קישורים מפת האתר
חדשות קודמות משנת 2013
הקרב על החווה הסינית, צליחת תעלת סואץ והשקט שלפני המשך הקרבות. סא"ל (במיל') קובי לפיד היה לפני סיום קורס קציני שריון כשפרצה מלחמת יום הכיפורים. לאחר המלחמה החליט כי התרומה שלו להנצחת הקרבות תהיה באמצעות תערוכת ציורים המתארים אותה דרך עינו. להמשך ראו כאן.
בנקים, חברות מסחריות, משרדי ממשלה וגופים רבים אחרים עורכים סיכום כלכלי של סוף שנת 2013. בכתבה זו ננסה לערוך סיכום כמה טנקים יש בעולם כיום. להמשך ראו כאן.
מיכאיל קלשניקוב, מפתחו של הרובה המפורסם בעולם, הלך לאחרונה לעולמו. מייקל הודג'ס חיבר את הספר "קלשניקוב - סיפורו של הרובה הפופולרי בעולם". הבאנו סקירה על הספר. להמשך ראו כאן.
האלוף (במיל') דניאל (דני) מט (10 בדצמבר 1927 - 5 בדצמבר 2013) נפטר לאחר מחלה קשה. היה ממפקדי חטיבת הצנחנים, נשיא בית הדין הצבאי לערעורים, מתאם הפעולות בשטחים, נציב קבילות החיילים ויו"ר קרן לב"י. במלחמת יום הכיפורים צלחה חטיבתו ראשונה את תעלת סואץ ואפשרה לשאר הכוחות לצלוח בעקבותיה. הבאנו דברים לזכרו. להמשך ראו כאן.
הפיתוח, תולדה של התקדמות משמעותית בטכנולוגית הלוויינים, יאפשר תקשורת איכותית לכוחות מיוחדים גם באזורים 'חסומים'. הוא מהווה חלק ממגמת עלייה בשימוש בגופים השמימיים בצה"ל. להמשך ראו כאן.
60 שנים בדיוק אחרי ההחלטה ההיסטורית, מסמכים שנחשפים כאן לראשונה מציגים את הסיפור מאחורי המהלך שחיזק את מעמד המודיעין בצה"ל, בדרך למכונת האינפורמציה שמתמודדת היום עם המזרח התיכון המטלטל. להמשך ראו כאן.
זהו סיפורו של צוות טנק המג"ד בגדוד 94 בחטיבה 200 במלחמת ששת הימים. זהו סיפורם של שלושה אנשי צוות שצוותו יחד לטנק המג"ד, סנטוריון בנזין (שוט בנזין, בשמו הצה"לי). המג"ד שפיקד על גדוד 94 בתקופה שלפני מלחמת ששת הימים ובמהלך המלחמה היה סא"ל אברהם ברעם. המח"ט של החטיבה היה אל"ם יששכר שדמי, "ישכה" בכינויו, מח"ט חטיבה 200. להמשך ראו כאן.
חיל האוויר, טנקים וכוחות רגלים, תקפו אתר לייצור אמצעי לחימה ותשתית טרור בדרום רצועת עזה, מוקד פעילות טרור ותשתית טרור במרכז הרצועה וכן שתי תשתיות טרור בצפון הרצועה. להמשך ראו כאן.
[לזכרו של רא"ל דוד אלעזר (דדו), הרמטכ"ל במלחמת יום הכיפורים]. להמשך ראו כאן.
"...לא פיללתי שאוכל עוד לכתוב מכתבים אחרי ההסתערות על המשק אתמול. עמדנו באש חזקה של תותחים, אווירון, מרגמות. וטנקים אשר התקרבו כ-200 מטר לגדר... הרבצנו מכל הכלים שהיו ברשותנו, אבל מה כוחנו נגד טנקים ותותחים כבדים?... בינתיים אנו, הנשארים בחיים, צריכים להמשיך במלחמה, למרות העייפות והעצבנות האיומה." (3 ביוני 1948). להמשך ראו כאן.
משפכי בטיחות, הם במילים אחרות טווחי בטיחות שיקוצרו בחיל השריון כבר בשבועות הקרובים. הכול בזכות תוכנת "ברק" שפותחה במדור בליסטיקה בנס"א, בשיתוף עם חיל התקשוב, חט"ל ומבק"א. "התוכנה תעזור להתאמן בשטחי אש שבעבר לא יכולנו להתאמן בהם". להמשך ראו כאן.
האויב שלנו נעלם. הוא מסתתר מאחורי האוכלוסייה או במנהרות מתחת לקרקע. הפתרון של צה"ל כבר מונח על השולחן - וכך הוא נראה בעיני טובי הטכנולוגים של אגף התקשוב. מבט לעתיד. להמשך ראו כאן.
הרמטכ"ל נשא דברים בטקס הוקרה לפצועי חיל השריון והדגיש כי השינויים הטכניים שעובר המערך לא ישנו את העובדה ש"האדם שבטנק הוא עודנו זה שינצח". להמשך ראו כאן.
המספר 210 מסמל את מורשת הקרב של האוגדה של האלוף דן לנר ז"ל, שלחמה בגזרה ביום הכיפורים. האוגדה שתיקרא מעכשיו אוגדת "הבשן", תקבל פיקוד בעוד כמה שבועות. להמשך ראו כאן.
הלך לעולמו דידי מנוסי, העיתונאי והסאטיריקן כותב הטור ההומוריסטי המיתולוגי "בדיחמין לשבת". בן 85 היה במותו. כתב ללהקת גייסות השריון את "מי שחלם", שהפך מאז להמנון הלא רשמי של ימי הזיכרון. להמשך ראו כאן.
להלן לקט חודש דצמבר 2013 של ידיעות בנושאי שריון שהתפרסמו לאחרונה בתקופונים בין-לאומיים. החומר מובא באדיבות לקט מו"פ היוצא לאור על ידי משרד הביטחון/מפא"ת, בעריכת אל"ם (במיל') יעקב צור. להמשך ראו כאן.
בידיעה צנועה שהתפרסמה ב-15 בדצמבר באתר www.militaryphotos.net צוינה רשימת רכש של צבא יפן לחמש השנים הקרובות ובה גם 44 טנקי דגם 10 (Type 10) שהוכנסו לשירות לראשונה בשנת 2012. מהו טנק חדיש זה? להמשך ראו כאן.
היכולת הלוגיסטית של עמותת יד לשריון ומיקום האתר בלטרון על אם הדרך לירושלים, שהייתה נצורה הפעם בשלג, אפשרו הושטת סיוע חיוני לפיקוד העורף במאמץ לסייע לתושבי הבירה וסביבתה שהיו נצורים בשלג ובקור שהפתיעו רבים. להמשך ראו כאן.
ועדה מיוחדת בצה"ל קיבלה משימה כבדת משקל - לעצב את צבא המילואים החדש. בין ההמלצות שהיא תניח על שולחן הרמטכ"ל: יצירת "מדרג" אימונים והישענות על בני 30 פלוס. להמשך ראו כאן.
חלומם של מתכנני רק"ם להתקין לייזר רב עוצמה על רק"ם קרוב להתממש בארצות הברית. בניסויים שנערכו בדגם הושמדו כטב"מים ופצצות מרגמה במעופם. האם יהיה זה תחליף שווה ערך למערכת "כיפת ברזל" או חימוש תקני ביחידות היבשה ימים יגידו. להמשך ראו כאן.
טנק הפריצה האמריקאי על בסיס אברמס M1 נכנס לראשונה לשירות בשנת 2010 והוא קיים בכוחות ארצות הברית באפגניסטן. הוא משמש לפריצת מכשולי קרקע מגוונים ובהם שדות מוקשים, מטענים מאולתרים ומחסומים שונים. להמשך ראו כאן.
כתוצאה מתאונה במהלך אימון ברמת הגולן נפצעו 2 לוחמים באורח קשה ו-2 באורח בינוני. בעקבות תחקיר ראשוני, חודשו תרגילי השריון והם מתקדמים כסדרם. להמשך ראו כאן.
השריון האמריקאי מתאמן כרגיל ומכשיר את צוותי הטנקים בירי לפי תכנית סדורה עם טבלת הישגים נדרשים לכול שלב. בסדרת הצילומים שלפניכם נראים טנקי אברמס מדגם M1A2SEP הנחשב המותאמים למתקדם ביותר. להמשך ראו כאן.
פולין שהצטרפה בשנת 1999 לברית נאט"ו, לאחר התפרקות ברית המועצות, מצוידת בקרוב ל-1000 טנקים ממספר סוגים, רובם מתקופת ברית המועצות וכן במעט טנקי ליאופרד 2. בתקופה זו החל פיתוח טנק חדש שכינויו גֶפַּרְד (Gepard), כתחליף לטנקים שעל בסיס טי-72. להמשך ראו כאן.
מי שלא השתתף ביום העיון השנתי לצפרות באוניברסיטת תל אביב ב-2 בדצמבר, ומי שלא השתתף במירוץ העגור השלישי באגמון החולה ב-29 בנובמבר 2013 - לא חווה הנאה צרופה מימיו. שני האירועים מתאימים לבני כול גיל וכמובן לשריונאים. להמשך ראו כאן.
האופנה הצה"לית עוברת טלטלה: בגלל ירידה בשימוש הוחלט להוציא משירות את המעיל המגושם שחימם חיילים וחיילות לאורך עשרות שנים. ועוד עידן הגיע לסיומו: אחרי 40 שנה ייפרדו הנהגים הצבאיים ממובילי המאק הישנים. להמשך ראו כאן.
חברת וולט דיסני הידועה עסקה בתקופת מלחמת העולם השנייה גם בהפקת סרטוני הדרכה ותעמולה צבאיים בסיוע אנימציה. אחד מהם הקרוי לעצור את הטנק (Stop That Tank) הופק עבור צבא קנדה ומתאר כיצד לעצור טנק גרמני בעזרת רובה צלפים נ"ט. להמשך ראו כאן.
לא מסכימים עם ועדת אגרנט: כ־200 קצינים בכירים במיל', בהם ברק, מופז ודיכטר, חתמו על מכתב תמיכה ברמטכ"ל מלחמת יום הכיפורים. "דדו הוביל לניצחון מרשים". להמשך ראו כאן.
כמו תמיד בחנוכה התקיים ערב רעות של חברי עמותת יש לשריון והוקרה לחברים שהגיעו לגבורות. מאות רבות של חברים ואורחים גדשו את קומת התערוכות למפגש רעים והדלקת נר שישי של חנוכה, ואחר כך התכנסו באולם המרכבה לתוכנית מרגשת ונעימה. להמשך ראו כאן.
יוסף מאירוביץ שהבאנו לאחרונה שיר שכתב על "חיל השריון באוקטובר 1973" (ראו בהמשך) שלח לנו דברים שכתב בחרוזים במארס 2011, על ההצלחה המבצעית של מערכת ההגנה האקטיבית "מעיל רוח". להמשך ראו כאן.
הפנטגון אישר מכירה של למעלה מ-15,000 טילי נ"ט לסעודיה בשווי של כ-1.1 מיליארד דולר. להמשך ראו כאן.
חטיבת ברק 188 קיימה עצרת מכובדת במלאות ציון 40 שנה למלחמת יום הכיפורים. הבאנו הדים נוספים לעצרת זו (בעקבות הכתבה מיום 1 באוקטובר 2013). להמשך ראו כאן.
לוחמי החטיבה התחרו בין השאר בניהול אש ובכושר קרבי. קצין השריון הראשי: "החיילים התאמנו על יכולות שיידרשו בזמן מלחמה". להמשך ראו כאן.
משרד ההגנה הגרמני פרסם צילומי הרק"ם פומה (Puma) המיועד להחליף את הנגמ"ש מרדר (Marder). הצילומים נעשו במסגרת ניסוי של הרק"ם באקלים חם באבו-דבי שבאמירויות הערביות המאוחדות, במחצית אוקטובר 2013. להמשך ראו כאן.
כשחרב הקיצוצים על הצוואר, אנשי הכומתה השחורה מתמודדים עם הכנסת כוחות חי"ר לחַיִּל ומהפכה דרמטית שעשויה לגרום לסגירת מערכי טנקים ותיקים. "אנחנו מתמודדים עם אויב אחר". להמשך ראו כאן.
היחידה המובחרת של חטיבת השריון התאימה את הכשרותיה לשדה הקרב המודרני ותרגלה מיומנות לחימה בעומק האויב: "הצוות המצומצם הוא יתרון בשדה הקרב". להמשך ראו כאן.
דורון, ירדן, איתי, שון, עמרי ומור הם מלש"בים שפגשנו בכנס ביד לשריון ביום 11 בנובמבר 2013, האמורים להתגייס בקרוב לשריון. שמענו את שאיפותיהם ואת הרקע לגיוסם לשריון. עמית, יונתן, פורת, יוס הם כבר שריונרים ותיקים מחטיבה 188 שבאו לעשות נפשות לשריון. להמשך ראו כאן.
פחות אימונים, פחות מילואים, פחות ציוד - האם צה"ל חוזר לימי טרום מלחמת לבנון השנייה? מבט אל נבכי הוויכוחים בצמרת המטכ"ל. להמשך ראו כאן.
"ברית דמים", המוכר גם בשמות "על דעת המקום" ו"היובלים והראלים", הוא שיר שנכתב על ידי עמנואל צבר והולחן בידי יאיר רוזנבלום. הושר במקור על ידי מירי אלוני. להמשך ראו כאן.
כול השבוע החולף נמשך תרגיל פלוגה ח' מגדוד 52 של חטיבת עקבות הברזל ברמת הגולן. בתוך כך תורגלה לחימה דו-צדדית (דו"צ) מול נ״ט וטנקים עם מערכות מיילס. להמשך ראו כאן.
אף שב"עמוד ענן" הצליחו להסתדר בלעדיהם, מפקדי השריון בטוחים שבקרב הבא זה כבר לא יקרה. "גם אם תוריד מהטנקים את התותחים, נהיה קטלניים יותר מכוח חי"ר מקביל. חיל האוויר לא יודע לגעת בכל המטרות בעומק". להמשך ראו כאן.
האלוף גרשון הכהן נשא הבוקר (26 בנובמבר) דברים בכנס שעסק ביכולות בלתי מאוישות, וציין כי "הם מאפשרים עבודה יותר ממוקדת, המפחיתה סיכון של חיי אדם ומקלה על הלחימה". להמשך ראו כאן.
מפליא אתר ההיסטוריונים המצריים העוסק במלחמת יום הכיפורים העתיק מכתבה של אל"ם (במיל') פסח מלובני על כוח המשלוח העיראקי, שפורסמה בפברואר 2011 באתר השריון, בהעדר מקורות אחרים לדעתם. להמשך ראו כאן.
במסגרת גיוסי נובמבר 2013, יתגייסו לצד הטנקיסטים גם לוחמי חי"ר, כחלק מהשינויים בחיל והתאמתו לשדה הקרב המודרני. מפקד גדוד החי"ר: "התקדמנו הלאה והמצאנו את עצמנו מחדש". להמשך ראו כאן.
הטנק הרוסי החדש בשם ארמטה (Armata) ממפעל אורלואגונזבוד (Uralvagonzavod) אמור להיות בייצור החל משנת 2016. להמשך ראו כאן.
הטנק T90MS הוא צעד נוסף בפיתוח הטנק טי-90. הוא הוצג לראשונה בתערוכת נשק בספטמבר 2011. הוא משקף שיפור בכול מכללי הטנק טי-90 להגברת היכולת המבצעית כנגד איומים מתקדמים בשדה הקרב. להמשך ראו כאן.
בשבועות האחרונים היו המעצמות המרכזיות בעולם עסוקות בהשגת הסכם עם איראן בנושא הגרעין. כול זה לא הפריע להמשך הלחימה המדממת בסוריה. להמשך ראו כאן.
שיר שכתב יוסף מאירוביץ. להמשך ראו כאן.
פולין עומדת לקנות מגרמניה 119 טנקי ליאופרד 2 ותהפוך בכך לבעלת צי טנקי ליאופרד מהגדולים באירופה. להמשך ראו כאן.
סרטון תעמולה גרמני מעניין ומבוים מציג לחימת חי"ר גרמני בטנקים רוסיים מסוג טי-34 בשנת 1943 במלחמת העולם השנייה. מקלעים, רובים, ואפילו אקדח, רימוני יד, מטולי נ"ט, מוקשי עלוקה ואחרים משמשים בלחימה נגד טנקים וצוותיהם. השריון הרוסי מסתייע בחי"ר צמוד. להמשך ראו כאן.
מחזור לוחמים חדש של פלס"ר 7 סיים את הכשרתו בטקס סיום מרשים בהר בנטל שברמת הגולן, במעמד מח"ט 7 אל״ם נדב לוטן, מפקד הפלס״ר רס״ן אמרי יורן, משפחות המסיימים והלוחמים המאושרים. להמשך ראו כאן.
הוא דהר בדרך לניצחון במלחמת ששת הימים, היה אחד המחסומים שבלמו את הסורים במלחמת יום הכיפורים וחיסל קיני טרור במלחמת לבנון. אבל עכשיו, אחרי כמעט 50 שנות שירות בצה"ל, הוחלט להוציא את טנק המגח (פטון) בהדרגה מהשירות. אודי עציון לקח חבורת לוחמים ומפקדים לנהיגת פרידה מהטנק המיתולוגי. להמשך ראו כאן.
האימון דימה חילוץ פצועים מחלל טנק, תוך קיצור וייעול תהליכי החבירה והפינוי. להמשך ראו כאן.
צילומים מעניינים של טנק פטון אם-60 מצרי משודרג הופיעו באתר להלן ללא הסבר על מהות השדרוג. מהצילומים בולט מיגון חדשני שנוסף לצריח ולתובה של הטנק. להמשך ראו כאן.
להלן לקט חודש נובמבר 2013 של ידיעות בנושאי שריון שהתפרסמו לאחרונה בתקופונים בין-לאומיים. החומר מובא באדיבות לקט מו"פ היוצא לאור על ידי משרד הביטחון/מפא"ת, בעריכת אל"ם (במיל') יעקב צור. להמשך ראו כאן.
מחקר של המכון למחקרי בטחון לאומי משרטט את שדה הקרב העתידי, שיהיה ריק כמעט מחיילים אנושיים. זה יהיה כואב הרבה פחות. להמשך ראו כאן.
בעיתון רוסי פורסם ב-15 בנובמבר כי ירדן מעוניינת בהרכבה מקומית של מערכות חימוש רוסי ובהם מסוקים, וטילי נ"ט מתקדמים. להמשך ראו כאן.
בחיל השריון נערכים לגזירות 2014, והדבר אינו פוסח גם על חטיבה 401 שבה אימון חטיבתי מוערך בכ-20 מיליון שקלים. "חיילי המילואים יתאמנו פחות", הסביר קצין בכיר בחטיבה. להמשך ראו כאן.
סרן בניה ריין וצוותו נהרגו במלחמת לבנון ה-2 כשניסו לחלץ חיילים. אהבתו לספורט, גרמה להוריו להנציח את זכרו במירוץ שמיועד לכל המגזרים. ללא מחיצות, ללא חומות ופילוגים. להמשך ראו כאן.
המורדים בסוריה משכללים את שיטות הפעולה, וההצלחה באה לידי ביטוי הפעם בהשמדת טנק באמצעות מטען רב עוצמה שהוטמן בעמדה. להמשך ראו כאן.
לעיונכם מצגת על הצבת לוח זיכרון ללוחמי גדוד הסיור (גדס"ר) 134 בעין זיוון שבצפון. המצגת הוכנה על ידי דובה פרימרן שהיה לוחם בגדס"ר. הגדס"ר בפיקוד סא"ל חנני תבור פעל במלחמת יום הכיפורים בחטיבה 179 של אל"ם רן שריג באוגדה 210 של האלוף דן לנר. להמשך ראו כאן.
יוסף איתן (איזן) שכונה בפי חבריו ג'ו, ממקימי קיבוץ עין השופט היה מבכירי המפקדים ב"הגנה" ובצה"ל ובין תפקידיו היה גם מח"ט 7 השלישי, אחרי בן דונקלמן, ושלמה שמיר שהקים את החטיבה. לאחרונה הושק ספר על ימי הקמת המדינה דרך סיפור חייו. להמשך ראו כאן.
מערכת "ליאור" תספק מידע על נקודות תורפה בטיחותיות ואירועי בטיחות שאירעו בשטחי האימונים, ותסייע למפקדים בתכנון וניהול אימונים ותרגילים. להמשך ראו כאן.
העיתון הידוע Jane's פרסם על השינוי בארגון יחידות השריון והוספת פלוגת חי"ר לגדודי הטנקים. להמשך ראו כאן.
עוצבת נתיבי האש, הלוא היא חטיבה 600, נטלה חלק חיוני בלחימה בסיני במלחמת יום הכיפורים. הדורות בחטיבה התחלפו אך הרוח נותרה איתנה. הלוחמים והמפקדים מהעבר וכיום נפגשו בעצרת מרשימה בבסיס החטיבה ביום 17 באוקטובר 2013. להמשך ראו כאן.
הסרטון המוגש כאן אמנם דובר שוודית אך לא יקשה להבין את הנראה. הטנק השוודי המיושן וחסר הצריח הועמד למבחן השרידות כנגד תחמושת נ"ט מגוונת. להמשך ראו כאן.
במשך שנתיים, ועל פני 650 עמודים, כתב המתמטיקאי דוד מייזלר יומן המתאר את חיפושיו אחר בנו החייל גיורא, שנעלם יום אחרי פרוץ מלחמת הכיפורים. הוא תיעד כל פרט קטן הקשור להיעלמותו עד שגופתו זוהתה בשנת 1975. בנו האחר גילי, שהעלה את היומן לאחרונה לדף פייסבוק מיוחד, מספר על התקוות שנגוזו, על חוסר הוודאות ועל הספקות שעדיין מקננים בו. להמשך ראו כאן.
עדות ראש אמ"ן לשעבר בוועדת אגרנט חושפת כמה עמוקה הייתה יוהרת הדרג המבצעי, המדיני והמודיעיני שלא הבין את מחירה. להמשך ראו כאן.
אירועי מלחמת יום הכיפורים יצרו קשר בין טייסת "החרב המתהפכת" ועוצבת השריון "אגרוף הפלדה". שתי היחידות שלקחו חלק בשני סיפורי חילוצים במלחמה, של טייס ושל שריונר, גילו באיחור של ארבעים שנה כמה מעגלים שחיכו להיסגר והתאחדו בשנית כדי לספר את סיפוריהן המשותפים. להמשך ראו כאן.
במפקדת חטיבה 7 שבקצביה נחנך גן לכבוד פלס"ר (פלוגת הסיור) המהוללת של החטיבה. האירוע התקיים במהלך עצרת החטיבה שהתקיימה במלאות 40 שנה למלחמת יום הכיפורים. להמשך ראו כאן.
חדשות באנגלית במבטא רוסי בנושאי צבא וביטחון מקדמים את הצופים בערוץ טלוויזיה מעניין. להמשך ראו כאן.
מח"ט 7 סקר בפני מפקדי המחלקות החדשים את השינויים בגזרת הצפון, את האיומים ואת המוכנות הנדרשת מהשריון והדגיש: "העברת הידע מחיזבאללה לסוריה מטשטשת ההבדל בין החזיתות". להמשך ראו כאן.
ארבעה נציגים של דובר צה"ל בחטיבות השריון הסדירות ערכו ביקור מפורט ביד לשריון, כדי להגביר את שיתוף הפעולה עם עמותת יד לשריון ואת החשיפה של אנשי חטיבות השריון לתקשורת. להמשך ראו כאן.
חודש אוקטובר מזכיר גם למצרִים את מלחמת יום הכיפורים, הנקראת בפיהם מלחמת אוקטובר (בערבית حرب أكتوبر), או חַ‏רְבּ‏ תִּשְרִין (בערבית حرب تشرين). בערוץ אל-ג'זירה הופיע סרט בשלושה חלקים על מלחמה זו. להמשך ראו כאן.
"הקילומטר ה-101 מקהיר" הפך למעין מותג המציין את המרחק שאליו הגיעו כוחות צה"ל בסיום מלחמת יום הכיפורים בחזית המצרית. ב-29 בספטמבר פורסמה באתר זה כתבה של ב"ז קדר המציג הגעה למרחק 99 ק"מ מקהיר. בדיקה נוספת מראה כי גדוד 599 של חטיבת הצליחה הגיע למרחק 94 קילומטרים מקהיר. להמשך ראו כאן.
בניגוד לטענות ראשי המוסד ואמ"ן דאז, תוכניות המלחמה המצריות והסוריות המעודכנות לא עמדו לרשותם לפני ובמהלך מלחמת יום כיפור. להמשך ראו כאן.
"המצרים תכננו ובנו יכולת אדירה ורחבת ממדים, הכינו ציוד צליחה ולחימה, בנו מערכת לשיתוק חיל האוויר שלנו והכינו יחד עם הסורים הפתעה מרשימה. רק דבר אחד הם לא לקחו בחשבון - אותנו, את אנשי חטיבת הצליחה 421 על כול רבדיה, הם לא ידעו עם מי יש להם עסק." כך אמר תא"ל (במיל') גיורא לב בכנס חטיבה 421 שהתקיים לאחרונה ביד לשריון. להמשך ראו כאן.
ספר זה של תא"ל (במיל') אלישיב שמשי מנתח קרבות ממלחמת לבנון השנייה, מצביע על גורמי כשל של יחידות, בעיקר ברמת הגדוד, ואף מצביע על מקרי הצלחה. לעיונכם סקירה של האלוף (במיל') חיים ארז ושתי כתבות על הספר בהוצאת מודן, שהתפרסם באוגוסט 2013. להמשך ראו כאן.
21 שנים עברו מפטירתו של האלוף (במיל') משה בר-כוכבא ז"ל (1930 - 1992), ועדיין אישיותו המרתקת והסוחפת החקוקה בלב מי שהכירו, ודמותו שהכירו אחרים לאחר מותו, מתוך כתבים שהשאיר וכתבות עליו, מניעה רבים להתייצב לאזכרה השנתית בבית העלמין הצבאי בקריית שאול. להמשך ראו כאן.
"אני מאמין כי צבא המשמר בעשייתו ערכים של מקצועיות, מוסריות, יושרה ושוויון, מטפח אותם ומנחיל למפקדיו אמות מידה המעודדות שמירה על כבודם של החיילים ועל זכויותיהם, על בריאותם ועל רווחתם - זוכה בחיילים בעלי רמה גבוהה של הנעה (מוטיבציה), אכפתיות ואיכות עשייה". להמשך ראו כאן.
חיזבאללה מימין והמורדים הסורים משמאל: הטנקים של חטיבה 7 שעטו באימון מיוחד. תא"ל איציק תורג'מן: "אני מצהיר שאפשר להיות רגועים". להמשך ראו כאן.
רא"ל גנץ נשא דברים בכנס מיוחד לסיכום אירועי 40 שנה למלחמת יום הכיפורים והדגיש כי "המפקדים במטה ובשטח ממשיכים לשמור על מדינה חזקה לאור הגבורה והלקחים של מלחמת יום הכיפורים". להמשך ראו כאן.
השבוע האחרון היה גדוש בגילויים נוספים של עדויות מוועדת אגרנט הקשורים לעדויות של שר הביטחון משה דיין, הרמטכ"ל דוד (דדו) אלעזר, ראש אמ"ן האלוף אלי זעירא וראש המוסד צבי זמיר. לעיונכם לקט כתבות בנושא. להמשך ראו כאן.
לפניכם מקבץ כתבות על לחימת גדוד השריון 377 מחטיבה 37 במלחמת ששת הימים ברמת הגולן. להמשך ראו כאן.
י' סיים את שירותו הצבאי בשריון לפני למעלה משבע שנים. אבל כשמפקדו סרן שי ברנשטיין ז"ל נהרג במלחמת לבנון השנייה, הוא החליט לחזור לשורות הצבא ולהשלים את קורס הקצינים אותו הפסיק באמצע. בעוד שלושה חודשים יקבל את דרגות הסרן וייכנס לנעליו של המפקד שהעריץ. להמשך ראו כאן.
אהוד בן ש"ך היה בן 20 במלחמת יום הכיפורים, שבוע לפני סיום קורס קצינים. איש העסקים, לשעבר מבעלי השליטה בחברת פז, שלחם באוקטובר 1973 בחזית הדרום מספר ל-Bizportal על חוויותיו מהמלחמה ועל התובנות שלו. אחיו מודי בן ש"ך מספר בכתבה נפרדת על הקרבות של גולני בחרמון. להמשך ראו כאן.
מכל העולם הם הגיעו בעקבות הקריאה הישראלית - צעירים עם תרמילי גב ומכונות כתיבה - למה שהוגדר כ"מצור חדש על המצודה של הורדוס", מבצר המצדה. מיד אחרי סוכות 1963, הם לקחו חלק בחפירות ארכיאולוגיות ממושכות שהנהיג הרמטכ"ל לשעבר יגאל ידין, בתנאי שטח קשים, באזור שורץ עקרבים ונחשים. חזרה למבצע פורץ הדרך. להמשך ראו כאן.
דוד מייזלר תיעד בקפדנות את חיפושיו אחרי בנו הנעדר גיורא במלחמת הכיפורים. עכשיו, בנו הצעיר גילי, מעלה את היומן לרשת ומשחזר את הדרך שעשה, 40 שנה אחרי. להמשך ראו כאן.
מלחמת יום הכיפורים הייתה ספוגה בחטא היוהרה אך הוכרעה בזכות מפקדים כמו יעקב לפידות ויעקב אבן שפיקדו בעוז במבצע צליחת התעלה. להמשך ראו כאן.
האדם שבטנק ינצח, אבל עם סיוע: מחלקות תצפית, סיור ומרגמות יהפכו בקרוב לחלק אינטגרלי מכול גדוד שריון. "יוצאים לדרך חדשה". להמשך ראו כאן.
הפרשים קדמו לטנקים. הטנקים ממוגנים הרבה יותר, בעלי עוצמת אש ללא כול השוואה, אך בכול הנוגע לעבירות וניידות ומעבר מכשולים - כדאי לחשוב פעמיים לפני שעונים. ראו בסרטון שבסוף הכתבה. להמשך ראו כאן.
תערוכת הנשק של AUSA מתקיימת פעמיים בשנה, באוקטובר בוושינגטון הבירה ובפברואר בפלורידה. התערוכה האחרונה התקיימה בימים 23-21 באוקטובר 2013 והננו מביאים פרטים ראשונים. להמשך ראו כאן.
השריונית האמפיבית Havoc 8x8 שבשימוש המרינס בארצות הברית, מפגינה ביצועים מרשימים של תנועה ביבשה ובים. זו שריונית מודולרית ורב-משימתית לפעילות מלחמתית ואחרת. להמשך ראו כאן.
הצילומים להלן הם של חטיבת החי"ר 25 בהונגריה, שיש בה טנקי טי-72. הצילומים מאפשרים מבט על התחמושת הבלתי אחודה של התותח חלק הקדח 125 מ"מ. הנוף מזכיר את רמת הגולן בחורף. להמשך ראו כאן.
ניצחון ישראל במלחמת יום כיפור שם קץ למחזור המלחמות שהכריזו קואליציות של צבאות ערב על ישראל מאז 15 במאי 1948. להמשך ראו כאן.
הגנרל פואד נסאר טען בסדרת ראיונות בעיתונות המצרית כי מרוואן היה "שותף בביצוע ההונאה האסטרטגית" של ישראל במלחמת יום הכיפורים. להמשך ראו כאן.
ביוני 1948 נהג החייל הבריטי מייק פלנגן באחד מתוך 2 טנקי הקרומוול, שנגנבו ממחנה הצבא הבריטי ליד חיפה, לעבר קיבוץ יגור, לפני שצבא הוד מלכותו עזב את ארץ ישראל. 42 שנים לאחר מכן, מתגייס ליאור הרץ, נכדו של פלנגן, לחיל השריון של צה"ל, וכיום הוא רס"ן (במיל') המייצר בירה משובחת, להנצחת סיפור הקמת המדינה והקמת חיל השריון ולכבודו של טנק הקרומוול. להמשך ראו כאן.
חיל השריון מזמין את המלש"בים (המתגייסים לשריון ביום 24 בנובמבר 2013), לכנס ביד לשריון בלטרון. לפרטים ראו כאן.
"החווה הסינית" הוא שֵם מעורר צמרמורת אצל מי שנטלו חלק בלחימה הקשה שם במלחמת יום הכיפורים. שיר חדש בשם "אבירי השריון בחווה" שכתבו דבי גודמן וגלאי שריר, מוקדש לקרב הקשה שבו השתתפה חטיבת השריון 14. השיר הושמע לראשונה בטקס זיכרון שהתקיים ביד לשריון ב-15 באוקטובר 2013. להמשך ראו כאן.
רב"ט מוסטפא טבאש עמד להתגייס לעתודה האקדמאית אך מצא עצמו כבדואי הראשון שמסיים את קורס המט"קים. התחנה הבאה: קורס קציני השריון. להמשך ראו כאן.
להלן לקט חודש אוקטובר 2013 של ידיעות בנושאי שריון שהתפרסמו לאחרונה בתקופונים בין-לאומיים. החומר מובא באדיבות לקט מו"פ היוצא לאור על ידי משרד הביטחון/מפא"ת, בעריכת אל"ם (במיל') יעקב צור. להמשך ראו כאן.
התוכנית 'מחזור נ"ג' מביאה את סיפורם של שלושה-עשר הנופלים ממחזור נ"ג בבית הספר הריאלי, המחזור הצעיר ביותר שהשתתף במלחמת יום הכיפורים. התוכנית הינה תיעוד פגישת מחזור של כעשרים וחמישים מבוגרי השכבה, שהתקיימה בביתו של יוסי פרידמן, אחד מהבוגרים, בתחילת חודש אוגוסט האחרון. להמשך ראו כאן.
40 שנה אחרי שהתכתבו במרץ, נפגשים שושנה ויעקב, מפשירים את הזמן שקפא ומנסים לשחזר את התמימות של פעם. חליפת מכתבים מימי מלחמת יום הכיפורים מתעוררת לחיים. להמשך ראו כאן.
המוזאון הלאומי באוסטרליה שוכן בעיר הבירה קנברה (בדרום-מזרח המדינה). זה אחד המוזאונים היפים, המטופחים והמרשימים בעולם. להמשך ראו כאן.
ראש הממשלה ביקר בתרגיל של חיל השריון ברמת הגולן והתייחס לסבב שיחות הגרעין שנפתח בין המעצמות לרפובליקה האסלאמית. לדבריו, "איראן נמצאת כרגע על הקרשים, ויש אפשרות להפעיל את הסנקציות במלוא העוצמה כדי להביא לתוצאה הרצויה". להמשך ראו כאן.
המפגש נערך במסגרת ציון 40 שנה למלחמת יום הכיפורים. מג"ד 52: "מנסים לקבל מכם את רוח הלחימה". להמשך ראו כאן.
הודו הזמינה לאחרונה עוד 235 טנקי טי-90. טנקים אלה שתוכננו ברוסיה מיוצרים ברישיון בהודו עם מכללים רוסים והודים, ובמחיר של 4.9 מיליון דולר לטנק. בהודו מקווים להגיע לצי של כ-1400 טנקי טי-90 בסוף העשור. להמשך ראו כאן.
40 שנה בדיוק לאחר הפעולה שהכריעה את מלחמת יום הכיפורים, מושק "צליחה". האתר, המבוסס על מפה אינטראקטיבית, מביא משלל זוויות את סיפורו של המבצע. להמשך ראו כאן.
"הגדוד שילם מחיר יקר, אך מעולם וגם ברגעים הקשים ביותר לא הרימו לוחמים אלו את ידם. מעולם לא פקפקנו בצדקת הדרך, חרקנו שיניים סעדנו את הפצועים ביכִּינו את המתים, התפרקנו, קמנו מחדש כעוף החול מספר פעמים והמשכנו להילחם, כאשר יחידות אחרות נעלמו ממצבת צה"ל". כך אמר תא"ל (במיל') אברהם אלמוג, המג"ד במלחמה. להמשך ראו כאן.
46 שנים חלפו מאז המלחמה הגדולה ההיא, אבל המערכה על ביטחון ישראל ממשיכה. המשיכו לעקוב אחרי ההיסטוריה בהתהוותה. צה"ל משחזר את המלחמה הגדולה. שישה ימים ביוני - דקה אחרי דקה. להמשך ראו כאן.
חובה להקשיב לאזהרתו של ראש המוסד במלחמת כיפור צבי זמיר: הדברים לא תוקנו מעולם - צה"ל מגיב על מה שהיה ולא על מה שצריך. להמשך ראו כאן.
רס"ם זיאד אבו ניג'אם מוביל עשרות טונות של מפלצות פלדה בין הגזרות השונות. האחריות כבדה והסיכונים לא מעטים. מבט מהקבינה על החיים של מוביל טנקים שגם מכור לתפקידו. להמשך ראו כאן.
חברת בוסטון-דיינמיקס מפתחת שנים אחדות חמור מכני הקרוי חתול פרא (WildCat) המסוגל לנוע עצמאית ביציבות מעוררת פליאה גם בשטח עם מכשולים ומהמורות. להמשך ראו כאן.
אין בנמצא רק"ם שישתווה ברמת המיגון שלו לזו של טנק מודרני. ועם זאת צבאות מודרניים מחפשים רק"ם קל יותר בעל עוצמת אש ראויה וניידות משופרת, עבור מכלול משימות רבות ומגוונות שאינן מחייבות שימוש בטנק. בתוך כך יפן חשפה לאחרונה שריונית 8x8 חמושה בתותח 105 מ"מ. להמשך ראו כאן.
מערכת ההגנה האקטיבית, המותקנת על טנקי מרכבה סימן 4, זיהתה נגמ"ש של גולני כגורם עוין - וחומר נפץ נפלט מהטנק והתפוצץ בשטח פתוח. למרבה המזל, לא שוגר טיל. זו תקרית בטיחות שנייה בגדוד, בתוך שבוע. להמשך ראו כאן.
במהלך אימון בבסיס שיזפון שבדרום הארץ, אירעה תאונה והטנק שבו נסעו השניים התהפך. כתוצאה מכך, הם נפצעו קל ופונו לקבלת טיפול רפואי. אתמול נפצעו שני חיילים מפצצת מרגמה בצפון רמת הגולן. להמשך ראו כאן.
בספר בראשית פרק א נכתב על בריאת האדם: "זָכָר וּנְקֵבָה בָּרָא אֹתָם". וכשיצרו הבריטים את הטנקים הראשונים - אף הם בראו אותם זכר ונקבה, כלומר דגם עם תותח ודגם בלעדיו. מעטים מהם שרדו במוזאונים, והנה לצורך סרט נבנה העתק מדויק של הטנק סימן 4 זכר. להמשך ראו כאן.
קרב מוסקבה הוא השם שניתן למערכה להגנה על מוסקבה, בירת ברית המועצות, ומתקפות הנגד שבאו אחריה כנגד הצבא הגרמני, בין אוקטובר 1941 לינואר 1942, במהלך מלחמת העולם השנייה. סדרת סרטונים מציגה מערכה ענקית זו. להמשך ראו כאן.
אחד מ-16 טנקי פנתר גרמניים ממלחמת העולם השנייה נמצא במוזאון הרק"ם בקובינקה שברוסיה. הוא שוקם ושחזר למצב נסיעה והפגין זאת ב-20 ביוני 2013. קיים בו המנוע המקורי דגם HL 230 P45 של מייבאך. להמשך ראו כאן.
חיל החימוש היה זה שתיקן ושיקם והחזיר לכשירות אלפי טנקים וכלי רק"ם אחרים במהלך מלחמת יום הכיפורים בצמוד לכוחות השריון שלחמו. ללא פעולתו האמיצה והיעילה של חיל החימוש לא היה אפשר להגיע לניצחון במלחמה! להמשך ראו כאן.
הסק"ם, סדרת הקרב המשולב שמכשירה צוערים קרביים ללחימה עם חילות שלא הכירו, נפתחה אתמול בתצוגת יכולות: "הרמה הנדרשת מהמ"מ גבוהה מאוד". להמשך ראו כאן.
קוביות משחק או רובוט מתוחכם? מדענים מהמכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס בנו רובוט המסוגל להרכיב את עצמו במגוון צורות כדי לשרת מטרות שונות. כרגע הטכנולוגיה בחיתוליה אך האם זו הדרך לרובוטריק משלכם? להמשך ראו כאן.
הרכב Zibar MkII פותח ונבנה בישראל על ידי רפאל. הוא מעל ביצועים מרשימים ולאחרונה התעניינו בו צבא קולומביה והמרינס של ארצות הברית. להמשך ראו כאן.
החוויות והרגשות מתקופת מלחמת יום הכיפורים זכו לביטוי בסרטים ובסרטונים רבים. לפניכם לקט אקראי שאספנו. הנכם מוזמנים לשלוח אלינו קישורים נוספים. להמשך ראו כאן.
האלוף (במיל') זאב ליבנה, לשעבר מפקד פיקוד העורף, מפקד מפקדת חילות השדה, המזכיר הצבאי של ראש הממשלה ושר הביטחון ונספח צה"ל בארצות הברית, נפטר בגיל 68 בשלהי אוגוסט האחרון. בני המשפחה וידידים, אנשי צה"ל בסדיר ומילואים וחברים מעמותת יד לשריון נקבצו לאזכרה שנערכה לו ב-27 בספטמבר 2013. להמשך ראו כאן.
ב-6 באוקטובר 1973 פרצה מלחמת יום הכיפורים. במלאת 40 שנה למלחמה חושף אילן כפיר - מרצה לחקר מלחמת יום הכיפורים - את סיפורו של אהוד גרוס, תושב הוד השרון, אשר פיקד על פלוגת טנקים בקרב על החווה הסינית. להמשך ראו כאן.
מפה דינמית של אירופה וצפון אפריקה מציגה ב-7 דקות את כיבושי גרמניה הנאצית החל מהפלישה לפולין ב-1 בספטמבר 1939 עד לשיאם סמוך למוסקבה ב-1942 ואת ההתקפות עליה מצד בעלות הברית עד לכניעתה ללא תנאי במאי 1945. להמשך ראו כאן.
הפער בין העובדות לבין הפרשנות לפני מלחמת יום הכיפורים נוצר בגלל ביטחון מופרז. ללא נוכחות של ספק נסללת הדרך לכישלון. להמשך ראו כאן.
בכנס, שהיה שיתוף פעולה עם גופים שונים בקהיליית המודיעין, נחשפו הקצינים למגוון הרצאות בנושא. ראש אמ"ן: "מקפידים לערער כל הזמן על הנחות היסוד". להמשך ראו כאן.
40 שנה אחרי מלחמת יום כיפור, שבה היו מי שדיברו על חורבן בית שלישי, אפשר להביט בעצמנו בסיפוק: ישראל היא מדינה משגשגת, ופער הכוחות בינה לבין שכנותיה רק הולך ומעמיק לטובתנו. החברה הישראלית מפגינה חוסן מרשים ומראה נכונות לעמוד באתגרים, הכרוכים בעימות מתמשך ללא שלום באופק. להמשך ראו כאן.
חלפו 40 שנים אך סיפורה של חטיבה 11 כמעט ולא סופר. החטיבה שהוקמה בסערת מלחמת העצמאות כאחת משלוש חטיבות הפלמ"ח עברה מאז גלגולים רבים וכיום היא חטיבת טנקים בפיקוד המרכז. לוחמי החטיבה במלחמת יום הכיפורים וכיום ובני המשפחות השכולות התקבצו בעיר המאמצת מודיעין ליום מורשת ב-17 בספטמבר 2013. להמשך ראו כאן.
"מייגור!" רעם וינסטון צ'רצ'יל לעבר הקצין הצעיר והמבריק, "אני מבקש ממך לתפוס עבורי טנק טייגר ולהחנות אותו ליד משרדי. האם אתה מבין?" "בהחלט, אדוני" השיב רס"ן דאגלס לידרדייל (Douglas Lidderdale). כך החל אחד המבצעים המסוכנים וההרואיים במלחמת העולם השנייה. להמשך ראו כאן.
שולחן חול ממסך מגע, שליטה במפה דרך תנועות יד, מכשיר המונע ציתות לסלולר וגם תלת ממד. ביקור במחר של הצבא. להמשך ראו כאן.
צבא היבשה של גרמניה הוא אחד המשוכללים והמתקדמים בעולם. ברשותו מגוון גדול של כלי רק"ם למשימות שונות. ב-2 באוקטובר הוא ביצע אימון ליד מינסטר (Muenster) בהשתתפות כול מגוון הרק"ם שברשותו. להמשך ראו כאן.
ביום ראשון הקרוב, 6 באוקטובר, יצוינו 40 שנה למלחמת יום הכיפורים. בימים האחרונים נערכים בצה"ל מפגשים בין מי שפיקדו על כוחות אז, לבין מפקדי ההווה. "הקצינים של היום יותר טובים מאיתנו, אבל לנו יש ניסיון שאי אפשר למצוא באף מקום אחר". "היה זה הניצחון הגדול ביותר בתולדות צה"ל," הם מסכמים. להמשך ראו כאן.
לרגל ציון 40 שנים למלחמת יום כיפור, נעתר שר החוץ האמריקאי דאז לספר על השעות שלפני פרוץ המלחמה, על השיחות עם גולדה ורבין, ועל יוזמת השלום האמריקאית. להמשך ראו כאן.
שר הביטחון יעלון החליט להאריך את כהונתו של האלוף (במיל‘) יצחק בריק, בחמש שנים נוספות: "ראוי להמשיך בתפקידו". להמשך ראו כאן.
"מ' יקרה שלי! אני יודע שאם יקרה לי משהו - לא קל יהיה לך הדבר. אך הזמן הוא רופא טוב, ואנא, אל תעשו ממני גיבור לאומי, כי לא גבורה הייתה זאת, לא גבורה. כול אחד היה הולך אילו הוטל עליו. וגם אני ממלא אחר צו השעה של בני דורי". כך קרא תא"ל (במיל') יאיר נפשי מתוך מכתב של חלל החטיבה במלחמה, שלא נשלח. להמשך ראו כאן.
כתבת אתר צה"ל הדרימה אל מחנה שיזפון וגילתה שהאדם שבטנק ינצח. צפו בצעדים הראשונים של הטירונים שיהפכו לעמוד השדרה עליו נשען הכוח היבשתי. להמשך ראו כאן.
סיירת החי"ר של חטיבת השריון סיימה תעסוקה מבצעית בגזרת העיר שכם, במסגרתה תפסו חייליה את מצבור הנשק הכי גדול בארבע השנים האחרונות ושכללו יכולות. עתה הם באימון אינטנסיבי ברמת הגולן, כדי להתכונן ללחימה במתאר הצפוני. מפקד הסיירת: "האימון מכין אותנו למלחמה. זה יכול לקרות גם תוך כדי". להמשך ראו כאן.
"אין זאביק - אין הרינג", צעק מוישה ובכה, "אין זאביק - אין הרינג". הוא חזר על כך מספר פעמים, קולו הלך וגווע, עד שהתמוטט על הבמה שאך לפני דקות הייתה מרכז שמחת התורה. ומאותו יום, לא היה יותר הרינג בבית הכנסת שלנו בשמחת תורה. להמשך ראו כאן.
עקבותיו של השריונר אדיר שטרן אבדו במהלך קרב התופת על תל שאמס, בחזית הצפונית של מלחמת יום הכיפורים. לצה"ל לא היה כל מושג על מקום הימצאו או על הנסיבות שהובילו להיעלמותו. משפחתו החליטה לצאת לחפש אותו בעצמה וחשפה פשלה גדולה, שאִפשרה לסורים לחטוף שני טנקים צה"ליים, שתי גופות של חיילי צה"ל ואת שטרן הפצוע, שכנראה מת בשבי. רוני שטרן, האח: "אולי אפשר היה להציל אותו". להמשך ראו כאן.
השריונר הקיא בים, ולוחם הסטי"ל התלכלך בחולות הטנקים. לקחנו את גל משייטת הסטי"לים והצבנו אותו בחולות של שיזפון ליום אחד, ואת איתן מהשריון הצבנו בספינת הטילים בחיפה. שניהם ירו, נהנו – אך עדיין משוכנעים כי התפקיד שלהם הוא הכי הכי. בסוף היום הפגשנו אותם והם העבירו חוויות. צפו בכתבה. להמשך ראו כאן.
הטלפון בביתנו צִלצל. מיכל רעיתי העבירה אליי את ירום אריאלי. 39 שנים הוא היה איש הצללים, לא יצר קשר, נעלם. השיחה קלחה כאילו לא נפרדו דרכינו. ירום היה זה שפינה בנגמ"ש את לוחמי הצנחנים 890 מגבעת הפצועים בשני סבבים, ולאחר מכן את תאג"ד 35 כולו בשני סבבים, בקרב של הצנחנים בחווה הסינית. במקום נותרו רק חללים. המלאכה הקשה בקרבות היבשה נערכת בעוז רוחם של הלוחמים שאינם מהססים לפעול להצלת חיי חבריהם. להמשך ראו כאן.
מאז מלחמת יום הכיפורים, שבה חטיבת השריון כמעט והושמדה כליל, היא עברה כברת דרך ארוכה, והיום גדודיה מתפרשים מאילת ועד הגולן. מפקדי הגדודים מספרים על פעילותם. להמשך ראו כאן.
בין אוסטרליה המדינה והיבשת עם כ-20 מיליון תושבים ושטח של כמעט 7.7 מיליון קילומטרים רבועים, ובין סינגפור הזערורית בדרום-מזרח אסיה עם כ-4.3 מיליון תושבים ופחות מ-700 קילומטרים רבועים, מפרידים כשלושת אלפי קילומטרים של אוקיאנוס. זה לא מפריע לשיתוף פעולה בתרגילי שריון. להמשך ראו כאן.
להלן לקט חודש ספטמבר 2013 של ידיעות בנושאי שריון שהתפרסמו לאחרונה בתקופונים בין-לאומיים. החומר מובא באדיבות לקט מו"פ היוצא לאור על ידי משרד הביטחון/מפא"ת, בעריכת אל"ם (במיל') יעקב צור. להמשך ראו כאן.
סגן (במיל') עומרי קיבל החלטה גורלית שהצילה חיי אדם - לירות ברכב המחבלים ששעט לעברו מהצד השני של הגבול: "הכול קרה בשניות, לא הייתה אפשרות להחטיא". להמשך ראו כאן.
חטיבות החי"ר האמריקאי זקוקות לכוח אש כבדה יותר, שמשמעה טנקים קלים וכן תותחים גדולים יותר על השריונית האופנית סטרייקר, כך ציין בכיר במרכז התמרון למצוינות. להמשך ראו כאן.
צבא הודו בשלבי סיכום הניסויים להערכת הביצועים של הטנק ארג'ון סימן 2 (Arjun Mk2) ובכך נסללת הדרך לתוכנית הכנסתו לשירות בצבא, כשהזמנה גדולה צפויה. להמשך ראו כאן.
לבני הזוג בייקר מאנגליה יש תחביב משונה: הם אוהבים לאסוף טנקים - לקנות, לשפץ, לטפל ולהפגין יכולות. את החצר האחורית שלהם מעטרים לא פחות מ-80 משוריינים כבדים וכול העסק הזה שווה להם לא מעט כסף. אחריהם לשריון. להמשך ראו כאן.
מרגע שפותח התותח הפכה הארטילריה לחלק בלתי נפרד משדה הקרב היבשתי. התחמושת הארטילרית איננה רק נשק סטטיסטי ויש בה מגוון סוגים מדויקים להפליא. נוסף על כך פותחות תורות הפעלה מתקדמות. להמשך ראו כאן.
בתולדות מדינת ישראל מהדהדים כמה משפטים היסטוריים כמו "מי נתן את ההוראה" וכמו השאלה של ראש הממשלה בגין על הבופור: היו להם מכונות ירייה?". לכך מצטרפת השאלה של הרמטכ"ל דוד (דדו) אלעזר לראש אמ"ן אלי זעירא ערב המלחמה "האם הופעלו האמצעים המיוחדים?" להמשך ראו כאן.
אתר ynet מביא תקציר האירועים בכול אחד מימי מלחמת יום הכיפורים, מ-6 באוקטובר ועד 25 באוקטובר בתום הקרבות. להמשך ראו כאן.
באוטוביוגרפיה שלו, "הן אפשר", מסכם אהוד דיסקין את חייו, שקיבלו תפנית משמעותית במלחמת יום כיפור והובילו אותו ללוס אנג'לס. להמשך ראו כאן.
האם הגיע צה"ל בתום המלחמה למרחק 101 או 99 קילומטרים מקהיר? הערת שוליים זעירה לקורותיה של מלחמת יום הכיפורים. להמשך ראו כאן.
"אבא שלי לא היה שם כשנולדתי, הוא לא החזיק את ידי ביום הראשון של כיתה א', הוא לא הזיל דמעה בלשכת הגיוס, וגם לא מסר אותי בחופה. אבא שלי נתן לי חיים. היום אני יודעת שאת שלו הוא נתן כשהוא מוקף בטובים שבאנשים." כך אמרה הגב' טל בן עמי, בתו היחידה של סמל ראשון במילואים דוד הראל מושקוביץ זכרו לברכה, שנולדה 7 חודשים לאחר נפילתו. להמשך ראו כאן.
בחול המועד סוכות ורק בימים ראשון שני ושלישי 22, 23 ו-24 בספטמבר תופעל תוכנית מיוחדת למבקרים ביד לשריון בלטרון. להמשך ראו כאן.
במלחמת יום הכיפורים ניצחנו אנחנו החיילים. הלוחמים הפשוטים והמפקדים הזוטרים. על אף מחדלי הדרג המדיני ולמרות מלחמות הגנרלים. מכתב לחברי משה שנהרג במלחמה. להמשך ראו כאן.
לא פעם ולא פעמיים אנחנו משרתים את האויב מבלי דעת בהלקאה העצמית המופרזת שלנו, ועוד ביציאת מצרים כך היה. לא הייתי שותף לאופוריית ששת הימים, ואיני מוכן להיות חלק מהמתאוננים 40 שנה אחרי מלחמת יום כיפור, שעלתה במחיר כואב, אך סללה את הדרך להסכמי השלום. להמשך ראו כאן.
פיקוד הצפון הקים אתר אינטרנט בשם "צועדים בנתיב הגבורה" – פיקוד הצפון מצדיע ללוחמי מלחמת יום הכיפורים בחול המועד סוכות, י"ט בתשרי תשע"ד, 23 בספטמבר 2013. להמשך ראו כאן.
מלחמת יום הכיפורים הייתה אירוע מכונן כי שברה את עידן הוודאות הזחוחה. אסור שתיחקק בתודעה באופן מלאכותי כ"ניצחון כביר". להמשך ראו כאן.
לפרופ' בורט יש שני עיטורי מופת נדירים ממלחמת ששת הימים וממלחמת יום כיפור. כול שנה, סמוך ליום כיפור, הוא מקפיד לצאת מהארץ. להמשך ראו כאן.
בשורת אירועים דנו בצה"ל בלקחים ותובנות ממלחמת יום הכיפורים. בשיח שהתנהל ביום עיון הדגיש הרמטכ"ל: "עלינו לבחון סבירותו של כל תרחיש כסביר". להמשך ראו כאן.
הסרט "יום הכיפורים ההוא", ששודר לציון 40 שנה למלחמה הארורה בתולדות ישראל, מונה אוסף מעניין של מרואיינים וקורותיהם, איש איש וסיפורו המדהים. מעניין לגלות, אם כן, בין סיפורי גבורה לבין דוגמאות כשלים, מי אלו שפעלו בו מתוך אינסטינקט יצרי, ומי מהנוכחים הבינו את גודל המשבר, ונאלצו לחזות בו ולבכות עליו בזמן אמת. להמשך ראו כאן.
צדוק חיסל טנקים עם בזוקה וקיבל את עיטור המופת, והירש התכונן לרגע שבו ימות יחד עם החיילים הסורים. סיפורו של המוצב המנותק. להמשך ראו כאן.
על המבול הראשון בימי נוח נכתב: "וַיְהִי הַגֶּשֶׁם עַל-הָאָרֶץ אַרְבָּעִים יוֹם וְאַרְבָּעִים לָיְלָה" (בראשית, ז, י"ב). ועוד נכתב: "וַיְהִי הַמַּבּוּל אַרְבָּעִים יוֹם עַל-הָאָרֶץ" (בראשית, ז, י"ז). המבול השני - של כתבות בעיתונות, שידורים ברדיו ובטלוויזיה, שהחל כבר באוגוסט, במלאות 40 שנה למלחמת יום הכיפורים - צפוי להימשך למעלה מארבעים יום וארבעים לילה. להמשך ראו כאן.
40 שנה אחרי מלחמת יום כיפור יזכה קהלני לאות הוקרה על פועלו. עוד יקבלו את העיטור הסופר אלי ויזל והבמאי סטיבן שפילברג. להמשך ראו כאן.
תא"ל אלקבץ יחליף את תא"ל נדב פדן שפיקד על העוצבה בשנתיים האחרונות. מפקד פיקוד הדרום: "נדרש לשמור על דריכות ומוכנות קבועה". להמשך ראו כאן.
ההתפתחויות המרכזיות של המלחמה, מ-6 באוקטובר 1973 ועד להפסקת האש ב-24 באוקטובר. להמשך ראו כאן.
לציון 40 שנה למלחמת יום הכיפורים שלח הרמטכ"ל איגרת לחיילי צה"ל. לאיגרת הנוכחית נוספה גם איגרתו של הרמטכ"ל לשעבר מימי המלחמה, דוד אלעזר, שנשלחה 17 ימים לאחר תחילת הלחימה הקשה. "גם היום", כתב גנץ, "כשאנחנו למודי ניסיון העבר, עינינו פקוחות ואוזנינו כרויות לכל קול ורחש בסערה המתחוללת סביבנו". להמשך ראו כאן.
4 בוגרי הפנימייה הצבאית בחיפה נפלו כצוות בחווה הסינית. כשנמצא הטנק שלהם, הוא הפך לאנדרטה ללא גישה, עד שהגיע דור חדש לפנימייה. סיפור על קשר בין-דורי, הנצחה ייחודית ומבצע הנדסי יוצא דופן. להמשך ראו כאן.
שלמה אוחיון, שריונר שמצא את הדיסקית בבונקר נטוש: "לא יודע מה עלה בגורל החייל, אולי זו המזכרת היחידה שנותרה למשפחתו". להמשך ראו כאן.
אלוף גרשון הכהן, מפקד הגיס הצפוני ומהמעטים בצבא היום שהיו חיילים במלחמה ההיא, עדיין חרד מזה שאנשים לא אומרים את מה שהם חושבים. להמשך ראו כאן.
מובא כאן תיאור חוויות שחוויתי במלחמה הקשה וכן מחשבות שלי. להמשך ראו כאן.
עם הפסקת האש בסיני עלתה מיד בקרב אנשי החטיבה שלי, חטיבת טנקים שמפקדה היה יואל גונן (גורודיש), אחיו הצעיר של אלוף הפיקוד, השאלה "מה היה אילו": איך היו נראים פני המערכה בימיה הראשונים אילו עדיין עמד בראש הפיקוד אריאל שרון ולא שמואל גורודיש, שמונה לתפקיד במקום שרון זמן קצר לפני פרוץ המלחמה. להמשך ראו כאן.
מפקד גדוד 9 בשריון במלחמת יום הכיפורים, יום טוב תמיר, מתאר את הנתק בפיקוד הדרום לפני תחילת המלחמה ואת האירועים בגזרה שלו, שלב אחרי שלב. "דבקות במשימה זאת לא סיסמה". להמשך ראו כאן.
ביומיים הראשונים ניהל אל"ם יצחק בן שהם את קרבות הבלימה בדרום הגולן. בהקלטות רשת הקשר שהותרו לפרסום נשמעת בקשתו לסיוע נענית בשלילה, ובן שהם מגיב: "חבל, חבל, חבל". זמן קצר לאחר מכן הוא נהרג מצרור סורי. להמשך ראו כאן.
עלייה לסאראטוגה. ארבעה מצרים הולכים. פליטה מוקדמת. פצוע על הכבישץ הפסקת אשץ. פרק שני מתוך ספרו של משה אורן על מלחמת יום הכיפורים. להמשך ראו כאן.
לפני 40 שנה אמנון כפכפי ושמוליק זמל פונו פצועים מהטנק בעמק הבכא - ומאז לא נפגשו • רק במסגרת הפרויקט של גלי צה"ל, הצליח כפכפי לאתר את חברו. להמשך ראו כאן.
הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, אמר בעצרת כי "כשירות השריון, שבבסיסה מקצוענות הלוחמים, היא שאפשרה לצה"ל להציב מענה לפער הגדול בתחילת הלחימה". להמשך ראו כאן.
ידין טננבוים, חלילן מחונן ואוהב מוסיקה טהור, התעקש שלא לשרת בתזמורת צה"ל ונהרג על שפת התעלה בתחילתה של מלחמת יום הכיפורים. לנארד ברנסטין כתב לזכרו את היצירה "חליל", אבל יותר מכך מנציח אותו אלבום ובו יצירות בביצועו, "החליל שלא נדם", שיוצא עתה במהדורה מחודשת. להמשך ראו כאן.
מלחמת יום הכיפורים, חורף מעבר לתעלה. פלוגת צנחנים מתחפרת בכפר מצרי נטוש בהמתנה לבשורה שתבוא. בציפייה ליציאת מצרים. להמשך ראו כאן.
במשך שלושה שבועות באוקטובר תרגם חוסיין סראג' (63) את קריאות השבר של החיילים במוצבים ואת הודעות הטייסים. 40 שנה אחרי שניצל מירי של חיל האוויר, בשיחה עם ynet הוא אומר: "המלחמה היא היסטוריה, נחלת העבר". להמשך ראו כאן.
במלאות 40 שנה לקרבות יום כיפור יצא במהדורה מחודשת ספרו של הנשיא לשעבר חיים הרצוג ז"ל "מלחמת יום הדין". בנו ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג לאולפן ynet: "קיבעון מחשבתי יכול להיות גם כיום". אלוף במיל' אביגדור (יאנוש) בן גל: "הכישלון בתחילת המלחמה נבע מחטא היוהרה". להמשך ראו כאן.
40 שנה אחרי שלחם בחווה הסינית, קובע ח"כ עמרם מצנע כי המחדל הגדול של המלחמה ההיא היה קודם כל אי מניעתה. האם הפעם יצליח תהליך השלום להוליד הסכם בלי קורבנות מיותרים? להמשך ראו כאן.
"ילדי מצרים יודעים רק שניצחנו, אנשים עייפים משידורים חוזרים", מספר ל-ynet אחמד זאיד, שלא נולד בזמן "מלחמת אוקטובר". אז היום הוא מוביל תנועה שמנסה להזכיר, לחקור ולספר מחדש. אשרף מרואן? "ברור שהיה גיבור מצרי". צפו בסרטונים של קול הפייסבוק מקהיר. להמשך ראו כאן.
כמו כל מלחמה, גם למלחמת יום כיפור היה פס קול משלה. השירים שנכתבו בעקבות הקרבות הפכו לחלק בלתי נפרד מהזיכרון. לא במקרה המוזיקה של שנת 73' הייתה עצובה וכואבת, רחוקה מאד מהאופוריה של ששת הימים. מסע בעקבות השירים שנכתבו לפני ארבעים שנה לזכר המלחמה ההיא. להמשך ראו כאן.
בקיבוץ גבעת חיים איחוד לא דיברו על המתים. גם לבכות היה אסור - זה מה שדרשו המייסדים. עד שבא אדם חיצוני - וסיפר אותו בספר שיוצא 40 שנה אחרי המלחמה. "מי שהראה רגש - אמרו שהוא יצא מדעתו". להמשך ראו כאן.
סיפורו האישי של דני סימונב, חייל מילואים שגויס ביום הראשון למלחמה לשרת ברמת הגולן. להמשך ראו כאן.
הלחימה בסוריה בין כוחות הממשלה למורדים נמשכת לצד מאמצים שונים בעולם להפסקת הלחימה או להפסקת השימוש בנשק כימי. המראות המגיעים משם לא משאירים כול ספק באשר לאכזריות הלחימה. להמשך ראו כאן.
סיפורו האישי של יצחק שריר (זיכרמן), לוחם בגדוד השריון 195, על הקרב המשותף עם חברו הטוב יעקב דולה ז"ל שהיה הלום קרב. להמשך ראו כאן.
חמש עשרה שנים שקד אילן סהר, שהיה קצין המודיעין של חטיבה 7 במלחמת יום הכיפורים, על הספר "עד קצה היכולת - חטיבה 7 במלחמת יום הכיפורים". ערב השקה יוצא דופן לספרו בהשתתפות רבים ממפקדי חטיבה 7 במלחמה ואורחים רבים התקיים ביד לשריון ב-22 באוגוסט 2013. להמשך ראו כאן.
ההפצצה של המטוסים המצריים על בסיס טסה בסיני, שינתה לנצח את חייה של ענת יהלום. היא ספגה רסיסים בכל גופה ואיבדה את רגלה, אבל לרגע לא ויתרה. היום, אחרי 27 ניתוחים, ענת הולכת עם פרוטזה, משתתפת במרתונים עם אופני היד שלה, נלחמת על זכויותיהן של נכות צה"ל. להמשך ראו כאן.
דגם של קונספט לטנק פולני חדש הוצג לאחרונה בתערוכת הנשק MSPO 2013 שבפולין. זה חלק ממשפחת רק"ם זחלי. קרוב לוודאי שדגם זה לא ייכנס לייצור, אך הוא חלק מהתוכנית. להמשך ראו כאן.
התחביב של בניית דגמי רק"ם אינו נחלתם של יוצאי השריון בלבד. זה בהחלט עיסוק יצירתי ואתגרי של דיוק בפרטים, מציאת פתרונות ייצור והנאה רבה למראה המוגמר. הפעם על דגמי הטנק ליאופרד 2 הגרמני. להמשך ראו כאן.
בחיל השריון החלו בתהליך לשינוי מבני הגדודים בחטיבות השריון, שיחל בחטיבה 188. בין היתר, נשקלת האפשרות לסגור את פלוגת "מחץ" בגדוד 71, בה שירת גלעד שליט. "זה ממש עצוב אם זה יקרה, צריך להילחם בזה", אמרו חיילים ששירתו שם. טרם אושרה סופית סגירת הפלוגה. להמשך ראו כאן.
כוחות השריון והחי"ר תרגלו לוחמה מורכבת במתאר סבוך, כולל לוחמה בשטח בנוי. מ"פ שריון: "האימון שיפר את ההבנה שלנו לגבי השטח בכמה רמות". להמשך ראו כאן.
במוזאון ליסני, הסמוך לפראג שבצ'כיה, מתקיים מדי פעם יום תצוגה של טנקים ורק"ם אחר בתנועה. הטנקים במצב נסיעה והם נוסעים בזה אחר זה במסלול. גם טנק מרכבה ישראלי קיים במוזאון זה. להמשך ראו כאן.
תערוכת הנשק ה-21 בקילס (Kielce) שבפולין התקיימה בימים 5-2 בספטמבר 2013. בתערוכה הוצגו מערכות וכלי נשק ומיטב הטכנולוגיות הצבאיות העדכניות. כמו בכול תערוכה מסוג זה המטרה היא גם מסחרית להשיג הזמנות פיתוח וייצור. להמשך ראו כאן.
המ"פ ושלושה מפקדי מחלקות ו-15 לוחמים נוספים מפלוגה ל' של גדוד 128 בחטיבה 11 נפלו בקרב עם קומנדו מצרי בדרכם לסייע למוצב בודפשט הצפוני שלחוף תעלת סואץ. היה זה קרב של אין ברירה שבו בלטו הרעות והגבורה. הניצחון הושג במחיר כבד מאוד. להמשך ראו כאן.
אלי דודקביץ' לא נהג לדבר על המלחמה עם משפחתו. כשנפטר, סרק בנו ארד את השקופיות הרבות שצילם במהלך שירותו, וגילה כיצד נראתה המלחמה בעיני אביו. להמשך ראו כאן.
"הנה אנחנו מובילים את צה"ל ואת המהלך שיש בו כדי לשנות את תמונת המלחמה". צפו במפגש מרגש של צוות הטנק הראשון שעבר לאדמת מצרים. להמשך ראו כאן.
מלחמת יום הכיפורים תפסה אותנו בהפתעה גמורה, כשאנחנו הורים צעירים לשני ילדים קטנים, ילד בן 4 ותינוק בן 5 חודשים. להמשך ראו כאן.
במלחמת יום הכיפורים נלחם צוות הטנק שעליו פיקד מוטי רוזנברגר (61) בחטיבה מצרית שלמה - ושרד. אחר כך הם הותקפו על ידי טנקים ישראליים, במחשבה שהם חיילי האויב. כשהתבררה הטעות "כולם חיבקו אותי בדמעות". להמשך ראו כאן.
הוא נהרג בקרב ברמה, ומאז מיטלטלים בני משפחתו וחבריו של שלום רז בין הזיכרונות. מחברת שבה תיעד את המלחמה ואת השניות האחרונות לחייו הוציאה את האחיין עמית קוטלר למסע בעקבות הדוד שלא הכיר. להמשך ראו כאן.
ב-20 באוקטובר 1973 הגיע המכתב האחרון ששלח מאיר אלפרט מהחזית המצרית. חבריו לגדוד לא ידעו היכן הוא והצבא הכריז עליו נעדר, אבל רעייתו צפי המשיכה לכתוב לו. לפעמים אופטימית, לעתים פסימית, מלאת תקווה או על סף שבירה, היא כתבה במשך חודשים למי שכבר לא יכול היה להשיב. 40 שנה אחרי פותחת צפי סיימונס את צרור המכתבים שחזרו אליה ללא מענה. להמשך ראו כאן.
סיפורו האישי של דוד זולדן, שאביו דב היה לוחם שריון שנפצע במתקפת שריון סורי בגולן. להמשך ראו כאן.
רפאל - מערכות לחימה מתקדמות בע"מ הוא שם נרדף למצוינות טכנולוגית באמצעי לחימה גם בעולם הרחב. דן רוגל, מהנדס מוכשר ורב-תחומי עבד שנים רבות ברפאל ובתוך כך בפיתוח אמצעי לחימה מתקדמים ליבשה. לאחרונה פרסם ספר בשם "לוחמת היבשה שלי". להמשך ראו כאן.
בין היתר נתפסו מטען חבלה במשקל גדול, רימוני גז והלם ורובה ציד. האמל“ח נתפס במהלך מעצר מבוקשים בשכם. להמשך ראו כאן.
באתר העיתון ידיעות אחרונות הופיע פרק בשם "קולות המלחמה. אפר לשמוע את הקלטות המלחמה, לראות צילומים, לעיין בפרוטוקולים של ועדת אגרנט ועוד. להמשך ראו כאן.
העדויות החדשות מדיוני ועדת אגרנט מנציחות את טרגדיית הקונספציה: המטכ"ל ובכיריו התעלמו, חסמו או גימדו כל דיווח מדאיג. להמשך ראו כאן.
מלחמת יום הכיפורים מלפני ארבעים שנה כבר הפכה להיסטוריה, אף כי השפעתה מוחשית גם כיום ועוד תשפיע בעתיד. מחשש שספרי ההיסטוריה גם הם כבר בגדר היסטוריה - מוצעת כיום אפליקציית "אוקטובר" שתציג בכלים החדישים והנגישים את סיפור המלחמה והניצחון הגדול שהיה. להמשך ראו כאן.
אלברט סודאי, איש אמ"ן, זכה לכינויי גנאי מחבריו כי התנגד לקיבעון המחשבתי בנוגע למצרים. בעדותו בוועדת אגרנט חשף כיצד זיהה היערכות מצרית למלחמה, בעוד השאר עצמו עיניים. להמשך ראו כאן.
מפקדי הצבא שהעידו בפני ועדת אגרנט סיפרו על היערכות הכוחות למלחמה ועל הלחימה הקשה נגד האויב הרב. אך הזווית האישית שחשפו ממחישה היטב את תחושות החיילים בזמן המלחמה. להמשך ראו כאן.
בסיני "טוב שלא היו יותר חיילים במעוזים, כי לא היינו מסוגלים לעמוד בעצמנו". בגולן הופתעו מגודל הכוחות הסורים ש"באו כמו נמלים". על טנק אחד שנסוג ועליו לא פחות מ-32 איש, על לוחמים שפחדו לצאת מהבונקרים ו"הוצאו בבעיטות" ועל חייל שאיים להרוג את חבריו לנשק - ולא להיכנע. הפרוטוקולים של אגרנט. להמשך ראו כאן.
עדויותיהם של מפקדי חיל האוויר, הים והשריון בפני ועדת אגרנט חושפות את קווי ההגנה שלהם למחדל יום כיפור. האלוף תלם הוריד את הכוננות רק 3 ימים לפני פרוץ הקרבות עקב המלצת ראש אמ"ן, שהוגדר "הכוהן הגדול". וגם: ה"היפיס" מסיירת מטכ"ל ועוד פרק בקרבות הגנרלים - ברן נגד טליק. להמשך ראו כאן.
מלחמת יום הכיפורים היא הניצחון הצבאי הגדול בתולדותינו, וראוי היה לציינו בחגיגיות. לקראת ציון 40 שנה למלחמה. להמשך ראו כאן.
גם בגיל 77, יאנוש בן-גל הוא עדיין "הילד הרע". הוא משוכנע שצריך לחגוג את הניצחון ביום כיפור וכועס שעוצרים מבצע צבאי בגלל שנהרגים חיילים. "אני איש עצוב", הוא מודה. להמשך ראו כאן.
הותר לפרסום: עדויות חדשות מוועדת אגרנט. מפקד חיל האוויר דאז בני פלד: "אמרו לי במפורש 'עזוב את מצרים'". מפקד אוגדה בסיני: זלזלנו בצבאות ערב. להמשך ראו כאן.
ב-11 ביוני 2013 קיימה חטיבה 401 כנס התייחדות עם המשפחות השכולות, מפקדי החטיבה ולוחמיה. הכנס תוכנן כיום מורשת בסימן נקודת מפנה, כביטוי לאירועים מחוללי שינויים במרחב המדיני, הציבורי, החברתי והפרטי. נקודת מפנה היוותה גם מלחמת יום הכיפורים, שבכנס זה ניתן לה ביטוי גם בדברים מרגשים שנאמרו בטקס, המובאים כאן במלואם. להמשך ראו כאן.
"נפשו ורוחו של האדם היו ויישארו מורכבים ומרתקים הרבה יותר מכול טכנולוגיה ומכול מכשור מתקדם. יכולת הפיקוד והנעת האנשים להילחם נשארה תלויה במנהיגות של דוגמה אישית, של מבט ישיר בעיניים והבנת האדם הלוחם. כדי להניע אדם שרוצה לחיות, להמשיך להילחם ולסכן את חייו, יש לבנות כבוד עצמי, אמון במפקד ואחריות שמבוססת על רעות לוחמים." להמשך ראו כאן.
סיפורו האישי של חייל השריון יעקב הרשקוביץ, כפי שכתב אותם בתחילת 1974. להמשך ראו כאן.
סיפורו האישי של עפר דרורי על הקרבות, הפצועים וההרוגים בלחימה בתעלה. להמשך ראו כאן.
סיפורה האישי של בלה וולנרמן שאחיה סרן ישראל איגלברג, קצין בשריון, נהרג במלחמה. להמשך ראו כאן.
מלחמת יום הכיפורים העמידה סיפורי גבורה רבים, אך אין דומה לקרבות הגבורה שניהלה חטיבה 14 בחזית תעלת סואץ. להמשך ראו כאן.
בשבוע שעבר חטיבת גבעתי החליפה מפקד, אל"מ עופר וינטר החליף את אל"מ עופר לוי. הזדמנות לאחל למפקד הנכנס בהצלחה בתפקידו ולהודות למפקד היוצא. להמשך ראו כאן.
בימים אלה כשהעולם ממוקד בסוריה יש מי שצופה גם על אימוני השריון של צה"ל ברמת הגולן. להמשך ראו כאן.
ליבנה, לשעבר מפקד פיקוד העורף, מפקד מפקדת חילות השדה והמזכיר הצבאי של ראש הממשלה ושר הביטחון, הלך לעולמו בגיל 68. בתפקידו האחרון בצה"ל שירת כנספח צה"ל בארצות הברית. להמשך ראו כאן.
אימוני השריון דומים בצבאות רבים, בעיקר בכול הקשור לתפעול הטנק הבודד. לעיונכם סרטון על טען-קשר בטנק אברמס אמריקאי. להמשך ראו כאן.
מערכת הצליחה הייתה מהקרבות המורכבים, הקשים ורוויי הדם שניהל צה"ל מעודו. המערכה שהתחוללה מערב 15 באוקטובר ועד ל-18 בבוקר הייתה סדרה רציפה של קרבות עקובים מדם, מהרוויים ביותר שידע צה"ל מעודו. הכתבה בוחנת את סוגיית הצליחה בכלל ואת הבעייתיות הקונקרטית ב-14 - 15 באוקטובר, אך לא את הביצוע בפועל. להמשך ראו כאן.
הצלקות שעל פניו והכאבים התכופים בגופו לא הצליחו לשבור את רוחו של יצחק דרקסלר בן ה-62. בראיון מיוחד חוזר השריונר החרדי אל הפגיעה הישירה שספג הטנק שלו ("נשרפתי כולי, הבגדים התפוררו"), אל תהליך השיקום הקשה ("לא הייתי יוצא מהבית"), ואל תחושת הגאווה שממלאת אותו עד היום כשהוא נזכר איך היה שב במדים לבני ברק ומתקבל בכבוד. להמשך ראו כאן.
כל אלו התאספו כדי לשמוע תמציתו של תחקיר מיוחד שערך ההיסטוריון מנחם בן-שלום על פעילות חטיבת השריון 600 במלחמת יום הכיפורים בין ממצאי התחקיר: פקודות לא מלאות, היעדר מודיעין קרבי ועוד. להמשך ראו כאן.
להלן לקט חודש אוגוסט 2013 של ידיעות בנושאי שריון שהתפרסמו לאחרונה בתקופונים בין-לאומיים. החומר מובא באדיבות לקט מו"פ היוצא לאור על ידי משרד הביטחון/מפא"ת, בעריכת אל"ם (במיל') יעקב צור. להמשך ראו כאן.
הוא היה מפקד טנק צעיר בגדוד 100 של השריון, מצא את עצמו בחזית הכוח שנשלח לחלץ את הצנחנים מהטבח בחווה הסינית ולאחר שהטנק שלו נפגע, הוא נלחם כחי"רניק לכל דבר. את הקרב בו השתתף, מיכאל הרשקוביץ לא ישכח לעולם: "הצנחנים קראו לנו מושיעים. היה דם בכל מקום, זה לא משהו שעוזב אותך". חזרה בזמן לקרב בחווה הסינית דרך עיניו של שריונר, במסגרת פרויקט 40 שנה למלחמה. להמשך ראו כאן.
מדוע לא נמצא בירושלים או בתל אביב רחוב מלחמת יום הכיפורים? היכן נחבאת סמטת 'החווה הסינית'? לאן נעלם מעלה עמק הבכא? מדוע עד היום, ארבעים שנה לאחר המלחמה, שמה עדיין מעלה בנו תחושת אי-נחת? האם זה משום שעד היום לא הוסכם בינינו כיצד לעזאזל היא הסתיימה? ניצחנו? הפסדנו? גם וגם? מדוע עדיין אופפת אותנו הטראומה? להמשך ראו כאן.
אלוף בדימוס יצחק פונדק, ששירת כקצין בכיר כבר במלחמת העצמאות, הוא הראשון לקבל דרגת אלוף ייצוגית לאחר שכבר סיים שירות פעיל. הרמטכ"ל: "רגע ייחודי ותקדימי". להמשך ראו כאן.
הוא היה מאנשי דור הפלמ"ח, שותף במבצעי העפלה, מקים הלהקות הצבאיות וצוותי ההוויי של צה"ל ולפני כחודש הלך לעולמו. הזדמנות להיזכר בשאול ביבר, חייו וחבריו. להמשך ראו כאן.
במוצאי יום כיפור, אוקטובר 1946, עלה חיים (קליינמן) און עם הגרעין שלו להתיישב בקיבוץ חצרים בנגב כחלק מ-11 ישובים יהודיים, שלימים יגרמו להכללת הדרום בשטח המדינה. סיפור חלוצי של הפרחת השממה. להמשך ראו כאן.
מלחמת יום הכיפורים הייתה מבחן דמים שלא היה כדוגמתו בהיסטוריה הקצרה של מדינת ישראל ועלינו לעשות הכול שלא תישנה, ואין לכך כל ביטוח. גדי זוהר ששימש שליש של הרמטכ"ל רב-אלוף דוד (דדו) אלעזר בתקופת מלחמת יום הכיפורים. בין תפקידיו לאחר מכן: ראש ענף טרור, ומאוחר יותר ראש זירת טרור באמ"ן, מביא דברים מאלפים מזווית הראייה שלו. להמשך ראו כאן.
40 שנה חלפו מאז נפילתו של אחי חנוך רכלס-כנען ז"ל. בסיום לימודי הנדסת מכונות בטכניון מטעם צה"ל, זמן קצר לפני המלחמה, רתם אותו סגן הרמטכ"ל דאז האלוף ישראל טל לפרויקט טנק המרכבה במפקדת גייסות השריון. בפרוץ המלחמה התמנה לסמג"ד 104 בחטיבת הראל, וממנה לא שב. להמשך ראו כאן.
"רעות שריונאים" מבחינתי הינה סיסמה לא רק בעת הקרב. החברות והרעות בתקופות שבין המלחמות חשובות לא פחות, וחלק חשוב ומרכזי בכך היא התמיכה במשפחות הנופלים. להמשך ראו כאן.
ייצור הנגמ"ש נמר הנעשה בחלקו בארצות הברית עשוי להיפסק, לפי ידיעה באתר IsraelDefense. להמשך ראו כאן.
פלוגה ז' של גדוד 196/79 נטלה חלק בכול הקרבות הקשים ביותר במלחמה, החל מקרבות הבלימה בגזרה המרכזית של תעלת סואץ, דרך קרב הפריצה וכיבוש חווה הסינית צליחת התעלה, וקרבות ארץ גושן בואכה אסמעילייה. להמשך ראו כאן.
רבים טוענים כי במלחמת יום הכיפורים הניצחון והגבורה היו בעיקר של החיילים והמפקדים בשטח. והנה היום הלוחמים באים ומחזקים אמרה זו בנכונותם לספר על ניצחון מלחמת יום הכיפורים. להמשך ראו כאן.
15 יחידות מילואים הגיעו לטקס תעודות הצטיינות בבית הנשיא בירושלים. רס"ן פלג רז, סמג"ד שריון שמשרת 50 ימים בשנה: "זה נותן לי סיפוק". הנשיא פרס: "הנטל חייב להתחלק על כתפיים רחבות ככל האפשר". להמשך ראו כאן.
עדותו של עוזי מור, מג"ד 266 בחטיבה 179, שלחמה ברמת הגולן במלחמת יום הכיפורים. הספר "עוזי מור - קרן אור, את המנגינה הזו אי אפשר לעצור", מאת אורי אפק, מוקדש לעוזי - ויד ליפתח בנו ז"ל. בהוצאת המועדון לספורט באוניברסיטת תל אביב, 2009 - מהדורה מוגבלת. להמשך ראו כאן.
השינויים הצפויים יכנסו תחילה למספר חטיבות וחילות במז"י, ויתמקדו בשמירה על הבריאות הפיזית והנפשית לצד הכשירות המבצעית. רע"ן רפואה במז"י: "כך נבנה לוחמים כשירים וחזקים יותר". להמשך ראו כאן.
כדי להכשיר את לוחמי גדוד ההנדסה ללחימה במתארי שדה הקרב המודרני מפקדי הגדוד, מהמג"ד ועד אחרון מפקדי הכיתות, התאספו למספר ימים במתקן אימונים ייעודי. המפקדים "התחפשו" ללוחמי חי"ר לכל דבר, קיבלו הדרכה מקיפה ותרגלו סוגים שונים של לחימה. להמשך ראו כאן.
מלחמת האזרחים בסוריה החלה כנחשול של הפגנות ומחאות בכל רחבי סוריה, ב-15 במארס 2011, כחלק מגל התקוממויות במדינות ערב. עם הזמן התפתחו ההפגנות והמהומות להתקוממות עממית, למאבק מזוין ולמלחמת אזרחים, במסגרתה נעשה שימוש מצד הממשל בין היתר בטנקים, בארטילריה, בטילים ובמטוסים, להפגזת אוכלוסייה אזרחית ושטחים בנויים בערים וביישובים. להמשך ראו כאן.
שאול ביבר (2013-1922) - 'עופר' הפלמ"חניק המיתולוגי מ'ילקוט הכזבים' ומי שכּוּנה 'אבי הלהקות הצבאיות' – הסתלק מעולמנו, לפני שלושה שבועות והוא בן תשעים ואחת שנים. לזכר דמותו הססגונית, הנה תחילה דברים שכתב דן אלמגור, ואחר כך שתי תמונות של נבחרות כדורגל והסיפור שמאחוריהן. להמשך ראו כאן.
רכב היברידי המשלב כישורי יבילות אוויר ומסוק יפותח על ידי הכוחות המוטסים של רוסיה לקראת 2030, כדי לענות על צורכי הלוחמה המודרנית. להמשך ראו כאן.
ביום חמישי האחרון ציין בית הספר לשריון את קורס המדריכות המאה במספר: "המדריכות מלמדות את הלוחמים בצורה הטובה ביותר כדי שינצחו בקרב. בזכותן האדם שבטנק ינצח". להמשך ראו כאן.
הנחישות שהפגין במבצע קדש, עת חילץ פצועים תחת אש בקרבת מוצבי רפיח, זיכתה אותו בעיטור הגבוה בצה"ל. חברו ספד לו: "הוא הוציא אותי משדה הקרב, אני חב לו חלק גדול מחיי. מאז הוא ליווה אותי כל החיים". להמשך ראו כאן.
גיבור ישראל עוזי בר-צור, בעל עיטור הגבורה ממלחמת סיני (1956) נפטר ביום 2 באוגוסט 2013, והובא למנוחת עולמים בטקס צבאי בהר הרצל, היום 4 באוגוסט 2013. הבאנו דברים לזכרו.
יצחק ברוק, כיום פרופ' לרפואת ילדים באוניברסיטת ג'ורג'טאון שבוושינגטון הבירה, היה רופא גדודי בגדוד הספקה באוגדת האלוף אברהם אדו (ברן) במלחמת יום הכיפורים, ושירת כחובש במלחמת ששת הימים. ספרו "בחולות סיני" (In the sands of Sinai) פורסם באנגלית בשנת 2011. להמשך ראו כאן.
האדם בקרב הוא סדרה דוקומנטרית של הבי-בי-סי משנת 1985, על ההיסטוריה של הלחימה מהזמן העתיק ועד מלחת פוקלנד (1982) שבין בריטניה וארגנטינה. להמשך ראו כאן.
במלחמת ההתשה השתתפתי בחילוץ טנקי שרמן של חטיבה 60 שנתקעו בגזרה הצפונית של סיני סמוך לתעלת סואץ. ההמלצה לצל"ש לא התממשה ויצאתי בתחושה קשה. להמשך ראו כאן.
הסימולטור החדשני של טנק מרכבה 4 מאפשר לחיילים המשתמשים בו להתנסות באירועים ביטחוניים שונים בלי לסכן אותם. נטע קודיש האמיצה הצטרפה לחיל השריון ליום אחד והסתערה על הסימולטור. קדימה אש. להמשך ראו כאן.
מפקד גדוד 9 בשריון, סא"ל אופיר זילברשטיין: "אי השימוש בנו הוא חולשה". גיוס אוגוסט 2013 - כתבה שלישית בסדרה. להמשך ראו כאן.
וותיקי גדוד 52, שלחמו במלחמת יום הכיפורים, פגשו את הלוחמים שממשיכים בדרכם. המג“ד: "אנחנו מוכיחים להם שההקרבה שלהם לא הייתה לחינם". להמשך ראו כאן.
תא"ל איציק תורג'מן מחליף בתפקידו את תא"ל תמיר היימן, שהיה אחראי על החלטות היסטוריות בעקבות השינויים בגזרה. מפקד פצ"ן: "האוגדה היא מכונת מלחמה אדירה שהולכת ומשתכללת". להמשך ראו כאן.
בימים אלה התגייס לשריון מחזור נוסף של צעירים המיועדים להיות לוחמי שריון. רובם יודעים שהם בחרו בדבר האמיתי, השאר ידעו זאת בתוך זמן קצר. גם הרמטכ"ל אומר כי לחיל השריון תפקיד משמעותי מאוד בשדה הקרב, וכי "הדבר החשוב ביותר הוא מי האנשים שבתוך הטנק". להמשך ראו כאן.
הטנקיסטים השלימו אימון נרחב תוך התמקדות במתאר הצפוני. קצין השריון הראשי: "נמצא את נקודת האיזון - ונמשיך להתאמן". להמשך ראו כאן.
חטיבה 8 בפיקוד אלברט מנדלר ז"ל (לימים אלוף, שנהרג במלחמת יום הכיפורים בסיני) נטלה חלק בפריצה לרמת הגולן במלחמת ששת הימים. בקרב הפריצה נהרג רס"ן רפי מוקדי ז"ל. הבאנו את דברי בתו אורנה בטקס הזיכרון שקיימה החטיבה במאי 2011. להמשך ראו כאן.
ביום הראשון של מלחמת יום כיפור כוחות השריון ברמת הגולן מצאו את עצמם בנחיתות מספרית עצומה. בהקלטה שנחשפת לראשונה, מפקד חטיבה 188 ומפקד חטיבה 7 מתווכחים ביניהם לגבי כוח נוסף שיעזור בלחימה - קריטי להישרדות של אחד הכוחות, אך פחות לשני. האזינו להקלטה הנדירה. להמשך ראו כאן.
השבוע הוענק פרס שטרוק לדן לבני, לאדי שניר וליפה פרלמן. לבני זכה בפרס על אמנותו ויצירותיו, אך ראויה לציון גם תרומתו רבת-השנים לקהילה. להמשך ראו כאן.
ישראל מקימה עוד מרכזי צפרות, מרכז שימור חדש וכן אזור מיוחד לציפורים בלב תל אביב, להגנה על ציפורים ולמשוך צפרים מרחבי העולם. כתבה על כך, מאת Viva Sarah התפרסמה בשבוע שחלף באתר אינטרנט מהגדולים בעולם. הפרטים נמסרו באדיבות פרופ' חברנו פרופ' יוסי לשם. להמשך ראו כאן.
תוכנית כוח האדם החדשה של זרוע היבשה מבשרת על מהפכה מגדרית בצבא: הגדלת הייצוג הנשי בתפקידי לחימה שיועדו עד היום בעיקר לגברים. "מדוע בחורה לא יכולה לסלק פצצות?" להמשך ראו כאן.
ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות ביקרה ביד לשריון ביום 21 ביולי 2013 ועקבה מקרו אחר התקדמות הבנייה של מוזאון הלוחם היהודי במלחמת העולם השנייה. להמשך ראו כאן.
כמאמר האלוף יגאל אלון - "רעות הלוחמים כנשק תחשב", סגל הפיקוד של חטיבת "אגרוף הברזל", קציני מפקדת החטיבה והגדודים, התכנס בימים 6-5 ביולי 2013 במלון 7 הקשתות בירושלים שעל הר הזיתים לסוף שבוע של תרבות וגיבוש חברתי תחת הכותרת "שבת ירושלמית". להמשך ראו כאן.
התיעוד על מלחמת העולם השנייה, הגדולה במלחמות תבל, עוד ממשיך לנבוע גם קרוב לשבעים שנה לאחר שהסתיימה. גם כיום עוד לא נחשפו כל המצוי בארכיונים ולא כול מה שמצוי אצל אנשים פרטיים. להמשך ראו כאן.
אל"ם ג'וני כהן קיבל את הפיקוד על חטיבת נתיבי האשף חטיבה 600, בטקס מרשים שהתקיים במחנה נחשונים ב-14 ביולי 2013, בהשתתפות מפקד פיקוד המרכז האלוף ניצן אלון, מפקד האוגדה תא"ל אמיר אבולעפיה ואורחים רבים. להמשך ראו כאן.
להלן לקט חודש יולי 2013 של ידיעות בנושאי שריון שהתפרסמו לאחרונה בתקופונים בין-לאומיים. החומר מובא באדיבות לקט מו"פ היוצא לאור על ידי משרד הביטחון/מפא"ת, בעריכת אל"ם (במיל') יעקב צור. להמשך ראו כאן.
מפיסטו היה שמו של הטנק הגרמני A7V (בשמו המלא שטורמפאנצרוואגן A7V (רכב סער משוריין), הטנק הגרמני הראשון, שרק 20 כמוהו יוצרו בשלהי מלחמת העולם הראשונה. האחרון מהם שנותר, נפל שלל לידי האוסטרלים, שופץ ומוצג כיום במוזאון Queensland בעיר Brisbane באוסטרליה. להמשך ראו כאן.
קרבות בחלל, מטוסי ענק לא מאוישים ולוחמת לוויינים: אלו חלק מהתוכניות שחשף צה"ל השבוע. הנגמ"שים והטנקים הישנים יצטרפו לסוסי הקרב? להמשך ראו כאן.
תוכנית גנץ לשינוי במבנה צה"ל גררה תגובות נלהבות על התעוזה והחדשנות שבה, אבל תת אלוף ‏(במיל'‏) משה צ'יקו תמיר לא מתלהב. מח"ט גולני ומפקד אוגדת עזה לשעבר מתריע מפני הסתמכות יתר על מודיעין וחיל אוויר, קורא לשינוי מקיף במערך המילואים וטוען שאם תישלל מצה"ל אופציית התמרון הצבאי, המערכה הבאה עלולה להיגמר באסון. להמשך ראו כאן.
בנאום שנשא היום בכנס C5 Israel, התייחס תא"ל זלינגר למטרות אגף התקשוב ולחשיבות שבקישוריות הבין-זרועית, שעתידה להגיע גם לרמת הלוחם בשטח. להמשך ראו כאן.
סרט קצר (12 דקות) מביא בצורה בהירה את ההיסטוריה של פיתוח וייצור הטנקים הנפוצים טי-55/54. להמשך ראו כאן.
שאול ביבר, איש הפלמ"ח שתרם רבות לתרבות הישראלית, הלך לעולמו בגיל 90. הוא ייזכר כמייסד להקת גייסות-השריון בצה"ל וכ"אבי הלהקות הצבאיות". הלווייתו תתקיים ביום ראשון ב-18:00 בבית העלמין שבקיבוץ גבעת השלושה. להמשך ראו כאן.
פחות ופחות אזרחים משרתים במילואים, אך בחינה מעמיקה מראה שזה לא נובע מהחלטות המילואימניקים - שדווקא מפגינים מוטיבציה גבוהה ומוכנים לשרת - אלא באילוצי המערכת המשפיעים על ההשקעה באימוניהם ובציודם. להמשך ראו כאן.
רא"ל בני גנץ התייחס לקיצוץ בתקציב הביטחון, שהוביל לרפורמה הכוללת בין היתר גם סגירת חלק מהמערכים הקיימים בצה"ל: "אנחנו לא עושים זאת בלי דאגה, אלא מתוך הסתכלות אחראית ושקולה". להמשך ראו כאן.
הסימולטור יאפשר תרגולת במתארים שונים, לרבות התפכות ולחימה בשטח בנוי. הוא יחסוך בכסף וישפר משמעותית את איכות האימונים. להמשך ראו כאן.
צה"ל בפתחה של תקופת שינויים מפליגים בהרכב הכוח ובהיקפו, כדי לתת מענה לשדה הקרב המשתנה. שר הביטחון וצמרת צה"ל מטפטפים מידע על כך. הבאנו לקט כתבות בנושא מהימים האחרונים. עם זאת, סימני השאלה קיימים. להמשך ראו כאן.
תא"ל עופר צפריר יודע שחטיבות הטנקים צריכות להמציא את עצמן מחדש אך מבהיר שבקרב מהיר ויעיל אין לשריון תחליף. ואם כבר מקצצים, אז שיישאר שריון קטן - וחכם מאוד. ראיון. להמשך ראו כאן.
אנשי חטיבת הטירנים 274 שומרים על הקשר החם ביניהם ועם בני המשפחות השכולות. יוצאי החטיבה, שלחמה במלחמת יום הכיפורים, התכנסו לטקס השנתי ביד לשריון, לרגל מלאות 40 שנה לאותה מלחמה. להמשך ראו כאן.
מפקדים, חיילים ובני המשפחות השכולות של גדוד 79 במלחמת ששת הימים ובמלחמת ההתשה נפגשו ביד לשריון ביום 27 במאי 2013, לטקס זיכרון ולעדכון על הפעילות להוצאת ספר על הגדוד. להמשך ראו כאן.
איך לומדים להתחשב בחום מהפגז, על כמה סוגי תחמושת מתאמנים ומה גורם לשריונר לרקוד: קורס "מאסטר גאנר" השלים מחזור נוסף. להמשך ראו כאן.
עוד פרק במלחמה על תקציב הביטחון? צה"ל מפרסם תוכנית רב שנתית הכוללת מהלכים דרמטיים: צמצום מערכי אוויר, חיל הים, שיריון ומילואים, הקטנת פעילות הטנקים וצמצום של אלפי אנשי קבע. בצה"ל מאיימים: תוכנית ההתחזקות נפגעה. להמשך ראו כאן.
"הצלחתו וחוזקו המקצועי, ההדרכתי והערכי של הגדוד הוא אתם, שהייתם לעמוד שדרה איתן של אנשים, כול אחד מכם בנפרד וכולנו יחדיו." ציין סא"ל חובב ורדי, המג"ד היוצא של גדוד "עזוז" 198, בטקס שבו קיבל סא"ל אלעד שוורץ את הפיקוד עליו. להמשך ראו כאן.
בקריית שמונה נחנך רחוב "פלוגת אלון" של חטיבת השריון ברק 188, על שם בני ישיבות ההסדר שנפלו במלחמת לבנון, התשמ"ב 1982. להמשך ראו כאן.
"מה מתוכנן להמשך עוד טרם ידוע, אך לכל משימה אנו נכונים ומוכנים לביצוע במקצועיות, בדריכות ובמורל גבוה!" מדברי מח"ט 11 אל"ם אורן סולומון בטקס הפרידה ממפקדים. להמשך ראו כאן.
ארצות הברית עומדת לספק לעיראק 1026 נגמשי M113A2 מעודפי הצבא שלה. זה יאפשר לצבא העיראקי להתחיל במימוש תוכניתו להקמת 6 דיוויזיות משוריינות. להמשך ראו כאן.
לוחם השריון דוד קארו נולד למשפחה נוצרית בג'ונגלים של האי האקזוטי ראוניון. אחרי דרך ארוכה, פיזית ורוחנית, הוא מפקד על טנק וחולם על בה"ד 1. להמשך ראו כאן.
הסיפורים, הרגשות, הפחדים, התקוות, רגעי העצב והתעלות הנפש, רגעי האבל על חברים שנפלו ושמחת הניצחון - על כל אלה דווחו בגילוי-לב מרואייני הספר "חצי הדרך לקהיר". להמשך ראו כאן.
קרב קורסק (הידוע גם בשמו הגרמני "Operation Zitadelle", "מבצע מצודה"), שהתחולל ביולי 1943, היה אחד הקרבות המכריעים שנערכו בחזית המזרחית בפרט, ובמלחמת העולם השנייה בכלל. הוא נחשב כקרב השריון הגדול ביותר בהיסטוריה, מכיוון שהשתתפו בו למעלה מ-6,000 כלי רכב משוריינים משני הצדדים. להמשך ראו כאן.
שיקום ושחזור רק"ם ממלחמת העולם השנייה הוא עיסוק המלהיב הרבה משוגעים לדבר. במוזאון הטנקים המפורסם בבווינגטון שבאנגליה יש מספר ניכר של כלי רק"ם ממלחמת העולם השנייה במצב נסיעה. להמשך ראו כאן.
צבא ארה"ב העומד לצאת מאפגניסטן בסוף 2014 משאיר שם ציוד צבאי בשווי 7 מיליארד דולר, בגלל עלות ההובלה חזרה והעדר צורך להשתמש יותר בציוד זה. בתוך כך כלי רק"ם רבים מסוג MRAP המושמדים ונמכרים כגרוטאות. להמשך ראו כאן.
קצין השריון הראשי החדש תא"ל שמואל אולנסקי קיבל את תפקידו בטקס צבאי בהשתתפות מפקד זרוע היבשה האלוף גיא צור, קצין השריון הראשי היוצא תא"ל עֹפר צפריר, יו"ר עמותת יד לשריון האלוף במילואים חיים ארז, מפקדי שריון בסדיר ובמילואים, בני המשפחות של הקשנ"רים וחיילים רבים. הטקס התקיים ביד לשריון ביום 2 ביולי 2013. להמשך ראו כאן.
ירון לונדון במאמרו "האומנם צבא העם?" מצדד בהחלפת השירות בצה"ל מצבא חובה לצבא שכיר ומצטרף לקולות ידועים הטוענים שכבר כיום לא כולם מתגייסים. תשובתי הכנה לטיעון זה פשוטה: אכן לא כולם מתגייסים, אבל לא השאלה 'כמה מתגייסים' קובעת אם זה עדיין צבא העם אלא השאלה - מכוח איזה מניעים מתגייסים. להמשך ראו כאן.
התבוננות רבת שנים בסימונים הטקטיים שפיתחו הגרמנים במהלך מלחמת העולם השנייה, מושכת את תשומת הלב לסימון בן 3 ספרות הצבוע על צריחי הטנקים משני הצדדים. סימון דומה מופיע גם על גבי טנקים ומשוריינים שבהם השתמש גדוד 82 במלחמת העצמאות. האומנם מקרה או אימוץ של שיטה? להמשך ראו כאן.
רב"ט דניאל חי, שריונר שעלה מדרא"פ, לא ראה את אביו כשנתיים, עד שהגיע במבצע מיוחד לטקס סיום הצמ"פ שלו. המח"ט בטקס: "קצרה היריעה מלפרט אחריותכם". להמשך ראו כאן.
חברי קבוצת Rkka-israel, העוסקים בשחזור וזיכרון של מלחמת העולם השנייה, ובעיקר בלוחמים היהודיים בה, הגיעו לאתר יד לשריון בלטרון ב-22 ביוני 2013. סרטונים בהמשך. להמשך ראו כאן.
כלי המתכת העצום התגלה במקרה במהלך עבודות חפירה באתר בנייה בחולון. חבלנים ואנשי פיקוד העורף הוקפצו כדי לוודא שאין סיכון בטיחותי. לא ברור כיצד הגיע הטנק למקום. להמשך ראו כאן.
אל"ם לוטן מחליף בתפקידו את אל"ם עודד בסיוק. בטקס החילופים אמר המח"ט הנכנס: "אנחנו ניצבים בפני אתגרים מבצעים מידיים בכל הגזרה". להמשך ראו כאן.
המילואימניקים אמנם התרגלו לדיונות של צאלים, אך בשנה האחרונה החלה מגמה חדשה - האימונים נדדו לרמת הגולן, ושם הם לומדים להתמודד עם איומים נוספים כמו בוץ ומוקשים. להמשך ראו כאן.
טנק טי-34 הוא מן הדגמים המפורסמים והמוצלחים במלחמת העולם השנייה בחזית המזרחית של ברית המועצות. במספר מוזאונים בעולם קיימים דגמים שלו במצב נסיעה. להמשך ראו כאן.
מנכ"ל משרד הביטחון בדיון בכנסת: "ייתכן כי יהיו קיצוצים". ח"כ כץ: לו אני אחד מבעלי המפעלים הייתי יותר מאשר מודאג. להמשך ראו כאן.
בסיומה של מלחמת העולם השנייה באירופה נערך במוסקבה מצעד ניצחון ענקי ביום 24 ביוני 1945. סטלין שהנהיג את המלחמה האכזרית והעקובה מדם בחזית המזרחית ומפקדי צבאו קיבלו את המצעד המרשים ובו החיילים ומגוון כליי המלחמה של אותם הימים. להמשך ראו כאן.
לוחמי חטיבה 7 הוטסו מהגזרה אותה איישו בנגב ועלו תוך שעות על טנקים בכוננות מלאה. הפעם האחרונה שעברו הלוחמים הקפצה דומה: במבצע 'עמוד ענן'. להמשך ראו כאן.
במוצאי יום הכיפורים 1946 עלו על הקרקע 11 ישובים בנגב, שתכליתם לכלול את האזור בשטח המדינה שתקום. בשבועון המנדטורי "הגלגל" של שנות ה-40, נתגלו צילומים מאותם הימים. להמשך ראו כאן.
הפעילות בנושא הצפרות חובקת עולם ומיודעינו פרופ' יוסי לשם יו"ר המרכז הבינלאומי לחקר נדידת הציפורים שביד לשריון בלטרון, ודן אלון יו"ר המרכז הישראלי לצפרות מביאים רשמים מאירועים וטקסים בנושא. להמשך ראו כאן.
להלן לקט חודש יוני 2013 של ידיעות בנושאי שריון שהתפרסמו לאחרונה בתקופונים בין-לאומיים. החומר מובא באדיבות לקט מו"פ היוצא לאור על ידי משרד הביטחון/מפא"ת, בעריכת אל"ם (במיל') יעקב צור. להמשך ראו כאן.
"הגישה שונתה. כשאנחנו חוטפים טילים אנחנו כבר לא הולכים אחורה אלא מסתערים קדימה ומשיבים באש. בעזה יודעים שהגענו לכאן, הם מכירים את היכולות שלנו. זה מקום שמאוד חשוף לישראל ויש לנו פה בנק מטרות כמו לחיל האוויר. הכלים טעונים ומוכנים, וכך גם אנחנו". השריונרים של חטיבה 401 יודעים היטב שהשקט ברצועת עזה שנשמר מאז עמוד ענ ן יכול להתפוצץ בסערה. כך נראה יום בחייהם. להמשך ראו כאן.
היום חוגג הנשיא שמעון פרס 90, אך לאורך כל 65 שנות קיום של צה"ל, הוא תרם משמעותית במגוון תפקידים ופרויקטים שהנהיג. הצצה להיסטוריה חיה. להמשך ראו כאן.
הרעות וההקרבה של ארבעת לוחמי טנק הצוערים, שמצאו את מותם במלחמת יום הכיפורים, השפיעו מאוד על חניכי הפנימייה הצבאית בחיפה. בשל כך הם פתחו במיזם: הבאת הטנק לפנימייה שבה גדלו הנספים. בתום מאמצים רבים, ובהשקעה כספית גדולה, מגיע היום הטנק לביתו האמיתי. להמשך ראו כאן.
בטקס חניכת האנדרטה המחודשת בלטרון, בה השתתפו המשפחות השכולות, אמר המח"ט, אל"ם סער צור: "כאן אני חש ביתר שאת את חובתי להגן על המדינה". להמשך ראו כאן.
מוזאון הלוחם היהודי במלחמת העולם השנייה נמצא בשלבי בנייה מתקדמים והשבוע הוצב השלט עם שם המוזאון בחזיתו. להמשך ראו כאן.
במוזאון הצבאי בעיר Lesany שבצ'כיה (כ-20 ק"מ מדרום לפראג הבירה) התקיימה לאחרונה תצוגת רק"ם. בתערוכה נמצאים דרך קבע מעל 700 כלים ובהם טנקים, רק"ם ורכב ובהם, תותחים, אופנועים, רכב נוסעים צבאי, מערכות טילים וציוד אחר שיוצר החל משנת 1890. להמשך ראו כאן.
אלוף מילואים יוסי בן-חנן עזב את ירח הדבש שלו באמצע וטס ארצה עת פרצה המלחמה בגולן. כצלם חובב, המצלמה לא משה מידו באש ובמים, והוא מביא לנו תמונות מאותה מלחמה ב-1973. להמשך ראו כאן.
תא"ל (מיל') יצחק פונדק חגג השבוע את יום הולדתו ה־100, אבל הוא לא עוצר לנוח • הוא מרצה בפני קצינים בצה"ל, שומר על כושר, שוקד על כתיבת ספרו החמישי ואפילו מתחזק זוגיות עם חברתו בת ה־84. להמשך ראו כאן.
מבצע ברברוסה היה שם קוד לפלישה של גרמניה הנאצית לברית המועצות, שהחלה ב-22 ביוני 1941. מעל 3.9 מיליון חיילים של כוחות הציר לאורך חזית של 2,900 קילומטרים, הפלישה הגדולה בהיסטוריה. להמשך ראו כאן.
רק"ם אמפיבי חדש עבור המרינס האמריקאי, מפיתוח משותף של החברות BAE ו-IVECO, נמצא בניסויים ואמור להיכנס לשירות בשנת 2018. להמשך ראו כאן.
בינואר 2013 הלך לעולמו אל"ם (במיל') יחיעם הרפז ז"ל, מאושיות הפיתוח של טנקי המרכבה. ב-4 ביוני 2013 ערכו חבריו מפגש לזכרו, לאישיותו ולפועלו הרב. להמשך ראו כאן.
הפריצה להר הבית ולכותל המערבי נעשתה במשותף על ידי טנקיסטים של חטיבת הראל, טנקיסטים ירושלמים, לוחמי חטיבת הצנחנים ולוחמי החטיבה הירושלמית. כולם נשאו בנטל המערכה, והאשראי על כך מגיע לכולם. להמשך ראו כאן.
אריה טפר פוצץ כמעט לבדו את גשר אלנבי, הביס מאות פורעים בגוש עציון, ופרץ את דרך בורמה, אך הממסד בחר להעניש אותו באלמוניות. להמשך ראו כאן.
המרכז לשיקום והאחזקה בתל השומר קיימנו ערב מורשת של מפעל המרכבה והרק"ם. מפקד המפעל: "מבטיחים שקסם השריון המתרחש מדי יום ימשיך ויתקיים למען ביטחון המדינה". להמשך ראו כאן.
המלחמה מנקודת מבט אחרת: כשלושה שבועות אחרי ניצחוננו הגדול חידשו המצרים את האש בתעלה והפליאו להכות בכוחותינו, שנערכו ללא כל מחשבה. להפרדה בין מלחמת ששת הימים לבין מלחמת ההתשה; וביניהן לבין מלחמת יום הכיפורים יש בסיס רעוע למדי, כיוון שאלו שלושה מופעים של אותה מלחמה, שנמשכה כשבע שנים - עד להפרדת הכוחות בגולן ביוני 1974. להמשך ראו כאן.
מפקדים, חיילים ובני המשפחות השכולות של גדוד 79 במלחמת ששת הימים ובמלחמת ההתשה נפגשו ביד לשריון, לטקס זיכרון ולעדכון על הפעילות להוצאת ספר על הגדוד. להמשך ראו כאן.
45 שנים פלוס-מינוס משירותנו במדור תותחנות בג'וליס ערכנו מפגש מדריכים מרגש בבית החייל בתל אביב, בו העלינו חוויות מפעם וגם זכרנו את חברינו שאינם עמנו עוד. להמשך ראו כאן.
באימון ראשון מסוגו התאמנו לוחמי מחלקת המרגמות של חטיבה 401 בתרגולים השייכים ללוחמי חי"ר מן המניין, ובתוך חודש למדו את רזי הלחימה הרגלית. להמשך ראו כאן.
כמו רבים קראתי היום את הרשימה המתסכלת המנסה לפרש את הסכלות שגרמה לפסילת בקשת לוחמים בעלי זכויות עצומות, להנציח את אבי תורת השריון בישראל, האיש שנחשב לאחד מגדולי המצביאים שהיו לנו ולא רק בדור הזה, אורי בן-ארי, לוחם, מו"ל, סופר. המשך ראו כאן.
הספר "לגעת בעצב החי" שכתב יוני נוקד, הוא יומן-מלחמה זה של קצין צעיר אשר מילא תפקיד שליש גדודי בזמן מלחמת יום-הכיפורים, הוא אותנטי ונאמן-למציאות. כול המסופר בו - תיאורי הקרבות, הנפגעים והחללים, המשפחות פעילות הצבא - הינו אמת; ציוניהם של אתרי-הקרבות ושמות-הקוד נותרו ללא שינוי, רק שמות האנשים הוסוו. להמשך ראו כאן.
בצבא אוסטרליה התקיים בחודש מאי האחרון אימון רב-חילי לקראת תרגיל ביולי, כחלק מהיערכות לקראת מבחני כשירות בנובמבר. האימון התמקד בניהול לחימה בעצימות בינונית בשילוב תמרון של מספר קבוצות קרב ואש חיה בסיום. להמשך ראו כאן.
עם סיום תפקידו של אלוף שלמה (סמי) תורג'מן כמפקד זרוע היבשה, הוא מדבר על מה שנעשה בתקופת כהונתו, ועל מה שעוד ייעשה בהמשך. להמשך ראו כאן.
חטיבת המילואים "הזקן" התאמנה בשבועות של סוף אפריל ותחילת מאי 2013 במתקן "שיקגו" לאימוני לוחמה בשטח בנוי (לש"ב) בצאלים. להמשך ראו כאן.
ביד לשריון נחנכה לאחרונה עמדת הסברה קולית לשימוש המבקרים באנדרטת חטיבת אגרוף הברזל (200 / 205) שבפארק העוצבות. להמשך ראו כאן.
צפו: במהלך המבצע "עמוד ענן" לוחמי החטיבה 401 עזבו את איו"ש והצפון כדי להילחם בגבול עזה, וירו עשרות פגזים על מטרות מודיעיניות. החודש הם שבו לקו הדרומי המוכר והמתעתע. להמשך ראו כאן.
קורות חייו של תא"ל (במיל') יצחק פונדק, שבעוד שבועיים יחגוג את יום הולדתו ה-100, שזורים עמוקות ב-65 שנותיו של צה"ל. בראיון לאתר צה"ל הוא מספר על הימים ההם ועל השאלות שיש לו למפקדים בזמן הזה. להמשך ראו כאן.
תא"ל אורי בן ארי פיקד על הכוחות שלחמו ושחררו את ירושלים בתש"ח ובששת הימים. זה לא הספיק כדי לשכנע את הוועדה העירונית לקרוא רחוב על שמו. להמשך ראו כאן.
גדוד 71 של חטיבה 7 היה בין אלו ששחררו את צפון הארץ ב-1948. צילומיו של יהודה בן-דוד מביאים את הרגעים הבלתי נשכחים ממבצע "חירם", דקל" ו"בן-עמי" שהשיבו למדינה את הגליל. להמשך ראו כאן.
ב-23 במאי 1948 הביא ראש הממשלה דוד בן גוריון לאישור הממשלה הזמנית את פקודת הקמת צבא ההגנה לישראל. באחד הסעיפים נכתב כי הצבא ייקרא "צבא הגנה לישראל", כביטוי להיותו ההמשך של ארגון "ההגנה". להמשך ראו כאן.
לאחר דיונים מעמיקים ולאור השינויים בשדה הקרב, שונו ההגדרות לתפקיד הלוחם. במסגרת השינויים יוספו שתי קטגוריות חדשות: 'חייל קרבי' ו'מפעיל אמל"ח קרבי'. מיוחד. להמשך ראו כאן.
יוֹן דֶגֶן היה לוחם יהודי נועז בצבא הרוסי במלחמת העולם השנייה, וכיום חי בישראל והוא חבר עמותת יד לשריון. להמשך ראו כאן.
אל"ם (במיל') צביקה רק היה במלחמת יום הכיפורים מ"פ א' בגדוד 53 "סופה" של חטיבה 188, נלחם עם פלוגתו כאריה ואיבד את זרועו. צביקה כמו רבים אחרים מצפים שתחת לחץ ציבורי חזק, יפורסמו לציבור כל המסמכים וכל המידע מארכיון צה"ל, מארכיון משרד-הביטחון וכמובן יופץ לציבור דו"ח וועדת-אגרנט במלואו. להמשך ראו כאן.
דמותו המרתקת של אלוף שלמה שמיר ז"ל, מהאלופים הראשונים בצה"ל של תש"ח במלחמת העצמאות, הידוע גם בשם אלוף שלוש הזרועות, הביאה רבים לאזכרה במלאות ארבע שנים לפטירתו. להמשך ראו כאן.
אני קורא בזאת אישית לכול שריונאי בהווה ובעבר, ולכול בן משפחה בציבור הישראלי, לתת כתף וסיוע קטן למימוש התכניות באמצעות חברות בעמותת יד לשריון, בסכום הפעוט של 240 ₪ בשנה. אלוף (במיל') חיים ארז, יו"ר עמותת יד לשריון. לפרטים ראו כאן.
הג'יניוס - כלי רכב בלתי מאויש (כרב"ם) כבר קיים בצה"ל ומסייר לאורך הגבול עם רצועת עזה. הכרב"ם 'שותף נאמן' (מפותח עם חברת ג'יניוס) - הוא אבטיפוס לכלי רכב בלתי מאויש אוטונומי, למשימות תמרון. להמשך ראו כאן.
להלן לקט חודש מאי 2013 של ידיעות בנושאי שריון שהתפרסמו לאחרונה בתקופונים בין-לאומיים. החומר מובא באדיבות לקט מו"פ היוצא לאור על ידי משרד הביטחון/מפא"ת, בעריכת אל"ם (במיל') יעקב צור. להמשך ראו כאן.
תערוכות נשק בון-לאומיות הן הזדמנות לעמוד מקרוב על חידושים בתחום הנשק. הפעם מבט קצר על התערוכה בצ'כיה בימים 24-22 במאי 2012. להמשך ראו כאן.
בגיליון החדש של "צבא וביטחון" (כרך 5, גיליון 1) של המכון למחקרי ביטחון לאומי, בעריכת ד"ר גבי סיבוני, נפרסת יריעה רחבה בתחום לחימת הסייבר ועוד. לעיונכם הכתבות בקישורים הבאים. להמשך ראו כאן.
בזמן שהדיון סביב נחיצותו של הטנק בשדה הקרב צובר תאוצה, הדרים שי לוי לבסיס שיזפון שבנגב כדי לצפות בתרגיל מיוחד של קציני השריון החדשים. עבודה משותפת עם יחידות מיוחדות של חי"ר, הנדסה ותותחנים, מערכות הגנה משוכללות, הטנקים שנחשבים בין הטובים בעולם ובעיקר - שריונרים מורעלים שבטוחים: האדם שבטנק ינצח. "זה הדבר היחידי שאנחנו מוכנים לצאת איתו למלחמה". להמשך ראו כאן.
מה לעשות כדי להבטיח את ביטחון היישוב היהודי המתגבש מחדש בארץ ישראל, ובהמשך כדי לשמור על ביטחונה של מדינת ישראל - היא השאלה שבה עסקו מנהיגי היישוב אז והיא על סדר יומה של צמרת מדינת ישראל מיום היווסדה עד ימינו. בספר מרתק זה פורס לפנינו יצחק בן-ישראל את התפתחות התפיסה מאז 1920 ועד ימינו. להמשך ראו כאן.
כך ייראה צה"ל בחמש השנים הקרובות בעקבות הקיצוץ: פחות חיילים, טנקים ונגמ"שים, יותר לוחמת סייבר, תחמושת מדויקת, אמצעי מודיעין וצוללות. להמשך ראו כאן.
צבא ארצות הברית שעדיין מעורב בלחימה באפגניסטן וכוחותיו חובקים עולם בפריסתם כבר שנים רבות לא ידע רגיעה. בסרטון קצר מסבירים מפקדים אמריקאים כי צריך להתאמן ללחימה גם בשטחים מאוכלסים וגם ללחימה בעצימות גבוהה. להמשך ראו כאן.
בשנות המרד הערבי, הביאו הבריטים לא"י מומחה ללוחמה בטרור - צ'ארלס טגארט - שתכנן את גדר הצפון ועשרות מצודות הגנה שנבנו תחת חברת סולל בונה. יד אחת כנגד הכנופיות הערביות. להמשך ראו כאן.
על השאלה שבכותרת נוהגים רבים להשיב 'הצנחנים' ולהיזכר בגבעת התחמושת, אבל מה עם השריון והמטוסים שבלמו שליטה ירדנית על העיר? להמשך ראו כאן.
במידה רבה הם היו המילואימניקים הראשונים של צה"ל - אבל לא קיבלו מכתבים מהבית, לא שתו קפה שחור בפינג'ן ולא סבלו משפשפת. הסוס, הפרד והאתון נקראו לדגל, ועם מספר צבאי על הפרסה טיפסו במעלה ההרים והגבעות. זה סיפורם. להמשך ראו כאן.
משה נולד למשפחה חרדית בניו יורק, הגיע לישראל להמשיך בלימודיו אך כשהגיע לירושלים החליט להתגייס ושובץ במפקדת טנק המרכבה. "אני יודע שמה שאני עושה עוזר לביטחון המדינה". להמשך ראו כאן.
השנה נערך טקס יום הזיכרון החטיבתי בציון 40 שנה למלחמת יום הכיפורים, שבה נטלה החטיבה חלק במאמץ הבלימה של ארמייה המצרית השלישית בסיני. הטקס התקיים ביום הזיכרון ליד האנדרטה המרכזית של החטיבה בנתב"ג. להמשך ראו כאן.
כמו יחידות רבות אחרות נקלע גדוד הסיור 288 של אוגדה 146 לנסיבות קשות במלחמת יום הכיפורים בחזית רמת הגולן. המצב היה חמור והכוחות הסדירים לא היו מסוגלים לעמוד בפני המסה הסורית השוטפת. החרמון נכבש וטנקי אויב שטפו את הרמה והגיעו למחנה נפח בדרכם לעמק הירדן. להמשך ראו כאן.
פיתוח חדש של חברה יפנית עשוי להפוך את החיים עם כיסא גלגלים למעט נוחים וניידים יותר. כיסא הגלגלים, שנטען חשמלית ומסוגל לנסוע 20 קילומטר, נהנה מכמה יתרונות בהשוואה לכיסאות הגלגלים החשמליים הקיימים בשוק. להמשך ראו כאן.
עוד לפני שנבחרה הדוכיפת היפה לציפור הלאומית של ישראל הייתה סיירת מהוללת בשם "דוכיפת" שלחמה במלחמת ששת הימים בירושלים, במסגרת חטיבת השריון 10 הראל, וכן במבצע כראמה במארס 1968. כתבה זו מוקדשת לסיירת דוכיפת של אז ומביאה פרטים על ההיסטוריה של שריונית זו, הצרפתית במקורה מ-1964, שיצאה מן השירות באירלנד ב-1 במאי השנה. להמשך ראו כאן.
תערוכת IDEF 2013 היא תערוכת נשק בין-לאומית בתחומי יבשה אוויר וים, שהתקיימה לאחרונה באיסטנבול שבטורקיה בימים 10-7 במאי 2013. חברות נשק מרחבי העולם מציגות בתערוכה ושוחרות לחוזי רכש. להמשך ראו כאן.
לאחרונה הופיעו ידיעות על אפשרות שרוסיה תספק לסוריה טילי נ"מ מתקדמים מסוג S-300 שעשויים להשפיע על הפעלת כוחות אוויר בטווח של מאות קילומטרים סביב סוריה. ראוי לדעת עליהם דבר מה. להמשך ראו כאן.
רוסיה (ולשעבר ברית המועצות) מציינת תמיד את יום הניצחון על גרמניה הנאצית במלחמת העולם השנייה ב-9 במאי 2013. גם השנה היה מצעד מרשים בכיכר האדומה במוסקבה, והסרט בהמשך. להמשך ראו כאן.
טקס יום הניצחון על גרמניה הנאצית צוין ביד לשריון על ידי חברי ארגון הפרטיזנים, לוחמי המחתרות והגטאות, ביום 9 במאי 2013, ליד האנדרטה שבכניסה לאתר בלטרון. להמשך ראו כאן.
לרב"ט ליאור ביאלי, מסע הכומתה היה גם מסע אל הבית: על רקע הרי הגולן, החייל הבודד מקנדה צעד לא רק בשביל הפלוגה, אלא גם כדי להגיע אל אביו, לוחם סיירת שריון עצמו, אותו לא ראה תקופה ארוכה. להמשך ראו כאן.
חיילי גולני השתתפו בתרגיל ברמת הגולן סמוך לגבול עם סוריה ב-6 במאי 2013. סוריה האשימה את ישראל בסדרת התקפות מהאוויר סמוך לגבול סוריה ולבנון, לרבות על מרכז המחקר ימראיה שיוחסו לו ייצור נשק כימי. להמשך ראו כאן.
המשיח הגיע, אבל לפי שעה רק לדנמרק, שם הפכו את הנגמ"ש הידוע אם-113 (הלא הוא הזלדה המוכרת בצה"ל) לבר משקאות במועדון הקצינים. צריך רק דמיון ויצירתיות. להמשך ראו כאן.
השבוע ביום א' נצפו טנקי ליאופרד 2 חדישים מדגם A6 דוהרים על אוטוסטרדה בגרמניה. זה מחזה נדיר שהתקיים בסדר ייקי טיפוסי. להמשך ראו כאן.
בזמן שהתיירים מטיילים בגולן, נערכים השריונרים של חטיבה 7 לירי טילים שיבוצע על ידי סוריה או חיזבאללה בתגובה למתקפות שמיוחסות לישראל. להמשך ראו כאן.
נושאות מטוסים אמריקניות נושאות בבטנן רחפות ענק המסוגלות להוביל טנקים ורק"ם אחר לצורכי נחיתה בחצוף עוין. לעיונכם צילומים וסרטונים מתרגיל שנערך בקליפורניה ומתרגיל בדרום קוריאה. להמשך ראו כאן.
לעיונכם סרטון המציג רק"ם משוחזר מתקופת מלחמת העולם השנייה. להמשך ראו כאן.
בזמנים בהם מסוק אחד מסוגל להשמיד פלוגת שריון שלמה מהאוויר, עולה שוב ושוב השאלה בדבר נחיצותו של הטנק בשעת מלחמה. בעוד מדינות שונות בעולם החליטו לוותר לחלוטין על הטנקים, בכירים בצה"ל טוענים שהם הכרחיים - אך שיש לבצע כמה שינויים מרחיקי לכת. להמשך ראו כאן.
"דור המפקדים הבא כבר ידיר את עצמו ממילואים, פשוט בגלל חוסר היכולת לעמוד בכך כלכלית". "התופעה הזו עלולה להגיע לממדים של קטסטרופה, כי בתחרות בין הפרנסה למילואים - הצעירים בוחרים בפרנסה". להמשך ראו כאן.
בעקבות מאורעות 39-36 הוקמו יחידות בריטיות-יהודיות, בפיקודו של וינגייט, שמטרתן איסוף מודיעין ופעולות נגד הערבים. יהודה בן-דוד היה בין הלוחמים הנועזים, וגם תיעד את שירותו ביחידה. להמשך ראו כאן.
יחד עם כוחות גולני, התאמנה החטיבה תוך 'שינויים בהתאם לכלל התרחישים בצפון'. המאו"ג: "עמדתם באתגרים בצורה מושלמת". להמשך ראו כאן.
האם מלחמות העתיד ינוהלו בידי גיימרים במקום לוחמים מסוקסים? בכנס שנערך באוניברסיטת תל אביב הציגו את הקשר הדו צדדי הנרקם בין שני העולמות . זה לא ייגמר רק בסימולטור. להמשך ראו כאן.
34 שנים חלפו מאז שעטו טנקי המרכבה הראשונים של מדינת ישראל בטקס ההשקה ההיסטורי ברמת הגולן בחטיבה 7. חוד החנית כיום הוא מרכבה סימן 4מ (מרכבה סימן 4 המצויד במערכת ההגנה האקטיבית "מעיל רוח"). נפגשנו עם ראש מנת"ק תא"ל ירון ליבנת לשמוע מה הלאה. להמשך ראו כאן.
אחרי מלחמת יום הכיפורים עבר צה"ל את המהפכה הראשונה בעניינים הצבאיים שהקנתה לו יכולת לנטרל את ההגנה האווירית של צבאות ערב. עתה נדרש צה"ל למהפכה שנייה, שתנטרל את הטילים ואת הרקטות של הערבים. להמשך ראו כאן.
חטיבת השריון במילואים 11 (יפת"ח) נקראה ללא דיחוי לתרגיל קרב חטיבתי משולב ורב-חילי להכריע ארגון עוין, בעל היסטוריה של פיגועים ביעדים ישראלים בחו"ל, שביצע פיגוע בעיר גדולה. הקרב המתמרן נמשך ארבע יממות והסתיים בניצחון. להמשך ראו כאן.
עולם הלוחמה בכלל והרק"ם בפרט מכיל כינויים וראשי תיבות שלא תמיד אנו יודעים את מקורם, כמו לדוגמה מדוע אומרים OK, ומדוע על גבי השירותים רשומות צמד האותיות OO? מהיכן הכינוי הצה"לי ש"כ ומדוע לרכב הקל ניתן השם Jeep, שלימים הפך להיות שם המפעל המייצר את הרכב? גם השם ג'ריקן סיקרן אותי ותהיתי מה מקורו... להמשך ראו כאן.
לדברי ראש המינהל לפיתוח אמצעי לחימה, בתוך כמה שנים יישלחו לקו הקדמי כלי רכב לא מאוישים. עם זאת, הוא מבהיר: היום בו רובוט יחליף לוחם עדיין רחוק. להמשך ראו כאן.
המשורר הבוהמיין ומפקח הפלמ"ח היו לכאורה שני אנשים שונים זה מזה, אולם בין השניים התקיימה רעות מופלאה, שנמשכה שנים רבות. להמשך ראו כאן.
כנראה שיש משהו ברק"ם הישראלי שמיטב בוני הדגמים בעולם מתמודדים בבנייתם (ובהצלחה יתרה כלשון האוניברסיטה). הפעם על בונה דגמים מרוסיה שהתמקד בנגמחון. להמשך ראו כאן.
בזירת הלחימה באפגניסטן, המפילה מדי פעם חללים מקרב צבאות הקואליציה, קיימים איומים רבים ומגוונים גם על טנקים ורק"ם אחר. צילומים אחדים ממחישים את הניסיון לסגור כול פינה בחליפות המיגון של טנקים. להמשך ראו כאן.
ישראל היא הבית שלי הוא שיר חדש שכתב לאחרונה אביגדור קהלני (תא"ל במיל' ובעל עיטור הגבורה). השיר על ידי עדי לאון ומושר בפי אייל גולן. להמשך ראו כאן.
"אין נחמה למשפחה שכולה. כול שאנו יכולים לעשות הוא להנעים מעט את זמנה, קצת ללטף, קצת לחבק, קצת לומר אנחנו אתכם בכאב, וקצת לחפש את הדרך לגרום לכם לחייך ולהרגיש טוב". כך ציין תא"ל (במיל') אביגדור קהלני, יו"ר האגודה למעל החייל, בערב משפחות שכולות של חללי השריון במתקן אולגה על הים. להמשך ראו כאן.
שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, הורה להעלות את שכר חיילי החובה בשיעור של 21% החל מינואר 2014, לאחר ששכרם לא עודכן מאז 2002. להמשך ראו כאן.
קשה לנחש מה קורה אצל שליט צפון קוריאה, אבל בדרום קוריאה מתקיימים אימונים משותפים עם כוחות ארצות הברית, סמוך לגבול עם השכנה שמצפון. להמשך ראו כאן.
סינגפור שבדרום-מזרח אסיה, המדינה הקטנה (697 קילומטרים רבועים) עם אוכלוסייה של קרוב ל-5.5 מיליוני תושבים, מחזיקה צבא מודרני וחזק לסביבתו. השריון תופס בו חלק נכבד. להמשך ראו כאן.
להלן לקט חודש אפריל 2013 של ידיעות בנושאי שריון שהתפרסמו לאחרונה בתקופונים בין-לאומיים. החומר מובא באדיבות לקט מו"פ היוצא לאור על ידי משרד הביטחון/מפא"ת, בעריכת אל"ם (במיל') יעקב צור. להמשך ראו כאן.
כעשרת אלפי מבקרים "כבשו" את יד לשריון ביום העצמאות ואת תערוכת האמל"ח של זרוע היבשה שנפרסה במקום. כחמשת אלפי מבקרים צפו בסרט הרב-מסכי "רעות וגבורה" שבאולם המרכבה עם שלושה מחזורים בשעה. בערב התקיים "מצעד החיים" ומעל 3000 מוזמנים הגיעו אליו. להמשך ראו כאן.
מפקד אוגדה 36 של השריון, תת-אלוף תמיר היימן, עומד להעביר בחודשים הקרובים את המקל. בינתיים הוא שומר על רמת הגולן בתקופה דינמית ואומר: "הייתי משקיע בצימר בגולן". להמשך ראו כאן.
שירה של חנה סנש, "הורה של בת גולה" מוכר לאנשי אקדמיה שחקרו את יצירתה. אבל רק כעת הוא הולחן בידי נורית הירש והוקלט בידי ירדנה ארזי. איך זה קרה, ומדוע עכשיו? להמשך ראו כאן.
לכאורה אין מה להמציא ולפתח בארטילריה מלבד שילוב מערכות אלקטרוניות ואחרות, אך חברת בופורס מציגה תותח ארטילרי חדיש ומפתיע. וכיוון שאנו בעד הקרב המשולב, ראוי לדעת על תותח מסוג זה. להמשך ראו כאן.
ביום שישי (12 באפריל 2013), התקיים סיור של השכבה הבוגרת משבט הצופים באור יהודה ביד לשריון בלטרון. הדריך את הסיור רימון גרשוני. הנוער הצעיר הזה (ביניהם בני בן) הקשיב בשקיקה להסברים של רימון. התלוויתי לסיור כמשקיף מהצד והייתה לי חוויה. להמשך ראו כאן.
זכרם של 4969 חללי השריון צוין ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל בטקס ביד לשריון. השתתפו בטקס בני משפחות שכולות, מפקדים ולוחמי שריון בעבר ובהווה, אורחים מן הארץ ומחו"ל ובני נוער. "אנו זוכרים ומזכירים את יקיריכם-יקירינו. הזיכרון אינו מקהה את כאב האובדן, אבל יש בו עוצמה המחזקת את היכולת להתגבר על הכאב ולהמשיך", אמר בטקס האלוף חיים ארז יו"ר עמותת יד לשריון. להמשך ראו כאן.
ב־6 באוקטובר 1973 נהרג סג"ם שמעון בן דרור בסיני. אחרי מותו גילה אחיו, מיכאל, שירים שכתב. 40 שנה אחרי, דני רובס הלחין את אחד השירים ומבצע אותו. להמשך ראו כאן.
שמחנו לעלות לחזית. בדרך סיפרו על יום קרב או שניים, אך למחרת, פגשנו במציאות: טנקים עלו באש, גופות הונחו בצידי הדרכים, באוויר עמד ריח מוות. להמשך ראו כאן.
כשנמרוד שגב נכנס באוגוסט 2006 ללבנון, הוא ידע - "מהמלחמה הזאת אני לא חוזר חי". ימים ספורים לפני שטיל נ"ט הפך את הטנק שלו למלכודת מוות, חזה המילואימניק הצעיר את מותו באוזני אביו בדיוק מצמרר. "התחננתי בפניו שלא יחזור לצבא, אבל הוא רק חייך ואמר: 'אבא, אני חייב להיות שם בשביל המשפחה שלי, בשביל החברים שלי ובשביל המדינה שלי"'. להמשך ראו כאן.
תשע השנים שהפרידו בין יובב כץ לגיסו שלמה ברילובסקי לא מנעו מהם לרקום חברות אמיצה - שנקטעה רק ביום מותו של שלוימיק, בחווה הסינית. קרוב ל-40 שנה חלפו, והזיכרון טרי. להמשך ראו כאן.
כבר ביום הראשון של מלחמת יום כיפור איבד אמנון רשף 82 מפקודיו. "הייתי בתוך האש, בתוך הגיהינום", שיחזר. מאז הוא פועל להנציח כל אחד מחייליו. להמשך ראו כאן.
הקרב בתל סאקי נחשב לאחד מסיפורי הגבורה בחזית הצפונית ביום הכיפורים. הלוחם יאיר פרג'ון, שנפצע אנושות ונותר בודד בשטח, הסתובב מאז בתחושה שאין על מי לסמוך. סיוע שקיבל לא מכבר לאחר שנקלע למצוקת חיים, החזיר לו את האמון במדינה. להמשך ראו כאן.
המלחמה בה השכול הגיע לכל רחוב לא פסחה גם על הספורטאים. סיפורם של הגיבורים שהניחו בצד את הכדור לטובת הנשק והקסדה ונפלו בקרבות על הגנת המדינה. להמשך ראו כאן.
החטיבה תרגלה ירי מורכב בשעות הלילה, באמצעות טנק המרכבה 4, שלא התרגש מהבוץ בצפון. המח"ט, אל"ם סער צור: "לטנק הטוב בעולם אנו זקוקים לאנשים הטובים ביותר". להמשך ראו כאן.
לוחמי גדוד "עז" של חטיבה 7 סיימו את התעסוקה המבצעית בגזרת הדרום, בטקס מרגש לזכרם של חללי הגדוד: "הגנה על המולדת היא חובה וזכות". להמשך ראו כאן.
המבט השבור בעיניהם של ההורים. התמונות המחויכות התלויות על הקיר. החדר שלו, שנשאר בדיוק כשהיה. מיוחד. להמשך ראו כאן.
התל אביבי שמסרב להיות "צפונבון", הדרוזי שעובר בדיקות בנתב"ג ו"האוקראיני" מאשקלון שמפרנס את עצמו מגיל 12. מסע בגדודי צה"ל. להמשך ראו כאן.
ערב יום הזיכרון תוקף מחבר הקוד האתי של צה"ל את השיח על סיכון חיי לוחמים. "מוכרחים להסתכן, אך אין לחנך להקרבה עצמית". להמשך ראו כאן.
התפר שבין יום הזיכרון ליום העצמאות מזמין מחשבות על המחיר שכולנו משלמים בגלל החיים במדים. ודווקא ברגע הזה, אומר אלון בן-דוד, שווה לחשוב גם על היתרונות הטמונים בכך שהקיבה שלנו צועדת על צבאה. להמשך ראו כאן.
כשני עשורים ויותר מתלבט צבא ארצות הברית מה יהיה הרק"ם העתידי שלו, שיחליף את טנקי האברמס והברדלי. מיזמים עתירי ממון הותנעו והופסקו, עולם המלחמה הקרקעית השתנה וממשיך להשתנות, והלבטים האמריקאים בעינם. האם תתקבל החלטה? להמשך ראו כאן.
"הילד הרע" שליט צפון קוריאה כבר איים במלחמה גרעינית על ארצות הברית, אך היא לא מתלהמת ובינתיים כוחותיה שבדרום קוריאה מתאמנים לכול צרה שלא תבוא, גם עם כוחות שריון. להמשך ראו כאן.
תעודת הצטיינות הוענקה לסא"ל (במיל') השופט הצבאי דב גלבוע על ידי מפקדיו במילואים - האלוף שי יניב נשיא בית הדין הצבאי לערעורים ואל"ם נתנאל בנישו נשיא בית המשפט הצבאי לערעורים, בטקס שהתקיים ביום 11 באפריל 2013. להמשך ראו כאן.
בחופי ארצנו המתדלדלים עוד בונים דמויות מחול ובעולם יש תחרויות של פיסול בחול ים. כאשר מושלג בירושלים, וגם זה בקמצנות, בונים בובות של"ג. בסין ובמדינות אחרות מתחרים על פיסול בקרח - אבל ברוסיה יש הבונים טנקים משל"ג. להמשך ראו כאן.
פרופ' יוסי לשם מיודענו אירח במשך ה הראשון של אפריל קבוצה בכירה של שמונה אורחים מארצות הברית: נשיא ארגון אודובון, המדען הראשי וסגנו, ונשיא קרן הון סיכון Silverlake, שהיא מהגדולות בעולם, יחד עם סגנו ונציג הקרן בישראל. להמשך ראו כאן.
רא"ל בני גנץ הניח את דגל ישראל על קברו של סא"ל (במיל') שלמה ניצני ז"ל, חלל צה"ל האחרון הקבור בהר הרצל, זאת במסגרת פרויקט "דגלון לנופל" הנערך זו השנה ה-11. להמשך ראו כאן.
40 שנים אחרי שלחם בקרבות הבלימה של מלחמת יום כיפור, חזר הרב הראשי לישראל לגדוד עֹז של חטיבה 7 וקיבל מהלוחמים מגן הוקרה: "נשאר ומאז ומתמיד בחטיבה". להמשך ראו כאן.
לדרג עוצמה צבאית של מדינות שונות היא בוודאי מלאכה מורכבת ואף מותנית בהשקפת עולם על גורמי העוצמה. עם זאת, מעניין לסקור דירוג כזה, שנעשה על ידי אתר בשם GFP שפירושו: Global Fire Power. להמשך ראו כאן.
מאז שלהי מלחמת העולם השנייה שהו יחידות שריון אמריקאיות על אדמת גרמניה. החודש הועמס הטנק האמריקאי האחרון בדרכו חזרה מגרמניה לארצות הברית. להמשך ראו כאן.
מצה"ל לא מצפים לוותר כליל על הטנקים שלו, אבל אפשר להקטין את מספרם - ובהתאם, גם את מספר העוצבות המשוריינות - משום שהמשימות השתנו. להמשך ראו כאן.
האלוף טל רוסו מסיים את התפקיד לאחר שנתיים וחצי של אתגרים משמעותיים מעזה ומגבול מצרים, ששיאם בפיקוד על 'עמוד ענן'. הרמטכ"ל: "סללת את דרכו של הפיקוד מול האיומים המתגברים". להמשך ראו כאן.
טנק שרמן ממלחמת העולם השנייה התגלה בים ליד האי סַייפַּאן (Saipan) השייך לקבוצת איי מריאנה (Marianas) שם נערכו קרבות קשים בסוף יוני 1944. להמשך ראו כאן.
ונצואלה רחוקה ואולי לא מעניינת, אך הרק"ם החדיש מסוג בי-אם-פי-3 (BMP-3) שקיבלה בהחלט מעניין. הבאנו עליו פרטים ותמונות. להמשך ראו כאן.
ערב רעות מעניין התקיים ביד לשריון ביום 21 במארס 2013 ובמרכזו סקירות על מלחמת ההתשה בחזית המזרחית לאחר מלחמת ששת הימים ועל מבצע כראמה (מבצע תופת) שהתקיים ב-21 במארס 1968. להמשך ראו כאן.
מעל 4000 איש, לוחמים בסדיר ובמילואים, אזרחים מטף ועד זקן, השתתפו בצעדה ה-23 שנערכה במזג אוויר נהדר. מירוץ הניווט החילי ה-3 של חיל השריון, התקיים אף הוא באותו בוקר. עוד התקיימו תצוגת מכוניות מרהיבה של מועדון ה-5, תצוגת דגמים, ומטס הצדעה ליד לשריון של מטוסים קלים. להמשך ראו כאן.
מפקד בית הספר לשריון, סא"ל רונן תמים, סיפר בשיחה עם ערוץ 7 על החיל המקצועי, הטכנולוגי ועל המשפחתיות בחטיבות. להמשך ראו כאן.
הצדדים נפגשו למשחק ראווה כחלק מפרויקט אמץ לוחם, בו מאמצת "חבר" את החיילים שמשרתים בעזה ובאיו"ש. התוצאה המפתיעה בסיום: 2:2. להמשך ראו כאן.
יש בוני דגמים ויש בוני דגמים מליגת העל. כזה הוא יבגני יאשקין (Eugeny Yashkin), בן 39, שבנה את דגם הטנק הצה"לי שוט קל א' עם הקפדה על דיוק אטומי בכול פרט, לרבות בכתמי חלודה בריתוכי השריון. להמשך ראו כאן.
אנשי חטיבת "הזקן" זכו גם השנה, בפעם השלישית, בפרס מקשנ"ר ליחידות מילואים על צעידה נאה, מורל גבוה וקבוצתיות בצעדת לטרון שהתקיימה ב-28 במארס. בתום הצעידה נפגשו אנשיה למפגש המשפחות המסורתי, עם צהריים "על האש" ופעילות לילדים, ובהמשך קיימו טקס חנוכת האנדרטה המציינת את נתיבי הקרבות של החטיבה. להמשך ראו כאן.
אנדרטה יפהפייה המספרת את עלילות חטיבה 8 - חטיבת הזקן, חטיבת השריון הראשונה שהוקמה בצה"ל - נחשפה בטקס מרשים בפארק העוצבות שביד לשריון, במעמד ותיקי החטיבה שלחמו בתש"ח, אנשי החטיבה לדורותיה עם בני המשפחות ואורחים, והאמן גרשון הימן שעיצב אותה. להמשך ראו כאן.
פגז מהמלחמה שנמצא קבור בשדה, החזיר את האלוף יאנוש 40 שנה אחורה. הוא נפגש עם בן המפקד האהוב עליו, ברן, והעניק לו את המזכרת. להמשך ראו כאן.
איך לא הייתי ערני בתדריך. ולמה השארתי את הנשק בטנק. וככה לא הרגתי את המחבל והעדפתי להיכנע. וגם: הצפייה היומיומית במונדיאל והארוחה הבלתי נשכחת על הגג בחאן יונס. פרק מ"חמקן", ספר חדש של בן כספית, שיראה אור בקרוב בהוצאת כנרת, זמורה ביתן. להמשך ראו כאן.
שר הבינוי והשיכון החדש מר אורי אריאל קיים ביקור פרטי ביד לשריון ביום 29 במארס 2013. כאורחו של תא"ל (במיל') יהודה דובדבני, לצורך הרצאה לחוג חברים על הקרבות של יהושע בן-נון, יהודה המכבי, קרב לטרון בתש"ח, וסיפור נפילתו של משה דובדבני, אביו של תא"ל דובדבני. להמשך ראו כאן.
מוסה פלד - המפקד והאדם ששיקם את חיל השריון לאחר מלחמת יום הכיפורים - נפטר באפריל 2000. אישיותו המרתקת ורבת הפנים, הקשר החם עם מי שהכיר וההשראה שהעניק לפקודיו הביאו רבים לאזכרה שלו גם במלאות שלוש-עשרה שנים לפטירתו. להמשך ראו כאן.
קחו את חיילי הפלדה מ"איירון מן 2", תנו להם אקדחי לייזר מ"מסע בין כוכבים" ונהלו קרבות במסכי תלת-ממד. נשמע מדע בדיוני? זהו שלא. להמשך ראו כאן.
מלחמת לבנון השנייה והתפרקותה של סוריה גרמו לצבא לשנות את ייעודן של חלק מהאוגדות ולהכין את חיילי המילואים ללחימה מול חיזבאללה. להמשך ראו כאן.
בהכשרה מתקדמת ומיוחדת, הועלו חיילי התקשוב של חטיבת ברק על "קרנפים" ותרגלו תמיכת קשר ללחימה בעומק שטח האויב. להמשך ראו כאן.
תא"ל אריאל קארו שפרש השבוע, מאמין שהטכנולוגיה היא היתרון הגדול של הצבא אך גם נקודת התורפה שלו וחושף עבודה צמודה עם המוסד והשב"כ. להמשך ראו כאן.
במלחמת האזרחים בסוריה נגד השלטון של אסד נהרגו עד כה, לפי העיתונות, כ-60 אלף נפש. מאות אלפים עזבו את סוריה והפכו לפליטים במדינות השכנות. בתים ומבנים שונים נהרסים, ערים נחרבות, התשתית נהרסת והחיים התקינים כבר לא קיימים. והצבא הסורי - לא בוחל באמצעים שברשותו ובתוך כך כלי השריון. להמשך ראו כאן.
האויבות המרות בעבר בשתי מלחמות העולם מקיימות כיום יחידה צבאית דו-לאומית שבה מתאמנים יחדיו חיילים של שני הצבאות. להמשך ראו כאן.
פולין כזכור נכבשה בסערה על ידי הצבא הנאצי שפלש אליה ב-1 בספטמבר 1939 ובכך נפתחה מלחמת העולם השנייה. מאז זרמו מים רבים בוויסלה, הגוש המזרחי התפרק וכיום הצבא הפולני מודרני, חזק ומיומן וחמוש במיטב הציוד הצבאי. להמשך ראו כאן.
השר יעלון החליף בתפקידו את השר אהוד ברק, אשר כיהן בתפקיד בשש השנים האחרונות. בטקס החילופים אמר השר יעלון כי הוא מקבל את התפקיד "בשליחות ובחרדת קודש". להמשך ראו כאן.
להלן לקט חודש מארס 2013 של ידיעות בנושאי שריון שהתפרסמו לאחרונה בתקופונים בין-לאומיים. החומר מובא באדיבות לקט מו"פ היוצא לאור על ידי משרד הביטחון/מפא"ת, בעריכת אל"ם (במיל') יעקב צור. להמשך ראו כאן.
מאות מתגייסים הצטרפו לשורות חיל השריון והחלו בהכשרת בבסיס שיזפון. האלוף גיא צור: "בעידן בו האיומים גדולים ומורכבים, לא ניתן לנצח ללא השריון". להמשך ראו כאן.
למרות פעילות מבצעית אינטנסיבית והשתתפות ב"עמוד ענן", באוגדה רשמו חיסכון גדול בעזרת שיטה ייחודית של ביזור האחריות הכלכלית. להמשך ראו כאן.
קרב משולב, לוחמה בשטח בנוי, שינויים מפתיעים ביעדי הלחימה והשמדת משגרים: לגדוד המילואים של בה"ד 1 לא נחסכה שום משימה באימון לוחמה אינטנסיבי במיוחד בצאלים. להמשך ראו כאן.
לאחר שרק מצטייני הנשיא זכו לענוד סיכה, בצה"ל הוחלט להעניק גם למצטייני הרמטכ"ל סיכות ייחודיות המסמלות את זכייתם בתואר המכובד. להמשך ראו כאן.
כידוע לכולנו "נורווגיה עומדת בפני סכנת פלישה מידית משכנתה שוודיה ולכן היא מקיימת אימוני שריון במגוון סוגי רק"ם". טוב, הסכנה חלפה. ואם בצפון הרחוק מתאמנים בשריון, מדוע יש הסבורים שהשריון מיותר במזרח התיכון? להמשך ראו כאן.
בלי משקפת אין - ראות שריונאים; בלי תיאום כוונות - התותח לא יודע מה אתה מתכוון; בלי "אש!" - אין ירי; כשיש "מטרה!" - כבר אין מטרה! להמשך ראו כאן.
חיל האוויר בבריטניה הוא לא סתם חיל אוויר אלא חיל האוויר המלכותי. מסתבר שיש גם יחידת שריון מלכותית למהדרין, הנקראת רגימנט ההוסרים המלכותי (איך לא?) להמשך ראו כאן.
כשש שנים נמשכה מלחמת העולם השנייה, וקרוב לשבעים שנה לאחר סיומה עוד לא נחשפו ולא נדלו כול מקורות המידע עליה. לעיונכם מספר צילומים שהופיעו לאחרונה באיכות מעולה (HD). להמשך ראו כאן.
הרעש של טנק אברמס במשקל 70 טונות היה שונה הפעם. הטנק מפלוגת אלפא של המרינס בדיוויזיה השנייה של המרינס תרגל התקפה אמפיבית בסיוע חיל הים. אימונים אמפיביים חיוניים לתפקידים ולמשימות מיוחדות של המרינס. להמשך ראו כאן.
בחטיבה 7 של חיל השריון ערכו שינויים בשיטת האימונים, כדי להעלות את רמת הכושר הקרבי של הלוחמים: "הסטיגמה של ישיבה בטנק כבר לא קיימת". להמשך ראו כאן.
סיפורו של אור בר-און, סמל שיריון מנתניה, שנפצע במלחמת לבנון השנייה ושתי רגליו נקטעו, ריגש בזמנו את כל המדינה. שש שנים אחרי, החייל שהתעקש לנגן בבית החולים למרות הפציעה הקשה, גיבש סביבו ולהקה ומוציא אלבום בכורה. "המוזיקה היא הפסיכולוג שלי", הוא אומר. להמשך ראו כאן.
בכוח הרב-לאומי באפגניסטן נמצאת גם יחידה של ניו-זילנד הלוחמת בשטח מושלג ובסיוע רק"ם קל במחוז במיאן באפגניסטן, שם היו פסלי בודהא הענקיים שנופצו. לחרמון שלנו עוד יש מה ללמוד בענייני גובה ושלג. להמשך ראו כאן.
שריוניות אוקראיניות מתקדמות מסוג בי-טי-אר-4 (BTR 4) מועמסות בנמל אודסה לקראת מסירתן לצבא עיראק. להמשך ראו כאן.
משגרי רקטות רב-קניים בדמות קטיושה ואחרים התפרסמו כבר במלחמת העולם השנייה. השיגור הראשון של קטיושות לעבר ישראל בוצע על ידי ארגון פת"ח בסוף 1968. מאז ספגה ישראל אלפי רקטות. עם השנים נעשה הנשק הרקטי הרב-קני נעשה נפוץ, מתוחכם ומסוכן הרבה יותר. להמשך ראו כאן.
סא"ל (במיל') עפר דרורי מוכר כמקים ומתחזק את אתר הגבורה שבו ליקט את הנתונים על כל בעלי העיטורים והצל"שים במדינת ישראל. בימים האחרונים פרסם ספר אינטרנטי המביא את סיפורם של בעלי אות הגבורה מיום הקמת המדינה. להמשך ראו כאן.
המערכה באזור סטלינגרד הייתה מערכה מכרעת בחזית המזרחית של מלחמת העולם השנייה שניטשה בין ברית המועצות למדינות הציר בראשות גרמניה הנאצית, באזור העיר סטלינגרד (כיום וולגוגרד) שבדרום ברית המועצות, מיולי 1942 עד ראשית פברואר 1943. להמשך ראו כאן.
מפלגת השלטון ברוסיה הציבה שלטי חוצות פטריוטיים סביב העיר אורל, המציגות חייל על טנק ומאחלת לתושבים יום מגן-המולדת מאושר. אך במקום להציג חייל רוסי וטנק רוסי יש בשלט צילום טנק מרכבה 2ב ולוחם ישראלי. להמשך ראו כאן.
עוצבת הגליל הכשירה את מפקדיה ב"כלכלה מבצעית" וכך חסכה רק בשנה האחרונה מיליוני שקלים: "מחפשים כל הזמן רעיונות להתייעלות". להמשך ראו כאן.
תרגיל השריון הגדודי שנערך ברמת הגולן בשבוע האחרון של פברואר 2013 היה חלק מאימון נרחב ששיאו בתרגיל חטיבתי באמצע מארס. בתרגיל השתתף גדוד 52 של חטיבה 401 וכוחות נוספים: פלוגת חי"ר מחטיבת הנח"ל, כוח הנדסה וחיפוי ארטילרי. להמשך ראו כאן.
בפברואר האחרון התקיים בפארנבורו שבאנגליה הכנס השנתי בנושא רק"ם, בצמוד לתערוכת רק"ם ואמל"ח של חברות ממדינות רבות ובכללן מישראל. על בסיס הכנס אפשר לציין כי אין חשש לעתיד הרק"ם, אך יעדיו בשדה הקרב ומבנהו משתנים וימשיכו להשתנות. להמשך ראו כאן.
בעקבות מותו של אסף וקסמן בתאונת נגמ"ש, יעדכן צה"ל את אנשי מערך המילואים גם באזרחות בהנחיות הבטיחות השוטפות. להמשך ראו כאן.
סיסמת ההנדסה הקרבית, "ראשונים תמיד", קיבלה משנה תוקף בתרגיל ייחודי של גדוד אסף ברמה. בתפריט: לחימה בשטח בנוי, פריצת מכשול מים והמון פיצוצים. להמשך ראו כאן.
טנק השרמן על המגדל באתר יד לשריון בלטרון הוא סמל הנראה ממרחקים. הוא ראה היסטוריה והוא משקיף עליה בהתהוותה. להמשך ראו כאן.
האלוף סמי תורג'מן תמך בכניסה לעזה ב"עמוד ענן", אך אינו מכה על חטא: "קיבלו החלטה שקולה". רגע לפני שהוא נוטל את המושכות בפיקוד הדרום, הוא מבטיח: בקרוב - מג"דית ביבשה. להמשך ראו כאן.
בתרגיל בגולן הבנתי שהטנק לא מת: הלוחמים-ילדים שגדלו על משחקי מחשב מפעילים מכונה שהטכנולוגיה הפיחה בה חיים, ו"מעיל רוח" שכנע גם את אימא. "משגרי רקטות" בבסיס סורי מפעם, מצלמות באוויר וים של נתונים על המסך ביבשה - כך מתכונן צה"ל למלחמת לבנון השלישית. להמשך ראו כאן.
הספר, עליו חתומים דובר צה"ל ונציב קבילות החיילים, מציג למפקדים דרכים שונות להתמודדות עם מצבי לחץ בצורה הטובה ביותר על בסיס המלצות מחקריות. להמשך ראו כאן.
הרכב ישקול, לפחות, כמו טנק המערכה אברמס יסיע כתה לקרב, ויהיו לו זחלים, מיגון נגד מיקוש ונגד מטענים ותותח 30 מ"מ לפחות. להמשך ראו כאן.
טוראי עומרי שטרית ממושב אמץ בעמק חפר זכה לסגור מעגל כשהגיע לחטיבה 188, עליה פיקד אביו משה: "אמשיך לשאת את הלפיד המשפחתי". להמשך ראו כאן.
בראיון לוואלה! חדשות התייחס מפקד זרוע היבשה היוצא, אלוף סמי תורג'מן, לסוגיית גיוס החרדים, וחשף גם כי יוקם כוח חרדי מיוחד שידמה אויב. להמשך ראו כאן.
צוערי קורס הקצינים של חיל המודיעין משחזרים טנקים שנפגעו במערכות ישראל, זאת כחלק מפרויקט חדש שהגו בקורס. איילה, צוערת בקורס, מספרת כי "העבודה נעשית בשעות הקטנות של הלילה, בסיום הפרויקט יוצב הטנק המשופץ בבסיס למען הדורות הבאים". להמשך ראו כאן.
91.4 אחוזים מכלל בני הנוער בעיר מתגייסים לצבא, כאשר 60.3 אחוזים מתוכם מגיעים לתפקידי לוחמה ו-15.6 אחוזים מהם לתפקידי קצונה. זו השנה השלישית ברציפות בה מודיעין, מכבים-רעות מתייצבת במקום הראשון מבין הערים בישראל. להמשך ראו כאן.
חטיבת השריון 401 תרגלה בשבוע שעבר מלחמה ברמת הגולן, בדגש על כל נושא הרפואה והטיפול בפצועים בשטח: ערכות עזרה ראשונה לכל לוחם, רופא בכל גדוד, חובש בכל פלוגה ופעולות רפואיות מסובכות בשדה הקרב, גם תחת אש. להמשך ראו כאן.
צעדת לטרון ה-23 בסימן 40 שנה למלחמת יום הכיפורים תתקיים בחול המועד פסח תשע"ג, 28 במארס 2013. מירוץ הניווט החילי השלישי, תצוגת רכב אספנות וקלסי של מועדון החמש ותערוכת דגמים ייערכו במקביל. להמשך ראו כאן.
הטלוויזיה הפולנית חשפה לפני ימים אחדים קונספט של פלטפורמה לרק"ם פולני חדש למשפר משימות. יש דמיון לטנק המרכבה. כידוע הפולנים מפתחים בימים אלה טנק חדש בשם אנדרס (Anders). להמשך ראו כאן.
צבא ארצות הברית פרוס ברחבי תבל ביבשה, באוויר ובים. הוא ממשיך לבנות את כוחו, להתאמן ולהיות מעורב בלחימה, בעיקר בפקיסטן. הבאנו מקבצי צילומים עדכניים על צבא זה. להמשך ראו כאן.
אלוף גיא צור נכנס לתפקידו כמפקד זרוע היבשה בטקס החילופים שהתקיים בלטרון. אלוף סמי תורג‘מן, מפקד מז"י היוצא, אמר בטקס כי "כוחות היבשה נכונים לכל אתגר". להמשך ראו כאן.
להלן לקט חודש פברואר 2013 של ידיעות בנושאי שריון שהתפרסמו לאחרונה בתקופונים בין-לאומיים. החומר מובא באדיבות לקט מו"פ היוצא לאור על ידי משרד הביטחון/מפא"ת, בעריכת אל"ם (במיל') יעקב צור. להמשך ראו כאן.
סעודיה חשפה משוריין חדש בשם Tuwaiq מתוצרתה בתערוכת IDEX 2013 באבו-דבי
באבו-דבי בירת האמירויות הערביות המאוחדות (UAE) שלחוף המפרץ הפרסי נפתחה לאחרונה תערוכת נשק השנתית המציגה מגוון מערכות נשק יבשתי אווירי וימי. להמשך ראו כאן.
עוד לפני שאסטרואיד ענק חלף סמוך לכדור הארץ בסוף השבוע כבר טסו ננו-מסוקים ללא טייס בשמי אפגניסטן במשימות סיוע והגנה על חיילי הקואליציה. להמשך ראו כאן.
חבר הכנסת הצעיר ממפלגת העבודה, איציק שמולי, נאלץ לדחות את נאום הבכורה שלו במליאת הכנסת לאחר שנקרא לשירות מילואים. להמשך ראו כאן.
המערכת המתקדמת, ששולבה בכוחות הסדיר של החיל ושיפרה משמעותית את קטלניות גדוד השריון בקרב, מאפשרת ניתוח שטח מהיר בזמן הקרב ומציגה נתונים מאזור הלחימה - ישירות למפקד הטנק. להמשך ראו כאן.
סמ"ר נתנאל בן עמי עבר קורס אינטנסיבי ומפרך עד שזכה להיות מפקד טנק. הוא מספר לנו על שירות מאתגר, מספק וחווייתי בחיל השריון ועל איך זה מרגיש להיות הסמכות העליונה ביותר שאחראית על תפקודו של הטנק בשטח. להמשך ראו כאן.
לחיל ההנדסה ולשריון היסטוריה ארוכה של לחימה משותפת, כמו עם שאר כוחות היבשה. כהוקרה לחיל ההנדסה הבאנו צילומים שמצאנו באתר הידוע www.militaryphotos.net. להמשך ראו כאן.
וייצסלב וֶרְיוֹווֹצְ'קין (Vyacheslav Veryovochkin) הוא רוסי "השרוף" על מלחמת העולם השנייה ובונה לעצמו אוגדת שריון במו ידיו. להמשך ראו כאן.