קישורים מפת האתר
יום הזיכרון
מאחר שמיד לאחר מלחמת יום כיפור עזבתי את עבודתי, נודע לי מאוחר יותר כי אלישע נהרג באותה מלחמה ארורה. אישית, לקחתי את זה קשה, ואודה ולא אבוש כי מותו מטריד אותי עד היום. אולי היה זה עוד חלל – אבל בשבילי הוא היה ההוכחה שכל המלחמות הללו יותר ממיותרות. להמשך ראו כאן.
לפני כמה ימים נפתחה בתאטרון הלאומי הבימה תערוכה יפה ומעניינת בשם "החיים אחרי", ובה יצירות של אלמנות ויתומי צה"ל - ציורים, פסלים, צילומים ורישומים. הכניסה חופשית. התערוכה תינעל ב-28 במאי 2014. מהרו ובואו לראות. המשך ראו כאן.
ארבעים שנה אחרי מות אחיה האהוב יוסי וינברג, מצאה עצמה ליאורה בייסקי, תושבת העיר, יוצאת למסע בירורים וחיפושים אחרי זיכרונות מהאח האהוב. במסגרת הפרויקט העירוני 'אלבום לכל חלל' היא יצאה כנדרש למסע המרתק הזה, יחד עם סטודנטית מכללת לוינסקי בעיר, שהייתה לא פחות ולא יותר מבתה גל. סיפור על שני דורות, מסע אחד בנבכי הזמן ותובנות נפלאות. המשך ראו כאן.
בתור ילד לקח תת אלוף יוסי מלמד ז"ל, אביו של חייל גל"צ שאולי מלמד, את בנו מדי שבת לטייל ברמת הגולן. לא בדיוק הטיול שאתם מדמיינים - אלה היו טיולים סביב המלחמה. עד גיל 11.5, כשנפטר, הספיק שאולי להיות ברוב זירות המלחמה. להמשך ראו כאן.
בדיוק לפני עשור, בחודש מאי 2004 , אירעו שני אסונות בעזה. יום אחר יום הושמדו שני נגמ"שים מפגיעות ישירות וכל אנשי הצוות שהיו עליהם נהרגו. הערב אנחנו חוזרים לאירוע הראשון; רגע לפני שהסתיים מבצע לפיצוץ מחסני נשק בעזה, גילו הכוחות שנגמ"ש אחד פשוט נעלם. להמשך ראו כאן.
יקי ודמני, מנכ"ל אלקטרה צריכה הפורש, מספר ל-Bizportal על חוויותיו כקצין שריון צעיר בחזית הדרומית באוקטובר 1973. להמשך ראו כאן.
ב-13 באוגוסט 2006 פגז טועה של כוח ישראלי פגע בירון (יורי) אמִתי, והפך אותו לחלל המבוגר ביותר של מלחמת לבנון השנייה. שמונה שנים לאחר מכן, בתו הבכורה - היום קצינה, בעברה מדריכת שריון - מספרת על אבא, על האהבה לצבא, על הרצון לכבוש על עמק וגבעה בארץ וגם על ההכרות עם האדם שעמד מאחורי אותו פגז טועה. להמשך ראו כאן.
שלושת האחים למשפחת שריג מקיבוץ בית השיטה היו קציני שריון שהקפידו לעשות מילואים, אבל מלחמת יום הכיפורים גדעה את חייו של הבן האמצעי יוסף. ארבעים שנה לאחר מכן, האח הבכור רן מספר את הסיפור של המלחמה הקשה בפרספקטיבה של מפקד חטיבה. להמשך ראו כאן.
רב"ט שבתאי (שו¬ֹטָה) מירילאשווילי ז"ל, בן 35, נפל בפעילות מבצעית במלחמת שלום הגליל ביום י"ט בסיון תשמ"ב (10 ביוני 1982) בעת שסייע לחבריו תחת הפגזה. קרובת משפחתו הילה בן יצחק ציירה לזכרו ציור שקראה לו "מגן דוד", ממקום שיביא אמונה וביטחון בבורא עולם וממקום שיחזק אותנו שלא לחינם נפלו הוא ושאר מגני המולדת היקרים. להמשך ראו כאן.
40 שנה חלפו מאז המלחמה הארורה ההיא. בת ציון חופשי מספרת על יזהר, הבן שנפל, ועל המכתבים שהיא כותבת לו מאז כדי לסייע לכאב: "הפצע טרי כאילו זה קרה אתמול". להמשך ראו כאן.
מפקד חטיבה 8 בצה"ל בטור אישי לרגל יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל: "הזיכרון של הנופלים, דמותם, פועלם, חייהם ונסיבות מותם הוא צו מוסרי עבורנו, וכך גם הקשר עם המשפחות השכולות". להמשך ראו כאן.
הטנק של יחיאל גוטמן התרסק, והוא עוד מתמודד: עם אובדן חייליו, עם החורים שנותרו בגולגולתו, ועם הזיכרונות. ולמרות הכל, הוא חזר לשרת כמפקד טנק: "היום אני מבין את הגבורה העצומה שהייתה בחיילי. לדעת שזה מסוכן, שיכול להיות שתיהרג, ולדבוק במשימה עם כל הפחד". להמשך ראו כאן.
במדינה קטנה כמו שלנו, הפצע האישי הופך לפעמים לכאב קולקטיבי. לאורך השנים נצרבו בזיכרון של כולנו הספדים שנשאו קרובי חיילים שנפלו או אזרחים שנרצחו בפעולות איבה. לרגל יום הזיכרון אתר nrg מביא כמה מאותם רגעים קורעי לב. להמשך ראו כאן.
קיבוץ עין-דור אמור היה לראות קצת נחת מקבוצת הצעירים שאיישה את נבחרת הכדורעף שלו. אלא שאלה התגייסו ומלחמות ישראל דיללו את השורה. להמשך ראו כאן.
כשהוקמה המדינה אמר שמחה פנחסי לאמו: "כל עוד ירושלים השלימה אינה בידינו - אינני יכול לרקוד". הוא יצא להילחם על שחרורה ושם נפל. להמשך ראו כאן.
הנער שתמיד שעט קדימה, נפל יום לפני הפסקת האש, באזור סיני כשהוא עומד מעל לטנק ויורה לעבר האויב כדי לחפות על חבריו. להמשך ראו כאן.
סיפור אהבה: אביחי, שאביו נהרג בטנק בוער בלבנון, נקרא על שמו. כעבור 21 שנים נישא לבת של חברו הטוב של אביו. להמשך ראו כאן.
650 חיילים שנפלו לא הותירו אחריהם הרבה, לעתים אף לא תמונה. פרויקט מרגש של משרד הביטחון בשיתוף מתנדבים נועד לחשוף את עברם. "אי אפשר לעמוד בפני מצבה ריקה". להמשך ראו כאן.
"הבית לא הוקם כזיכרון פרטי לאיל שלי אלא למען כול אחד ואחד מהנופלים על האדמה הארורה הזו. הדבר היחיד שהמפעל הזה לימד אותי זה שגם בשכול יש בירוקרטיה". אחרי 15 שנים בהן נלחמה בכול המכשולים האפשריים, ייפתח בסוף החודש אתר ההנצחה ל-1335 הנופלים בלבנון. להמשך ראו כאן.
מתן בידרמן כתב לחברו שנהרג מכתב פרידה - אך אז עלה הטנק שלו על מטען. להמשך ראו כאן.
סמל ראשון עוז צמח ז"ל, שעל שמו קרויה קבוצת ילדים ג' דרום של מכבי ת"א, נפל בעת מילוי תפקידו במלחמת לבנון השנייה, לאחר מבצע הרואי לחילוץ חיילים. עוז היה אוהד מושבע של מכבי ת"א, שמקפידה להנציח את זכרו. להמשך ראו כאן.
ביומה ה-5 של מלחמת לבנון קיבל הסמ"פ של פלוגת אלון, שחמישה מחלליה למדו באותה ישיבה, בקשה מצמררת. טנק אחר טנק אמר אמן. "בלי המארג של דתיים וחילונים לא היינו מצליחים". להמשך ראו כאן.
בשנות ה-60 הצליח הילד הבלונדיני תובל גבירצמן להרשים את התמלילנית רמה סמסונוב, והשיר שכתבה הפך ללהיט. הילד שבגר הפך למפקד שריון נערץ ונפל במלחמת לבנון. אמו: "הוא יצא להציל חברים ושכח שיש לו אימא". להמשך ראו כאן.
אני עדיין מתמודדת עם מה שראו עיניי. שלושה קצינים שאת פניהם המפוחדים לעולם לא אשכח. הפחד שלהם מההתבגרות הפתאומית שלי. נטלי כותבת על אחיה, לוחם השריון אנדריי ברודנר, שנפל במלחמת לבנון השנייה. להמשך ראו כאן.
פרויקט חדש ומיוחד להנצחת חללי מערכות ישראל רואה אור באלבום "שיר וזיכרון", אותו הפיקו לראשונה השנה רשת ג' וחברת לינקטון בשיתוף ynet. להמשך ראו כאן.
סגן מיכל זוהר נהרגה מפגיעת משאית בעודה ממתינה בתחנת הסעה. אמה העניקה לבן זוגה איתן, במהלך השבעה, את המתנה שהכינה לו מיכל ליום הולדתו. להמשך ראו כאן.
כשקיבוץ בית השיטה איבד 11 מבניו במלחמת יום הכיפורים, לא נהגו לשבת שבעה ולהתייחד עם הכאב. לד"ר תמר אשכנזי, מומחית בתחום ההסתגלות לאובדן, זה לא נתן מנוח שנים רבות. בספר חדש היא חוזרת לזיכרונות הקשים ובוחנת איך קמים ביום שאחרי - וממשיכים לחיות. להמשך ראו כאן.
"המחשבה שהגענו ליציבות, ושאין יותר דאגות לעתיד המדינה, היא מחשבה שגויה. המדינה שלנו היא תמיד מדינה שבדרך, ואסור לנו לקחת אותה כמובן מאליו." רגע לפני שהוא משתחרר מהצבא, האלוף גרשון הכהן מספר על חוויותיו ועל ניסיונו בהתמודדות עם המוות. ראיון מיוחד. להמשך ראו כאן.
טקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל מקרב השריון התקיים ביד לשריון במעמד מפקדי שריון בעבר ובהווה, בני משפחות שכולות, חיילו וחיילי שריון ואורחים מחו"ל. להמשך ראו כאן.
23,169 הוא מספר החללים של צה"ל ומערכות ישראל משנת תר"ך (1860) ועד יום הזיכרון תשע"ד (2014). מספר חללי השריון הוא 4970. להמשך ראו כאן.
בצירוף מקרים מצמרר נהרגו במלחמת לבנון שני חיילים ששמם יובל הראל מאותה שכונה. האימהות מספרות על ימי הזוועה והבלבול. להמשך ראו כאן.
יונת רום, האלמנה הצעירה בתולדות ישראל איבדה את בעלה עמי משולמי ז“ל במלחמת לבנון השנייה. כך נראית הנסיעה שלה ביום הזיכרון אל הקבר, שעליה החליטה ברגע האחרון: "איך חשבתי להשאיר אותו לבד?" להמשך ראו כאן.
רב טוראי יהודה תובל ז"ל היה שוער הפועל ירושלים והוביל אותה לזכייה בגביע ב-1973, ב-85' נקרא לשירות מילואים ונהרג בהתפוצצות מוקש. סגן רמי שלגי ז"ל, שהנהיג מהשער את הכוח רמת גן, עשה זאת גם בצה"ל. במלחמת שלום הגליל נהרג בהסתערות על האויב. להמשך ראו כאן.
23,169 הוא מספר החללים של צה"ל ומערכות ישראל משנת תר"ך (1860) ועד יום הזיכרון תשע"ד (2014). להמשך ראו כאן.
בגיל 24 וחצי, עם ילדה קטנה, הפכה ציונה נתנאל לאלמנת צה"ל. המפגש שלה עם העולם ממשיך לספק תגובות ואמירות שקשה מאוד להתעלם מהן. להמשך ראו כאן.
זהו שיר חדש המוקדש במיוחד לזכר רס"ל אדיר שטרן ז"ל מחטיבה 188, שנפל במלחמת יום הכיפורים בקרב תל-שאמס בדרך לדמשק, אך נועד גם להנציח את זכר כול מפקדי וחיילי החטיבה, שבלמו בגופם את "הצונאמי הסורי" ותרמו להצלת מדינת ישראל. להמשך ראו כאן.
''ההיכל יהווה בית געגועים לפלא גבורתם. להיותם מגש הכסף עליו הניחה ההיסטוריה היהודית את קוממיותה המחודשת לעם שגָלָה מארצו." כך אמר נשיא המדינה מר שמעון פרס בטקס הנחת אבן הפינה להיכל הזיכרון לחללי מערכות ישראל נערך בהר הרצל בירושלים ביום רביעי, 30 אפריל 2014. להמשך ראו כאן.
רא“ל בני גנץ השתתף באירוע "דגלון לנופל", המתקיים זו השנה ה-12, במסגרתו מונחים דגלים המעוטרים בסרט שחור על כל קבריהם של חללי מערכות ישראל. להמשך ראו כאן.
ספר חדש המכיל מקבץ סיפורים קצרים נוגע בשכול ובהתמודדות עם האסון. הסיפורים ניחנו בעוצמות גבוהות של רגש ורגישות, בעודם עוסקים במציאות המוכרת לכולנו מחיי הארץ, העיר, הקיבוץ, החגיגות, השמחות, העצב והשכול, אשר לעתים מתערבבים אלו באלו. להמשך ראו כאן.


:שם
:דוא"ל