על ידי משרד הביטחון/מפא"ת, בעריכת אל"ם (במיל') יעקב צור. להמשך ראו כאן.
מלחמות לא מתחשבות במזג האוויר ופורצות "מתי שבא להן" לרבות בחורף קשה. הבאנו מבט על אימוני חורף של השריון בפינלנד ובשוודיה ועל מלחמת החורף הידועה בין פינלנד לברית המועצות לאחר פתיחת מלחמת העולם השנייה באירופה. להמשך ראו כאן.
צה"ל הוא עדיין צבא העם ועיקר כוחו ביחידות המילואים. רבבות החיילים והמפקדים במילואים מגיעים לשירות מתוך סיבה ערכית ובגלל הלכידות של היחידה. קצין המילואים הראשי תא"ל שוקי בן ענת (שסיים את תפקידו לאחרונה) רואה את הבקיעים ורואה עצמו כנייר הלקמוס הבוחן את מצבם ומשתדל למענם. להמשך ראו כאן.
עשרות מדריכות שריון חדשות ידריכו מעתה את לוחמי החיל. "מעטות הבנות שזוכות לעבור קורס כל כך מורכב ומשפיע. הן שולטות בחומר ברמה הגבוהה ביותר ולכן עוברות מסלול של שריונרים לכל דבר" הדגיש סא"ל רונן תמים, מפקד בית הספר לשריון בטקס הסיום. להמשך ראו כאן.
אל"ם ד"ר מאיר פינקל, שריונאי מיום גיוסו ומח"ט שריון בעברו, משמש בשנים האחרונות ראש מחלקת תורת הלחימה והתפיסות במפקדת זרוע היבשה. הלכנו לשמוע ממנו פרק בתפיסת הלחימה העדכנית ביבשה, בשדה הקרב המודרני. מצאנו אצלו ביטוי לתובנה חדה וברורה, ועם זאת מתברר שהכול בשינוי מתמיד. להמשך ראו כאן.
עשרות מדריכות שריון השלימו בסוף השבוע האחרון את קורס המדריכות, הנחשב לאחד מהמובחרים בתחום ההדרכה של זרוע היבשה. מפקד בית הספר לשריון: "מעטות זוכות לקורס מורכב ומאתגר שכזה". להמשך ראו כאן.
מרוץ העגור השני (10 ק"מ), מרוץ הדוכיפת (5 ק"מ) ומרוץ הפשוש (1 ק"מ) באגמון החולה התקיים ביום שישי, ט"ז כסלו תשע"ג (30 בנובמבר 2012). להמשך ראו כאן.
סעודיה ביקשה רשמית רכש של כמה מאות נגמ"שי "בוקסר" עבור המשמר המלכותי. ה"בוקסר" הינו הרק"ם המודרני ביותר של הצבא הגרמני ומשמש גם באפגניסטן. להמשך ראו כאן.
תא"ל (במיל') אריה שחר ז"ל היה מבכירי המפקדים בשריון, נפטר ביום 28 בנובמבר 2012. בין תפקידיו מפקד חטיבה 7, מפקד בית הספר לשריון, ראש מטה פיקוד הדרום במלחמת ששת הימים, וראש מטה אוגדה 146 במלחמת יום הכיפורים ברמת הגולן. להמשך ראו כאן.
ביום הסמלי כל כך שלנו, כ"ט בנובמבר 2012, ביקרה באתר יד לשריון משלחת יהודים מקניה הפועלים ב-33 בתי כנסת (!) בקניה, ומרכזם בעיירה ניהורורו.
הפרס לספרות צבאית ע"ש יצחק שדה לשנת 2012 הוענק לאלוף (במיל') ד"ר עמנואל סקל על ספרו "הסדיר יבלום? כך הוחמצה ההכרעה בסיני במלחמת יום הכיפורים". להמשך ראו כאן.
בגזרת אימונים ייחודית בבקעת הירדן ערכה "עוצבת הפלדה" אימון עם יכולות אש מלאות: "אחד התרגילים הגדולים שנערכו באוגדה בשנים האחרונות". להמשך ראו כאן.
מאות מגויסים חדשים, מחזור נובמבר 2012 החלו את מסלולם בשריון. יש בהם המשוכנעים מראש שבחרו שריון, כאלה המשתכנעים בתהליך ואחרים שגם מהם יגיעו לשריון. הלכנו לפגוש אחדים מהם ביום 25 בנובמבר 2012. להמשך ראו כאן.
אלוף זמיר החליף בתפקידו את אלוף יוחנן לוקר אשר כיהן בתפקיד בשלוש השנים האחרונות. אלוף לוקר: למדתי כי האנשים הם המשאב העוצמתי ביותר של צה"ל. להמשך ראו כאן.
פרופ' יוסי לשם, איש הציפורים (לא מאלקטרז), שהקים את המרכז לחקר נדידת הציפורים בלטרון, משתף אותנו בפרטים על קבלת הפרס היוקרתי ברונו-שוברט שזכה בו.
זמיר משמש כיום ראש מטה זרוע היבשה. יחליף את יוחנן לוקר, שפרש לפני שבועיים. פקודיו: "ניחן ב'מנהיגות שקטה' ויודע להניע אנשים". להמשך ראו כאן.
פארק יפהפה בלב רמלה ברחוב אנג'ל נקרא על שם האלוף משה (מוסה) פלד ז"ל, איש מושב נהלל, מפקד אוגדה 146 וממובילי מתקפת הנגד במלחמת יום הכיפורים 1973 ומפקד גייסות השריון. להמשך ראו כאן.
רא"ל בני גנץ אישר סבב מינויי קצינים בצה"ל, הכולל גם מינויים חדשים למפקדי חטיבות החי"ר, מינוי קצין חינוך ראשי וקצין שריון ראשי. להמשך ראו כאן.
מאומנים יותר מאי פעם, וחמושים במערכות הטכנולוגיות המשוכללות ביותר כמו "מעיל רוח", ניצבים חיילי חטיבת הנח"ל וחטיבת השריון 401בשטחי הכינוס במצב היכון. להמשך ראו כאן.
כוחות הקרקע החובקים את רצועת עזה מאומנים ודרוכים לפקודה אם תבוא. השריון הוא בגדר "התותחים הכבדים" שיש לשלוף כדי להנחית מכת מחץ. בינתיים ממשיכים להתאמן ולהתעדכן. הבאנו קטעים מן העיתונות. יש גם צילומים טריים של מיכאל מס.
חיילי צה"ל הממתינים בעוטף עזה להכרעה להרחבת מבצע "עמוד ענן", היו מופתעים מאוד לראות בימים האחרונים את לא אחר מאשר האלוף (במיל') אודי אדם.
תערוכת יורוסטורי המתקיימת ליד פרוז אחת לשנתיים היא הגדולה והחשובה ביותר בתחום לוחמת היבשה. מיטב הצבאות והחברות הביטחוניות מרחבי העולם באים להציג ולשווק את המילה האחרונה שלהם בתחום האמל"ח. להמשך ראו כאן.
תרומת חיל האוויר לעצירת הסורים בדרום רמת הגולן, במלחמת יום הכיפורים. האם תרם?
בשיפוליו המערביים של דרום הכרמל, רחוק מכרך סואן, בצל של אילנות גבוהים שוכן מפעל האם של תעשיות בית-אל, מפעל עם נשמה הדואג לאוויר לנשימה בעת סכנה. להמשך ראו כאן.
פרופ' יוסי לשם, איש החברה להגנת הטבע וחוקר ציפורים באוניברסיטת תל-אביב יקבל מחר בגרמניה פרס מקרן "ברונו שוברט" על פועלו ותרומתו להגנה על הטבע והסביבה. להמשך ראו כאן.
לעיונכם מקבץ עצום של כ-900 צילומים ממלחמת העולם השנייה במספר נושאים. להמשך ראו כאן.
אין נפגעים לכוחותינו. אתמול, לראשונה מאז מלחמת יום הכיפורים, בוצע ירי הרתעתי ראשון לעבר הצד הסורי. בצה"ל מבהירים כי ירי נוסף יגרור תגובה נמרצת. להמשך ראו כאן.
פלר שנפטר בגיל 84, זחל במלחמת העצמאות לאור יום לעבר טנק מצרי, ותחת אש כבדה ירה עליו. אחרי המלחמה פיתח פטנטים שעשו מהפכה בחקלאות. להמשך ראו כאן.
בארצות הברית הגזענית עדיין של ימי מלחמת העולם השנייה, הוקם גדוד הטנקים 761 שהורכב מלוחמים כושים, אפרו-אמריקאים בלשון האמריקאית כיום, שלחם באירופה במסגרת הארמייה של גנרל פטון הידוע. רק בינואר 1978 הוא זכה להכרה נשיאותית על ידי הנשיא ג'ימי קרטר. להמשך ראו כאן.
עשרים שנה חלפו מאז פטירתו בטרם עת של האלוף (במיל') משה בר-כוכבא (בריל) ז"ל, והוא בן 62. בני המשפחה, קצין השריון הראשי תא"ל עופר צפריר, אנשי עמותת יד לשריון ואנשי פלוגתו של משה בריל, פלוגה א' ממלחמת סיני, באו לאזכרה שהתקיימה ביום 8 בנובמבר 2012. להמשך ראו כאן.
עשרות אלפי מתגייסים לעתיד הגיעו בשבועיים האחרונים לרמת הגולן ל"יום בעקבות לוחמים" במיזם של משרד הביטחון במסגרתו התלמידים ביקרו באתרי קרב וצפו במיצג חילות ענקי ובמופע אש מרהיב נוסח צה"ל. התגובות מהיום נרגשות, התמונות לא פחות. להמשך ראו כאן.
ארצנו הקטנטונת משופעת בחמסינים, בחול ואבק ואין בה יער אחד אירופאי הגון, וחבל. כשצריך הסוואה במדבר פורסים רשתות. ובאירופה? מרוב עצים לא רואים את הטנק... להמשך ראו כאן.
"הנקח"ל מהווה חלק מפיתוח היכולת האנושית בצה"ל", אמר הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ. הנציב המכהן, אלוף (במיל') יצחק בריק, אמר כי "אנחנו לא עוסקים רק בקבילות אלא מטפלים בבעיות מהשורש". להמשך ראו כאן.
לעיונכם מקבץ כתבות מהשבוע החולף. להמשך ראו כאן.
כשסג"ם אור כהן גילתה שהיא צריכה לעבור ניתוח לב פתוח, היא לא האמינה שכמה שנים לאחר מכן היא תהיה קצינה בגדוד שריון מבצעי. היום היא מספרת על הדרך הקשה שצריך לעבור אדם שנולד עם חור בלב כדי לשרת בתפקיד מבצעי: "הייתי בטוחה שיגייסו אותי לשרת כפקידה. עשיתי מלחמות כדי להגיע להיות קצינה מבצעית". להמשך ראו כאן.
ב-6 ביולי 2012 סיירו ותיקי גדוד הסיור (גדס"ר) 288 של אוגדה 146 ובני משפחותיהם במסלול הקרבות במלחמת יום הכיפורים, ושחזרו את גילויי הגבורה בקרבות העקובים מדם. היו גם הטייסים שהשתתפו בחילוץ החברים הפצועים תחת אש תופת. להמשך ראו כאן.
מפקדי האוגדה המתמרנת של פיקוד המרכז ערכו יום השתלמות מיוחד אודות מערכת הצי"ד המתקדמת, "משואה 600", ומעבר משגרה לחירום. להמשך ראו כאן.
"ברן" היה מ"פ הפלמ"ח בחטיבת הנגב שהניף את דגל הדיו באום רשרש בסיום מלחמת העצמאות; הוא השריונאי שפיקד על גדוד 82 במלחמת סיני בקרב סכר הרואיפה הנודע, במסגרת חטיבה 7, שלחימתה יחד עם שאר חטיבות השריון באותה מלחמה, הביאה מאז להעמדת השריון במרכז לחימת היבשה של צה"ל. להמשך ראו כאן
לוחמי גדוד "עשת" של חטיבת השריון 401 הוקפצו לתרגיל גדודי שבחן את פעילות הכוח במעבר משגרה לחירום, חימוש הטנקים ואף תרגול מבצעי של מערכת "מעיל רוח". להמשך ראו כאן.
מעולם לא ניהלה מדינה מלחמה אבודה במשך זמן רב כל כך כמו גרמניה בשלהי שלטונו של היטלר, קובע איאן קרשו בספרו החדש. מסקנותיו רלוונטיות לא רק לרייך השלישי. להמשך ראו כאן.
צה"ל העלה את הכוננות באזור והגיש תלונה למפקדת כוחות האו"ם. בחודשים האחרונים התקרבה הלחימה בתוך סוריה לגבול הישראלי. להמשך ראו כאן.
רבים המבקרים ביד לשריון במהלך כול השנה, ויש ביניהם מי שמתעד את הביקור בצילומים או בסרטונים למזכרת. אחד מהם העלה גם סרטון ליוטיוב. להמשך ראו כאן.
היו שאמרו שזו הייתה התקופה היפה בחייהם. היו שזכרו את ביר-תמדה שבסיני כמקום מקסים, ואת ג'בל יעלק כְּרֶכֶס נישא ומסתורי. האם זה באמת כך, או שמא כל פיסת קרקע בת כמה מאות קילומטרים רבועים שאדם בגיל עשרים עושה בה את ימיו ולילותיו - הופכת ברבות הימים מושא לגעגועים?
בתחילת החודש פורקה פלוגה שלמה בשל מקרה זובור. בראיון לרגל 40 שנה לייסוד הנציבות במשרד הביטחון, אומר האלוף (במיל') יצחק בריק: "עדיין יש תפוחים רקובים". להמשך ראו כאן.
לעיונכם לקט כתבות מהעיתונות בנושאי צבא וביטחון. להמשך ראו כאן.
לאחרונה יצאו לאור מספר ספרים בנושא טנקאות ולוחמת שריון בישראל, העשויים לעניין ולסייע לבוני דגמים, ולעניין רבים אחרים בארץ ובעולם. סגנונו הייחודי של כל אחד מן הכותבים משפיע על הדגשים הטכנולוגיים וההיסטוריים בספרו. שילובם יוצר במידה רבה את תמונת חיל השריון בעבר ובהווה. הספר של עֹפר צידון.
לאחרונה יצאו לאור מספר ספרים בנושא טנקאות ולוחמת שריון בישראל, העשויים לעניין ולסייע לבוני דגמים, ולעניין רבים אחרים בארץ ובעולם. סגנונו הייחודי של כל אחד מן הכותבים משפיע על הדגשים הטכנולוגיים וההיסטוריים בספרו. שילובם יוצר במידה רבה את תמונת חיל השריון בעבר ובהווה. הספר על טנקי השרמן המיתולוגיים בצה"ל, של ד"ר רוברט מנשרוב.
צבא ארצות הברית אחסן במדבר באריזונה 2000 טנקי אברמס, כדי לחסוך 3 מיליארד דולר בתקציבו. המהלך שנוי במחלוקת בין הפנטגון המעוניין בכך ובין הקונגרס האמריקאי המתנגד.
חברת ג'נרל דיינמיקס הציגה בתערוכת AUSA לאחרונה נגמ"ש סטרייקר זחלי כתחליף לנגמ"שים המיושנים מסוג M113. החברה הציגה עלות תפעול מבצעי של 18-17 דולר למייל לנגמ"ש המוצע במקום כ-48 דולר בנגמ"ש M113. להמשך ראו כאן.
הצדדים לא מעוניינים כעת בהסלמה, אבל חיזבאללה שולח מל"ט וצה"ל מסמן יעדים. הם נבחרים בקפידה, והם שיקבעו כיצד יראה העימות במידה ויתרחש. להמשך ראו כאן.
מפקד גדוד השריון באזור כרם-שלום: "אנחנו יודעים להתמודד עם כל אירוע". המסקנות מן הפיגוע בגבול מצרים נלמדות כבר בצה"ל, שיודע כי לכול התרחשות חייבים להגיב במהירות. "אני מעריך שזה לא ניסיון הפיגוע האחרון", אומר סא"ל אודי צור. להמשך ראו כאן.
משפט זה הוא רק עוד משפט מני רבים ומשעשעים בעמוד של "מ"מים של טנקים" בפייסבוק. עוד לא קם השריונר שלא פיתח יחסי אהבה-שנאה עם הכלי עליו שירת – הטנק. מטרת העמוד כפי שנכתב היא "לספר בדיחות על טנקים ולהישאר מקובל" (ציטוט מהאתר). להמשך ראו כאן.
אבא יוצא למילואים, יועז הנדל, איור: אבי פרידמן, ידיעות ספרים, 2012, 29 עמודים. להמשך ראו כאן.
יוצאי גדוד 79 ובני המשפחות השכולות של מאה ועשרים חללי הגדוד התכנסו ביד לשריון ביום 15 באוקטובר 2012, לציון השנה ה-39 למלחמת יום הכיפורים. להמשך ראו כאן.
לוחמי חטיבה 600 נפגשו שוב ביד לשריון לטקס האזכרה השנתי, ב-2 באוקטובר 2012. עוד לפני הטקס הוחזר לשימוש תג החטיבה המקורי ממלחמת יום הכיפורים, ובכך אוחדו למעשה החטיבות 519 656 ו-600 לחטיבה אחת ותג אחד. להמשך ראו כאן.
מפגש מרגש של לוחמי גדוד 79 של חטיבה 401 במלחמת ההתשה בסיני ובני משפחותיהם נערך ביד לשריון ב-10 באוקטובר 2012. זיכרונות רבים הועלו ותועדו כמורשת לדורות הבאים. להמשך ראו כאן.
"אני תקווה שהמדינה תשכיל להבין זאת בדרך הנכונה ותשַמֵּר את מה שנותר ממודל צבא העם, כי אין לנו חלופה טובה יותר. אני מקווה שבדרך הלא קצרה למימוש הרעיון לא יהווה חוזקו של מערך המילואים ומסירות אנשיו ומפקדיו, לרועץ לנו." כך ציין קצין המילואים הראשי תא"ל שוקי בן-ענת באיגרת סיום תפקידו. להמשך ראו כאן.
לעיונכם לקט כתבות מהעיתונות בנושאי צבא וביטחון. להמשך ראו כאן.
כחודש לאחר המלחמה, לאחר שהתאושש מפציעה, לקח בועז אליאב את הוריו הרצל ורבקה, לסיור בעמק הבכא. בועז שרת כקצין בגדוד 77 ונפצע בקרב. הסרט שלפניכם צולם על ידי יעקב אליאב. להמשך ראו כאן.
זרוע היבשה תצטייד עד לסוף השנה ברקטה מדויקת לטווחים של 40 ק"מ, והחלה לבחון תפיסה של "מערכת יירוט קדמית" כנגד נשק תלול מסלול, חשף מפקד זרוע היבשה אלוף סמי תורג'מן, כאשר הציג את תפיסת היבשה הכוללת. להמשך ראו כאן.
מטרת הכנס הייתה שיפור המוכנות הצבאית לקראת התמודדות בחזית הלבנונית. הרמטכ"ל גנץ אמר לקצינים: "נמשיך לעקוב אחר הסוגיה האיראנית, תוך שימור מוכנות". להמשך ראו כאן.
ביישוב שלומי הסמוך לגבול הצפון נחנכה כיכר על שם חטיבת הצליחה 421, בשילוב עם טקס הזיכרון השנתי לחללי החטיבה, בהשתתפות נכבדי המקום ואנשי החטיבה. להמשך ראו כאן.
טורקיה מפתחת טנק חדש ומודרני בשם ALTAY שיהיה חמוש בתותח 120 מ"מ חלק קדח, בחטיבת כוח בת 1500 כוחות סוס ושכלולים רבים שיקנו לו מעמד של טנקים מהשורה הראשונה כמו ליאופרד 2, אברמס, מרכבה 4 וצ'לנג'ר 2.
להלן לקט חודש אוקטובר 2012 של ידיעות בנושאי שריון שהתפרסמו לאחרונה בתקופונים בין-לאומיים. החומר מובא באדיבות לקט מו"פ היוצא לאור על ידי משרד הביטחון/מפא"ת, בעריכת אל"ם (במיל') יעקב צור.
בראיון פרישה מספר ראש מטה אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה על ההכנות: צה"ל ירתק לשורותיו מאות מפעלים אזרחיים ואלפי כלי רכב פרטיים. ומה עם ה"רב קו" לחיילים? להמשך ראו כאן.
הדרג הפיקודי של האוגדה בפיקוד המרכז השתתף בהשתלמות לוגיסטית, חלק מהגברת המוכנות לכל תרחישי ההסלמה בגזרה. להמשך ראו כאן.
סמל מחלקה ומפקד זחל"ם מוֹנִי (שלמה) ניצני היה חייל צעיר בצנחנים במבצע קדש (1956) שנטל זחל"ם באחת השעות הקשות ביותר שאליו נקלע גדודו במעבר המִתְלֶה וחילץ פצועים תחת אש תופת. על כך זכה בעיטור הגבורה. על לחימתו במלחמת יום הכיפורים, והוא מג"ד 79 בשריון, זכה בעיטור המופת. ב-6 באוקטובר 2012 הלך לעולמו. להמשך ראו כאן.
לטרון כיום הוא שם נרדף לאתר יד לשריון. לפני קום המדינה הקימו הבריטים, ששלטו בארץ, מחנות מעצר סביב מבצר המשטרה. באחד מהם ישב שלמה סקולסקי, אז בן 32, איש ספר ומשורר, שכתב את השיר המובא כאן. להמשך ראו כאן.
"כול כך הרבה טרומפלדורים ממלאים את הארץ - ברן היה אחד מהם". כך ספד לו בהלווייתו חיים גורי, שהיה סמ"פ בפלוגתו של ברן במלחמת העצמאות. "מעל לכול ייזכר ברן בתודעת כולנו כלוחם אמיץ, מסתער, וכמפקד קר רוח - מהבולטים במפקדי השדה של צה"ל בכול תולדותיו", ספד לו שר הביטחון אהוד ברק. להמשך ראו כאן.
רנ"ג יעקב עשהאל, שחינך דורות של לוחמי שריון, נפטר בגיל 88. הוא שימש כרס"ר הראשון של בית הספר לשריון ומילא את התפקיד מ-1957 עד 1985. "עברו אצלו רמטכ"לים ואלופים, הוא הביא את המשמעת גם לבית", סיפר בנו. להמשך ראו כאן.
אלוף (במיל') יצחק בריק לוקח את הערכים שרכש במלחמת יום כיפור ומיישמם בתפקידו. "קצינים צריכים לטפח אמון כדי שילכו אחריהם בקרב". להמשך ראו כאן.
הספר מעלה את סיפורם של בני "דור האספרסו", לוחמים שנולדו סמוך להקמת המדינה ולחמו במלחמת ששת הימים, ההתשה ויום הכיפורים; את סיפור הלוחמים המצרים והחברות הישראלית והמצרית. להמשך ראו כאן.
תת-אלוף עופר צפריר נכנס לא מזמן לתפקיד קצין השריון הראשי והוא משוכנע כי תרחיש מלחמת יום כיפור לא ייקרה שנית. "השתדרגנו משמעותית מאז המלחמה", הוא מסביר בריאיון לרגל יום כיפור לחדשות 2 באינטרנט, אך גם מזהיר: "האויב מתעצם, אנו מתכוננים למלחמה". להמשך ראו כאן.
עוצבת הפלדה פירקה את האיומים הקיצוניים עמם עלולה להתמודד ביום השתלמות מיוחד עם מפקדיה הבכירים, ובחנה את המענה האפשרי לכל אחד מהם. גורם בכיר באוגדה: "ההתמצאות גבוהה, למודיעין יש משקל כבד". להמשך ראו כאן.
"לילה לבן" היה לכ-2500 מדריכי של"ח צעירים בשלהי ספטמבר האחרון ביד לשריון, במסגרת מיזם מנהיגות צעירה של משרד החינוך. להמשך ראו כאן.
האלוף (במיל') אברהם (ברן) אדן נודע כמניף דגל הדיו באום-רשרש, לימים אילת, בסיום מלחמת העצמאות, כמפקד גייסות השריון וכמפקד אוגדה 162 במלחמת יום הכיפורים. ביום י"ב בתשרי תשע"ג, 28 בספטמבר 2012, שלושים ותשע שנים לאחר מלחמת יום הכיפורים, הלך לעולמו.
בשנה הבאה נציין את יובל הארבעים למלחמת יום הכיפורים. מלחמה היא ממש לא עניין נחמד, אבל עשרות אלפי לוחמים עמדו במבחן הזה בגבורה עילאית. מה הזיכרון שיחרת לעתיד בזיכרונה של האומה? האם המלחמה הזו תיזכר כטראומה שתביא אותנו מתוך חרדת המלחמה אל חולשה לאומית, או שנצליח לספר כי עמדנו בה ויכולנו לה? להמשך ראו כאן.
הדיונים, הוויכוחים והפגישה עם הגנרל המצרי. חשיפה: רשימות האלוף ישראל טל, סגן הרמטכ"ל במלחמה, מהרגעים הקשים ב-1973. להמשך ראו כאן.
סיפורו המדהים של שלמה ערמן ז"ל, אחד ממעוטרי הגבורה היחידים של מלחמת יום כיפור, שהשמיד לא פחות מ-17 טנקים מצריים, הציל את חייהם של לוחמים רבים ונהרג דווקא מאש כוחותינו
רק 39 שנים אחרי שנפל אחיה, סרן משה קרנר ז"ל, בקרב במלחמת יום כיפור, גילתה עופרה קיים כי אחד מחבריו לצוות הטנק, יצחק בוצר מקיבוץ יגור - שרד. בפגישה אתו, ומאוחר יותר עם המג"ד יוסי עמיר מקיבוץ מזרע, חיפשה את התשובות לשאלות שלא מרפות. להמשך ראו כאן.
בעלה של ניצה נהרג במלחמת יום הכיפורים והיא מצאה את עצמה אלמנה בגיל 23, לבד עם תינוקת בת חצי שנה - עד שנישאה בשנית. "לעתים אני תוהה מה אעשה אם אביהוא יחזור", היא מודה. גם חנה לא נתנה לשכול לנצח והתחתנה שוב אחרי שבעלה קובי נהרג: "הוא איתי בלב, במחשבות ולעתים גם בחלומות". להמשך ראו כאן.
סמי זנגי לא ידע מה יש על הסליל המאובק שמצא במקרה לפני כמה חודשים. אחרי ששלח לפיתוח נזכר: לקחתי למלחמה מצלמה. הגופות בצד הדרך, השיירות מערבה מעל המים, הקבר היהודי המסתורי - זהו הסיפור שלו, וזהו סיפורם של אנשי התחזוקה שהעבירו חטיבות שלמות כשהפגזים שורקים מכל עבר. ואחר-כך גם את החברים שמתו. בחזרה ל-73', בצבע. להמשך ראו כאן.
שלושה ימי קרבות עקובים מדם חרתו צלקות בנפשו של הרב חיים סבתו, אז שריונר צעיר. 39 שנים אחרי חוזר הרב סבתו אל הטנק, ואל הקרב ההוא: "יום הכיפורים הוא יום קדוש, אבל מאז המלחמה נוסף לו ממד העומק". מסע מצמרר בעקבות הזיכרון. להמשך ראו כאן.
הם עמדו זקופים וחשופים בצריח מול המוות הבטוח, כי כך ניתנה ההוראה ששלחה אותם אל מותם. כאב של אם שכולה ממלחמת יום הכיפורים. להמשך ראו כאן.
אלון אילת היה הראשון בשורת נופלי קיבוץ בית השיטה במלחמת יום כיפור. כעבור 37 שנים, יוצא לזכרו ספר חדש שהפיקו חבריו ובני משפחתו. להמשך ראו כאן.
רם ששון מקיבוץ איילת השחר נלחם על הנצחת מורשת הקרב של אוגדת ברן (162) במלחמת יום הכיפורים, ועל שידור הסרט "ימים גורליים", לציבור הרחב. להמשך ראו כאן.
קציני פלוגת "במבה" פעלו באומץ לחילוץ הצנחנים אשר נפצעו בחווה הסינית. רק כעת, כשניתן להעניק צל"ש קבוצתי, הם שלחו בקשה. להמשך ראו כאן.
רא"ל בני גנץ נשא דברים בטקס סיום מחזור י"ב של המכללה לפיקוד טקטי של זרוע היבשה. את הקורס, המכשיר קצינים לתפקידים פיקודיים בשטח, סיימו 58 חניכים ומתוכם חמש נשים. להמשך ראו כאן.
לכול אחד מאיתנו יש יום הכיפורים שלו. כל מי שהיה כאן ב-1973 נושא צלקת משלו - עמוקה יותר או פחות. אצל הלוחמים אשר מצאו עצמם בתוך המלחמה, הצלקת לא תימחק לעולם. להמשך ראו כאן.
החווה הסינית הוא סיפורו של קרב השריון הגדול שהכריע ‏את המלחמה בחזית הדרום ופתח את הציר בפני חטיבת הצנחנים שחצתה את תעלת סואץ. קרב ‏הכרעה שכפסע ‏היה בינו לבין כישלון - כישלון שהיה משנה מן הקצה לקצה את תוצאות המלחמה. להמשך ראו כאן.
תא"ל (מיל') אביגדור קליין מאמין כי זמנם של הטנקים בשדה הקרב עוד לא תם, וכי בשנים הקרובות יש לפתח טנק שיתאים ליכולות הטכנולוגיות המתקדמות של התקופה. להמשך ראו כאן.
חיים חֵפֶר (פַיינֶר) ז"ל היה משורר, פזמונאי ופובליציסט ישראלי, חתן פרס ישראל, שכתב גם כמה משירי השריון היפים והידועים. כתבה זו היא מחווה לזכרו. להמשך ראו כאן.
"שלושים שנה לאחר שהחטיבה צלחה את נהר הליטני, בדרכה לעומק לבנון, אנו שבים אל סיפורי הגבורה, אל מורשת הקרב שהותרתם לנו, מהם לומד צה"ל גם היום." כך אמר הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ בדברי הברכה שנשא במפגש לוחמי חטיבה 500 במלאות 30 שנה למלחמת שלום הגליל. להמשך ראו כאן.
בצה"ל נערך בימים אלה תרגיל רחב היקף שכולל הצנחת ציוד רב מהאוויר לכוחות קרקעיים באמצעות טכנולוגיות חדישות. בצבא נערכים למקרה בו לזירות הלחימה לא תהיה גישה ולכוחות ייגמר האוכל והציוד. גם הטנקים היו שם. להמשך ראו כאן.
אני בן 34, נשוי ואב לשניים, בעל תואר ראשון בכלכלה וניהול ועבדתי כמנהל משרד חקירות. לאחר שהתחלתי בחיפוש עבודה בתחום הפיננסי, גיליתי שחיוכים נמחקים מפני המראיינים ברגע שאני אומר שאני משרת במילואים. להמשך ראו כאן.
לחימה של צבא כרוכה בלוגיסטיקה, ולוגיסטיקה כרוכה גם בהובלת משאות. חלומם של החיילים שמישהו יסחב עבורם את הציוד התגשם פעם בצורת חמור או פרדה או סוס וכיום יש פרד מכני רובוטי מתקדם. לפניכם מבט חטוף עם היסטוריה יהודית וצה"לית. להמשך ראו כאן.
המפקד שנפצע בקרב עם מחבלים וחזר לאמן לוחמים, השריונר שעלה על מטען ונלחם כדי לחזור לגדוד, הקצין שהתעוור בעקבות מחבל מתאבד וחזר לצבא והחייל שנפצע פעמיים ובכל זאת עדיין משרת בצה"ל. החיילים שלא ויתרו לעצמם ואחרי תקופת החלמה, חזרו למדים, ולהגנה על המולדת. להמשך ראו כאן.
מפקד פלוגת "חוד החנית" בגדוד 52 של חטיבה 401 שריון, סרן נתי לסרי, שניהל את הדיפת המחבלים בניסיון הפיגוע האחרון בכרם שלום כותב לקראת החג שיעשה במדים. טור ראשון בסדרה. להמשך ראו כאן.
עשו לכם מנהג קבוע להציץ בפרק "הזמנה לאירוע" בעמוד השער, שלא תחמיצו אירוע הקשור אליכם. להמשך ראו כאן.
"ב-1982 הגיע תורנו לתרום. תרמנו את המחיר הכי גבוה, הכי כבד, שהורים יכולים לתרום. תרמנו ילד בן 19, ילד יפה תואר, ילד שסיים את לימודיו בהצטיינות, ילד עם חלומות, ילד שהתגייס בפברואר 82 לחיל השריון ושירת בגדוד 77 של חטיבה 7." כך אמר יוסי גבאי הוא אביו של רב טוראי שלמה גבאי זכרו לברכה. להמשך ראו כאן.
האלוף יצחק שדה, מקים חטיבה 8 ומייסד השריון, חי בשנותיו האחרונות בבית יפהפה ביפו. חוברת תיעודית בשם "בית יצחק שדה ביפו" מביאה פרקים ביוגרפים על האיש ופרטים מעניינים על ביתו. להמשך ראו כאן.
מוזאון הלוחם היהודי במלחמת העולם השנייה קורם עור וגידים באתר יד לשריון בלטרון. לעינכם מצגת התקדמות הבנייה ושני סרטונים. להמשך ראו כאן.
סוכנויות התיירות בארץ ובעולם החלו לאחרונה למכור חבילות טיולים לאפגניסטן על נופיה הקסומים. ממשלת אפגניסטן החלה לגייס סכומי עתק לפיתוח התיירות ולקידום המדע, החינוך והתעשייה בארץ נידחת זו. להמשך ראו כאן.
בלילה של 4-3 בספטמבר 2012 הוצתה דלת העץ בכניסה למנזר לטרון, ורוססו נאצה בגנות הנצרות על קירות המנזר. קיים חשש לפעולת "תג מחיר", בתגובה לפינוי מגרון. נגרם נזק והמשטרה חוקרת. עמותת יד לשריון באה מיד ומסרה מכתב תמיכה לאנשי המנזר. להמשך ראו כאן.
צ'כיה מעולם לא הייתה מעצמה של שריון אבל יש לה מוזאון יפהפה והיא עורכת תצוגות רק"ם נוסע ופועל לפני קהל. מדוע ביד לשריון הרק"ם לא במצב נסיעה? זו הסיבה לקנאה. להמשך ראו כאן.
כוחות צה"ל תקפו חולייה שעסקה בהנחת מטען על גדר המערכת. זוהתה פגיעה מדויקת. חוליית שיגור נפגעה במרכז הרצועה. להמשך ראו כאן.
68 שנים לאחר שהלכה לעולמה הצנחנית והמשוררת חנה סנש, התפרסם שיר שכתבה כשנה לפני מותה. במכתב שכתבה סנש במהלך אימוניה בקהיר, למרים פרגמנט - חברתה מבית הספר החקלאי בנהלל, היא צרפה את השיר "הורה לבת גולה", המספר בין השאר על בדידותה הרבה. להמשך ראו כאן.
עוצבת הפלדה, האוגדה המתמרנת של פיקוד המרכז, קיימה טקס התייחדות עם זכרם של חללי העוצבה שנהרגו בקרבות בצפון סיני, במהלך מלחמת ששת הימים. להמשך ראו כאן.
רא"ל בני גנץ השתתף בתרגיל גדודי של קורס מפקדי הפלוגות ומפקדי הגדודים של זרוע היבשה, המכשיר את מפקדי העתיד לפיקוד בשטח על כוחות גדולים של לוחמים. להמשך ראו כאן.
בטקס שבו השתתפו שר הביטחון והרמטכ"ל, הביע הנשיא פרס הערכה למפקדים וללוחמים במילואים ואמר כי "המזרח התיכון סוער אך אין להיבהל מהאיומים. ישראל חזקה מתמיד". להמשך ראו כאן.
בבית העלמין של הקיבוץ הוותיק גבעת ברנר, שבעבר שימש כבסיס אימונים ועבודה לקבוצות פלמ"ח, התקיימה אזכרה במלאות 60 שנה לפטירתו של האלוף יצחק שדה ז"ל - מייסד השריון ומפקדה הראשון של חטיבה 8. להמשך ראו כאן.
האימון כלל היערכות למצבי הלחימה האפשריים בגזרת הצפון. "התרגיל נועד להכשיר את הלוחמים להתמודדות עם שדה הקרוב ולהיערכות לכל תרחיש אפשרי", אומר מג"ד בחטיבה. להמשך ראו כאן.
הפורום כולל מפקדים ברמת המג"ד ומעלה ומקביליהם בזרועות ובאגפים, והוא נועד לאפשר שיח מפקדים פתוח ובלתי אמצעי באתגרים המרכזיים שנלמדו ביחידות השונות. להמשך ראו כאן.
שבועות ארוכים התלוננו שמונה לוחמי חימוש על מחסור במזון בבסיס השריון ליד ירושלים, עד שהכריזו שלא יטפלו בטנקים. הם רותקו לשבועיים. דובר צה"ל: בעיית המזון מוכרת וטופלה. להמשך ראו כאן.
"האומה החמושה, עלייתה ושקיעתה של תופעת המילואים" הוא ספר חדש שכתב תא"ל (במיל') ד"ר דב תמרי. הוצאת מודן הוצאה לאור, צה"ל - הוצאת "מערכות", 2012, 498 עמודים. להמשך ראו כאן.
סיפורה של שיירת נבי-דניאל בדרכה חזרה מגוש עציון הנצור במלחמת העצמאות הוא חלק מספרם המצוין "ירושלים, ירושלים" של דומיניק לאפייר ולארי קולינס (הוצאת ויידנפלד וניקולסון, ספריית מעריב, תשל"ב 1972). להמשך ראו כאן.
הטיל טאו נפוץ בצבאות רבים ויש לו מספר גרסות. הסרטונים בהמשך מראים את הדגמים המתקדמים. אחד מהם חולף מעל המטרה ויורה את מטענו הקטלני כלפיה בניצב לכיוון המעוף. להמשך ראו כאן.
"בית הספר לשילוביות", שהוקם כלקח ממלחמת לבנון השנייה והחל באחרונה את פעילותו, יכשיר קציני אוויר ויבשה לשיתוף פעולה הדדי בשגרה ובחירום. להמשך ראו כאן.
ראשי הזירות באגף המודיעין הציגו בפני הרמטכ"ל ופורום מטכ"ל את הערכת המצב השנתית. באמ"ן מעריכים: "ישראל תיפגש בשנה הקרובה בסביבה אסלאמיסטית מבעבר". להמשך ראו כאן.
ראשי הזירות באגף המודיעין הציגו בפני הרמטכ"ל ופורום מטכ"ל את הערכת המצב השנתית. באמ"ן מעריכים: "ישראל תיפגש בשנה הקרובה בסביבה אסלאמיסטית מבעבר". להמשך ראו כאן.
החייל נפצע במהלך אימון משולב של כוחות רגלים ושריון. בעקבות האירוע נעצרו כלל האימונים ברמת הגולן עד לקיום תחקיר ראשוני. להמשך ראו כאן.
הנמ"ר, נגמ"ש המרכבה של צה"ל, הוא הרכב הקרבי המשוריין המתקדם ביותר בעולם המאפשר תמרון בעומק שטח האויב. צפו בלוחמי גולני מתאמנים עם הנמ"רים במדבריות הנגב. להמשך ראו כאן.
אל"ם אוהד נג'מה קיבל את הפיקוד על חטיבת "אגרוף הברזל" ממפקד עוצבת המפץ תא"ל מוני כץ, בטקס מרשים שהתקיים במחנה נפתלי, ב-16 באוגוסט 2012. להמשך ראו כאן.
בשעה שבמדינות רבות קוצצו תקציבים בתחומים שונים לרבות בביטחון, הגדילה רוסיה את תקציבה במידה ניכרת לצורכי מודרניזציה של צבאה ביבשה, באוויר ובים. להמשך ראו כאן.
מלחמת המפרץ של תחילת 1991 הייתה ביטוי מוחשי למלחמה מודרנית רב-זרועית הנתמכת במערכות היי-טק, שבלוחמת היבשה שבה נטל השריון חלק מכריע תחת הנהגה מבריקה ומיומנת. להמשך ראו כאן.
סרן עידן שטל סיפר בראיון לערוץ 7 כי הטנק הוא "חללית שנוסעת על הקרקע ויכולה לפגוע בכל דבר שנמצא מסביבה בטווח גדול". להמשך ראו כאן.
שבועיים אחרי הפיגוע שבו נהרגו 16 חיילים מצרים, ביקר שר ההגנה המצרי א-סיסי בחצי האי. הכנסת טנקים ומטוסי קרב לסיני נועדה להגביר הלחימה נגד תאי טרור איסלאמיסטיים. להמשך ראו כאן.
הם עזבו את ארצם מטעמים ציוניים ועלו לישראל. כעת הם משרתים בתפקידים שונים בצה"ל ומאמינים כי זו הדרך הכי טובה לתרום למדינה. 3 עולים חדשים שמתגוררים רק 5 קילומטרים מעזה בקיבוץ סעד ולא חוששים לרגע. להמשך ראו כאן.
פריסת רצועת גומי רחבה ועמידה שתכסה את פני הכביש תמנע פגיעה באספלט מצד כלים הנדסיים כבדים. את הרעיון הגה רס"ב מרציאנו סעדיה, שהוביל לפיילוט מוצלח שהסתיים השבוע באוגדת עזה. להמשך ראו כאן.
כוח שריון, שזיהה את ניסיון החדירה, פתח בנוהל מעצר חשוד אך משלא נענה - פתח באש ופגע בסורי. קצין בכיר: "‫הנחת המוצא היא שמי שמגיע לגדר ומחבל בה, פניו אינן לשלום"
לפרטים ראו כאן
להלן לקט חודש אוגוסט 2012 של ידיעות בנושאי שריון שהתפרסמו לאחרונה בתקופונים בין-לאומיים. החומר מובא באדיבות לקט מו"פ היוצא לאור על ידי משרד הביטחון/מפא"ת, בעריכת אל"ם (במיל') יעקב צור. להמשך ראו כאן.
לעיונכם מקבץ כתבות לקראת ובעקבות יום ההוקרה למערך המילואים שהתקיים ביד לשריון ביום 9 באוגוסט 2012. להמשך ראו כאן.
צבי טמפלמן היה נווט במטוס מוסקיטו של חיל האוויר שלנו, שנהרג בהתרסקות מטוסו בשנת 1954. לעיונכם סיפור מיוחד על טקס הזיכרון המרגש שהתקיים לאחרונה בנגבה לזכרו של הנווט צבי טמפלמן ועל מטוסי המוסקיטו. ומה הקשר לשריון? להמשך ראו כאן.
השריונרים החדשים מעדיפים מרכבה סימן 4. רק שלושה מתוך עשרה רוצים לשרת בחטיבה, המתבססת על דגמים ישנים יותר. המפקדים מרגיעים: מי שמשרת, מרוצה. להמשך ראו כאן.
מפקד חטיבה 401 של חיל השריון, אל"ם עינב שלו: "חיל השריון יכול להתמודד עם מלחמה כוללת, ועם כל מִתאר". גיוס אוגוסט 2012 - כתבה שישית בסדרה. להמשך ראו כאן.
צבא פולין עומד לרכוש 1000 טנקים חדשים במספר גרסות. צופים ששר הביטחון הפולני יחתום על עסקה לייצור הטנק אנדרס, שפותח על ידי קבוצת Bumar. הטנק מצויד במערכת הגנה אקטיבית "מעיל רוח" של רפאל. להמשך ראו כאן.
תקרית חמורה בגבול ישראל מצרים, שבה סוכל ניסיון פיגוע בשטח ישראל, אירעה ביום 5 באוגוסט 2012. כוח משולב של חיל האוויר, שריון וחי"ר מנע אסון. להמשך ראו כאן.
סדרה מעולה של 13 סרטים בצבע על מלחמת העולם השנייה מביאה בפנינו את שלבי המלחמה השונים עד לניצחון בעלות הברית באירופה ובמזרח הרחוק. להמשך ראו כאן.
בחטיבה 401 אימצו את הנוהל של חיל האוויר וכל חיסול של מחבל מסומן על קנה הטנק. עוד בצה"ל: מערכת הגנה אקטיבית דוגמת "מעיל רוח" מפותחת גם עבור רכבי סיור. להמשך ראו כאן.
אל"ם צור מחליף בתפקידו את אל"ם עינב שלו, אשר יכהן כקצין אג"ם בפקמ"ז. המח"ט הנכנס: "לוחמי החטיבה הם אלו אשר יקבעו את גורל המערכה הבאה, לא המערכות הטכנולוגית". להמשך ראו כאן.
להלן לקט חודש יולי 2012 של ידיעות בנושאי שריון שהתפרסמו לאחרונה בתקופונים בין-לאומיים. החומר מובא באדיבות לקט מו"פ היוצא לאור על ידי משרד הביטחון/מפא"ת, בעריכת אל"ם (במיל') יעקב צור. להמשך ראו כאן.
המלחמה הפנימית בסוריה נמשכת במלוא עוזה, והעולם שותק. כלומר הוא מדבר והרבה - במסדרונות האו"ם ובתקשורת, אך הס מלהתערב בפועל, בינתיים. השכנים של סוריה בכוננות, גם צה"ל. קשה שלא להיזכר בדברי הלל הזקן שאמר: אם אין אני לי, מי לי?
טנק מרכבה שהיה בפעילות במרכז רצועת עזה, ניצל ככל הנראה בזכות מערכת ההגנה האקטיבית מעיל רוח. היא זיהתה טיל ושלחה לעברו מיירטים. בצבא רואים את האירוע כחריג. להמשך ראו כאן.
ברוסיה הוצגו לאחרונה צילומי דגמים קטנים חדשים של טנק, נגמ"ש כבד, שריונית אופנית, רק"ם נ"מ ועוד. כול זה מעיד כי לטנק כמערכת נשק עיקרית ביבשה עוד תוחלת חיים ארוכה וחסרת תחליף. להמשך ראו כאן.
תא"ל יגאל סלוביק משאיר מאחוריו את חיל השריון ומתמקד באתגר הבא - הגדלת הגיוס לזרוע היבשה. בראיון עמו, הוא מציג את חזון טנק העתיד: קל, היברידי ומצויד בתותח לייזר. להמשך ראו כאן.
"הקישוריות מביאה לגידול באיומי אבטחת המידע," ציין אלוף עוזי מוסקוביץ' ראש אגף התקשוב בהופעה פומבית ראשונה. איננו יודעים, ונדע רק בדיעבד, האם כמות האיומים גדלה או לא ומהו קצב הגידול", אמר האלוף מוסקוביץ' בוועידת C5Israel. להמשך ראו כאן.
ראש המוסד ספד לבכיר שנהרג: "מקצוען ואמיץ". תמיר פרדו היה בין המאות שליוו למנוחות את גיורא צחור, שעמד בראש החוליה שלכדה את מרגל האטום מרדכי ואנונו. "חייו ופועלו הם ההיסטוריה של מדינת ישראל", סיפר. להמשך ראו כאן.
רם קרן, שריונר במילואים היה שותף להשמדת הטנק הסורי הראשון במלחמת לבנון הראשונה. 30 שנה אחרי, סגן עומרי קרן, בנו, משרת כמ"מ אימון מתקדם בחיל השריון. להמשך ראו כאן.
הודו היא מעצמה גרעינית. יש לה צי של כ-2000 טנקים וצבא סדיר של למעלה מ-1.1 מיליון חיילים ועוד כ-800 אלף חיילים במילואים. עם זאת היא מוסיפה לפתח ולהצטייד בטנקים. בפיתוח הטנק ארג'ון סימן 2 ובתכנון גם טנק עתידי.
שש שנים אחרי מלחמת לבנון השנייה, קצין המילואים הראשי, תא"ל שוקי בן ענת, מדבר על הפקת לקחים והיערכות לקראת הבאות: "מערך המילואים הוא אי של מצוינות בחברה הישראלית". להמשך ראו כאן.
הניצחון הסובייטי במערכה באזור סטלינגרד, היה אולי נקודת המפנה המשמעותית ביותר במלחמת העולם השנייה, לפחות במסגרת המערכה נגד גרמניה הנאצית. היה זה הניצחון המכריע הראשון של הצבא הסובייטי במלחמה נגד גרמניה ובעלי בריתה. להמשך ראו כאן.
לרק"ם אופני יתרונות באורך חיים גדול בין טיפולים ועומס לוגיסטי קטן וזול. רוסיה החליטה להחליף חלק מהרק"ם הזחלי באופני וחתמה לאחרונה עם חברת איווקו האיטלקית, ואף משתפת פעולה עם צרפת בפיתוח רק"ם צרפתי שיצויד במערכות נשק רוסי. להמשך ראו כאן.
תא"ל גיא בר-לב מחליף בתפקידו את תא"ל אלי פולק המסיים שלוש שנות כהונה בתפקיד קצין האיסוף הקרבי הראשי. "בתקופה של שינויים אסטרטגיים, חשיבות החַיִל עולה שבעתיים", סיכם תא"ל פולק. להמשך ראו כאן.
ייבחנו שילוב של טנק ונגמ"ש, תותחים מתקדמים ומערכות מיגון והתקפה חדשניות. להמשך ראו כאן.
אלפי קרבות טנקים נערכו מאז הופעת הטנק על בימת ההיסטוריה בקרב הראשון בשנת 1916, קרב הסום. יש ידועים מאוד ויש אחרים. המחבר RYAN בחר לתאר 10 קרבות הגדולים בהיסטריה. להמשך ראו כאן.
תא"ל נומה יחליף בתפקידו את תא"ל אבי אשכנזי. תא"ל נומה, לשעבר מפקד הנח"ל ויחידת דובדבן: "ניזום ונבצע את כל שיידרש מאתנו, בכל זירה". להמשך ראו כאן.
מכון "כנרת" למחקר קשרי חברה, ביטחון ושלום ע"ש רא"ל דן שומרון, משלב בפעילותו האקדמית-מחקרית, תכנים אקדמיים ותכנים העומדים ברומו של סדר היום הציבורי במדינת ישראל, תכנים המהווים את אחד מהיסודות החשובים במורשתו של רא"ל דן שומרון ז"ל.
המערכות האלקטרו-אופטיות שמשולבות כיום בפעילויות הצבאיות, מתפתחות במהירות, יחד עם הצרכים המבצעיים. בשנים הקרובות צפוי שיפור המענה המבצעי של מערכות אלה והגדלת הצורך והשימוש בהן. להמשך ראו כאן.
בראיון מיוחד אומר ראש מטה זרוע היבשה כי צה"ל נערך ל"תמרון חזק ועוצמתי אל לב המערכים של האויב". תא"ל איל זמיר חושף כיצד זרוע היבשה בונה את כוחה כדי לממש את התפיסה (כולל תכנית להקים גדוד רקטות חדש). להמשך ראו כאן.
האלוף גרשון הכהן הזהיר ממלכודת הדבש של מערכות המידע הצבאיות המתקדמות. "האשליה שאנו שולטים בכל, משכיחה מאיתנו את הצורך בפירוש". הדברים נאמרו בכנס Embedded Systems Conference (מערכות משובצות מחשב במגזר הביטחוני), שהתקיים ביוזמת ישראל דיפנס. להמשך ראו כאן.
מנכ"ל חברת קינטיקס על כיווני ההתפתחות של החברה לאחר יציאת כוחות ארה"ב מעיראק. להמשך ראו כאן.
בתוך הגעש הסוער במדינה בתחום החברתי, המדיני, הביטחוני יש מי שבהשקט ובבטחה נערך לפורענות, אם תבוא. אחד מהם הוא אל"ם עודד בסיוק, מפקד חטיבה 7 המהוללת, המצר על כך שאנו נמצאים בתקופה שה"אני" הפרטי חשוב יותר מן ה"אני" של הכלל והחברה, ופועל לשנות זאת. להמשך ראו כאן.
לוחמי גדוד קק"ש משנת 1982 שהוטחו למלחמת שלום הגליל במהלך הקורס, שבו ונפגשו כעבור שלושים שנה בקיבוץ נתיב הל"ה, לזכור את הנופלים, לספר על עצמם ולהעלות זיכרונות. היו איתם גם מפקד הגדוד כיום וחלק מחניכיו. להמשך ראו כאן.
מוזאון הטנקים והרק"ם בבובינגטון שבאנגליה נודע במגוון כלי הרק"ם המיוחד שבו, שרבים מהם שמורים במצב נסיעה. לפניכם סדרת סרטונים מרהיבים של הרק"ם הישן במצב נסיעה. להמשך ראו כאן.
יום הבסטיליה בצרפת נחוג כיום העצמאות, ומאופיין במצעד מרהיב בשדרה המרכזית בפריז, היא השאנז-אליזה. המצעד צבאי בעיקרו וגם טנקים ורק"ם אחר לא נעדרים ממנו. שווה להציץ. להמשך ראו כאן.
מובאת בזה סקירת אבני דרך בלחימת ישראל בטרור מלבנון מאז קרב תל-חי ועד ימינו. הרשימה ארוכה מאוד וכמוה רשימת הנפגעים בצדנו שלא פורטה כאן. האם נלמדו הלקחים? האם יימצא פתרון לעימות עם הטרור? חומר למחשבה. להמשך ראו כאן.
סא"ל גל שוּחָמי, מג"ד בחטיבת השריון 460 סיפר על מפגש מרגש שהתקיים בין קצינים שלחמו במלחמות לבנון הראשונה לאלו שלחמו במלחמת לבנון השנייה. להמשך ראו כאן.
במסגרת סדרת שטח של קורס מג"דים ומ"פים נקבצו יחד כוח שריון מחטיבה 401 עם כוח הנדסה ואוויר לתרגיל משולב ברמת הגולן. להמשך ראו כאן.
כוחות של חיל האוויר והשריון ירו ופגעו בחוליית מחבלים, פעילי חמאס, שעמדו לשגר טיל לעבר חיילי צה"ל שעסקו בפעילות מבצעית ליד הגבול. להמשך ראו כאן.
הדברים הבאים נכתבו על ידי לוחם שריון בעת היותו לאחרונה באימון צמ"פ, ונסמכים גם על הספר צ-817831 של יאיר ליטביץ, על לחימתו במלחמת יום הכיפורים. הבאנו גם את תגובת יאיר ליטביץ מחבר הספר. להמשך ראו כאן.
עמותות ההנצחה בישראל עושות עבודת קודש בהנצחת הנופלים במערכות ישראל ובטיפוח המורשת. לרוב הן מתקיימות מן היד אל הפה ולפתחן בעיות רבות ומטרידות. מפגש תקופתי של ראשי עמותות ההנצחה התקיים ב-2 ביולי במאמץ למצוא מזור לבעיות. להמשך ראו כאן.
במסגרת דיון על מוכנות כוחות המילואים לשעת חירום, טען תת-אלוף שוקי בן ענת כי "בחיילי המילואים לא משקיעים די". מפקד פלוגת שריון חשף: "מתוך 30 טנקים, רבע מהם מושבתים". סגן הרמטכ"ל נוה: "אנו במהלך מתקן גדול". להמשך ראו כאן.
ביום 4 ביולי פרסמנו כאן באתר כתבת ראיון עם אלוף גרשון הכהן בשם "לשרת בצה"ל זו מתנה גדולה, לא כול אחד ראוי לה". מצאנו לנכון להביא מספר כתבות מהימים האחרונים, הדנות בנושא הגיוס הנדון בהרחבה בכתבה שלנו. להמשך ראו כאן.
"אנחנו עושים גדוד שריון", אמר יצחק שדה. "מה זה עושים?" שאל פליקס באטוס, שריונר שעלה ארצה ב-47. יצחק שדה השיב: "מפקד יש, זה אתה. טנקים יש, השאר נסתדר". זהו סיפורו של גדוד הטנקים ה-1 בצבא הישראלי. חלק ב' ואחרון. להמשך ראו כאן.
40 שנה לאחר מלחמת יום הכיפורים חושף צה"ל את פרטיה של יחידת 'דב לבן' שנערכה טרם המלחמה להעברת טנקים ונגמ"שים על המים, ופורקה לאחריה. להמשך ראו כאן.
רס"ן חנוך דאובה שנפצע במלחמת לבנון השנייה ויצא מהצבא ב"טריקת דלת" חזר לאחר כשנה והשבוע סיים קורס מג"דים. להמשך ראו כאן.
הם גדלו על ערכי שוויון וחלוקה בנטל, משרתים במילואים יחד - ולא נותנים לשגרת היומיום להפריע להם מלתרום. על רקע המחלוקת בעניין החלופה לחוק טל, פגשנו שלושה אחים שמנסים להשפיע על פני החברה בישראל. אפילו הלידה של אשתו של אחד מהם לא הפריעה לו להמשיך במשימה. להמשך ראו כאן.
עו"ד אלדד בר כוכבא מפח"כ היה שם בקרב המפורסם בכפר סולטן יעקב בלבנון ‮2891, כמאמר הפתגם‮ "‬מה שאינו הורג מחשל‮", ‬הוא מסתכל היום לאחור בהתרגשות מהולה בצער‮ ‬על חבריו שנפלו בקרב המיותר. להמשך ראו כאן.
לפרטים ראו כאן
האם צה"ל עודנו צבא העם? כיצד להבטיח חלוקת נטל שִוויונית בין אנשי המילואים? האם צה"ל יכול להתמודד עם המגזריות שמסתמנת בו? מה עתיד הטנק? על כול אלה ועוד השיב אלוף גרשון הכוהן ללא היסוס, בנחרצות וברהיטות
תא"ל עפר צפריר התמנה היום לקצין השריון הראשי בטקס מרשים שנערך ביד לשריון בהשתתפות מפקד זרוע היבשה האלוף שלמה (סמי) תורג'מן, קשנ"ר היוצא תא"ל יגאל סלוביק, מפקדים, אורחים ובני משפחה. להמשך ראו כאן.
לראשונה שולב בקורס מ"פים-מג"דים תרגיל לוגיסטי בו השתתפו כוחות שריון, הנדסה וחי"ר. מטרת התרגיל: הבהרת חשיבות הלוגיסטיקה והשמירה על הרציפות התפקודית בשדה הקרב. להמשך ראו כאן.
הרחק מעיני התקשורת, באירוע מכונן ומרגש, נפגשו בחודש יוני האחרון לוחמים ירדנים וישראלים בנתיבי הקרבות שבהם לחמו אז אלה מול אלה באזור ירושלים במלחמת ששת הימים. להמשך ראו כאן.
אנשי חטיבה 679 במילואים קיימו לאחרונה טקס חנוכת מצפור ואתר מורשת בתל שיפון, הצופה לגזרת הלחימה הקשה של החטיבה במלחמת יום הכיפורים. השתתפו גם בני המשפחות של הלוחמים ובהן מהמשפחות השכולות וכן מפקד פיקוד הצפון האלוף יאיר גולן. להמשך ראו כאן.
לפניכם סרט תיעודי על מלחמת ששת הימים בסיני. הסרט מביא עדויות של לוחמים ישראלים, היסטוריון מצרי והסברים של ד"ר קנת פולק (Dr. Kenneth Pollack). הסרט נעזר בצילומים מן המלחמה ובטכניקות מחשב לביום הקרבות. להמשך ראו כאן.
הכירו את סמל תום גבריאלי. טען טנק בהווה, מפקד טנק לעתיד. שוחחנו איתו על הקשר האישי בין השריונר לטנק, על עבודת צוות אינטנסיבית, על פיתוח האישיות ועל מוטיבציה. להמשך ראו כאן.
סיפרו לכם שצה"ל שוקם מאז 2006? אז סיפרו. חיילים רבים לא זוכים לציוד הנדרש, יחידות במיל' מתאמנות אחת לכמה שנים ובעתיד צפויים קיצוצים נוספים
בתערוכת טכנולוגיות במוסקווה הנקראת Defexpo 2012 הוצגו כלי רק"ם רבים ובהם הטנק הרוסי החדיש והמשודרג T-90MS. הבאנו פרטים על טנק זה וכן מקבץ צילומים וסרטונים עליו.
מלחמת שלום הגליל שפרצה לפני שלושה עשורים, הייתה המלחמה הראשונה בה נחנך טנק מרכבה סימן 1, הרק"ם ששינה את פני התמרון היבשתי בצה"ל, וגלגולו הראשון של אחד הטנקים המתקדמים ביותר בעולם. להמשך ראו כאן.
בסיום קורס מפקדי הטנקים הוא שובץ להיות מפקד בקורס מדריכות השריון. הוא רכש כלים פיקודיים ומנהיגותיים, פיתח ביטחון עצמי ושימש דוגמה אישית לחניכות שלא יכלו לנחש מה היה תפקידו בטנק. הכירו את סמ"ר אביב ליכטמן. להמשך ראו כאן.
30 שנה לאחר הקרב הקשה בסולטן יעקב, מסמך בריטי עשוי לחשוף את נסיבות היעלמותו של זכריה באומל ושני חבריו שלחמו בסורים. להמשך ראו כאן.
ארצות הברית עומדת לספק למרוקו 200 טנקי אברמס M1A1 החמושים בתותח 120 מ"מ, בתוספת ציוד, חלקים נלווים ותמיכה לוגיסטית במחיר משוער של 1.015 מיליארד דולר.
חטיבה 401 של חיל השריון השלימה הצטיידות מלאה במערכת ההגנה האקטיבית "מעיל רוח". המח"ט, אל"ם עינב שלו: "נדע לעמוד ביעדים ולהגיע למתארי השטח העמוקים ביותר שצה"ל הגדיר לנו". להמשך ראו כאן.
להלן לקט חודש יוני 2012 של ידיעות בנושאי שריון שהתפרסמו לאחרונה בתקופונים בין-לאומיים. החומר מובא באדיבות לקט מו"פ היוצא לאור על ידי משרד הביטחון/מפא"ת, בעריכת אל"ם (במיל') יעקב צור. להמשך ראו כאן.
מה עובי המיגון של הטנק טי-80 בחזית הצריח? האם כדור חודר שריון ח"ש חץ בעל כושר חדירה נתון, יכול לחדור את חזית התובה של הטנק האמריקאי אברמס? האם נתוני המיגון הבליסטי באמת גלויים וידועים? להמשך ראו כאן.
סדרת צילומים יפהפיים על פלס"ר 7 משנות השישים, לפני מלחמת ששת הימים, מתעדת את האנשים, הרכב והציוד של פעם. נוסטלגיה צרופה. להמשך ראו כאן.
פרופ' אסא כשר, המצפן הלאומי בענייני אתיקה ומוסר, שובר שתיקה ממושכת. בראיון בלעדי ל"שישבת" הוא מדבר על כל הסוגיות הבוערות בשורה של אמירות נוקבות. "צה"ל מוסרי יותר מבעבר, אבל הפוליטיקה בצבא רק הפכה גרועה יותר". ויש עוד
השר ארן: צירוף הגדה - תבוסת מדינת ישראל. בגין: אסור להחזיר כלום, הם עוד יירו על תל-אביב. דיין: אנחנו בגן עדן של שוטים, הם לא ירצו שלום. אשכול: אבא אבן על גחלים. להמשך ראו כאן.
סגן בכיר שלום סקופס-לייב, קצין יהודי צעיר שלחם בדיוויזיית הרובאים ה-16, "הדיוויזיה הליטאית" של "הצבא האדום", במלחמת העולם השנייה. נכה מלחמה שזכה בעיטורי כבוד ואותות גבורה על אומץ-ליבו. אחת מן המדליות שקבל בשנת 1943, הצילה את חייו. להמשך ראו כאן.
39 שנים לאחר מלחמת יום הכיפורים עדיין נפגשים אנשי חטיבת הטירנים (274 - 691) לזכור את הנופלים ולחשוף את העבר הטבוע בליבם. המפגש היה מרתק והסיפורים מרגשים. להמשך ראו כאן.
לעיונכם מספר סרטונים על מלחמת שלום הגליל שליקטנו מהאינטרנט. להמשך ראו כאן.
משרד ההגנה האמריקאי פועל בקדחתנות על פיתוח מערכת ניווט שתוכל להחליף את ה-GPS. המניע: איומים הולכים וגוברים של שיבוש או הטעיית מערכת הניווט בשדה הקרב. להמשך ראו כאן.
מלחמה או קרב קשה שחייל נטל בהם חלק הם אירוע מכונן בחייו, החרוט בנפשו שנים ארוכות. לחייל בקרב אין "מלחמה קלה". גם מלחמת שלום הגליל (של"ג) הייתה כזו ולחיילים שלחמו בה הייתה לחימה קשה. הבאנו צילומים אחדים מהמלחמה. להמשך ראו כאן.
שני טנקים הגיעו לאזור בו חדרו הבוקר מחבלים ממצרים לישראל לזמן קצר. על פי הסכמי השלום, אזור זה אמור להישאר מפורז מטנקים, ארטילריה וטילי נ"ט. להמשך ראו כאן.
בבסיס שיזפון נערך החודש הניסוי החמישי והאחרון מסוגו בסדרת ניסויי אקט "מלא מחדש", במסגרתו תרגלו הכוחות תדלוק, קבלת מזון ומים והעברת תחמושת. להמשך ראו כאן.
שבועון גרמני דיווח שהסעודים רוצים לחתום על העסקה ביולי. בגרמניה הדעות חלוקות - משרד האוצר תומך, אך ביתר המשרדים מתנגדים. בעבר נמנעה ברלין מלייצא נשק למפרץ. להמשך ראו כאן.
30 שנה אחרי, גיבורי הקרב חוזרים אל אחד הלילות הקשים בתולדות צה"ל ובתולדות מלחמת לבנון ומדברים לראשונה. להמשך ראו כאן.
לא היינו דור שגדל על סלולרי או פייסבוק ומחשבים, הרבה מאוד מהחברים לא מתעסקים עם זה גם כיום, לכן יש קושי באיסוף הקצוות לכדי יריעה אחת שלמה אבל הנה זה קורם עור וגידים, למרות הקשיים האובייקטיביים. להמשך ראו כאן.
אות יקיר של"ח לשנת תשע"ב הוענק בשבוע הקודם למנכ"ל עמותת יד לשריון, תא"ל (במיל') מנשה ענבר, כהוקרה על תרומתו רבת השנים לקידום החינוך, להכרת הארץ ואהבת המולדת. להמשך ראו כאן.
בכפר סיל נפל בועז ולטר ז"ל, סמ"פ ז'. יהי זכרו ברוך. הסרטון הופק על ידי חטיבה 188. להמשך ראו כאן.
הוויכוחים והמחלוקות על מלחמת שלום הגליל, שכיום גם נקראת מלחמת לבנון הראשונה, עשויים להימשך עוד שנים רבות. לרבים מהלוחמים, המפקדים ואנשי הממשל יש האמת שלהם, שחלקה בוערת בעצמותם. לא לנו לשפוט, אך כדאי להאזין. להמשך ראו כאן.
תערוכת יורוסטורי המתקיימת אחת לשנתיים ליד פריז, היא תערוכת האמל"ח היבשתי הגדולה והחשובה בעולם, ומציגות בה חברות מכול העולם לרבות מישראל. הבאנו טעמים ראשונים מהתערוכה. להמשך ראו כאן.
חטיבת השריון יפת"ח 11 קיימה החודש אימונים במחנה שומרון (מל"י) ובתוך כך גם תרגילים גדודיים (תרג"דים). עֹפר צידון נילווה לכמה מימי האימון והביא את רשמיו בסדרת צילומים. להמשך ראו כאן.
הכניסה ללבנון, ההיתקלות הראשונה עם הקומנדו הסורי, קרבות קטלניים בין טנקים ישראלים למסוקים סוריים, פקודות שהסתבכו וההגעה ההֵרואית לכביש ביירות-דמשק. סיפורה של חטיבה 500 של השריון במלחמת לבנון הראשונה. להמשך ראו כאן.
בכנס שהתמקד בסוגיית החיילים הנעדרים מאותו הקרב, אמר הרבצ"ר פרץ כי "אין הרבה ימים שזיכרון הנעדרים נעדר ממחשבותיי". להמשך ראו כאן.
תמליל שיחה שקיימו אנשי מילואים שחזרו מהחזיתות, שנחשף כאן לראשונה, מסמן את תחילת השסע בין הממשלה וצה"ל לבין הקצינים מההתיישבות העובדת. להמשך ראו כאן.
במסגרת התרגיל, בו השתתפו כוחות מחילות שונים, הועברו טנקים דרך מעברי מים בלילה בתנאי לחימה מורכבים, לראשונה מזה 20 שנה. וואלה! חדשות מאפשר הצצה לתרגיל המיוחד. להמשך ראו כאן.
ערב מלחמת ששת הימים היה צה"ל קטן ורוחו איתנה. אמצעי הלחימה לא הכי מתקדמים אך הייתה העזה ותושייה. השריון אמנם הוכיח את עצמו במלחמת סיני 11 שנים קודם לכן, אך היה מתח מפני הבלתי ידוע ובתוך כך טנקי טי-54/55 שהיו חדשים בזירה. להמשך ראו כאן.
חצי מיליון צפיות ביממה לסרטון החדש מבית היוצר של "הרוסי המשוגע", שהפעם לוקח טנק ממלחמת העולם השנייה לסיבוב בשכונה: אחרי שהוא עוצר לקנות ג'אנק פוד, הוא יורה על אבטיחים ובסוף מרסק מכונית. קלאסיקה. להמשך ראו כאן.
טליק נגד דדו ודיין - מסמכים המתפרסמים כעת לראשונה משקפים את הסערה בפיקוד העליון בעקבות השבר באוקטובר 1973 וסירוב הפקודה של ישראל טל. להמשך ראו כאן.
אריק אכמון התגייס לצה"ל בשנת 1951 ושוחרר משירות מילואים בדרגת אל"ם בשנת 2006. במלחמת יום הכיפורים שימש סמח"ט ב' בחטיבת הצנחנים במילואים 247, במסגרת האוגדה של אריק שרון, ולאחר המלחמה ניהל תחקיר עומק על פעילות החטיבה במלחמה. להמשך ראו כאן.
מפקד זרוע היבשה אמר את הדברים בסדרת הקרב המשולב, בה תרגלו צוערי השלמות הקצונה של חיל השריון, התותחנים, ההנדסה והרגלים את שיתוף הפעולה הטקטי והאסטרטגי ביניהם. להמשך ראו כאן.
סיפורו המיוחד של אל"ם (במיל') בני (בנגה) בית-אור על לחימתו במלחמת לבנון הראשונה כמג"ד 433. להמשך ראו כאן.
לאחר התפרקות ברית המועצות יצאו טנקים רבים שלה מן השירות, ובהם גם מהדגמים המתקדמים של טי-72. כמו בני המין האנושי, הטנקים ככלל עוד רחוקים מלרדת מבמת ההיסטוריה של כדור הארץ, אך כפרטים הם מתחלפים... לעיונכם צילומי "טנקים בטונות" במגרשי גרוטאות של רוסיה, חלקם בסדר מופתי. להמשך ראו כאן.
30 שנה מלאו לפרוץ מלחמת לבנון הראשונה (שמה הרשמי בתחילתה: מבצע שלום הגליל - של"ג). המלחמה התרחשה בין ישראל לסוריה ולארגוני טרור פלסטיניים שפעלו נגד ישראל בשטח לבנון, על רקע מלחמת האזרחים בלבנון. הבאנו מקבץ כתבות. להמשך ראו כאן.
השנה מלאו 45 שנה לקרב הגבורה בעמק דותן במלחמת ששת הימים. קרב עמק דותן הוא מהחשובים ביותר שנערכו במלחמת ששת הימים. לאחר לחימה עיקשת שכללה סיפורי גבורה ומופת רבים, הוכרעה המערכה על בקעת הירדן והשומרון בשדות עמק דותן. להמשך ראו כאן.
שלוש שנים חלפו מפטירתו של אלוף (במיל') שלמה שמיר, ובכול שנה מתגלים עוד ועוד פרטים על פועלו הבלתי נדלה ועל אישיותו המרתקת של מי שהיה מדור הבראשית של הקמת מדינת ישראל, עוד מתקופת הבריגדה ובשנותיה הראשונות של המדינה. להמשך ראו כאן.
אל"ם שמוליק אולנסקי, מפקד חטיבת השריון שלחמה גם בשתי המלחמות הקודמות בלבנון, אמר ללוחמים כי אזור דרום לבנון התמלא במתחמים צבאיים של חיזבאללה "בכל מישור ובכל כפר". להמשך ראו כאן.
בשל תקלה בטנקי מרכבה 4, נאלצים בשריון לשקם את המנועים כל 250 ק"מ. כעת נבדק מדוע לא מצליחים כבר 9 שנים להתגבר על התופעה. להמשך ראו כאן.
54 לוחמים מחטיבת אלכסנדררוני נפלו ביום קרב אחד בתש"ח, במאמץ לכבוש את לטרון ולפרוץ את הדרך לירושלים. גם השנה התקיים טקס לזכרם ולמורשת הגבורה שלהם ליד האנדרטה שהוקמה סמוך לשדה הקרב.
סא"ל (מיל') דן מנור, המילואימניק הוותיק ביותר בחטיבת המילואים המשוריינת "יפתח", לא מפספס אף יום מילואים גם בגיל 70. "אמשיך לשרת כל עוד צה"ל ירצה בכך", הוא אומר
אחרי שתלה את המדים לתמיד פתח השריונר ניר כץ את פנקס המילואים הפרטי שלו, ונזכר איפה כולנו היינו ב-15 השנים האחרונות: בין הבוץ של לבנון לים של עזה. בין שיחות שלום לתופי מלחמה. בין צבא למדינה. להמשך ראו כאן.
זה כבר סוד גלוי: הצבא לא באמת בונה על מילואימניקים, הוא רק אומר שהוא עושה כן. גדודי המילואים הפכו לחברת כוח אדם שכוחה לא מנוצל. להמשך ראו כאן.
שר הביטחון אהוד ברק אישר את החלטת הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ למינויו של האלוף אייש השריונר לתפקיד. הוא יחליף בתפקידו את אלוף גדי שמני. להמשך ראו כאן.
חוק טל מצוי כיום בלב הסערה הפוליטית. נדרש למצוא לו תחליף שיתקבל בציבור הישראלי כהסדר צודק והוגן, שיבטיח נשיאה שוויונית בנטל הביטחון. להמשך ראו כאן.
השבוע לפני 64 שנים הוקמה חטיבת השריון הראשונה בצה"ל - חטיבה 8. למפקדה הראשון של החטיבה התמנה יצחק שדה, לימים אלוף בצה"ל. החטיבה השתתפה בכמה מהקרבות המכריעים במלחמת העצמאות. להמשך ראו כאן.
פליקס באטוס היה שריונר בצבא פולין ורוסיה של מלחמת העולם ה-2. במצעד הניצחון בפולין ראה נוער יהודי צועד עם דגלי כחול-לבן לצד קריאות "יהודים לפלשתינה" - אז גמלה בליבו ההחלטה לעלות לארץ ישראל. זהו סיפורו של מג"ד השריון ה-1 של צה"ל. להמשך ראו כאן.
מול הכניסה ל"עין זיוון" הוקם חניון לזכר הנופלים של גדוד הסיור 134. הנגמ"ש שבו נהרגו 8 החיילים, הושאר במקום שבו נפגע ונשרף. נפער בו חור עד הקרקע, ולאחר זמן נשתל בו עץ ארז, לזכרם של ההרוגים. להמשך ראו כאן.
כנס של כול אנשי גדוד 106 של חטיבת הראל ממלחמת יום הכיפורים יתקיים ביד לשריון בלטרון ביום 4 ביוני 2012. לפרטים והרשמה ראו כאן.
הנמ"ר (נגמ"ש מרכבה) הישראלי השתתף החודש בימים 23-17 במאי 2012 בניסוי בצבא ארצות הברית, לצדם של כלי רק"ם אחרים, לבחינת התכונות הרצויות לצבא ברק"ם העתידי שלו לצורכי לחימת חי"ר בשטח בנוי ובמדבריות. להמשך ראו כאן.
מדובר בהוראה חדשה, שכן עד כה רק הטנק הקדמי בטור היה רשאי לפתוח באש בעת היתקלות עם אויב מלפנים: "פתרון יצירתי מאפשר לטנקים לירות במקביל בשדרה, תוך העצמת יכולות האש". להמשך ראו כאן.
להלן לקט חודש אפריל 2012 של ידיעות בנושאי שריון שהתפרסמו לאחרונה בתקופונים בין-לאומיים. החומר מובא באדיבות לקט מו"פ היוצא לאור על ידי משרד הביטחון/מפא"ת, בעריכת אל"ם (במיל') יעקב צור.
ביקור מלכותי קיים בטייוואן פרופ' יוסי לשם, מהמחלקה לזואולוגיה בפקולטה למדעי החיים באוניברסיטת תל אביב, חבר עמותת יד לשריון, העומד בראש המרכז הבינלאומי לחקר נדידת הציפורים בלטרון. גם בטייוואן אוהבים ציפורים. להמשך ראו כאן.
קרבות רבים ידעה ירושלים, ממלחמת העצמאות ועד שאוחדה בששת הימים. גבעת התחמושת, לטרון, הקסטל ודרך בורמה מספרים את סיפורי הגבורה. להמשך ראו כאן.
פרס שרת התרבות והספורט ליצירה בתחום הציונות, תשע"ב, הוענק לאשר פורת, מחבר הספר "חלוק לבן כומתה שחורה".
השתלמות מיוחדת שקיימה "עוצבת הפלדה" על גדות נהר הירדן, כללה תרגול מעבר מים צר, אותו הובילה סיירת "יעל". המטרה: צליחת הנהר תוך לחימה באויב האורב בגדה השנייה. להמשך ראו כאן.
משוחררים טריים מחטיבות השריון 7 ו-188 נקראו לקורס הסבה ממרכבה לטנק המגח הוותיק. הם הגיעו מאוכזבים ויצאו עם חיוך: "בסופו של דבר, טנק זה טנק". להמשך ראו כאן.
בכול שנה מתקיים ביד לשריון טקס לציון הניצחון על גרמניה הנאצית במלחמת העולם השנייה. במלחמה זו נטלו חלק מיליון וחצי יהודים במסגרת צבאות בעלות הברית, ומהם היו שעלו לארץ וסייעו להקמת צה"ל ולחמו במלחמת העצמאות. להמשך ראו כאן.
16 יחידות מילואים יגיעו בחודש הבא לבית הנשיא ויקבלו תעודות הצטיינות. בין הזוכות: גדודי שריון וצנחנים, טייסת קרב וגדוד הובלה. להמשך ראו כאן.
מועדון בוני הדגמים בישראל קיים כבר מעל 20 שנה ומאגד בתוכו אנשים שהתחביב שלהם הינו בניית דגמי פלסטיק, נייר ועץ. הדגמים ובהם דגמי טנקים ורק"ם הינם דגמים סטטיים שלא ניתן להטיס או להסיע אותם והם משמשים לתצוגה בלבד. להמשך ראו כאן.
מיכאל וסרמן עלה לארץ בשנת 1979, ושירת כנהג מגח אם-60 בפלוגה ל' של גדוד 195 בחטיבה 500. במלחמת של"ג השתתף כנהג מילואים בטנק טי-62. השיר נכתב זמן קצר לאחר מלחמת של"ג, כהוקרה לאנשי הפלוגה שלו בשירות החובה. להמשך ראו כאן.
אחרי 45 שנים מותר כבר לספר את האמת: לא הייתה זו חטיבת הצנחנים לבדה שלחמה על עיר הבירה וסייעה בשחרורה. שתי חטיבות נוספות השתתפו במערכה – החטיבה הירושלמית וחטיבת השריון הראל. להמשך ראו כאן.
"החבר'ה האלה, המשרתים במילואים, הם באמת ה"סופרמן" שלנו. עבורם אין מקום שהוא רחוק מדי". מח"ט "הראל" במאמר מיוחד ליום ירושלים
רוסיה מקפידה לציין בכול שנה ב-8 במאי את הניצחון על גרמניה הנאצית ויש לה גם סיבה לכך. היא איבדה יותר חיילים ואזרחים מכול מדינה אחרת באותה מלחמה, ועוצמה צבאית היא מסימני ההיכר שלה כול השנים. להמשך ראו כאן.
מזכיר הממשלה עו"ד צבי האוזר זכה לביקור מעניין במיוחד ביד לשריון, בדגש על הקמת מוזאון הלוחם היהודי במלחמת העולם השנייה.
תא"ל ברוך מחליף בתפקידו את תא"ל אגאי יחזקאל, שכיהן כשנתיים. מפקד פיקוד המרכז: "האוגדה ערוכה ומוכנה למשימותיה". להמשך ראו כאן.
ישראל הציעה לקולומביה לרכוש טנקי מרכבה ונגמ"שי נמ"ר. להמשך ראו כאן.
חטיבת הראל היא שֵם עתיר היסטוריה ומורשת מאז מלחמת העצמאות בקרבות על הדרך לירושלים ובקרב לשחרור ירושלים במלחמת ששת הימים. ביום 7 במאי, סיים את תפקידו המח"ט היוצא אל"ם איציק רונן, וקיבל את הפיקוד אל"ם אמיר אבשטיין. להמשך ראו כאן.
חטיבת קרייתי, היא חטיבה 4, בעלת היסטוריה מפוארת עוד ממלחמת העצמאות, קיימה טקס התייחדות עם חללי החטיבה בהשתתפות בני המשפחות השכולות. להמשך ראו כאן.
הנגמ"ש הגרמני האופני בוקסר (Boxer) הוא אחד המתקדמים ביותר בעולם כיום. לעיונכם צילומי הנגמ"ש מתרגיל הדגמה בפני נציגי הארגון לביטחון ושיתוף פעולה אירופי, שהתקיים ב-25 באפריל 2012
ספרים לא מעטים שכתבו שריונאים או שנכתבו על נושאי שריון זכו בפרס יצחק דשה לספרות צבאית. להלן הרשימה המלאה וסקירת הספרים לצידה. הרשימה ערוכה לפי סדר כרונולוגי. להמשך ראו כאן.
רא"ל בני גנץ מינה את האלוף יאיר נווה לטפל בפערים שהועלו בדוח וכן לעדכנו על התקדמות הנושא. בדו"ח נטען כי "המפקדים הם הערוץ הטבעי, המהיר והרצוי לפתור את בעיות החייל". להמשך ראו כאן.
אחד מגדודי השריון של חטיבת "הראל" יזם אימון בן יומיים שתרגל ניווט במתחם כפרי ולוחמה בשטח בנוי, זאת בהתנדבות מלאה וביוזמת הלוחמים. להמשך ראו כאן.
ראש מטה זרוע היבשה, תא"ל אייל זמיר, התייחס לאתגרים המרכזיים העומדים בפני כוחות היבשה. להמשך ראו כאן.
סא"ל (במיל') ד"ר עמיעד ברזנר, המוכר לרבים בכינוי "חליל", הלך לעולמו בן 85, ב-ה' באייר תשע"ב, בלילה שבין 27 ו-28 באפריל 2012 ולמחרת נטמן בבית העלמין ברחובות. יותר מכול הוא היה בעיניי האיש שהעיר והאיר את ההיסטוריה של השריון בצה"ל. להמשך ראו כאן.
מלחמת לבנון ב-1982 הייתה המלחמה הראשונה שלי. ככזו היא עיצבה הרבה מאישיותי הנוכחית. המלחמה ההיא הראתה לי מה זו חברות. אנשים שמוכנים למות בשביל אחרים, חברים. להמשך ראו כאן.
הבאנו לעיונכם מקבץ כתבות שלישי ואחרון ליום הזיכרון תשע"ב. להמשך ראו כאן. הערות
טקס יום הזיכרון של עוצבת "הזקן", ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, התקיים ליד האנדרטה המרכזית של החטיבה בכניסה לנמל התעופה בן גוריון. להמשך ראו כאן.
לימודי העתודה מאטים או מזרזים את הקידום בצבא קבע? שלושה תתי אלופים מספרים מה הביא אותם ללימודי העתודה וכיצד סללו את הדרך לתפקידם. להמשך ראו כאן.
מיזם הקמת "מוזאון הלוחם היהודי במלחמת העולם השנייה" אשר במשך שנים לא מעטות התעכב והיה בגדר מוזאון החולם היהודי, כבר קורם בשטח עור וגידים, כלומר בטון וברזל. אנו מצפים לו בכיליון עיניים.
הנני לציין לשבח את מ/312093 רב"ט מזרחי אליהו על גילוי אומץ לב תחת אש אויב. ישעיהו גביש, אלוף, אלוף פיקוד הדרום. להמשך ראו כאן.
הספר (באנגלית) על מרכבה סימן 3ד הוא ספרו החמישי של מיודענו מיכאל מס, אוצר מוזאון הרק"ם ביד לשריון, המביא בתיאור ובצילומים רבים את הפרטים על טנק המרכבה סימן 3ד. להמשך ראו כאן.
שלומי כהן קרא בגיליון "שריון" מספר 40 את סיפור הפלת האנטנה במלחמת ההתשה ושלח את תגובתו המובאת כאן. להמשך ראו כאן.
הבאנו לעיונכם מקבץ כתבות ליום הזיכרון תשע"ב, ובו איגרת שר הביטחון מר אהוד ברק וכתבות שליקטנו מהעיתונים בימים האחרונים. המקבץ יעודכן בימים הקרובים. להמשך ראו כאן
מכניסים צעירים לחדר הוותיקים, חולמים על עזה, מאוכזבים שאין דמיון לאיו"ש ושומרים על מורל גבוה. רגע לפני הירידה מתעסוקה מבצעית לאימון בגולן, בילה כתב ynet יממה עם הטנקיסטים בגבול. "המתבאסים ביום, שמחים וצוחקים בלילה". להמשך ראו כאן.
הבאנו לעיונכם מקבץ כתבות ליום הזיכרון תשע"ב, ובו איגרת שר הביטחון מר אהוד ברק וכתבות שליקטנו מהעיתונים בימים האחרונים. המקבץ יעודכן בימים הקרובים. להמשך ראו כאן.
המספר הבלתי נתפס של 4968 סיפורי חיים שנגדעו, של 4968 חללי השריון ששמותיהם חקוקים על כותל השמות, היכה בתודעת כל מי שהשתתף בטקס יום הזיכרון החללי מערכות ישראל שהתקיים ביד לשריון בלטרון. להמשך ראו כאן.
בני המשפחות השכולות של עוצבת עקבות הברזל ועוצבת ישי התכנסו למפגש התייחדות עם מפקדי החטיבה וחייליה, לדו-שיח שבין הזיכרונות לבין המציאות העדכנית. להמשך ראו כאן.
חמושה בתיק איפור, במברשת שיער ובבקבוק מים, עם מורשת קרב של פקידה בקריה ואחרי שוויתרה ברגע האחרון על נעלי העקב, יצאה כתבתנו לדרום המדברי והמאובק והצטרפה לתרגיל שריון בשיזפון. להמשך ראו כאן.
בקיבוץ ניר דוד נחשף סליק, מהגדולים בהתיישבות, שבו הוסתרו כלי רכב משוריינים שהיו התשתית לטנקים הראשונים בצה"ל. הארכיאולוג דרור סגל, חבר הקיבוץ, מקווה שעבודות השיקום בנחל האסי הסמוך יחשפו את שרידי המשוריינים שהוסתרו בבוץ. להמשך ראו כאן.
חדר ייחודי להנצחת חללי השריון שאינם מונצחים על כותל השמות, ייחנך וייפתח לציבור ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ביד לשריון בלטרון. להמשך ראו כאן.
45 שנים לאחר מלחמת ההתשה לאורך תעלת סואץ נפגשו לוחמי גדוד 79 ובני המשפחות למפגש מרתק ביד לשריון, ולא נשכחו גם בני משפחות הנופלים. להמשך ראו כאן.
להלן לקט חודש אפריל 2012 של ידיעות בנושאי שריון שהתפרסמו לאחרונה בתקופונים בין-לאומיים. החומר מובא באדיבות לקט מו"פ היוצא לאור על ידי משרד הביטחון/מפא"ת, בעריכת אל"ם (במיל') יעקב צור. להמשך ראו כאן.
אנשי חטיבת "הזקן" זכו בפרס משולש ביום צעדת לטרון: צעדה במזג אוויר מעולה, זכייה בפרס מקשנ"ר ליחידות מילואים על צעידה נאה, מורל גבוה וקבוצתיות, ומפגש משפחות מסורתי כולל צהריים "על האש". להמשך ראו כאן.
מפקד חיל האוויר היוצא החליף את סרבל הטייסים בסרבל של טנקיסטים, ונפרד מזרוע היבשה. "מנסים לעשות כל מה שאפשר כדי לסייע לכם", אמר
עוד יש מדינות, ובהן מתקדמות, שצבאן מצויד בטנקים מלפני שישים שנה. אחת מהן היא טייוואן שיש לה מאות רבות של טנקי אם-41 ווקר בולדוג (M41-walker-bulldog), החמוש בתותח 76 מ"מ. להמשך ראו כאן.
צבא ארצות הברית פרוס במדינות רבות באסיה, באירופה וגם באפריקה. באופן טבעי נערכים תרגילים משותפים עם הצבאות המקומיים של המדינות הידידותיות לארצות הברית. להמשך ראו כאן.
בעקבות חשיפת מעריב הרשיע בית הדין את אחד החיילים שתקפו חיילת בעת שישנה וטענו שדמיינה הכול. השופטת: "אירועים חמורים". להמשך ראו כאן.
הלוחמים המבצעים תעסוקה מבצעית באוגדת עזה התאמנו בצאלים בלחימה בשטח בנוי – על גבי האמרים. האימון הייחודי, המועבר בדרך כלל למפקדים בלבד, תרגל את מתאר הלחימה ברצועת עזה. להמשך ראו כאן.
כוח שריון זיהה דמות חשודה זוחלת לעבר גדר המערכת באופן חשוד. טנק ביצע לעברו ירי וזיהה פגיעה. זה ניסיון הפיגוע הרביעי לאחרונה. להמשך ראו כאן.
מאז מלחמת העצמאות (1948) ועד למלחמת שת הימים (1967) התנוסס הדגל הירדני על מבצר משטרת לטרון כהתרסה לכישלונות החוזרים ונשנים של צה"ל בקרבות לטרון. במלחמת ששת הימים נפל המבצר לידינו כמעט ללא קרב, ועימו הדגל הירדני. להמשך ראו כאן.
פתאום מתגלה ששוויץ השקטה בלב הרי האלפים בכוננות ירי מידי בכול ימות השנה. הנשק לא במחסני החירום אלא בידי הלוחמים ומאוחסן בביתם. להמשך ראו כאן.
ועדת החוץ והביטחון קוראת לצה"ל לעקור מן השורש את תופעת טקסי ה"זובור" המשפילים. להמשך ראו כאן.
רס"ן עידן מורג סיפר אתמול (ראשון) בדיון בבית המשפט כי נפגע נפשית מפעיל השמאל הקיצוני עזרא נאווי לאחר שכינה אותו "פושע מלחמה"
כארבעת אלפי צועדים ובהם לוחמות ולוחמי שריון מהחטיבות הסדירות וחטיבות מילואים ואזרחים לרוב מִנַּעַר וְעַד-זָקֵן טַף וְנָשִׁים (כאמור במגילת אסתר) נהנו מצעדה נינוחה בשדות ירוקים ופורחים. להמשך ראו כאן.
בקיץ הקרוב ייכנס לשימוש בחיל השריון פגז חדש בשם "חצב", המסוגל לחדור דרך קירות ולהתפוצץ רק לאחר מכן, ונועד להתמודד עם מחבלים המסתתרים בבתים. "ימזער הפגיעה בסביבה". להמשך ראו כאן.
שדה הקרב המודרני והטמעתן של מערכות השליטה והבקרה בדרג הלוחם, הביאו למיסודו של תפקיד צבאי חדש וקבוע שיגדיר את פעילות החיילים הנושאים את המערכות ומתפעלים אותן בשטח. להמשך ראו כאן.
במועצה האזורית באר טוביה חנכו בתחילת אפריל שתי דרכים חקלאיות - על שם האלוף במילואים ישראל טל (טליק) זכרו לברכה, ועל שם ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון, ייבדל לחיים ארוכים. להמשך ראו כאן.
בהודו מציידים את הטנקים מדגם ארג'ון בפגז-טיל ישראלי "להט" מתוצרת התעשייה האווירית. להמשך ראו כאן.
פרקליטות מחוז דרום הגישה היום כתב אישום נגד תושב רהט בן 41 שניסה לגנוב שילדת טנק משטח אש של בסיס צה"ל בדרום הארץ. הנאשם נתפס על ידי קצין צה"ל כשניסה להימלט עם השִלדה. "עבירות מסוג זה הן נגע ארצי ובאזור הדרום בפרט". להמשך ראו כאן.
לפני חודש פרסמנו את סיפורם של שישה לוחמי שריון במלחמת יום הכיפורים שזכו בתעודת הערכה. הייתה זו תעודת הערכה קבוצתית שהוחלפה לאחר זמן קצר בתעודה אישית לכול אחד מהם. להמשך ראו כאן.
הפסל של רגימנט הטנקים המלכותי הבריטי (Royal Tank Regiment) מתאר צוות של טנק בריטי מסוג קומט במלחמת העולם השנייה, מהסוג שסופק לרגימנט המלכותי הבריטי בשנת 1945. להמשך ראו כאן.
להקת גייסות השריון היא להקה צבאית שהייתה בצה"ל. הלהקה נוסדה על ידי קצין החינוך של חיל השריון שאול ביבר, והפכה עם הזמן לאבן יסוד במוזיקה הישראלית. להמשך ראו כאן.
לפני שנים, כשגייסות השריון היו בעיקר חטיבה 7 ועוד חטיבות מילואים, היו מציינים את יום גייסות השריון במועד ההיסטורי של 29 באוקטובר (יום פתיחת מלחמת סיני) בכינוס ביום של כל הקצינים בהיכל התרבות בתל אביב ובאירוע חגיגי בערב. להמשך ראו כאן.
בימים 17 ו-22 אפריל השנה עומד להתקיים, זו השנה השמינית, המיזם השנתי "פרח לניצוֹל" של קצין חינוך ראשי בצה"ל. מטרת המיזם השנה לבקר כ-18,000 ניצולי שואה ויותר, לעומת כ-13,000 ביקורים שנערכו בשנה שעברה. להמשך ראו כאן.
טנק בצורת כדור, משאית מפלצתית בעלת 16 גלגלים, רכב בלתי מאויש שרומס הכול בדרך למטרה ואופנוע צבאי מזוחלם - ברזומה של צבאות העולם קיימים לא מעט כלי רכב שונים, משונים וקטלניים. להמשך ראו כאן.
שתים עשרה שנים חלפו מפטירתו של אלוף (במיל') מוסה פלד, שהיה יו"ר עמותת יד לשריון, ממובילי התקפת הנגד ברמת הגולן במלחמת יום הכיפורים ומפקד גייסות השריון לאחר אותה מלחמה. להמשך ראו כאן.
חיילי חיל הרפואה והחימוש השתתפו השבוע בהשתלמות "פלדה רכה" העוסקת בחילוץ לכודים מכלי רכב משוריינים שנפגעו ממטען או מטיל נ"ט. להמשך ראו כאן.
בתום תרגיל אש שביצעו לוחמי החטיבה, איחל להם נשיא המדינה פסח שמח והדגיש כי "אזרחי ישראל יוכלו לחגוג את החג בזכותכם". להמשך ראו כאן.
החברה פיברוטקס (FIBROTEX) פיתחה מערכת הסוואה ניידת שאפשר להרכיבה בנקל על כלי רק"ם שונים, הנותנת מסתור בתחום הנראה, בתחום תת-אדום קרוב, בתחום התרמי והמכ"מי. להמשך ראו כאן.
מפקד הפלוגה שפגעה במחבל במרכז רצועת עזה במוצאי השבת האחרונה, שבע רצון מפעילות הכוח: "שיתוף הפעולה הבין-זרועי הביאו לסיכול המדויק". להמשך ראו כאן.
האלוף (במיל') יצחק בריק, הוא שומר הסף של צה"ל. מי שנחשב לאחד מהנציבים האקטיביסטים שידענו, אומר כי הוא "פועל מתוך שליחות לאומית" ומבטיח: אינני סלחן, אני יודע לעבוד. ראיון מיוחד. להמשך ראו כאן.
זהו סיפורה של פלס"ר 5436, פלוגת הסיור של חטיבה 217-277, שלחמה במלחמת יום הכיפורים בשלוש פלוגות נפרדות. אחרי המלחמה, קיבלו הסיירים ג'יפים, וכול פלוגה הסתדרה במתחם שלה.
באירוע ט"ו בשבט של יחידת פלס"ר 7, נערך טקס נטיעות באנדרטת הפלס"ר שליד אלרום בשיתוף עם הקק"ל ויערן הגולן, ובו השתתפו כשלושים נערות ונערים ממכינת מיצר, אותה אימצה היחידה. פעילויות משותפות מתוכננות גם לאימונים הבאים של היחידה בגולן. להמשך ראו כאן.
לפניכם מקבץ צילומים ש טנקי מרכבה 3 של חטיבה 188
אחרי הרגיעה בדרום, השלב הבא עלול להיות מבצע נרחב בעזה והתמודדות עם טילי נ"ט ארוכי טווח. מה יהיה מקומו של טנק מרכבה 4? קצין איסוף מסכם את השבוע הצבאי. להמשך ראו כאן.
האישה הראשונה, שמונתה לתפקיד כה בכיר במערך הקרבי האמריקני, גנרל לורה ריצ'רדסון, פיקדה על גדוד בדיוויזיה המוטסת 101, והתמחתה במבצעי סיוע ובלוגיסטיקה. להמשך ראו כאן.
בתחילת תרגיל חטיבתי גילו השריונרים שהטנקים מנוטרלים - מנועים בחוץ, דלק נשאב, זחלים נפרסו. מי אחראי? העוצבה עצמה? מסתבר שכן... להמשך ראו כאן.
ערב זיכרון מרגש של חללי החטיבות 401 ויש"י (יחידת שומרי ירושלים) התקיים ביד לשריון בהשתתפות בני המשפחות השכולות, מפקד פיקוד המרכז אלוף ניצן אלן, חיילים ומפקדים בסדיר ובמילואים ואורחים. להמשך ראו כאן.
צעדת השריון ה-22 בסיסמת "השריון בעקבות לוחמים" ומרוץ הניווט החֵילי השני של חיל השריון, יתקיימו סמוך לאתר יד לשריון בלטרון, ביום ד', י"ט בניסן תשע"ב, 11 באפריל 2012. ההתכנסות החל משעה 08:00, ההזנקה בשעה 09:00. מסלול למשפחות - 7 קילומטרים, מסלול למטיבי לכת - 13 קילומטרים. לפרטים והרשמה ראו כאן.
כל חמשת תקני הפרמדיקים בחטיבת השריון מאוישים על ידי חיילות, שנמצאות כל הזמן עם הלוחמים, נכנסות לפעילויות, מצילות חיים - ובהחלט לא מפחדות מקצת בוץ. לרגל יום האישה, הן מספרות: "אני נכנסת למקומות שחיילת אף פעם לא הייתה בהם. זאת המשפחה שלך: את פרמדיקית, אחד מהחבר'ה". להמשך ראו כאן.
היהודייה הדתייה הראשונה שהשתתפה בריאליטי "טופ מודל הבאה" וצעדה על המסלול ברחבי העולם - החליטה לעזוב הכול ולהתגייס לצה"ל כמדריכת שריון. טוראית אסתר פטרק תיכנס בקרוב לטנק ותהיה מדריכת שריון: "הציפורניים כבר לא מה שהיו, הבנות בקורס יותר נחמדות מאלה בתכנית". להמשך ראו כאן.
ראש פרויקט טנק המרכבה תא"ל ירון ליבנת אמר היום בדיון בועדת העבודה והרווחה של הכנסת: "מערכת הביטחון לא הוציאה הזמנות חדשות לתעשיות המרכבה מנובמבר 2011, בעקבות המצוקה התקציבית הקשה שעמה מתמודדת מערכת הביטחון, ובהעדר מקורות מימון להזמנות חדשות. להמשך ראו כאן.
אחרי שנה של הכשרה, שבוע מסכם אחד ומסע של 40 קילומטרים אל עבר הר בנטל, קיבלו לוחמי צוות "רום" את סיכת הלוחם המיוחלת - והצטרפו למשפחת פלס"ר 7. להמשך ראו כאן.
לעיונכם גלריה מרהיבה של צילומי מרכבה. להמשך ראו כאן.
להלן לקט חודש מארס 2012 של ידיעות בנושאי שריון שהתפרסמו לאחרונה בתקופונים בין-לאומיים. החומר מובא באדיבות לקט מו"פ היוצא לאור על ידי משרד הביטחון/מפא"ת, בעריכת אל"ם (במיל') יעקב צור. להמשך ראו כאן.
גשם וקור עז, בלילה שאחרי הפיגוע הנורא במלון פארק. מבצע "חומת מגן" מתחיל. חזרנו למפקדים שחיכו בחדר הצמוד ללשכת היו"ר והפכו אותו לבסיס. הפקודה: רק לא להרוג את הראיס. להמשך ראו כאן.
"לאורך כל האימון, ליוו אותנו בשטחי האימונים קבוצת בדואים, רכובים על טרקטורונים כשהם 'מיישרים קו' עם הטנקים, ו'מנקים' כל פריט שנשאר בשטח". מג"ד מילואים מספר על ההפקרות בבסיס צאלים בדרום. להמשך ראו כאן.
מהם האתגרים בבניית הכוח בחיל השריון הציג קצין השריון הראשי תא"ל יגאל סלוביק. אחריו הרצה אלוף (במיל') יעקב (ג'קי) אבן על הספר החדש "בנקודת הכובד" שכתבו הוא ואל"ם (במיל') שמחה מעוז על המצביאות בחזית התעלה במלחמת יום הכיפורים. להמשך ראו כאן.
ספר זה מתמקד במצביאות בהתגלותה בדרג השדה הבכיר, בדרג מפקד האוגדה וצוותו. זהו סיפור על מצביאות באופן בו התגלתה בשדה הקרב, בקרבות מלחמת יום הכיפורים, של אוגדה 143, אוגדת אריאל שרון. להמשך ראו כאן.
נציב קבילות החיילים שיגר אגרת לכלל מפקדי צה"ל, בה הוא קורא להם לגלות קשב וערנות על מנת לסכל מעשי אלימות או התעללות בקרב פקודיהם. "עשו כל שביכולתכם כדי למגר את התופעה", כתב. להמשך ראו כאן.
הקור של רמת הגולן בחורף נחשב לחמסין בנורווגיה. החורף בצפון נורווגיה קר וקשה הרבה יותר, אך השריונאים והרגלים שם לא מוותרים על אימונים, מי יודע, אולי תפרוץ שם מלחמה... להמשך ראו כאן.
ישראל אינה מתכוונת כלל לתקוף מהאוויר כמאמץ ראשי. כול המהומה סביב האופציה האווירית הינה פעולת הסחה והטעיה. ישראל עמֵלָה מזה מספר שנים על פעולת הסחה והטעיה אדירת ממדים להביא את העולם ובפרט את איראן, להאמין כי עבור ישראל האופציה האווירית היא היחידה שיש להביאה בחשבון. להמשך ראו כאן.
עָמָר אורן, רס"ן בחיל החימוש וסטודנט לתואר שני בעיצוב תעשייתי בבצלאל, הכין מצגת על מוזאוני שריון ידועים בעולם. להמשך ראו כאן.
החטיבה השלימה תרגיל נרחב שדימה תרחיש לחימה במתאר צפוני וכלל אש חיה ופעילות משותפת עם כוחות רגלים ואוויר. צפו בתמונות. להמשך ראו כאן.
מערכות כלי נשק מודרניות כוללות שימוש בקרני רדיו, רדאר, אינפרא-אדום, אולטרא-סגול, לייזר ואמצעים אלקטרו-אופטיים נוספים ישמשו בקרוב את הצבא האמריקאי. להמשך ראו כאן.
הגשם והבוץ אינם מרתיעים את לוחמי גדוד 71 של חטיבת ברק והם ממשיכים להתאמן בכל התנאים לקראת כול משימה. הצילומים שלהם יוכיחו זאת. להמשך ראו כאן.
יאיר סרוסי יו"ר דירקטוריון הבנק, אפרת יעבץ הממונה על חטיבת משאבי אנוש, לוגיסטיקה ורכש, ושרלי אמזלג יו"ר ארגון העובדים, השתתפו באירוע הענקת מלגות לימודים לסטודנטים המשרתים בחטיבת המילואים 10 "הראל", המאומצת על-ידי חטיבת המנכ"ל בבנק. להמשך ראו כאן.
נשיא "אלביט מערכות" טען כי "ההגנה על החייל, הטנק והמטוס - עלתה. אנחנו מפתחים כיום מערכות הגנה שיבטיחו רמת ביטחון גבוהה יותר ללוחמים". להמשך ראו כאן.
המערכות "מעגל איתן ו"שרביט זוהר", המיועדות להתרעה על ירי טילים נגד-טנקים, שולבו באחרונה באזור גדר המערכת ברצועת עזה - כמענה לעלייה ברמת איום הנ"ט בגזרה. להמשך ראו כאן.
קרב עין-זחלתא היה אחד הקרבות המרכזיים שהתחוללו במלחמת של"ג. סיפורה של עוצבת השריון כפיר במלחמת שלום הגליל בקרב על עין זחלתא ראוי להילמד. מומלץ לקרוא. להמשך ראו כאן.
שני ציורים מרהיבים של טנקים נוספו לאתר. לצפייה ראו כאן.
גם אנחנו היינו בבקו"ם יחד עם השריונרים החדשים הבוקר, רגע לפני שעלו על האוטובוסים ונפרדו. כל התמונות. להמשך ראו כאן.
הטנקים טי-64 וטי-72 הם טנקים רוסיים מתקדמים ולכול אחד מהם מספר גרסות. בסרטון שמובא כאן מנסים להציג כיצד על טנקים במערב להילחם בטנקים רוסים אלה
החייל, מגדוד 74, נשכח ליד הכפר הפלסטיני אלובן. באותו גדוד, לפני כחודש, נשכח חייל אחר בכפר בודרוס שבאזור מודיעין. בעקבות האירוע הקודם הודח מפקד הגדוד. להמשך ראו כאן.
ראש מדור מכ"מֵי הגנה בזרוע היבשה דיבר על מערכת ההגנה האקטיבית שעומדת בפני פיתוח. ואילו מנכ"ל תעש אומר בראיון מיוחד: "לא נהיה קבלני משנה של רפאל". להמשך ראו כאן.
עוצבת "סער מגולן" קיימה השבוע תרגיל חטיבתי כהכנה ללחימה במתאר צפוני. במסגרת התרגיל חיבלה "יד נעלמה" בטנקים, שהושבתו במפתיע והוחזרו על ידי הלוחמים לתקינות ולפעילות בזמן אמת. להמשך ראו כאן.
60 טונות של טנק אימתני מסתערים קדימה - איך זה נראה מבפנים? הצטרפנו לצוות של מרכבה סימן 4 ולמדנו על אחד מכלי המלחמה הכי משוכללים בצה"ל, על התפקידים הלא פשוטים של החיילים שמאיישים את הטנק, על השגרה המתוחה על גבול רצועת עזה ועל התפעול של הכלי שנחשב לאחד הטנקים הטובים בעולם. להמשך ראו כאן.
הרקטה אר-פי-ג'י-30 מסוגלת להתגבר על אמצעי המיגון הנמצאים בטנק המרכבה סימן 4, על ידי שיגור טיל דמה. בתעשיות הישראליות כבר מתכוננים. להמשך ראו כאן.
כמעט ארבעה עשורים לאחר הקרב בחווה הסינית במלחמת יום הכיפורים הוענקו אתמול, 14 במארס, תעודות הערכה ל-6 לוחמים אנשי חטיבת השריון 217, שסיכנו את חייהם ונכנסו לשטח אש לחלץ את פצועי הצנחנים. השישה נכנסו לשדה הקרב שלוש פעמים אף שנאמר להם כי אין שום סיכוי שיצאו משם בחיים. להמשך ראו כאן.
אורית (מרלין) מרוקין, בתו של גנרל בצבא גואטמלה, אינה מנפנפת בייחוס המשפחתי בעת שירותה הקרבי בצה"ל. היא מעדיפה לספר על הציונות והאמונה שהביאו אותה, במסגרת גרעין "צבר", לישראל ולקיבוץ בארות יצחק
בשטח שבין ציר הנפט וכביש מסעדה-ווסט, נמצאים בצפון הגולן, שרידי מתחם סורי גדול שנכבש בקרב עז במלחמת ששת-הימים. כיום נראים בשטח שרידי הכפרים הנטושים (בתי בזלת ובתי בטון), בונקרים ומוצבים עזובים, ורק האנדרטאות מעידות על הלוחמים שנפלו ועל הלחימה העקובה מדם.
ישראל מנהלת מגעים ראשוניים למכירת טנקי מרכבה סימן 4 למספר צבאות זרים, לאור התעניינות מחודשת שלהם בטנק זה. להמשך ראו כאן.
לראשונה, החל השנה צה"ל להכשיר חיילים בתוך אגף התקשוב לתפקיד של "מגיני סייבר". תא"ל איילה חכים, מפקדת לוט"ם, מסבירה על החזית החדשה. להמשך ראו כאן.
אלוף אלון החליף בתפקידו את אלוף אבי מזרחי, שכיהן בתפקיד בשלוש השנים האחרונות. הרמטכ"ל לאלוף אלון: ניסיונך המבצעי יסייע לך בביצוע המשימה המורכבת. להמשך ראו כאן.
מדריכות שריון ליד הטנק במהלך תרגיל בקורס מדריכות בשיזפון. להמשך ראו כאן.
ד"ר פליקס זנדמן, מייסד ויו"ר חברת הרכיבים האלקטרוניים וישיי, נפטר ביום 5 ביוני 2011 והוא בן 83. הבאנו באתר זה שתי כתבות עליו, ועתה סרט על פעילותו ואישיותו.
לפניכם סקירת הספר "דב הבלונדיני" של אורי מילשטיין, על דמותו המרתקת ורבת העלילה של יעקב גרנק, ועוד דברים על יעקב גרנק, וסרטון שערכו חבריו ובני משפחתו כעבור שנים.
האלוף ברק מחליף בתפקידו את האלוף דן ביטון, אשר פורש מצה"ל לאחר 33 שנות שירות. האלוף ברק: השינויים במזרח התיכון מרחיבים את מערכת האיומים כנגדנו. להמשך ראו כאן.
גיליון שריון 39 מחודש אוקטובר 2011 הועלה לאתר. הגיליון מתמקד במלאות שנה לפטירתו של אלוף ישראל טל (טליק) ז"ל. לעיון ראו כאן.
זה סיפורו המופלא של ירוחם כפכפי ז"ל, איש רב פעלים לאורך כול שנותיו, המגולל את סיפורו מאז עלייתו ארצה כילד בשנת 1925, ובתוך כך היותו קצין בחטיבת השריון 8 בראשית ימיה. להמשך ראו כאן.
פרויקט ה"מרכבה" היה מפעל חייו, שרק עבורו ראוי שייזכר לעולם כאחת הלבנים המשמעותיות בחומת הביטחון הישראלית. במלאות שנה למותו של אלוף במילואים ישראל טל. להמשך ראו כאן.
גדוד העבודה, ההגנה, הפלמ"ח, השריון - תורות הלחימה החדשניות של יצחק שדה הכריעו יותר ממערכה אחת. להמשך ראו כאן.
דרום קוריאה פיתחה מערכת הגנה אקטיבית 'קשה' לטנק שלה מסוג K-2. המערכת מיועדת גם נגד טילי נ"ט וגם נגד קלעים קינטיים. להמשך ראו כאן.
לפרטים ראו כאן.
לפרטים מלאים ראו כאן.
קיבוץ רביבים, עלה לאדמת הנגב בקיץ שנת 1943, בפעולה נחשונית שהכפילה בקפיצה אחת את מרחקו של היישוב הדרומי ביותר מתל-אביב. להיסטוריה של הקיבוץ לחצו כאן.
בשבועיים האחרונים אירעו ביהודה ושומרון לפחות 13 מקרי שוד, בעיקר של נשים, שבהם הוצאו נהגות ממכוניתן על-ידי פלסטינים באיומי סכין והושארו לבדן בצד הדרך. כעת הן ייסעו כשלצדן "מאבטח": בובת חייל במדי צה"ל עם תג של חטיבת שריון. להמשך ראו כאן.
מפקד היחידה לשיתוף פעולה של חיל האוויר, אל"ם ירון, ציין כי שתי הזרועות מתאמנות בהיקפים חסרי תקדים, תוך שמירה על שפה משותפת ושיח הדוק בין המפקדים הבכירים. להמשך ראו כאן.
הלוחמים סיכנו את חייהם ונכנסו לשטח אש לחלץ את פצועי הצנחנים. להמשך ראו כאן.
רא"ל בני גנץ התייחס לסוגיית גיוס חרדים לצה"ל וקבע כי "נמצא את הדרך לשלב את כולם בצבא, השירות הצבאי הוא הכרחי לישראל ולא אלטרנטיבה אפשרית". להמשך ראו כאן.
סעודיה עומדת לקנות מצרפת בין 100 ל-200 כלי רכב משוריינים ומוגני מיקוש מסוג Nexter Aravis MRAP. להמשך ראו כאן.
צבא ארצות הברית אינו זקוק לטנקים מייצור חדש עד אחרי שנת 2017, ומקווה שהיקף המכירות לחו"ל של טנקי אברמס יספיק לקיום מפעלי הייצור עד שנת 2017, שאז הוא עצמו יצטרך שוב טנקים. להמשך ראו כאן.
120 עובדים פוטרו מאז הקפאת פרויקט המרכבה. בהתאחדות התעשיינים מזהירים שאם משרד הביטחון ימשיך להקפיא את התקציב - ייסגרו מפעלים וכ-2,000 איש יאבדו את פרנסתם. להמשך ראו כאן.
זאת בעקבות מספר ניסיונות חטיפה אשר סוכלו בעת האחרונה בפיקוד הצפון. השיעורים מתמקדים בהתמודדות עם שיטות אפשריות לחטיפת חיילים. להמשך ראו כאן.
לפרטים והרשמה ראו כאן.
פעילויות חדשות בנושאי ערכים לבני נוער - אתר יד לשריון, לטרון
טנקים הם אמצעי חיוני כמעט בכול לחימה, אך יש גם פעילות רגלית ללא טנקים. במקרים כאלה דרוש לפעמים לפרוץ מכשולי מיקוש ואחרים. בדומה למטען שרשרת לפריצת מכשול נ"ט קיים גם מטען דומה לפריצת מכשול חי"ר. להמשך ראו כאן.
סיפורי הגבורה של מפקדיה ולוחמיה של סיירת השריון של חטיבה 7 במלחמת ששת הימים בסיני, על כל שעברו במשך אותם ארבעה ימים קשים בחודש יוני 1967, מנקודת מבטם 42 שנים שנה אחרי, מסופרים בסרט שהכינו.
עוצבת הגליל זכתה בשבוע שעבר לביקור מרגש, כשאהרון ביילסקי, מגיבורי הפרטיזנים וההתנגדות לצורר הנאצי, ביקר את חיילי העוצבה במהלך תרגיל שהתנהל בגבול הצפון. להמשך ראו כאן.
להלן לקט חודש פברואר 2012 של ידיעות בנושאי שריון שהתפרסמו לאחרונה בתקופונים בין-לאומיים. החומר מובא באדיבות לקט מו"פ היוצא לאור על ידי משרד הביטחון/מפא"ת, בעריכת אל"ם (במיל') יעקב צור. להמשך ראו כאן.
מפקד פלס"ר 7 של השריון דוחה את הטענות על חוסר מיומנות של הכוחות שפעלו בלבנון ומדגיש כי לוחמיו מילאו אחר ייעודם המבצעי והפגינו בגרות וחוסן מנטלי. להמשך ראו כאן.
שדה מוקשים הוא הרבה יותר מקוץ בישבן, וכשהוא מפתיע הוא יכול לשבש קשות את תכנית התנועה וההתקפה. צבא ארצות הברית ואחרים משתמשים במטעני שרשרת מועפים לפריצת שדות מוקשים, כפי שנקרא פעם בצה"ל "צפע שריון". להמשך ראו כאן.
לאחר שנורו שתי רקטות אל עבר אשקלון והנגב המערבי, טיל אר-פי-ג'י נורה על הכוחות על הגדר. לאחר הגעת כוחות נוספים הופעל גם מטען. להמשך ראו כאן.
אלוף גולן: יכולנו, אבל הפיקוד העליון בלם אותנו. אלוף רוטברג: החמצנו חיסול האחראים למלון פרק. אלוף מוסקוביץ': לפני ג'נין באתי למופז הביתה. אלוף תיבון: שרון אמר והוכחנו - ניתן להכניע טרור. אז מח"טים, היום במטכ"ל. הפגשנו 4 ממובילי 'חומת מגן' ושמענו על התסכול שנשאר, על ההצלחות והלקח. וגם על כיבוש טבריה
המלחמה שפרצה בחודש ספטמבר 1939, עם כניסת הצבא הגרמני לפולין, הפכה ב-7 בדצמבר 1941 למלחמה כלל-עולמית לאחר שספינות אמריקניות הופצצו בנמל פרל הארבור באוקיינוס השקט על ידי טייסי יפן, בת בריתה של גרמניה. להמשך ראו כאן.
הרב אליעזר שנוולד, ראש ישיבת "מאיר הראל" במודיעין, סיפר בטקס סיום מסע כומתה של תלמידיו על מסורת ה"הסדר" המפוארת. להמשך ראו כאן.
תא"ל (בדימוס) גבי עמיר, שריונר, ניצב במשטרה, נציב שב"ס, 1934 - 2005. להמשך ראו כאן. הערות:
התעשייה האווירית חושפת את הראם-נ"ט, רכב משוריין וממוגן המיועד לגילוי והשמדת טנקים באמצעות ארבעה טילים מונחי לייזר. "השילוב הקטלני של עוצמה, כוח אש ועבירות גבוהה מאפשר לכוח לוחם נייד לנצל תנאי שטח קיצוניים להשגת יתרון טקטי". להמשך ראו כאן.
בזמן שבדרום התקיים סבב לחימה, מטוסי קרב, מוהנדסים וחי"רניקים עלו צפונה לתרגיל של חטיבה 7. למרות שהגזרה שקטה, הם הסבירו: "יש הכנות מנטאליות מובנות למצב של סוויץ' מאימון למלחמה"
אריאל טרבס ז"ל נמנה על צוות הטנק של המ"פ יוסי רגב, שצלח ראשון את התעלה במלחמת יום הכיפורים. הסיפור על טנק זה וצוותו מופיע בין סיפורי המופת של המלחמה בתצוגה של מלחמת יום הכיפורים באתר יד לשריון בלטרון. להמשך ראו כאן.
תקציב הביטחון הפך למקור לפתרון כל המצוקות התקציביות של הממשלה, וקיימת סכנה מוחשית להתעצמות, להצטיידות ולאימונים של צה"ל, הדרושים כדי לתת מענה לאתגרים הצפויים. להמשך ראו כאן.
כלי טיס של חיל-האוויר בשיתוף כוחות שריון ירו לפני זמן קצר בחוליית מחבלים אשר עסקה בהנחת מטען בצפון רצועת עזה. שני פלסטינים נהרגו ואין נפגעים בקרב החיילים. במהלך התקיפה זוהה פיצוץ מטען שהיה ברשות המחבלים, אותו נערכו להניח בסמוך לגדר המערכת. להמשך ראו כאן.
זוג האחים רונן ותמיר חלבני שירתו בסדיר באותה פלוגה בשריון, אך לפני מספר חודשים נודע לשניהם במפתיע כי גם את קורס מפקדי פלוגות המילואים - יעברו יחד. מחר הם יסיימו אותו לאחר שבועות רבים. להמשך ראו כאן.
אל"ם עינב שליו חילק להורי מאות הלוחמים בגדודי השריון מגנט עם כתובת המייל האישית שלו. הם פונים והוא עונה בהקדם. להמשך ראו כאן.
פרויקט המרכבה הוא פרויקט לאומי שהניב וממשיך להניב תשואה ענקית לביטחון ישראל זה עשרות בשנים. בפתח שנת 2012 אורבות לו סכנות הנובעות מקשיי תקציב הביטחון ועדיין אין יודע מה ילד יום. לעיונכם מקבת כתבות בנושא. להמשך ראו כאן.
כשטנק אחד מסתער קדימה הוא יכול לגרום לנזק אדיר ממדים. ומה קורה כש-3,000 טנקים נמצאים במערכה? אלה הם קרבות השריון האדירים והסוערים ביותר בהיסטוריה רווית המלחמות של העולם. להמשך ראו כאן.
אחרי מותו של אבי טנק המרכבה ישראל טל, מצא בנו כתב עת אמריקאי ישן המגולל את הסיפור המרגש של תחילת דרכו הצבאית. להמשך ראו כאן.
אלפי בנות דתיות ויתרו על שירות לאומי ובחרו דווקא בגיוס מלא לצה"ל.צה"ל פותח בפניהן יותר תפקידים ונותן מענה לצרכים ההלכתיים. אבל מערכת החינוך ורוב הרבנים מתנגדים. להמשך ראו כאן.
על ספרו של יאיר ליטביץ, צ-817831 בחזית הדרום במלחמת יום הכיפורים, אפי מלצר (2011). להמשך ראו כאן.
סיפורה של חטיבה 421 באוגדת אריק שרון במלחמת יום הכיפורים כפי שסיפר רס"ן (במיל') רזי רום
באווירה חגיגית ובמזג אוויר מצוין התקבצו לוחמי שריון בהווה ובעבר, בני משפחות מטף ועד זקן, אנשי מיזם (פרויקט) המרכבה, חברי עמותת יש לשריון ולוחמים יהודים ממלחמת העולם השנייה לטעת עצים בפארק העוצבות ביד לשריון. להמשך ראו כאן.
בתום תחקיר שערך בנושא החליט האלוף יאיר גולן על הדחתו של מפקד גדוד "סער", זאת בעקבות האירוע החמור בו במהלך פעילות מבצעית נוצר נתק לדקות ספורות בין כוח צה"ל לבין אחד החיילים. להמשך ראו כאן.
מאות חיילי מילואים ובהם כוחות חי"ר, שריון וארטילריה, תרגלו גיוס מילואים מלא תוך כדי תרחיש המדמה נפילות טילים, פצועים והרוגים
מערך הלחימה העיקרי בצה"ל נמצא במצב מדאיג: המפקדים לא עומדים בנטל הכלכלי, חוק המילואים מתמסמס ואנשי מילואים מפוטרים מעבודתם
אימוני הצבאות מתקיימים בכל ימות השנה ביבשה, באוויר ובים, בכל עונות השנה ובכל האזורים בעולם. מן הסתם גם אויבינו כך. חומר למחשבה. להמשך ראו כאן.
בתצוגות היכולות של מז"י ביצעו צוערי הזרוע תרגילים המשלבים טכניקות קרב שונות ומגוונות, תוך שיתוף פעולה בין-זרועי
החנות שבכניסה לאתר יד לשריון חידשה את פניה. יותר אור, יותר פריטים, יתר נוחות לקהל הקונים
שבעה ניסיונות לכיבוש מבצר משטרת עיראק-סואידן במלחמת העצמאות נכשלו (אחת מהן לא יצאה אל הפועל) ובשמינית כבשה אותה חטיבה 8 המשוריינת בפיקוד אלוף יצחק שדה. יצחק שדה מספר על כך וחושף את מחשבותיו ולבטיו כמפקד. פרק בהיסטוריה שרצוי לדעת.
דומה שמספר הצילומים שנעשו במהלך מלחמת העולם השנייה ועליה רב כמספר הכדורים שנורו בה. לפניכם מקבץ צילומים שנעשו זמן קצר לאחר המלחמה הנוראה במלחמות תבל. להמשך ראו כאן.
בעוצבה סיכמו השבוע את השלמתם של מספר תהליכים שהוכתרו בהצלחה, תוך שימת דגש על כשירות הכוחות ומוכנותם למלחמה. תא"ל יחזקאל: האתגר הגדול הוא גיוס המילואים תוך זמן קצר בעת חירום. להמשך ראו כאן.
הנגמ"ש הגרמני החדיש בוקסר (Boxer) פותח, מותאם ומיוצר למלא מגוון משימות באמצעות מערכות מתחלפות
בכניסה המזרחית לנחל פארן, סמוך לכביש 40, נחנך בנובמבר 2011 "חניון לילה באר אשלים" שהוקם על ידי רשות הטבע והגנים בהשתתפות משפחתו של שי גרין ז"ל, לוחם שריון במילואים מחטיבה 401, שנהרג בתאונת אימונים בבסיס צאלים באוגוסט 2000. להמשך ראו כאן.
טנקים לא עומדים להיעלם מן העולם, הם ישתנו ויוסיפו להוות גרעין בסיסי של הלוחמה ביבשה. מספר סרטונים מביעים רעיונות חדשים בנושא. להמשך ראו כאן.
צבא ארצות הברית עומד לשדרג את טנקי האברמס שברשותו, מתוך כוונה שימשיכו להוות כוח מכריע ביבשה לפחות עד שנת 2050. בשדרוג נכללות מערכות רבות עם דגש על הישרדות, ואף נשקלת החלפת מנוע הטורבינה למנוע דיזל. להמשך ראו כאן.
מיגון מסתגל איננו מיגון של ממש אלא סוג של כיסוי לרק"ם המתאים את עצמו לרקע ויוצר מעין היעלמות של הרק"ם על ידי התמזגות צלליתו עם הרקע שמאחוריו. דגם מתקדם כזה פותח ויושם כמדגים ברק"ם השוודי הידוע CVB90
להלן לקט חודש ינואר 2012 של ידיעות בנושאי שריון שהתפרסמו לאחרונה בתקופונים בינלאומיים. החומר מובא באדיבות לקט מו"פ היוצא לאור על ידי משרד הביטחון/מפא"ת, בעריכת אל"ם (במיל') יעקב צור. להמשך ראו כאן
צבא איראן חשף לאחרונה שני כלי רק"ם חדשים בתרגיל האחרון במזרח המדינה. כלי זחלי בשם "Sheni-dar" וכלי אופני בשם "Sarir". הזחלי דומה לרק"ם Wiesel הגרמני והאופני דומה לשריונית BTR 4x4 עם פנים מרובעות
שחרור לכבוד יום ההולדת, יציאה לקורס מ"כים או סתם ד"ש מהבית - נדמה שבימינו אין גבול לדרישות שמפנים הורים למפקדים של בניהם ובנותיהם. האם מדובר בפינוק מיותר או בצורה בריאה של פיקוח על צה"ל? מפקדים, הורים וחיילים מנסים למצוא את התשובה
דמותו ועשייתו הרבה של אורי בן ארי כבר הפכו למורשת אצל אנשי חטיבת פלמ"ח הראל ואצל לוחמי השריון כיום ובעבר. הנער שעלה חודשים ספורים לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה באירופה הפך למפקד נערץ כבר במלחמת העצמאות והטביע את חותמו על מהות השריון ועוצמתו בצה"ל. להמשך ראו כאן
אלזי רוט-שמין נאבקת כבר כעשור לשדרג את העיטור של אביה - סרג'נט ויליאם שמין - שלחם בגבורה בקרבות בבורגונדי שבצרפת במלחמת העולם הראשונה, וקופח לכאורה בשל יהדותו. חקיקה אמריקנית תאפשר לשדרג עיטור של גיבור יהודי ממלחמת העולם הראשונה. להמשך ראו כאן.
חשיפת הפרטים של אלפי כרטיסי אשראי, כנראה בידי האקרים מסעודיה, נתנה לנו טעימה מהמלחמה שמתנהלת מאחורי המקלדות. פיקוד הסייבר שהוקם בימים האחרונים ואגפים בשב"כ ובצה"ל - מנסים להגן על מערכות המחשבים של המדינה. להמשך ראו כאן.
מלחמת העולם השנייה פלשה ברגל גסה לשטחים בנויים בערים ובכפרים והותירה הרס עצום. התמונות של הלחימה ללא רחמים מציגות את ההרס והחורבן הנורא.
בלרוס היא רוסיה הלבנה שבירתה מינסק, הנמצאת בין רוסיה ופולין. גם שם יש טנקים וגם שם מתאמנים טירונים באימון משולב של רגלים וטנקים. להמשך ראו כאן.
המוזאון נקרא Cavalry Museum, שפירושו מוזאון חיל הפרשים, הוא מציג מגוון כלי רק"ם ופרשים ושדות קרב של פרשים. ויש גם גמל עם חייל חמוש. שווה צפייה. להמשך ראו כאן.
ועידת ואנזה היא אחת מאבני הדרך המרכזיות בשואה, אך 70 שנה לאחר קיומה היא עדיין מעוררת שאלות: מדוע כונסה? מה משמעות הפרוטוקול שנרשם בה? מי היו המשתתפים ומה היו מניעיהם? כיצד השתלבה באירועי מלחמת העולם? מה מקומם ברצח שכבר התחולל? כיצד חיו ומה ידעו באותו יום הקורבנות שגורלם נחרץ? על שאלות אלו עונה הספר "הנדון: השמדה". להמשך ראו כאן.
ועידת ואנזה הייתה התכנסות של נציגים מכל משרדי הממשל הנאצי, ב-20 בינואר 1942 ב"וילה ואנזה" בפרבר ואנזה שבברלין. בוועידת ואנזה התקבלה ההחלטה על אופן ביצוע הפיתרון הסופי - התכנית להשמדת יהודי אירופה, תוך תיאום בין כל זרועות הממשל הנאצי. להמשך ראו כאן.
האלוף גרשון הכהן מאמין בצבא חושב וחכם. כמפקד המכללות הצבאיות היוצא, הכהן נלחם כדי שלמכללה לביטחון לאומי יגיעו המצטיינים, יאתגרו את המחשבה הצבאית המסורתית ויציעו פתרונות בעלי ראייה מערכתית רחבה כוללת. כמפקד הגיס הצפוני בצה"ל, מאמין הכהן כי כשירות הצבא ומוכנותו השתפרו מאוד מאז מלחמת לבנון השנייה, אך נותן לצבא רק ציון 8 במוכנות. ראיון בלעדי
בימים אלה החלה ההקמה בפועל של מוזאון הלוחם היהודי באתר יד לשריון בלטרון. שטח הבנייה גודר והוחל בחפירת היסודות למוזאון הייחודי שיציג את עשייתם של מיליון וחצי הלוחמים היהודים במלחמת העולם השנייה וגם את תרומתם לאחר המלחמה להקמת צה"ל ולביטחונה של ישראל בשנותיה הראשונות. להמשך ראו כאן.
הם עדיין נושאים את העלבון. מבחינתם, ההאשמות על חלקו של האלוף שמואל גורודיש במחדל יום הכיפורים הן לא רק פרק בהיסטוריה אלא סיפור משפחתי. דווקא בגלל זה, חשוב היום לגורודישים שכולם יכירו את המורשת שלהם: שלושה דורות של קצינים בצה"ל. להמשך ראו כאן.
מאז שהיינו ילדים הדלקנו חנוכיות ותמיד נמשיך להדליקן בחנוכה. מאין נובעים שורשיו של המנהג הזה שהינו חלק בלתי נפרד מחג החנוכה? בסוף סיפור קצר על חנוכייה מאולתרת של חיילים במצרים לאחר מלחמת יום הכיפורים. להמשך ראו כאן.
קצין מילואים ראשי תת אלוף שוקי בן ענת מתריע מפני המצב החמור: "אם לא נטפל בזה, תוך פחות מדור לא יהיה מי שישמור על המדינה". להמשך ראו כאן.
ביד לשריון בלטרון הוצבו לאחרונה עוד ציורים של סא"ל (במיל') קובי לפיד, על רקע מלחמת יום הכיפורים שבה שירת כתותחן טנק. להמשך ראו כאן.
במהלך שירות החובה בשנת 1962 הסתכסך טוראי מקסים כהן עם מפקדו בדרגת סמ"ר, נשלח לבדיקות ושוחרר מצה"ל כעבור 7 חודשי שירות. עם פרוץ מלחמת יום הכיפורים התדפק על שערי השגרירות שלנו בפריז, הגיע ולחם כאן וזכה לעיטור העוז על לחימתו. לכתבה המלאה ראו כאן
פרס יצחק שדה לשנת תשע"א הוענק לד"ר אשר (קרלוס) פורת, אל"ם (במיל') על ספרו "חלוק לבן כומתה שחורה - סיפורו של רופא צבאי במלחמות ישראל"
אלוף קלמן מגן היה מפקד אוגדת סיני בעת שליבו נדם ב-10 במארס 1974, חודשים ספורים לאחר שקיבל את הפיקוד על האוגדה במהלך מלחמת יום הכיפורים, לאחר שמפקדה הקודם אלוף אברהם (אלברט) מנדלר נפל בקרב. לכתבה המלאה ראו כאן
שמעון לונדנר, לוחם שריון בגדוד 82 במלחמת העצמאות ובמלחמת סיני, מביא סיפורים אישיים על פעילותו וזוכר את הנופלים. גם הומור שזור בסיפורים
בעידן של קיצוץ תקציבי ומחאה חברתית הדבר שיכול לקומם עליך רבים הוא הצעה לגידול סדר הכוחות בצבא. ובכל זאת אני שם נפשי בכפי ומציע בדיוק את הדבר הזה ובצורה יותר ספציפית, הקמת חטיבת שריון סדירה נוספת שתפקידה לצד התכוננות למלחמה הבאה יהיה אחזקת קו הדרום שהפך להיות קו מבצעי לכל עניין ודבר. לכתבה המלאה ראו כאן
חטיבת "הראל" סיימה בשבוע שעבר תרגיל עוצבתי מקיף, אשר כלל את מרב היכולות הנדרשות מעוצבה משוריינת מתמרנת. תחת פיקוד החטיבה פעלו בנוסף ליחידות השריון וההנדסה האורגניות, גם יחידות של עוצבת החי"ר "כרמלי", ועוצבת התותחנים "התבור". לכתבה המלאה ראו כאן
הוא כונה "דב הבלונדיני", היה היהלום של הלח"י, פיקד על פעולות מרכזיות של הארגון ונהרג, כפי שניבאה לו מגדת עתידות, בדצמבר 1948, במסגרת חטיבה 8. לכתבה המלאה ראו כאן


:שם
:דוא"ל