קישורים מפת האתר
מבצע "צוק איתן"
מלאה שנה למבצע "צוק איתן" שבו נטל השריון חלק חיוני בלחימה. ארבעה עשר לוחמי שריון נפלו בעת הלחימה. הבאנו דברים לזכרם מן העיתונות וממה שפרסמנו בעלון שהופץ לבאי עצרת השריון בספטמבר 2014 שעמדה בסימן "השריון כצוק איתן מאז ולתמיד". לפרטים ראו כאן.
"אני רגיל לזה שאבא איננו", אומר עמיעד בן ה־9 בקול שקט. "הוא היה הרבה בצבא, ועכשיו אני חושב שהוא כאילו בצבא, ושהוא עוד מעט יחזור". שירה, בת 8, אומרת שאבא שלה לא כאן, אבל הוא איתה. "למרות שלא רואים אותו, הוא רואה אותי". המפגש המרגש של יתומי צוק איתן. לפרטים ראו כאן.
הדס המשיכה לשלוח לעומר המנוח הודעת ווטסאפ, אסטר תגשים את חלום הגיוס למשטרה בלי נירן ואלה פתחה חומסייה במקום לנסוע לטיול הגדול עם פז. שנה למבצע בעזה שוחחנו עם שלוש צעירות שאיבדו שם את אהבת חייהן. לפרטים ראו כאן.
את האות יקבלו תחילה המשפחות השכולות, בהמשך החיילים שנפצעו ולבסוף כלל המפקדים והחיילים. מי זכאי לקבל את האות? לפרטים ראו כאן.
את הדקות האלו בעזה, מול פעיל טרור שניסה לחטוף חייל צה"ל, סרן טל רבינוביץ' וסא"ל אבינועם אמונה לא ישכחו לעולם. שנה אחרי שמנעו מהמחבל להימלט כשבידיו חייל פצוע וקיבלו צל"שים, השריונר ומג"ד הצנחנים נזכרים ברגעים הקשים בשדה הקרב. לפרטים ראו כאן.
דוח האו"ם על צוק איתן האשים את ישראל בפשעי מלחמה, אבל מי שהיה בשטח יכול לספר על מה שקרה באמת. בראיון משותף מדברים מג"דים בנח"ל ובשריון על המורכבות של עמידה במשימה, תוך הימנעות מפגיעה באזרחים. לפרטים ראו כאן.
יהוד: חבריו של סרן עמרי טל ז"ל, שנהרג במהלך מבצע צוק איתן, מגייסים 120 אלף שקל להקמת מצפור על שמו במצוק מבוא חמה שאותו הגדיר: המקום בעל הנוף היפה ביותר בצפון. לפרטים ראו כאן.
הצילום המצורף הוא הכניסה לפרק סיפורי כל הצל"שים שהוענקו לחיילים שהשתתפו במבצע צוק איתן. לפרטים ראו כאן.
הם גיבורים וגיבורות שעשו את המוטל ומצופה מהם ומהן ומעבר לכך. אתמול בטקס מרשים הוענקו להם צל"שים במעמד שר הביטחון והרמטכ"ל. לפרטים ראו כאן.
צה"ל יעניק עיטורים ל-25 משתתפי "צוק איתן" ול-9 יחידות, בטקס שיתקיים ביום שני, 2 בפברואר 2015, בבסיס פלמחים. לפרטים ראו כאן.
מבצע "צוק איתן" היה סבב הלחימה השלישי מאז 2008 בין צה"ל לחמאס, אשר ביסס ברצועת עזה תשתית צבאית, שיצרה איום ביטחוני על ישראל, ושליטתו בה הוסיפה נדבך של מורכבות לדרכם המשובשת ממילא של ישראל והפלסטינים להסדר מדיני כולל. לפרטים ראו כאן.
שר הביטחון מר משה (בוגי) יעלון, השר לעניינים אסטרטגיים הד"ר יובל שטייניץ, היועץ לביטחון לאומי לשעבר האלוף (במיל') יעקב עמידרור והאלוף גרשון הכהן ואחרים - כל אחד מהם הציג את לקחי "צוק איתן" ותובנותיו מהמבצע, בכנס שהתקיים במרכז בגין סאדאת למחקרים אסטרטגיים, באוניברסיטת בר-אילן ב-29 בספטמבר 2014. לפרטים ראו כאן.
לאחר שנפצע במשימה לאיתור מנהרות סמוך לרפיח במהלך "צוק איתן", אושפז סגן עמוס עצמון בביה"ח סורוקה וכבר בשיקום הבטיח כי יחזור להודות לאלו שטיפלו בו: "קיבלתי טיפול מצוין לאורך כל הדרך". לפרטים ראו כאן.
לאורך ימי המבצע המאובקים חזה סא"ל (מיל') אורי שכטר ברגעים בלתי נשכחים של אחווה בשדה הקרב. כעת הוא חולק אותם בטור מיוחד. לפרטים ראו כאן.
ברב-שיח שקיים הרמטכ"ל עם קצינים לוחמים ותומכי לחימה בסוכה בקריה, הוא התייחס למהלך מבצע "צוק איתן" ולאיומים הביטחוניים האפשריים של ישראל: "אנחנו לא כל כך יודעים מה יקרה בעתיד, אבל אני יכול לקבוע בנחרצות שלא משנה כמה מאתגר וקשה זה יהיה, כל עוד זה יהיה ביחד - זה אפשרי". לפרטים ראו כאן.
"הפנמנו את הדברים תוך טיפול במנהרות", אומר מפקד אוגדה 162. עם זאת הוא מדגיש כי צוק איתן היה הצלחה. לדבריו, עימות בלבנון יהיה מורכב יותר. לפרטים ראו כאן.
קצינים בכירים מהאוגדות הדרומיות בשיחת סיכום ראשונית של מבצע "צוק איתן". המודיעין המוצלח, הלחימה מבית לבית וגם ההישג התודעתי של חמאס. מיוחד. לפרטים ראו כאן.
בזמן אמת: הן היו בכל הערכת מצב, הפעילו פינויים מוסקים, ניהלו אירועים מבצעיים ולעיתים אף נאלצו לדווח על פגיעה באנשים שהכירו. שלוש סמב"ציות שלקחו חלק ב"צוק איתן" מספרות על חוויותיהן. לפרטים ראו כאן.
במאמר שכתב במגזין אמריקאי קובע אחד ממנסחי "רוח צה"ל" שהלחימה היתה הגנה עצמית וכי אין להשוות בין מספר ההרוגים בישראל וברצועה. לפרטים ראו כאן.
הפרמדיקיות של חטיבה 401 חברו לכוחות הלוחמים ונתנו מענה רפואי לפצועים בזמן הפעילות המבצעית במסגרת מבצע "צוק איתן": "אין סיכוי שמישהו אחר היה עושה זאת טוב מאיתנו". להמשך ראו כאן.
במהלך מבצע "צוק איתן" מטוסי הקרב של חיל האוויר סייעו לכוחות היבשה בתמרון הקרקעי ברצועת עזה באופן מלא לראשונה: "המבצע שיקף את עוצמת חיל האוויר גם בסיוע לתמרון"להמשך ראו כאן.
לעילוי נשמתם הטהורה והאמיצה של לוחמי צה"ל שנפלו על משמרתם במבצע "צוק איתן". להמשך ראו כאן.
50 ימי לחימה, תקיפות מהאוויר, תמרון קרקעי והשמדת מנהרות הטרור של החמאס - אלה הם האירועים המרכזיים של מבצע "צוק איתן". להמשך ראו כאן.
50 ימים נמשכה המערכה עד להפסקת אש שנכנסה לתוקף ביום 26 באוגוסט 2014. המבצע החל ב-8 ביולי והפסקת האש הנוכחית בינתיים נשמרת. במסיבת עיתונאים במשותף עם ראש הממשלה מר בנימין נתניהו ועם שר הביטחון מר משה בוגי יעלון, אמר הרמטכ"ל את הדברים להלן. להמשך ראו כאן.
כולנו שמענו בחדשות על אופי הלחימה בעזה ועל המאמצים האדירים של צה"ל להימנע מפגיעות באוכלוסייה אזרחית. סגן אדם לנדאו ראה במו עיניו את שיטות הלחימה של החמאס, שמתבססות על הסתתרות מאחורי ילדים ובתוך בתי ספר ומסגדים. בסרטון הבא הוא מספר על הקשיים והדילמות שנתקל בהם במהלך מבצע צוק איתן ואיך למרות הכל, צה"ל תמיד פעל בדרך ההומנית ביותר. להמשך ראו כאן.


:שם
:דוא"ל