קישורים מפת האתר
חדשות קודמות משנת 2014
אמנון שרון היה מ"פ טנקים במילואים במלחמת יום הכיפורים ונפל בשבי הסורי ביום הראשון למלחמה. לאחר שמונה חודשים שב ארצה. לאחר שנים פרסם את ספרו "שפוי בדמשק". ביום 28 בדצמבר התראיין אמנון באתר ynet על קבלת מלגת יוצרים על תערוכת ציורים ופסלים שלו בנושא "בין דמיון למציאות". לפרטים ראו כאן.
מיצב יפהפה לזכרו של רב-אלוף אמנון ליפקין-שחק, הרמטכ"ל ה-15, נחשף בפארק בעוצבות שביד לשריון, בטקס מכובד במעמד בני המשפחה, גיבור ישראל משה לוי, מוקירי זכרו הרבים של אמנון ובהם קצינים רבים במילואים, חברי עמותת יד לשריון וידידי המשפחה. הטקס התקיים ביום 22 בדצמבר 2014. לפרטים ראו כאן.
חברת הענק הבריטית BEA זכתה במכרז בשווי 1.2 מיליארד דולר להספקת רק"ם לצבא ארצות הברית, שיחליף כלי רק"ם ישנים עוד מתקופת וייטנאם. לפרטים ראו כאן.
מדוע שמיל רוזנבלאו, שמעשי הגבורה שלו במלחמת יום כיפור ברמת הגולן כללו גם בלימה של כוחות סורים, וגם הצלת לוחמים - לא קיבל צל"ש? האם משום שכל מפקדיו הישירים נהרגו בקרב ולא היה מי שיתעד? בקיבוצו גלגל שחזרו את סיפור הקרבות, ונתנו לו צל"ש מיוחד. לפרטים ראו כאן.
אף שהוא שרוי באפלה תמידית, מצא סלומון ביטון (58) מבאר שבע את האור. כשאיבד לפני 12 שנה את מאור עיניו, החליט איש הקבע לשעבר ללמוד עיסוי כדי להקל על מי שזקוק לכך. בין השאר טיפל בהתנדבות בחיילי צה"ל ובמבצע 'צוק איתן' התרוצץ בין שטחי הכינוס ללא כל פחד. לפרטים ראו כאן.
אברהם עקביה, חייל, בלשן ופקיד ממשלה, שנקבר השבוע ביום הולדתו ה-98, היה המתורגמן ויד ימינו של הקצין הבריטי האגדי וינגייט ב"פלגות הלילה" ובאתיופיה. בין הקרבות התפנה לכתיבת מילון המונחים הצבאי הראשון. לפרטים ראו כאן.
תציב טנקי אברמס ורכב-לחימה ברדלי עם כוחותיה בפולין ובמדינות הבלטיות. כוחות אמריקניים מתאמנים ברוטציה בארבע המדינות, כדי להדגיש את המחויבות האמריקנית להגנתן. לפרטים ראו כאן.
צליחת מכשולי מים היא תמיד אתגר לצבא המעוניין להתקדם ולהעביר כוחות, קל וחומר כאשר הגדה הנגדית אינה בידיו וכאשר אזור הצליחה נמצא תחת אש. הצליחה המבצעית האחרונה הידועה היא של צה"ל במלחמת יום הכיפורים. לעיונכם צילומים של צבא טורקיה בתרגיל צליחה. לפרטים ראו כאן.
ביום 31 באוגוסט 2014 הבאנו כאן פרטים על גדוד התמסחים 634 במלחמת יום הכיפורים. התמסחים הם כלי רכב אמפיביים שיועדו להעביר רק"ם בצליחה. לעיונכם סרטון נוסף על גדוד התמסחים במלחמת יום הכיפורים. לפרטים ראו כאן.
חברת קראוס-מפאיי-וגמן (KMW) סיפקה את טנקי ליאופרד 2A7 הראשונים לצבא גרמניה. צבא גרמניה הזמין 20 טנקים כאלה שהם תוצר של שיתוף פעולה בין החברה וגורמי נאט"ו, שהשתמשו בגרסות קודמות של ליאופרד 2A5 ו-2A6. לפרטים ראו כאן.
צה"ל הוא בעיקרו צבא מילואים. כאשר יש מלחמה יחידות המילואים מגויסות ונושאות בעיקר הנטל וכמו כן הן מגויסות כאשר יש מבצע גדול כמו "חומת מגן" או "צוק איתן". לאחרונה התקיים יום הוקרה למילואים ובצה"ל הושק אתר אינטרנט עבורם. הבאנו מקבץ כתבות על כך. לפרטים ראו כאן.
בישראל כיום למעלה מ-70,000 פצועי מערכות ישראל ופעולות האיבה. יום ההוקרה נועד לתת הזדמנות להודות להם על ההקרבה והמסירות. הוא מצוין בבתי הספר ברחבי הארץ באמצעות מערכים חינוכיים ובטקסים ייעודיים שנבנו במיוחד לטובת היום. כמו כן, בערים וביישובים יצוין יום ההוקרה בטקסים ואירועים שיתקיימו ברחבי הארץ. לפרטים ראו כאן.
הספר עטור הפרסים "חלוק לבן כומתה שחורה" של ד"ר אשר פורת (קרלוס) שהיה הרופא הספר עטור הפרסים "חלוק לבן כומתה שחורה" של אל"ם (במיל') ד"ר אשר פורת (קרלוס) שהיה הרופא של חטיבה 7 בעת מבצע כראמה, עובד לסרט מרגש, שהוקרן במסגרת מורשת קרב בקורס קר"פ סדיר 2013א. לפרטים ראו כאן.
מתוך הטנק: מפקדי חטיבת הצנחנים הגיעו לבסיס שיזפון ועברו השתלמות ראשונה מסוגה, בה למדו את תפקיד הטנקיסט. "בלחימה הבאה הם יפעילו את הטנקים שתחת פיקודם בצורה טובה יותר". לפרטים ראו כאן.
מבצע "צוק איתן" חשף לראשונה בפני הציבור בארץ את המשמעות החמורה של המנהרות שחפרו אנשי החמאס ברחבי רצועת עזה ולעבר שטח ישראל. לעיונכם מצגת בנושא איום המנהרות, של הגאולוג ואל"ם בדימוס יוסי לנגוצקי*, שהוצגה בהרצאתו במכון למחקרי ביטחון לאומי ביום 3 בדצמבר 2014. לפרטים ראו כאן.
חטיבת אגרוף הברזל (חטיבה 200 - 205 - 514) היא חטיבת שריון עטורת קרבות והישגים שהוקמה בשנת 1961. לעיונכם מצגת המפרטת את בעלי העיטורים והצל"שים של החטיבה, ומצגת נוספת עם דפי יזכור של החטיבה. לפרטים ראו כאן.
הנחישות ואיכות הלחימה של הצבא המצרי, במערכים שתפס ממזרח לתעלה לאחר שצלח אותה במלחמת יום הכיפורים, היו ההפתעה הטקטית הגדולה של המלחמה בחזית הדרום. בשבוע הראשון למלחמה צה"ל איבד מאות טנקים והייתה שחיקה בביטחון העצמי של המפקדים בצה"ל בכל שרשרת הפיקוד. לפרטים ראו כאן.
להלן לקט חודש דצמבר 2014 של ידיעות בנושאי שריון וטכנולוגיה שהתפרסמו לאחרונה בתקופונים בין-לאומיים. החומר מובא באדיבות לקט מו"פ היוצא לאור מטעם משרד הביטחון/מפא"ת, בעריכת אל"ם (במיל') יעקב צור. לפרטים ראו כאן.
מפקדים, צה"ל הוא ארגון לוחם, וככזה עליו להעניק למדינת ישראל ולתושביה ביטחון לנצח במלחמה. כדי להשיג את מטרותיו עליו למצות עד תום את המשאבים העומדים לרשותו, בעיקר את המשאב האנושי (גברים ונשים כאחד), שהרי לא אחת נאמר על צה"ל שעיקר עוצמתו היא באיכות כוח האדם שלו. צה"ל אינו יכול לעמוד במשימותיו ללא התרומה המלאה והמשמעותית של החיילות, והוא זקוק ליכולותיהן ולכישוריהן כמעט בכל אחד מן האתגרים הניצבים לפתחו. לפרטים ראו כאן.
בתחילת דרכו בעולם המילואים, לתא"ל פרידמן בן-שלום לא היה אמון בלוחמים המבוגרים לצידם הוצב בפלוגה. 32 שנה לאחר מכן, כקצין המילואים הראשי, הוא מספר על הניסיון והמנהיגות שאנשי המילואים מביאים ללחימה. לפרטים ראו כאן.
טנקים כמוהם כבני אנוש, לכל אחד תאריך לידה, היסטוריה אישית שגרתית או מיוחדת, והיום שבו הסתיימו חייו, מי בשיבה טובה ומי שימיו היו קצרים, מי שמצא את סופו בשדה הקרב או שתרם את גופו לאחרים. את הטנק צ-109383 הכרתי לראשונה במוצאי יום הכיפורים 6 באוקטובר 1973 כשהצטרף לפלוגת המילואים שלי, פלוגה מ' בגדוד 257 בחטיבה 421. לפרטים ראו כאן.
קצת מספרים: 200 אלף חיילים יהודים בצבא האדום נהרגו בקרבות נגד הנאצים, 36 אלף קיבלו אותות הצטיינות מצבא ארה"ב, ו-160 אלף זכו לצל"שים מהצבא האדום. אז כיצד נעלמו כמיליון וחצי לוחמים יהודים בתהום הנשייה של מלחמת העולם השנייה? עשרות חוקרים באו לתקן את המעוות בכנס מיוחד. לפרטים ראו כאן.
מלחמת יום הכיפורים העמידה סיפורי גבורה רבים, אך אין דומה לקרבות הגבורה שניהלה חטיבה 14 בחזית תעלת סואץ. המלחמה ההיא הולידה ספרים רבים. ספר זה מביא את תיאורם המפורט והמדויק של קרבות השריון האכזריים ביותר בהיסטוריה. לפרטים ראו כאן.
האלוף (במיל') אמנון רשף זכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית לשנת 2014 על ספרו: לא נחדל! חטיבה 14 במלחמת יום הכיפורים: סיפורם של קרבות השריון האכזריים ביותר בהיסטוריה (מהדורה מורחבת).
גדוד 377 של החטיבה הממוכנת 9 במלחמת יום הכיפורים מצויד בטנקי שרמן אם-51 לחם בגבורה בסורים שפלשו לדרום רמת הגולן. ב-20 באוקטובר 2014 קיימו לוחמי הגדוד ומפקדיו סיור בנתיב הקרבות ובאותה הזדמנות פרסמו חוברת על לחימת הגדוד במלחמת יום הכיפורים ובמלחמת ששת הימים, המוקדשת לזכר חללי הגדוד. לפרטים ראו כאן.
חטיבת ההכשרות 460 כולה השתתפה במבצע "צוק איתן" וחלק מגדודיה צורפו לצוותי קרב אחרים. גדוד "שחק" 196 של החטיבה, בפיקוד סא"ל רפי וולפסון, צורף לחטיבת הצנחנים 35 שבפיקוד אל"ם אליעזר טולדנו, והישגיו הרקיעו והרשימו. לפרטים ראו כאן.
להלן לקט חודש נובמבר 2014 של ידיעות בנושאי שריון וטכנולוגיה שהתפרסמו לאחרונה בתקופונים בין-לאומיים. החומר מובא באדיבות לקט מו"פ היוצא לאור מטעם משרד הביטחון/מפא"ת, בעריכת אל"ם (במיל') יעקב צור. לפרטים ראו כאן.
השטח הגלילי הפך ללבנון עבור התרגיל המסכם של לוחמי פלס"ר 7, ואליהם הצטרף שי לוי כדי לחוות מקרוב איך פועלת הסיירת של השריון. "אנחנו העיניים של החטיבה. הטנקים יודעים למצוא מטרה, להיכנס בין כוונות ולירות. הם לא יודעים, עם כל הכבוד להם, לתצפת כמונו". לפרטים ראו כאן.
מבצע "צוק איתן" היה סבב הלחימה השלישי מאז 2008 בין צה"ל לחמאס, אשר ביסס ברצועת עזה תשתית צבאית, שיצרה איום ביטחוני על ישראל, ושליטתו בה הוסיפה נדבך של מורכבות לדרכם המשובשת ממילא של ישראל והפלסטינים להסדר מדיני כולל. לפרטים ראו כאן.
סא"ל אריה ברגר מפקד גדוד "עזוז" 198 של חטיבה 460 במבצע "צוק איתן", עשה את מרבית שירותו בחטיבת ברק 188. "הייתה לי ידיעה די ברורה שמשהו עומד לקרות, ועשיתי כל מאמץ שאהיה מג"ד בזמן הזה. זו נראתה לי הזדמנות פז מבחינתי", הוא אומר. ואכן שלושה ימים לאחר שקיבל את הפיקוד על הגדוד הוא הופעל ללחימה במבצע. לפרטים ראו כאן.
הנגמ"ש החדש יהיה זול יותר ויספק מיגון מפני האיומים בשדה הקרב, כמו כן מספר נגמ"שי הנמ"ר יגדל באופן משמעותי. נגמ"שי האם-113 יועברו לשימוש תומכי לחימה. לפרטים ראו כאן.
יומיים לאחר שעשו סלפי כדי להרגיע את הוריהם הדואגים, נהרג סרן נתן כהן בלחימה בעזה בצוק איתן, ואחיו איתי נותר עם הכאב העז ועם ההתלבטות לגבי המשך דרכו הצבאית. כעת הוא משחזר את המפגש האחרון ביניהם. לפרטים ראו כאן.
זה סיפור על שכול ואחדות גורל. גלעד שטוקלמן מצא בית חם אצל משפחה ישראלית כשטייל בקנדה ולימד עברית את בנה מייקי. במלחמת לבנון השנייה נהרג, וכעת מאמצת משפחתו את מייקי - שהתגייס לשריון בעקבותיו. לפרטים ראו כאן.
הם שריונרים אחד אחד והם גאים בתפקידם ובעשייתם. הצצה לעולמם של כמה שריונרים. לפרטים ראו כאן.
מי מכונה אופוזיציה? מיהו קילר? ומה זה שניצל א'? - לקראת הגיוסים, אתר צה"ל אסף עבור המתגייסים את כל מילות הסלנג הצבאיות שכדאי שתכירו. לפרטים ראו כאן.
מדי גיוס, לוחם שהתגייס לפני כשנה מספר על חוויותיו המבצעיות ביחידה: "התחלנו תנועה, עברנו את הגבול ופתאום אני קולט - אני בעזה". לפרטים ראו כאן.
כל פגז במטרה - היום מתגייסים לוחמים חדשים לשורות חיל השריון. צפו בלוחמי חטיבה 401. לפרטים ראו כאן.
במלחמת יום הכיפורים היה דן שומרון מפקד חטיבת השריון הסדירה 401, עם טנקי מגח בגזרה הדרומית של חזית סיני, באוגדה 252 שבפיקוד האלוף אלברט מנדלר ז"ל ולאחריו האלוף קלמן מגן ז"ל. ב-12 בנובמבר 2014 התקיים בקיבוץ אשדות יעקב איחוד ערב חברים מספרים על רב-אלוף דן שומרון ז"ל. לפרטים ראו כאן.
בכל אחד מצוותי הקרב החטיבתיים שהיו פה, שמעתי רק תשבחות על הלוחמים השריונרים שלנו, על הרוח שלהם, על המקצועיות שלהם, על אומץ הלב שלהם, ובסוף על ההישגים שלהם במהלך הלחימה הזו". כך אמר האלוף סמי תורג'מן, מפקד פיקוד הדרום, בריאיון איתו שהתפרסם בגיליון החדש של הביטאון "שריון" שיצא לאור. לפרטים ראו כאן.
מערכת מעיל רוח כוללת מכ"ם המזהה את איום הטילים מרחוק, מחשב ירי ואמצעי יירוט. המערכת, שפותחה על ידי רפאל, הותקנה על עשרות טנקים של חטיבת השריון ועברה טבילת אש בצוק איתן. לפרטים ראו כאן.
למעלה מ-60 מיליון בני אדם - לוחמים ואזרחים, ובהם ששת מיליוני היהודים שנרצחו בשואה - איבדו את חייהם בגדולה שבמלחמות שידעה האנושות. גם כיום, כמעט 70 שנה אחרי המלחמה, מתגלים עוד ועוד מסמכים מהארכיונים שבהם היו חתומים, ומתפרסמים צילומים לאין-ספור. לעיונכם הפעם מפות וצילומים מאותה מלחמה נוראה. לפרטים ראו כאן.
מלחמת שלום הגליל (הידועה כיום גם בשם מלחמת לבנון הראשונה) נערכה בין ישראל לסוריה ולארגוני טרור פלסטיניים שישבו בלבנון וביצעו פיגועים בישראל. מלחמה זו נערכה מיום 6 ביוני 1982 ועד 29 בספטמבר 1982. שלושה סרטונים להלן מציגים מלחמה זו בקצרה. לפרטים ראו כאן.
22 שנים חלפו מאז פטירתו של האלוף (במיל') משה בריל (בר-כוכבא), המ"פ הנערץ של פלוגה א' המיתולוגית של גדוד 82 ממלחמת סיני, וותיקי הפלוגה מקפידים להגיע לאזכרה השנתית שלו ואף לשמור על קשר מופלא וייחודי ביניהם ועם בני משפחתו של מפקדם. לפרטים ראו כאן.
יותר מ-1000 טנקי טי-55 וטי-54 נלקחו שלל במלחמת ששת הימים ובמלחמת יום הכיפורים, חלקם במצב חדש. מטנקים אלה, שחלקם שוקמו, הוקמה אוגדה של טנקי שלל שנקראו טירן - אוגדת הטירנים, היא אוגדה 440. טנקי הטירן כבר יצאו מהשירות בצה"ל אך עדיין שובים את דמיונם של בוני דגמים העושים בהם נפלאות. לפרטים ראו כאן.
טנקי המגח המיתולוגיים של צה"ל על דגמיהם השונים סיימו את שירותם הממושך בצה"ל בשנה החולפת. הראשונים שבהם לחמו במלחמת ששת הימים לפני 47 שנים, ולחימתם העיקרית הייתה במלחמת יום הכיפורים לפני 41 שנים. כמה מלוחמי המגח בעבר הלכו לחפש את הטנקים שבהם לחמו וכואב הלב לראות את שמצאו. לפרטים ראו כאן.
מרטין דמפסי אמר את הדברים בכנס שעסק בנושא ובו שיבח את המאמצים שעשתה ישראל להימנע מפגיעה בחפים מפשע במהלך "צוק איתן": "יכול לומר בביטחון כי פעלו באחריות". לפרטים ראו כאן.
שלוש פעמים בהיסטוריה השתתפו טנקים בקרב על עזה, במלחמת העולם הראשונה ב-1917, במבצע סיני ב-1956 ובמלחמת ששת הימים ב-1967. גם במבצעי צה"ל "עופרת יצוקה" ו"צוק איתן" לחמו טנקים בסביבת העיר עזה. לפרטים ראו כאן.
הנגמ"ש הממוגן "אכזרית", שנבנה על בסיס שלדת טנק שלל טי-55, משרת בצה"ל כבר עשרות שנים ואף השתתף במבצע "צוק איתן". לעיונכם צילומי דגם מוקטן שנבנה בקפדנות ובדייקנות על ידי כריסטוף פולינקס (Kristof Pulinckx). לפרטים ראו כאן.
האדם שבטנק ינצח, אך הטנק המתקדם בעולם לא יזיק: חטיבה 7 שיפרה את יכולותיה והחלה לקלוט את טנק המרכבה סימן 4, עליו מותקנת מערכת "מעיל רוח" שמספקת הגנה משופרת ללוחמים. לפרטים ראו כאן.
עשרה אישים קיבלו את "עיטור האור" לשנת 2014, מטעם הקרן לרווחת ניצולי השואה, בטקס שהתקיים אמש בכפר המכביה, במעמד נשיא המדינה מר ראובן ריבלין ויו"ר הקרן מר אבי דיכטר. בין מקבלי העיטור - הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ, על שלל המפעלים למען ניצולים ולזכר הנצחת השואה שקיימים בצה"ל, האלוף (במיל') חיים ארז ותא"ל (במיל') ד"ר יצחק ארד. לפרטים ראו כאן.
סרטון קצר מביא את סיפור הרקע של מוזאון הלוחם היהודי הנבנה באתר יד לשריון בלטרון. מנכ"ל העמותה להקמת מוזאון זה תא"ל (במיל') צביקה קן-תור, אוצרת המוזאון הד"ר תמר קטקו וכמה וטרנים יהודים ממלחמה זו מספרים על הנושא והתקופה. לפרטים ראו כאן.
גן בוטני מרהיב ביופיו המשתרע על הטרסות הטרשיות שבכניסה לכרמי יוסף, הנקרא על שמו של אל"ם גדעון אלטשולר ז"ל, ממייסדי היישוב וראש הוועד הראשון שלו בשנים 2008-1995, נחנך ביום 7 בנובמבר 2014, בהשתתפות בני המשפחה, בני רחובות עיר הולדתו, חבריו השריונאים, תושבי כרמי יוסף ואנשי המועצה האזורית גזר. לפרטים ראו כאן.
האלוף גרשון הכהן שסיים לאחרונה את שירותו הממושך בצה"ל, זכה למחוות פרידה מרגשת מחטיבה 7 שעליה פיקד בעבר. הפרידה כללה כמובן ביצוע מסלול טנק וירי על מטרות.
שבתי טבת (2014-1925) הסופר, העיתונאי וההיסטוריון זכה בפרס ישראל על מפעלו לתיעוד חייו של בן-גוריון. כתב את "חשופים בצריח. הובא היום למנוחות בכפר שמריהו ב-3 בנובמבר 2014 לפרטים ראו כאן.
"כל הזמן אני בהרגשה שעוד מעט הוא יחזור מהמילואים. יומיים אחרי שזה קרה עוד המשכתי לשלוח לו הודעות בווטסאפ. 'בוקר טוב', 'מתגעגעת', 'תחזור אלי כשתהיה פנוי'". סלעית אדיר איבדה את אהובה, לירן, במבצע צוק איתן - חודש אחד לאחר שנישאו. גם עכשיו, היא עדיין לא מעכלת. לפרטים ראו כאן.
לאירוע ההוקרה של פיקוד הדרום למפקדי צה"ל שלחמו במהלך "צוק איתן" הגיעו גם סא"ל, שי סימן טוב, שפיקד על גדוד 12, כשהוא מרותק לכיסא גלגלים וסא"ל רועי לוי, מפקד גדוד הסיור של גולני. גנץ: "השקט בדרום עלול להיות מופר בן רגע". הצילומים משולבים בכתבה
הרמטכ"ל נשא דברים סטקס הוקרה שקיים צה"ל למפקדים שנלחמו ב"צוק איתן". "זו הייתה מהמערכות המורכבות בשנים האחרונות", אמר והוסיף: "אנחנו ממשיכים לפקוח עין על כל הגזרות". לפרטים ראו כאן.
ביוון כ-3000 איים והרבה פחות טנקים ונגמ"שים. ביוון יש שריון המבוסס על טנקים חדישים מסוג ליאופרד 2 וטנקים אחרים. לעיונכם מבט מצולם על הרק"ם בצבא יוון. לפרטים ראו כאן.
שטחה של סינגפור קטן מ-700 קילומטרים רבועים ואוכלוסייתה מונה מעל 5.5 מיליון נפש. התוצר לנפש עומד על כ-60,000 דולר והוא מהגבוהים בעולם. לבד ממעמדה החשוב כלכלה העולמית היא מחזיקה צבא חזק כדי להגן על עצמה ומשקיעה רבות ההצטיידות באמצעי לחימה מתקדמים. לעיונכם סרטון הדגמה של טנק ליאופרד 2 בסינגפור. לפרטים ראו כאן.
חטיבת השריון המיתולוגית תקלוט את טנק מרכבה "סימן 4" עם מערכת "מעיל רוח" שתספק הגנה נגד ירי טילים: "חייבים להתחדש". לפרטים ראו כאן.
מרחב מצוינות בעיר מודיעין-מכבים-רעות, המשמש למתן העשרה לתלמידים מוכשרים במיוחד, על שם גיבור ישראל בעל עיטור הגבורה תא"ל נתי גולן ז"ל, נחנך בטקס מרשים ביום 24 באוקטובר 2014, בהשתתפות בני המשפחה, בכירי העירייה, הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו, חברים ומוקירי זכרו של נתי גולן. לפרטים ראו כאן.
מדענים בפולין מפתחים מערכת הסוואה דינמית שתתאים את מראה כלי הרכב לסביבתו; הפיתוח עדיין בחיתוליו, הם מקווים שבעתיד נראה טנקים שמשנים צבע תוך כדי נסיעה. לפרטים ראו כאן.
האלוף גרשון הכהן הנמצא בחופשת פרישה מצה"ל, לאחר 41 שנות שירות, מביע את דעתו ותובנותיו על מגוון נושאים, החל מגיוסו לנח"ל בשנת 1973 ועד מבצע "צוק איתן". שווה מאוד להאזין. לפרטים ראו כאן.
שר הביטחון מר משה (בוגי) יעלון, השר לעניינים אסטרטגיים הד"ר יובל שטייניץ, היועץ לביטחון לאומי לשעבר האלוף (במיל') יעקב עמידרור והאלוף גרשון הכהן ואחרים - כל אחד מהם הציג את לקחי "צוק איתן" ותובנותיו מהמבצע, בכנס שהתקיים במרכז בגין סאדאת למחקרים אסטרטגיים, באוניברסיטת בר-אילן ב-29 בספטמבר 2014. לפרטים ראו כאן.
מה לאומי בביטחון הלאומי? בוחן תכני יסוד בסוגיות הביטחון הלאומי ומתאר כיצד שיקולי הביטחון הלאומי מחויבים במהותם למסגרת מושגית נרחבת, אשר בליבתה נכללים גם ערכי יסוד, שאיפות לאומיות והשקפת עולם. לפרטים ראו כאן.
האלוף גרשון הכהן, הגנרל הוותיק במטכ"ל, השתתף במערכות ממלחמת יום הכיפורים ועד צוק איתן, ואת ההתנתקות, המבצע המפורסם ביותר שפיקד עליו, הוא מתכנן לגולל בספר. בראיון פרישה לאחר 4 עשורים הוא אומר: "נדמה לי שהתגייסתי רק אתמול". לפרטים ראו כאן.
סבב מינויים נרחב יציג פנים חדשות בחטיבות הנח"ל, הצנחנים וגבעתי במקומם של המפקדים שהובילו את יחידותיהם במהלך המבצע בעזה. גם חטיבות 7 ו-188 של חיל השריון יזכו למפקדים חדשים. לפרטים ראו כאן.
גם אחרי שנפצע, חזר סגן אור כרנדיש לשדה הקרב כדי להציל את שני חבריו. חודשיים אחרי המבצע בעזה הפגשנו את השלושה לשיחה על הדקות הקשות. לפרטים ראו כאן.
בעיצומה של תקופה רוויית אתגרים צבאיים בכל הגזרות, ואחרי שני מבצעים צבאיים בהיקף רחב, בחרו ארבעה מפקדי חטיבות בצה"ל את הרגע הגדול של החטיבה שלהם בשנה האחרונה. ממנהרת הטרור שנחשפה, הפקודה להיכנס קרקעית לעזה והמבצע להשבת הנערים החטופים. לפרטים ראו כאן.
שלושה מפקדי מחלקות מחיל ההנדסה הקרבית שלחמו במבצע "צוק איתן" מתארים את החוויות, המראות והתחושות ביומנים שכתבו. מיוחד. לפרטים ראו כאן.
ביום ראשון הקרוב הייתה אמורה להתקיים חתונתה של טל אילוז, אך במבצע "צוק איתן", אהובה סרן נתן כהן נהרג. טל, המשפחה והחברים ניתבו את הצער הכבד לעשייה חברתית. לפרטים ראו כאן.
במשך יותר משלושה עשורים לא הוכר המקום כאתר הכרזה רשמי על ידי שר הביטחון, משום שהוא בנוי על שטח מסופח שחלקים ממנו נמצאים מעבר לקו הירוק. כעת, יעלון צפוי לשנות את המצב. לפרטים ראו כאן.
חטיבה 7 קיימת מאז מלחמת העצמאות ובעברה היסטוריה רבת פעלים. לעיונכם מקבץ כתבות שהתפרסמו בתקופה האחרונה על חטיבה מהוללת זו. לפרטים ראו כאן.
באחד מימי הקרב במלחמת יום הכיפורים, בחג הסוכות, הגיעו לחזית חסידי חב"ד והביאו לנו לולבים. נטלתי לולב יפה וקשרתי אותו לאנטנת מכשיר הקשר שעל צריח הטנק. היה זה מראה מרהיב ואף מלהיב כאשר בעיצומם של קרבות התנועה התנופף לו הלולב, תוך כדי תנועת הטנק שלנו שחתר למגע עם השריון של האויב הסורי. ובהמשך? לפרטים ראו כאן.
סרטון קצר בעל אופי תעמולתי מציג את הייצור המכני של טנקי פנצר גרמניים בשנות מלחמת העולם השנייה. שלא בדומה לייצור מכוניות יוקרה שיש בו "עבודה אישית" על כל פריט, נזקקו כאן הגרמנים לשיטות חרושתיות, והם ידעו זאת כהלכה. לפרטים ראו כאן.
"ביטחון לאומי - מעטים מול רבים" הוא שם הספר שכתב בשעתו האלוף ישראל טל. תפיסת הביטחון של ישראל הייתה הנושא המרכזי בערב רעות לזכרו של האלוף ישראל טל (טליק) זכרו לברכה, במלאות ארבע שנים לפטירתו. ובנושא אקטואליה הציג קצין השריון הראשי תא"ל שמואל אולנסקי את מבצע "צוק איתן". לפרטים ראו כאן.
הנושא נמצא בבחינה בפעם הראשונה, וכשההחלטה תתקבל השריונריות ישרתו במסלול ייעודי לפיקוד. יעד נוסף שייתכן שישולבו בו נשים - פלוגות הצמ"ה בחיל ההנדסה. חרדים צפויים להיקלט בתפקידים תומכי לחימה באיו"ש. לפרטים ראו כאן.
לאחר שנפצע במשימה לאיתור מנהרות סמוך לרפיח במהלך "צוק איתן", אושפז סגן עמוס עצמון בביה"ח סורוקה וכבר בשיקום הבטיח כי יחזור להודות לאלו שטיפלו בו: "קיבלתי טיפול מצוין לאורך כל הדרך". לפרטים ראו כאן.
לאורך ימי המבצע המאובקים חזה סא"ל (מיל') אורי שכטר ברגעים בלתי נשכחים של אחווה בשדה הקרב. כעת הוא חולק אותם בטור מיוחד. לפרטים ראו כאן.
ברב-שיח שקיים הרמטכ"ל עם קצינים לוחמים ותומכי לחימה בסוכה בקריה, הוא התייחס למהלך מבצע "צוק איתן" ולאיומים הביטחוניים האפשריים של ישראל: "אנחנו לא כל כך יודעים מה יקרה בעתיד, אבל אני יכול לקבוע בנחרצות שלא משנה כמה מאתגר וקשה זה יהיה, כל עוד זה יהיה ביחד - זה אפשרי". לפרטים ראו כאן.
קצין המודיעין שלמה אמבר מצא עצמו לכוד במוצב מילאנו בתעלת סואץ עם פרוץ מלחמת יום כיפור, כאשר מאות חיילים מצרים תוקפים אותו ואת חבריו באש כבדה. כאשר הם מבינים שאין ברירה הם נאלצים להתגנב החוצה מהמוצב המוקף, בבריחה שנראתה לרגעים בלתי אפשרית. "שלפתי את הנצרה של הרימון, הייתי מוכן לשחרר במקום ליפול בשבי". לפרטים ראו כאן.
כך העיד אלוף-משנה יואל פורת, מפקד יחידה 848 (כיום 8200) במודיעין, בפני ועדת החקירה הממלכתית לחקר נסיבות פרוץ המלחמה. "היו ידיעות מספיקות כדי להעניק התראה במועד". ארכיון צה"ל חושף. לפרטים ראו כאן.
במלאות 41 שנים למלחמת יום הכיפורים התכנסו לוחמי חטיבה 421, חטיבת הצליחה, עם בני המשפחות השכולות, באנדרטת החטיבה שבפארק העוצבות ביד לשריון. לפרטים ראו כאן.
כשאני נזכרת בך אחי היקר ובבנך, אני יודעת: יקירינו - כל בני המשפחות השכולות, שנפלו במלחמות ישראל - יָדעו "למה" ו"לשם מה" הם וחבריהם יוצאים לדרך על הסכנות שבה. אני יודעת שהמציאות שבה אנו חיים תובעת מאתנו, לצערי, להתמודד עדיין עם מצבי סיכון של חיים, ויעידו על כך כל סיפורי הגבורה של הלוחמים שנפלו במערכות ישראל וגם במלחמת "צוק איתן" בקיץ האחרון. לפרטים ראו כאן.
עם סיומן של 3 שנים מאתגרות בפיקוד על חטיבת היבשה בזרוע היבשה, מספר תא"ל אורן אבמן על האופן שבו מתכוננים הכוחות לשדה הקרב העתידי, ומבהיר: "כשאיכות המפקדים גבוהה, התוצאות בהתאם". לפרטים ראו כאן.
"הפנמנו את הדברים תוך טיפול במנהרות", אומר מפקד אוגדה 162. עם זאת הוא מדגיש כי צוק איתן היה הצלחה. לדבריו, עימות בלבנון יהיה מורכב יותר. לפרטים ראו כאן.
קצינים בכירים מהאוגדות הדרומיות בשיחת סיכום ראשונית של מבצע "צוק איתן". המודיעין המוצלח, הלחימה מבית לבית וגם ההישג התודעתי של חמאס. מיוחד. לפרטים ראו כאן.
בזמן אמת: הן היו בכל הערכת מצב, הפעילו פינויים מוסקים, ניהלו אירועים מבצעיים ולעיתים אף נאלצו לדווח על פגיעה באנשים שהכירו. שלוש סמב"ציות שלקחו חלק ב"צוק איתן" מספרות על חוויותיהן. לפרטים ראו כאן.
אבי עורי קפא במקומו. האלוף שמואל גונן (גורודיש) כמעט דרס אותו ואת בנו הקטן. אבל ההלם האמיתי הגיע אחר כך: החייל הצעיר ששוחרר מהשבי הוזמן למפגש וידוי בבית המצביא הנערץ והמושמץ. מעקבי השב"כ והטלפון שצלצל בחצות בדיוק היו רק הדובדבן בסיפורים המדהימים ששמע שם. לפרטים ראו כאן.
מה עושים חיילים שנקלעים לאש תופת במהלך מלחמת יום כיפור? סיפורם המרגש של חיילי גדוד 198 מחיל השריון, שניצלו בזכות תושייתו של מפקד טנק, גיל אופיר, שיצא תחת אש ונופף בטלית של אחד מחייליו כדי לסמן לכוחות לעצור את הירי. צפו בראיון - ובטלית שהצילה את חייו. לפרטים ראו כאן.
הרמטכ"ל הודיע על שורת מינויים בצה"ל, במסגרתם ימונה אל"ם יניב עשור למפקד עוצבת הבשן המופקדת על הגבול עם סוריה, אל"ם עודד בסיוק ימונה למפקד עוצבת המפץ. לפרטים ראו כאן.
כשהם בצבא, הם בצבא. כשהם בבית, הם מדברים על הצבא. על חבלי הכביסה תמיד יש מדים וההסתברות שבשבת אף אחד לא יסגור בבסיס, היא די נמוכה. חמש משפחות מספרות איך הצבא השתלט על הבית. לפרטים ראו כאן.
באווירת החגים אנחנו שמחים עם חיילי צה"ל ששרים, רוקדים ומנגנים כדי להרים את האווירה בבסיס. מקאברים לשיר המלחמה של חמאס, דרך ריקוד מושקע ל-HAPPY ועוד רגעים של שמחה על מדים. לפרטים ראו כאן.
"כשחלוקת השי התחילה, החיילים רצו בזה אחר זה אל השולחן. גם אני רצתי, הצדעתי ולחצתי את ידי הגברת כאילו לא ראיתי אותה מעולם. כן, אימא קרצה לי, אבל לא העזתי להגיב מאימת סגן-אלוהים הניצב לידה". לפרטים ראו כאן.
עדיין לא מאוחר לא רק לבקש סליחה, אלא גם לעשות חשבון נפש ולהסיק מסקנות מעשיות. לפרטים ראו כאן.
את הדברים אמר רא"ל (במיל') יעלון בטקס ההנצחה השנתי לחללי מלחמת יום הכיפורים: "חובתנו היא להוביל את מדינת ישראל אל חוף מבטחים ולעשות זאת באחריות ובשיקול דעת". לפרטים ראו כאן.
הדברים נאמרו בטקס הוקרה לפצועי פעילות מבצעית בשנת 2014 שהתקיים היום, בו הדגיש רא"ל גנץ כי "גם מול אתגרי העתיד, צה"ל ימשיך לפעול בידיעה שמאחוריו עומד עם חזק". לפרטים ראו כאן.
שריונאים רבים מכירים את אליהוא בן-און מטקסים ואירועים רבים שהוא מנחה בכישרון רב ובהתנדבות ביד לשריון, לא רבים יודעים שאליהוא היה שריונר בעברו, ותותחן טנק בחזית תעלת סואץ במלחמת יום הכיפורים. את סיפורו הוא מביא בראיון קצר לעיתונאי דניאל דייקר (Daniel DAN Diker) מתחנת רדיו אנגלית, ביום 6 באוקטובר 2014, במלאות 41 שנים למלחמה. לפרטים ראו כאן.
הטווח שלו ארוך יותר, הוא מדויק הרבה יותר ועוצמת הפגיעה שלו היא כזו שלא נראתה בעבר. במהלך צוק איתן, הוכנסה לשימוש בחיל השריון תחמושת חדשה שלא דומה לשום תחמושת שנעשה בה שימוש בעבר והתוצאות - בהתאם. "המטרה של הכדור הייתה ליצור קטלניות גדולה בכל מה שקשור במבנים ותשתיות". לפרטים ראו כאן.
במאמר שכתב במגזין אמריקאי קובע אחד ממנסחי "רוח צה"ל" שהלחימה היתה הגנה עצמית וכי אין להשוות בין מספר ההרוגים בישראל וברצועה. לפרטים ראו כאן.
41 שנים חלפו ממלחמת יום הכיפורים, ואתה משה, נשארת צעיר בן 23. השנים חלפו. יותר ויותר אני מרגיש בהפסד הגדול של אי-הימצאותך הפיזית אתנו. אני מניח שהיית מסיים את לימודי הרפואה בבולוניה שבעיצומם היית בחופשה בארץ ביום הכפורים. גינקולוג, אני מנחש. בטח היית מגדל ילדים ונכדים. סבא משוגע. 41 שנים ואתה קיים לצידי. לפרטים ראו כאן.
רבים ממי שהיו במלחמה הקשה ההיא, מלחמת יום הכיפורים, זוכרים אותה כאילו הייתה רק אתמול, אף שחלפו כבר 41 שנים. יצאנו מהמלחמה בניצחון צבאי ברור, אך המלחמה מתקשה לצאת מנפשם של הלוחמים שחוו את הלחימה הקשה והמראות הקשים. הבאנו לקט כתבות שעוד יורחב בשבועות הקרובים. לפרטים ראו כאן.
סיפורו המדהים של מבצע "אבירי לב", פעולת צליחת תעלת סואץ אשר שלחה עשרות אלפי לוחמים אל תוך אפריקה והובילה להכרעת מלחמת יום הכיפורים. לפרטים ראו כאן.
טקס לזכרם של 4,985 חללי חיל השריון התקיים אתמול (1 באוקטובר) בלטרון. לפרטים ראו כאן.
שר הביטחון, משה יעלון, השתתף בטקס לזכר חללי חיל השריון, "לוחמי השריון באומץ רב ובתעוזה, הכו קשות במחבלים ובתשתיות הטרור שלהם". לפרטים ראו כאן.
יותר מחודש אחרי תום מבצע צוק איתן, ביקשה מערכת וואלה! חדשות מקרובי ההרוגים לכתוב מכתב אישי לזכר יקיריהם. 72 מכתבי פרידה וגעגוע. לפרטים ראו כאן.
נכון, עברו 41 שנים מאז מלחמת יום הכיפורים. אתר ynet מביא כתבה נרחבת המשלבת צילומים, קולות מן המלחמה וסרטונים. לפרטים ראו כאן.
"ילדים קטנים לא צריכים לדעת. הם מבינים מצוין, ויודעים 'לקרוא' את הוריהם. כמו שילד שנופל בגן המשחקים, מביט בעיני אמו או אביו ואז לפי תגובתם יתגבר או יפרוץ בבכי, כך גם בשעת חירום, בזמן מלחמה". יותם דגן, פסיכולוג קליני, ומנהל השירותים הקהילתיים בעמותת נט״ל - נפגעי טראומה על רקע לאומי, כותב על ילדות ישראלית במלחמת יום הכיפורים. לפרטים ראו כאן.
ביום השלישי למלחמת יום הכיפורים נהרג נועם דביר, מ"פ בשריון, יחד עם חבריו ב"טנק הקצינים". לאחר המלחמה החל אביו, עמוס דביר, במסע ארוך – תחילה כדי למצוא את שרידי בנו ואחר כך כדי לספר את סיפור הגבורה שגילה בקרב השנוי במחלוקת. התחקיר, שהפך לתכלית חייו של האב, לא הושלם מעולם. עיון במאות העמודים שהותיר אחריו מספק הצצה מרתקת לאישיותו של אדם שלא הפסיק לחיות את מות בנו. לפרטים ראו כאן.
41 שנים בדיוק שָכְבוּ במרפסת דירה סלילי צילום המהווים תיעוד אחרון של עמיר רון, קצין שריון שהפסיק טיול באירופה כששמע על המלחמה ב-73' ושב ארצה כדי להשתתף בקרב בחווה הסינית. כעת, החליטה אמו לצפות לראשונה בסרטים שצילם בנה. לפרטים ראו כאן.
שלוות מנוחת הצהריים של יום כיפור, שנת 1973, הפכה ברגע אחד לשאון קרב. שני יוצרים הפכו את חוויותיו הקשות מהמלחמה של טען קשר בחטיבה 188 שנשבה בסוריה, לרומן גרפי חד-פעמי שמשחזר את הלחימה. לפרטים ראו כאן.
במלאות עשרים שנה למלחמה הארורה ההיא, בשנת 1993, כתבתי את שיר הזיכרון "תכריכי נייר". כתבתי אותו לזכרו של חבר, שעיה כהן ז"ל, איש גבת, שנפל עם חבריו במרומי תל חזיקה שברמת הגולן. דוח אגרנט היה אז חסוי ונסתר לחלוטין, ואיים כפצצה מתקתקת, להתפוצץ בפניהם של האשמים האמיתיים במלחמה. לפרטים ראו כאן.
סיפורו המדהים של מוטי רוזנברגר, מפקד טנק צעיר בצפון מערב סיני, בלילה הראשון של מלחמת יום כיפור. לפרטים ראו כאן.
המבצע ב־8 בנובמבר 1972 היה בדיעבד הכנת שטח תעלת סואץ לימי מלחמת יום הכיפורים. החדירה לעומק השטח המצרי, פיצוץ המוקש המפתיע ששינה את כל התוכניות והחילוץ במים הקפואים, עד לחוף הבטוח. לפרטים ראו כאן.
הכורדים, שהיו הראשונים שהצליחו להדוף את לוחמי דאע"ש מהמתקפה הרצחנית שלהם, עשו זאת בדרך לא שגרתית: הם הפכו רכבי משק לרכבים משוריינים. לפרטים ראו כאן.
רא"ל גנץ נשא דברים בטקס ההתייחדות לחללי חיל השריון, והוסיף כי "גם בחלוף הזמן ועם עדכון תורת הלחימה, נשאר העיקרון המוביל והחשוב - האדם שבטנק". לפרטים ראו כאן.
האלוף שלמה להט (צ'יץ') ז"ל שהיה 19 שנים ראש עיריית תל אביב-יפו ובעברו איש שריון, ובתפקידיו גם מפקד חטיבה 7 ומפקד הכוחות המשוריינים בסיני, נפטר ביום 1 באוקטובר 2014, והוא בן 87. יהי זכרו ברוך. לפרטים ראו כאן.
הוא יוצר בארצות הברית, נתרם לירדן, נתפס על ידי ישראל ונותר מושבת במצרים. הטנק שחצה את התעלה עם שרון במלחמת יום כיפור יספר על ישראל בניו יורק. לפרטים ראו כאן.
ההתאמה תעשה לכלל השטחים אשר מגבילים את יכולת הפעולה של הכוחות בשטח. בחודשים הקרובים ייבנו מרכזים
מפקד פיקוד דרום הודה כי בצה"ל לא התייחסו לאיום המנהרות בעבר אולם כעת יש "להרוג את כל מי שנע בהן". אל"ם במיל' לנגוצקי: "זלזלו בטיפול במנהרות". לפרטים ראו כאן.
תא"ל הושע פרידמן אומר כי המליץ שלא לקצץ במערך הסדיר משום שהוא "אימון ההקמה של המילואים". בראיון הוא מבהיר כי צה"ל מקטין את המערך הוותיק ("יחידות חלולות שלא מתאמנות לא יישארו") ומתעקש: "מדינה קטנה לא יכולה לחיות רק על צבא סדיר". לפרטים ראו כאן.
מרבית הצל"שים בספר זה אינם מוכרים לציבור הרחב וזו גם הסיבה שבחרתי בהם לפרסום כספר שני בסדרה "גיבורי ישראל" מיד לאחר הספר "גיבורי ישראל מקבלי עיטור הגבורה". לפרטים ראו כאן.
החיילים הבודדים שלחמו במבצע "צוק איתן" זכו לביקור ממשפחותיהם, זאת כחלק מפרויקט "חיבוק איתן". החיילים יוכלו לטוס לבקר את משפחותיהם בחו"ל פעם נוספת. לפרטים ראו כאן.
גם לפני עידן הצילום הדיגיטלי צולמו מיליוני תמונות במלחמת העולם השנייה. העובדה שכמעט כולן לא היו בצבע השלים העידן המודרני. לפניכם מקבץ מזערי מאוסף של מאות צילומים מהלחימה ביבשה, באוויר ובים במלחמת העולם השנייה. התמקדנו בכמה צילומי שריון, אך האוסף שווה עיון, ראו בקישור להלן. לפרטים ראו כאן.
סדרת האש של קורס המ"פים והמג"דים הסתיימה השבוע. חטיבת הנח"ל וגדודי השריון של חטיבה 401 בשילוב כוחות הנדסה, תותחנים ויחידות מיוחדות, תרגלו את דור העתיד של מפקדי צה"ל במתווים שונים. ראו כאן.
הם זכו לתשבחות על הובלת לוחמים תחת אש ב"צוק איתן", אך חלקם גם לביקורת על היעדר היצירתיות. מיהם מפקדי החטיבות הסדירות בצה"ל העתידים למלא את הכיסאות סביב שולחן המטכ"ל? פרופיל. ראו כאן.
על ישראל לקחת בחשבון את ההשלכות הנגזרות מהמערכה ב'צוק איתן' לזירות האחרות, הן בהיבט העכשווי - של מניעת הסלמה והן בהיבט העתידי - השלכות על מערכה אפשרית מול חיזבאללה. במילים אחרות, מה חיזבאללה יכול ללמוד מהמערכה בעזה וכיצד הדבר ישפיע על אופן הפעלת כוחו נגד ישראל. ראו כאן.
מוקדם עדיין להעריך אם צוק איתן השיג את ההרתעה שביקשה ישראל להשיג, אך ברור שהציבור מצפה לתוצאות טובות יותר בתום מערכה ארוכה שגבתה מחיר דמים כה גבוה. ראו כאן.
שנים של טייס אוטומטי מול עזה הותירו את ישראל בצרות. הסתרת האמת מהציבור הובילה לאובדן אמון בהנהגה. רון בן ישי מסביר איך נולדה האסטרטגיה של צוק איתן ומה היה הנוסח המדויק שלה בקבינט, למה התפיסה פשטה את הרגל - ואיך בכל זאת אפשר להביא למפנה היסטורי. דווקא עכשיו, בקהיר. ראו כאן.
"לא הצלחתי לישון כשידעתי שאחי והחברים שלי שם. זה היה הדבר הנכון לעשות". ראו כאן.
להלן לקט חודש אוגוסט 2014 של ידיעות בנושאי שריון וטכנולוגיה שהתפרסמו לאחרונה בתקופונים בין-לאומיים. החומר מובא באדיבות לקט מו"פ היוצא לאור מטעם משרד הביטחון/מפא"ת, בעריכת אל"ם (במיל') יעקב צור.
המרינס של ארצות הברית בוחן רכב קטן בלתי מאויש להובלת משאות ולביצוע משימות אחרות לרבות לחימה, העוקב אחר החייל שאותו הוא משרת, וגם קשור אליו לפי הצורך ברצועה. כתבה על כך פורסמה ב-25 בספטמבר 2014. ראו כאן.
"וּנְתַנֶּה תֹּקֶף" הוא פיוט הנאמר בתפילת מוסף בשני ימי ראש השנה ויום הכיפורים. הפיוט "ונתנה תוקף" הוא בין המפורסמים בפיוטי הימים הנוראים. הוא מתאר את החרדה הגדולה מאימת דינו של אלוהי ישראל, ואת אפסות האדם מולו. ראו כאן.
הכדור החדש נורה לראשונה במבצע "צוק איתן", והעניק שיפור של כ-45 אחוזים בטווח הירי. ראש רפ"ט: "מדובר בתחמושת מותאמת במיוחד לאופי של הלוחמה בשטח בנוי. ראו כאן.
המתמיינים יעברו מבחן חדש וייחודי שיבחן את הערכיות והיושרה של המועמדים, ויכריע מי יהפוך לקצין בצה"ל. סימולציות ייערכו למיועדים למסלול ייעודי לקצונה. ראו כאן.
33 לוחמים נהרגו בקרב על תל-פאחר במלחמת ששת הימים. הלוחמים ששרדו ובני משפחות החללים חזרו לאתר שבו אירעו מעשי גבורה רבים לצד אי-הבנות שהובילו לנפגעים. "לרוב האנשים יש מועקה עד היום", אמר יוזם המפגש. ראו כאן.
פלד (73) אושפז במצב קשה באיכילוב אחרי התקף לב. הוא נותח וכעת נמצא בבית החולים איכילוב באשפוז. פלד מכהן כיום כיו"ר חברת קו צינור אילת אשקלון ובעבר שימש כשר בממשלת ישראל וכחבר הכנסת מטעם מפלגת הליכוד. ראו כאן.
אתר יד לשריון שוקק פעילות. מבקרים רבים ובהם משפחות שלמות, תלמידים ומורים ואנשי חינוך, חניכי תנועות נוער, אורחים מחו"ל, חיילים ומפקדים כיום ובעבר - פוקדים את אתר יד לשריון בלטרון כל ימות השנה. הבאנו לעיונכם מבט על כמה מהביקורים בחודש ספטמבר הנוכחי שטרם הסתיים. ראו כאן.
באתר יד לשריון נוספה מצגת בנושא: יד לשריון "בשביל הערכים". המצגת מפרטת את התכנים הקיימים באתר יד לשריון בלטרון, מציגה את ההיסטוריה של אתר יד לשריון, את הפעילויות הקיימות עבור הציבור הרחב, את התוכניות להמשך. ראו כאן.
בחודש אוקטובר 1951 ערכה קבוצה של קציני צה"ל מפיקוד הדרום סיור לאורך גבול רצועת עזה. הקבוצה עלתה על מקבץ מוקשים, כמה מאנשיה נהרגו והשאר נפצעו. בליל 20 באוקטובר 1951 יצאה חטיבה 7 לבצע פעולת תגמול שזכתה לכינוי "מבצע יגב". מטרת המבצע הייתה לפשוט על הפרבר המזרחי של עזה ועל מאהל בדואי באזור אל בורג' ולפגוע ביעדים חיוניים שם. כיוון שההסתננויות וההתנכלויות מעזה לא פסקו, יצאה פלוגה של חטיבה 7 לפשיטה נוספת שזכתה לכינוי "מבצע מסגרת". ראו כאן.
טירוני השריון שהתגייסו בצל מבצע "צוק איתן" נשבעו לצה"ל בשבוע שעבר והציגו אחוזי נשר נמוכים ממחזור ממוצע. הכשרתם המקצועית תתבסס על לקחי המבצע. להמשך ראו כאן.
הרעיון העומד בבסיס הטנק - כוח אש נייד וממוגן - רלוונטי היום לא פחות מכפי שהיה לפני כמעט 100 שנה, עת הוא מומש בשדות הקרב של מלחמת העולם הראשונה. מתוך כתב העת האמריקניMilitary Operations. להמשך ראו כאן.
זה קרה ב־19 ביולי, היום השלישי לכניסה הקרקעית לעזה. סגן עמוס (23), קמב"ץ בחטיבה 401 של השריון, פעל לאיתור מנהרות ברפיח. השבוע הפגשנו אותו שוב עם פרופ' אלכס זלוטניק, הרופא שהעניק לו טיפול חירום במסוק בדרך לסורוקה. להמשך ראו כאן.
בעיצומה של מלחמת ההתשה בסיני, לאחר מלחמת ששת הימים, נחת כוח שריון של צה"ל, שהוסווה ככוח מצרי בחוף המערבי של מפרץ סואץ, בסיוע של חיל הים וחיל האוויר, ופשט בפעולה נועזת על יעדים צבאיים לאורך 70 קילומטרים. להמשך ראו כאן.
גם כיום כאשר הטנקים עתירי טכנולוגיה מתקדמת ובתוך כך לראיית לילה, הראות ביום טובה יותר, אף כי ללחימה בלילה יש יתרונות לפעמים. הכתבה להלן שפורסמה לפני כמעט 30 שנה מציגה עקרונות ללחימת לילה משוריינת שרבים מהם תקפים גם כיום. להמשך ראו כאן.
מוזאון הרק"ם במונסטר שבגרמניה (Panzermuseum Munster) הוא אחד המעניינים, והוא מתעד את ההיסטוריה של השריון הגרמני מאז 1917. להמשך ראו כאן.
צוק איתן הסתיים בתקופה שבה נהוג להכין את תקציב המדינה לאישור במושב החורף הקרוב, ועיתוי זה מחדד את הוויכוח בדבר דרישת מערכת הביטחון לתוספת תקציב. הציניקנים יאמרו שזה לא הוגן, שהרי הדי המלחמה טרם שככו והסמיכות הזו מסיטה את הדיון הענייני לדיון עם השפעות רגשיות. ואולם לטעמי, העיתוי הוא סימבולי ואין ברירה אלא להדגיש שהביטחון הוא מעל לכל. ממש כך. להמשך ראו כאן.
תפיסת הביטחון המסורתית הוכיחה את עצמה במשך שנים, אך מאז מלחמת לבנון הראשונה נלחם צה"ל מלחמות אחרות נגד אויבים אחרים. כעת צריך להגדיר מחדש את התפיסה הביטחונית ולבנות את התקציב לפיה. להמשך ראו כאן.
ישראל לא הצליחה לכפות על חמאס את הדרישות שהציג ראש הממשלה למבצע: פירוז עזה והקמת מנגנונים שיפקחו על מניעת התעצמותו. עד שתושג הסדרה יש להחזיר את נושא ההתעצמות של חמאס למרכז האסטרטגיה המתעצבת נגדו בתקופה שלאחר "צוק איתן". להמשך ראו כאן.
לעיונכם ידיעה ראשונית על טנק סיני חדש במשקל קטן יחסית לטנקים מערביים, המיועד ליצוא. להמשך ראו כאן.
ארבעה מפקדי פלוגות שהשתתפו במבצע מספרים על קבלת ההחלטות תחת אש ומגלים כיצד דחפו את החיילים קדימה: "אף פעם לא דיברתי על הסוף או על אם קשה - העיסוק תמיד היה במשימה". להמשך ראו כאן.
ארגון "צוות", כמסגרת ארגונית המשלבת עשרות אלפי אנשים מכלל זרועות צה"ל, לוקח על עצמו להוביל תכנית לכתיבת ערכים נוספים ועדכון ערכים קיימים בנושאי ביטחון ישראל להגברת תודעת מורשת הקרב, שחונכנו עליה. לשם כך "צוות" ישמש אכסניה למתנדבים, אשר יוגדרו כ"נאמני ויקיפדיה". חברים מוזמנים להתנדב לכתוב. נושא הכתיבה נתון ליוזמה מלאה של החברים. להמשך ראו כאן.
בתום דיון מכריע של גורמים ממשרד הביטחון ומהצבא הוחלט שנגמ"שי ה"נמר" ימוגנו במערכת ההגנה האקטיבית, שמיירטת נשק נגד משוריינים. תקציב 2015 יקבע מה יהיה היקף הכלים שימוגנו. להמשך ראו כאן.
מערכת חדשה שעוברת כעת ניסויים בארה"ב מעלה תקווה כי בעתיד הקרוב אפשר יהיה להתמודד עם פצצות מרגמה. המערכת משגרת קרן לייזר לעבר הפצצה ומנטרלת אותה בעודה באוויר. המערכת עדיין רחוקה מלהיות זמינה, אבל הניסויים האחרונים בארה"ב מעודדים מאוד. להמשך ראו כאן.
פסטיבל הטנקים בבובינגטון שבאנגליה הוא תמיד חגיגה לאוהבי השריון ולא רק לאוהבי המלכה הבריטית. והבריטים שיודעים לעשות הצגות תאטרון, יודעים מסתבר גם לעשות סרטים על שריון עם הרבה חן. להמשך ראו כאן.
הצד הישראלי של הגבול ממשיך להרגיש את הקרבות המתנהלים בגולן הסורי. חייל צה"ל נפצע באורח קל עד בינוני ברגלו מקליע שנורה לכיוונו בעת ששהה צפונית ליישוב עין זיוון. הוא פונה לבית חולים בצפון הארץ. להמשך ראו כאן.
בשעות הרגיעה בלחימה ברצועה רשם לעצמו רס"ל (מיל') אברהם (אברום) נאומבורג, שריונר בן 29, הערות ומחשבות בפנקס קטן. על החברים שתמיד מתייצבים, על החשש מהלא נודע, על הימים הארוכים בטנק בפאתי עזה, על הגעגועים לאישה ולילדים, על הפחדים, החלומות והגאווה. להמשך ראו כאן.
כשסמל (במיל') יששכר רואס קיבל צו 8, המצלמה שלו גויסה יחד איתו. במהלך מבצע "צוק איתן" הוא צילם את הלחימה כפי שפלוגתו חוותה אותה: "מבחינתי עינית המצלמה והמבט שלי הם בדיוק אותו הדבר". סיקור מצולם. להמשך ראו כאן.
בהמשך לכתבה הקודמת שם דובר בביקור בבובינגטון ותצוגת השריון בנסיעה וראיון עם אוצר המוזאון, כתבה זו תעסוק בתערוכות המוזאון עצמן. להמשך ראו כאן.
לנוכח ציפייה מוכרת הקיימת ומושמעת גם בין מפקדי צה"ל ותיקים, לראות את צה"ל שוב כמו אז במלחמת ששת הימים, צריך לספר שבפיס זוכים אולי פעם אחת ומלחמה היא בדרך כלל, על פי טיבעה, משהו אחר ממה שמצפים שתהיה, בשונה מספורט, במלחמה הכללים משתנים בתוך התהוות האירוע, ואין שופט שמודיע בזמן הנכון על כללים חדשים. להמשך ראו כאן.
את הדברים העביר הרמטכ"ל באמצעות פקודת יום שפרסם בנושא סיום מבצע "צוק איתן", והדגיש כי "צה"ל נטרל באופן פעיל את איום המנהרות, הגן על יישובינו מול ניסיונות התקפיים בחזית וסיכל אותם". להמשך ראו כאן.
החזן הצבאי הראשי של צה"ל סא"ל שי אברמסון, בשירה מקסימה של "התפילה לשלום המדינה". להמשך ראו כאן.
"מפקדי צה"ל, אתם וחייליכם הפגנתם את רוח הלחימה הנדרשת במבצע 'צוק איתן' בהדגשת הדבקות במשימה והחתירה לניצחון, תוך גילוי נחישות ואומץ לב, מוטיבציה גבוהה, רֵעות וערבות הדדית, אמון במפקדים ואמונה בצדקת הדרך עד כדי מוכנות לבצע פעולות שיש בהן סיכון חיים והקרבה." כך כותב נציב קבילות החיילים באיגרת שהפיץ בכלל צה"ל ביום 1 בספטמבר 2014. להמשך ראו כאן.
הפרמדיקיות של חטיבה 401 חברו לכוחות הלוחמים ונתנו מענה רפואי לפצועים בזמן הפעילות המבצעית במסגרת מבצע "צוק איתן": "אין סיכוי שמישהו אחר היה עושה זאת טוב מאיתנו". להמשך ראו כאן.
במהלך מבצע "צוק איתן" מטוסי הקרב של חיל האוויר סייעו לכוחות היבשה בתמרון הקרקעי ברצועת עזה באופן מלא לראשונה: "המבצע שיקף את עוצמת חיל האוויר גם בסיוע לתמרון"להמשך ראו כאן.
בשנה הבאה 1915 ימלאו מאה שנה להולדת הטנק, שהשתתף לראשונה בקרב במחוז סום שבצפון צרפת, 1 ביולי עד 18 בנובמבר 1916. מאז הוא מככב בלוחמת היבשה ללא תחליף, למגינת ליבם של רבים שחזו את קיצו. המערכה האחרונה בארץ הייתה לפי שעה במבצע "צוק איתן". ברוסיה רוכזו טנקים ליד גבול אוקראינה. להמשך ראו כאן.
מדי שנה מוצגת תערוכה פעילה של טנקים ורק"ם במוזאון הטנקים הצ'כי. האירוע רב משתתפים ורב כלים ונחשב לאחד האירועים הגדולים של תצוגת רק"ם חיה בעולם, להלן מקבץ תמונות מהאירוע להמשך ראו כאן.
לעילוי נשמתם הטהורה והאמיצה של לוחמי צה"ל שנפלו על משמרתם במבצע "צוק איתן". להמשך ראו כאן.
50 ימי לחימה, תקיפות מהאוויר, תמרון קרקעי והשמדת מנהרות הטרור של החמאס - אלה הם האירועים המרכזיים של מבצע "צוק איתן". להמשך ראו כאן.
50 ימים נמשכה המערכה עד להפסקת אש שנכנסה לתוקף ביום 26 באוגוסט 2014. המבצע החל ב-8 ביולי והפסקת האש הנוכחית בינתיים נשמרת. במסיבת עיתונאים במשותף עם ראש הממשלה מר בנימין נתניהו ועם שר הביטחון מר משה בוגי יעלון, אמר הרמטכ"ל את הדברים להלן. להמשך ראו כאן.
כולנו שמענו בחדשות על אופי הלחימה בעזה ועל המאמצים האדירים של צה"ל להימנע מפגיעות באוכלוסייה אזרחית. סגן אדם לנדאו ראה במו עיניו את שיטות הלחימה של החמאס, שמתבססות על הסתתרות מאחורי ילדים ובתוך בתי ספר ומסגדים. בסרטון הבא הוא מספר על הקשיים והדילמות שנתקל בהם במהלך מבצע צוק איתן ואיך למרות הכל, צה"ל תמיד פעל בדרך ההומנית ביותר. להמשך ראו כאן.
"צוק איתן" הפך את שמרית מאיר, לשעבר כתבת לענייני ערבים וכיום עורכת האתר "אלמסדר", לשם החם בתקשורת הערבית בעולם, בזכות המידע "ללא צנזורה" שהיא מספקת על ישראל. להמשך ראו כאן.
מלחמת העולם השנייה היתה שונה מאוד ממלחמת העולם הראשונה. התביעה לכניעה ללא תנאי של גרמניה הנאצית היתה מרכזית כל כך ומוצדקת כל כך מבחינה מוסרית, שהיא שאיפשרה - גם ללא חוזה שלום - את גיבושה של אירופה חדשה ושוחרת שלום. להמשך ראו כאן.
בחודשים יוני ויולי 1971 הגיעו לארץ שני משלוחים של רכב אמפיבי מסוג ג'ילואה שנרכשו בגרמניה כעודפי נאט"ו. במלחמת יום הכיפורים (1973) הגיעו 16 תמסחים לנקודת הצליחה והיו הראשונים שהעבירו טנקים לגדה המערבית של התעלה. יותר מיממה חלפה עד שנכנסו לפעולה אמצעי צליחה אחרים. לפניכם סרטון על התמסחים מעצם ימי המלחמה. להמשך ראו כאן.
ביד לשריון חלה ההתקדמות ניכרת בהקמת מוזאון הלוחם היהודי במלחמת העולם השנייה. צילומים יפהפיים של בני נדלר ממחישים זאת. יצוין כי למוזאון גם שתי קומות מתחת לקרקע. להמשך ראו כאן.
להביור (מצירוף המילים יורה להבה) הוא נשק המזרים נוזל דליק למרחק כ-15 מטרים ויותר, ואת הנוזל מציתים, לשימוש כנגד חיילי אויב בבונקרים, מוצבים, מנהרות וכדומה. קיימים מכשירים לשימוש בידי חיילים רגלים ויש המותקנים על רק"ם, המסוגלים לירות את הלהבה למרחק עשרות מטרים. לאחרונה מצא צוות טלוויזיה בריטי להביור ישן ממלחמת העולם הראשונה, והוא שוחזר ושופץ לצורי הדגמה. להמשך ראו כאן.
לאחר 50 ימי לחימה במבצע "צוק איתן" הוכרזה הפסקת אש "יותר מוסדית" על ידי שני הצדדים, ונקווה שהפעם היא תחזיק מעמד לזמן ממושך. 64 לוחמי צה"ל בסדיר ובמילואים נפלו במבצע ועוד 6 אזרחים ובהם ילד קטן. הכתבה הבאה מביאה את צילומי חללי צה"ל ופרטים על נסיבות נפילתם. להמשך ראו כאן.
ראיון מיוחד: הספידו אותם, קראו להם גרוטאות מיושנות, אמרו שהם דינוזאורים שלא מתאימים לשדה הקרב החדש, אבל מרכבות הפלדה עמדו במרכז המבצע בגבורה. אל"ם סער צור, מפקד חטיבת השריון 401, חושף לראשונה את השיטה שבה זה עבד. להמשך ראו כאן.
אל"ם יאיר וולנסקי מונה למפקד חטיבה 401 במקום אל"מ סער צור. "זוהי מערכה על הבית ועל השקט שטרם הסתיימה". להמשך ראו כאן.
עם חמאס לא תהיה הסדרה ולא צריכה להיות. צה"ל צריך לפגוע בארגון ובעומדים בראשו מבלי לדון עוד בהפסקת אש. העתקת הארנונה של בסיסי צה"ל הגדולים לרשויות המקומיות עלולה לקבע את הישענותן על התשלומים הללו. והיכן נמצאת הקרקע לגידול מנהיגים? להמשך ראו כאן.
48 יום לאחר תחילת "צוק איתן" - ישראל במבוי סתום בצה"ל לא אוהבים להודות בכך, אבל חמאס מגלה עמידות מפתיעה כעת חושבים על דרכים להוציא אותו משיווי משקל ולהחזיר אותו למו"מ בקהיר בתנאים שישראל רוצה. להמשך ראו כאן.
"השיפורים הטכנולוגיים בצי הטנקים לא המעיטו בערך הטנקיסט. בבית הספר לשריון עושים רבות על מנת לעצב את דמותו כאיש צוות בטנק, להחדיר בו מקצועיות, מורשת קרב מפוארת ושייכות לחיל השריון על חטיבותיו הלוחמות". להמשך ראו כאן.
לעיונכם גיליון "מערכות שריון" 23 מחודש יולי 1971 שפורסם בעבר. להמשך ראו כאן.
מאמרים מאת יצחק שדה בנושאים צבאיים - מלחמה זעירה, אמצעי לחימה, אירועים ומבצעים 1948-1920, לקחי קרבות, מלחמת העצמאות, רוח לוחמים, דמות המפקד, התנסות והדרכה, דמות צה"ל, טקטיקות ב'הגנה'. להמשך ראו כאן.
שירלי רז נרודצקי אוספת את תמונות הנופלים ומכינה רישומים שלהם. את התוצאות היא שולחת למשפחות, ואחת אולי תהפוך לקעקוע על גופו של אב שכול. להמשך ראו כאן.
האלוף (במיל') יואב גלנט כתב את השיר "אחינו הלוחם" לפני כעשרים שנה, בעת שהיה מפקד שייטת 13. ביום הזיכרון האחרון הלחין אותן אוהד חיטמן. השיר שודר בתוכניתם של אורלי וגיא בערוץ 10, ב-3 באוגוסט 2014, לזכרם של חללי מבצע "צוק איתן". להמשך ראו כאן.
אנחנו עם-מיעוט זעיר ומותקף, שביקורת גורפת עליו כמוה כביקורת גורפת על המיעוט השחור או המיעוט הגאה. למרות המהפכה הציונית ולמרות הריבונות הישראלית אנחנו עדיין יהודים. כיהודים עלינו להגן על עצמנו, וכיהודים עלינו להיות צודקים. להמשך ראו כאן.
מבצע "צוק איתן", שטרם הגיע לסיומו, מציג בראייה היסטורית את שנאמר בהגדה של פסח - "שֶׁבְּכָל דּוֹר וָדוֹר עוֹמְדִים עָלֵינוּ לְכַלּוֹתֵנוּ". השלום עודנו חלום וחובה לחתור אליו, ובינתיים בכל דור ודור חייב אדם לעמוד על המשמר. להמשך ראו כאן.
הלחימה ברצועת עזה היא בבסיסה לחימה בשטח בנוי, וכמעט בכל מלחמה יש לחימה בשטח בנוי, הכרוכה בהרס וחורבן, בפגיעה בלתי נמנעת באזרחים. מראות ההרס ברצועת עזה במבצע "צוק איתן" חוזרים ומזכירים את תמונות ההרס במלחמות קודמות. הבאנו תזכורת מהלחימה בסטלינגרד (כיום וולגוגרד) שברוסי במלחמת העולם השנייה. להמשך ראו כאן.
הטנק הרוסי החדיש T90S הוצג לראשונה בספטמבר 2011 ומהווה גרסה משודרגת של הטנק T90 שנועדה לשיפור כושר ההתמודדות בשדה הקרב. משקלו כ-50 טונות. להמשך ראו כאן.
פרשת כיבוש העיר הערבית לוד על ידי צה"ל במהלך מבצע "דני" במלחמת העצמאות, עולה בשנים האחרונות שוב ושוב על סדר היום של הדיון ההיסטוריוגרפי והציבורי הנוגע למלחמה זו ולהשלכותיה. להמשך ראו כאן.
רשימות אוטוביוגרפיות שונות ורשימות של האלוף (במיל') יצחק שדה, ממייסדי הפלמ"ח ומפקדו הראשון ומקים חטיבת השריון הראשונה בצה"ל - חטיבה 8. להמשך ראו כאן.
סרן גורדון וסרן גלעד השתתפו באירועים רבים ומורכבים, חלקם בעומק הרצועה. הנוכחות של הנשים בשטח מאפשרת לחיילים לשתף בנושאים יותר רגשיים, שלא היו מדברים עליהם עם המפקדים. להמשך ראו כאן.
כוחות חיל ההנדסה פעלו מסביב לשעון לפגיעה באיום המנהרות, תוך שימוש באמצעים מתוחכמים וטכנולוגיות חדישות. כעת, לאחר השמדת המנהרות כליל, הם שופכים אור על הפעילות המבצעית בבטן האדמה. להמשך ראו כאן.
בובינגטון נמצא מוזאון טנקים ייחודי וגדול מאוד. המוזאון מכיל בתוכו מגוון מרשים של טנקים מהראשונים בעולם ועד לטנקים המודרניים בשימוש הצבא הבריטי בימינו. התצוגה כוללת כ-300 רכבים שהם טנקים ורק"ם מסוגים שונים. המוזאון משמש גם כאתר ההנצחה של חיל השריון הבריטי. להמשך ראו כאן.
מתוך "עמק הבכא" 1981 של הבמאי חיים גיל, מובא בפניכם פרק 4 בסדרה קול מן העבר, על האלוף (במיל') ינוש בן גל. להמשך ראו כאן.
כוחות החי"ר והשריון במילואים החליפו את הכוחות הסדירים ודאגו לאבטחת יישובי עוטף עזה: "זו זכות להיות פה ולהגן על תושבי הדרום". להמשך ראו כאן.
סמל ראשון חן עמוסי, פרמדיקית בחטיבה 401 של השריון, הייתה בעזה זמן רב, וכשיצאה מהרצועה - חבר שלה מזה 4 שנים, קצין בגולני, הציע לה נישואים. "זה היה מאוד מרגש", היא מספרת ומודה: "עזה יותר מפחידה מחתונה". ומה היא עשתה במבצע? להמשך ראו כאן.
תחת אש, הצליחה מאור נטיב לבצע הליך מורכב והצילה את חייו של רן בר - השבוע הם נפגשו, הפעם כשהוא כבר על הרגליים. להמשך ראו כאן.
מפקדי צה"ל הסתייעו לראשונה במבצע במערכת, המאגדת מידע מהאוויר, הים והיבשה - לכדי תמונת מצב של הלחימה. להמשך ראו כאן.
המבצע חשף לא מעט נקודות חולשה שהצבא מוכרח לחזק בזרוע היבשה. בתוך כך, ניתן למנות רכש של טנקי מרכבה סימן 4 נוספים, עוד סטים של מערכת מעיל רוח, וגולת הכותרת היא הנמ"רים (נגמ"שי המרכבה) שהוכח שיש בהם הכרח בשדה הקרב הנוכחי. להמשך ראו כאן.
חייו של יאנוש בן גל, אלוף בצה"ל, שזורים בחלק מהקרבות והמלחמות הגדולות של ארצנו. הוא זכה להערכה ולשבחים רבים בזכות פיקודו, אבל למרות הקריירה הצבאית המרשימה הוא לא זכה להיות רמטכ"ל. "אני לא איש שיודע לפלס את דרכו לתפקיד צבאי פוליטי". צפו בקטע מתוך הריאיון לתוכנית "קול מן העבר". להמשך ראו כאן.
הסרט "Fury", שייצא למסכים באוקטובר בכיכובו של בראד פיט, עוסק בזוועות מלחמת העולם השנייה באופן פורץ דרך. הצצה לחזון הקולנועי הריאליסטי של הבמאי דיוויד אייר, שביקש להציג את לוחמי הצבא האמריקאי כפי שהיו באמת. והם לא היו קדושים. להמשך ראו כאן.
הסבב האחרון של תחרות טנקים התקיים באלבינו (Alabino) שבאזור מוסקבה ביום 16 באוגוסט 2014. המסלול כלל נסיעה של 20 קילומטרים בשילוב ירי למטרות. לא השתתפו טנקים מהמערב. להמשך ראו כאן.
אמש בחצות הסתיימה רשמית הפסקת האש בת 72 שעות עם החמאס. למוד ניסיון נערך צה"ל למקרה שלא יהיה הסכם עם חמאס ושלא תימשך בדרך כלשהי הפסקת האש. ברגע האחרון הפסקת האש הוארכה ב-5 ימים. מקבץ כתבות. להמשך ראו כאן.
תוך כדי מתיחת ביקורת מוצדקת על ישראל (כיבוש, התנחלויות, שוליים גזעניים), יש להרים את העיניים ולראות את המרחב שבתוכו ישראל ממוקמת. מרחב שבו יזידים נטבחים ונוצרים נרדפים ונשים נסקלות. מרחב שבו אין דמוקרטיה ואין שלום ואין חסד. זה מזרח תיכון, שליברלים מוכרחים לראות אותו כמות שהוא - ולהתמודד באומץ לב עם תחלואיו. להמשך ראו כאן.
טקס הסיום התקיים בצל מבצע 'צוק איתן', שאִפשר לחניכי הקורס למידה בזמן אמת על אתגרי השעה. הרמטכ"ל: "נמשיך להגן ולפעול בכל דרך, בכל שיטה ובכל זמן. חמאס מבין וחש את גודל טעותו". להמשך ראו כאן.
32 מלוחמי השריון שנפצעו במבצע "צוק איתן" היו עדיין מאושפזים בבתי חולים שונים ב-5 באוגוסט 2014. חברים מעמותת יד לשריון, יחד עם חיילות וחיילים מיחידת ההסברה של מפקדת קצין השריון הראשי בלטרון. להמשך ראו כאן.
"אני גאה להיות ישראלי, ועוד יותר גאה להיות חייל ישראלי. חשתי סיפוק והנאה מהשירות שלי בחטיבה 401 ולכן התייצבתי למילואים מבלי להתלבט, למרות הסיטואציה. להמשך ראו כאן.
הנגמ"ש המיושן עבר הסבה וסיפק לכוח צה"ל ציוד בזמן המבצע - ללא סיכון חיי אדם. להמשך ראו כאן.
כלי טיס בלתי מאוישים, העברה ישירה של מודיעין לחטיבות, מערכות לזיהוי מטרות בשטח הלחימה ועוד - חשיפה לעתיד שכבר כאן. להמשך ראו כאן.
לוחמי פלס"ר 7 שיצאו השבוע מרצועת עזה, משחזרים רגעים של חרדה ופחד, ומבינים עד כמה חשובה הייתה פעילותם: "בכל מנהרה שמצאנו מנענו פיגוע והצלנו חיים". להמשך ראו כאן.
הרעיון המקורי להקמתו נרקם עוד לפני מלחמת העולם השנייה, במרוצת השנים, השינויים הפוליטיים באזור שינו את מסלולו מספר פעמים. בדיוק לפני יובל שנים, ביוני 1964, נחנך מפעל המים הארצי כשהוא עדיין בגדר סוד גלוי. גם לשריון היה חלק בפרויקט. להמשך ראו כאן.
קווין פיסמן שילם 2,000 דולר על כרטיס טיסה מארגנטינה לישראל וטס 20 שעות היישר אל תוך הלחימה ברצועת עזה. "היה לי קשה אבל הייתה לי מטרה אחת: לשרת", הוא אומר. להמשך ראו כאן.
"הטנקים שלנו אין כמוהם, כל אחד מהם הוא מפלצת מטורפת של טכנולוגיה, ומעל לכל זה - האדם שבטנק", אומר אל"ם סער צור, מפקד חטיבת "עקבות הברזל" (חטיבה 401) שלחמה במבצע "צוק איתן". "לחמנו יחד שריון וחי"ר והנדסה ואחרים", הוא מוסיף, "ואנו מבינים שאי אפשר האחד בלי השני". להמשך ראו כאן.
מח"ט גולני פיקד על הלחימה, וגם נפצע. כעת מספר על החשש מכישלון: "זה אומר אזרחים הרוגים"; על הנופלים: "על חלקם פיקדתי שנים"; ועל האפשרות שישוב לעזה: "החיילים מחכים לזה". להמשך ראו כאן.
צה"ל עומד בסטנדרטים המוסריים הגבוהים ביותר. אין טעם לעסוק במספר ההרוגים הפלשתינים. אירוע שריפת הנער הערבי מחייב חשבון נפש לאומי. יש להעמיד לדין את מפיצי השמועות בווטסאפ. וגדעון לוי מיחצן את חמאס. פרופ' אסא כשר מנסח את הקוד האתי של "צוק איתן". להמשך ראו כאן.
להלן לקט חודש יולי 2014 של ידיעות בנושאי שריון וטכנולוגיה שהתפרסמו לאחרונה בתקופונים בין-לאומיים. החומר מובא באדיבות לקט מו"פ היוצא לאור על ידי משרד הביטחון/מפא"ת, בעריכת אל"ם (במיל') יעקב צור.
פיקוד העורף הגביל את ההתקהלויות באזורים בטווח 80-40 ק"מ. כוחות צה"ל נשארו פרוסים באזור הגדר ובתוך הישובים בעוטף עזה במוכנות מלאה לפעולה. דו"ץ: "התחלנו להגיב ברגעים אלו - ובעוצמה". להמשך ראו כאן.
יעד יחיד היה לוועידת מומחים שהתכנסה בארצות הברית בימים 31-29 ביולי 2014 - להפחית ב-40 אחוזים את משקל הטנקים והנגמ"שים בעשורים הקרובים. הנימוק המרכזי ליעד זה הוא הצורך להיות ערוכים לפריסה מהירה של כוחות התקפיים בעולם. להמשך ראו כאן.
אל"ם עמוס מספר על ההיערכות התקשובית למבצע ועל התוצאות בשטח: "אחד המבצעים הכי טכנולוגיים שידע צה"ל". להמשך ראו כאן.
מבצע צוק איתן החל ביום 8 ביולי 2014. ביום העשירי של מבצע "צוק איתן", 17 ביולי 2014 בלילה, החל שלב הלחימה הקרקעית. כוחות צה"ל ובהם השריון החלו לחדור לשטח רצועת עזה לצורך חשיפה ופגיעה במנהרות הטרור. לעיונכם מקבץ כתבות מתעדכן מהעיתונות מאז החל השלב הקרקעי ולאחר הפסקת האש שהחלה ב-5 באוגוסט. להמשך ראו כאן
מנסח הקוד האתי של צה"ל תוקף: "בזמן מלחמה ביקורת לא משפרת דבר - היא ירייה בגב". על ההתקפות נגד ישראל בעולם: "הם לא מבינים כלום". להמשך ראו כאן.
לאחר חודש של לחימה, החמאס הסכים להפסקת אש ללא תנאים מוקדמים למשך 72 שעות, כלומר קיבל את התכתיב המצרי המקורי - קודם הפסקת אש ורק לאחר מכן שיחות על דרישות כל הצדדים. להמשך ראו כאן.
כאשר גדוד "סופה" של חטיבת ברק הסדירה נקרא לרדת ללחימה הקרקעית במבצע "צוק איתן", נקרא מיד גדוד המילואים "מגן הארץ", של חטיבה 8 - חטיבת "הזקן", לתפוס את מקומו בגבול הצפון. "אנו שמחים שגייסו את הגדוד הזה ונתנו לו לעלות על טנקים, מודים על הזכות להשתתף ולעזור בהגנה על הצפון" אמר סרן במילואים דורון לביא, מפקד מחלקה, באחת הפלוגות של הגדוד שגויס והתייצב במלואו ללא היסוס. להמשך ראו כאן.
מפקד פיקוד דרום האלוף סמי תורג'מן: "נטרלנו את הנכס האסטרטגי של חמאס". כוחות רבים עזבו את הרצועה והחלו להיערך מחדש. חוסל בכיר בג'יהאד האיסלאמי. צה"ל: לא פגענו בביה"ס של אונר"א. להמשך ראו כאן.
עם ישראל חי בזכות הנופלים והגיבורים מכל מגזרי החברה הישראלית. צוואת החירות, החזון והאמונה שלהם תהיה איתנו לנצח נצחים. להמשך ראו כאן.
ישראל אומרת לחמאס: כל הדרישות שהניעו אתכם לצאת למערכה - אינן על הפרק עוד. אתם נותרים ללא הסרת המצור, בניגוד לסבבים קודמים ישראל ומצרים יבטיחו שחמאס לא יוכל להתעצם ולבנות את הכוח הצבאי שלו מחדש. אם תמשיכו באש - לישראל כוח אש עדיף ובהרבה; נותרתם עם עזה הרוסה - משבר הומניטרי, מאות רבות של הרוגים, אלפי פצועים ורבע מיליון פליטים. אתם אחראים ל"צונאמי שפגע בעזה". להמשך ראו כאן.
שלושה מלוחמי השריון שנהרגו מפגיעת פצמ"ר בשטח כינוס הובאו למנוחות. להמשך ראו כאן.
רב-סמל דניאל מרש ז"ל, בן 22 מראשון לציון, נהרג מפגיעת פצמ"ר בשטח המועצה האזורית אשכול ביום ה-24 למבצע. יום לפני כן, הוא כתב למשפחה שאירחה אותו בביתה: "תודה על האירוח המפנק והמרגיע. אנשים טובים כמוכם הופכים את הארץ שלנו לכל כך יפה". להמשך ראו כאן.
עשרים שנה אחרי שסבו נרצח בפיגוע , הובא לירן למנוחות לאחר שנהרג מפגיעת פצמ"ר בלילה שבין חמישי לשישי. להמשך ראו כאן.
שיתוף המידע המודיעיני במבצע "צוק איתן" מנטרל איומים פוטנציאליים על חיי הלוחמים ומאפשר פעילות יעילה יותר בשטח. "המידע מחוקרי השבויים מועבר לטנק, עם המלצה באיזה פגז להשתמש". להמשך ראו כאן.
דיוויד ברוזה שר בבית העלמין את "מתחת לשמיים", וחברתו של סרן עמרי טל סיפרה: "היינו שומעים אותו בדרך הביתה, מחזיקים ידיים ומתמלאים תקווה. אני אוהבת אותך, לתמיד". בנתניה קרא אביו של סרן לירן (אדיר) אדרי קדיש ממיטת חוליו: "רק לפני חודש חגגנו את נישואיך, מי האמין שנבכה עכשיו". להמשך ראו כאן.
עד לפני כמה שנים חששו להכניס טנקים לאזורי לחימה בנויים, כעת, מכניסים דווקא אותם כי מבינים שלהם יש יתרון שאין לאף כוח אחר. לוחמי השריון מספרים על הלחימה העיקשת בעזה, על המחבלים שהם הרגו, על העוצמה שבטנק ועל המוטיבציה שלא נגמרת. להמשך ראו כאן.
"היעדים שנקבעו למערכה הם ברורים, וההבנה שאיננו יכולים להשלים עם מנהרות שמתפוצצות בגני ילדים וכי קיים איום ישיר על כל תושבי המדינה - אלה השניים ברורים ומשפיעם עד אחרון החיילים. כך מציין מח"ט 7 אל"ם נדב לוטן. "הרעש של הטנק הוא לא רק רעש כנגד האויב, הוא רעש שנותן ביטחון לחי"רניקים" מוסיף מג"ד חי"ר הלוחם בצמידות לחטיבה. להמשך ראו כאן
רק לחץ צבאי אפקטיבי שיוצר תחושת התמוטטות קרובה גורם לתנועות אסלאמיות להתגמש בעמדותיהן. לכן חייבים להעמיק את ההישג הצבאי בעזה, כדי לייצר לחץ משמעותי יותר על הארגון העזתי. להמשך ראו כאן.
שובו הביתה בשלום ויהי רצון שיזכה עמנו בכל קצוות תבל לקיים "כי אתם באים אל ארץ כנען". להמשך ראו כאן.
תמונה אחרונה: עזה, שלהי יולי 2014. מ"פ ג' מחטיבה 7 נפגע בצריח, כורע מעוצמת המכה אך נשאר לנצח זקוף בנשמה. הודעה בקשר ל-10 ולשנייה השתררה דממה ומיד נשמע "קדקוד משנה, המשך", וממנו בקשר: "היישר" ושתיקה. להמשך ראו כאן.
חצי שנה לפני "צוק איתן" - הרצאתו של עמיר רפפורט, בכנס משותף של מרכז בס"א וישראל דיפנס, בנושא בניין הכוח בצה"ל. להמשך ראו כאן.
מה לאטלס מפות ולאתר השריון? ובכן זה האטלס העדכני שלראשונה מכיל פירוט רב על אנדרטות זיכרון ברחבי המדינה, הקשורות לחללי צה"ל. להמשך ראו כאן.
נקווה שצה"ל מחזיר לתודעה את חשיבות הטנקים בכל סוג של לחימה ביבשה, במיוחד לאור מבצע "צוק איתן". ההיסטוריה רוויה רעיונות של הוגי דעות וגם של הוזים, על טנקים ורק"ם "שיפתור את הבעיות". הבאנו כתבה מצולמת על רק"ם מוזר ודמיוני שלא זכה להתממש. בכתבה המקורית יש גם מערכות נשק ימי ואווירי. להמשך ראו כאן.
חייל נהרג בפעילות מבצעית ברצועת עזה בשעות הצהריים. ארבעה חיילים נוספים נהרגו בגבול הרצועה בשעות הערב.
מדריכות השריון הן ללא כל ספק מושא להערצה בחיל השריון. "הבחירה בתפקיד זה אינה מובנת מאליה והיא מעידה על רמה אישית גבוהה ועל נכונות להקרבה ולהשקעה - והיום אני יכולה להעיד בפה מלא, כי אתן אכן כאלה. אין הרבה בנות בגילכן שהיו מוכנות להתמכר למקצוענות, להתאהב בכלֵיי לחימה ולקנא ללמידה, ולכן הערכתי הרבה אליכן." כך ציינה מפקדת הקורס, סגן נופר זבולון, בטקס הסיום. להמשך ראו כאן.
אל מול מנהרות הרוע ואל מול רקטות הרשע המאיימות עלינו, חובה לעמוד איתן. שכחנו איך לומר זאת, ולפעמים אף קשה לנו לחוש זאת: אבל אנחנו צודקים. בסיפור העצוב והנורא הזה, אנחנו צודקים. מה שנותר לנו לעשות בימים הבאים הוא להיות גם חכמים. להמשך ראו כאן.
אלו שמות 42 הלוחמים אשר נפלו בפעילויות המבצעיות במבצע "צוק איתן" אשר שמם הותר לפרסום. יהי זכרם ברוך. להמשך ראו כאן.
לוחם השריון סמל-ראשון גיא לוי, בן 21 מכפר ורדים, נהרג בשעות הצהריים (25 ביולי) בפעילות מבצעית במרכז הרצועה, כך הודיע הערב דובר צה"ל. להמשך ראו כאן.
כל יום אנו מתעוררים למציאות שבה חיילי צה"ל נלחמים בחירוף נפש על הגנת המולדת. יום יום אנו מחכים לתשובות, מבקשים שלא יהיו עוד קורבנות מן המלחמה על מדינתנו ומקווים לשמוע כי ייפסק כל ההרס סביבנו. ביום שלישי 22 ביולי הודיע דובר צה"ל כי שני קציני צה"ל מחיל השריון נהרגו בקרבות ברצועה עזה. להמשך ראו כאן.
יש הסוחרים ביצירות אמנות, יש הסוחרים בפריטי יודאיקה נדירים ויש מי שסוחר באוספי רק"ם נדיר. במכירה פומבית בסוף השבוע של 12 ביולי, שילם אספן סך 299,000 דולר עבור טנק שרמן אמריקאי נדיר. כ-100 טנקים וכלי רכב צבאיים של אחד הטייקונים בעמק הסיליקון בקליפורניה עברו מיד ליד באותה מכירה פומבית. להמשך ראו כאן.
צה"ל לוחם בימים אלה ברצועת עזה, ועולם כמנהגו נוהג, כלומר מפתח ומייצר רק"ם מודרני, מתאמן ואף מצוי בכמה צבאות בפעילות מבצעית ממשית. הבאנו מבט על כמה מכליי הרק"ם המודרניים כיום. להמשך ראו כאן.
אתמול (23 ביולי 2014) התקיימו הלוויותיהם של שני מפקדי שריון, הלווייתו רס"ן דמיטרי לויטס ז"ל שהיה מ"פ ג' בגדוד 82 של חטיבה 7 התקיימה בירושלים, הלווייתו של סרן נתן כהן ז"ל, שהיה מ"מ בגדוד שלח בחטיבה 401 התקיימה במודיעין. מפקדים ולוחמי שריון וקהל רב השתתפו בלוויות. להמשך ראו כאן.
לעיונכם לקט חדשות רק"ם מרחבי העולם ממחצית חודש יוני עד היום. להמשך ראו כאן.
לפני הכרזת האו"ם בכ"ט בנובמבר - ועדה מיוחדת סיירה בארץ וייעצה לאו"ם. להמשך ראו כאן.
עזה היא אחת הערים העתיקות ביותר באזור, ומעולם לא הייתה בשלטון עצמי או עצמאית. עקב מיקומה על דרך הים, בין אסיה ואפריקה, אדמתה הפורייה וערכה בתור עיר נמל, היא נחשבה כנקודה אסטרטגית וניטשו סביבה קרבות ומערכות לאורך ההיסטוריה. בתוך כך תמיד שימשה בסיס לצוררי ישראל: פלישתים, פדאיון, חמאס - הם רק חלק מהשמות של אויבי ישראל הכרוכים בשמה. להמשך ראו כאן.
מתווה א-סיסי להפסקת אש לא צלח, אך ברקע נמשכים מגעים. בעזה רוצים שגם קטאר וטורקיה יתווכו. מדוע מהלך קרקעי בינתיים לא על הפרק? להמשך ראו כאן.
לעיונכם מקבץ צילומים של מצבע צוק איתן, כפי שהתפרסמו באתר חוץ. להמשך ראו כאן.
מקבץ מתעדכן של כתבות בנושא "צוק איתן. להמשך ראו כאן.
מגח יקר ומיתולוגי שלנו, היו אלה מסלולי צוות אחרונים איתך. חמישים שנה שירתת איתנו ואותנו בנאמנות ובמסירות אין קץ בצה"ל. אנו, רבבות השריונאים שהפעילו אותך בימי רגיעה, במבצעים ובמלחמות, נזכור אותך עוד ימים רבים. להמשך ראו כאן.
סיפורה האישי של בלה וולנרמן שאחיה סרן ישראל איגלברג, קצין בשריון, נהרג במלחמה. להמשך ראו כאן.
שבעה ימים למבצע ובצה"ל ממשיכים לנהל את המערכה מול חמאס בפעילות אווירית; קצין בכיר: "הדילמה היא איך לשמור על לגיטימציה לפעילות קרקעית". להמשך ראו כאן.
בקרוב צפויה ממשלת ישראל להחליט על הוצאתו לפועל של מהלך קרקעי. מסמך זה עוסק בגורמים המשפיעים על ממד הזמן של מבצע צוק איתן ובהמלצות לטווח הקצר. נראה, כי מוטב להימנע - לפחות לעת עתה - ממהלך קרקעי ויש לתת הזדמנות למאמצי תיווך ואף לנקוט הפסקת אש חד-צדדית קצרה לשם כך. מהלכים כאלה יחזקו את עמדת ישראל ויעניקו לה תוספת זמן במידה ותידרש לתגובות קשות יותר בהמשך. להמשך ראו כאן.
יעד מבצע צוק איתן חייב להיות השמדת כל תשתיות אש חמאס ומניעת התעצמותו בעתיד; לא הפסקת אש ותקופת שקט נוספת, לא הפסקת סיבוב הקרבות הנוכחי, אלא הפסקת התהליך הסיבובי - המשדרג את חמאס בעקבות כל הפסקת אש - על ידי ניתוץ הדרגים המבצעיים, הלוגיסטיים, הרעיוניים והפוליטיים של חמאס. להמשך ראו כאן.
מבצע "צוק איתן" יצא לדרך ב-8 ביולי 2014, לאחר ירי חוזר ונשנה של רקטות ופצצות מרגמה משטח רצועת עזה לשטח ישראל. מדינת ישראל פעלה כמה פעמים בעשור האחרון כדי להשיג רגיעה, החיונית לחיים התקינים של התושבים כאן, אך לא נמצא עד כה פתרון בר-קיימא שימנע את הצורך ב"טיפול תקופתי". מה חיוני לעשות? להמשך ראו כאן.
היגררות למלחמת התשה בין צה"ל לחמאס לא תשרת את המטרות האסטרטגיות של ישראל מול חמאס. תמרון קרקעי שיכאיב לפלסטינים, יכול לעשות את העבודה. להמשך ראו כאן.
חיל האוויר ממשיך לבצע תקיפות ממוקדות לעבר מוקדי שיגור ברצועת עזה. נערכים להרחבת המבצע: "הכוחות הקרקעיים מבצעים אימונים מסיביים". חיל הים ממשיך גם הוא בתקיפות. הרמטכ"ל: "עזה הולכת ושוקעת באסון". להמשך ראו כאן.
במערכת הביטחון אומרים כי בארבעת הימים האחרונים, חמאס נפגע קשות מתקיפות חיל האוויר ברצועה. עם זאת, הם מדגישים, ללא כניסה רגלית לשטח בקרוב, המבצע עלול לאבד את האפקטיביות. הרמטכ"ל: "פוגעים בחמאס על בסיס יומי". להמשך ראו כאן.
היה זה ערב רעות יחיד ומיוחד ביד לשריון עם תכנים יוצאי דופן, ערב שיהדהד עוד ערבים רבים. היה זה ערב השקת הספר "עד כלות ענן החול" שכתב שלמה נדב, ותערוכת הדפים המצוירים שלו, בשילוב הרצאתה המרתקת של פרופסור סוזי נבות בנושא "אקטואליה בראי המשפט", שהטריד והעסיק את הציבור זמן רב. להמשך ראו כאן.
התכלית האסטרטגית של המבצע "צוק איתן" מתחייבת ממילוי חובתה הבסיסית של המדינה להגן על אזרחיה ולאפשר להם אורח חיים נורמלי. יעד שיקום וביסוס ההרתעה - להשגת תקופת שקט נוספת - הוא הישג אסטרטגי מרכזי של מבצעים קודמים. המבצע חייב להיות מכוון בעיקרו כנגד הזרוע הצבאית של חמאס ושל שאר ארגוני הטרור, לפגוע קשה במפקדים ובאנשיהם וכן ביכולת השיגור והייצור שלהם. להמשך ראו כאן.
מצבע צוק איתן מקבץ גם עיתונות זרה המצלמת ומדווחת מהצד הישראלי. לעיונכם צילומים מיום 9 ביולי 2014. להמשך ראו כאן.
 כתבה זו הוכנה על בסיס מקבץ כתבות שפורסמו עם היוודע דבר פטירתו של דוד עזריאלי ז"ל. עזריאלי ז"ל היה קשור גם ליד לשריון ותרם בנדיבות להקמת מוזאון הלוחם היהודי במלחמת העולם השנייה. להמשך ראו כאן.
כ-100 מטרות נתקפו מאז הלילה (8 ביולי), ביניהן בתים של פעילי חמאס בכירים, מערכי שיגור, פירים של מנהרות התקפיות ומחנות אימונים. מפקד חוליה בקומנדו הימי של חמאס סוכל. צפו בכוחות יבשה נערכים מסביב לרצועה. להמשך ראו כאן.
מוזאונים וקבוצות שונות במספר מדינות נוהגים לקיים תצוגות רק"ם ממלחמת העולם השנייה. הפעם תצוגה בגרמניה ביום 5 ביוני 2014. להמשך ראו כאן.
המילה טנק (באנגלית tank) פירושה מְכָל, וכיום היא משמשת כמעט בכל השפות, לכינוי הכלי המשוריין והמוכר. הטנק הראשון פותח כידוע באנגליה בשנת 1915, והשתתף לראשונה ב"קרב על הסוֹם" (15 בספטמבר 1916) על אדמת צרפת. להמשך ראו כאן.
התוכנית, 'צה"ל רשתי', תביא להתייעלות ולהישגים מבצעיים חסרי תקדים. בדבריו התייחס הרמטכ"ל למצב הביטחוני בגזרות השונות: "סוריה של היום היא לא סוריה של לפני שבועיים". להמשך ראו כאן.
ההצהרה של הנשיא אובמה כי ארצות הברית לא תחזור להילחם בעיראק מעידה על חוסר רצון בולט של הנשיא לשלוח את הכוחות האמריקניים לסבב לחימה נוסף במזרח התיכון המדמם. הנסיבות הנוכחיות באזור מציבות שאלה באשר למוכנות הצבאית האמריקנית להתערבות מסוג זה. האם הפיקו האמריקנים לקחים המשפרים את מוכנותם הצבאית לעימות עתידי אפשרי? להמשך ראו כאן.
הספר המונומנטלי, "מלחמה ביום הכיפורים", לוקח את הקוראים לסיור ב-1973, במקומות שבהם החלטות גורליות התקבלו ומיתוסים התנפצו. להמשך ראו כאן.
במהלך המחקר שאני עורך בנושא עיטורים וצל"שים שניתנו לחיילי צה"ל וללוחמים אחרים, מקום המדינה ועד היום אני נתקל במקרים "קשים" המחייבים בדיקות רבות עד לאימות מידע על מתן צל"ש או עיטור. המדובר כמובן ברוב המקרים בצל"שים שניתנו לפני שנים רבות, ושאני נמנע מלפרסם באתר הגבורה, לפני שאני מצליח לאמת ללא צל של ספק את קיומם הרשמי. להמשך ראו כאן.
יש פרק זמן רלוונטי לחקר קרבות שסמיכותו לאירועים תורמת לאמינותו. ככל שנאחר לתחקר תפוג האמינות והאירועים יחרגו מגופו של עניין לגופן של הנפשות הפועלות, גם כתוצאה מתפוגת הזיכרון ויותר מכך יצירת מצג לצורכי הגנה עצמית מפני ביקורת. להמשך ראו כאן.
במלחמת העולם הראשונה ועד סוף מלחמת העולם השנייה פותחו ויוצרו ברוסיה טנקים ורק"ם אחר במגוון גדול. מובא להלן מקבץ סרטוני רק"ם בשפה הרוסית בדיבוב לאנגלית. רוב הסרטונים עוסקים בטנקים שיוצרו לפני ובמהלך מלחמת העולם השנייה. המציג בסרטונים נקרא איוון הסוקר את הטנקים ועורך אודותיהם סרטים קצרים. להמשך ראו כאן.
לרגל השקת הספר על קורות חייו של סרן יעקב גְּרָנֵק ז"ל, מגיבורי הלח"י ששירת בחטיבת השריון הראשונה בצה"ל, השתתפו מפקדים בכירים באירוע הוקרה לכבודו. להמשך ראו כאן.
יעקב גרנק, בכינויו המחתרתי "דב הבלונדיני" היה בכיר לוחמיה ומפקדיה הקרביים של מחתרת לח"י (לוחמי חרות ישראל). אחרי הכרזת העצמאות ביום ה' באייר תש"ח הוא התגייס לצה"ל עם פקודיו מלח"י והוצב כמפקד פלוגה של אנשי לח"י לשעבר, בגדוד הקומנדו 89, שעליו פיקד רב אלוף ושר הביטחון לימים, משה דיין, של חטיבה 8, שעליה פיקד מייסד הפלמ"ח, האלוף יצחק שדה. להמשך ראו כאן.
יורדים לאילת בקיץ? אתם חייבים תודה גדולה לאנשי חטיבת הנגב שפרצו את הדרך המערבית. צפו במסע המיוחד שלהם משנת 1949. להמשך ראו כאן.
מובאת כן סקירה של דגם מוקטן של טנק מגח M48A2C, לפי טנק צה"ל מספר צ-818577, שהיה הראשון שצלח את תעלת סואץ במלחמת יום הכיפורים. על הטנק פיקד ובו היה המ"פ סרן יוסי רגב, בראש חטיבת השריון 421 בפיקודו של המח"ט חיים ארז, כיום אלוף במילואים. להמשך ראו כאן.
חטיבה 7 עומדת לקבל טנקי מרכבה סימן 4 מהדגם החדיש הכולל מערכת הגנה אקטיבית "מעיל רוח". ללא קשר לכך היא עסוקה סביב השעון בהיערכות ומוכנות מרבית למלחמה הבאה. המח"ט אל"ם נדב לוטן, בעברו ראש מחלקת תורת חיל השריון, חותר למשימה עם כול מרכיבי החטיבה ומפקדיה גם בלימוד וגם בתרגול בשטח. להמשך ראו כאן.
בתקרית האש ברמת הגולן, שבה נורה טיל נ"ט מסוג קורנט, נהרג נער ישראלי צעיר, מוחמד קראקרה בן 13, ונפצעו גם אביו ועוד שלושה אחרים. בתגובה צה"ל השיב בירי טנקים והמשך בתקיפה אווירית. להמשך ראו כאן.
הספר "כיצד נלכדה המצודה" הוא תיאור של כיבוש משטרת עיראק-סואידן - בסיפור ובצילום, הוצאת מערכות, (בחלק מהעותקים: מרחביה: ספרית הפועלים), תש"י 1950. להמשך ראו כאן.
אלוף יצחק שדה (לנדוברג) (1890 - 1952) היה ממפקדי ארגון ההגנה, ממייסדי הפלמ"ח ומפקדו הראשון, מקים ומפקד שמ"ש (שירות המשוריינים של ההגנה) שקדם לחיל השריון. שמ"ש עסק בשריון משאיות ואוטובוסים לצורכי השיירות) הקים את חטיבת השריון הראשונה בצה"ל, חטיבה 8, ופיקד עליה. להמשך ראו כאן.
לך אל המדבר, עצל, לארץ ללא צל, אל בית הספר לשריון, וראית את ישראל היפה, את מדריכות השריון המסורות ללא גבול ומגדלות את פרחי השריון, וככתוב בספר ישעיהו: "אָז תִּרְאִי וְנָהַרְתְּ, וּפָחַד וְרָחַב לְבָבֵךְ" (פרק ס' פסוק ה). להמשך ראו כאן.
כרזת הענק - טקס סגירת חטיבה 600 עוצבת "נתיבי האש" - והתפאורה הכללית, אולי הטעו לחשוב שמדובר במשהו חגיגי, אך לא היה בין המשתתפים מי שלא חש צביטה בלב ולחלוחית בזווית העין. כך נסגרה חטיבת שריון נוספת, ביום 23 באפריל 2014. להמשך ראו כאן.
"בן 29 היה אבא שלי בעת שנהרג בתעלה במלחמת יום הכיפורים", קרא יניב מלינרסקי בעצרת של חטיבה 274 ביד לשריון והוסיף, "ואני יודע כל כך מעט עליו". "אבל תדע לך," אמרה לי פסיכולוגית חכמה "שזה שאתה לא יודע עליו הרבה, זה לא אומר שהוא לא השאיר אחריו הרבה. הוא השאיר אחריו המון, בתוך כל הלבבות של האנשים שזכו להכיר אותו". להמשך ראו כאן.
שירם המרגש של דבי גודמן ובעלה גלאי שריר, "אבירי השריון בחווה", מביא בתמצית את סיפור הלחימה הקשה של חטיבה 14, ובה גדוד 79 (וגדודים נוספים שתגברו אותה) באזור החווה הסינית, בליל ה-16-15 באוקטובר 1973. השיר שזכה גם להלחנה, הוצב ביד לשריון ביום 20 ביוני 2014, ליד ציוריו של קובי לפיד על אותה לחימה. להמשך ראו כאן.
חייל נקלע לקרב כגרגר חול אשר סופה שטפה את מקום רבצו. רגע חולף והוא עשוי להימצא בעין הסערה. חייל או מפקד נקלעים לקרב לא מתוך ידיעה או כוונה לקבל עיטור על לחימתם, וכל רצונם הוא לעשות את המלאכה ולחזור בשלום. והשאלה בעינה, מה מביא חייל לרגע התעלות נדיר המזכה אותו בעיטור הגבורה, או בעיטור אחר או ציון לשבח?
האתר PRIME PORTAL מיועד לבוני דגמים ולחובבי צבא, ובתוכו כמות עצומה של תמונות טנקים, מטוסים ומערכות לחימה שונות מרחבי העולם.להמשך ראו כאן.
טוויסט בעלילת הסרט על רפי מוקדי, שנהרג בקרבות חטיבה 8 על קלע, ובתו ונכדתו טענו כי הצבא הפקיר אותו ולא עשה די לחפש אותו. קציני החטיבה דוחים את ההאשמות, קצין בודק קבע כי הצבא נהג כשורה והרמטכ"ל בני גנץ אימץ לאחרונה את ההמלצה לאסור את הקרנת הסרט בצבא. להמשך ראו כאן.
נשיא המדינה מר שמעון פרס, העניק למפתחי מערכת ההגנה האקטיבית לטנקים "מעיל רוח" את פרס ביטחון ישראל. להמשך ראו כאן.
12 הסיפורים, חלקם קצרים מאוד, מתארים פן מעניין של החברה הישראלית, שמוכה בשכול צבאי, בשכול מתאונות ובשכול ממחלות. כאב שכול, משתמש צור בניסיונו ובעטו כדי לתת לנו תמונה מורכבת של החברה הישראלית. להמשך ראו כאן.
לעיונכם לקט סרטונים העוסקים בשריון וברק"ם מזווית קצת אחרת. להמשך ראו כאן.
בחלוף שישים ושש שנה מאז כתב נתן אלתרמן את שירו המפורסם "מגש הכסף" - הארץ טרם שקטה, הגבולות עודם עשנים והאומה קרועת-הלב זוכרת את מחיר הקוממיות ויחד עם זאת היא נושמת וכמהת חיים. כך ציין אל"ם ארז לב-רן, מפקד חטיבה 8, היא חטיבת "הזקן", בטקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, ליד אנדרטת החטיבה שבנמל התעופה בן גוריון. להמשך ראו כאן.
תערוכת הנשק יורוסטורי, המתקיימת אחת לשנתיים ליד פריז, היא לא ספק תערוכת מערכות הנשק היבשתי הגדולה והמרשימה בעולם. מלבד שטחי תצוגה של המערכות המגיעות מתעשיות הנשק ברחבי העולם יש גם שטחי הדגמה משוכללים לנסיעה ואף לירי. בכל תערוכה יש שיפורים לעומת הקודמת. להמשך ראו כאן.
מובא כאן לקט סרטים הסוקרים את מלחמת העולם השנייה דרך קטעי ארכיון נדירים. הסרטים מוצגים בליווי קריינות. סרטים אלו הם שחזורי הקרבות, ההופכים את החוויה הלימודית למלאה, לעיתים ממבטו של החייל בשטח. להמשך ראו כאן.
לאבא של זכריה, יונה באומל ז"ל, היו עיניים כחולות וגדולות. כמה ימים לפני פטירתו, פקח את עיניו כשגופו הגדול שמוט, ואמר: "לא עמדתי במשימה". על קירות בית הכנסת שלי אין שלטי זיכרון ולא הנצחה, רק תפילה לנעדרי קרב סולטן יעקב. עכשיו נכנסו שלושה שמות חדשים לרשימה האיומה. להמשך ראו כאן.
הוראה מחמירה של האדמו"ר ישראל טל (טליק), אז מח"ט 7, ניתנה לגדוד 9, גדוד טנקי אי-אם-אקס-13 של החטיבה, כי רק נהג מוסמך רשאי להתניע את הטנק ולנהוג בו, לאור רגישות המצמד שנטה להישרף בנקל. שירתתי כטכנאי קשר בגדוד והרהבתי עוז להתניע ללא אישור לצורך תיקון תקלה. טליק לא איחר להגיע... להמשך ראו כאן.
אנו פותחים בכך צוהר חדש לעולם הרק"ם ומביאים לעיונכם לקט חדשות מחודש יוני 2014. להמשך ראו כאן.
בפרסום של מרכז בגין-סאדאת למחקרים אסטרטגיים בשם "בניין הכוח בצה"ל" (דיונים בביטחון לאומי מס' 28, מחודש מאי 2014), הופיעה גם כתבה של האלוף גרשון הכהן, המובאת כאן לעיונכם. להמשך ראו כאן.
שדה הקרב החדש ידרוש פעילות טנקים בכפרים שאליהם פעם שריונרים אפילו לא דמיינו כניסה. איך תחדור המפלצת הענקית, "הפיל", אל תוך זירת החי"רניקים? לצורך כך פותחה דמותו של צוות הקרב החדש. להמשך ראו כאן.
להלן לקט חודש מאי 2014 של ידיעות בנושאי שריון שהתפרסמו לאחרונה בתקופונים בין-לאומיים. החומר מובא באדיבות לקט מו"פ היוצא לאור על ידי משרד הביטחון/מפא"ת, בעריכת אל"ם (במיל') יעקב צור. להמשך ראו כאן.
במהלך שירותו בצה"ל מונה מיקי סטון לאלוף הראשון בצה"ל ופיקד על מרחב ירושלים. תחת פיקודו היו החטיבות "עציוני", "הראל" וחטיבה "7". השנה ימלאו 66 שנים לנפילתו ביום ד' בסיוון תש"ח (11 ביוני 1948). מומלץ לראות את סרט המפורסם "הטל צל ענק" על קורותיו. להמשך ראו כאן.
34 שנה אחרי תחילת ייצורו: טנק הדגל יימכר במאות מיליוני דולרים. מחירו הרשמי של מרכבה סימן-4 הוא 4.5 מיליון דולר. להמשך ראו כאן.
יפן וגרמניה עומדות לשתף פעולה בטכנולוגיה טנקים וכנראה גם בפיתוח הטנקים הבאים שלהן, היורשים של Type 90 היפני וליאופרד 2 בגרמני. להמשך ראו כאן.
מתקפה ממוחשבת על תשתיות ביטחוניות היא הרת אסון. "עיר מדומה" שבנה צה"ל תאפשר להתכונן לניסיון פגיעה בכלכלה, בתעבורה ואף בכור הגרעיני. "התוקף תמיד נמצא כאן ומרגל". להמשך ראו כאן.
כשבמלחמת העצמאות הבינו שצריך גם טנקים, לא בחלו באמצעים וניצלו את הלילה האחרון של הבריטים בארץ כדי להוציא לפועל תכנית מטורפת. סיפור מרגש על מי שבלילה אחד ערק מהצבא הבריטי, הביא לישוב היהודי טנקי ביכורים, ובסופו של דבר גם הלך בעקבות האהבה והתגייר. להמשך ראו כאן.
 הפלישה לנורמנדי (מבצע אוברלורד) הייתה פלישה אמפיבית של צבאות בעלות הברית המערביות בחופי נורמנדי בצרפת הכבושה, ב-6 ביוני 1944, במלחמת העולם השנייה. ביומה הראשון של הפלישה השתתפו 156,000 חיילים של בעלות הברית, בסיוע 12,000 כלי טיס ו-6,900 כלי שיט - מבצע הנחיתה הימי הגדול בהיסטוריה. הפלישה לנורמנדי מסמנת את פתיחתה של חזית שנייה במלחמה נגד גרמניה, ואת ראשית הקץ של גרמניה הנאצית. להמשך ראו כאן.
בשירי המלחמה השונים על מלחמת ששת-הימים מוזכר חיל השריון ברוב חיל וגאון ובצדק, חיל השריון הוא שהכריע את הלחימה ביבשה. להמשך ראו כאן.
שיר ישן של אברהם שלונסקי משנת 1922 נקרא "תה ואורז יש בסין" אבל כיום יש לה גם טנקים, והרבה. הצילומים הם מתרגיל בשלהי מאי 2014 בשם: החרב הצפונית 1405 (North Sword - 1405). השיר "תה ואורז יש בסין, בהמשך. להמשך ראו כאן.
שלא כמצופה, הנכד של הגנרל האמריקאי המהולל ממלחמת העולם השנייה ג'ורג' פטון, בנג'מין (בקיצור: בן) פטון (Benjamin Patton), שגם אביו היה גנרל בצבא זה - לא בחר במסלול של שירות צבאי, והוא מסייע לצבא האמריקאי בדרך של טיפול בהלומי קרב. השבוע נלווינו לביקורו של בנג'מין פטון ביד לשריון. להמשך ראו כאן.
במפגש צנוע שנערך ביד לשריון בשבוע שעבר, סיימה את תפקידה דבורי בורגר כמנהלת מרכז המידע, ובמקומה החל לשמש מאור לוי. תשואות וברכות לדבורי המסיימת את עבודתה הנחשונית, הפורייה ורבת השנים ביד לשריון. להמשך ראו כאן.
אישיות כריזמטית וסוחפת היה האלוף שלמה שמיר ז"ל, מתריסר האלופים הראשונים בצה"ל, שבגיל 14 התגייס לארגון ההגנה, בפברואר 1948 והוא בן 33, הקים את חטיבה 7 ולחם איתה בקרבות לטרון, במאי 1949 התמנה למפקד חיל הים, ובדצמבר 1950 התמנה למפקד חיל האוויר. השבוע ציינו חמש שנים לפטירתו. להמשך ראו כאן.
חטיבת אלכסנדרוני נטלה חלק במלחמת העצמאות במבצע בן-נון א' לכיבוש לטרון. היה זה אחד מכמה מבצעים להסרת המצור על ירושלים. ב-25 במאי 2014 התקיים טקס הזיכרון השנתי לחללי החטיבה, ליד האנדרטה הסמוכה ליד לשריון בלטרון. בטקס השתתפו תלמידי שכבה ט' מבית הספר התיכון האזורי הר-טוב, בניהול המורה מרים לוינוביץ. להמשך ראו כאן
מאחר שמיד לאחר מלחמת יום כיפור עזבתי את עבודתי, נודע לי מאוחר יותר כי אלישע נהרג באותה מלחמה ארורה. אישית, לקחתי את זה קשה, ואודה ולא אבוש כי מותו מטריד אותי עד היום. אולי היה זה עוד חלל – אבל בשבילי הוא היה ההוכחה שכל המלחמות הללו יותר ממיותרות. להמשך ראו כאן.
המערכה על נגבה הם קרבות המגן של קיבוץ נגבה במלחמת העצמאות במשך כחודשיים, מרגע פלישת הצבא המצרי במאי 1948 ועד קרבות עשרת הימים ביולי אותה שנה. לחימה עיקשת של אנשי נגבה בסיוע לוחמי חטיבת גבעתי אפשרו להם להחזיק מעמד עד לסילוק הפולש המצרי. הפעם עדות מלוחם איש נגבה. להמשך ראו כאן.
קציני מילואים של היחידות בחטיבה ששירתו במלחמת יום הכיפורים סיפרו במהלך אימון של יחידות החטיבה, בפברואר השנה, על האימונים לפני המלחמה, הגיוס החפוז ועל הלחימה עצמה, במסגרת פרקי המורשת של החטיבה. להמשך ראו כאן.
במקום לבנות זירת לוחמה בשטח בנוי, מתרגלים בשריון בין ערמות של חול. בחיל ש"עשה היסטוריה" מתבוננים בדאגה לעתיד השרוי בערפל תקציבי אך מבטיחים: יש לכם על מי לסמוך. המשך ראו כאן.
קצינים בכירים בצבא תובעים לחזור לקיים אימוני מילואים: "אסור לשחק על הגב שלנו, מלחמה תגבה מחיר דמים כבד". נמשך העימות בין מערכת הביטחון למשרד האוצר. המשך ראו כאן.
צה"ל פיתח מערכת לטיהור מים, שתפחית את המכלים שהלוחמים יישאו על גבם בעת הליכה מבצעית. היתרון: אפשרות לשאת תחמושת נוספת בקרב. המשך ראו כאן.
המלחמה על המים בין ישראל לשכנותיה, לניצול מקורות המים בצפון, התקיימה בשנים 1967-1951. בשלב הסיכול של ניסיונות ההטיה של הירדן על ידי הסורים בשנים 1966-1964 הגיע השריון לאחד משיאיו המקצועיים. הקרבות עם הסורים קיבלו מענה מהיר וקטלני בתותחנות מזהירה ומקצועיות לטווחים ארוכים, אשר שיתקה את אש הסורים ופגעה בכלי ההנדסה של מפעל ההטיה שלו. המשך ראו כאן.
המפלגה העממית הדמוקרטית ציינה את יום השנה בתהלוכה שכללה העתק מדויק של הטנק הישראלי. הוא נגרר ברחובות על ידי חמור והוחרב. המשך ראו כאן.
צה"ל משתנה ומתעצם לנוכח המזרח התיכון המבעבע, שאין יודעים מתי וכיצד יגיע לרגיעה. השריון ממשיך להוות אבן בניין חיונית בכוחות היבשה, תוך שינויי מבנה ותורת לחימה, אך בתוך כך נסגרות חטיבות שריון בטקסים עצובים ונוסטלגיים. לאחרונה הייתה זו חטיבת השריון פלמ"ח 11 שראשיתה בתש"ח. מה יהיה עם המורשת השריונאית? המשך ראו כאן.
האלוף אמיר אשל מדבר על שיפור יכולות ההתקפה של החיל: "חיל האוויר של היום יודע לעשות ב-12 שעות מה שהוא עשה בשבוע במבצע עמוד ענן". המשך ראו כאן.
איזון בין אלפי סנסורים, יצירת תמונת מצב ייעודית לכל מפקד והגברת יעילות איתור המטרות - כך ינהל צה"ל את המערכה הבאה. המשך ראו כאן.
רא"ל בני גנץ נשא דברים בטקס סיום קורס פו"ם, אותו השלימו בהצלחה 65 קצינים מכלל הזרועות, המיועדים לתפקידי סגן-אלוף במערך הלוחם בצה"ל. המשך ראו כאן.
האלוף גיא צור מזהיר כי קיצוץ משאבי יפגע ביכולותיו של צה"ל ובהתעצמות הטכנולוגית הנדרשת להתמודדות מול המציאות האסטרטגית. המשך ראו כאן.
עבר לו עוד שבוע שהטמפרטורות עולות. אנחנו מקווים שאתם מקפידים לשתות הרבה מים ולחבוש כובעים, כי עושה רושם שאתם לא ממש נחים. גם השבוע אנחנו מסכמים לכם את האירועים. המשך ראו כאן.
מנכ"ל משרד הביטחון האלוף (במיל') דן הראל התייחס בנאומו בכנס האש לקיצוצים בתקציב לצד השינויים באזור ובצורת הלחימה של צה"ל. המשך ראו כאן.
מלחמת העולם הראשונה בישרה את סופו של עידן הסוס ותחילת עידן המכונה בלוחמת היבשה. מאה שנים חלפו מאז פרוץ מלחמת העולם הראשונה, באוגוסט שנת 1914, ובקרוב יצוין תאריך זה בצבאות שנטלו בה חלק. בכתבה סרטונים על הטנקים שכיכבו באותה מלחמה. המשך ראו כאן.
האלוף יואב הר-אבן, התייחס לאתגרי הפעלת הכוח בשדה הקרב: "כשהעורף הופך חזית, אנו נדרשים למערכה מהירה - הפעלת אש מאסיבית ומודיעין מדויק"
"אם ביום קיץ, אם ביום חורף, אם ביום גשם, אם ביום שמש" כתב אריק איינשטיין בשירו הנודע "כל השבוע לָךְ". אם היו הדברים מכוונים לעמותת יד לשריון, הרי היו קולעים למעשי ההתנדבות ללא גבול של חברנו דני בן אריה. להמשך ראו כאן.
מי שנכפתה עליו מלחמה או מי שיוזם מלחמה, פועל לנצח בה ולסכל את כוונת האויב, לא רק ביממה הקרובה, אלא לשנות את המצב שאחרי המלחמה כדי למנוע עד כמה שאפשר את הישנותה. למלחמה כזו דרושה עוצמה בלתי מתפשרת. צפו בסרטון על תמרוני הצבא הרוסי. להמשך ראו כאן.
סגן תומר עומרי קיבל צל"ש של מפקד פיקוד הדרום, "צל"ש אלוף" על חלקו בתקרית החמורה בגבול ישראל מצרים ביום 5 באוגוסט 2012. סיפור הצל"ש היה חסר בפרק עיטורים וצל"שים של אתר השריון ואנו משלימים את החסר. להמשך ראו כאן.
בצה"ל מחויבים ללמוד את תכני הדו"ח ביסודיות ובמקצועיות, להפיק את הלקחים המתבקשים ולתקן את הדרוש תיקון. הרמטכ"ל: "חובה עלינו לטפל בקבילות ובכל נושא העולה על סדר היום". להמשך ראו כאן.
בטקס מצטייני מערך המילואים אמר רא"ל בנץ: "אנו מתמודדים עם אתגר משאבי מורכב, כמוהו לא ידענו בעבר ועלולות להיות לו השלכות דרמטיות על צה"ל. המשך ראו כאן.
רוב אנשי המילואים של עוצבת השריון ישובצו לשירות ביחידות אחרות. מפקד פיקוד המרכז: "זהו חלק מתהליך רחב שיכין את צה"ל לשדה הקרב העתידי". המשך ראו כאן.
קרב חטיבת הטנקים 14 בחווה הסינית במלחמת יום הכיפורים נחשב לקשה ביותר במלחמה. הניצחון בקרב עלה בנפגעים רבים מאוד, אך היה זה שאפשר את התחלת הצליחה וההכרעה במלחמה. המשך ראו כאן.
אמן הצילום אמין אבו סאלח, תושב מג'דל שאמס, מנסה להעביר מסר של שלום בעדה, שמפולגת בין תומכי אסד ומתנגדיו. המשך ראו כאן.
"ניתוח לחימת חטיבה 460 במלחמת שלום הגליל, דרך כללי היסוד ללחימה בשטח הררי, וללמידה תוך כדי לחימה" הוא נושא העבודה הסמינריונית שהגיש סרן בר ביכמן במכללה לפיקוד ומטה. העבודה מלווה במפות, צילומי אוויר וצילומים מהלחימה. המשך ראו כאן.
לפני כמה ימים נפתחה בתאטרון הלאומי הבימה תערוכה יפה ומעניינת בשם "החיים אחרי", ובה יצירות של אלמנות ויתומי צה"ל - ציורים, פסלים, צילומים ורישומים. הכניסה חופשית. התערוכה תינעל ב-28 במאי 2014. מהרו ובואו לראות. המשך ראו כאן.
מנחם רותם 1956-1927: לוחם הפלמ"ח מגדוד 9 בחטיבת הנגב, שנפצע וחזר לקרב, עם המצלמה. בכתבה תמצאו גם את סכר הרואיפה שהתפרסם במלחמת סיני בקרב של פלוגה א' מגדוד 82. המשך ראו כאן.
ארבעים שנה אחרי מות אחיה האהוב יוסי וינברג, מצאה עצמה ליאורה בייסקי, תושבת העיר, יוצאת למסע בירורים וחיפושים אחרי זיכרונות מהאח האהוב. במסגרת הפרויקט העירוני 'אלבום לכל חלל' היא יצאה כנדרש למסע המרתק הזה, יחד עם סטודנטית מכללת לוינסקי בעיר, שהייתה לא פחות ולא יותר מבתה גל. סיפור על שני דורות, מסע אחד בנבכי הזמן ותובנות נפלאות. המשך ראו כאן.
לאחר שהסתיימה המלחמה הקרה באירופה, בין ברית המועצות (שהתפרקה) והמערב, מצאו עצמם צבאות מערב אירופה עם עודפים ענקיים של טנקים ורק"ם אחר ללא שימוש. הגריטה הפיזית הפכה לבלתי נמנעת. המשך ראו כאן.
"בארבע אחר הצהריים הוכרזה העצמאות היהודית והוקמה המדינה. גורלה בידי כוחות הביטחון." כך כתב דוד בן גוריון ביומנו, ביום ההכרזה על הקמת מדינת ישראל, ה באייר תש"ח (14 במאי 1948) לפני 66 שנים. להמשך ראו כאן.
שמונה חיילות וחיילים קיבוצניקים יקבלו את אות "מצטיין הנשיא" ביום העצמאות. בואו להכיר אותם, ולהצדיע. להמשך ראו כאן.
זאת בהמשך להטלת שינויים גם בגיבושים ליחידות מיוחדות. במקביל, כלל מיוני צה"ל נבחנו מחדש כדי לבדוק יעילות תקציבית, אתיקה ושוויון הזדמנויות. להמשך ראו כאן.
בתור ילד לקח תת אלוף יוסי מלמד ז"ל, אביו של חייל גל"צ שאולי מלמד, את בנו מדי שבת לטייל ברמת הגולן. לא בדיוק הטיול שאתם מדמיינים - אלה היו טיולים סביב המלחמה. עד גיל 11.5, כשנפטר, הספיק שאולי להיות ברוב זירות המלחמה. להמשך ראו כאן.
בדיוק לפני עשור, בחודש מאי 2004 , אירעו שני אסונות בעזה. יום אחר יום הושמדו שני נגמ"שים מפגיעות ישירות וכל אנשי הצוות שהיו עליהם נהרגו. הערב אנחנו חוזרים לאירוע הראשון; רגע לפני שהסתיים מבצע לפיצוץ מחסני נשק בעזה, גילו הכוחות שנגמ"ש אחד פשוט נעלם. להמשך ראו כאן.
יקי ודמני, מנכ"ל אלקטרה צריכה הפורש, מספר ל-Bizportal על חוויותיו כקצין שריון צעיר בחזית הדרומית באוקטובר 1973. להמשך ראו כאן.
ב-13 באוגוסט 2006 פגז טועה של כוח ישראלי פגע בירון (יורי) אמִתי, והפך אותו לחלל המבוגר ביותר של מלחמת לבנון השנייה. שמונה שנים לאחר מכן, בתו הבכורה - היום קצינה, בעברה מדריכת שריון - מספרת על אבא, על האהבה לצבא, על הרצון לכבוש על עמק וגבעה בארץ וגם על ההכרות עם האדם שעמד מאחורי אותו פגז טועה. להמשך ראו כאן.
שלושת האחים למשפחת שריג מקיבוץ בית השיטה היו קציני שריון שהקפידו לעשות מילואים, אבל מלחמת יום הכיפורים גדעה את חייו של הבן האמצעי יוסף. ארבעים שנה לאחר מכן, האח הבכור רן מספר את הסיפור של המלחמה הקשה בפרספקטיבה של מפקד חטיבה. להמשך ראו כאן.
רב"ט שבתאי (שו¬ֹטָה) מירילאשווילי ז"ל, בן 35, נפל בפעילות מבצעית במלחמת שלום הגליל ביום י"ט בסיון תשמ"ב (10 ביוני 1982) בעת שסייע לחבריו תחת הפגזה. קרובת משפחתו הילה בן יצחק ציירה לזכרו ציור שקראה לו "מגן דוד", ממקום שיביא אמונה וביטחון בבורא עולם וממקום שיחזק אותנו שלא לחינם נפלו הוא ושאר מגני המולדת היקרים. להמשך ראו כאן.
לקט כתבות. להמשך ראו כאן.
לא ייאמן אך עברו כמעט מאה שנה מפרוץ מלחמת העולם הראשונה באוגוסט 1914. גם אז לטכנולוגיה היה חלק נכבד בשני בצדדים שלחמו זה בזה. להמשך ראו כאן.
המעבר בין יום הזיכרון ליום העצמאות, הוא הזדמנות נאותה לדבר מעט בשבחו של יצחק שדה, אחד האישים הגדולים שקמו לעם ישראל בימי תחייתו בארצו, ולשלב דברים אלה בפרק נוסף בסדרת שירי השריון. הטנקיסטים הפעם דיברו רוסית, אך זה כלל לא הפריע להם 'להתגלגל' לשירי הפלמ"ח, האצ"ל ואפילו למלחמת לבנון הראשונה... להמשך ראו כאן.
אחרי חמש שנות עבודה הפיקו בצה"ל את הספר החדש - "בעוז רוחם" - הכולל את סיפורי הגבורה של כל הלוחמים להם הוענק עיטור, צל"ש הרמטכ“ל או אות הערכה מטעם הרמטכ"ל. להמשך ראו כאן.
בצבא תרגלו תרחיש לוגיסטי שכולל הקפצת כוחות והעברת מאות משוריינים ממקום למקום. "נהפוך כיוון אחד בכביש 6 לשימוש צבאי. לוקחים בחשבון שהאויב יטווח בטילים צמתים". ואיך קשורים לזה מל"טים ואפליקציה? להמשך ראו כאן.
כבר שמונה שנים החטיבה הטכנולוגית ליבשה עוסקת בפיתוח אמצעי הלחימה של המחר - ממחשב כף יד שיעביר את ניהול הקרב אל השטח, ועד למערכת ההגנה האקטיבית "מעיל רוח", שזכתה להצלחה אדירה. כעת חלק מאנשי החטיבה נחשפים. להמשך ראו כאן.
תא"ל נדב פדן יחליף את תא"ל מוטי ברוך, ששימש כמפקד העוצבה במשך שנתיים. מפקד פיקוד המרכז, אלוף ניצן אלון: "צה"ל נמצא בתקופה מאתגרת, והטלטלה האזורית צפויה ללוות אותנו גם בהמשך". להמשך ראו כאן.
רגע לפני שאל"ם אבי גיל החל לפקד על בית הספר לקצינים של צה"ל, הוא ביקר אצל עמיתיו בצבא הגרמני. התובנות: יותר אחריות וטכנולוגיה - פחות שינון ושיעורים ארוכים. ראיון חג. להמשך ראו כאן.
מפקד הפיקוד, אלוף יאיר גולן, רואה בראשונת מלחמות ישראל דווקא את הקרב העתידי, "מלחמת המ"פ". הוא כינס את המפקדים לסדרת מפגשים מיוחדים, הרצאות על העבר וההווה וקומזיץ ברוח הפלמ"ח. להמשך ראו כאן.
הם סובלים ממחלות כרוניות שבגינן ניתן להם פטור מגיוס, אך למרות הכל החליטו להתנדב לצבא ולשרת שירות מלא ומשמעותי. הכירו את מדריכת השריון נועה קלס, מדריכת שר-אל אדווה חורי, שתקבל את אות מצטיין הנשיא, ואת ניסן אוחנה - שלושה חיילים שעבורם השירות הוא ממש לא מובן מאליו. להמשך ראו כאן.
ביד לשריון התקיים טקס יום הניצחון על גרמניה הנאצית, שציינו ותיקי הפרטיזנים, לוחמי המחתרות והגטאות, ביום חמישי, 8 במאי 2014, ליד האנדרטה שבאתר ובאולם "הלוחם היהודי במלחמת העולם השנייה". להמשך ראו כאן.
ב־7 במאי 1994 (לפני 20 שנה) הלך לעולמו חיים בר־לב, הרמטכ"ל השמיני של ישראל. בר־לב פיקד על צה"ל בתקופת מלחמת ההתשה (1970) וחזר לצבא עם פרוץ מלחמת יום הכיפורים. במהלך השנים כיהן כשר בכמה ממשלות ואף היה השגריר הראשון של ישראל במדינות חבר העמים. בן 70 היה במותו. להמשך ראו כאן.
40 שנה חלפו מאז המלחמה הארורה ההיא. בת ציון חופשי מספרת על יזהר, הבן שנפל, ועל המכתבים שהיא כותבת לו מאז כדי לסייע לכאב: "הפצע טרי כאילו זה קרה אתמול". להמשך ראו כאן.
מפקד חטיבה 8 בצה"ל בטור אישי לרגל יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל: "הזיכרון של הנופלים, דמותם, פועלם, חייהם ונסיבות מותם הוא צו מוסרי עבורנו, וכך גם הקשר עם המשפחות השכולות". להמשך ראו כאן.
הטנק של יחיאל גוטמן התרסק, והוא עוד מתמודד: עם אובדן חייליו, עם החורים שנותרו בגולגולתו, ועם הזיכרונות. ולמרות הכל, הוא חזר לשרת כמפקד טנק: "היום אני מבין את הגבורה העצומה שהייתה בחיילי. לדעת שזה מסוכן, שיכול להיות שתיהרג, ולדבוק במשימה עם כל הפחד". להמשך ראו כאן.
במדינה קטנה כמו שלנו, הפצע האישי הופך לפעמים לכאב קולקטיבי. לאורך השנים נצרבו בזיכרון של כולנו הספדים שנשאו קרובי חיילים שנפלו או אזרחים שנרצחו בפעולות איבה. לרגל יום הזיכרון אתר nrg מביא כמה מאותם רגעים קורעי לב. להמשך ראו כאן.
קיבוץ עין-דור אמור היה לראות קצת נחת מקבוצת הצעירים שאיישה את נבחרת הכדורעף שלו. אלא שאלה התגייסו ומלחמות ישראל דיללו את השורה. להמשך ראו כאן.
כשהוקמה המדינה אמר שמחה פנחסי לאמו: "כל עוד ירושלים השלימה אינה בידינו - אינני יכול לרקוד". הוא יצא להילחם על שחרורה ושם נפל. להמשך ראו כאן.
הנער שתמיד שעט קדימה, נפל יום לפני הפסקת האש, באזור סיני כשהוא עומד מעל לטנק ויורה לעבר האויב כדי לחפות על חבריו. להמשך ראו כאן.
סיפור אהבה: אביחי, שאביו נהרג בטנק בוער בלבנון, נקרא על שמו. כעבור 21 שנים נישא לבת של חברו הטוב של אביו. להמשך ראו כאן.
650 חיילים שנפלו לא הותירו אחריהם הרבה, לעתים אף לא תמונה. פרויקט מרגש של משרד הביטחון בשיתוף מתנדבים נועד לחשוף את עברם. "אי אפשר לעמוד בפני מצבה ריקה". להמשך ראו כאן.
אירופה. מלחמת העולם השנייה. ילד יתום בן ארבע, אָנֶק רוזנברג, לימים חיים ארז, שידע ילדות מאושרת בוורשה בירת פולין עד פרוץ מלחמת העולם השנייה, חוצה את אירופה ואסיה, עולה לישראל והופך לאחד המפקדים הנערצים. להמשך ראו כאן.
טקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל מקרב השריון התקיים ביד לשריון במעמד מפקדי שריון בעבר ובהווה, בני משפחות שכולות, חיילו וחיילי שריון ואורחים מחו"ל. להמשך ראו כאן.
"המחשבה שהגענו ליציבות, ושאין יותר דאגות לעתיד המדינה, היא מחשבה שגויה. המדינה שלנו היא תמיד מדינה שבדרך, ואסור לנו לקחת אותה כמובן מאליו." רגע לפני שהוא משתחרר מהצבא, האלוף גרשון הכהן מספר על חוויותיו ועל ניסיונו בהתמודדות עם המוות. ראיון מיוחד. להמשך ראו כאן.
בהסתערות על סכר הרואיפה ניתק הקשר עם המג"ד ברן. רוז'י להר-זינגר, שרטטת צעירה, השתלטה על הקשר ועשתה סדר בשדה הקרב: "היה מוזר לשמוע קול אישה בתוך הלחימה". 58 שנה אחרי היא מקבלת תעודת הוקרה. רוז'י קיבלה בשעתו צל"ש של אלוף פיקוד הדרום חיים לסקוב. להמשך ראו כאן.
"הבית לא הוקם כזיכרון פרטי לאיל שלי אלא למען כול אחד ואחד מהנופלים על האדמה הארורה הזו. הדבר היחיד שהמפעל הזה לימד אותי זה שגם בשכול יש בירוקרטיה". אחרי 15 שנים בהן נלחמה בכול המכשולים האפשריים, ייפתח בסוף החודש אתר ההנצחה ל-1335 הנופלים בלבנון. להמשך ראו כאן.
מתן בידרמן כתב לחברו שנהרג מכתב פרידה - אך אז עלה הטנק שלו על מטען. להמשך ראו כאן.
סמל ראשון עוז צמח ז"ל, שעל שמו קרויה קבוצת ילדים ג' דרום של מכבי ת"א, נפל בעת מילוי תפקידו במלחמת לבנון השנייה, לאחר מבצע הרואי לחילוץ חיילים. עוז היה אוהד מושבע של מכבי ת"א, שמקפידה להנציח את זכרו. להמשך ראו כאן.
ביומה ה-5 של מלחמת לבנון קיבל הסמ"פ של פלוגת אלון, שחמישה מחלליה למדו באותה ישיבה, בקשה מצמררת. טנק אחר טנק אמר אמן. "בלי המארג של דתיים וחילונים לא היינו מצליחים". להמשך ראו כאן.
בשנות ה-60 הצליח הילד הבלונדיני תובל גבירצמן להרשים את התמלילנית רמה סמסונוב, והשיר שכתבה הפך ללהיט. הילד שבגר הפך למפקד שריון נערץ ונפל במלחמת לבנון. אמו: "הוא יצא להציל חברים ושכח שיש לו אימא". להמשך ראו כאן.
אני עדיין מתמודדת עם מה שראו עיניי. שלושה קצינים שאת פניהם המפוחדים לעולם לא אשכח. הפחד שלהם מההתבגרות הפתאומית שלי. נטלי כותבת על אחיה, לוחם השריון אנדריי ברודנר, שנפל במלחמת לבנון השנייה. להמשך ראו כאן.
פרויקט חדש ומיוחד להנצחת חללי מערכות ישראל רואה אור באלבום "שיר וזיכרון", אותו הפיקו לראשונה השנה רשת ג' וחברת לינקטון בשיתוף ynet. להמשך ראו כאן.
סגן מיכל זוהר נהרגה מפגיעת משאית בעודה ממתינה בתחנת הסעה. אמה העניקה לבן זוגה איתן, במהלך השבעה, את המתנה שהכינה לו מיכל ליום הולדתו. להמשך ראו כאן.
כשקיבוץ בית השיטה איבד 11 מבניו במלחמת יום הכיפורים, לא נהגו לשבת שבעה ולהתייחד עם הכאב. לד"ר תמר אשכנזי, מומחית בתחום ההסתגלות לאובדן, זה לא נתן מנוח שנים רבות. בספר חדש היא חוזרת לזיכרונות הקשים ובוחנת איך קמים ביום שאחרי - וממשיכים לחיות. להמשך ראו כאן.
23,169 הוא מספר החללים של צה"ל ומערכות ישראל משנת תר"ך (1860) ועד יום הזיכרון תשע"ד (2014). מספר חללי השריון הוא 4970. להמשך ראו כאן.
בצירוף מקרים מצמרר נהרגו במלחמת לבנון שני חיילים ששמם יובל הראל מאותה שכונה. האימהות מספרות על ימי הזוועה והבלבול. להמשך ראו כאן.
יונת רום, האלמנה הצעירה בתולדות ישראל איבדה את בעלה עמי משולמי ז“ל במלחמת לבנון השנייה. כך נראית הנסיעה שלה ביום הזיכרון אל הקבר, שעליה החליטה ברגע האחרון: "איך חשבתי להשאיר אותו לבד?" להמשך ראו כאן.
רב טוראי יהודה תובל ז"ל היה שוער הפועל ירושלים והוביל אותה לזכייה בגביע ב-1973, ב-85' נקרא לשירות מילואים ונהרג בהתפוצצות מוקש. סגן רמי שלגי ז"ל, שהנהיג מהשער את הכוח רמת גן, עשה זאת גם בצה"ל. במלחמת שלום הגליל נהרג בהסתערות על האויב. להמשך ראו כאן.
הפלוגות המסייעות של השריון, מעמודי התווך של המהפכה שעובר החיל, תרגלו לראשונה לש"ב: "שריונרים מתמודדים עם לחימת חי"ר- ועושים זאת לא פחות טוב". להמשך ראו כאן.
''ההיכל יהווה בית געגועים לפלא גבורתם. להיותם מגש הכסף עליו הניחה ההיסטוריה היהודית את קוממיותה המחודשת לעם שגָלָה מארצו." כך אמר נשיא המדינה מר שמעון פרס בטקס הנחת אבן הפינה להיכל הזיכרון לחללי מערכות ישראל נערך בהר הרצל בירושלים ביום רביעי, 30 אפריל 2014. להמשך ראו כאן.
עשרות קצינים ולוחמים במילואים ואנשי הקבע בחטיבת המילואים 8, היא חטיבת "הזקן", השתתפו ביום שישי בבוקר, 2 במאי 2014, במירוץ הקפת התבור ה-62, ע"ש האלוף יצחק שדה, מקים החטיבה, מפקדה הראשון וממניחי היסודות לצה"ל. להמשך ראו כאן.
בגיל 24 וחצי, עם ילדה קטנה, הפכה ציונה נתנאל לאלמנת צה"ל. המפגש שלה עם העולם ממשיך לספק תגובות ואמירות שקשה מאוד להתעלם מהן. להמשך ראו כאן.
זהו שיר חדש המוקדש במיוחד לזכר רס"ל אדיר שטרן ז"ל מחטיבה 188, שנפל במלחמת יום הכיפורים בקרב תל-שאמס בדרך לדמשק, אך נועד גם להנציח את זכר כול מפקדי וחיילי החטיבה, שבלמו בגופם את "הצונאמי הסורי" ותרמו להצלת מדינת ישראל. להמשך ראו כאן.
23,169 הוא מספר החללים של צה"ל ומערכות ישראל משנת תר"ך (1860) ועד יום הזיכרון תשע"ד (2014). להמשך ראו כאן.
המשורר יורם טהרלב הגיע לגבול עזה להציג ללוחמים, שעוד לא נולדו כשכתב את השיר, את התוספת החדשה לשיר "פשוט שריונר" לבקשת "ידיעות אחרונות". "אני נדהם איך החיילים מדקלמים את המילים", אמר טהרלב. הסיפור המלא ב"ידיעות אחרונות" מ-1 במאי 2014. להמשך ראו כאן.
עושים סדר במהפכה: לוחמי שריון שאינם טנקיסטים, גריטת הטנקים העתיקים וכלים חדשים לחטיבות. כך השריון מתאים את עצמו למציאות הביטחונית החדשה. להמשך ראו כאן.
קצינים באוגדות המרחביות יוכשרו לתכנן מבצעי הסקה של לוחמים. ההכשרה הייחודית, שנבנתה על ידי היחשת"פ (יחידת שיתוף הפעולה), תשפר משמעותית את זמני התגובה של יחידות השדה. להמשך ראו כאן.
ספר חדש המכיל מקבץ סיפורים קצרים נוגע בשכול ובהתמודדות עם האסון. הסיפורים ניחנו בעוצמות גבוהות של רגש ורגישות, בעודם עוסקים במציאות המוכרת לכולנו מחיי הארץ, העיר, הקיבוץ, החגיגות, השמחות, העצב והשכול, אשר לעתים מתערבבים אלו באלו. להמשך ראו כאן.
רא“ל בני גנץ השתתף באירוע "דגלון לנופל", המתקיים זו השנה ה-12, במסגרתו מונחים דגלים המעוטרים בסרט שחור על כל קבריהם של חללי מערכות ישראל. להמשך ראו כאן.
הספר מגולל את סיפורו של יקי, מפקד טנק בצה"ל, המציב לעצמו מטרה אחת ויחידה: להישאר בחיים חרף שפע הסכנות והתקלות שמספקים חיי היומיום במחנה. להמשך ראו כאן.
טקס צנוע ליום הזיכרון לשואה ולגבורה התקיים גם ביד לשריון למרגלות כותל השמות, בהשתתפות כול סגל המקום, חיילים ואזרחים ואורחים שביקרו באותה שעה באתר. להמשך ראו כאן.
ברגעי האימה בשיא האפילה, היהודים שרו על אור יום שהנה עוד יעל ויבוא. ומנין שאבו את הכוח לשיר בשעות הקשות ההן על יום נכספנו לו עוד יעל ויבוא? מכוח אמונתם הם הצליחו לאחוז בכל מאודם בתקווה. להמשך ראו כאן.
האלוף שלמה שמיר (רבינוביץ') ז"ל היה מפקד הבריגדה היהודית מטעם "ההגנה" ומוסדות היישוב העברי בארץ ישראל במלחמת העולם השנייה. במלחמת העצמאות הקים את חטיבה 7 ופיקד עליה בקרבות לטרון. בעקבות מלחמת העצמאות כתב את ספרו הידוע "...בכל מחיר - לירושלים". לאחרונה הודפס הספר "שלושה נסים ודגל עברי" שהאלוף שמיר עמד לסיים והשלימה אותו בתו יעל. להמשך ראו כאן.
דווקא בגיהינום שבכלא "אל מאזה", בתחתית הבור, למד אמנון שרון מהי חשיבה חיובית. לסורים מכר מילים כמו "שלחופה", על מועד השחרור המדויק חלם כל לילה, ואת שמו של הבן שנולד לו ניחש עוד בשבי. פלא שהמכות שהחיים הנחיתו עליו אחר כך לא דגדגו אותו? להמשך ראו כאן.
להלן לקט חודש אפריל 2014 של ידיעות בנושאי שריון שהתפרסמו לאחרונה בתקופונים בין-לאומיים. החומר מובא באדיבות לקט מו"פ היוצא לאור על ידי משרד הביטחון/מפא"ת, בעריכת אל"ם (במיל') יעקב צור. להמשך ראו כאן.
האלוף כוכבי ראש אמ"ן מרצה על השינויים האסטרטגיים והאופרטיביים במזרח התיכון והשפעתם על ישראל. מכך הוא גוזר את האופן שבו המודיעין צריך להשתנות והאופן שבו המודיעין משתנה עקב כך. להמשך ראו כאן.
הרמטכ"ל, רא"ל בנימין (בני) גנץ, הפיץ אגרת מיוחדת לציון יום השואה: "מחויבים לזכור את שאבד, להגן על שנבנה ולהבטיח את העתיד". להמשך ראו כאן.
 שר הביטחון אישר את המלצות הרמטכ"ל לשורת מינויים במטה הכללי. תא"ל חגי טופולנסקי יועלה לדרגת אלוף וימונה לראש אכ"א. להמשך ראו כאן.
בחודשים האחרונים מתרבות התלונות של גורמים שונים במערך המילואים כי הצבא לא ערוך כנדרש ואינו מוכן למלחמה הבאה שעלולה לפרוץ בכל רגע. לוחמים מדווחים על מחסור בציוד ובכוח אדם, ועל תקלות רבות בכלים שאמורים לשמש בשעת חירום. להמשך ראו כאן.
 באחת מהתוכניות של הגשש החיוור שוגר "טיל קרקע - חומוס! טיל קרקע - מרק שעועית!" שהשכיב את הקהל מרוב צחוק. פתאום מתגלה רעיון לטיל יונה קרקע ועוד במימון הצבא האמריקאי. להמשך ראו כאן.
יוני הקטן, בן ארבע וחצי, המתקשה בדיבור, ביקר לראשונה ביד לשריון ועלה על טנק המרכבה, חיבק את תותחו בחום ובאושר, וכשחזר הביתה שפעו ממנו לראשונה רצף של משפטים כשסיפר לסבתו על החוויה. להמשך ראו כאן.
ארבעה עשורים אחרי שלקחה חלק בהכרעת מלחמת יום כיפור, נסגרה חטיבה 600 בטקס מרגש בלטרון. טנקי המגח (פטון) הוותיקים יימכרו לצבאות זרים או לסוחרי מתכות. המח"ט האחרון מגלה: "המילואימניקים לא רצו להשתחרר". להמשך ראו כאן.
כיום מתפתחת תורה שבעל פה, שלפיה "תעוזה" ו"צה"ל 2025" מבשרים את קץ התמרון. אולם התמרון חיוני להכרעת מערכות, והוא מרכיב יסוד במעמדה האסטרטגי והמדיני של ישראל. יכולת התמרון מתחזקת הסכמי שלום קיימים ועתידיים ומספקת מענה משלים בשלל מצבים אפשריים שבהם המענה המבוסס על אש יהיה פחות יעיל. לכן על הפיקוד הבכיר לגדוע את התפתחות התורה שבעל פה על קץ התמרון. להמשך ראו כאן.
תא"ל (במיל') אריה קרן שלח לפני כמה חודשים מכתב גלוי לראש הממשלה ולשר הביטחון בבקשה למתן הוקרה לרב-אלוף דוד אלעזר (דדו), שהנהיג את צה"ל במלחמת יום הכיפורים, ואשר ועדת אגרנט הביא לסיום תפקידו. להמשך ראו כאן.
ב-6 ביוני הקרוב ימלאו 70 שנה לתחילת הפלישה לנורמנדיה, מבצע "אוברלורד" (Overlord), שהביא לסיום מלחמת העולם השנייה באירופה, יחד עם התקדמות הצבא הסובייטי ממזרח אל לב ברלין. ביומה הראשון של הפלישה השתתפו בה 156,000 חיילים, בסיוע 12,000 כלי טיס ו-6,900 כלי שיט, והיא נחשבת למבצע הנחיתה הימי הגדול בהיסטוריה. להמשך ראו כאן.
בשדות המוריקים באזור לטרון ובמזג אוויר נוח ומעט חמים, צעדו כחמשת אלפים בצעדת השריון ה-24, בהם יחידים ובני משפחות מכול הגילים וכן קבוצות מאורגנות של מקומות עבודה, ומהם כ-500 חיילים מיחידות השריון, שחלקם השתתפו במירוץ הניווט החֵילי הרביעי. ממעל ליוו את הצועדים שלושה מטוסים של עמותת "יעלים". להמשך ראו כאן.
צה"ל השיק לאחרונה מיזם חדשני בשם "צבא ההגנה לטבע ולסביבה - מפקדים לוקחים אחריות על סביבתם". המיזם הושק במפגש חגיגי במחנה מטכ"ל בקריה בתל אביב במעמד סגן הרמטכ"ל האלוף גדי איזנקוט, ביום 13 באפריל 2014. להמשך ראו כאן.
אריק עלה ארצה לבדו והתגייס לחיל השריון. לפני שנה וחצי אובחנה אמו כחולת אלצהיימר - אך הוא נשאר בארץ, על אף החשש שלא תזהה אותו כשייפגשו שוב. ביום העצמאות הקרוב הוא יקבל את אות מצטיין הנשיא. להמשך ראו כאן.
בעוצבת "המפץ" התקינו טכנולוגיה מתקדמת במקום שומרים, פתחו חמ"ל אחוד ראשון מסוגו לעורף והחליטו שהחיילים יישארו בבסיסים שעות נוספות. הכול, כדי לייעל את הטיפול באמל"ח ובכלי הרכב לקראת המערכה הבאה. להמשך ראו כאן.
קשת האיומים הניצבת מול מערכת הביטחון הישראלית, מחייבת את קברניטיה לעצב מחדש את תפיסת הביטחון של צה"ל ולהביאה לאישור מידי של הדרג המדיני. להמשך ראו כאן.
סא"ל (במיל') יוחנן פלץ היה פרש מנעוריו וחבר "ההגנה". במלחמת העולם השנייה לחם במסגרת הבריגדה היהודית בחזית איטליה, ליד נהר הסניו בקרב לה ז'ורז'טה, ובמלחמת העצמאות בשנים 1949-1948. נפטר ביום 4 באפריל 2014. ספד לו האלוף גרשון הכהן. יהי זכרו ברוך. להמשך ראו כאן.
האם לגלגל הראשון בעולם היו מסבים וצמיגים? האם לטלפון הראשון בעולם היה מסך מגע להחלקה באצבע? האם בטנק הראשון היה מחשב ירי מתקדם? רבות יגע האדם עד שהגיע לשכלולים של ימינו. הנה לכם פיסת היסטוריה של התפתחות הטנק. להמשך ראו כאן.
שוויץ שלא ראתה מלחמה מאות בשנים מצטיירת שמדינה שלווה בהרי האלפים ומפורסמת בתיירות, שוקולד ומוצרי חלב. עם זאת היא מדינה בעלת צבא מתקדם ומערכות נשק מהשורה הראשונה. תופתעו לראות היכן טמונים ומוסווים כהלכה חלק ממערכות הנשק שלה. להמשך ראו כאן.
ממשלת גרמניה לא תאשר מכירת כ-800 טנקי ליאופרד 2. כך נמסר בידיעה שהתפרסמה לאחרונה בעיתון גרמני. להמשך ראו כאן.
איראן היא מעצמה אזורית המשקיעה רבות בפיתוח כוחה הצבאי ביבשה בים ובאוויר. מעבר להצהרות הנשמעות מדי פעם מפי מפקדי צבא בכירים שלה היא מקיימת מצעדים צבאיים בבירה טהרן. הבאנו צילומים ממה שהתפרסם לאחרונה. להמשך ראו כאן.
אנשי חטיבת "הזקן" זכו גם השנה, בפעם הרביעית, בפרס מקשנ"ר ליחידות מילואים, על צעידה נאה, מורל גבוה וקבוצתיות בצעדת השריון שהתקיימה ב-17 באפריל. בתום הצעידה נפגשו אנשי המילואים של החטיבה למפגש המשפחות המסורתי, שכלל ארוחת צהריים "על האש" ופעילות לילדים. להמשך ראו כאן.
ספר חדש בשם ZELDA M113 של סא"ל (במיל') מיכאל מס מביא פרטים רבים היסטוריים וטכניים על הנגמ"שים הטכניים בצה"ל הבנויים על בסיס הנגמ"ש הנפוץ אם-113. הספר הוא גם חגיגה לבוני הדגמים. להמשך ראו כאן.
טורקיה היא בין המדינות הממשיכות לפתח טנקים חדשים ולהתעצם בשריון ובארטילריה. לעיונכם מקבץ צילומים עדכניים. להמשך ראו כאן.
מדינת ישראל נמצאת, מאז הקמתה ועד עצם היום הזה, בתהליך היסטורי חשוב: תהליך ההקמה (או ההתבגרות) של מדינת הלאום הדמוקרטית של העם היהודי. למרבה הפלא, הצער והבושה, לא רבים מכירים בו ומעטים רואים את עצמם מגויסים לקידומו. המאמר מתאר את מטרותיו של התהליך ומציג את העקרונות להתנהלות הראויה של המנהיגות האמורה לעסוק בניהול התהליך ההיסטורי. להמשך ראו כאן.
"ארבע עשרה שנים עברו מאז הלכת, הרבה שנים מאז פיקדת על כוחות בפועל, ומורשתך שעודנה אִתנו לא פגה ולא תפוג. דורות של מפקדים אנו מחנכים על המורשת שאתה וקומץ מפקדים אמיצים, ישרים, מקצועיים, חדים, נחרצים וחכמים הותרתם לנו." כך ספד מפקד זרוע היבשה האלוף גיא צור לאלוף (במיל') מוסה פלד ז"ל. להמשך ראו כאן.
צפו: גדוד מילואים בעוצבת "ראם" תרגלו לחימה במתאר צפוני, וביצעו זאת בזמן קצר בשל תהליכי ההתייעלות במערך המילואים. להמשך ראו כאן.
ארבעים שנה אחרי מלחמת יום כיפור הצליח המשורר לגלות מי הם הלוחמים שבנו את הגשרים סמוך לתעלה בשירו ונפלו בהגנה עליהם. להמשך ראו כאן.
טקס נטיעות עצים בשדרת האלופים שבפנימייה הצבאית התקיים בכ״ז באדר א׳ תשע״ד, 27 בפברואר 2014 טקס הנטיעות התקיים להוקרת שלושת בוגרי הפנימייה הצבאית בתל אביב. בין הנוטעים" האלוף אייל זמיר, המזכיר הצבאי לראש הממשלה; הניצב זהר דביר, מפקד המחוז הצפוני במשטרת ישראל; ומר אלי הרם, לשעבר ראש אגף במוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים. להמשך ראו כאן.
גדוד הסיור (גדס"ר) 288 השתתף בקרבות קשים ברמת הגולן במלחמת יום הכיפורים. כעבור ארבעים שנה הקימו ותיקי הגדוד אנדרטה בפארק העוצבות שביד לשריון בלטרון, וחנכו אותה במפגש ערכי ומרתק עם ותיקי הלוחמים ובני המשפחות השכולות. להמשך ראו כאן.
עפר דרורי מיודענו פרסם לאחרונה ספר חדש בשם "גיבורי ישראל מקבלי עיטור הגבורה". עפר יזם והקים את אתר הגבורה שבו תיעוד של יותר מאלפיים ושלוש מאות עיטורים וצל"שים ויותר מאלף ומאתיים כתבות וסיפורי גבורה. להמשך ראו כאן.
המכ"ם הנייד ייתן מענה לאיומי טילים קצרי טווח שיכוונו לעבר כוחות לוחמים בעימות הבאה. מג"ד בעוצבת גולן: "האויב נמצא במירוץ התחמשות". להמשך ראו כאן.
ספרו של רס"ן (במיל') יאיר ליטביץ צ-817831 על קורות יחידתו במלחמת יום הכיפורים הוגש לוועדת פרס מולדובן של אוניברסיטת אריאל ולא זכה. עם זאת המחבר קיבל מכתב הערכה המובא לעיונכם. להמשך ראו כאן.
ביוזמה משותפת של קמל"ר (קצין המילואים הראשי) תא"ל הושע פרידמן בן שלום ושל ראש מבק"א-יבשה, אל"ם צביקה דן, נערכה במבק"א-יבשה בשבוע הראשון של מארס 2014 ההשתלמות הראשונה מסוגה בנושא בטיחות ל-15 קציני מילואים ממערך המילואים המתמרן - חיל הרגלים והצנחנים ושריון. להמשך ראו כאן.
כול תותחן בטנק מכיר את הביטוי "שים צלב על", וכול תותחן גם יודע שאין בכך להבטיח פגיעה בכדור ראשון. האם יתאפשר בעתיד להחליף את הביטוי ההיסטורי "שים צלב על" ב"שים עין על" באמצעות כוונת חכמה שתשפר את דיוק הירי? להמשך ראו כאן.
אלפי קצינים יוכלו לנהל ביניהם תקשורת וידאו-קונפרנס מוצפנת, במטרה לחסוך זמן ודלק בקיום דיונים רבי-משתתפים מרחוק. להמשך ראו כאן.
ידידנו רנ"ג (במיל') ראובן גרינברג ביקר לאחרונה בחצי האי קרים ומצא מוזאון פתוח בעיר הידועה סבסטופול. לעיונכם תמונות שצילם ושלח אלינו. להמשך ראו כאן.
פרק מאלף על שלהי שלטונו של השאה הפרסי באירן ותפיסת השלטון בידי חומייני שמענו בערב הרעות האחרון, מפי תא"ל (במיל') איציק שגב, ששירת כנספח הצבאי של צה"ל באיראן באותם ימים מטורפים. עוד בערב הציג קצין השריון הראשי תא"ל שמואל אולנסקי את השינויים הרבים המתחוללים במבנה ובארגון השריון בצה"ל ובתורת הלחימה שלו. להמשך ראו כאן.
ערב הוקרה למפקדי חיל השריון ולפורשים שסיימו שירותם, התקיים במוצאי שבת 5 באפריל 2014, מטעם עיריית תל אביב-יפו ומפקדת קצין השריון הראשי, בהשתתפות מר רון חולדאי ראש העירייה ותא"ל שמואל אולנסקי הקשנ"ר. להמשך ראו כאן.
בוושינגטון לא מתכוונים לצאת למלחמות יבשתיות בנוסח בעיראק. לכן, הצבא עובר להפעיל מערכות מתקדמות, שיאפשרו גם לחמוק מאחריות בינלאומית. להמשך ראו כאן.
בחיל השריון מעריכים כי לחימה בלבנון עלולה להיות כרוכה גם בהפרות סדר אלימות, בתוך הכפרים הלבנוניים. להמשך ראו כאן.
הקולונל האמריקאי בדימוס ג'יימס (ג'ים) היקי (James Hickey) היה מפקד חטיבת השריון האמריקאית שפיקד על מבצע "שחר אדום" (Operation Red Dawn) לתפיסתו של סדאם חוסיין ב-13 בדצמבר 2003. לאחרונה ביקר ביד לשריון. להמשך ראו כאן.
באתר זה של השריון ייפתח בקרוב פרק מיוחד שיוקדש לנושאי שריון הקשורים ליום הזיכרון ויום העצמאות. גולשים שיש בידם סיפור ראוי מתבקשים לשלוח למערכת האתר. כתבות שיימצאו ראויות ומתאימות יתפרסמו בפרק זה. הפרטים בהמשך. להמשך ראו כאן.
עיצוב עתידני, צינור פליטה מיוחד, מצלמות להסוואה ושריון שמורכב מלוחות חכמים שיעלימו אותו בשדה הקרב. הכירו את הטנק שייראה למכ"מים כמו רכב רגיל. להמשך ראו כאן.
השיקולים בגיבוש ועיצוב מדיניות הביטחון הלאומי כרוכים בזיקה דינמית בין שתי שאלות יסוד: האחת - כיצד מגנים על הקיום, השנייה - לשם מה מתקיימים ומתוך כך למען מה נלחמים. השאלה הראשונה ממוקדת בהיבטים טכניים המגולמים בהגיון הפעלת הכוח ואילו השאלה השנייה כוללת בליבתה גם ערכיי יסוד, שאיפות לאומיות והשקפת עולם. להמשך ראו כאן.
ככול שמעמיקים בסוגית שילוב אתגריה הביטחוניים והחברתיים של מדינת ישראל, בעת הזו ובעתיד הנראה לעין, משמרים את חשיבותו ונחיצותו של "צבא העם". בהינתן המציאות הגאו-אסטרטגית המזרח-תיכונית, מדינת ישראל בהחלט ראויה לדימוי "וילה בג'ונגל", הנדרשת ל"קיר הברזל" ול"תקרת ברזל". לפיכך נכון יהיה, לעת עתה, לגנוז את רעיון המעבר לצבא מקצועי, ולעסוק בחיזוק "צבא העם", בדרך זו תשמר החברה גם את האיזון הלאומי-ליברלי. להמשך ראו כאן.
כתבה זו איננה על טנק המרכבה. דרושה שעה לקרוא ולצפות בסרט תעודה נדיר באיכותו ובטכנולוגיה שהוא חושף. מי שלא יקרא ויצפה - מפסיד. חדי עין ומביני עניין ימצאו בסוף רמזים מפתיעים... להמשך ראו כאן.
אוסף של כ-5,000 צילומים ממלחמת העולם הראשונה התגלה בעיזבונו של אוד מוותיקי מלחמה זו שהלך לעולמו, וניצל בזכות עבודה מאומצת של אזרח גרמני שהקדיש לכך עשרות שנים. להמשך ראו כאן.
מצלמת גו-פרו שהוצבה על טנק בצבא אסד חושפת את זוועות המלחמה בסרטון קשה לצפייה: הסתערות, נפילה למארב של המורדים, פיצוצים, טילים, עשן ומטענים - והרבה מאוד הרס. כך נראה הכאוס מעבר לגבול. להמשך ראו כאן.
גדוד הנדסה הכפוף לחטיבת "אגרוף הברזל" בעוצבת "המפץ" דימה לראשונה פריצה לתוואי שטח סלעי. במהלך התרגיל ביצעו הלוחמים שיגור מוצלח ממערכת ה"חטפן" ואף שיתפו פעולה עם כוחות שריון ותותחנים. להמשך ראו כאן.
"אנו בעידן של טרור בחסות המדע, יש להיערך בהתאם ועכשיו, אחרת יהיה פער שלא נוכל לסגור. תוך 5 שנים אויבנו יוכלו לבחור באיזה בניין הם רוצים לפגוע בישראל", ציין אהוד ברק במסגרת אירוע מדע בשירות הביטחון. שר המדע יעקב פרי ציין: "הישגיה המדעיים והטכנולוגיים של מדינת ישראל, קריטיים לביצורה הביטחוני של המדינה, טכנולוגיות שלנו עמוק במדינות אויב". להמשך ראו כאן.
מכון דדו לחשיבה צבאית בין-תחומית פרסם בפברואר האחרון גיליון ראשון של כתב עת המוקדש כולו לנושא הסְפָר - עיון בהתהוות האתגר בגבולות. בהמשך הבאנו לעיונכם חלק מן הפתיחה לנושא המרתק של שימור הנגב בשטחה של מדינת ישראל, מפרי עטו של אהד לסלוי. להמשך ראו כאן.
לוחמי גדוד ההנדסה החטיבתי התגייסו לאימון לא שגרתי באיזור לא מוכר - אזור בקע הירדן. מלבד האויב והעייפות נאלצו הלוחמים להתמודד עם הרוח והקור... וזה רק 11 בלילה... להמשך ראו כאן.
באחד האימונים האחרונים בצאלים נטל עימו השריונר אבירם אוסטרובקי מחטיבת "אגרוף הברזל" את מצלמתו והנציח, בכישרון אומנותי רב, רגעים שונים במהלך האימון. בחרנו עבורכם מקצת הצילומים האומנותיים המשלבים את נופי השריון והמדבר. להמשך ראו כאן.
פלס"ר "אגרוף הברזל", היחידה המובחרת המשמשת כ"עיניים ואוזניים" של החטיבה מאז הקמתה בשנת 1961, התכנסה לשבוע אימונים מרוכז על מנת לתרגל את כל מאפייני הפעילות והקרב להם יידרשו הלוחמים בזמן אמת. להמשך ראו כאן.
יש מוזאונים ואף אספנים פרטיים בעלי רק"ם ישן השמור במצב כשיר לפעולה, לרבות נסיעה וירי. ברור שגם תחמושת תואמת דרושה לשם כך. לעיונכם שני טנקים שמורים ממלחמת העולם השנייה המדגימים ירי. להמשך ראו כאן.
מערכת ההגנה האקטיבית לטילים נגד טנקים מציינת שלוש שנים של הצלחות מבצעיות. קצין מבצעים בביסל"ש: "המערכת מצילה חיים". להמשך ראו כאן.
מַנְדָלָה היא יצירה גרפית סמלית בעלת מבנה מעגלי וסימטרי. תא"ל (במיל') חגי כהן, שריונר, מביא את סיפורו בצירוף ציור אנרגטי שמבטא מצד אחד התמקדות, מעגליות ופתיחות, ומצד שני אם תרצו - יוזמה ומקוריות. להמשך ראו כאן.
איך קרה ומה גרם לכך שאנחנו, חבורת 'פרים צעירים' שהחשש העיקרי והיחיד שלהם היה שיחמיצו את המלחמה, ב-8 באוקטובר 1973 בשעה 1700, עלינו דאיוש על יעד חי"ר עם אמצעי נ"ט, מבלי לדעת על מה אנחנו עולים, מבלי שיש לנו את הכלים הבסיסיים הדרושים כדי להילחם באויב שנמצא על היעד (מקלעים) או אפילו לזהות אותו (משקפות), מבלי לדעת שפחות משעה לפנינו כוחות שלנו עלו על אותו יעד ונדפקו שם - והפכנו תוך דקות מפלוגה כשירה חלקית (8 טנקים, כאמור ללא מקלעים) לפלוגה שהמ"פ בה מנוטרל, הסמ"פ מחוסל, עם ציוותו, עוד טנק נפגע, ויתרת הפלוגה יורדת מהיעד עם הזנב בין הרגליים. להמשך ראו כאן.
חיל הנחתים האמריקאי, המרינס, נחשב לכוח מעולה שיש לו גם יחידות שריון עם טנקים. המרינס נוטל חלק חשוב בלחימת היבשה של ארצות הברית בנוסף למשימות נחיתה. בשבוע האחרון התקיים אימון של אחת מיחידות השריון שלו לקראת משימות בשטח עירוני. להמשך ראו כאן.
מלחמה היא דבר רע, אך עדיין לא נמצאה דרך שתמנע לחלוטין שימוש בה לביעור הרע בעולם או לפתרון סכסוכים שלא מצליחים ליישב בדרך לא אלימה. הסרטון שלפנינו הוא במידה רבה תעמולה, אך הוא מציג חמשת אמצעי לחימה שעדיין בשימוש, ולדעת יוצר הסרטון הם הגרועים בהשפעתם. להמשך ראו כאן.
טנק הפריצה האמריקאי על בסיס שלדת טנק אברמס אם-1 משמש רבות את יחידות המרינס באפגניסטן. הוא נושא מערכת של כבל נפץ לפריצת שטח ממוקש וכן מגוב להסרת מיקוש באופן מכני בשטחים של קרקע לא קשה. להמשך ראו כאן.
החיל איחד שתי חטיבות מילואים שישודרגו ויותאמו למציאות החדשה. מפקד העוצבה: "אנחנו בכוננות תמידית לצאת למלחמה". להמשך ראו כאן.
על רקע ההסלמה באו המילואימניקים של עוצבת יפתח לאימון שמכין אותם לכל תרחיש - כולל כניסה קרקעית. כשהדי התקיפות ברקע אומר המח"ט: "נערכים לחיזבאללה, לג'יהאד, לצבא אסד ולמורדים. זה כמו לבנון בשנות השבעים". להמשך ראו כאן.
הרומן "הייתה זו שנת 42'" לא מתמקד בזוועות מלחמת העולם השנייה, אלא בוחר להביט מקרוב בשלוש דמויות שמוציאות את עצמן מהעדר. להמשך ראו כאן.
אתר צה"ל בפרויקט מיוחד: איך נראים שבועות ההכשרה של החילות השונים, וגם: טיפים למתגייסים. והיום: כתבת אתר צה"ל התלוותה למסע של פלוגת החי"ר המסייעת הראשונה שמוכשרת בשיזפון. להמשך ראו כאן.
בחטיבה הטכנולוגית של זרוע היבשה עובדים על פרויקטים שלא מביישים את 'אזור 51' הידוע לשמצה. החל ברשת אמל"ח אקטיבית שתביא את התחמושת ללוחם ברגע האמת, ועד מערכי לחימה היברידיים של רובוטים וחיילים. ראיון מיוחד עם תא"ל חיים רובין, שמנהל את המהנדסים הכי "מאובקים" בצה"ל. להמשך ראו כאן.
להלן לקט חודש מארס 2014 של ידיעות בנושאי שריון שהתפרסמו לאחרונה בתקופונים בין-לאומיים. החומר מובא באדיבות לקט מו"פ היוצא לאור על ידי משרד הביטחון/מפא"ת, בעריכת אל"ם (במיל') יעקב צור. להמשך ראו כאן.
שריון, שריונרים ושירים - תמיד הולכים יחד, וליתר דיוק השריונרים צועדים ושרים יחד. עוד לפני הטקס שבו השריונרים החדשים מוציאים את הגרון בקריאה "אני נשבע!" - הגרון משתפשף בשירי שריון. לכן, מלש"בים היקרים, עליכם לדעת כי גם מי שלא אוהב לשיר - יתגייס לשריון ובו ילמד לשיר ולאהוב את השריון ואת השירים. להמשך ראו כאן.
בשבוע האחרון לא נשמר השקט הביטחוני בגבולות. מרצועת עזה נורו לשטחנו עשרות רקטות, בגבול עם סוריה הייתה תקרית אש וגם משטח לבנון הופעל מטען לעבר כוח צה"ל. בכול המקרים צה"ל הגיב גם בירי טנקים. השריון מגן עלינו תמיד! להמשך ראו כאן.
פרויקט מיוחד לחג הפורים: אתר צה"ל בדק את ארון התחפושות הרחב של גורמים עוינים שמנסים להשיג מידע מודיעיני או לפעול נגד צה"ל במסווה אזרחי - ואת אלו שחושפים אותם. להמשך ראו כאן.
רהיטים, צעצועים, מוצרי חשמל ואפילו גליל של פצפצים. לארנולד שוורצנגר יש טנק ואין דבר שהוא לא מוחץ בעזרתו. עכשיו הוא מזמין את הקהל הרחב להצטרף אליו בסרטון מטורף. בואו להחזיק עוצמה בידיים. להמשך ראו כאן.
טנקים ומטוסים תקפו תשתיות טרור ברחבי רצועת עזה, בתגובה למטחים של עשרות רקטות שנפלו בדרום, באירוע הגדול ביותר מאז מבצע "עמוד ענן". סגן הרמטכ"ל כינס הערכת מצב מיוחדת. להמשך ראו כאן.
חלק מוועדת החינוך של הכנסת בראשות יו"ר הוועדה חבר הכנסת ואלוף (במיל') עמרם מצנע ביקרה ביד לשריון והתמקדה בנושא הפעילות החינוכית והלוחם היהודי במלחמת העולם השנייה. להמשך ראו כאן.
כך אמר דוד בן-גוריון ז"ל בכנס מפקדים במארס 1962: "עוד לפני הקמת המדינה נראה לי, כי לפנינו שלוש גורליות, לפי הסדר הבא: 1. ביטחון; 2. מדינה יהודית; 3. ברית יהודית-ערבית. כאז גם עכשיו אני משוכנע, כי בלי הראשון לא תיתכן השנייה, ובלי השנייה לא תיתכן השלישית". בעזרת עוצמתו הפיזית, הרוחנית והמוסרית של צה"ל נוכל להשלים גם את המשימה הגורלית השלישית. להמשך ראו כאן.